Jak zapłacić za ubezpieczenia OC i AC?

Sprawdzenie pojazdu po VIN

Opłata OC przez Internet, kartą kredytową, tradycyjnym przelewem, a może za pobraniem? Towarzystwa ubezpieczeniowe są dziś otwarte na wszystkie możliwe sposoby płatności, ale niektóre z nich pomagają zaoszczędzić czas, a nawet pieniądze. W jaki sposób najlepiej uiścić należność za polisę OC i AC? Poniżej wszystko, co powinieneś o tym wiedzieć.

Nie musisz już stać w kolejce, wyglądać kuriera, czy kilka dni czekać na potwierdzenie zakupu polisy. Oczywiście, zwolennicy tradycyjnych metod płatności nadal mogą spać spokojnie i rozliczać się z towarzystwami ubezpieczeniowymi na swoich zasadach, ale coraz szerszy wachlarz możliwości mają kierowcy uiszczający opłaty OC przez Internet.

Jak zapłacić za OC kupione online?

W przypadku zakupu polisy przez Internet, mamy do dyspozycji chyba wszystkie możliwe opcje zapłaty. Jeśli korzystamy z porównywarki ubezpieczeń, to zaczynamy od wypełnienia formularza (wspólnego dla wszystkich ubezpieczycieli) i wyświetlenia ekranu wyników.

Sprawdź oferty ubezpieczenia OC/AC Twojego samochodu

Po wybraniu najtańszej i najkorzystniejszej propozycji ubezpieczenia wystarczy uzupełnić dane dotyczące pojazdu i jego właściciela (niezbędne do dokonania transakcji) i wybrać najbardziej odpowiadającą nam metodę płatności.

Jak zapłacić za ubezpieczenie samochodu przelewem online?

Gdy podczas opłaty OC przez Internet wybierzemy tę opcję, zostaniemy przekierowani do listy banków. Wybieramy ten, w którym posiadamy konto, a następnie wpisujemy swój login i hasło. Dane do przelewu za ubezpieczenie pobiorą się automatycznie, a naszym zadaniem będzie tylko potwierdzenie przelewu. Następuje to poprzez kod SMS lub aplikację (sposób zależny jest od banku).

Gdy potwierdzimy przelew, pieniądze na koncie towarzystwa ubezpieczeniowego zostaną zaksięgowane tego samego lub najpóźniej następnego dnia roboczego.

Jak zapłacić za obowiązkowe OC przekazem pocztowym lub tradycyjnym?

Jest to sposób zdecydowanie bardziej czasochłonny niż online, ale również wybierany przez klientów towarzystw ubezpieczeniowych.

W tym przypadku należy wypełnić blankiet do przelewu (dane otrzymasz od towarzystwa ubezpieczeniowego) i dokonać wpłaty na poczcie lub w banku.

Jak zapłacić za polisę OC blikiem?

BLIK to kolejny sposób zapłaty powiązany z opłatą OC przez Internet, w dodatku coraz częściej wykorzystywany.

Po wybraniu tego sposobu, musimy wygenerować w aplikacji swojego banku sześciocyfrowy kod, który następnie wpisujemy w miejscu, gdzie zakupiliśmy polisę. Gdy zostanie on wprowadzony i zatwierdzony, aplikacja naszego banku poprosi o potwierdzenie transakcji. Gdy to zrobimy, pieniądze zostaną przelane.

Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że przelewu dokonuje się szybko, a wszystkie dane „zaciągają się” automatycznie.

Jak zapłacić za ubezpieczenie auta za pobraniem?

Choć płatność za pobraniem jest coraz mniej popularna, to nadal niektórzy właściciele samochodów uważają ją za najpewniejszy sposób zapłaty za polisę online.

Proces jest prosty, ale dość czasochłonny. Najpierw kupujesz polisę online lub przez telefon, wybierasz sposób zapłaty „za pobraniem” i czekasz na kuriera lub listonosza, który ma przynieść polisę. Dopiero, gdy się zjawi, płacisz mu za ubezpieczenie.

Jak zapłacić za OC poleceniem zapłaty (direct debit)?

Dajesz ubezpieczycielowi pisemną zgodę na pobranie składki (lub kolejnych rat). Druk polecenia zapłaty i formularz zgody na obciążenie rachunku znajdziesz na stronie internetowej towarzystwa.

Podpisaną zgodę przekazujesz ubezpieczycielowi pocztą lub osobiście.

Jak zapłacić za polisę kartą kredytową?

Używanie plastikowej karty płatniczej to dla wielu codzienność i nie inaczej jest w przypadku opłaty OC przez Internet. Choć wiele osób ma obawy przed podawaniem numeru swojej karty, to przy opłacie za polisę należy wiedzieć, że transakcja jest całkowicie bezpieczna. Jak do niej dochodzi?

Gdy zdecydujesz się zapłacić za polisę kartą kredytową lub debetową, otrzymasz email z linkiem do płatności, a także będzie miał możliwość dokonania transakcji telefonicznie. Należy jednak wiedzieć, że wówczas należy podać przez telefon takie dane jak:

  • numer karty (czasem wstukuje się go na klawiaturze telefonu),
  • datę ważności i dane właściciela (w tym numeru PESEL).

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Płatność kartą to standardowa i bezpieczna forma uiszczenia należności za polisę OC. Rozmowa nie będzie nagrywana, do tego zostanie przekierowana na drugą, bezpieczną linię i przeprowadzi ją zaufany pracownik firmy.

Uwaga! Zdarza się, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zniżki za płatność kartą dokonaną przez telefon, więc to również warto wziąć pod uwagę podczas decydowania o sposobie opłaty OC przez Internet.

Jak otrzymasz polisę OC i AC, gdy kupujesz przez Internet lub telefon?

Tu sprawa jest prosta, ponieważ całość formalności załatwiana jest elektronicznie. Potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia samochodu otrzymuje się mailem lub można je pobrać ze strony ubezpieczyciela, następnie trzeba je wydrukować i gotowe – taki dokument, wraz z potwierdzeniem wpłaty, jest wystarczający np. w przypadku kontroli drogowej.

Co więcej, należy pamiętać, że obecnie w Polsce kierowca nie ma obowiązku wożenia przy sobie polisy OC, jednak taki dokument na pewno przyda się za granicą.

Uwaga! Czasem zdarza się także, że ubezpieczyciele wystawiają 30-dniowe potwierdzenie zawarcia umowy, a oryginalna polisa jest wysyłana dopiero po wpłynięciu pieniędzy na konto towarzystwa.

Dokument przesłany elektronicznie przez towarzystwo ubezpieczeniowe jest zupełnie wystarczający, ale zdarza się, że kierowca chce otrzymać oryginalną polisę. To również nie jest problem, należy jednak zwrócić się do towarzystwa z wnioskiem o jej przesłanie. Wówczas otrzymuje się ją pocztą lub za pośrednictwem kuriera.

Dlaczego warto szybko zapłacić za polisę OC i AC?

Jeśli jesteś przezornym kierowcą, który z wyprzedzeniem planuje wydatki i zakup polisy OC, wówczas czas dotarcia przelewu za ubezpieczenie pojazdu nie będzie dla Ciebie istotny. Wielu kierowców zakup ubezpieczenia zostawia jednak na ostatnią chwilę, gdy polisa zaczyna już wygasać. Wtedy czas i sposób wykonania przelewu będzie bardzo istotny. Niektórzy ubezpieczyciele polisę ubezpieczenia samochodu przekazują bowiem dopiero wtedy, gdy pieniądze do nich trafią lub zostaną zaksięgowane na koncie.

Należy pamiętać, że polisa OC będzie chroniła od pierwszego dnia zawarcia umowy, ale musisz zmieścić się w terminie opłaty wyznaczonym przez ubezpieczyciela. Inaczej sprawa wygląda z AC – w przypadku tej umowy ochrona zaczyna się na ogół wtedy, gdy wpłata zostanie dokonana.

Reasumując – jeśli zależy ci na szybkim przelaniu pieniędzy, wówczas najlepszym sposobem będzie transakcja internetowa. Dłużej sprawa będzie trwała w przypadku przelewu tradycyjnego, a jeśli zdecydujesz się na płatność za pobraniem, to wówczas trzeba wziąć poprawkę na czas oczekiwania na dostarczenie przesyłki, co może zająć nawet kilka dni.

Czy opłaca się kupić polisę OC/AC online?

Zakup polisy przez Internet może być znacznie tańszy nawet od przedłużenia ubezpieczenia w swoim obecnym towarzystwie. Oszczędność pieniędzy to jednak nie wszystko, ponieważ kupując polisę online oszczędza się również czas. Nie trzeba marnować go na chodzenie po biurach towarzystw ubezpieczeniowych, tylko wszystkie oferty można przejrzeć w jednym miejscu, dzięki czemu łatwo je porównać. Do tego wszystkie ceny polis wyświetlają się błyskawicznie, zaraz po wprowadzeniu danych niezbędnych do wyceny polisy.

Przykład: W ciągu kilku minut i przy pomocy kliku kliknięć sprawdziliśmy, jak bardzo cenowo mogą różnić się oferty towarzystw ubezpieczeniowych. Szukaliśmy polisy OC dla 20-letniego Krystiana z Warszawy, który jest studentem i właśnie otrzymał prawo jazdy. Tacy kierowcy za OC płacą najwięcej, ponieważ są młodymi użytkownikami pojazdu i bez doświadczenia, więc według towarzystw ubezpieczeniowych należą do grupy największego ryzyka.

Krystian chce ubezpieczyć 10-letniego VW Passata z benzynowym silnikiem o pojemności 2.0. Oto rozpiętość cenowa ofert, jakie otrzymał dzięki porównywarce ubezpieczeń

UbezpieczycielCena OC
Trasti2536 zł
Benefia2740 zł
mtu24.pl3865 zł
You Can Drive3967 zł
Beesafe4107 zł
Link44964 zł
TUZ Ubezpieczenia5401 zł
Uniqa5547 zł
Aviva5922 zł
Balcia6179 zł
Wiener6337 zł
Kalkulacja z dnia 10.03.2022 r.

Oblicz składkę OC AC swojego samochodu

Z powyższego zestawienia wynika, że Krystian, dzięki porównaniu cen OC w Internecie, może zaoszczędzić na polisie blisko 4 tys. zł.

Czy można zrezygnować z umowy OC zawartej na odległość?

Tak, i to bez podawania powodu. Jeśli więc okaże się, że ktoś zaoferował ci lepszą cenę polisy, wówczas w ciągu 30 dni możesz zwrócić ubezpieczenie zakupione przez Internet lub przez telefon. Gwarantuje to art. 40 Ustawy o Prawach Konsumenta.

„Konsument, który zawarł na odległość umowę o usługi finansowe, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając oświadczenie na piśmie […] W przypadku umów ubezpieczenia termin, w którym konsument może odstąpić od umowy, wynosi 30 dni od dnia poinformowania go o zawarciu umowy lub od dnia potwierdzenia informacji, o którym mowa w art. 39 ust. 3, jeżeli jest to termin późniejszy. Termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem oświadczenie zostało wysłane”.

Rezygnację można wysłać pocztą tradycyjną lub mailem, ale musi ona posiadać odręczny podpis, więc w przypadku rezygnacji drogą elektroniczną należy wysłać skan z podpisem.

Uwaga! Umowa rozwiązana jest w dniu złożenia oświadczenia, więc jeśli dotyczy ona odstąpienia od OC, to należy pamiętać, by tego samego dnia kupić nowe OC. W innym przypadku narażamy się na bardzo wysokie kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia.

Oblicz składkę OC/AC

Podsumowanie

  • Zakup przez Internet jest najszybszą i na ogół najtańszą drogą nabycia polisy OC i AC.
  • Po dokonaniu transakcji umowę ubezpieczenia OC AC otrzymasz na e-mail lub będziesz mógł ją pobrać ze strony ubezpieczyciela.
  • Za polisę można zapłacić zarówno przez Internet, jak i w tradycyjny sposób.
  • W przypadku zakupu polisy telefonicznie lub przez Internet, nabywca może zrezygnować z umowy w ciągu 30 dni bez podawania przyczyny.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy w przypadku rezygnacji z polisy otrzymam zwrot pieniędzy?

    W przypadku nabycia polisy przez Internet lub telefonicznie, kupujący w ciągu 30 dni może z niej zrezygnować. Wówczas zostanie mu potrącona kwota odpowiadająca liczbie dni, gdy ochrona obowiązywała, a reszta pieniędzy zostanie zwrócona.

  2. Co ile płaci się za OC?

    To zależy, czy płatność za polisę zdecydujemy się rozłożyć na raty.  Jeśli nie, to płacimy raz na 12 miesięcy. Można jednak rozłożyć płatność na dwie, cztery, a nawet dwanaście rat i wówczas opłatę należy uiszczać w wyznaczonych przez ubezpieczyciela terminach.

  3. Czy mogę zapłacić za OC z cudzego konta bankowego?

    Tak, nie musisz przelewać pieniędzy ze swojego konta, ale wówczas musisz pamiętać, by w tytule przelewu wpisać numer polisy lub inne dane, które zostały Ci przekazane w umowie.

  4. Czy opłata OC przez Internet jest bezpieczna?

    Tak, odbywa się ona bowiem poprzez szyfrowaną stronę (adres powinien zaczynać się od „HTTPS”), więc oszuści nie są w stanie odczytywać danych. Podczas płatności należy jednak korzystać ze swojego sprzętu (telefonu lub komputera), a nie z urządzeń ogólnodostępnych.

Piotr Nowik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments