Co to jest i do czego służy tabliczka znamionowa samochodu?

Pracownik warsztatu sprawdza tabliczkę znamionową auta

Czy wiesz, że w twój samochód „wtopiona” jest karta pojazdu? Jeśli nie, to musisz mieć świadomość, że jej brak grozi poważnymi konsekwencjami. Co to jest tabliczka znamionowa samochodu? Gdzie się znajduje? I czy jest konieczna? – tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.


Tabliczka znamionowa jest jak grzyby w lesie – często obok nich się przechodzi, ale ich nie zauważa. Na tabliczkę też nie zwracamy uwagi, choć znajduje się w wielu miejscach: na lodówkach, pralkach, suszarkach, telewizorach, sprzęcie Hi-Fi, a także różnych maszynach.

Nie może jej zabraknąć również w samochodzie, choć niektórym trudno byłoby odpowiedzieć na pytanie, gdzie dokładnie się znajduje. Najważniejsza informacja dla właściciela pojazdu jest jednak taka, że tabliczka musi być w każdym pojeździe!

Gdzie szukać tabliczki znamionowej?

Tabliczka znamionowa w samochodzie nie ma jednego dedykowanego miejsca, więc by ją znaleźć, należy zajrzeć w kilka zakamarków lub do książki serwisowej pojazdu, gdzie będzie dokładnie opisane miejsce jej zamontowania.

Najczęstsze miejsca w samochodzie, gdzie znajduje się tabliczka znamionowa, to:

 • tzw. słupek B, czyli miejsce pomiędzy przednimi i tylnymi drzwiami auta (tabliczka powinna być widoczna po ich otwarciu),
 • bagażnik (często jest ukryta pod wykładziną),
 • przednia belka,
 • grodź za przednią lampą po stronie kierowcy.

Ogólnie zasada jest taka, że producent samochodu tabliczkę znamionową powinien umieścić na trwałym i niewymienialnym elemencie pojazdu. Do tego powinna być ona łatwo dostępna i widoczna.

O czym informuje tabliczka znamionowa?

Tabliczka znamionowa to nie jest jakiś ozdobnik czy znak rozpoznawczy danego producenta, ale miejsce, gdzie obowiązkowo znajdują się bardzo konkretne informacje dotyczące samochodu. Jakie?

Reguluje to Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. Nr 32 poz. 0262). Zgodnie z nim, na każdej tabliczce znamionowej znajduje się:

 • nazwa producenta (marka),
 • numer świadectwa homologacji typu pojazdu (modelu),
 • VIN, czyli numer identyfikacyjny pojazdu (a w razie jego braku – rozpoznawczy numer podwozia/nadwozia pojazdu),
 • dopuszczalna masa całkowita pojazdu (w przypadku motocykli i motorowerów zamiast dopuszczalnej masy całkowitej poziom hałasu zewnętrznego na postoju w decybelach przy prędkości obrotowej wyrażonej w obr/min);
 • dopuszczalna masa całkowita (w przypadku pojazdu samochodowego przeznaczonego do ciągnięcia przyczepy),
 • dopuszczalne obciążenia osi przedniej i tylnej.

Uwaga! Jeśli maksymalna masa lub obciążenie osi pojazdu są wyższe niż dopuszczalne przepisami normy, to taką informację również należy umieścić na tabliczce. W takiej sytuacji informacje podaje się w dwóch kolumnach: po lewej stronie dopuszczalne wartości, a po prawej maksymalne. Z kolei w przypadku samochodów, które są przeznaczone do ciągnięcia przyczep, trzeba zawrzeć także dopuszczalną masę całkowitą zespołu (auta i przyczepy).

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Po co tabliczka znamionowa?

Przede wszystkim jest to miejsce, gdzie znajdują się najważniejsze informacje homologacyjne pojazdu, które pozwalają go zidentyfikować, a także ustalić podstawowe parametry. Niektórzy nazywają ją nawet „skróconą kartą pojazdu wtopioną w samochód”.

Dla kierowców najważniejsza informacja jest jednak taka, że bez tabliczki pojazd nie przejdzie badania technicznego! To z kolei oznacza, że nie zostanie dopuszczony do ruchu. A jeśli mimo to wyjedziemy nim na drogę publiczną, musimy liczyć się z mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. Dodatkowo policja może zatrzymać dowód rejestracyjny i odholować auto na koszt kierowcy.

Co, jeśli nie mam tabliczki znamionowej?

Przede wszystkim dobrze przejrzyj samochód, a najlepiej sprawdź w książce serwisowej, gdzie tabliczka powinna się znajdować. A co, jeśli jej nie ma? Raczej odpada opcja, że gdzieś przypadkowo odpadła, bo tabliczki to na ogół mocno przytwierdzone do pojazdu metalowe płytki lub nieścieralne etykiety samoprzylepne, których łatwo usunąć się nie da. Jeśli więc tabliczki brakuje, to prawdopodobnie została usunięta z powodu kolizji pojazdu lub podczas jego generalnego remontu.

Gdy zauważymy, że nasz pojazd nie ma tabliczki, wówczas obowiązkowo i jak najszybciej należy ją wyrobić. Oto co po kolei należy zrobić:

 • uzyskać na stacji diagnostycznej zaświadczenie o braku tabliczki (najlepiej od rzeczoznawcy samochodowego),
 • udać się do wydziału komunikacji i tam wypełnić wniosek o wydanie nowej tabliczki wraz z uzasadnieniem (należy mieć ze sobą zaświadczenie ze stacji i dowód osobisty),
 • uiścić w kasie urzędu opłatę skarbową w wysokości 10 zł.

Uwaga! W urzędzie muszą stawić się wszyscy właściciele auta. W przypadku, kiedy jest to niemożliwe, konieczne będzie pisemne pełnomocnictwo oraz uiszczenie dodatkowej opłaty w wysokości 17 zł.

W urzędzie można wnioskować o dwa typy tabliczki znamionowej: nową z nowym numerem VIN oraz o tabliczkę znamionową zastępczą. Kiedy i o którą tabliczkę się ubiegać?

O nowy numer VIN wraz z tabliczką znamionową należy wnioskować, gdy:

 • wymieniono ramę lub podwozie pojazdu na inne bez numeru fabrycznego,
 • numer VIN uległ korozji lub zniszczeniu podczas wypadku drogowego lub naprawy,
 • pojazd jest zabytkowy i nie ma numeru VIN,
 • numer VIN został zatarty lub sfałszowany:
  – w wyniku zakupu pojazdu z licytacji publicznej lub od komornika,
  – posiadamy prawomocne orzeczenie sądu, które potwierdza własność pojazdu,
  – odzyskaliśmy pojazd po kradzieży.

O zastępczą tabliczkę znamionową wnioskuje się, gdy:

 • tabliczka znamionowa została zagubiona, zniszczona lub w przypadku jej braku,
 • zmieniono numer VIN.
Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments