Ubezpieczenie motocykla 125 cm3. Gdzie kupić najtańsze OC i najlepsze AC?

Motocykle 125

Jest sprytny, zwinny i ekonomiczny. By jednak korzystać z jego zalet, trzeba wcześniej wypełnić ubezpieczeniowe obowiązki. Znalezienie taniego OC dla 125-tki wcale nie musi być takie trudne, z kolei wybranie najlepszego AC nie zawsze oznacza godziny zmarnowane na prześwietlaniu ofert. Poniżej radzimy, jakie ubezpieczenie wybrać dla motocykla 125 cm3.

Motocykl z silnikiem o pojemności 125 cm3 polisę OC musi posiadać, a AC w wielu przypadkach może okazać się na wagę złota. Od wnikliwych poszukiwań korzystnych polis często zniechęcają nas ceny i skomplikowane oferty, ale okazuje się, że w tym przypadku strach ma często wielkie oczy.

Czy motocykl 125-tka musi mieć ubezpieczenie OC?

Tak, i to bezwzględnie. Zgodnie z polskim prawem każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC, nawet jeśli w ogóle nie jest używany. Jeśli więc Twoja 125-tka zimuje w garażu lub od miesięcy jest niesprawna, to i tak musi posiadać ważne OC. Co więcej, bez tego ubezpieczenia nie może pozostać ani jednego dnia!

Co wpływa na cenę OC i AC motocykla 125 cm3?

To sprawa indywidualna, więc bez podania pewnych danych nie da się określić, ile musimy zapłacić za ubezpieczenie motocykla 125 cm3, ponieważ wpływ na ostateczną cenę polisy ma wiele zmiennych. Jedne towarzystwa ubezpieczeniowe przykładają bowiem większą wagę np. do wieku kierowcy, inne do miejsca zamieszkania, a końcową cenę polisy i tak określa się dopiero po wzięciu pod uwagę kilku informacji o kierowcy i pojeździe.

Od czego zależy cena OC motocykla?

Wpływ na wysokość składki OC ma kilka czynników. Oto najważniejsze z nich:

  • wiek i doświadczenie kierowcy – im młodsza i mniej doświadczona osoba będzie prowadziła motocykl, tym więcej będzie trzeba zapłacić za obowiązkową polisę. Wynika to z faktu, że według towarzystw ubezpieczeniowych doświadczeni kierowcy są bardziej ostrożni i rzadziej powodują wypadki;
  • historia ubezpieczenia – im mniej spowodowanych wypadków i kolizji w ostatnich latach, tym większe zniżki i niższa składka;
  • miejsce zamieszkania – w jednych częściach Polski wypadki i kolizje zdarzają się częściej, w innych rzadziej. Wyższą składkę na ogół płacą mieszkańcy dużych miast, ponieważ tam teoretycznie łatwiej o wypadek niż np. na wsi;
  • marka, typ, pojemność silnika – różnice cen wynikają również z tych zmiennych, ale w przypadku 125-tek pojemność silnika działa korzystanie na wysokość składki, ponieważ im mniejszy silnik, tym cena OC jest niższa.

Od czego zależy wysokość składki AC motocykla?

W przypadku zakupu Autocasco dla motocykla pod uwagę brane są wszystkie powyższe dane, ale jeszcze dodatkowo towarzystwa zwracają uwagę na wartość pojazdu (im wyższa, tym wyższa składka), a także na miejsce jego parkowania czy zabezpieczenia, jakie posiada pojazd.

Należy również pamiętać, że cena AC w znacznej mierze zależy również od zakresu ubezpieczenia. Bo o ile w przypadku OC zakres zawsze jest taki sam (wynika to z ustawy), to przy Autocasco spotkamy się z już z różnymi ofertami. Jedne mogą chronić np. tylko w przypadku kradzieży (jest to tzw. Mini AC), inne będą chroniły w przypadkach ściśle określonych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, a najbardziej rozbudowane biorą pod uwagę wszystkie zagrożenia (tzw. AC All Risk), oprócz tych wyraźnie wskazanych w OWU.

Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie OC motocykla 125 cm3?

Sprawdziliśmy, ile za obowiązkową polisę OC dla motocykla 125 cm3 musieliby zapłacić dwaj kierowcy:

  • 18-letnia Agnieszka, mieszkanka Bochni, która co dopiero zdała egzamin na prawo jazdy i nie ma wypracowanych zniżek;
  • 40-letni Michał z Krakowa, który prawo jazdy ma od 20 lat i od kilku lat jeździ bezwypadkowo.

Ile pani Agnieszka oraz pan Michał zapłaci za ubezpieczenie OC trzech różnych motocykli 125-tek?

Właściciel motocyklaHonda 125 z 2023 r,Peugeot z 2018 r.Suzuki z 2013 r.
18-letnia Marta615 zł648 zł645 zł
40-letni Michał145 zł133 zł131 zł

Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie autocasco motocykla 125-tki?

By sprawdzić, ile Marta oraz pan Michał musieliby zapłacić za ubezpieczenie AC, przeprowadziliśmy symulację dla takich samych 125-tek jak w przypadku OC. Oto wyniki:

Właściciel motocyklaHonda 125 z 2023 r,Peugeot z 2018 r.Suzuki z 2013 r.
18-letnia Marta2601 zł2519 zł2217 zł
40-letni Michał1031 zł915 zł1004 zł

Sprawdź cenę i zakres ochrony OC i AC Twojego motocykla

Zarówno w przypadku OC, jak i AC, ceny polis różniły się głównie z powodu wieku, doświadczenia oraz wypracowanych zniżek przez danego kierowcę. Jeśli zaś chodzi o różnice wynikającą z marki i wieku pojazdu, to była ona znacznie mniejsza.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Kiedy trzeba kupić obowiązkowe ubezpieczenie motocykla 125 cm3?

Najważniejsza rzecz, o której nie można zapomnieć, to fakt, że zarejestrowany pojazd ani jeden dzień nie może być bez polisy OC. A to oznacza, że nowy motocykl z salonu musi być ubezpieczony już od pierwszego dnia jego użytkowania – mówi Kamil Sztandera, specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl

Jeśli z kolei kupiliśmy używaną 125-tkę, to wraz z nią od zbywającego powinniśmy otrzymać ważną polisę OC (sprzedający ma obowiązek nam ją przekazać). Z takiej polisy możemy korzystać do jej wygaśnięcia lub ją wypowiedzieć, ale wówczas należy pamiętać o zakupie nowej i to w takim terminie, by pojazd nie pozostał ani jednego dnia bez OC.

Uwaga! Zwykła polisa OC przedłuża się automatycznie i jeśli chcemy z niej zrezygnować, to musimy ją wypowiedzieć. Inaczej jednak wygląda sprawa z OC, które otrzymaliśmy wraz z zakupem używanego motocykla. Taka polisa nie przedłuży się automatycznie, więc nie możemy zapomnieć, by kolejną wykupić samodzielnie.

Jaka kara grozi za brak OC motocykla?

Nad tym, by obowiązkowa polisa była opłacana w terminie, dba Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który jest tzw. „wirtualnym policjantem”. Jeśli UFG namierzy pojazd bez ważnego OC, wówczas nakłada kary. W przypadku motocykla wynoszą one:

W okresie styczeń – czerwiec 2023 r.:

  • do 3 dni bez ważnego OC: 230 zł;
  • od 4 do 14 dni bez ważnego OC: 580 zł;
  • powyżej 14 dni bez ważnego OC: 1160 zł.

W okresie lipiec – grudzień 2023 r.:

  • do 3 dni bez ważnego OC: 240 zł;
  • od 4 do 14 dni bez ważnego OC: 600 zł;
  • powyżej 14 dni bez ważnego OC: 1200 zł.

Kary za brak OC w 2023 roku

Kto płaci za skutki wypadku motocyklem 125 cm3 bez ważnego OC?

Jeśli nasz pojazd jest ubezpieczony, to w razie spowodowania wypadku lub kolizji, za straty poszkodowanego zapłaci nasz ubezpieczyciel. Gorzej sprawa wygląda, jeśli w momencie wypadku nie posiadamy ważnej polisy OC.

W takiej sytuacji o braku ubezpieczenia zostanie poinformowany UFG, który zapewne nałoży karę. To może być jednak kropla w morzu wydatków. Co prawda za szkody powstałe z wyniku wypadku bez ważnej polisy OC zapłaci UFG, ale następnie zwróci się on do sprawcy wypadku z regresem ubezpieczeniowym, czyli żądaniem zwrotu wszystkich kosztów. A te mogą być bardzo wysokie, ponieważ oprócz szkód materialnych, może wystąpić także obowiązek wypłaty odszkodowania dla osób biorących udział w wypadku, pokrycie ich uszczerbku na zdrowiu, czy nawet wypłacania dożywotniej renty.

Gdzie najlepiej ubezpieczyć motocykl?

Zarówno w przypadku polisy OC, jak i AC zasada jest jedna – im więcej ofert sprawdzisz, tym większe prawdopodobieństwo znalezienia najlepszego ubezpieczenia.

Jeśli chodzi o AC, to warto dokładnie przyjrzeć się nie tylko cenie, ale też zakresowi ubezpieczenia. W przypadku OC sprawa jest znacznie prostsza, ponieważ każda obowiązkowa polisa ma taki sam zakres, więc decydująca powinna być cena.

Najłatwiej i najszybciej wszystkie oferty można zestawić w porównywarce, ponieważ po jednorazowym wpisaniu danych (zajmuje to kilka minut), otrzymujemy oferty wielu ubezpieczycieli, do tego także on-line możemy załatwić wszystkie formalności potrzebne do zawarcia umowy.

Sprawdź cenę i zakres ochrony OC i AC Twojego motocykla

Podsumowanie

  • Każdy zarejestrowany pojazd, więc także 125-tka, musi cały czas posiadać ważne ubezpieczenie OC.
  • Za brak ważnego OC choćby przez jeden dzień, właściciel może otrzymać wysoką karę.
  • Wpływ na cenę OC ma kilka zmiennych, m. in. wiek i doświadczenie kierowcy, historia ubezpieczenia, miejsce zamieszkania.
  • W przypadku spowodowania wypadku bez ważnego OC należy liczyć się z tzw. regresem, który prowadzi do pokrycia strat materialnych i osobowych z własnej kieszeni.
  • Podczas wyboru OC decydująca powinna być cena, a zestawienie dużej liczy ofert najłatwiej przygotować za pośrednictwem porównywarki internetowej.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Jakie prawo jazdy trzeba mieć na motocykl o pojemności silnika do 125 cm3?

    By móc jeździć 125-tką, należy posiadać prawo jazdy kategorii A1. Taki dokument uprawnia do prowadzenia motocykla o pojemności skokowej nieprzekraczającej 125cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającej 0,1kW/kg. Co ważne, kurs na takie prawo jazdy można rozpocząć już po ukończeniu 16. roku życia, ale trzeba mieć na to zgodę rodziców. W przypadku jej braku, trzeba poczekać na osiągnięcie pełnoletności.
    Motocyklami z silnikami o pojemności do 125 cm3 mogą jeździć także właściciele praw jazdy kategorii B, którzy posiadają te uprawnienia od co najmniej trzech lat.

  2. Czy prawo jazdy kat. A uprawnia do kierowania motocyklem 125-tką?

    Tak, kategoria A uprawnia do kierowania każdym motocyklem, do tego obejmuje również prawo m. in. do prowadzenia pojazdów kategorii AM oraz niektórych pojazdów połączonych przyczepą.

  3. Czy można przenieść zniżki z motocykla na samochód?

    „Kupię 125-tkę i dzięki temu będę zbierał zniżki na samochód” - w taki sposób czasem myślą niektórzy kierowcy, ale nie zawsze jest to prawidłowe podejście. Wszystko dlatego, że część towarzystw ubezpieczeniowych zgadza się na takie przeniesienie zniżek, ale tylko w przypadku, gdy motocykl ma większy silnik niż 125 cm3. W takiej sytuacji decyzja należy jednak do towarzystwa ubezpieczeniowego.

  4. Jak obniżyć cenę polisy OC motocykla 125 cm3? 

    Cena obowiązkowej polis dla 125-tki na ogól jest niższa niż dla samochodu czy motocykla z dużym silnikiem, ale jeśli bardzo będziemy chcieli obniżyć wysokość składki, to można uczynić współwłaścicielem 125-tki osobę, która ma już wypracowane zniżki.

Piotr Nowik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments