05.11
2021

- Najlepszą formą zawarcia umowy użyczenia pojazdu, jest forma pisemna, ale obowiązująca jest również ustna.
- Umowa użyczenia samochodu powinna zawierać kilka niezbędnych informacji, które muszą zostać szczegółowo opisane.
- Umowa użyczenia obowiązuje w określonym w umowie terminie lub bezterminowo, np. do czasu wykonywania obowiązków, do których użyczony pojazd jest niezbędny.
- Umowa użyczenia samochodu może zostać wypowiedziana przez użyczającego, jeśli pojazd bez jego zgody zostanie wydany osobom trzecim, będzie używany niezgodnie z umową albo gdy nastąpiła nieprzewidziana sytuacja i użyczany samochód będzie użyczającemu niezbędny.
Czasem na dłuższy czas, czasem tylko do momentu wykonania pewnego zadania. Przekazywanie samochodu w czasowe użytkowanie to popularna praktyka, szczególnie w firmach, dlatego warto wiedzieć, jak poprawnie spisać umowę użyczenia samochodu.
- Kim jest użyczający, a kim biorca w umowie użyczenia?
- Przedmiot użyczenia, czyli jak opisać samochód?
- W jakiś sposób samochód może być użytkowany?
- Jaki jest czas trwania użyczenia samochodu?
- Jakie są obowiązki biorącego?
- Jak należy zwrócić użyczony samochód?
- Jakie są formalności po zakończeniu umowy użyczenia?
Użyczenie w Polsce jest uregulowane prawnie, a przepisy zawarte są w kodeksie cywilnym w art. 710 – 719. „Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy” – czytamy w przepisach.
Dobrze, żeby umowa użyczenia samochodu została zawarta pisemnie (choć forma ustna również jest obowiązująca) i najlepiej, by zawierała szczegółowy opis kilku niezbędnych punktów, które przedstawiamy poniżej. Udostępniamy również gotowy wzór użyczenia samochodu w formacie pdf oraz .docx
Wzór umowy użyczenia samochodu .pdf – do pobrania
Wzór umowy użyczenia samochodu .docx – do pobrania
Kim jest użyczający, a kim biorca w umowie użyczenia?
W umowie użyczenia samochodu określamy dwie strony:
- Użyczający, czyli ten, który użycza samochód;
- Biorca, czyli ten, który użycza samochód od użyczającego.
W umowie musimy dokładnie określić obie strony, więc w przypadku osób fizycznych powinniśmy podać ich:
- imię i nazwisko;
- Pesel;
- miejsce zamieszkania;
- numer dowodu tożsamości (dowód osobisty lub paszport).
Z kolei w przypadku osób prawnych, należy podać:
– nazwa przedsiębiorcy;
– NIP (ewentualnie KRS);
– REGON;
– imię i nazwisko osoby uprawnionej do reprezentacji.
Uwaga! Użyczającym może być również najemca samochodu, który jeździ np. samochodem w leasingu. Przykład: Pan Michał wziął w leasing auto, a następnie użyczył je swojemu pracownikowi, by mógł wykonywać określone zadania w pracy. W tej sytuacji nie doszło do złamania przepisów.
Oblicz składkę OC/AC użyczanego samochodu
Przedmiot użyczenia, czyli jak opisać samochód?
Jeśli już ustaliliśmy, kto jest użyczającym, a kto biorącym, to teraz pora na wskazanie przedmiotu umowy użyczenia, którym w naszym przypadku będzie samochód. W umowie powinny znaleźć się następujące informacje dotyczące auta:
- marka i model;
- VIN:
- rok produkcji;
- numer rejestracyjny;
- moc i pojemność silnika.
Uwaga! Należy pamiętać, że jeśli występują jakieś zastrzeżenia dotyczące samochodu (np. posiada usterki, wady, wgniecenia karoserii itp.), to należy spisać je w załączniku do umowy użyczenia samochodu. Warto również udokumentować je zdjęciami.
Dodatkowo art. 711 mówi:
„Jeżeli rzecz użyczona ma wady, użyczający obowiązany jest do naprawienia szkody, którą wyrządził biorącemu przez to, że wiedząc o wadach nie zawiadomił go o nich. Przepisu powyższego nie stosuje się, gdy biorący mógł wadę z łatwością zauważyć”.
W jakiś sposób samochód może być użytkowany?
W umowie użyczeniu samochodu warto również określić to, w jaki sposób samochód ma być użytkowany. Chodzi m.in. o kwestie:
- Kto, oprócz biorcy, może jeździć samochodem?
- Gdzie może być on używany?
- W jakim celu?
- Jaka jest górna wartość przebiegu?
Jaki jest czas trwania użyczenia samochodu?
Tu sprawa jest dowolna, należy jednak pamiętać, by taki zapis znalazł się w umowie. Czas trwania użyczenia może być:
- Określony – wówczas użyczenie kończy się z konkretną, zapisaną w umowie datą;
- Nieokreślony – tu nie podaje się konkretnej daty zwrotu pojazdu, ale zawiera tzw. okres wypowiedzenia. Jeśli wynosi on np. 7 dni, wówczas właśnie w ciągu tygodnia od żądania zwrotu, biorca ma obowiązek oddać pojazd użyczającemu.
Jeśli chodzi o czas trwania użyczenia, to należy również pamiętać o art. 715, który mówi:
„Jeśli umowa użyczenia została zawarta na czas nieoznaczony, użyczenie kończy się, gdy biorący uczynił z rzeczy użytek odpowiadający umowie albo gdy upłynął czas, w którym ten użytek miał uczynić”.
Co to oznacza? Przykład: Pani Jola pracowała w firmie jako przedstawicielka handlowa, więc przedsiębiorstwo użyczało jej samochodu do wykonywania zadań w pracy. Po jakimś czasie pani Jola zmieniła jednak stanowisko na biurowe, więc umowa użyczenia samochodu automatycznie wygasła, ponieważ zakończył się cel użytkowania zapisany w umowie.
Do zerwania umowy użyczenia może dojść również w sytuacji, gdy biorący złamał jej warunki. Użyczający może również zakończyć umowę użyczenia wówczas, gdy nastąpi nieprzewidziana sytuacja i użyczany samochód będzie mu niezbędny.
Jakie są obowiązki biorącego?
Biorący pokrywa koszty związane z eksploatacją pojazdu w czasie obowiązywania umowy użyczenia samochodu. Płaci więc np. za paliwo, płyn do spryskiwaczy, wymianę żarówek, a także drobne naprawy. Biorący musi również mieć na uwadze fakt, że odpowiada finansowo w przypadku kradzieży, wypadku lub stłuczki w sytuacji, gdy użytkował pojazd niezgodnie z warunkami umowy lub doszło do rażącego niedbalstwa (np. pozostawienie kluczyków w samochodzie).
Sprawdź, ile zapłacisz za OC i AC użyczanego samochodu
Jak należy zwrócić użyczony samochód?
W teorii mówi się, że „użyczony samochód powinien wrócić w stanie niepogorszonym”. Jeśli jednak pojazd wraca po kilku miesiącach, a nawet latach, to trudno spodziewać się, że nie będzie posiadał śladów użytkowania. Biorący może jednak zostać obciążony przez użytkującego, jeśli ten nie powiadomi go o jakieś poważnej usterce lub gdy powstała ona wskutek użytkowania pojazdu niezgodnie z umową użyczenia pojazdu.
Jakie są formalności po zakończeniu umowy użyczenia?
Należy pamiętać, że pod umową użyczenia samochodu muszą podpisać się zarówno użyczający, jaki i biorący. Należy tu także podać liczbę egzemplarzy, w jakiej sporządzono umowę, a także określić warunki, na jakich można zgłaszać zmiany w umowie.