Jak sprawdzić wyposażenie auta po VIN?

Sprawdzenie auta po numerze VIN przez internet

Szukasz samochodu dla siebie lub członka swojej rodziny? Zanim umówisz się na spotkanie ze sprzedawcą, sprawdź, czy informacje zaprezentowane w ogłoszeniu są prawdziwe. Wyposażenie samochodu możesz sprawdzić po numerze VIN. Dowiedz się, jak.

Wyposażenie auta ma znaczenie dla wielu kierowców – od niego zależy komfort podróżowania, a czasem też bezpieczeństwo. Stąd też nie powinno dziwić, że osoby szukające samochodu na rynku pojazdów używanych zwracają uwagę na ten aspekt. Jeżeli należysz do tego grona, poniżej znajdziesz przykłady dekoderów, które umożliwiają sprawdzenie wyposażenia samochodu po VIN.

Czym jest numer VIN samochodu?

Numer VIN można opisać na wiele sposobów: to unikalny numer pojazdu, który składa się z 17 znaków. VIN to także skrót od Vehicle Identification Number. Wreszcie, numer VIN jest bezcennym źródłem informacji. Dlaczego? Bo są w nim zaszyfrowane różne dane o pojeździe – przykładowo miejsce jego produkcji, rok modelowy, umiejscowienie kierownicy, liczba i miejsce montażu poduszek powietrznych czy wreszcie kod lakieru lub tapicerki. To właśnie powoduje, że osoby, które planują zakup pojazdu, często chcą sprawdzić wyposażenie po VIN. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności trzeba dotrzeć do numeru VIN.

Z uwagi na to, jak istotną rolę pełni numer VIN, jest on wybijany na różnych elementach pojazdu. W zależności od producenta może to być m.in. wzmocnienie boczne prawe, przegroda czołowa, podłoga przed fotelem pasażera czy podłoga bagażnika. Numer VIN znajduje się też w dokumentach – dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu (która jednak obecnie nie jest już wydawana i wymagana do rejestracji auta). Jeżeli kupujesz samochód, informację o numerze VIN uzyskasz od sprzedawcy.

Szukasz auta na internetowych portalach ogłoszeniowych? Na niektórych serwisach z ogłoszeniami przy wielu egzemplarzach znajdziesz numer VIN. Możesz też ograniczyć poszukiwania jedynie do ofert z numerem VIN.

Numer VIN – dlaczego warto zapytać o niego sprzedawcę?

Używane samochody rzadko kiedy są w idealnym stanie – najczęściej kupujący musi zgodzić się na kompromis. Jednak ustępstwa nie oznaczają konieczności zakupu samochodu, którego stan przedstawiony w ogłoszeniu i stan rzeczywisty się nie pokrywają. Niestety, to dość częsta sytuacja i nie zawsze jest ona spowodowana zamiarem wprowadzenia potencjalnego nabywcy w błąd – sprzedający może po prostu nie pamiętać wszystkich szczegółów. Ale jest na to sposób.

Jeżeli masz już na oku samochód (lub kilka samochodów), poproś sprzedawcę (sprzedawców) o numer VIN. Bardzo możliwe, że VIN znajdziesz też w treści ogłoszenia. Oto 3 przykładowe informacje o pojeździe, które uzyskasz, dysponując numerem VIN:

 1. Historia pojazdu. Każde używane auto ma pewną historię. Czy wiesz jednak, że dziś nie jest ona już tajemnicą? E-usługa Historia Pojazdu pozwala pozyskać informacje m.in. o wskazaniu licznika podczas ostatniej kontroli drogowej lub przeglądu, wyniku badań technicznych czy liczbie właścicieli. Ale uwaga: aby można było skorzystać z tej e-usługi, sam numer VIN to za mało – potrzebny jest jeszcze numer rejestracyjny i data pierwszej rejestracji.
 2. Uszkodzenia pojazdu i sposób użytkowania auta (np. jako taxi). To również sprawdzisz po numerze VIN – niektóre dekodery VIN zapewniają dostęp do takich danych. Ale uwaga – w zależności od egzemplarza i kraju jego pierwszej rejestracji wspomniane informacje można też uzyskać za pośrednictwem e-usługi Historia Pojazdu.
 3. Ubezpieczenie auta. Zakup auta bez OC jest możliwy, ale kupujący powinien mieć tego świadomość, aby móc się odpowiednio przygotować (np. zamówić lawetę). Numer VIN wystarczy, aby sprawdzić, czy na dany dzień pojazd jest objęty ochroną ubezpieczeniową – wystarczy przejść na stronę internetową https://www.ufg.pl/ i wybrać opcję „Sprawdź OC dla pojazdu”.

Gdzie sprawdzić wyposażenie auta po VIN?

W internecie bez trudu można natrafić na wiele stron oferujących darmowe dekodowanie VIN. Niestety, większość z nich prezentuje jedynie podstawowe dane, nie zawsze możliwe jest też sprawdzenie wyposażenia po VIN. Z drugiej strony istnieje kilka dekoderów, które pozwalają – chociaż w różnym stopniu – poznać informacje o wyposażeniu. Poniżej znajdziesz trzy przykłady.

1. Vindecoder.pl

Korzystając ze strony Vindecoder.pl, można się dowiedzieć, jakie elementy wchodzą w skład wyposażenia standardowego samochodu oraz jakie należą do wyposażenia opcjonalnego. Sprawdzenie wyposażenia po VIN to jednak nie wszystko – narzędzie zapewnia dostęp do wielu innych danych. Bazując na stronie Vindecoder.pl, potwierdzić można choćby rok modelowy, wersję pojazdu i to, jaki został w nim fabrycznie zamontowany silnik.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Wyposażenia auta po VIN - Vindecoder.pl

2. Carinfo.kiev.ua

To kolejna strona, na której można pozyskać informacje o wyposażeniu pojazdu po VIN. Jeżeli chcesz z niej skorzystać, pamiętaj, aby w pierwszej kolejności wybrać markę samochodu – najpopularniejszych producentów znajdziesz po lewej stronie witryny. W kolejnym kroku należy podać numer VIN. W odpowiedzi wygenerowany zostanie obszerny raport, z którego dowiesz się więcej o wyposażeniu auta, przy czym informacje te mogą nie być uporządkowane.

Strona Carinfo.kiev.ua dostępna jest w kilku wersjach językowych, w tym w języku angielskim. Jednocześnie jest to jeden z nielicznych serwisów, które prezentują tak obszerne informacje o pojazdach na podstawie numeru VIN.

Wyposażenie po VIN – przykładowe informacje, które można uzyskać z raportu wygenerowanego na stronie internetowej Carinfo.kiev.ua (w oparciu o poniższy raport – screenshot prezentuje tylko fragment):

 • możliwość regulacji wysokości siedzenia pasażera;
 • welurowa tapicerka wraz z kodem koloru;
 • niepodgrzewane siedzenia;
 • brak rolet na tylnych oknach;
 • brak czujników parkowania;
 • brak wycieraczek przednich lamp;
 • brak świateł dziennych;
 • reling dachowy;
 • brak siatki przytrzymującej bagaż.

Wyposażenia auta po VIN - Carinfo.kiev.ua

3. Toyodiy.com

Chcesz sprawdzić wyposażenie po VIN egzemplarza Toyoty? Przejdź na stronę internetową https://www.toyodiy.com/parts/q.html. To kolejna witryna, na której znajduje się dekoder VIN. Przykładowe informacje, które prezentowane są w pierwszej części raportu, to m.in. kod koloru i kod wykończenia samochodu. Wystarczy jednak kliknąć wskazane pole („Click here to continue”), aby otrzymać bardziej szczegółowe informacje o różnych elementach wyposażenia – choćby o wnętrzu.

Wyposażenie auta po VIN - Toyodiy.com

Dlaczego warto sprawdzić wyposażenie po VIN?

Jeżeli zastanawiasz się, czy można sprawdzić wyposażenie samochodu po VIN, to już wiesz, że odpowiedź brzmi: tak. Służą do tego m.in. wymienione wyżej dekodery VIN. A dlaczego warto to zrobić? Powodów jest co najmniej kilka. Podstawowym argumentem jest jednak możliwość potwierdzenia informacji zawartych w treści ogłoszenia o sprzedaży pojazdu.

Wielu sprzedającym po latach trudno sobie przypomnieć, które elementy wchodziły w skład wyposażenia standardowego, a które w skład wyposażenia opcjonalnego. W rezultacie w treści opublikowanej oferty mogą pojawić się niezamierzone błędy. Sprawdzając wyposażenie po VIN, dowiesz się więcej o samochodzie wówczas, gdy w ogłoszeniu będzie brakować informacji. To nie wszystko – w ten sposób również:

 • oszczędzasz czas – nie musisz umawiać się na oglądanie samochodu, który już w kwestii wyposażenia budzi wątpliwości;
 • zyskujesz pole do negocjacji ceny – jeżeli jesteś zainteresowany zakupem sprawdzanego egzemplarza;
 • poznasz np. kod koloru lakieru – jeżeli auto musi przejść naprawę blacharsko-lakierniczą, ta wiedza będzie Ci potrzebna.

Wyposażenie po VIN – czy za skorzystanie z dekodera trzeba zapłacić?

W internecie znajdziesz różne dekodery VIN – zarówno płatne, jak i bezpłatne. Wymienione w artykule serwisy (Vindecoder.pl, Carinfo.kiev.ua i Toyodiy.com) są darmowe – nie musisz płacić za dostęp do informacji. Szukasz innych dekoderów, które pozwolą sprawdzić wyposażenie po VIN? Niestety, wiarygodnych narzędzi jest stosunkowo niewiele. Jeżeli chcesz skorzystać z płatnego dekodera, upewnij się, że jest on polecany przez innych użytkowników.

Podsumowanie

 • VIN to skrót od Vehicle Identification Number – jest to 17-znakowy unikalny numer, który jest nadawany pojazdom przez producentów.
 • Dysponując numerem VIN, można m.in. poznać historię pojazdu oraz jego wyposażenie – standardowe i opcjonalne.
 • Wyposażenie po VIN można sprawdzić, korzystając z dekodera VIN – narzędzia, które rozkodowuje informacje zaszyfrowane w VIN.
 • Przykładowe dekodery, które pozwalają sprawdzić wyposażenie po VIN, to: Vindecoder.pl, Carinfo.kiev.ua i Toyodiy.com.
 • Użytkownicy mogą korzystać zarówno z bezpłatnych, jak i płatnych dekoderów VIN – te pierwsze dostarczają sporo informacji.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy sprawdzając wyposażenie po VIN, wystarczy posiadać tylko numer VIN?

  Aby sprawdzić wyposażenie po VIN za pośrednictwem dekodera, wystarczy numer VIN. Nie trzeba podawać dodatkowych danych (np. numeru rejestracyjnego czy daty pierwszej rejestracji auta), jak ma to miejsce choćby w przypadku e-usługi Historia Pojazdu.

 2. Dlaczego za pośrednictwem dekodera nie mogę sprawdzić wyposażenia po VIN interesującego mnie egzemplarza?

  Powodem może być rok produkcji pojazdu. Jeżeli auto zostało wyprodukowane stosunkowo niedawno, to dostępnych informacji o tym modelu może być po prostu za mało, aby stworzyć kompleksowy raport. Najwięcej danych, w tym o wyposażeniu, można uzyskać dla pojazdów, które są obecne na drogach od dawna, np. od dekady.

 3. Czy dekoder VIN jest wiarygodny w zakresie sprawdzania wyposażenia po VIN?

  Dekoder VIN jest narzędziem jak każde inne, a to oznacza, że w wygenerowanym przez niego raporcie mogą pojawić się błędy. Właśnie dlatego rekomenduje się korzystanie z więcej niż jednego dekodera. Ewentualne wątpliwości warto też wyjaśnić ze sprzedającym.

 4. Czy dostępne są polskojęzyczne dekodery VIN, które umożliwiają sprawdzenie wyposażenia po VIN?

  Większość dekoderów, które zapewniają dostęp do informacji o wyposażeniu pojazdu, jest dostępna w językach obcych. Dobrą wiadomością może być jednak to, że serwisy te mają angielską wersję językową. W razie konieczności użytkownik może też skorzystać z narzędzi online, np. tłumacza Google.

 5. Czy dekoder VIN to narzędzie również dla sprzedawców aut?

  Zdecydowanie tak. Jeżeli planujesz sprzedać posiadany samochód, to korzystając z dekodera VIN, możesz szybko sprawdzić wyposażenie po VIN. Ale to nie wszystko. Udostępniane informacje są obszerniejsze – warto je poznać, aby uniknąć błędów.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments