AC na motocykl – ile kosztuje i co trzeba wiedzieć w 2024 roku?

Motocykl na drodze

Serwisujemy, polerujemy i dbamy jak o największy skarb. Tymczasem może się okazać, że nasz motocykl wcale nie jest tak dobrze traktowany, jak nam się wydaje. W przypadku kradzieży, zniszczenia czy uszkodzenia może bowiem zostać bez jakiejkolwiek opieki. Chyba że posiadamy odpowiednio dobrane ubezpieczenie AC na motocykl.

Przed czym chroni ubezpieczenie AC na motocykl? Na jakie się zdecydować? Na co zwrócić uwagę? Gdzie szukać najlepszej polisy? Ile zapłacić? Podczas poszukiwania polisy autocasco dla motocykla pojawia się wiele pytań. Ale spokojnie – na wszystkie odpowiemy w poniższym artykule i poradzimy, w jaki sposób najszybciej i najłatwiej znaleźć AC skrojone na miarę Twojego motocykla.

Czy trzeba mieć AC motocykla?

Nie, AC to ubezpieczenie dobrowolne, a to oznacza, że jego zakup jest zależny tylko od woli właściciela pojazdu (wyjątkiem mogą być motocykle brane w leasing lub kupowane na kredyt, o czym piszemy poniżej). W Polsce jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem jest bowiem OC i należy pamiętać, by zarejestrowany pojazd nie pozostał bez niego nawet jeden dzień, ponieważ grozi za to wysoka kara.

Kary za brak OC w 2023 roku

Jaką ochronę zapewnia autocasco dla motocyklistów?

Decydując się na zakup AC dla motocykla należy pamiętać, że dobrowolne ubezpieczenia mają różny zakres. W przypadku OC ochrona zawsze jest taka sama (bez względu na cenę i towarzystwo ubezpieczeniowe), ale oferty autocasco są już bardzo różne,

Generalnie można jednak przyjąć, że AC działa w przypadku:

 • utraty motocykla lub jego części (np. kradzież),
 • uszkodzenia lub zniszczenia pojazdu (w wyniku wypadku, kolizji, działania sił przyrody, czy przez wandala).

Decydując się na ubezpieczenie autocasco, należy zwrócić uwagę na jego zakres. W przypadku AC możemy wybierać np. między tańszym AC Mini (może chronić tylko przed kradzieżą, ale już nie przed zniszczeniami) a droższym AC All Risk (bierze pod uwagę wszystkie zagrożenia, nie tylko te wymienione w polisie). Rozwiązaniem pośrednim jest z kolei standardowe autocasco, które chroni w przypadkach ściśle określonych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Sprawdź cenę i zakres ochrony OC i AC Twojego motocykla

W jakim towarzystwie można kupić AC motocyklowe?

Żadnych problemów nie będzie z zakupem polisy OC, ponieważ każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek przedstawić ofertę obowiązkowej polisy. Co prawda może ona być skrajnie niekorzystna cenowo, ale ubezpieczyciel musi ją przedstawić.

Inaczej sprawa ma się z AC, ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma obowiązku posiadania autocasco w swojej ofercie. Jeśli chcesz znaleźć Autocasco na motocykl możesz przejrzeć oferty m.in.:

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Czy do AC od kradzieży motocykla trzeba mieć zabezpieczenia antykradzieżowe?

Nie zawsze jest to obowiązkowe, ale niektóre towarzystwa żądają zabezpieczeń antykradzieżowych, a niektóre nawet dwóch lub więcej. Zabezpieczenie mogą być różne: blokady tarczy hamulcowej, linki, łańcuchy, U-locki.

Zapisów o zabezpieczeniach w przypadku AC nie należy lekceważyć, ponieważ może wpłynąć to na decyzję o wypłacie odszkodowania. Jeśli motocykl nie był odpowiednio zabezpieczony, to towarzystwo może nawet odmówić wypłaty.

Uwaga! Niektóre towarzystwa obniżają składkę, jeśli motocykl posiada określone zabezpieczenia antykradzieżowe.

Kiedy AC motocykla nie zadziała?

Do takiego przypadku może dojść w kilku sytuacjach. Standardowe to brak wypłaty odszkodowania podczas jazdy pod wpływem alkoholu, środków psychotropowych czy narkotyków (to samo dotyczy zresztą wypłaty odszkodowania z OC). Kłopoty z wypłatą odszkodowania z polisy AC (lub jego części) będziemy mieli dodatkowo w przypadku:

 • wyrządzenia szkody umyślnie lub rażącego niedbalstwa,
 • złamania przepisów drogowych,
 • braku uprawnień do prowadzenia motocykla lub braku obowiązkowych badań technicznych,
 • ucieczki z miejsca wypadku,
 • zabezpieczenia niezgodnego z zapisami w umowie.

Ile kosztuje ubezpieczenie AC motocykla?

Wpływ na wysokość składki autocasco ma kilka czynników związanych zarówno z motocyklem, jak i z jego właścicielem. Najważniejsze to:

 • wiek i doświadczenie właściciela motocykla: młodzi kierowcy uznawani są grupę podwyższonego ryzyka, więc w ich przypadku składka AC będzie znacznie wyższa niż w przypadku osoby, która posiada odpowiednie uprawnienia od kilku lat;
 • historia ubezpieczającego: jest to w pewnym sensie powiązane z doświadczeniem, bo jeśli właściciel pojazdu od kilku lat uzbierał zniżki (na ogół zaliczane są również zniżki za jazdę samochodem), to za AC motocykla zapłaci zdecydowanie mniej;
 • wartość pojazdu: im niższa, tym niższa składka autocasco. Wiąże się to m.in. z wysokością odszkodowania, jaką towarzystwo będzie musiało wypłacić w przypadku kradzieży pojazdu czy szkody całkowitej;
 • marka, typ, pojemność silnika: niższa będzie składka AC dla rekreacyjnego motocykla z niewielkim silnikiem, a wyższa dla ścigacza z potężnym napędem;
 • zabezpieczenia: część towarzystw ich bezwzględnie wymaga, a część obniża składkę, jeśli je posiadamy. Każde zabezpieczenie w mniejszym lub większym stopniu zmniejsza bowiem prawdopodobieństwo kradzieży motocykla.

Jak szukać najlepszego ubezpieczenia Autocasco na motocykl?

Jeśli chodzi o ubezpieczenie AC motocykla, to sprawa jest bardziej skomplikowana niż w przypadku OC. Jeśli bowiem chodzi o obowiązkową polisę, to zdecydowanie najważniejsza jest cena, ponieważ zakres każdego OC jest taki sam.

W przypadku AC musimy z kolei zwrócić uwagę na wiele zmiennych, jak np. zakres polisy, wartość pojazdu (suma ubezpieczenia AC), sposób likwidacji szkody, udział własny itp.

Znalezienie najkorzystniejszego Autocasco możliwe jest dopiero po sprawdzeniu większej liczby ofert, a najłatwiej zrobić to za pomocą porównywarki. Wpisanie danych zajmie góra kilka minut, ale należy pamiętać, że im bardziej szczegółowo odpowiemy na pytania, tym wyliczenia będą dokładniejsze.

Po wpisaniu danych otrzymamy oferty OC oraz OC wraz z ubezpieczeniem dobrowolnym, dzięki czemu będziemy mogli porównać nie tylko cenę, ale również zakres proponowanej polisy. A gdy już zdecydujemy się na dane towarzystwo ubezpieczeniowe, to resztę formalności również będziemy mogli załatwić w najprostszy i najszybszy sposób, czyli online.

Sprawdź cenę i zakres ochrony OC i AC Twojego motocykla

Podsumowanie

 • AC motocykla to ubezpieczenie dobrowolne, więc nie ma obowiązku jego posiadania.
 • Autocasco, w zależności od wybranego pakietu, działa w przypadku utraty, uszkodzenia lub zniszczenia motocykla.
 • Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różny zakres ubezpieczenia AC, od czego zależy również cena polisy.
 • Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają w ofercie AC dla motocykla.
 • Znacznie więcej za autocasco płacą młodzi posiadacze motocykli, którzy nie wypracowali jeszcze zniżek i posiadają maszyny z dużymi silnikami. Na niższą składkę mogą natomiast liczyć doświadczeni kierowcy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy warto kupić AC na motocykl? 

  Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam, ale należy pamiętać, że kradzież motocykla często jest znacznie łatwiejsza niż kradzież pojazdu, przez co jednoślady są narażone na trafienie w ręce złodziei. Myśląc o AC dla motocykla należy również odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego go wykorzystujemy. Jeśli są to cele zarobkowe lub też jednoślad jest głównym środkiem transportu do pracy, to wówczas dla jego posiadacza wartość motocykla jest znacznie wyższa.

 2. Czy AC motocyklowe zapewnia ochronę od kradzieży motocykla? 

  Żadnego pojazdu nie da się w 100 proc. zabezpieczyć przed kradzieżą. W przypadku motocykla istnieją blokady, zapięcia, czy GPS-y, ale złodzieje i z takimi przeszkodami potrafią sobie poradzić, choć zabezpieczenia niektórych potrafią czasami ostudzić ich zapał.

 3. Czy można zbierać zniżki z AC motocyklowego? 

  Tak. Większość towarzystw ubezpieczeniowych (choć nie wszystkie) honoruje zniżki nabyte za ubezpieczenie motocykla, więc w tej sytuacji warto rozważyć zakup AC, nawet jeśli z jednośladu korzystamy bardzo rzadko. Co więcej, przy ubezpieczaniu motocykla towarzystwa na ogół biorą pod uwagę także zniżki za bezszkodową jazdę samochodem.

 4. Czy można kupić AC firmowego motocykla?

  Oczywiście, a czasem nawet jest to wymóg. Jeśli bowiem bierzesz motocykl w leasing lub kupujesz na kredyt, to jest niemal pewne, że firma leasingowa lub kredytodawca zażądają ubezpieczenia AC. Należy również pamiętać, że motocykl, który jest źródłem zarobku, warto chronić w szczególny sposób, bo w przypadku np. kradzieży stracimy zarówno wartość motocykla, jak i możliwości zarabiania dzięki niemu.

 5. Czy warto kupić ASS motocyklowe? 

  To już indywidualna sprawa każdego posiadacza motocykla. Assistance działa bowiem w niespodziewanych sytuacjach i będzie na wagę złota w przypadku zepsucia się motocykla, braku paliwa czy zagubienia kluczyków. To ubezpieczenie może okazać się szczególnie przydatne dla tych posiadaczy jednośladów, którzy planują dłuższe wycieczki.

Piotr Nowik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments