Kiedy ubezpieczyć samochód po zakupie?

Zadowolna kobieta po zakupie samochodu

Zakup pojazdu wiąże się z określonymi obowiązkami, a jednym z najważniejszych jest zawarcie polisy OC. Kiedy ubezpieczyć samochód po zakupie? Okazuje się, że zależy to od kilku czynników. Sprawdź, jak nie narazić się na wysoką karę finansową za brak OC.

Ubezpieczenie OC nieprzypadkowo jest obowiązkowe. Mimo że kierowcom może się ono wydawać zbędnym wydatkiem, w praktyce ta polisa chroni ich majątek, który mogliby stracić po spowodowaniu wypadku. Stąd też ogólna zasada brzmi, że ubezpieczenie należy kupić najpóźniej w ostatnim dniu dotychczasowej umowy. A kiedy ubezpieczyć samochód po zakupie?

Od czego zależy to, kiedy ubezpieczyć samochód po zakupie?

Każdy samochód musi być ubezpieczony. Kiedy zatem ubezpieczyć samochód po zakupie? Okazuje się, że nie zawsze należy to zrobić tuż po jego nabyciu – moment zakupu polisy zależy od następujących czynników:

  • Pochodzenie pojazdu – znaczenie ma to, czy samochód został kupiony z salonu, czy też jest używany (kupiony w Polsce lub za granicą)
  • Rodzaj pojazdu – auta historyczne czy pojazdy wolnobieżne są traktowane inaczej niż pozostałe samochody

Jeżeli dopiero planujesz zakup auta, odpowiedź na pytanie, kiedy ubezpieczyć samochód po zakupie, jest kwestią podstawową. W przeciwnym razie możesz zapłacić nie tylko wysoką karę za brak OC, ale również za spowodowane szkody w razie kolizji lub wypadku.

Kwestie dotyczące ubezpieczenia OC, w tym terminów, w jakich właściciel pojazdu musi zawrzeć umowę OC, zostały uregulowane w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Kiedy ubezpieczyć nowy samochód po zakupie?

Dla nowego samochodu należy kupić ubezpieczenie OC najpóźniej w dniu jego rejestracji, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia go do ruchu. Tak wynika z art. 29 ust. 1 punkt 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Kupujesz auto osobowe lub dostawcze z salonu? Masz dwie możliwości – możesz:

  • Znaleźć ubezpieczenie OC we własnym zakresie – np. skorzystać z kalkulatora OC/AC zamieszczonego na naszej stronie internetowej

Oblicz składkę OC/AC

  • Skorzystać z pomocy dealera – przedstawiciel salonu sprzedaży może zarówno złożyć wniosek o rejestrację pojazdu, jak i odebrać decyzję o jego czasowej rejestracji

W drugim przypadku niezbędne jest jedynie upoważnienie. To wystarczy, aby formalnościami zajął się właściciel lub pracownik salonu sprzedaży.

Kiedy ubezpieczyć używany samochód zarejestrowany w Polsce po zakupie?

Inaczej jest w przypadku samochodu używanego. Kiedy ubezpieczyć samochód po zakupie w komisie czy od osoby prywatnej? Tu również jest kilka możliwości. Pojazd może być ubezpieczony – i to najczęstszy scenariusz. Wówczas natychmiastowy zakup polisy nie jest konieczny. Powód jest prosty – ubezpieczenie OC jest przypisane do pojazdu, a nie do jego właściciela (kierowcy). Oznacza to, że nabywca pojazdu, który jest już zarejestrowany w Polsce:

  • Może kontynuować OC aż do momentu jego wygaśnięcia – data ważności ubezpieczenia znajduje się na polisie, można ją też sprawdzić przez internet w usłudze Historia Pojazdu
  • Może zrezygnować z otrzymanej polisy (wypowiedzieć umowę) i kupić własne ubezpieczenie – to rozwiązanie może być szczególnie korzystne, gdy dotychczasowy ubezpieczyciel żąda dużej dopłaty

Rzadziej spotykaną sytuacją jest zakup samochodu bez ubezpieczenia OC. Chcesz nabyć takie auto? Za jego ubezpieczenie będziesz odpowiedzialny od dnia podpisania umowy kupna-sprzedaży.

Uwaga! Po zakupie używanego samochodu, który nie jest ubezpieczony, nie możesz po prostu do niego wsiąść i odjechać. Warto uwzględnić, że auto będzie musiało pozostać na posesji dotychczasowego właściciela lub zostać przetransportowane do docelowego miejsca lawetą.

Kiedy ubezpieczyć samochód używany z zagranicy po zakupie?

W Polsce dużą popularnością cieszą się samochody używane sprowadzone z krajów Europy Zachodniej, szczególnie Niemiec. Kiedy ubezpieczyć taki samochód po zakupie? Sprawa znów nie jest taka oczywista – kluczowy jest kraj pochodzenia pojazdu.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Jeżeli samochód:

  • Został zarejestrowany (rejestracja krótkoterminowa) np. w Niemczech i jest ubezpieczony – bez problemu można nim wjechać na teren Polski i załatwić formalności
  • Pochodzi np. z Białorusi czy Ukrainy – wjazd do Polski będzie możliwy jedynie po okazaniu Zielonej Karty lub po wykupieniu krótkoterminowego ubezpieczenia granicznego – na 30 dni

Kiedy ubezpieczyć samochód po zakupie? Gdy pojazd został sprowadzony z zagranicy, może okazać się konieczne ubezpieczenie go już na granicy. Jednocześnie to ubezpieczenie jest ważne tylko 30 dni, a po jego wygaśnięciu trzeba kupić polisę na rok – dbając przy tym, aby między polisami nie wystąpiła przerwa.

Porównaj oferty i ubezpiecz samochód przed końcem OC granicznego

Kiedy ubezpieczyć historyczny samochód po zakupie?

Z grona pojazdów używanych trzeba wyróżnić samochody historyczne, dla których ubezpieczenie nabywa się na innych zasadach. W odróżnieniu od młodszych pojazdów, auta z żółtymi tablicami rejestracyjnymi nie muszą być ubezpieczone przez cały czas. To jeden z nielicznych wyjątków – w ten sam sposób traktowane są pojazdy wolnobieżne (np. wykorzystywane w rolnictwie czy leśnictwie).

Kiedy ubezpieczyć historyczny samochód po zakupie? W przypadku tej grupy aut standardem jest, że w momencie podpisywania umowy nie są one ubezpieczone – w przeciwieństwie do większości pozostałych pojazdów. Jako właściciel takiego samochodu musisz kupić OC dopiero przed wprowadzeniem go do ruchu.

Przykład: W garażu pani Gabrieli stoi nieubezpieczony samochód zabytkowy – Porsche 911. Kobieta używa go sporadycznie – raz, góra dwa razy w roku. Przed planowaną wycieczką zawsze nabywa krótkoterminowe ubezpieczenie OC na 30 dni.

Kiedy nie trzeba od razu po zakupie ubezpieczać pojazdu?

Jak widać na powyższych przykładach, ubezpieczenie OC to nie zawsze pierwsza sprawa, którą należy załatwić po zakupie samochodu – dotyczy to samochodów zmieniających właściciela. Osoby, które zdecydowały się na używany pojazd zarejestrowany w Polsce (i nie jest on zabytkowy), muszą jednak wykazać się szczególną ostrożnością. Ma to związek z mechanizmem działania przejętych polis OC.

Jeżeli rozglądasz się za autem używanym i zastanawiasz się, kiedy ubezpieczyć samochód po zakupie, musisz wiedzieć, że:

  • Przejęta polisa nigdy nie odnowi się automatycznie – o tej „pułapce” często zapominają doświadczeni kierowcy z prostego powodu, jakim jest przyzwyczajenie do automatycznego przedłużania się polisy na kolejny rok
  • Możesz wypowiedzieć przejętą umowę OC, ale wówczas musisz zadbać o to, aby pomiędzy umowami nie było ani dnia przerwy – w przeciwnym razie możesz spodziewać się kary za brak OC
  • Firma ubezpieczeniowa może żądać dopłaty do OC zakupionego przez poprzedniego właściciela – ma to związek z ponownym ustaleniem ryzyka, biorąc pod uwagę dane kierowcy (kierowców), który będzie użytkować auto

Możesz oczywiście skorzystać z dotychczasowej polisy i wykorzystać ten czas na znalezienie nowego ubezpieczenia OC w korzystnej cenie, ponieważ OC zbywcy pojazdu można wypowiedzieć w dowolnym momencie (podczas trwania umowy).

Jak szybko znaleźć i kupić ubezpieczenie auta?

Zakup polisy OC możliwy jest na kilka sposobów, np. przez agenta lub brokera ubezpieczeniowego albo za pośrednictwem internetowego kalkulatora OC/AC. Ostatnie rozwiązanie jest najwygodniejsze – polisę można nabyć w dowolnym momencie, również w godzinach nocnych. Co więcej, to także sposób na oszczędności, bo każdy kierowca otrzymuje co najmniej kilka ofert.

Przykład: Pan Marcin to młody kierowca – ma 23 lata i prawo jazdy od 2 lat. Używanego Volkswagena Golfa kupił od pani Barbary, która jest emerytką z długim stażem za kierownicą i wzorową (bezszkodową) historią ubezpieczenia. Ponieważ ubezpieczyciel zażądał wysokiej dopłaty, właściciel Volkswagena Golfa postanowił poszukać alternatywy, korzystając z kalkulatora OC/AC.

Czy każdy kierowca, który kupił używany samochód, powinien sprawdzić cenę OC za pomocą kalkulatora OC? W zasadzie tak. Jest to bezpłatne, funkcjonalne i przydatne narzędzie, które:

  • Pozwala sprawdzić opłacalność dopłaty, której żąda firm ubezpieczeniowa – zdarza się, że kwota dopłaty do składki jest wyższa niż koszt polisy na cały rok
  • Umożliwia wybór wśród wielu ubezpieczeń – polisa OC często dostępna jest w pakiecie z AC, NNW i assistance
  • Daje szansę na dodatkowe gratisy – przykładem może być pomoc prawna dodawana do polisy przez naszą porównywarkę (wsparcie prawnika np. przy sprzedaży auta czy po kolizji drogowej)

Choć odpowiedź na pytanie, kiedy ubezpieczyć samochód po zakupie, wcale nie jest oczywista, warto pamiętać, że dzięki kalkulatorowi OC polisa w przystępnej cenie jest w zasięgu ręki.

Oblicz składkę OC/AC

Podsumowanie

  • To, kiedy należy ubezpieczyć samochód po zakupie, zależy m.in. od tego, czy auto jest nowe, czy też używane.
  • Samochód z salonu musi zostać ubezpieczony najpóźniej w dniu rejestracji, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia go do ruchu.
  • Wystawione na sprzedaż auta używane z reguły są ubezpieczone, a to oznacza, że nabywca może przejąć polisę OC.
  • W przypadku zakupu samochodu w innym kraju, konieczny może okazać się zakup polisy OC już na granicy.
  • Tuż po zakupie nie trzeba ubezpieczać pojazdów historycznych, dla których polisa OC jest wymagana tylko wówczas, gdy są w ruchu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Ile wynosi maksymalna kara za brak OC w 2022 roku?

    Wysokość kary za brak OC zależy od kilku czynników, w tym od rodzaju pojazdu i okresu pozostawania auta bez ubezpieczenia. W 2022 r. maksymalne kary za brak OC wynoszą: 6020 zł w przypadku samochodów osobowych, 9030 zł w przypadku samochodów ciężarowych i 1000 zł w przypadku pozostałych pojazdów.

  2. Czy obowiązują jeszcze inne terminy, kiedy należy ubezpieczyć samochód po zakupie?

    Tak – mowa choćby o pojazdach do jazd testowych. Każdy pojazd do jazd testowych musi zostać ubezpieczony najpóźniej w dniu wypełnienia przez uprawniony podmiot blankietu profesjonalnego dowodu rejestracyjnego.

  3. Kiedy ubezpieczyć samochód po zakupie, gdy auto jest niesprawne?

    Stan techniczny samochodu nie ma wpływu na kwestię ubezpieczenia OC. Wyjątkiem jest sytuacja, w której pojazd został czasowo wyrejestrowany w celu przeprowadzenia niezbędnych napraw. Wówczas OC w dalszym ciągu jest konieczne, przy czym właściciel auta może ubiegać się o obniżkę składki o co najmniej 95 proc.

  4. Kiedy ubezpieczyć samochód po zakupie, jeżeli transakcja odbyła się w dzień wolny od pracy?

    Jeżeli pojazd jest ubezpieczony, najlepiej będzie, gdy skorzystasz z przejętej polisy przez ten jeden dzień (lub więcej, jeżeli chcesz). Gdy auto jest nieubezpieczone, polisę OC możesz kupić odpowiednio wcześniej lub skorzystać z porównywarki OC/AC. Zakup samochodu w dzień wolny od pracy nie zwalnia z obowiązku nabycia OC.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments