Złomowanie auta a OC – jak odzyskać część składki OC?

Samochody na złomowisku
 • Złomowanie auta powinno odbyć się na legalnie działającej stacji demontażu pojazdów. Jedynie w takich miejscach złomowanie aut zapewnia otrzymanie zaświadczenia.
 • Samochód oddany do stacji demontażu nie musi być kompletny. Wówczas jednak, zamiast otrzymać pieniądze, będziesz musiał dopłacić.
 • Po zezłomowaniu pojazdu masz 30 dni na wyrejestrowanie go w wydziale komunikacji. Za niedotrzymanie tego terminu grożą kary finansowe – do 1000 zł.
 • Aby otrzymać zwrot niewykorzystanej składki OC, będziesz musiał przedstawić uzyskane z urzędu zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu. Ubezpieczyciel ma 14 na wypłatę środków.

Twój samochód nie nadaje się do dalszego użytkowania? Złomowanie auta to jeden ze sposobów, aby legalnie pozbyć się wraku i odzyskać część składki ubezpieczenia OC. Zobacz, jak krok po kroku przebiega procedura złomowania samochodu.

Kierowcy najczęściej rozważają złomowanie auta, gdy ubezpieczyciel orzekł szkodę całkowitą. Z reguły jest to rozwiązanie korzystniejsze niż sprzedaż wraku, a to z uwagi na możliwość odzyskania części składki OC. Jednocześnie złomowanie pojazdu jest procesem, który wymaga od właściciela samochodu zaangażowania – w tym zgromadzenia niezbędnych dokumentów, sprawdzenia stacji demontażu i wreszcie znalezienia korzystnej cenowo oferty.

Jak wygląda złomowanie auta?

Złomowanie pojazdów to procedura postępowania z samochodami, które co do zasady nie nadają się już do dalszej eksploatacji. Jej rezultatem jest wyrejestrowanie samochodu w urzędzie, w którym został zarejestrowany. Aby jednak do tego doszło, to będąc właścicielem auta, musisz:

 • Znaleźć stację demontażu pojazdów. Działają one we wszystkich województwach, ale każda inaczej wyceni wrak.
 • Przygotować niezbędne dokumenty. Ich szczegółową listę znajdziesz poniżej.
 • Przetransportować samochód lawetą. Wiele stacji demontażu bezpłatnie odbiera auto od klienta, jeżeli jest ono niesprawne.

Dokumenty otrzymane od pracownika stacji demontażu pojazdów będą niezbędne, aby wyrejestrować samochód i odzyskać zwrot składki OC. Na wyrejestrowanie pojazdu masz określony czas – 30 dni.

Uwaga! Aby dyscyplinować kierowców, którzy przekazali samochód do stacji demontażu, ale nie dopełnili obowiązków w urzędzie (nie dokonali wyrejestrowania pojazdu), w 2020 r. zostały wprowadzone konsekwencje finansowe. Gdy nie dotrzymasz wspomnianego terminu 30 dni, musisz liczyć się z karą w wysokości od 200 do 1000 zł.

Gdzie zezłomować auto?

W tym zakresie nie masz dowolności – powinieneś to zrobić na stacji demontażu, która działa legalnie. Legalnie, czyli posiadając stosowne zezwolenie wydane przez marszałka województwa. Jeżeli zezłomujesz samochód na stacji, która nie otrzymała takiego zezwolenia, narazisz się na poważne kłopoty. Dlaczego?

Po pierwsze, nie otrzymasz dokumentu niezbędnego do wyrejestrowania samochodu w wydziale komunikacji. Po drugie, musisz liczyć się z tym, że Twoje auto może zostać wykorzystane do popełnienia przestępstwa. Po trzecie, wspomnieć trzeba o kwestiach środowiskowych – legalne stacje demontażu muszą dokonać rozbiórki samochodu zgodnie z procedurami, aby nie doprowadzić do zanieczyszczenia środowiska.

Jak sprawdzić, czy stacja demontażu samochodów działa legalnie i ma niezbędne pozwolenia? Wykazu przedsiębiorców, którzy prowadzą stacje demontażu pojazdów, szukaj na stronie Biuletynu Informacji Publicznej (BIP). Dla przykładu wykaz stacji demontażu pojazdów na terenie województwa śląskiego znajdziesz tutaj.

Przykład: Pani Maria chciała zezłomować samochód. Oddała go – jak sądziła – do legalnie działającej stacji demontażu. Dopiero pracownicy wydziału komunikacji uświadomili ją, że nie ma dokumentu niezbędnego do wyrejestrowania pojazdu. Umowa, którą otrzymała, oznacza, że sprzedała pojazd – nie jest to dokument równoznaczny z przyjęciem samochodu na złom. W rezultacie kobieta nie może wyrejestrować pojazdu i odzyskać niewykorzystanej części składki OC.

Złomowanie auta – co potrzeba?

Aby stacja demontażu pojazdów przyjęła samochód, będziesz musiał okazać stosowną dokumentację. Jeszcze przed kontaktem z pracownikiem wybranej stacji demontażu, zgromadź następujące dokumenty:

 • Dowód rejestracyjny. Jeżeli zgubiłeś dowód rejestracyjny, wystarczy, że okażesz zaświadczenie otrzymane z wydziału komunikacji. Z reguły nie jest konieczne odtworzenie dokumentu – pracownicy wydziału komunikacji wydają zaświadczenie, na podstawie którego możliwe jest zezłomowanie auta.
 • Karta pojazdu – o ile została ona wydana. Złomowanie auta bez karty pojazdu jest możliwe również wówczas, gdy np. zgubiłeś ten dokument – wystarczy, że napiszesz oświadczenie.
 • Faktura lub umowa kupna-sprzedaży pojazdu. Czy możliwe jest złomowanie auta bez umowy? Tak, o ile właściciel samochodu posiada pozostałe, wyżej wymienione dokumenty. W przeciwnym razie umowa lub faktura jest jedynym potwierdzeniem własności pojazdu.

Jesteś współwłaścicielem samochodu? Jeżeli tylko Ty będziesz kontaktował się ze stacją demontażu pojazdów, to dodatkowo będzie Ci potrzebne upoważnienie od pozostałych współwłaścicieli.

Samochód, który zamierzasz oddać do stacji demontażu, może być zarejestrowany na firmę. W tej sytuacji będziesz potrzebował dodatkowego dokumentu – wpisu do ewidencji działalności gospodarczej lub KRS.

Złomowanie auta bez OC

Czy możliwe jest złomowanie auta bez OC? Tak, ale nie pozostanie to bez konsekwencji dla Ciebie, jako jego właściciela. W momencie wyrejestrowania samochód powinien być ubezpieczony. W praktyce złomowanie auta bez OC oznacza zatem karę finansową, którą nałoży na Ciebie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W 2021 r. wysokość kary za brak OC dla właścicieli samochodów osobowych wynosi maksymalnie 5600 zł.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Niedawno skończyło Ci się OC i zastanawiasz się, czy złomowanie auta z datą wsteczną jest możliwe? Nie – żadna legalna stacja demontażu pojazdów się na to nie zgodzi.

Złomowanie auta bez tablic rejestracyjnych

Brak tablic rejestracyjnych nie jest przeszkodą do złomowania auta – bez nich również możesz oddać samochód na złom. Z kolei przy wyrejestrowaniu samochodu w urzędzie wystarczy, że napiszesz oświadczenie o utracie tablic rejestracyjnych.

Złomowanie auta – kto płaci?

Jeżeli nigdy wcześniej nie oddawałeś samochodu na złom, możesz zastanawiać się, czy złomowanie auta jest płatne. Odpowiedź jest twierdząca. To jednak, czy będziesz płacił Ty, czy też stacja demontażu, zależy od wagi pojazdu.

Zasady są proste – jeżeli:

 • Pojazd jest kompletny (jego masa nie jest mniejsza niż 90 proc. masy własnej ujawnionej w dowodzie rejestracyjnym) – stacja demontażu zapłaci Tobie. Z reguły stawka wynosi kilkanaście groszy za kilogram. Gdzie najlepiej płacą za złomowanie auta? Niestety, to musisz sprawdzić we własnym zakresie, kontaktując się bezpośrednio ze stacjami demontażu w Twojej okolicy.
 • Pojazd jest niekompletny – zapłacisz Ty. Stacja demontażu nie może odmówić przyjęcia niekompletnego samochodu, ale w tej sytuacji może naliczyć opłatę dodatkową. Najczęściej nie przekracza ona kilku złotych za każdy kilogram. Co do zasady możliwe jest zatem złomowanie auta bez katalizatora czy złomowanie auta bez silnika.

Nie chcesz zostać zaskoczony dużą dopłatą? Przed podpisaniem umowy ze stacją demontażu, wypytaj dokładnie o warunki. Jeżeli pracownik takiej stacji proponuje Ci lawetę, ustal, czy będziesz musiał za nią zapłacić.

Gdzie zgłosić złomowanie auta?

Złomowanie auta musisz zgłosić w wydziale komunikacji. Do wyrejestrowania samochodu również będziesz potrzebował całej listy załączników – znajdują się na niej:

 • Zaświadczenie o przyjęciu niekompletnego pojazdu. Bez tego dokumentu nie będziesz mógł wyrejestrować auta.
 • Dowód rejestracyjny i karta pojazdu. Drugi z dokumentów będzie potrzebny tylko wówczas, gdy został on wydany.
 • Tablice rejestracyjne. Jeżeli ich nie posiadasz, wystarczy napisać oświadczenie i wyjaśnić, czemu nie możesz ich przedstawić.

Do wyrejestrowania samochodu są uprawnione następujące urzędy: urząd starostwa powiatowego, urząd miasta (gdy mieszkasz w mieście na prawach powiatu) i urząd dzielnicy (gdy mieszkasz w Warszawie). Każdy z nich ma miesiąc na rozpatrzenie sprawy – z zastrzeżeniem, że w przypadku skomplikowanych spraw termin ten może wydłużyć się do 2 miesięcy.

Wyrejestrowanie samochodu wiąże się z opłatą. Na rachunek urzędu będziesz musiał wpłacić 10 zł.

Sprawy wyrejestrowania samochodu nie musisz załatwiać osobiście w urzędzie. Zgromadzone dokumenty możesz wysłać pocztą lub złożyć przez internet. W drugim przypadku musisz się jednak upewnić, czy urząd ma elektroniczną skrzynkę podawczą. Tablice rejestracyjne również możesz wysłać pocztą.

Złomowanie auta – co z OC?

Zezłomowanie auta upoważnia właściciela samochodu do ubiegania się o zwrot niewykorzystanej części składki OC. Do otrzymania pieniędzy na wskazany rachunek bankowy nie wystarczy jednak zaświadczenie wydane przez stację demontażu – konieczne jest przedstawienie dokumentu z wydziału komunikacji. Dopiero na tej podstawie możesz starać się o zwrot.

Aby otrzymać niewykorzystaną część składki, wystarczy, że napiszesz e-mail do firmy ubezpieczeniowej i dołączysz skan zaświadczenia otrzymanego z wydziału komunikacji. Na tej podstawie Twoja sprawa powinna zostać załatwiona pozytywnie.

Przykład: Pan Mariusz pod koniec stycznia 2021 r. kupił ubezpieczenie OC. Na początku lutego uczestniczył w wypadku – ubezpieczyciel orzekł szkodę całkowitą. W rezultacie szybkie zezłomowanie wraku temu właścicielowi bardzo się opłaca – otrzyma niemal całą kwotę, którą zapłacił za ubezpieczenie.

W jakim terminie otrzymasz zwrot składki ubezpieczenia OC na wskazany numer rachunku bankowego? Firmy ubezpieczeniowe na wypłatę zwrotu mają 14 dni.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments