Zderzenie z sarną lub dzikiem – jak uzyskać odszkodowanie?

Jeleń stojący obok drogi
 • Po zderzeniu z sarną lub dzikiem należy ostrzec innych uczestników ruchu, włączając światła awaryjne i ustawiając trójkąt ostrzegawczy.
 • O odszkodowanie za szkody spowodowane przez kolizję ze zwierzęciem można ubiegać się od zarządcy drogi lub koła łowieckiego.
 • Brak znaku ostrzegawczego A-18b przy drodze, do której doszło do kolizji, nie zawsze będzie uzasadniał żądanie odszkodowania od jej zarządcy.
 • Szkody spowodowane przez dziko żyjące zwierzę można zlikwidować, korzystając z posiadanej polisy AC.
 • Jeżeli wynikiem zderzenia pojazdu z sarną czy dzikiem będzie trwały uszczerbek na zdrowiu, odszkodowanie można otrzymać z polisy NNW.

Kolizja z dzikim zwierzęciem oznacza stres i szkody materialne. Kierowcy, którzy po raz pierwszy znaleźli się w takiej sytuacji, często zastanawiają się, jak powinni postępować. Co robić po zderzeniu z sarną lub dzikiem? Jakie ubezpieczenie warto wykupić na taką sytuację?

A-18b, czyli znak ostrzegający o możliwości wtargnięcia na drogę dzikich zwierząt, często jest ignorowany przez kierowców. Tymczasem to właśnie zdjęcie nogi z pedału gazu i wzmożona ostrożność mogą skutecznie ustrzec przed szkodami osobowymi, materialnymi i niepotrzebnym cierpieniem zwierząt. Tego znaku nie warto lekceważyć z jeszcze jednego powodu – jego obecność przekreśla możliwość otrzymania odszkodowania od zarządcy drogi.

Co zrobić po zderzeniu się z sarną lub dzikiem?

Zasady bezpieczeństwa wymagają poinformowania innych uczestników ruchu drogowego o niebezpieczeństwie. Jeżeli mimo ostrożności nie udało Ci się zapobiec zderzeniu z sarną lub dzikiem, zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne i ustaw trójkąt ostrzegawczy, a następnie wezwij policję.

Wezwanie policji jest niezbędne – funkcjonariusze sporządzą dokumentację, która będzie konieczna podczas ubiegania się o odszkodowanie np. od zarządcy drogi. Jednak w oczekiwaniu na policję możesz też zadbać o dokumentację fotograficzną oraz spisać dane świadków zdarzenia.

Zdarza się, że zwierzę po kolizji z samochodem wymaga pomocy. Jak wówczas postępować? Gdzie zgłosić zderzenie z dzikim zwierzęciem? Instytucje i podmioty, które należy powiadomić w razie kolizji ze zwierzęciem, wskazuje ustawa o ochronie zwierząt – należą do nich m.in.:

 • Służba Leśna
 • Służba Parków Narodowych
 • Państwowa Straż Łowiecka
 • Polski Związek Łowiecki
 • Policja
 • Straż gminna (miejska)
 • Lekarz weterynarii

Poinformowanie służb o kolizji z dzikim zwierzęciem to też sposób, aby zapobiec jego cierpieniu. Specjaliści mogą ocenić jego stan i w razie konieczności podjąć odpowiednie działania.

Czy ubezpieczenie OC obejmuje zderzenie z dzikim zwierzęciem?

Ubezpieczenie OC służy do zaspokojenia roszczeń finansowych zgłaszanych przez osoby poszkodowane przez Ciebie. Z Twojej polisy OC nie możesz zatem otrzymać odszkodowania za straty spowodowane kolizją z dzikim zwierzęciem. Nie oznacza to jednak, że nie masz w takiej sytuacji prawa do odszkodowania. Jednocześnie to, z jakiej i czyjej polisy będziesz mógł skorzystać, zależy od kilku czynników:

 • Czy na drodze, na której doszło do kolizji, znajdował się znak A-18b
 • Czy w najbliższej okolicy odbywało się polowanie

Jeżeli na drodze nie znajdował się znak A-18b lub w okolicy odbywało się polowanie, masz szansę na odszkodowanie.

Kto powinien wypłacić odszkodowanie za zderzenie z sarną lub dzikiem?

Jeżeli przy drodze, na której doszło do kolizji z dzikim zwierzęciem, nie znajdował się znak ostrzegający o możliwości wtargnięcia zwierząt, o odszkodowanie możesz ubiegać się od jej zarządcy. To, do kogo należy skierować roszczenie, zależy od rodzaju drogi. Ustawa o drogach publicznych wyróżnia następujące ich kategorie:

 • Drogi krajowe (w tym drogi szybkiego ruchu – ekspresowe i autostrady) – Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad
 • Drogi wojewódzkie – zarządy poszczególnych województw
 • Drogi powiatowe – zarządy poszczególnych powiatów
 • Drogi gminne – wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast

Poinformowanie policji o zdarzeniu i ustalenie, na jakiej drodze do niego doszło, nie przesądza jednak o możliwości uzyskania odszkodowania. Możliwe, że nie obejdzie się bez udowodnienia swojej racji na drodze sądowej. Co więcej, nie zawsze uda się uzyskać odszkodowanie, jeżeli w toku postępowania okaże się, że zarządca drogi nie miał obowiązku postawić znaku A-18b.

Przykład: W uzasadnieniu Wyroku Sądu Okręgowego w Płocku z dnia 30 czerwca 2016 r. (sygn. akt IV Ca 163/16) podkreślono, że zarządca drogi nie ma obowiązku stawiać znaków ostrzegawczych, gdy w danym rejonie nie dochodziło wcześniej do zdarzeń z udziałem dziko żyjących zwierząt. Kolizja z takim zwierzęciem jest traktowana jako incydentalna i losowa, a kierowcy nie przysługuje odszkodowanie od zarządcy drogi.

Za szkody będące skutkiem kolizji z dzikim zwierzęciem może odpowiedzieć też koło łowieckie. Dotyczy to sytuacji, gdy wtargnięcie na drogę zwierzyny leśnej było spowodowane trwającym polowaniem czy inwentaryzacją. Właśnie dlatego każdy kierowca po kolizji z sarną lub dzikiem powinien upewnić się, że w danym dniu nie organizowano polowania.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Przykład: W uzasadnieniu Wyroku Sądu Rejonowego w Kwidzynie z dnia 9 sierpnia 2017 r. (sygn. akt I C 579/16) można przeczytać, że koło łowieckie odpowiada za brak wdrożenia rozwiązań, które zapewniłyby bezpieczeństwo zarówno zwierzętom, jak i użytkownikom drogi na czas prowadzenie inwentaryzacji dziko żyjących zwierząt. W związku z tym jest też odpowiedzialne za powstałe szkody.

Jeżeli zarządca drogi lub koło łowieckie uzna roszczenie, wniosek o wypłatę odszkodowania należy skierować do wskazanej firmy ubezpieczeniowej, w której podmiot odpowiedzialny wykupił OC.

Kolizja z sarną lub dzikiem a odszkodowanie z AC – czy to możliwe?

Co w sytuacji, gdy nie możesz liczyć na odszkodowanie ani od koła łowieckiego, ani od zarządcy drogi? Szkody w mieniu mogą zostać usunięte na koszt firmy ubezpieczeniowej, o ile posiadasz ubezpieczenie AC. To dodatkowa polisa, z której mogą być naprawione różne szkody, również te spowodowane przez dziko żyjące zwierzęta. Jeżeli od zakupu polisy AC minęło już kilka miesięcy, przeczytaj ponownie Ogólne Warunki Ubezpieczenia, czyli dokument, w którym znajdziesz informacje o zakresie polisy.

Nie każde ubezpieczenie AC chroni przed szkodami spowodowanymi przez zwierzęta. Przykładowo, ze względów finansowych wielu kierowców decyduje się na ograniczony zakres ochrony – kupują oni OC, które zapewnia odszkodowanie jedynie w przypadku szkody całkowitej.

Czy opłaca się kupić AC z myślą o ewentualnej kolizji z sarną lub dzikiem? Możliwość uzyskania odszkodowania może być szczególnie istotna dla właścicieli samochodów o dużej wartości.

Przykład: Pan Tomasz jest właścicielem Peugeota 508 z 2020 r. (diesel, poj. silnika 1997 cm3), Z uwagi na wartość pojazdu, od dwóch lat kupuje on pakiet OC i AC. Na przykładzie tego kierowcy sprawdziliśmy, jak zmieniają się ceny pakietów ubezpieczeń, biorąc pod uwagę zakres oferowanej ochrony.

UbezpieczycielCenaZakres ochrony
mtu24.pl – OC, AC mini846 złŻywioły
LINK4 – OC, AC, assistance1974 złWypadek, kradzież, uszkodzenie
Beesafe – OC, AC, assistance, NNW2087 złWypadek, kradzież, uszkodzenie
Uniqa – OC, AC, assistance2140 złWypadek, kradzież, uszkodzenie
mtu24.pl – OC, AC, assistance, NNW5840 złWypadek, kradzież, uszkodzenie

Porównaj oferty OCAC kilkunastu ubezpieczycieli

Właściciel Peugeota 508 może zapewnić sobie naprawę pojazdu z AC po kolizji z sarną lub dzikiem za ok. 2000 zł rocznie. Oferty trzeba jednak porównać jeszcze pod względem m.in. wysokości udziału własnego w szkodzie, rodzaju części czy ich amortyzacji.

Czy można otrzymać odszkodowanie z NNW po kolizji z dzikim zwierzęciem?

Szkody po kolizji z dziko żyjącym zwierzęciem nie zawsze ograniczają się do strat materialnych – zdarza się, że ranny został kierowca lub podróżujący z nim pasażerowie. Co wówczas? W najtrudniejszej sytuacji jest kierujący pojazdem, bo nie może on liczyć na odszkodowanie z OC. Otrzyma on jednak pomoc finansową, jeżeli wykupił polisę NNW.

Analogicznie jak w przypadku AC, zakres ochrony i wysokość odszkodowania są ustalane przy zakupie ubezpieczenia i zapisane w OWU. Dobrą wiadomością dla wszystkich kierowców powinno być jednak to, że NNW jest oferowane w przystępniejszych cenach niż AC i dlatego warto rozważyć zakup tej polisy wraz z OC.

Przykład: Pani Maria jest świadomą właścicielką Volkswagena Passata z 2005 r. (benzyna, poj. silnika 1595 cm3) i dlatego kupując polisę OC, zawsze decyduje się na ubezpieczenie NNW. Ile kosztuje ją taki pakiet ubezpieczeń?

UbezpieczycielCenaSuma ubezpieczenia NNW
Beesafe – OC, NNW477 złKierowca – 50 000 zł, pasażerowie – 10 000 zł
Trasti – OC, NNW484 złKierowca, pasażerowie – 50 000 zł
Aviva – OC, NNW, assistance545 złKierowca, pasażerowie – 50 000 zł
TUZ Ubezpieczenia – OC, NNW, assistance568 złKierowca, pasażerowie – 10 000 zł
Balcia – OC, NNW583 złKierowca, pasażerowie – 10 000 zł

Oblicz składkę OC z NNW

Dla porównania najtańsze OC, jakie mogła kupić właścicielka Volkswagena Passata z przykładu, kosztowało 446 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy często dochodzi do zderzeń z dzikimi zwierzętami?

  Informacje o statystykach wypadków drogowych podaje policja. W 2020 r. doszło do 188 wypadków sklasyfikowanych jako najechanie na zwierzę (0,8 proc. wszystkich wypadków). Zginęło w nich 13 osób, a 204 zostały ranne. Dla porównania w tym okresie funkcjonariusze policji odnotowali 5050 najechań na pieszego.

 2. Jakie rozwiązania są wprowadzane, aby zapobiegać zderzeniom z dzikimi zwierzętami?

  Ze względu na szkody, jakie może spowodować wtargnięcie dzikiego zwierzęcia na jezdnię, w celu zapobiegania takim zdarzeniom wdrażane są różne rozwiązania. Do najpopularniejszych należy montaż specjalnego ogrodzenia, które uniemożliwia zwierzętom zarówno jego przeskoczenie, jak i podkopanie. Innym sposobem jest tworzenie wiaduktów, które pozwalają zwierzętom na bezpieczne przemieszczenie się z pominięciem drogi.

 3. Jak typowane są miejsca, w których ustawiony zostanie znak A-18b?

  Zarządca drogi musi uwzględnić jej charakter i położenie. Znaki A-18b stosuje się tam, gdzie zwierzęta często przekraczają drogę, bo chcą np. dostać się do wodopoju. W rezultacie najczęściej znaki A-18b można spotkać przy drogach leśnych. W wyznaczaniu dróg, na których może dojść do kolizji ze zwierzęciem, pomagają służby leśne, jak i koła łowieckie – mają one wiedzę, jakimi szlakami poruszają się dziko żyjące zwierzęta.

 4. Kiedy i na jakich drogach najczęściej dochodzi do kolizji z dziko żyjącymi zwierzętami?

  Z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji (SEWiK) wynika, że do kolizji z sarnami, dzikami i innymi leśnymi zwierzętami najczęściej dochodzi wiosną (kwiecień, maj) i jesienią (październik i listopad). Większość zdarzeń ma miejsce na drogach leśnych w godzinach porannych (między 5 a 7) oraz wieczornych (od 17 do 23).

 5. Czy za potrącenie sarny lub dzika można otrzymać mandat?

  Na stronach internetowych związanych z motoryzacją można natknąć się na wpisy kierowców, którzy zostali ukarani za potrącenie sarny czy dzika. Z przepisów nie wynika bezpośrednio, aby kierowca mógł otrzymać mandat za kolizję z dziko żyjącym zwierzęciem – może on jednak zostać ukarany za przekroczenie prędkości czy niedostosowanie prędkości do warunków na drodze.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments