Ile wynoszą kary za brak badań technicznych samochodu w 2021 roku?

Badania techniczne samochodu
 • Badania techniczne są obowiązkowe dla właścicieli m.in. samochodów, ciągników rolniczych i przyczep.
 • Dwa najpopularniejsze rodzaje badań technicznych to badania okresowe i dodatkowe.
 • Częstotliwość, z jaką należy wykonywać badania techniczne, zależy od rodzaju i wieku auta.
 • Właściciele samochodów osobowych, które mają więcej niż 5 lat, na przegląd muszą zgłaszać się co roku.
 • Konsekwencją braku badań technicznych auta jest kara w wysokości 500 zł i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.
 • Brak przeglądu nie wpływa na wypłatę odszkodowania z OC. W przypadku AC ubezpieczyciele z reguły odmawiają wypłaty świadczenia.

Jeżeli jesteś właścicielem pojazdu, z pewnością wiesz, że musisz okresowo zgłaszać się na badanie techniczne. O terminie łatwo jednak zapomnieć w natłoku codziennych zajęć. Dowiedz się, jakiej kary możesz się spodziewać za brak aktualnych badań technicznych auta.

Uogólniając, badanie techniczne polega na szczegółowym sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu. Okresowe wykonywanie przeglądów ma wyeliminować przypadki, gdy po drogach poruszają się niesprawne samochody. Jeżeli nie chcesz zapomnieć o okresowym badaniu technicznym swojego auta, rozwiązaniem może być instalacja aplikacji UFG „Na wypadek”. Po wprowadzeniu daty ostatniego przeglądu otrzymasz powiadomienie, gdy będzie zbliżał się termin następnego badania.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Kto i jak często musi zgłaszać się na badanie techniczne pojazdu?

Ustawa Prawo o ruchu drogowym wymienia grupę właścicieli pojazdów, którzy muszą zgłaszać się na badania techniczne. Są to właściciele:

 • pojazdów samochodowych,
 • ciągników rolniczych,
 • motorowerów,
 • przyczep,
 • pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej.

Jak często trzeba zgłaszać się na badanie techniczne pojazdu? Zależy to od rodzaju przeglądu – są trzy rodzaje badań technicznych: okresowe, dodatkowe i badania co do zgodności z warunkami technicznymi.

Najczęściej kierowcy mają do czynienia z badaniami okresowymi. Częstotliwość ich wykonywania uzależniona jest od rodzaju i wieku pojazdu. Jeżeli jesteś właścicielem nowego samochodu osobowego, to:

 • na pierwsze badanie techniczne powinieneś zgłosić się przed upływem 3 lat od jego rejestracji,
 • drugie badanie techniczne jest wymagane przed upływem 5 lat od jego rejestracji,
 • trzecie i kolejne będziesz musiał wykonywać co 12 miesięcy.

Na badanie dodatkowe możesz zostać skierowany np. przez inspekcję ruchu drogowego. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce, gdy funkcjonariusze podejrzewają np. zbyt wysoką emisję spalin.

Badania techniczne ostatniego typu, czyli badania co do zgodności z warunkami technicznymi, dotyczą samochodów zabytkowych, które mają zostać po raz pierwszy zarejestrowane w Polsce. Takich badań – w porównaniu do badań okresowych – wykonuje się w Polsce niewiele.

Co grozi za brak badań technicznych pojazdu?

Korzystanie z samochodu nieposiadającego ważnych badań technicznych jest ryzykowne – niesprawny układ hamulcowy może przyczynić się do wypadku. Z jaką karą musisz się liczyć, jeżeli zapomnisz o terminie kolejnego przeglądu? Jeżeli brak badań podczas rutynowej kontroli odkryją np. funkcjonariusze Policji, to możesz spodziewać się kary finansowej i zatrzymania dowodu rejestracyjnego.

Kara finansowa za brak przeglądu

W 2021 r. kara za brak aktualnego badania technicznego nie uległa zmianie i wynosi 500 zł. Jednak sam mandat to nie wszystko – możesz zostać obciążony również kosztami holowania auta na parking, jeżeli funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej lub Służby Celno-Skarbowej (służby upoważnionej do zatrzymania dowodu rejestracyjnego) uznają, że samochód może zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego

Mandat to nie wszystko – brak aktualnego badania technicznego oznacza też zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Możliwe, że otrzymasz pozwolenie na używanie auta. Jeżeli tak się stanie, to funkcjonariusz przygotuje dokument (pokwitowanie), który będzie ważny przez okres nieprzekraczający 7 dni.

Jak odbywa się zatrzymanie i zwrot dowodu rejestracyjnego, skoro obowiązek wożenia tego dokumentu przy sobie został zniesiony?

Funkcjonariusze upoważnieni do zatrzymania dowodu rejestracyjnego dokonują stosownej wzmianki w Centralnej Ewidencji Kierowców i Pojazdów (CEPiK). Usunąć ją może:

 • funkcjonariusz organu, który dokonał zatrzymania dowodu rejestracyjnego,
 • pracownik organu, który wydał dowód rejestracyjny,
 • pracownik jednostki uprawnionej do przeprowadzania badań technicznych – stacje kontroli pojazdów mogą zwracać dowody rejestracyjne od 4 października 2020 r.

W każdym przypadku dowód może zostać zwrócony dopiero po wykonaniu badań technicznych.

Czy brak przeglądu wpływa na odszkodowanie z OC lub AC?

Korzystanie z samochodu, którego stan technicznych przez kilka lat nie został skontrolowany przez diagnostę, oznacza duże ryzyko – stan takiego auta może przyczynić się do kolizji lub wypadku drogowego. Jak wówczas wygląda kwestia wypłaty odszkodowania z polis OC i AC?

Odszkodowanie z polisy OC

Każda firma ubezpieczeniowa ma obowiązek wypłacić odszkodowanie poszkodowanemu. Wypłata nie jest uzależniona od stanu technicznego Twojego pojazdu – jako sprawcy.

Odszkodowanie z polisy AC

Inaczej wygląda kwestia wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia AC. Ponieważ jest to ubezpieczenie nieobowiązkowe, to każda firma ubezpieczeniowa ustala własne zasady wypłaty świadczenia. Szczegóły znajdziesz w sekcji wyłączeń Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU). Większość ubezpieczycieli zastrzega w tym dokumencie, że nie wypłaci odszkodowania klientom, którzy nie dopilnowali terminu badań technicznych pojazdu. Niektóre jednak (jak np. Generali) są mniej restrykcyjne i dodają zapis „o ile miało to wpływ na zaistnienie lub rozmiar szkody”.

Michalina Miotk

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments