Ile wynoszą kary za brak badań technicznych samochodu w 2024 roku?

Badania techniczne samochodu

Jeżeli jesteś właścicielem pojazdu, z pewnością wiesz, że musisz okresowo zgłaszać się na badanie techniczne. O terminie łatwo jednak zapomnieć w natłoku codziennych zajęć. Dowiedz się, jakiej kary możesz się spodziewać w 2024 r. za brak aktualnych badań technicznych auta.

Uogólniając, badanie techniczne polega na szczegółowym sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu. Okresowe wykonywanie przeglądów ma wyeliminować przypadki, gdy po drogach poruszają się niesprawne samochody. W ostatnim czasie głośno było o karach finansowych, na jakie narażą się kierowcy, którzy przyjadą na przegląd po terminie. Poniżej odpowiadamy na często zadawane pytanie – czy kara za nieterminowe badanie techniczne pojazdu już obowiązuje?

Kto i jak często musi zgłaszać się na badanie techniczne pojazdu?

Ustawa Prawo o ruchu drogowym wymienia pojazdy objęte obowiązkowymi badaniami technicznymi. Należą do nich osoby, które kupiły:

 • pojazdy samochodowe,
 • ciągniki rolnicze,
 • motorowery,
 • przyczepy,
 • pojazdy wolnobieżne wchodzące w skład kolejki turystycznej.

Jak często trzeba zgłaszać się na badanie techniczne pojazdu? Zależy to od rodzaju przeglądu – są trzy rodzaje badań technicznych: okresowe, dodatkowe i badania co do zgodności z warunkami technicznymi.

1. Okresowe badania techniczne

Najczęściej kierowcy mają do czynienia z badaniami okresowymi. To podstawowe badanie, podczas którego diagności potwierdzają, że pojazd może być użytkowany – sprawdzają oni czy samochód nie zagraża innym uczestnikom ruchu drogowego. Częstotliwość wykonywania okresowych badań technicznych uzależniona jest od rodzaju i wieku pojazdu.

Jak często na okresowe badania techniczne muszą zgłaszać się właściciele nowych samochodów?

Pierwsze badanie techniczneDrugie badanie techniczneTrzecie i każde kolejne badanie techniczne
Przed upływem 3 lat od rejestracji auta.Przed upływem 5 lat od rejestracji samochodu.Co 12 miesięcy.

2. Dodatkowe badania techniczne

Czasem kierowcy muszą wykonać dodatkowe badanie techniczne. Na takie badanie skierować może m.in. funkcjonariusz organu kontroli ruchu drogowego, gdy:

 • przypuszcza on, że pojazd zagraża bezpieczeństwu ruchu lub narusza wymagania ochrony środowiska,
 • samochód uczestniczył w wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone jego zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy.

Na dodatkowe badanie techniczne pojazd może też zostać skierowany przez starostę. Ma to miejsce, gdy konieczne jest ustalenie danych niezbędnych do rejestracji auta.

3. Badania co do zgodności z warunkami technicznymi

Ustawa Prawo o ruchu drogowym wyróżnia też badania co do zgodności z warunkami technicznymi. Tym badaniom – w odróżnieniu od badań okresowych i badań dodatkowych – podlega jednak jedynie wąska grupa pojazdów, tj. pojazdy zabytkowe przed pierwszą rejestracją na terenie Polski.

Co grozi za brak badania technicznego w 2024 r.?

Korzystanie z samochodu nieposiadającego ważnych badań technicznych jest ryzykowne – do wypadku może przyczynić się choćby niesprawny układ hamulcowy. Z jaką karą musisz się liczyć, jeżeli zapomnisz o terminie kolejnego przeglądu? Jeżeli brak badań podczas rutynowej kontroli odkryją np. funkcjonariusze Policji, to możesz spodziewać się: mandatu, kosztów holowania samochodu na parking i zatrzymania dowodu rejestracyjnego.

Mandat za brak badań technicznych pojazdu

W 2024 r. kara za brak aktualnego badania technicznego wynosi od 1500 do 5000 zł. Jednak sam mandat to nie wszystko – możesz zostać obciążony również kosztami holowania auta na parking, jeżeli funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej lub Służby Celno-Skarbowej (służby upoważnionej do zatrzymania dowodu rejestracyjnego) uznają, że samochód zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Kierowca nie musi przyjąć mandatu. Wówczas naraża się jednak na jeszcze wyższą karę – gdy sprawa będzie rozpatrywana przez sąd, za brak badań technicznych właścicielowi grozi grzywna w wysokości do 30 000 zł.

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego

Mandat to nie wszystko – brak aktualnego badania technicznego może też skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Możliwe, że otrzymasz pozwolenie na używanie auta. Jeżeli tak się stanie, to funkcjonariusz wręczy Ci dokument (pokwitowanie), który będzie ważny przez okres nieprzekraczający 7 dni.

Jak odbywa się zatrzymanie i zwrot dowodu rejestracyjnego, skoro obowiązek wożenia tego dokumentu przy sobie został zniesiony?

Funkcjonariusze upoważnieni do zatrzymania dowodu rejestracyjnego dokonują stosownej wzmianki w Centralnej Ewidencji Kierowców i Pojazdów (CEPiK). Usunąć ją może:

 • funkcjonariusz organu, który dokonał zatrzymania dowodu rejestracyjnego,
 • pracownik organu, który wydał dowód rejestracyjny,
 • pracownik jednostki uprawnionej do przeprowadzania badań technicznych – stacje kontroli pojazdów mogą zwracać dowody rejestracyjne od 4 października 2020 r.

W każdym przypadku dowód może zostać zwrócony dopiero po wykonaniu badań technicznych.

Czy brak przeglądu wpływa na odszkodowanie z OC lub AC?

Korzystanie z samochodu, którego stan techniczny od dłuższego czasu nie został skontrolowany przez diagnostę, oznacza duże ryzyko – stan takiego auta może przyczynić się do kolizji lub wypadku drogowego. Jak wówczas wygląda kwestia wypłaty odszkodowania z polis OC i AC?

Odszkodowanie z polisy OC

Każda firma ubezpieczeniowa ma obowiązek wypłacić odszkodowanie poszkodowanemu. Wypłata nie jest uzależniona od stanu technicznego Twojego pojazdu, jeśli jesteś sprawcą.

Przykład: Pan Tomasz spowodował kolizję, gdy wyjeżdżał ze stacji paliw. Poszkodowany kierowca wykazał się wyrozumiałością i zaproponował napisanie wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Przed przystąpieniem do wypełniania formularza sprawdził on, czy pojazd sprawcy jest ubezpieczony. W tym przypadku OC nie było problemem – okazał się nim natomiast brak badań technicznych. W rezultacie poszkodowany kierowca zdecydował się wezwać na miejsce zdarzenia policję.

Odszkodowanie z polisy AC

Inaczej wygląda kwestia wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia AC. Ponieważ jest to ubezpieczenie nieobowiązkowe, to każda firma ubezpieczeniowa ustala własne zasady wypłaty świadczenia. Szczegóły znajdziesz w sekcji wyłączeń Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU). Większość ubezpieczycieli zastrzega w tym dokumencie, że nie wypłaci odszkodowania klientom, którzy nie dopilnowali terminu badań technicznych pojazdu. Niektóre firmy są jednak mniej restrykcyjne i dodają zapis „chyba, że niedopełnienie tego obowiązku nie miało wpływu na zajście wypadku ubezpieczeniowego”.

Jak podaje Policja, niesprawność techniczna pojazdu stosunkowo rzadko jest bezpośrednią przyczyną wypadku – w 2022 r. takich zdarzeń odnotowano 36. Zginęły w nich 4 osoby, a 65 osób zostało rannych. Ponieważ jednak sprawdzanie aut uczestniczących w zdarzeniu pod kątem sprawności technicznej jest standardem, to w 2022 r. stwierdzono 428 usterek. Najwięcej z nich dotyczyło braków w oświetleniu (ponad 62 proc. ogółu).

Ile wynosi kara za nieterminowe badanie techniczne pojazdu w 2024?

W ostatnim czasie kierowcy musieli zmierzyć się ze sporą liczbą zmian – dotyczyły one m.in. taryfikatora mandatów. W Ministerstwie Infrastruktury opracowany został też pomysł, zgodnie z którym kierowcy zwlekający z wizytą w stacji kontroli pojazdów zapłacą więcej za przegląd – obowiązywać będzie ich podwójna stawka. Tyle mają płacić osoby, które przyjadą na przegląd po upływie 30 dni od wyznaczonej daty. Jest też dobra wiadomość – propozycja ta nadal nie weszła w życie.

Podsumowanie

 • Badania techniczne są obowiązkowe dla właścicieli m.in. samochodów, ciągników rolniczych i przyczep samochodowych.
 • Dwa najpopularniejsze rodzaje badań technicznych to badania okresowe i dodatkowe.
 • Częstotliwość, z jaką należy wykonywać badania techniczne, zależy od rodzaju i wieku auta.
 • Właściciele samochodów osobowych, które mają więcej niż 5 lat, na przegląd muszą zgłaszać się co roku.
 • Konsekwencje braku badań technicznych auta to mandat w wysokości od 1500 do 5000 zł i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.
 • Jeżeli stan techniczny pojazdu jest zły, jego właściciel musi liczyć się z tym, że zapłaci też za holowanie samochodu na parking.
 • Brak przeglądu nie wpływa na wypłatę odszkodowania z OC. W przypadku AC ubezpieczyciele z reguły odmawiają wypłaty świadczenia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy jest kara za brak badań technicznych?

  Tak, za brak badań technicznych są przewidziane kary finansowe. Kierowcom grozi mandat (nawet do 5000 zł) i konieczność pokrycia kosztów holowania samochodu na parking. Dodatkową uciążliwością jest zatrzymanie dowodu rejestracyjnego – zostanie on zwrócony dopiero po wykonaniu badania technicznego.

 2. Czy można sprzedać samochód, który nie ma aktualnych badań technicznych?

  Taki samochód może zostać wystawiony na sprzedaż, ale zainteresowanie nim może być niewielkie. Brak okresowego badania technicznego może spowodować, że potencjalni klienci z ostrożności będą zakładać brak sprawności pojazdu lub występowanie w nim wad. Stąd też jeszcze przed wystawieniem auta na sprzedaż warto udać się na stację kontroli pojazdów.

 3. Czy za brak ciągłości badań technicznych jest kara analogiczna jak za brak ciągłości ubezpieczenia OC?

  Aktualnie nie ma w Polsce instytucji analogicznej do UFG, która zajmowałaby się ujawnianiem samochodów bez ważnych badań technicznych i nakładaniem kar na ich właścicieli. Nie oznacza to jednak, że właściciele aut notorycznie zapominający o terminie kolejnego badania mogą spać spokojnie – w razie rutynowej kontroli drogowej otrzymają mandat.

 4. Jak sprawdzić, do kiedy ważne jest badanie techniczne pojazdu?

  Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy polega na sprawdzeniu informacji znajdujących się w dowodzie rejestracyjnym. Drugi wymaga skorzystania z internetowej usługi HistoriaPojazdu.gov.pl – odnotowana jest tam data ostatniego badania technicznego.

 5. Czy mogę mieć problem z uzyskaniem świadczenia z NNW, jeżeli do wypadku doszło z mojej winy, a auto nie miało ważnych badań technicznych?

  Tak, bo NNW to ubezpieczenie dodatkowe – to firma ubezpieczeniowa ustala warunki wypłaty świadczenia. Jeżeli przegapisz termin badania technicznego samochodu, możesz pozbawić się dostępu do środków na rehabilitację czy zakup potrzebnych leków. Nie warto zatem ryzykować.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments