Ubezpieczenie motocykla od kradzieży. Jakie? Gdzie? Za ile?

Młoda para na motocyklu

Podjeżdża laweta, pakuje motocykl i nieszczęście gotowe. Kradzież jednośladu jest znacznie łatwiejsza niż kradzież auta, a spokojny sen właścicielowi motocykla może dać tylko ubezpieczenie od kradzieży. Jakie? Gdzie je kupić? I ile kosztuje? Wszystkiego dowiecie się poniżej.

Motocykle często są sporo warte, ale trudno je zabezpieczyć, więc stają się łakomym kąskiem dla złodziei. Firmy produkujące zabezpieczenia antykradzieżowe szukają coraz to nowszych sposób na uprzykrzenie życia złodziejom, ale wciąż pewność na zminimalizowanie szkód w przypadku kradzieży motocykla daje polisa AC. Ale tylko odpowiednio dobrana!

Czy motocykl musi być ubezpieczony?

Odpowiedź jest krótka – tak! Jeśli chodzi o ubezpieczenie, to motocykl w niczym nie różni się od samochodu, a więc niemal każdy zarejestrowany musi obowiązkowo posiadać OC (wyjątkiem są tylko pojazdy historyczne). I nie ważne, że motocykl od miesięcy jest np. zepsuty, czy też z garażu wyjeżdża raz do roku. Mimo wszystko musi on posiadać OC, bo w przeciwnym wypadku jego właściciel naraża się na bardzo wysokie kary. Jakie?

W przypadku braku OC motocykla w 2022 r. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć karę w wysokości:

 • do 3 dni bez OC – 200 zł;
 • 4-14 dni bez OC – 500 zł;
 • powyżej 14 dni bez OC – 1000 zł.
Pojazd osobowyPojazd ciężarowyPozostałe pojazdy
Do 3 dni1200 zł1810 zł200 zł
Od 4 do 14 dni3010 zł4520 zł500 zł
Powyżej 14 dni6020 zł9030 zł1000 zł

Oblicz składkę OC/AC

Kara finansowa to jednak nie jest jedyna konsekwencja, która może spotkać kierowcę motocykla, który nie posiada OC. W razie spowodowania wypadku musi on bowiem pokryć z własnej kieszeni wszystkie szkody zdrowotne i materialne osoby lub osób poszkodowanych (w przypadku posiadania OC za wszystko zapłaciłoby towarzystwo ubezpieczeniowe).

Należy mieć świadomość, że koszty te mogą być bardzo wysokie, ponieważ obejmują nie tylko naprawę uszkodzonego pojazdu, ale też niejednokrotnie opłaty związane z długoterminowym leczeniem, wypłatą renty, czy odszkodowaniem za niezdolność do pracy.

Najważniejsza informacja w przypadku OC jest taka, że jest to polisa, która chroni tylko osoby, które ucierpią w wypadku, który został przez nas spowodowany. OC na pewno nie pokryje naszych strat, więc jeśli chcemy zabezpieczyć także siebie, to musimy zastanowić się nas dobrowolnymi polisami, jak np. AC, NNW lub Assistance.

Jak ubezpieczyć motocykl na wypadek kradzieży?

Motocykle niestety są bardzo narażone na kradzież. Można stosować różne zabezpieczenia mechaniczne i elektroniczne, ale jednak jednoślad zawsze będzie łatwiejszy do zdobycia dla złodzieja niż samochód, ponieważ można go po prostu zapakować na lawetę i odjechać. Do tego motocykl łatwiej ukryć, szybciej można go rozłożyć na części i w ten sposób błyskawicznie zamazać ślady kradzieży.

W internecie możemy znaleźć wiele sposobów i pomysłów, które mają zniechęcić złodzieja, ale gwarancję odzyskania straconej wartości motocykla daje tylko polisa AC (Autocasco). Ale nie pierwsza lepsza, tylko dobrze dobrana i wnikliwie przenalizowana.

Jeśli chodzi o poszukiwania Autocasco dla motocykla, to niestety nie mamy dobrych wiadomości. Jest to bowiem polisa dobrowolna, więc nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe musi mieć ją w swojej ofercie i część ubezpieczycieli z tego prawa korzysta.

Co więcej, nie dość, że ofert AC dla motocykli jest mniej niż AC dla samochodów, to jeszcze często ich zakres nie jest do końca satysfakcjonujący. Dlatego właściciel jednośladu musi być tym bardziej czujny, gdy poszukuje Autocasco.

Przed czy chroni AC motocykla?

Jeśli AC ma pełen zakres, wówczas chroni pojazd w przypadku:

 • uszkodzenia,
 • szkody całkowitej,
 • kradzieży,
 • uszkodzenia w wyniku pożaru,
 • działania żywiołów (np. grad, huragan, powódź, lawina).

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

O ile jednak każda polisa OC ma taki sam zakres, to w przypadku AC należy być bardzo czujnym. A szczególnie, jeśli chodzi o AC motocykla. Wszystko dlatego, że – jak już wcześniej wspominaliśmy – jednoślady są bardzo narażone na kradzież. Dlatego część ubezpieczycieli nie ubezpiecza ich na taką okoliczność lub każe sobie za to dodatkowo zapłacić.

Na co zwrócić uwagę podczas ubezpieczania motocykla od kradzieży?

Aby nie spotkała Cię niemiła niespodzianka, to jeszcze przed zakupem AC musisz dokładnie prześwietlić ofertę. Przede wszystkim zwróć uwagę na zakres ochrony, czyli sytuacje, w jakich możesz liczyć na odszkodowanie.

Czy znajduje się wśród nich kradzież, szkoda całkowita, uszkodzenie i działanie sił przyrody? Czy też polisa jest okrojona o jeden lub więcej z tych elementów? W tym drugim przypadku będziesz mieć bowiem do czynienia z tzw. AC Mini, które nie chroni w każdej sytuacji.

Jeśli więc przede wszystkim zależy ci na ubezpieczeniu motocykla przed kradzieżą, to zwróć uwagę głównie na ten element. A gdy już jesteś pewien, że znajduje się on w zakresie polisy, to następnie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Na ogół jest to dość długa i żmudna lektura, ale tam znajdziesz kluczowe informacje dotyczące tego, kiedy będziesz mógł liczyć na wsparcie z AC.

Podczas analizowania AC dla swojego motocykla zwróć uwagę m.in. na:

 • zakres terytorialny;
 • wysokość wkładu własnego;
 • sumę ubezpieczenia;
 • sposób użytkowania;
 • wymagane zabezpieczenia antykradzieżowe

Jeśli szukasz oszczędności podczas poszukiwania AC motocykla od kradzieży, to na pewno mniej zapłacisz za polisę, gdzie będzie wysoki wkład własny (czyli suma lub procent sumy, o którą zostanie pomniejszone odszkodowanie w razie kradzieży) oraz zmienna suma ubezpieczenia (wypłata pomniejszana jest o sumę wynikającą ze zużycia pojazdu).

Przykład: Podczas zawierania umowy AC motocykl pana Janusza był warty 50 tys. zł. By zaoszczędzić, zdecydował się on na zmienną sumę ubezpieczenia oraz wkład własny w wysokości 20 proc. Jeśli np. po paru miesiącach jego pojazd zostanie skradziony, wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe wyceni motocykl zdecydowanie poniżej 50 tys. zł, do tego odejmie 20 proc. wkładu własnego, więc pan Jan musi liczyć się ze stratą ok. kilkunastu tysięcy złotych w porównaniu do wartości pojazdu z dnia zawierania umowy AC.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia motocykla od kradzieży?

Składowych ceny ubezpieczenia AC motocykla jest kilka, a najważniejsze z nich to:

 • typ motocykla (niektóre marki są droższe, a niektóre tańsze w ubezpieczeniu);
 • wiek (im nowszy motocykl, tym większa jego wartość, a co za tym idzie – także cena AC);
 • pojemność silnika (im mocniejszy, tym droższe ubezpieczenie);
 • miejsce parkowania pojazdu (parkowanie na ulicy lub w miejscach publicznych podnosi cenę AC w porównaniu do parkowania np. w garażu);
 • zakres ubezpieczenia (samo ubezpieczenie od kradzieży będzie tańsze niż np. ubezpieczenie od kradzieży, a także od szkód wynikających z wypadku czy działania warunków atmosferycznych);
 • wiek i historia ubezpieczenia (świeżo upieczony kierowca zapłaci za AC więcej niż doświadczony, poza tym doświadczony kierowca może liczyć na zniżki wynikające z historii jego ubezpieczania).

Gdzie można kupić AC motocykla?

Zakup AC dla motocykla wcale nie jest taki prosty. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie mają obowiązku posiadać takiej oferty, a niektóre specjalnie zawyżają wysokość składki, by zniechęcić motocyklistów do decydowania się na ich polisę. Przykładowo:

Towarzystwo Uniqa 38-letniemu kierowcy z ponad 20-letnim doświadczeniem w prowadzeniu motocykla i maksymalną liczbą zniżek, który chce ubezpieczyć czteroletnią Hondę z silnikiem o pojemności 1300 cm3 proponuje pakiet OC+AC+ Assistance za 4030 zł. To AC ma jednak dość szeroki zakres, ponieważ obejmuje wypadek, kradzież i uszkodzenie. Przy szkodach całkowitych i częściowych udział własny wynosi 1000 zł, a przy kradzieży – 10 proc. wartości pojazdu.

O ok. 100 zł więcej za taki sam pakiet polis musiałby zapłacić właściciel tego motocykla decydując się na ubezpieczenie w Generali. W tym przypadku zakres polisy jest podobny, ale nie jest wymagany wkład własny.

O ubezpieczenie AC dla motocykla można również zapytać w PZU, Allianz czy Compensie, ale dobrze również skorzystać z kalkulatora online. Filtruje on polisy AC nie tylko pod kątem ceny, ale również można sprawdzić zakres ich działania.

Oblicz składkę OC/AC

Podsumowanie

 • Niemal każdy motocykl musi posiadać ważną polisę OC (wyjątkiem są motocykle historyczne).
 • AC jest dodatkową polisą, a zakres jej działania jest zależny od oferty towarzystwa ubezpieczeniowego.
 • Jeśli przede wszystkim interesuje nas ubezpieczenie motocykla od kradzieży, wówczas należy sprawdzić, czy dane AC to gwarantuje i na jakich warunkach.
 • Towarzystwa ubezpieczeniowe nie mają obowiązku posiadać w swojej ofercie polisy AC dla motocykla, więc tylko w niektórych da się ją zakupić.
 • Na cenę AC motocykla wpływ ma m.in. zakres ochrony, typ i wiek pojazdu, a także wiek i historia ubezpieczeniowa właściciela.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy zapłatę za polisę AC motocykla mogę rozłożyć na raty?

  Tak, towarzystwa przewidują taką możliwość, ale należy pamiętać, że w takim przypadku należy liczyć się z wyższą ceną polisy niż w przypadku zapłaty za ubezpieczenie z góry. Na ogół towarzystwa rozkładają płatność na dwie raty, ale nie jest to regułą.

 2. Czy do AC motocykla mogę dokupić inne polisy?

  Tak. Tylko OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem, ale z nieobowiązkowych – oprócz AC – warto przyjrzeć się również NNW (od nieszczęśliwych wypadków), a także Assistance, które pomaga w nagłych przypadkach (np. holowanie, wyładowanie akumulatora, brak paliwa).

 3. Czy AC dla motocykla przedłuża się automatycznie?

  Nie, Autocasco jest ubezpieczeniem dobrowolnym, więc po wygaśnięciu polisy nie przedłuża się automatycznie. Gdy polisa zbliża się ku końcowi, najlepiej znów przejrzeć oferty innych towarzystw i wówczas zdecydować się na najkorzystniejszą.

 4. Czy dla każdego motocykla można kupić ubezpieczenie od kradzieży?

  To już jest zależne od polityki towarzystwa ubezpieczeniowego. Niektóre nie sprzedają AC pojazdom, które osiągnęły już pewien limit wieku (np. 12 lub 15 lat), a jeszcze inne z bardzo dużym dystansem patrzą na młodych i niedoświadczonych właścicieli motocykli.

Piotr Nowik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments