Dorabianie kluczyka do samochodu czasem jest przejawem zapobiegliwości, ale bywa też koniecznością, gdy dojdzie do zgubienia jedynych kluczy. Dlaczego warto skorzystać z takiej możliwości? W jaki sposób takie zabezpieczenie wpływa na kwestię AC? Ile kosztuje dorobienie klucza i od czego to zależy? Spieszymy z odpowiedziami!
- Dlaczego warto dorobić kluczyk do auta?
- Jakie są rodzaje kluczyków samochodowych?
- Jaki jest sposób działania immobilizera?
- Co dzieje się z autem, gdy sygnały nie są tożsame?
- Czy klucze samochodowe są potrzebne podczas zgłaszania kradzieży samochodu?
- Jakie są formalności związane ze zgubieniem kluczyka?
- Co zrobić, by móc korzystać z zapasowego kluczyka z immobilizerem?
- Ile kosztuje dorobienie klucza zapasowego?
- Jak dorobienie kluczyka lub brak zapasowego klucza wpływa na ubezpieczenie samochodu?
- Podsumowanie
- Dorobienie kluczyka z immobilizerem – FAQ
Zgubienie kluczyków, zostawienie ich w aucie czy wreszcie kradzież: tych sytuacji każdy kierowca chce uniknąć, ale mogą się zdarzyć. Właśnie dlatego warto być przezornym na wypadek takich okoliczności i zadbać o dorobienie kluczyka, jeśli nie masz klucza zapasowego.
W niektórych przypadkach koszt i czas oczekiwania jest relatywnie niewielki, ale zdarza się, że na wyrobienie nowego klucza trzeba poczekać dłużej i zapłacić więcej. Od czego to zależy? Dlaczego warto mieć jak najwięcej elementów zabezpieczających auto? Sprawdź już teraz!
Dlaczego warto dorobić kluczyk do auta?
Każdy właściciel pojazdu nosi ze sobą przede wszystkim główny kluczyk. Jeśli jest to jedyny klucz do auta, który masz, w przypadku zgubienia go lub uszkodzenia nie będzie możliwe uruchomienie silnika. Choćby z tego powodu warto być mądrym przed szkodą i wyrobić zapasowy kluczyk.
Jeszcze jeden egzemplarz klucza pozwoli Ci na dalszy dostęp do auta. Nie będzie również konieczny czas oczekiwania na wyrobienie wtórnika. Jak zatem wyrobić nowy kluczyk? Przedstawiamy cały proces w naszym poradniku.
Jakie są rodzaje kluczyków samochodowych?
Choć doświadczeni kierowcy pamiętają czasy klasycznych kluczy do aut, przez lata przybyło kilka nowocześniejszych rozwiązań, które zwiększają bezpieczeństwo. Jeśli chcesz dorobić kluczyk, musisz wiedzieć, jakiego typu on jest. Oto kilka rodzajów:
- mechaniczne: są to najprostsze i najmniej zaawansowane klucze samochodowe. Kluczyk tego typu wkłada się do zamka i przekręca, a na podstawie budowy zamka łatwo go skopiować. Jest pozbawiony transpondera, więc nie należy do najbezpieczniejszych,
- zdalne: otwierają i zamykają na odległość drzwi i bagażnik w samochodzie. Do każdej z tych czynności służą odpowiednie przyciski. Wystarczy nacisnąć odpowiedni i nie trzeba otwierać ani zamykać auta, wkładając kluczyk do zamka.
- z immobilizerem: przesyłają sygnał, który jest weryfikowany, a na jego podstawie uruchamia się silnik. Podrodzajem takich kluczy jest wariant z kodem kroczącym. Przesyłany sygnał w tym przypadku za każdym razem jest inny, co sprawia, że złamanie zabezpieczeń okazuje się trudniejsze.
- inteligentne: to najbardziej zaawansowane z typów kluczyka. Mają dodatkowe funkcje, które pozwalają choćby na otwarcie auta, gdy kierowca jest w pobliżu i ma kluczyki do samochodu przy sobie. Są bardziej nowoczesne niż inne rodzaje kluczyków (mogą mieć nawet ekrany LCD), jednak istnieje ryzyko przechwycenia sygnału z uwagi na niewystarczający poziom zabezpieczeń.
Jaki jest sposób działania immobilizera?
Zanim poznasz procedurę dorabianie kluczyka z immobilizerem, dowiedz się najpierw, czym jest sam immobilizer. Już jego nazwa nieco podpowiada, jakie ma zastosowanie: uniemożliwia uruchomienie samochodu przez niepowołaną osobę. Takie zabezpieczenie antykradzieżowe to w praktyce dwa elementy. Jeden znajduje się wewnątrz, a drugi go dopełnia. Są nimi:
- transponder, który zwykle jest formie pilota, choć może być wbudowany w kluczyk lub w kartę,
- centralka lub sterownik silnika: w przeciwieństwie do transpondera są to integralne części auta.
Gdy wkładasz kluczyk do stacyjki, w układzie transpondera powstaje napięcie na skutek pola elektromagnetycznego.
Zostaje wygenerowany kod, a centralka lub sterownik silnika odbiera go i następnie weryfikuje.
Jeśli kody z obu elementów immobilizera się zgadzają i sterownik rozpoznaje kluczyk, wówczas dochodzi do uruchomienia silnika.
Wydaje się to procesem złożonym, ale w praktyce trwa naprawdę krótko, co obserwujesz przy wkładaniu kluczyków do stacyjki.
Co dzieje się z autem, gdy sygnały nie są tożsame?
Uruchomienie pojazdów wyposażonych w immobilizer jest niemożliwe, kiedy przesyłany kod nie zostanie rozpoznany przez jednostkę odszyfrowującą go.
Jak w takiej sytuacji działa immobilizer? Samochodem nie będzie się dało ruszyć, ponieważ mimo uruchomienia rozrusznika dojdzie do zablokowania elektroniki auta oraz pompy paliwowej.
Właśnie w ten sposób działa system antykradzieżowy, który jest wbudowany w elektroniczny moduł sterujący silnika przeważającej większości aut.
Ze statystyk Komendy Stołecznej Policji wynika, że w styczniu 2024 wszczęto na warszawskich i podwarszawskich komisariatach 159 postępowań dotyczących kradzieży samochodu i poprzez włamanie. To statystyki tylko ze stolicy i okolic, obejmujące jedynie miesiąc, co pokazuje, że złodzieje nie próżnują. Właśnie dlatego oprócz obowiązkowego OC warto wykupić także ubezpieczenie autocasco. Jeśli jesteś właścicielem pojazdu i zostanie on skradziony, dzięki takiej polisie otrzymasz odszkodowanie. Aby porównać oferty firm ubezpieczeniowych i sprawnie znaleźć tę najlepszą, skorzystaj z kalkulatora OC i AC.
podkreśla Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych z kalkulator-oc-ac.auto.pl
Czy klucze samochodowe są potrzebne podczas zgłaszania kradzieży samochodu?
Jeśli Twoje auto zostanie skradzione, trzeba ten fakt niezwłocznie zgłosić policji. Podczas tej procedury jednym z działań (oprócz dostarczenia dokumentów potwierdzających zgłoszenie kradzieży oraz okazania dokumentacji auta) jest także wzięcie ze sobą kluczy swojego samochodu. Jeśli masz np. 2 komplety kluczy do swojego auta, musisz dostarczyć oba kluczyki.
Kup OC już od 280 zł!
- Ceny oc w 5 minut
- Porównaj oferty 14 towarzystw
- Pomoc 200 agentów
Gdy auto jest w rękach złodziei, pomocne może się okazać śledzenie pojazdu dzięki GPS. Bezcenne będzie posiadanie ważnej polisy autocasco, która uprawnia do wypłaty odszkodowania m.in. na wypadek kradzieży.
Jednak poza tak trudnymi sytuacjami, gdy kluczyki z immobilizerem są dowodem na to, że jesteś właścicielem samochodu, są także inne, kiedy warto mieć zapasowy kluczyk.
Jakie są formalności związane ze zgubieniem kluczyka?
Jak wspomnieliśmy, problemem może być nie tylko kradzież, lecz także zgubienie kluczyków, którymi uruchamiasz pojazd.
Może się też zdarzyć zatrzaśnięcie ich w środku (ta sytuacja możliwa jest zwłaszcza w przypadku starszego typu klucza, z zamkiem otwieranym grotem). Jest to teoretycznie o wiele mniej stresujące, jednak gdy nie masz klucza zapasowego, samochód będzie bezużyteczny aż do czasu, kiedy uda się dorobić klucz. Sam kluczyk zostanie dorobiony, gdy będą podjęte odpowiednie działania:
- Najpierw skontaktuj się z przedstawicielem autoryzowanego serwisu (musisz okazać potwierdzenie, że jesteś właścicielem pojazdu).
- Następnie przedstawiciel ASO nawiąże kontakt z producentem samochodu.
- Zostanie zlecone na podstawie numeru VIN wykonanie wtórnika klucza.
- Odbiór kluczyków będzie możliwy w miejscu, gdzie zlecono ich wykonanie.
Co zrobić, by móc korzystać z zapasowego kluczyka z immobilizerem?
Sprawa powinna być prostsza i mniej czasochłonna, gdy auto nadal jest pod Twoją kontrolą, a chcesz jedynie korzystać z dwóch kompletów kluczyków w swoim samochodzie. Wystarczy wówczas udać się do mechanika dysponującego odpowiednim sprzętem, aby dorobić klucz zapasowy.
Na taką usługę możesz zdecydować się nie tylko, gdy dojdzie np. do uszkodzenia grotu lub transpondera. Dorabianie kluczyka do samochodu na zapas może oszczędzić wielu zmartwień, gdy nastąpi zgubienie tego podstawowego. Gdy ma się jedyny klucz, musisz liczyć na sprawną procedurę w ASO.
Dorabianie klucza w serwisie może jednak trochę potrwać. Proces odbywa się na podstawie numeru VIN i wszystkie dokumenty muszą zostać zweryfikowane, by rozpoczęto działania w ASO.
Ile kosztuje dorobienie klucza zapasowego?
Gdy nie masz zapasowego kluczyka, dłuższy będzie czas oczekiwania, a także wyższy koszt. Co prawda nie są to wydatki rzędu tysięcy złotych, a raczej od kilkuset do powyżej tysiąca.
Mniej kosztowne będzie dorobienie kluczyków u mechanika, jeśli dysponujesz kompletem kluczy, którym uruchamiasz swój samochód. Koszty w przypadku uszkodzenia kluczyka z grotem różnią się diametralnie od tych, które trzeba ponieść w razie problemów z elektroniką.
Jeśli konieczny jest demontaż stacyjki, fachowiec musi upewnić się, że zapasowy klucz będzie bezproblemowo odczytywany.
Przykład:
Pan Radosław udał się do mechanika w celu dorobienia zapasowego kluczyka z immobilizerem do swojego auta. Aby fachowiec mógł dorobić klucz na podstawie numeru VIN, musiał sprawdzić stan stacyjki i klucza. Okazało się, że kluczyki są sprawne. Przy użyciu swoich urządzeń mechanik odczytał kod, co posłużyło mu do powielenia go dla zapasowego klucza. Pan Radosław zapytał, ile kosztuje dorobienie klucza, po czym zapłacił 250 złotych. Operacja nie należała do skomplikowanych, a mechanik nie musiał ingerować w inne elementy i jego zadaniem było tylko dorabianie kluczyka z immobilizerem na podstawie bazowych kluczy.
Jak dorobienie kluczyka lub brak zapasowego klucza wpływa na ubezpieczenie samochodu?
Ta kwestia zaczyna interesować niektórych kierowców dopiero wówczas, gdy oczekują wypłaty odszkodowania. Warto zatem być świadomym, że odpowiednie zabezpieczenie auta może mieć wymierny wpływ na wysokość składki oraz późniejszą rekompensatę.
Bardzo istotne jest, by przy podpisywaniu umowy na ubezpieczenie AC podać faktyczne zabezpieczenia, jakie ma Twój samochód. Towarzystwo ubezpieczeniowe może nie wypłacić odszkodowania, jeśli będzie miało do tego podstawę:
- klient poświadczy nieprawdę co do zabezpieczeń (np. oświadczy, że ma zapasowe kluczyki do samochodu, choć ich nie wyrobił, a potem dojdzie do kradzieży samochodu),
- właściciel auta dopuści się rażącego niedbalstwa, czyli w praktyce będzie bardzo nieostrożny i ułatwi zadanie złodziejom: np. pozostawi zarówno auto, jak i klucze w widocznym i niechronionym miejscu.
Warto zatem zadbać o kompleksową ochronę samochodu: blokadę kierownicy, dorobienie kluczyka, alarm samochodowy czy lokalizację GPS. Im więcej form zabezpieczeń, tym trudniej będzie je sforsować niepowołanym osobom.
Bibliografia:
https://bip.ksp.policja.gov.pl/ksp/statystyki/27828,Kradziez-samochodu.html: statystyki Komendy Stołecznej Policji dotyczące kradzieży samochodów, styczeń 2024
Podsumowanie
- Wcześniejsze dorobienie kluczyka do samochodu może okazać się nieocenione w sytuacji, gdy dotychczasowy klucz zostanie zgubiony.
- Koszt dorobienia kluczyka zależy od jego rodzaju, a także od tego, czy jest wykonywany na podstawie wzornika, czy może bez bazowego egzemplarza. Wpływ na koszty ma także miejsce: w autoryzowanym serwisie wydatki będą większe.
- Dorobienie kluczy lub brak tej formy zabezpieczenia ma wpływ na kwestię ubezpieczenia autocasco. Jeśli właściciel zadba o wyrobienie dodatkowych kluczyków, będzie to przemawiać na jego korzyść.
Dorobienie kluczyka z immobilizerem – FAQ
Jaki koszt dorobienia kluczyka z immobilizerem u mechanika?
Odpowiedź na pytanie o to, ile kosztuje dorobienie klucza do auta, zależy od kilku czynników. Jeśli masz bazowy kluczyk, wówczas dorobienie klucza na zapas w zaufanym warsztacie powinno kosztować od około 150-200 zł wzwyż (sporo zależy od lokalizacji i dodatkowych procedur).
Ile kosztuje dorobienie kluczyka do samochodu w ASO?
W przypadku autoryzowanego serwisu koszty będą wyższe. Jeśli w ASO dorabiasz kluczyk na bazie tego, który już masz, zapłacisz kilkaset złotych. Wydasz więcej, ale zyskasz całkowitą pewność co do bezpieczeństwa danych. Jeżeli w ASO będziesz decydować się na klucz i nie masz dotychczasowego kluczyka, koszt będzie kilkakrotnie wyższy. Procedura wymaga bowiem więcej czasu i szeregu działań, aby wyrobić nowe kluczyki na podstawie numeru VIN.
Czy dorabianie kluczyka do samochodu może obniżyć zakres ochrony przez ubezpieczyciela?
Tak, jeśli odbywa się dopiero w sytuacji, gdy np. dotychczasowe kluczyki zostały zgubione. Ubezpieczyciel weryfikuje, czy podany przez właściciela stopień zabezpieczeń auta zgadza się ze stanem faktycznym. Sprawdza, czy zrobił on jak najwięcej, by zminimalizować ryzyko. Jeśli są uchybienia, może to mieć wpływ na wysokość składki lub odszkodowania, a nawet jego brak w sytuacji rażącego niedbalstwa.