Kiedy jest możliwa wymiana licznika w aucie?

Deska rozdzielcza w samochodzie

Czy możliwa jest wymiana licznika w aucie, która byłaby zgodna z prawem? Co zrobić, gdy wykryjemy przekręcony licznik? Procedura wymiany drogomierza wymaga odpowiednich kroków, a niedopilnowanie ich może spowodować spore kłopoty.

Warto mieć na uwadze, że celowe zaniżanie danych na liczniku jest karane, a kara pozbawienia wolności wynosić może od 3 miesięcy do 5 lat. Wymiana licznika musi być zatem podyktowana realną potrzebą, a nie chęcią próby sprzedania auta w nieodpowiedni sposób.

Z artykułu dowiesz się, jak zgodnie z prawem postępować z licznikiem samochodowym.

Czy zawsze można wymienić licznik w samochodzie?

Każde auto posiada w swoim wyposażeniu licznik, który jest podstawowym narzędziem kontrolującym przebieg pojazdu. Drogomierz ma przedstawiać stan przebytych kilometrów, co wpływa na kondycję samochodu. To, ile auto przejechało, będzie miało spore znaczenie przy wycenie i sprzedaży pojazdu. Z tego właśnie powodu liczniki samochodowe podlegają ochronie prawnej.

Oznacza to, że licznik samochodowy jest częścią, której nie możemy wymienić bez uzasadnionej przyczyny. Powinniśmy postępować zgodnie z przepisami, które wyraźnie wskazują sytuacje, w których wymiana naszego drogomierza jest legalna.

Wymiana licznika wiąże się również z koniecznością zalegalizowania go.

Kiedy możemy wymienić licznik w samochodzie?

Przede wszystkim, przy wymianie drogomierza musimy znać obowiązujące przepisy. Kodeks drogowy swoje stanowisko w sprawie licznika przedstawia następująco:

Wymiana drogomierza jest dopuszczalna, gdy drogomierz nie odmierza przebiegu pojazdu w sytuacji, w której ze względu na przeznaczenie drogomierza powinien ten przebieg odmierzać lub gdy jest konieczna wymiana elementu pojazdu, z którym drogomierz jest nierozerwalnie związany. Wymiana drogomierza może nastąpić tylko na drogomierz sprawny i właściwy dla danego typu pojazdu.

Art. 81a Ustawy Prawo o ruchu drogowym

Z przepisów jasno wynika, że możemy wymienić licznik, ale musi zajść taka konieczność. Podstawą do wymiany licznika jest przede wszystkim zepsucie się całego urządzenia lub części, która jest z nim na stałe związana. Poszczególne elementy, które nie wpływają na pracę licznika, jak np. żarówka, nie stanowią powodu, dla którego należy wymienić sam licznik. Z kolei sam drogomierz nie może być przypadkowym elementem – musi być zgodny z modelem naszego pojazdu.

Jak wygląda legalizacja licznika?

Proces wymiany licznika nie jest bardzo skomplikowany, ale wymaga podjęcia określonych kroków. Oprócz zamontowania drogomierza, musimy jeszcze taką wymianę zalegalizować. W tym celu należy udać się na stację kontroli pojazdów. Mamy na to ściśle określony czas – 14 dni od chwili wymiany licznika.

Wizyta na stacji kontroli pojazdów jest istotna z kilku powodów. Zadaniem diagnosty jest:

 • zidentyfikowanie auta w Centralnej Ewidencji Pojazdów,
 • wzrokowe sprawdzenie licznika,
 • ustalenie jego wskazania,
 • porównanie odczytu z dostępną historią i oświadczeniem właściciela auta,
 • wprowadzenie nowych danych do CEP,
 • wydanie zaświadczenia z wynikiem odczytu.

Musimy pamiętać o tym, że podczas wizyty na stacji kontroli potrzebne nam są określone dokumenty oraz dane, niezbędne do przeprowadzenia legalizacji zmiany licznika. Będziemy potrzebować m.in. dowodu rejestracyjnego samochodu oraz oświadczenia o wymianie licznika. Wzór takiego oświadczenia znajdziemy na stronie Polskiej Izby Kontroli Pojazdów.

Oświadczenie możemy również wypełnić na miejscu. Wówczas wpisujemy w nim:

 • dane właściciela pojazdu (imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania);
 • dane identyfikujące pojazdu (marka, typ, model, rok produkcji, numer VIN, numer rejestracyjny);
 • przyczynę i datę wymiany drogomierza;
 • miejsce złożenia oświadczenia (miejscowość, nazwa i numer stacji kontroli pojazdów);
 • klauzulę potwierdzającą świadomość odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Podczas wizyty na stacji kontroli pojazdów nie jest nam potrzebny stary licznik.

Jaki jest koszt związany z wymianą licznika?

Wizyta na stacji kontroli pojazdów będzie wymagała uiszczenia odpowiedniej opłaty.

Odczyt licznika oraz dokonanie wpisu do Centralnej Ewidencji Pojazdów będzie nas kosztować 51 zł. Odczyt drogomierza kosztuje 50 zł, z kolei 1 zł stanowi opłata ewidencyjna. Po dokonaniu wpłaty otrzymamy zaświadczenie z wynikiem odczytu. Z kolei dane wprowadzone do CEP, możemy sprawdzić za pośrednictwem strony https://historiapojazdu.gov.pl/

Dlaczego tak ważne jest legalizowanie wymiany licznika?

Kierowca, który nie zalegalizuje wymiany licznika w samochodzie może mieć spore problemy z prawem. Szczególnie ważne jest to po zmianie w przepisach z 2019 roku. Od tego czasu ingerencja w stan licznika bez faktycznej konieczności jego wymiany jest traktowana jak przestępstwo:

„Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.” Art. 306a § 1 Kodeksu karnego

Od stycznia 2020 roku policja podczas rutynowej kontroli drogowej jest zobowiązana do zweryfikowania stanu przebiegu auta. Dane z licznika będzie zatem porównywać z danymi, które widnieją w bazie CEPiK. W sytuacji, gdy policja wykryje nieprawidłowości, kierowca może mieć spore problemy.

Należy jednak jasno zaznaczyć, że samo posiadanie pojazdu z licznikiem, który przedstawia nieprawdziwe dane, nie jest przestępstwem. Jednak w takiej sytuacji wszczynane jest dochodzenie, które ma na celu ustalenie źródła nieprawidłowości. Nie jest to prosta sprawa, ponieważ przekręcenie licznika może zostać udowodnione wyłącznie konkretnej osobie.

Co istotne – nie każdy cofnięty licznik wskazuje na nieuczciwego kierowcę, ponieważ bardzo często on sam pada ofiarą nieuczciwego sprzedawcy. Jednak w tej sytuacji również ofiara przestępstwa będzie musiała liczyć się z koniecznością dochodzenia.

Jeśli po zakupie samochodu licznik wzbudza nasze wątpliwości i sprawdzenie na stacji kontroli pojazdów potwierdza nasze przypuszczenia – możemy zgłosić popełnienie przestępstwa. W takiej sytuacji jednak nie możemy sami decydować o zmianie drogomierza.

Pamiętajmy również o tym, że w sytuacji, gdy nabyliśmy auto w komisie lub salonie, po wykryciu nieprawidłowości związanych z licznikiem mamy prawo do zwrotu towaru z powodu jego niezgodności z umową. Takie prawo przysługuje nam przez 2 lata od chwili nabycia pojazdu.

Czy można sprawdzić przekręcony licznik jeszcze przed zakupem pojazdu?

Proceder cofania liczników, pomimo zmiany w przepisach, wciąż jest wykrywany. Zatem istnieje realne ryzyko, że samochód, który zamierzamy kupić posiada przekręcony licznik.

Jak uchronić się przed nabyciem auta, które miało wymieniany drogomierz?

 • czytajmy dokładnie ogłoszenie – jeśli w jego treści znajdą się informacje dotyczące licznika, zachowajmy czujność;
 • zadajmy pytanie właścicielowi samochodu – warto pytać wprost osobę, która sprzedaje nam auto, czy licznik był kiedykolwiek wcześniej wymieniany;
 • korzystajmy ze stacji kontroli pojazdów;
 • sprawdzajmy historię pojazdu, np. na stronie historiapojazdu.gov.pl.

Czy przebieg samochodu ma wpływ na obowiązkowe ubezpieczenie OC?

Towarzystwo ubezpieczeniowe przy wycenie składki bierze pod uwagę wiele różnych kryteriów. Należą do nich wiek pojazdu, jego przebieg czy stan techniczny. Dlaczego stan licznika ma znaczenie?

Liczba przejechanych kilometrów informuje nas o stanie samochodu – im większy przebieg, tym większa eksploatacja pojazdu i najprawdopodobniej więcej części będzie wymagało naprawy lub wymiany. Taki pojazd jest bardziej awaryjny, a to z kolei wpływa na ryzyko wystąpienia kolizji czy wypadku. Przy zakupie samochodu warto zatem kierować się liczbą przejechanych kilometrów.

Należy jednak pamiętać o tym, że nie każdy ubezpieczyciel zwraca szczególną uwagę na aktualny przebieg samochodu (choć każdy o niego pyta). Z tego właśnie powodu warto porównywać dostępne oferty i sprawdzać, która firma ubezpieczeniowa ma do zaoferowania najtańsze OC. Skorzystanie z porównywarki ubezpieczeniowej z pewnością ułatwi nam znalezienie odpowiedniej oferty.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments