VIN sprawdzenie za darmo – czy to możliwe?

Sprawdzenie pojazdu po VIN

Zakup używanego auta zawsze powinien być poprzedzony dokładnym sprawdzeniem jego dokumentów i historii. Pomocny jest w tym numer VIN. Jakie informacje kryje w sobie numer VIN? Jak upewnić się, że numer VIN nie został sfałszowany? Czy możliwe jest sprawdzenie VIN za darmo? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Dokładne sprawdzenie auta to podstawa – wie to każda osoba, która kiedykolwiek kupowała używany samochód. Dziś, w dobie powszechnej digitalizacji, zadanie to jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Dlaczego? Dostępne są narzędzia, które pozwalają m.in. na sprawdzenie VIN za darmo. Ale nie każde z nich zapewnia dostęp do tej samej puli danych. Z których rozwiązań warto skorzystać?

Czym jest Vehicle Identification Number?

VIN to skrót od „Vehicle Identification Number”, czyli numeru identyfikacyjnego pojazdu. Numer VIN to indywidualny, 17-znakowy identyfikator, który jest nadawany każdemu pojazdowi zjeżdżającemu z linii produkcyjnej. Numer VIN zostaje wybity na kilku elementach samochodu (co ma utrudniać jego sfałszowanie), znajduje się on też w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Co istotne, w numerze VIN zaszyfrowana jest spora liczba informacji, np. nazwa producenta, rok modelowy, miejsce produkcji czy typ skrzyni biegów.

Numer VIN składa się z kilku sekcji – są to:

 • WMI – wskazuje region, w którym znajduje się producent, np. ciągi VS do VW są zarezerwowane dla Hiszpanii;
 • VDS – ta sekcja numeru VIN określa typ pojazdu;
 • VIS – to unikatowy numer egzemplarza pojazdu.

Kto nadaje numer VIN?

Numer VIN jest nadawany przez poszczególnych producentów pojazdów. Rozwiązanie to ma długą historię – pierwsze numery VIN zostały nadane pojazdom w połowie lat 50. ubiegłego wieku, a na początku lat 80. ujednolicony został sposób ich zapisywania. Aktualnie obowiązują dwa formaty zapisu numeru VIN – europejski i amerykański. Każdy ma taką samą długość (17 znaków), a różnica polega na sposobie konstrukcji części VDS – amerykański VIN składa się z atrybutu typu i cyfry kontrolnej.

Jakie informacje zawiera numer VIN?

W numerze VIN zaszytych jest sporo informacji. Można je przydzielić m.in. do następujących kategorii nadrzędnych: informacje podstawowe o pojeździe, specyfikacja pojazdu, wyposażenie (standardowe i opcjonalne) i dane producenta. Jak widać, numer VIN nie odnosi się do właścicieli aut. Aby dowiedzieć się więcej o poprzednich właścicielach pojazdu, sprawdzenie VIN za darmo nie wystarczy – trzeba będzie skorzystać z narzędzi pozwalających prześledzić historię auta po VIN.

Warto wiedzieć: W Polsce narzędziem, które zapewnia dostęp do historii pojazdu, jest darmowa e-usługa dostępna pod adresem https://historiapojazdu.gov.pl/.

Gdzie znaleźć numer VIN?

Interesuje Cię sprawdzenie VIN za darmo? W pierwszej kolejności musisz wiedzieć, gdzie znaleźć numer VIN. Numer VIN jest wybijany na różnych częściach pojazdu i znajduje się też w dowodzie rejestracyjnym auta. Jeżeli planujesz zakup pojazdu, numer VIN możesz znaleźć w treści ogłoszenia – wielu sprzedawców ma świadomość, że znając ten identyfikator, można sprawdzić informacje o aucie. Jeżeli jednak w ogłoszeniu brakuje numeru VIN, należy skontaktować się ze sprzedającym.

VIN sprawdzenie za darmo – które dekodery?

Jeżeli wpiszesz w wyszukiwarkę zapytanie „VIN sprawdzenie za darmo”, to lista wyników będzie długa. Niestety, wiele stron bezpłatnie oferuje jedynie próbkę – za dostęp do całej puli informacji po numerze VIN trzeba zapłacić. Z kolei darmowe narzędzia różnią się zakresem udostępnianych danych. W konsekwencji sprawdzenie VIN za darmo wcale nie jest zadaniem tak oczywistym, jak mogłoby się wydawać.

VIN sprawdzenie za darmo – 3 dekodery, które warto wypróbować:

1. Vindecoder.pl

Na podanej stronie możliwe jest sprawdzenie numeru VIN za darmo. Czego się dowiesz? Bezpłatnie udzielane są podstawowe informacje o pojeździe, czyli np. rok modelowy, wersja, typ nadwozia, rodzaj paliwa, pojemność silnika, kraj pochodzenia auta i liczba drzwi. Vindecoder.pl identyfikuje też producenta – poznasz nie tylko markę, ale również adres producenta i nawet to, ile pojazdów rocznie produkuje fabryka.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

dekoder VIN

2. Vinpit.com

Numer VIN – sprawdzenie za darmo jest częściowo możliwe poprzez stronę Vinpit.com. Po podaniu numeru VIN użytkownik otrzymuje sporo informacji bez ponoszenia kosztów, ale nie wszystkie – niektóre są płatne i dostęp do nich można uzyskać dopiero po zakupie raportu. Jakie dane są dostępne bezpłatnie? Oto przykłady:

 • kraj pochodzenia pojazdu;
 • liczba zdjęć w płatnej części raportu;
 • cena, za jaką auto zostało ostatnio sprzedane;
 • wskazanie licznika podczas ostatniego sprawdzenia;
 • liczba wypadków, w których uczestniczyło auto;
 • informacja o wycofaniu pojazdu ze sprzedaży;
 • pojemność silnika.

3. Carfax.eu

Dekoder znajdujący się na podanej stronie bezpłatnie udostępnia jedynie niewielką pulę informacji – użytkownik potwierdzi markę, model, moc silnika i rodzaj paliwa. Plusem jest uwzględnienie wzmianki o emisji CO2 – to istotny szczegół z perspektywy osób, które zwracają uwagę na kwestie środowiskowe, wybierając auto. Pozostałe informacje, w tym m.in. o możliwej niezgodności przebiegu, wynikach przeglądów okresowych i uszkodzeniach, są zamieszczone w płatnym raporcie.

Dekoder VIN Carfax.eu

Dlaczego warto sprawdzić pojazd po VIN?

Chcesz kupić używany pojazd? Możesz zastanawiać się, po co właściwie sprawdzać auto po numerze VIN, skoro możesz zweryfikować jego historię za pośrednictwem strony https://historiapojazdu.gov.pl/. Sprawdzenie samochodu po numerze VIN pozwala potwierdzić dane techniczne znajdujące się w ogłoszeniu o sprzedaży. Często zdarza się, że sprzedawca podaje je z pamięci – i niestety są one błędne.

VIN – sprawdzenie za darmo auta to sposób, aby upewnić się choćby co do:

 • liczby siedzeń i drzwi;
 • rodzaju paliwa;
 • rodzaju skrzyni biegów;
 • kraju produkcji;
 • wyposażenia standardowego.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego sprawdzenie auta po numerze VIN to dobry pomysł – w ten sposób możesz stworzyć wstępną listę aut, które chcesz obejrzeć. Inaczej mówiąc, weryfikacja danych z ogłoszenia w domowym zaciszu pozwala odsiać oferty, które są niedokładne lub błędne. Dzięki temu nie musisz po prostu tracić na nie czasu.

 

Przeczytaj również:

Jak sprawdzić fabryczny kolor lakieru po VIN?

Historia pojazdu po numerze VIN

Ubezpieczenie na VIN – na czym polega?

Podsumowanie

 • Numer VIN to unikalny identyfikator, który otrzymuje każde auto opuszczające fabrykę.
 • VIN – sprawdzenie za darmo auta jest możliwe na różnych stronach, ale większość bezpłatnie oferuje tylko próbkę.
 • Sprawdzając informacje zaszyte w numerze VIN, można się upewnić, że w ogłoszeniu nie ma błędów.
 • Przykładowe strony oferujące sprawdzenie auta po VIN to: Vinpit.com i Carfax.eu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy sprawdzenie numeru VIN online jest bezpieczne?

  Sprawdzanie pojazdów za pośrednictwem dekoderów VIN jest bezpieczne – na większości stron użytkownik musi podać jedynie numer VIN. Na reputację strony zwróć uwagę, gdy planujesz kupić płatny raport. Wówczas podanie swoich danych będzie koniecznością – warto wiedzieć, kto będzie mieć do nich dostęp.

 2. VIN sprawdzenie za darmo – z jakimi ograniczeniami trzeba się liczyć?

  VIN – sprawdzenie za darmo auta jest możliwe, ale w ograniczonym zakresie. Z reguły udostępniane są tylko podstawowe dane.

 3. Gdzie dokładnie znajduje się numer VIN w dowodzie rejestracyjnym?

  W dowodzie rejestracyjnym numer VIN można znaleźć na pierwszej stronie (okładce) – szukaj go w polu oznaczonym literą „E”.

 4. Ile kosztuje wyczerpujący raport po numerze VIN?

  Za dostęp do raportu ze sprawdzenia auta po numerze VIN trzeba zapłacić ok. 80 zł. Większość firm, które udostępniają dekodery VIN, proponuje klientom także pakiety – wówczas sprawdzenie jednego auta jest tańsze. Przykładowo 5 raportów można kupić za ok. 265 zł (53 zł za jeden raport).

 5. VIN sprawdzenie za darmo auta – skąd pochodzą informacje?

  Większość danych, do których można uzyskać dostęp dzięki użyciu dekodera, pochodzi z wiarygodnych źródeł – są to np. producenci pojazdów, portale ogłoszeniowe czy organy państwowe odpowiedzialne za rejestrację aut. Nie oznacza to jednak, że w bazach tych nie mogą pojawić się błędy – warto o tym pamiętać, poszukując używanego samochodu.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments