Pożyczka na zakup samochodu – gdzie i na jakich zasadach?

Polskie banknoty 200 zł

Gdy oszczędności nie wystarczają na sfinansowanie zakupu samochodu, rozwiązaniem może być skorzystanie z pożyczki. Gdzie szukać pożyczki na atrakcyjnych warunkach? Czym pożyczka różni się od kredytu?

Banki oraz firmy pożyczkowe i leasingowe przygotowały szeroką ofertę dla klientów zainteresowanych zaciągnięciem pożyczki na zakup samochodu. Drobne różnice między ofertami przekładają się jednak na atrakcyjność poszczególnych propozycji.

Czym jest pożyczka na samochód i kto jej udziela?

Pożyczka na zakup samochodu to produkt, który niczym nie różni się od pożyczki zaciąganej na remont mieszkania, zakup sprzętu AGD/RTV czy opłacenie wycieczki. Od strony formalnej pożyczka to operacja polegająca na pożyczeniu przez jeden podmiot (instytucję, osobę fizyczną) określonej kwoty pieniędzy drugiemu podmiotowi (z reguły osobie fizycznej).

Większość osób zainteresowanych zaciągnięciem pożyczki słusznie kieruje swoje kroki do banku. To właśnie te instytucje wyspecjalizowały się w udzielaniu kredytów i pożyczek. Na podstawie obowiązujących dziś przepisów podmiotów uprawnionych do udzielania pożyczek jest więcej – będą to choćby firmy pożyczkowe. Co więcej, pożyczkę można zaciągnąć także u bliskiej osoby, np. członka rodziny czy znajomego.

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się pożyczki leasingowe. Jak wskazuje ich nazwa, w ich udzielaniu specjalizują się firmy leasingowe.

Czym różni się pożyczka od kredytu samochodowego?

Mimo że między pożyczką a kredytem samochodowym występują podobieństwa, to jednak są to dwa różne produkty finansowe. Różnic między nimi jest sporo, a największe dotyczą:

  • Instytucji, która udziela finansowania. Do udzielania kredytów prawo mają wyłącznie banki, z kolei pożyczki mogą proponować zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe.
  • Regulacji prawnych. Kredyty bankowe udzielane są na podstawie prawa bankowego, z kolei pożyczki w oparciu o kodeks cywilny.

Powyższe różnice nie są wszystkimi, jakie występują między pożyczką na zakup samochodu a kredytem samochodowym.

Główne różnice między kredytem samochodowym a pożyczką na zakup samochodu

Kredyt samochodowyPożyczka na zakup samochodu
Cel, na jaki zostaną przeznaczone środkiZaciągany na konkretny cel – zakup samochoduPrzyznane środki mogą zostać spożytkowane na inny cel
Forma umowyUmowa zawsze musi być przygotowana w formie pisemnejAkceptowana jest zarówno forma pisemna, jak i ustna; umowa w formie pisemnej jest przydatna dla celów dowodowych
OdpłatnośćBanki mają obowiązek pobierać zarówno odsetki, jak i prowizjęFirmy pożyczkowe często proponują pierwszą pożyczkę bez kosztów – to oferta dla nowych klientów
Okres kredytowaniaZależy od banku, z reguły nawet do kilkunastu latOd kilku dni do kilkuset miesięcy
KwotaDo 255 555 zł – to maksymalna kwota kredytu konsumenckiegoZ reguły instytucje udzielające pożyczek proponują od kilku do kilkunastu tysięcy złotych
Weryfikacja zdolności kredytowejZ reguły klient musi udokumentować zadeklarowany dochódPożyczka może zostać udzielona na dowód osobisty, jest to zależne od polityki firmy pożyczkowej
Weryfikacja historii kredytowejBanki mają obowiązek sprawdzić historię kredytową klienta, w tym celu korzystają z BIKNiektóre firmy pożyczkowe oferują tzw. pożyczki bez BIK (bez sprawdzania bazy BIK), ale z reguły są one droższe

Banki proponują klientom zarówno kredyty samochodowe, jak i dobre kredyty gotówkowe. O różnicach między tymi produktami możesz przeczytać w artykule „Kredyt samochodowy czy gotówkowy, czyli skąd wziąć pieniądze na auto”.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Kiedy warto zaciągnąć pożyczkę na zakup auta?

Decyzja o zwróceniu się do banku o środki jest kwestią indywidualną. Z reguły jednak na pożyczkę na zakup samochodu decydują się osoby, którym brakuje niewielkiej kwoty. Skorzystanie z tego produktu to także rozwiązanie rekomendowane osobom, które:

  • Potrzebują pieniędzy szybko. Mniej formalności przekłada się na krótszy czas otrzymania decyzji i wypłaty środków.
  • Otrzymane środki chcą przeznaczyć także na remont lub naprawę auta. Pożyczka jest bardziej elastyczna – pożyczkodawca nie wnika w to, na co pieniądze zostaną przeznaczone.
  • W przeszłości nie zawsze spłacały swoje zobowiązania w terminie. W przypadku pożyczki nie zawsze są sprawdzane bazy dłużników, np. BIK.

Pożyczka jest też dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają stałego źródła dochodu, a trafiła im się okazja kupna samochodu w atrakcyjnej cenie. W tym przypadku pożyczkę można otrzymać np. od rodziny.

Jakie są zalety i wady pożyczki na zakup samochodu?

Pożyczka na zakup samochodu to produkt finansowy, który ma swoje plusy i minusy. Jakie są główne zalety pożyczki? Wymienić należy przede wszystkim:

  • Minimum formalności. Pożyczka od znajomego czy rodziny oznacza brak potrzeby dostarczania zaświadczeń o dochodach i innych dokumentów. Także wiele firm pożyczkowych bazuje jedynie na oświadczeniu złożonym przez klienta.
  • Elastyczność. Środki pozyskane w ramach pożyczki na zakup samochodu można przeznaczyć także na inne cele, w tym choćby wspomniane odświeżenie zakupionego pojazdu.
  • Szybkie rozpatrzenie wniosku. Z reguły banki i firmy pożyczkowe rozpatrują wniosek o pożyczkę na zakup samochodu w tym samym dniu – jeżeli decyzja kredytowa jest pozytywna, zostaną wypłacone środki.

Jakie wady ma pożyczka na zakup auta? Osoby zainteresowane skorzystaniem z tej formy finansowania muszą pamiętać, że nie otrzymają dużej kwoty – będzie ona znacznie niższa niż w przypadku kredytu. Dodatkowo, krótszy będzie też okres spłaty.

Czy można wziąć pożyczkę na zakup auta używanego?

Tak. Zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe finansują zakup używanych pojazdów. Procedura wygląda analogicznie, jak podczas starania się o pożyczkę na inny cel. Klient musi złożyć wniosek oraz – jeżeli jest to wymagane – dostarczyć dodatkowe dokumenty, np. zaświadczenie o zarobkach. Ani bank, ani firma pożyczkowa nie będą jednak sprawdzać, czy pieniądze zostały przeznaczone na zakup auta. Pożyczkodawcy instytucjonalnego nie będzie też interesować, czy zakupiony pojazd jest sprawny.

Powyższa charakterystyka wynika bezpośrednio z charakteru pożyczki – to produkt, który w zamyśle jest szeroko dostępny i elastyczny.

Na co należy zwrócić uwagę, zaciągając pożyczkę na zakup auta?

Zaciągnięcie pożyczki w banku czy firmie pożyczkowej zazwyczaj oznacza konieczność uregulowania dodatkowych opłat. Jak zminimalizować koszty pożyczki? Wystarczy dokładnie prześledzić dostępne propozycje, zwracając szczególną uwagę na:

  • Maksymalną kwotę pożyczki. Instytucje udzielające pożyczek i kredytów prowadzą różne polityki. Mimo że zwracają one uwagę na zdolność kredytową klienta, to warunki mogą różnić się w zależności od oferty.
  • Okres kredytowania. Im będzie on dłuższy, tym niższa będzie rata, ale jednocześnie wzrośnie koszt obsługi pożyczki. Dlatego wysokość raty warto dostosować do swoich finansowych możliwości.
  • Wysokość kosztów. Na koszt pożyczki składają się odsetki i prowizja pobierana przez instytucję finansującą. Najlepszym sposobem, aby porównywać dostępne produkty, jest wzięcie pod uwagę wskaźnika, jakim jest RRSO.

Niektóre banki proponują korzystniejsze warunki klientom, którzy już korzystają lub chcą zacząć korzystać z ich produktów bankowych.

Pożyczka to nie jedyny koszt, jaki nabywca poniesie w związku z zakupem samochodu. Po zarejestrowaniu auta, przeglądzie i serwisie pozostaje jeszcze kwestia zakupu ubezpieczenia OC. Pod tym względem w lepszej sytuacji są osoby nabywające używany pojazd – one mogą przejąć ubezpieczenie OC kupione przez poprzedniego właściciela.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments