Assistance motocyklowe – co zawiera, gdzie i za ile kupić

Motocykliści na drodze

Miłośnicy jednośladów często inwestują wiele środków i czasu, aby utrzymać swoje pojazdy w doskonałym stanie. Przegląd u zaufanego mechanika, tuning wizualny czy elektroniczny to jednak nie wszystko – pozostaje jeszcze kwestia ubezpieczenia. Z jakich usług pozwala skorzystać assistance motocyklowe?

Motocykliści – w odróżnieniu od właścicieli samochodów – najczęściej korzystają ze swoich pojazdów sezonowo. Chociaż nawet intensywnie użytkowane motocykle mają nieporównywalnie niższy przebieg niż samochody osobowe, to ryzyko wystąpienia awarii jest podobne. Jak zminimalizować wydatki na pomoc drogową? Rozwiązaniem jest zakup wraz z ubezpieczeniem OC czy pakietem OC i AC właśnie assistance motocyklowego.

Assistance motocyklowe – co to takiego?

Assistance to produkt dobrze znany właścicielom samochodów – to ubezpieczenie zapewnia dostęp m.in. do pomocy drogowej. Assistance motocyklowe to odpowiednik assistance samochodowego, jednak dedykowany właśnie właścicielom jednośladów.

Zgodnie z ofertami firm ubezpieczeniowych motocyklista w ramach assistance motocyklowego może liczyć na:

 • pomoc drogową – polega ona na usunięciu awarii na miejscu zdarzenia, a gdy próba ta jest nieudana, odholowaniu motocykla np. do najbliższego warsztatu,
 • pojazd zastępczy – w zależności od wybranego wariantu, pojazd zastępczy jest udostępniany na od kilku do nawet kilkunastu dób,
 • zorganizowanie noclegu – gdy kontynuowanie podróży nie jest możliwe (awaria jest rozległa, konieczne jest sprowadzenie części),
 • dostarczenie paliwa lub pomoc w razie zatankowania niewłaściwego paliwa – konieczność dostarczenia paliwa najczęściej ma miejsce po uszkodzeniu wskaźnika jego poziomu,
 • pomoc medyczną (często wraz z przewozem medycznym czy dostarczeniem leków) – choćby po nieszczęśliwym wypadku,
 • pomoc tłumacza – przydaje się ona szczególnie po spowodowaniu kolizji lub wypadku za granicą,
 • pomoc finansową – polega ona na udzieleniu przez ubezpieczyciela pożyczki, przy czym kwota zazwyczaj nie jest duża i ma wystarczyć np. na pokrycie kosztów powrotu do kraju.

W ramach każdego wariantu assistance motocyklowego (również tych najbardziej podstawowych) właściciel jednośladu może liczyć na pomoc informacyjną. W jej ramach pracownicy infolinii ubezpieczyciela udzielają informacji np. o stacjach paliw znajdujących się w pobliżu miejsca pobytu ubezpieczonego.

Którzy ubezpieczyciele proponują assistance motocyklowe?

Mimo że w ostatnich latach assistance motocyklowe pojawiło się w ofertach wielu firm ubezpieczeniowych, to wciąż jest to produkt mniej popularny niż assistance samochodowe. Powód jest oczywisty – po polskich drogach porusza się zdecydowanie więcej aut. Motocykliści zainteresowani assistance motocyklowym nie będą jednak rozczarowani – każda z poniższych firm proponuje co najmniej dwa warianty tego ubezpieczenia.

Assistance motocyklowe – lista firm, w których można je kupić

UbezpieczycielDostępne warianty
Allianz4 warianty: ✓Skuter (50 cm3) assistance ✓Assistance do 125 cm3 ✓Motocykl assistance PL+EU ✓Motocykl assistance EU
Compensa2 warianty: ✓Baza ✓Rozszerzony
Ergo Hestia2 warianty: ✓Awaria ✓Wypadek
Generali3 warianty: ✓Komfort ✓Komfort Plus ✓Lux
Link43 warianty: ✓Auto Assistance ✓Auto Assistance Plus ✓Auto Assistance Komfort
PZU4 warianty: ✓Komfort z OC ✓Komfort z AC ✓Super PL ✓Super PL+EU
Uniqa5 wariantów: ✓Mini ✓Midi ✓Standard ✓Premium ✓Prestiż
Warta4 warianty: ✓Standard ✓Złoty ✓Złoty+ ✓Platynowy
Oferta aktualna we wrześniu 2022 r.

Oblicz cenę OC z ASS motocyklowym

Jak wybrać dobre assistance motocyklowe?

Liczba dostępnych polis assistance dedykowanych motocyklistom może przytłoczyć i utrudnić znalezienie dobrego ubezpieczenia. Czym powinien kierować się właściciel motocykla? Konieczne jest skrupulatne porównanie dostępnych wariantów, gdyż nawet pozornie drobne różnice wpływają na atrakcyjność oferty. Świetnym przykładem jest holowanie.

Assistance motocyklowe – holowanie:

 • w najbardziej rozbudowanych wariantach jest ono nielimitowane, w pozostałych można spotkać limity, np. 500 km,
 • niektórzy ubezpieczyciele proponują holowanie do najbliższego warsztatu, inni również do miejsca wskazanego przez ubezpieczonego,
 • pojawić mogą się dodatkowe ograniczenia w postaci limitów, które będą obowiązywać w razie niektórych zdarzeń, najczęściej awarii.

Podobne różnice mogą dotyczyć pojazdu zastępczego czy zakwaterowania. Aby assistance motocyklowe rzeczywiście odpowiadało na potrzeby właściciela jednośladu, konieczne jest poświęcenie czasu na dokładne przeanalizowanie ofert.

Różnice między wariantami assistance motocyklowego na przykładzie oferty firmy ubezpieczeniowej Generali

KomfortKomfort PlusLux
Zakres terytorialnyPolskaPolska i EuropaPolska i Europa
Suma ubezpieczenia5000 zł dla jednego zdarzenia5000 zł dla jednego zdarzenia20 000 zł dla jednego zdarzenia
Naprawa na miejscu zdarzeniaTakTakTak
HolowanieAwaria – do 100 km
Wypadek – bez limitu
PL po wypadku – bez limitu, w EU do 500 km
Po awarii – do 500 km
W każdym przypadku nielimitowane
Pojazd zastępczy-Do 5 dniDo 10 dni
Pomoc tłumaczaTakTakTak
ZakwaterowanieDo 3 dniDo 3 dniDo 5 dni
Oferta aktualna we wrześniu 2022 r.

Właściciele starszych motocykli (mających więcej niż 13 lat) mają ograniczony wybór – niedostępna jest dla nich opcja Lux.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Na jaki okres można kupić assistance motocyklowe?

Assistance to wyjątek wśród ubezpieczeń, gdy mowa o okresie umowy – ubezpieczyciele oferują ochronę na rok lub okres krótszy niż 12 miesięcy. Dotyczy to również assistance motocyklowego. Ofertę ubezpieczenia na krócej niż rok przygotowała m.in. firma Allianz. Co więcej, właściciele jednośladów samodzielnie określają liczbę dni – ochronę można zapewnić sobie na nietypowe okresy, np. 4, 12 czy 75 dni.

Uwaga! Bez względu na okres, na jaki motocykl ma zostać ubezpieczony, trzeba pamiętać o wymaganiach ubezpieczycieli dotyczących zawierania umowy przez internet – pojazd musi być zarejestrowany w Polsce, nie może należeć do wypożyczalni i nie może być użytkowany zarobkowo. W przeciwnym razie należy skontaktować się z pracownikiem firmy ubezpieczeniowej.

Ile kosztuje assistance motocyklowe?

Nawet najbardziej rozbudowane warianty assistance motocyklowego nie są szczególnie drogie – to dobra wiadomość dla motocyklistów, którzy chcieliby skorzystać z ochrony zapewnianej przez to ubezpieczenie. Ile trzeba zapłacić za assistance motocyklowe?

Gdy assistance motocyklowe nabywane jest wraz z OC, składka jest wyliczana indywidualnie. Wskazówką zatem mogą być składki pobierane przez ubezpieczycieli, którzy nie powiązali tego produktu z OC czy AC. Przykładem jest firma Allianz.

Wysokość rocznej składki assistance motocyklowego na podstawie oferty Allianz:

 • Assistance 125 cm3 – 129 zł (pomoc świadczona na terenie Polski),
 • Motocykl Assistance PL+EU – 163 zł (opcja City.pl), 219 zł (Tourer PL+EU),
 • Motocykl Assistance EU – 9,84 zł za dzień (Touring), 13,38 zł za dzień (Adventure).

Nie chcesz przepłacać? Porównaj cenę pakietu OC i assistance z cenami tych ubezpieczeń oferowanych oddzielnie. Druga opcja oznacza oszczędności, gdy assistance motocyklowego potrzebujesz jedynie na kilka lub kilkanaście dni w roku.

Oblicz składkę OC z ASS motocyklowym

Kiedy nie można skorzystać z assistance motocyklowego?

W przypadku assistance motocyklowego można wskazać na dwa rodzaje wyłączeń. Pierwsze dotyczy wieku ubezpieczonego jednośladu. Niektóre firmy nie ubezpieczają starszych jednośladów (wówczas niedostępne jest np. assistance w opcji Lux). Drugi rodzaj wyłączeń obejmuje sytuacje, gdy ubezpieczyciel będzie mógł odmówić pomocy.

Najczęściej ubezpieczyciele zastrzegają, że nie pomogą motocykliście, gdy:

 • nie będzie on posiadał uprawnień do kierowania motocyklem,
 • motocykl będzie wykorzystywany w wyścigach,
 • do zdarzenia dojdzie poza drogami publicznymi (np. w lesie),
 • zdarzenie będzie miało miejsce w kraju, który znalazł się na liście wyłączeń,
 • motocyklista będzie nietrzeźwy lub pod wpływem środków odurzających.

Pełna lista wyłączeń znajduje się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Dokument ten można znaleźć na stronach internetowych ubezpieczycieli, udostępniają go również agenci firm ubezpieczeniowych.

Porównaj oferty OC z ASS motocyklowym

Podsumowanie

 • Assistance motocyklowe to prosty sposób, aby zminimalizować koszty będące skutkiem choćby awarii motocykla – ubezpieczyciel pokrywa koszty m.in. pomocy drogowej.
 • Pomoc drogowa, medyczna, prawna, w podróży, tłumacza i informacyjna – to najczęstsze punkty, jakie można znaleźć w OWU assistance motocyklowego.
 • Aktualnie ofertę assistance dla właścicieli motocykli przygotowały m.in. firmy Allianz, Ergo Hestia, Link4, PZU i Uniqa.
 • Ubezpieczenie assistance motocyklowe najczęściej jest sprzedawane na okres 12 miesięcy. Tylko nieliczni ubezpieczyciele proponują assistance bez OC lub AC.
 • Assistance motocyklowe nie należy do najdroższych polis – roczna składka może kosztować właściciela motocykla mniej niż 200 zł.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. W jakich krajach działa assistance motocyklowe?

  To zależy od wybranego wariantu assistance motocyklowego. Przeglądając ofertę ubezpieczycieli, łatwo zauważyć, że produkt ten dostępny jest najczęściej w dwóch wariantach – ochrona działa na terenie Polski lub Polski i Europy.

 2. Czy assistance motocyklowe w wariancie Europa będzie obowiązywać we wszystkich krajach europejskich?

  Najpewniej pojawią się ograniczenia terytorialne. Najczęściej firmy ubezpieczeniowe nie zapewniają pomocy na terenie Rosji (czasem jedynie w jej azjatyckiej części). Na liście wyłączeń mogą pojawić się też inne kraje, np. Gruzja, Białoruś czy Turcja.

 3. Czy z assistance motocyklowego można skorzystać przez całą dobę?

  Assistance to wyjątkowe ubezpieczenie z racji tego, że ubezpieczyciele zapewniają organizację i opłacenie pomocy drogowej. Stąd też firmy ubezpieczeniowe utrzymują całodobowe infolinie – wystarczy telefon, aby ubezpieczony motocyklista otrzymał pomoc.

 4. Czy można dokupić assistance motocyklowe w czasie umowy OC lub OC i AC?

  Większość ubezpieczycieli dopuszcza taką możliwość. Wówczas polisa assistance będzie kończyć się równocześnie z OC lub OC i AC. Takie rozwiązanie jest praktyczne – w kolejnym roku właściciel motocykla może kupić pakiet potrzebnych mu ubezpieczeń.

 5. Czy assistance motocyklowe jest też dostępne dla skuterów?

  Tak, niektóre firmy ubezpieczeniowe proponują assistance motocyklowe również właścicielom skuterów – przykładem może być firma Allianz. Ubezpieczenie jest dostępne dla skuterów, które są nie starsze niż 5 lat.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments