Jakie dokumenty musi mieć przy sobie kierowca?

Kierowca nie posiada polisy OC
  • W Polsce kierowcy nie mają obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i dowodu zawarcia polisy OC.
  • Wyjątek stanowią kierowcy, którzy nie posiadają polskiego prawa jazdy lub jeżdżą samochodem, którego prawnie nie są właścicielami.
  • Podczas kontroli dane dotyczące kierowcy, pojazdu oraz ubezpieczenia policjant sprawdza w systemie CEPiK.
  • Fizyczne posiadanie dokumentów może przydać się w przypadku kolizji, gdy będziemy chcieli spisać oświadczenie sprawcy wypadku. Musimy je również posiadać podczas wyjazdu zagranicznego.
  • Wszystkie dokumenty możemy również przechowywać w formie elektronicznej w aplikacji mObywatel.

Jeszcze trzy lata temu polski kierowca nie wsiadał do samochodu bez trzech dokumentów: prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia polisy OC. Brak któregokolwiek z nich groził bowiem mandatem i niepotrzebnym stresem. A dziś jakie dokumenty musi mieć przy sobie kierowca?

„Zapomniałem dokumentów. Wracamy!”, „Jedź wolniej, papiery zostały w domu”, „Nie ma dokumentów? No to będzie mandacik!” – do niedawna brak prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego czy potwierdzenia zawarcia polisy OC potrafił mocno stresować kierowców. Dziś można je zostawić w domu, choć w niektórych sytuacjach nadal mogą się przydać.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Czy kierowca musi posiadać przy sobie dowód rejestracyjny i polisę OC?

W październiku 2018 r. portfele polskich kierowców zrobiły się chudsze. I na szczęście nie chodzi o dodatkowe opłaty, ale obowiązkowe dokumenty, które musieli posiadać przy sobie. To właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którą kierowcy podczas jazdy nie muszą już mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia OC w formie “papierowej”.

To udogodnienie było możliwe dzięki wprowadzeniu tych dokumentów do bazy CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców), w której – w trakcie kontroli – policja, straż miejska czy inspekcja transportu drogowego sprawdzają nasze dane.

Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

To zagadnienie do dziś u niektórych jeszcze budzi wątpliwości, ale odpowiedź na pytanie: „Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?”, jest jasna: „Nie!”.

To udogodnienie dla polskich kierowców nadeszło w grudniu 2020 r. Wprowadzono wówczas kolejny etap tzw. pakietu deregulacyjnego, zgodnie z którym od 5 grudnia kierowca nie jest także zobowiązany do posiadania przy sobie prawa jazdy. Reguluje to art. 38, ust.1, pkt 1. Prawa o ruchu drogowym brzmi:

„Kierujący pojazdem jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu wymagane dla danego rodzaju pojazdu lub kierującego dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem inny niż wydane w kraju prawo jazdy albo pozwolenie na kierowanie tramwajem, jeżeli kierujący nie posiada wydanego w kraju prawa jazdy albo pozwolenia na kierowanie tramwajem”.

A więc w praktyce oznacza to, że osoby, które jeżdżą po polskich drogach i mają prawo jazdy wydane w Polsce, podczas kontroli absolutnie nie muszą go przy sobie fizycznie posiadać.

Kto i jakie dokumenty musi mieć przy sobie?

Należy pamiętać, że mimo wprowadzonych w poprzednim roku przepisów, niektórzy kierowcy muszą posiadać przy sobie określone dokumenty. Kogo dotyczą wyjątki:

  • kierowców, którzy nie mają polskiego prawa jazdy. W razie kontroli muszą oni mieć przy sobie dokument potwierdzający posiadanie uprawnień do kierowania pojazdem;
  • osób, które prawnie nie są właścicielami prowadzonego samochodu, czyli jeżdżą autami wypożyczonymi, leasingowymi, czy firmowymi. Powinni oni posiadać przy sobie dowód rejestracyjny takiego pojazdu.

Uwaga! Należy pamiętać, że przepisy zwalniające polskich kierowców z posiadania przy sobie prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia polisy OC nie obowiązują poza granicami, więc opuszczając Polskę, należy zabrać ze sobą wszystkie te dokumenty!

Czy trzeba mieć przy sobie dowód osobisty?

Obowiązkiem każdego obywatela jest posiadanie dowodu tożsamości, ale nie oznacza to, że trzeba go zawsze mieć przy sobie. Podczas kontroli drogowej warto jednak przedstawić go policjantom, ponieważ zdecydowanie usprawni to potwierdzenie tożsamości. Na podstawie dowodu osobistego, paszportu, czy nawet legitymacji studenckiej funkcjonariusz może wpisać nasze dane do CEPiK i wówczas otrzyma pełne informacje dotyczące kierowcy.

Jeśli jednak nie będziemy mieli żadnego dokumentu, to policjant może potwierdzić tożsamość na podstawie naszego oświadczenia lub oświadczenia osoby trzeciej. W niektórych przypadkach dana osoba może jednak zostać zatrzymana w celu ustalenia tożsamości.

Kiedy dokumenty mogą się nam przydać?

Dziś odpowiedź na pytanie: „Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?” wydaje się jednoznaczna. Są jednak przypadki, w których zarówno prawo jazdy, jak i polisa OC oraz dowód rejestracyjny mogą się nam bardzo przydać. A dochodzi do tego w przypadku kolizji.

Przykład:
Pan Michał wyjechał z drogi podporządkowanej i rozbił zderzak w nadjeżdżającym pojeździe pani Joanny. Szkoda nie jest duża, a pan Michał przyznaje się do winy i chce jak najszybciej załatwić sprawę. Dlatego prosi panią Joannę, by nie wzywała policji, tylko chce spisać oświadczenie, w którym przyzna się do winy i zobowiąże się do pokrycia kosztów ze swojej polisy. Pani Joanna zgadza się na takie rozwiązanie, ale wówczas pan Michał przyznaje, że nie ma ze sobą żadnych dokumentów. W tej sytuacji pani Joanna nie jest pewna, czy pojazd jest ubezpieczony, do kogo należy, nie może także zweryfikować tożsamości pana Michała, ani też sprawdzić, czy posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdu. Wobec braku dokumentów (a co za tym idzie – wszystkich powyższych informacji) pani Joanna może nie zgodzić się na spisanie oświadczenia, tylko będzie wolała wezwać policję.

Należy również wziąć pod uwagę bardziej dramatyczną sytuację, gdy np. z powodu wypadku stracimy przytomność. Bez jakiegokolwiek dokumentu ustalenie naszej tożsamości będzie wtedy utrudnione i przez to nie będzie można np. powiadomić rodziny.

A może trzymać dokumenty w… telefonie?

Dla osób, które nie lubią wozić papierowych lub plastikowych dokumentów, praktycznym rozwiązaniem może okazać się aplikacja mObywatel. Jest to darmowe rządowe narzędzie, w którym przechowywane są cyfrowe kopie dokumentów. Aplikacji dostępna jest na urządzeniach z systemem Android oraz iOS, ale by z niej skorzystać, wymagane jest posiadanie profilu zaufanego.

Dzięki aplikacji, w kilka sekund i przy pomocy kilku kliknięć, można okazać dokumenty w trakcie kontroli lub wypadku. Znajdziemy tam zarówno informacje widoczne na dokumencie prawa jazdy (dane osobowe, zdjęcie, a także numer, kategorię i termin ważności prawa jazdy), jak i w dowodzie rejestracyjnym (marka, model, numer VIN, ważność badania technicznego, ostatnio wprowadzony stan licznika). Co więcej, mObywatel na 30 dni przed upływem terminu badania technicznego lub ważności polisy powiadomi nas o konieczności załatwienia tej sprawy.

Poleganie tylko i wyłącznie na dokumentach w wersji elektronicznej ma jednak swoje wady – telefon może mieć awarię lub rozładować się, a w razie wypadku osoby postronne nie będą mogły do odblokować. Należy również pamiętać, że smartfon może zostać skradziony.

Stefania Stuglik

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments