Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego?


samochody ciężarowe na autostradzie

Pracujesz na własny rachunek jako kurier i szukasz ubezpieczenia OC dla pojazdu, którym rozwozisz paczki? A może założyłeś firmę transportową i chcesz ubezpieczyć całą flotę pojazdów? Sprawdź, czy obowiązkowe ubezpieczenie OC będziesz mógł zakupić szybko i wygodnie, czyli za pośrednictwem naszego serwisu.

OC to ubezpieczenie obowiązkowe dla posiadaczy wszystkich pojazdów mechanicznych, a rodzaj czy marka pojazdu nie ma tu znaczenia. Jesteś właścicielem nie tylko samochodu osobowego, ale również „dostawczaka” czy pojazdu ciężarowego? Aby nie narazić się na wysoką karę finansową, musisz zadbać o ubezpieczenie OC.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Jakie samochody uznawane są za ciężarowe?

Samochody ciężarowe to pojazdy samochodowe mające co najmniej cztery koła, które zostały zaprojektowane i dostosowane do przewozu ładunków. W ustawie Prawo o ruchu drogowym dla tych pojazdów została zarezerwowana kategoria „N”, w obrębie której funkcjonuje następujący podział:

 • kategoria N1 – pojazdy o maksymalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony,
 • kategoria N2 – pojazdy o maksymalnej masie całkowitej do 12 ton,
 • kategoria N3 – pojazdy o maksymalnej masie całkowitej powyżej 12 ton.

Firmy ubezpieczeniowe stosują uproszczony podział samochodów ciężarowych – rozróżniają one samochody o maksymalnej masie całkowitej do 3,5 tony i powyżej 3,5 tony. Na szybki zakup ubezpieczenia OC oraz nieobowiązkowych ubezpieczeń dodatkowych liczyć mogą właściciele pojazdów zaliczanych do pierwszej grupy.

Które samochody ciężarowe można ubezpieczyć przez internet?

Z uwagi na przeznaczenie samochody ciężarowe z reguły są nabywane przez przedsiębiorców. Nie każdy przedsiębiorca będzie mógł jednak zakupić ubezpieczenie OC samochodu ciężarowego przez internet, korzystając z naszego kalkulatora OC. Dlaczego? Dla firmy ubezpieczeniowej znaczenie ma to, kto formalnie jest właścicielem pojazdu. W tym przypadku istotne jest to, kto figuruje w dowodzie rejestracyjnym – może to być:

 • przedsiębiorca – gdy prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, wówczas w dowodzie rejestracyjnym będzie widniał jego PESEL,
 • spółka – jeżeli właścicielem pojazdu jest spółka, to w dowodzie rejestracyjnym znajdzie się jej REGON,
 • leasingodawca – samochód pozostaje własnością firmy leasingowej (strony finansującej), dlatego to jej REGON znajdzie się w dowodzie rejestracyjnym.

Jeżeli samochód został zarejestrowany na jednoosobową działalność gospodarczą (i użytkujesz go wyłącznie prywatnie) lub firmę leasingową (i użytkujesz go w ramach prowadzonej działalności gospodarczej), a jego maksymalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony to będziesz mógł zakupić ubezpieczenie OC za pośrednictwem naszego kalkulatora OC.

Reprezentujesz spółkę i szukasz ubezpieczenia OC dla pojazdu do 3,5 tony? Chcesz ubezpieczyć pojazd wykorzystywany do świadczenia usług kurierskich, jako taksówka lub przeznaczony do nauki jazdy? Skontaktuj się z naszym konsultantem pod numerem telefonu (22) 270 00 00. Przedstawimy Ci atrakcyjną ofertę ubezpieczenia OC dla samochodu zarejestrowanego na firmę.

Od czego zależy cena OC dla auta ciężarowego?

Składkę ubezpieczenia OC firma ubezpieczeniowa wylicza indywidualnie dla każdego klienta. Korzystając z naszego kalkulatora OC, zostaniesz poproszony o podanie danych należących do trzech kategorii. Są to:

 1. Parametry samochodu ciężarowego

Wysokość składki ubezpieczenia OC w dużej mierze zależy od rodzaju pojazdu. Z tego względu zostaniesz poproszony o podanie: marki i modelu pojazdu, roku jego produkcji i jego aktualnego przebiegu. Aby ubezpieczyciele mogli przedstawić swoje oferty, będą potrzebować też informacji o kraju pierwszej rejestracji samochodu i szacowanej liczbie kilometrów, jakie przejedzie on w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Ubezpieczenie samochodów ciężarowych nieprzypadkowo jest droższe – w skali roku pojazdy te przemierzają znacznie więcej kilometrów niż auta osobowe. Dodatkowo ich naprawa jest droższa (koszt może być liczony nawet w setkach tysięcy złotych). To główne powody, dla których właściciele pojazdów ciężarowych muszą liczyć się z wyższą składką OC.

2. Dane dotyczące kierowcy

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej często to właściciel korzysta z posiadanego pojazdu. Z tego względu w naszym kalkulatorze OC znajdziesz pytania dotyczące: wieku kierowcy, jego doświadczenia za kierownicą, wykonywanego zawodu, miejsca zamieszkania (i zameldowania), płci oraz stanu cywilnego.

Z wyższą składką ubezpieczenia OC muszą liczyć się młodzi kierowcy, którzy dopiero zdobywają doświadczenie. Większym zaufaniem firmy ubezpieczeniowe darzą kierowców z dłuższym stażem. Ma to odzwierciedlenie w wysokości składki – jest ona wówczas niższa.

3. Informacje o historii ubezpieczenia

Trzecim elementem uwzględnianym przy kalkulacji składki ubezpieczeniowej jest historia ubezpieczeniowa. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy ubezpieczyciel bierze ją pod uwagę przy wycenie ubezpieczenia. Dlaczego? Zwłaszcza w przypadku polisy dla pojazdu powyżej 3,5 tony ubezpieczyciele często proponują zaporowe stawki.

Chociaż co do zasady bezpieczna jazda oznacza zniżki, to nie zawsze muszą one być tożsame z niższą składką ubezpieczenia OC. To główny powód, dla którego warto poświęcić czas na porównanie ofert – w ten sposób będziesz miał pewność, że wybrałeś ofertę atrakcyjną cenowo.

Ubezpieczenie jednego auta ciężarowego a polisa dla floty pojazdów – czym się różnią?

Dynamiczny rozwój firmy często oznacza, że na firmowym parkingu systematycznie pojawiają się kolejne pojazdy. Wówczas ubezpieczanie każdego pojazdu z osobna wcale nie musi być opłacalne finansowo – korzystniejsze może okazać się wykupienie OC dla całej floty. Czym się ono różni od polisy dla jednego samochodu? Dla ubezpieczenia floty charakterystyczna jest możliwość:

 • ubezpieczenia wszystkich pojazdów należących do firmy – obok pojazdów ciężarowych ubezpieczeniem mogą zostać objęte również samochody osobowe,
 • zakupu pakietu ubezpieczeń – w zależności od potrzeb taki zestaw polis może obejmować OC, AC, NNW, assistance (w tym szyby i opony) i ochronę prawną,
 • ubezpieczenia od 10-20 pojazdów – to ubezpieczyciele definiują, jaką minimalną liczbę pojazdów uznają za flotę.

Dla przedsiębiorców ubezpieczenie floty pojazdów jest wygodne. Dzięki tylko jednej polisie nie występuje konieczność pilnowania dat kolejnych terminów zakupu ubezpieczeń OC – administrowanie pojazdami jest mniej czasochłonne. Dodatkowo właściciel nie musi obawiać się kar za brak polisy OC. W 2020 r. są one wysokie – już za 1 dzień bez OC trzeba zapłacić 1040 zł.

Wysokość opłaty karnej w 2020 r. za brak polisy OC dla pojazdów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów zależy od okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej:

 • Do 3 dni – 1040 zł
 • Od 4 do 14 dni – 2600 zł
 • Powyżej 14 dni – 5200 zł

Jak ubezpieczyć ciężarówkę w leasingu?

Jeżeli podpisałeś umowę z firmą leasingową, to nie musisz wcale korzystać z oferowanego przez nią ubezpieczenia – możesz na własną rękę znaleźć pakiet ubezpieczeń, który zostanie zaakceptowany przez leasingodawcę. Trud poszukiwań może się opłacać. W przypadku pojazdów leasingowanych standardem jest to, że firmy leasingowe oczekują wykupienia całego pakietu ubezpieczeń, czyli co najmniej OC, AC, assistance, NNW i GAP. Oszczędności mogą być zatem spore.

Jak znaleźć ubezpieczenie dla ciężarówki w leasingu? Jeżeli spełniasz wspomniane już warunki, możesz skorzystać z naszego kalkulatora OC/AC. W pozostałych przypadkach skontaktuj się z konsultantem naszej infolinii – sprawdzi on oferty, dzięki czemu będziesz mógł zdecydować, czy pozostaniesz przy propozycji leasingodawcy, czy samodzielnie zadbasz o ubezpieczenie pojazdu, z którego korzystasz.

Ile kosztuje polisa na samochód ciężarowy?

Jeżeli jesteś właścicielem pojazdu dostawczego o maksymalnej masie całkowitej do 3,5 tony, to wysokość składki ubezpieczeniowej możesz szybko wyliczyć za pośrednictwem naszego kalkulatora OC/AC. Z reguły koszt rocznej składki OC przekracza kwotę 1000 zł.

Droższe jest ubezpieczenie pojazdów ciężarowych powyżej 3,5 tony. Spowodowane jest to rozmiarem ewentualnych szkód, które może wyrządzić taki pojazd. Z tego względu roczna składka wynosi najczęściej minimum kilka tysięcy złotych.

Ubezpieczenie ciężarówki w pakiecie – czy się opłaca?

Co do zasady zakup polis w pakiecie zawsze jest korzystniejszy cenowo niż zakup poszczególnych polis z osobna. Niezależnie od tego, czy właśnie kupiłeś nowego „dostawczaka” do firmy, czy też korzystasz z leasingu, to pakietowe nabycie ubezpieczeń będzie Ci się bardziej opłacało.

Aby zestaw ubezpieczeń spełniał Twoje oczekiwania, zwróć uwagę na to, co otrzymasz w ramach składki. Jeżeli nie chcesz spotkać się z odmową pomocy ze strony ubezpieczyciela, przed zakupem dokładnie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Dzięki temu będziesz wiedział, na co możesz liczyć w ramach każdej polisy.

Ubezpieczenie naczepy – co trzeba wiedzieć?

Szkodę może wyrządzić nie tylko nieuważny kierowca, ale także naczepa, która odczepi się np. od ciągnika siodłowego. Z tego względu również ona musi być ubezpieczona. Należy przy tym rozróżnić dwie sytuacje:

 • ubezpieczenie naczepy – z OC naczepy odszkodowanie zostanie wypłacone wówczas, gdy odłączyła się ona od ciągnika, a szkodę wyrządziła, gdy się nie toczyła oraz wówczas, gdy nie była połączona z pojazdem silnikowym ciągnącym,
 • ubezpieczenie ciągnika, z którym naczepa może być połączona – naczepa może odczepić się i spowodować szkodę w czasie toczenia się.

Powyższe rozróżnienie ma też odzwierciedlenie w cenie ubezpieczenia OC. Ubezpieczenie naczepy jest tańsze. Z kolei za ubezpieczenie ciągnika siodłowego trzeba zapłacić więcej.

Podsumowanie:

 1. Ubezpieczyciele dzielą pojazdy ciężarowe na auta do 3,5 tony i powyżej 3,5 ton. Oferty polis dla pierwszej grupy sprawdzisz za pośrednictwem naszego kalkulatora.
 2. Na cenę ubezpieczenia OC pojazdu ciężarowego wpływa kilka czynników. To przede wszystkim parametry samochodu, dane kierowcy i historia ubezpieczeniowa.
 3. Ubezpieczenie floty pojazdów to korzystne rozwiązanie. Dzięki temu, że wszystkie auta są objęte jedną polisą, ich właściciel oszczędza, a zarządzanie flotą jest łatwiejsze.
 4. Ubezpieczenia pojazdów ciężarowych są sprzedawane w pakietach. Zakup polis w zestawie opłaca się bardziej niż zakup każdego ubezpieczenia indywidualnie.
Michalina Miotk

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments