Ile kosztuje rejestracja samochodu 2023?

ile kosztuje rejestracja samochodu
 • Na rejestrację samochodu sprowadzonego z jednego z państw UE masz 30 dni od dnia sprowadzenia do kraju.
 • Taki sam termin obowiązuje w przypadku nabycia auta zarejestrowanego w Polsce. Jednak w takim przypadku wystarczy zgłosić nabycie pojazdu. Rejestracji można dokonać później.
 • Za rejestrację samochodu osobowego zapłacisz 80 zł (z pozwoleniem czasowym), chyba że musisz wnioskować o tablice rejestracyjne – wtedy standardowa opłata wynosi 160 zł.
 • Pojazd możesz zarejestrować online, o ile Twój urząd ma elektroniczną skrzynkę podawczą dla systemu „Kierowcy i pojazdy”.

Jednym z obowiązków nowego właściciela auta jest jego zarejestrowanie. Dowiedz się, jak krok po kroku dopełnić wszystkich formalności, aby móc legalnie poruszać się nowo zakupionym pojazdem po drodze i ile kosztuje rejestracja samochodu w 2023 roku.

Formalności, których należy dopełnić w urzędzie, oraz wysokość opłat różnią się w zależności od tego, jaki samochód rejestrujesz. Poniżej zebraliśmy wskazówki dla właścicieli pojazdów nowych, używanych, zabytkowych i sprowadzonych z zagranicy.

Ile kosztują tablice rejestracyjne i czy trzeba je wymieniać w 2023 roku?

Do niedawna przy rejestracji każdego pojazdu trzeba było wymieniać tablice rejestracyjne. Jednak od 31 stycznia 2022 r. w przypadku zakupu używanego samochodu nie trzeba wymieniać tablic rejestracyjnych oraz wnioskować o wydanie nalepki kontrolnej.

Jednocześnie w razie rejestracji nowego samochodu kupionego w salonie, sprowadzenia auta z zagranicy lub jeśli tablice nie spełniają aktualnie obowiązujących wzorów, nadal trzeba płacić za wydanie tablic rejestracyjnych w wydziale komunikacji. Ile kosztują tablice rejestracyjne w 2023 roku?

 • Zwykłe tablice rejestracyjne kosztują 80 zł. Wówczas koszt rejestracji samochodu wynosi 160 złotych.
 • Indywidualne tablice rejestracyjne kosztują 1000 zł. Wówczas koszt rejestracji samochodu wynosi 1080 zł.

Gdzie trzeba się udać, żeby zarejestrować samochód?

Wszystkie sprawy formalne dotyczące rejestracji samochodu załatwisz w jednym miejscu. Jest nim wydział komunikacji właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania. W zależności od tego, w jak dużej miejscowości mieszkasz, może to być starostwo powiatowe (jeśli np. jesteś mieszkańcem wsi lub małego miasteczka) lub urząd miasta.

Wyjątek od tej reguły stanowi Warszawa. Mieszkańcy stolicy powinni szukać wydziału komunikacji w urzędzie odpowiadającym swojej dzielnicy.

Gdzie zarejestrować samochód: w miejscu zamieszkania czy zameldowania?

Chociaż już powyżej wyjaśniliśmy tę kwestię, to jednak podkreślimy jeszcze raz, gdyż wciąż budzi to wiele wątpliwości. Samochód należy zarejestrować nie w miejscu zameldowania, lecz w miejscu zamieszkania.

Jest to istotne z tego powodu, że nie zawsze spędzasz najwięcej czasu w miejscu, w którym jesteś zameldowany na stałe. Równie dobrze możesz studiować lub pracować w większym mieście, ale wciąż być zameldowanym w domu rodzinnym – chociaż na co dzień wynajmujesz inne mieszkanie.

Czy urzędnik w wydziale komunikacji uwierzy Ci na słowo, że masz prawo do zarejestrowania samochodu w miejscu, w którym nie jesteś zameldowany? Istnieje taka możliwość (może być potrzebne Twoje oświadczenie na piśmie), ale bardziej prawdopodobny jest scenariusz, w którym zostaniesz poproszony o udowodnienie, że jest to miejsce, w którym spędzasz większość roku. Zazwyczaj wystarczy umowa wynajmu mieszkania lub ta podpisana z pracodawcą i zaświadczająca, że pracujesz w danej miejscowości.

Jak zarejestrować samochód online?

Jeśli nie masz możliwości odwiedzenia urzędu osobiście ani skorzystania z pomocy pośrednika, możesz zorientować się, czy Twój urząd pozwala na rejestrację pojazdu online. Opcja ta nie jest dostępna we wszystkich miastach i starostwach, ale w obliczu minionej pandemii staje się coraz popularniejsza. O tym, czy jest to możliwe, dowiesz się, sprawdzając, czy dany urząd dysponuje elektroniczną skrzynką podawczą dla systemu „Kierowcy i pojazdy”.

Aby zarejestrować samochód przez internet, skorzystaj z poniższej instrukcji krok po kroku, którą przygotowaliśmy dla Ciebie.

 1. Odwiedź stronę https://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta/
 2. Kliknij w „Katalog spraw”.
 3. Wybierz opcję „Motoryzacja i transport”.
 4. Kliknij w „Zarejestrowanie pojazdu”, a następnie wybierz sprawę, która Cię dotyczy, np. „Rejestracja pojazdów używanych zakupionych na terenie RP”.
 5. Na liście rozwijanej wybierz swój wydział komunikacji.
 6. Kliknij w pole „Załatw sprawę”.
 7. Zostaniesz przeniesiony na stronę Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych – uzupełnij wniosek.
 8. Dołącz do wniosku skany wymaganych dokumentów.
 9. Dokonaj opłaty za rejestrację pojazdu.
 10. Przygotuj komplet dokumentów i tablice rejestracyjne do wysłania pocztą do wydziału komunikacji .

Uwaga! Wydziały komunikacji wymagają, aby dokumenty oraz tablice rejestracyjne pojazdu zostały wysłane pocztą. Podczas składania wniosku zostaniesz poproszony o podanie Twojego adresu e-mail. Na swojej elektronicznej poczcie możesz sprawdzić, w jakim terminie należy je dostarczyć.

11. Podpisz wniosek profilem zaufanym.

Kiedy warto skorzystać z usług firmy pośredniczącej w rejestracji samochodu?

Co prawda rejestracja samochodu nie jest skomplikowanym procesem, jednak wymaga poświęcenia na to trochę czasu. Niestety, nie każdy może sobie na to pozwolić – ze względu na inne zobowiązania lub wtedy, gdy znajduje się akurat za granicą.

Wyjściem z takiej sytuacji jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zajmującej się pośrednictwem w rejestracji samochodu Za taką usługę przyjdzie Ci zapłacić od 100 do 350 zł, jednak zyskasz coś nieocenionego – czas. Na skorzystanie z tej opcji często decydują się np. właściciele dużej liczby pojazdów firmowych lub osoby, które sprowadzają samochody z zagranicy na dużą skalę.

Jakie dokumenty są wymagane do rejestracji samochodu używanego kupionego w Polsce?

Najczęściej spotykaną w Polsce sytuacją jest rejestracja samochodu używanego. Do dopełnienia formalności w wydziale komunikacji po zakupie takiego auta będziesz potrzebować następujących dokumentów:

 • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu, który pobierzesz z tej strony: https://obywatel.gov.pl/documents/10181/0/wniosek_o_rejestracje-wyrejestrowanie_1.pdf/5593d1d8-5a17-47a8-a78a-9b4f2944b920
 • dokument poświadczający, że jesteś właścicielem auta (np. umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny, faktura lub orzeczenie sądu),
 • potwierdzenie zakupu polisy OC,
 • dowód osobisty lub odpis z KRS, jeśli rejestrujesz samochód na firmę.

W przypadku samochodu używanego należy dostarczyć do wydziału komunikacji również:

 • zaświadczenie o ważności badania technicznego (nie jest konieczne, jeśli w dowodzie znajduje się informacja o aktualnym badaniu),
 • stary dowód rejestracyjny,
 • tablice rejestracyjne.

Jakie dokumenty są wymagane do rejestracji nowego samochodu?

Aby zarejestrować nowy samochód, który pochodzi wprost z salonu i nie był nigdy wcześniej użytkowany, powinieneś udać się do urzędu wraz z kompletem standardowych dokumentów oraz:

 • dokumentem zakupu,
 • świadectwem homologacji,
 • potwierdzeniem opłacenia akcyzy/cła przez dealera, jeśli jest to pojazd z zagranicy.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Jakie dokumenty są wymagane do rejestracji samochodu zabytkowego?

Samochody zabytkowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów. Jeśli i Ty stałeś się niedawno posiadaczem zabytkowego modelu, musisz go zarejestrować. Będą Ci do tego potrzebne następujące dokumenty:

 • dokument potwierdzający wpis do rejestru zabytków – mogą to być kopia decyzji o wpisaniu pojazdu do rejestru zabytków, potwierdzenie wpisania pojazdu do wojewódzkiej ewidencji zabytków lub potwierdzenie wpisania pojazdu do inwentarza muzealiów,
 • zaświadczenie o dopuszczeniu do ruchu,
 • dowód rejestracyjny.

Zanim jednak udasz się do wydziału komunikacji z zamiarem zarejestrowania samochodu jako zabytkowy, musisz jeszcze uzyskać wpis do rejestru zabytków i przejść badanie potwierdzające, że auto rzeczywiście spełnia warunki techniczne dla pojazdu zabytkowego. Pamiętaj również o tym, że jeśli zamierzasz poruszać się zabytkowym samochodem, musi mieć wykupione ubezpieczenie OC, choćby krótkoterminowe. Co się stanie, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku, prezentujemy na poniższym przykładzie.

Przykład:

Pan Tomasz zwykle porusza się swoim oldtimerem jedynie w sezonie letnim. Wykupuje wtedy krótkoterminowe OC i przez kilka ciepłych miesięcy rozkoszuje się jazdą ukochanym samochodem. Zimą, gdy auto nie jest użytkowane, nie jest objęte ochroną ubezpieczeniową. Tej zimy pogoda była na tyle ładna, że Pan Tomasz postanowił wybrać się na krótką przejażdżkę, która jednak słono go kosztowała. Podczas rutynowej kontroli drogowej okazało się, że zapomniał o wykupieniu OC i tym samym musiał zmierzyć się z konsekwencjami tego niedopatrzenia – dokładnie takimi samymi, jak w przypadku braku OC w niezabytkowym samochodzie.

Jakie dokumenty są wymagane do rejestracji samochodu z zagranicy?

Zdecydowałeś się na sprowadzenie auta z zagranicy? Do kompletu standardowych dokumentów potrzebnych do rejestracji samochodu musisz dołączyć dodatkowo:

 • potwierdzenie opłacenia akcyzy lub dowód zapłaty cła,
 • przetłumaczoną przez tłumacza przysięgłego umowę kupna-sprzedaży, o ile nie została od razu sporządzona dwujęzycznie,
 • dowód odprawy celnej przywozowej,
 • świadectwo zgodności WE oraz oświadczenie o danych i informacjach o pojeździe niezbędnych do rejestracji pojazdu i ewidencji pojazdów (jeśli sprowadzasz nowy samochód z salonu).

Ile zapłacisz za rejestrację samochodu w 2023 roku?

Rejestracja samochodu używanego zarejestrowanego już w Polsce wymaga uiszczenia opłaty w wysokości 80 zł (jeśli nie wymieniasz tablic rejestracyjnych). Rodzaj oraz wysokość poszczególnych opłat wylistowaliśmy poniżej:

 • dowód rejestracyjny: 54 zł,
 • pozwolenie czasowe: 13,50 zł,
 • znaki legalizacyjne: 12,50 zł.

Uwaga! Przerejestrowanie pojazdu zarejestrowanego w Polsce z zachowaniem dotychczasowego numeru rejestracyjnego, bez wydania pozwolenia czasowego kosztuje tylko 66,50 zł.

Do niedawna funkcjonowały jeszcze trzy opłaty rejestracyjne:

 • za tablice rejestracyjne (80 zł) – obowiązek ich wymiany na nowe został zniesiony dla samochodów używanych zakupionych na terytorium Polski (pod warunkiem, że spełniają normy unijne) od 31 stycznia 2022 roku;
 • za nalepkę kontrolną (18,50 zł) – nie jest wymagana od 4 września 2022 r.
 • opłata ewidencyjna (w powyższym przypadku 1 zł) – nie obowiązuje od 1 lipca 2023 roku.

Za wyrobienie nowych tablic rejestracyjnych i nalepkę kontrolną zapłacą obecnie tylko osoby, które kupują nowy samochód z salonu, sprowadziły pojazd z zagranicy lub są właścicielami auta, którego tablice nie są zgodne z aktualnie obowiązującym wzorcem. W ich przypadku koszt rejestracji pojazdu wyniesie 160 zł.

Ile zapłacisz za rejestrację samochodu sprowadzonego z zagranicy w 2023 roku?

Od 4. września 2022 roku zniknął nie tylko obowiązek posiadania nalepki kontrolnej ale również karty pojazdu. To obniżyło koszt zarejestrowania samochodu sprowadzonego z zagranicy o 75 zł. W rezultacie, osoby które kupiły auto za granicą płacą za jego rejestrację tyle samo co nabywcy pojazdu zarejestrowanego w Polsce, którzy wymieniają tablice rejestracyjne. Standardowo opłata wynosi 160 złotych.

Z wyższymi opłatami za rejestrację samochodu musisz liczyć się wtedy, gdy zależy Ci na indywidualnej tablicy rejestracyjnej. Koszt jej wyrobienia wynosi 1000 zł. Wyższa opłata dotyczy również tablic dla samochodów zabytkowych (100 zł) oraz sytuacji, w której nie możesz stawić się w urzędzie osobiście i korzystasz z pomocy pełnomocnika – za ustanowienie pełnomocnictwa przyjdzie Ci zapłacić 17 zł.

Kiedy trzeba kupić ubezpieczenie OC: przed rejestracją samochodu czy po niej?

Wraz z momentem zakupu pojazdu, stajesz się odpowiedzialny za jego ubezpieczenie. Obowiązek ten nakłada na Ciebie ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Jeśli zostaniesz przyłapany na braku OC podczas kolizji czy wypadku drogowego, dodatkowo zapłacisz mandat. Jeśli spowodujesz szkody u osób trzecich, ubezpieczyciel obciąży Cię kosztami ich roszczeń.

Musisz też liczyć się z karą od UFG, której wysokość od 1 lipca 2023 roku kształtuje się następująco.

Pojazd osobowyPojazd ciężarowyPozostałe pojazdy
Do 3 dni1440 zł2160 zł240 zł
Od 4 do 14 dni3600 zł5400 zł600 zł
Powyżej 14 dni7200 zł10800 zł1200 zł

Co grozi za niezarejestrowanie samochodu w terminie?

Termin na zarejestrowanie samochodu upływa po 30 dniach po zakupie auta sprowadzonego z jednego z państw UE. Co się stanie, jeśli przegapisz tę datę? Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym, która weszła w życie 1 stycznia 2020 roku, zignorowanie obowiązku zarejestrowania pojazdu w terminie grozi karą finansową w wysokości od 200 do nawet 1000 zł.

Uwaga! Jeśli nabyłeś używany samochód w Polsce, przerejestrowanie samochodu w ciągu 30 dni nie jest kwestią priorytetową. Wystarczy, że w tym czasie powiadomisz wydział komunikacji, że kupiłeś auto. Jeśli spotkasz się z tego powodu z jakimiś problemami, możesz uzasadnić swoją rację, przytaczając m.in. wyrok WSA w Szczecinie z 7 maja ubiegłego roku (sygnatura akt II SA/Sz 229/20).

Co istotne, taki sam wymiar kary grozi osobom, które nie złożą w terminie wniosku o wyrejestrowanie pojazdu. Należy dostarczyć go do wydziału komunikacji zarówno przy sprzedaży samochodu za granicę, jak i jego kasacji czy nawet kradzieży.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o koszty rejestracji samochodu 2023

 1. Kiedy mija ostateczny termin zakupu polisy OC?

  Zazwyczaj urzędy wymagają okazania ważnej polisy OC w dniu składania wniosku o rejestrację pojazdu. Rzadziej - podczas odbioru stałego dowodu rejestracyjnego. Pamiętaj, że jeśli kupujesz samochód w Polsce bez ważnej polisy poprzedniego właściciela, powinieneś wykupić OC już w dniu podpisania umowy (przejmujesz obowiązek ubezpieczenia auta z dniem nabycia jego własności).

 2. Czy dealer samochodowy może zarejestrować samochód za mnie?

  Tak, niedawna nowelizacja ustawy dopuszcza taką możliwość. Nie dotyczy to jednak leasingodawców oraz firm świadczących usługi wynajmu długoterminowego.

 3. Kto powinien udać się do urzędu, jeśli auto ma dwóch współwłaścicieli?

  W wydziale komunikacji powinni pojawić się obaj współwłaściciele. Jeśli jeden z nich nie może stawić się tam osobiście, musi udzielić współwłaścicielowi pełnomocnictwa.

 4. Czy rejestracja samochodu online kosztuje więcej?

  Z dodatkowymi opłatami możesz liczyć się tylko wtedy, gdy będziesz wysyłać coś do urzędu (albo urząd do Ciebie) kurierem czy pocztą. Poza tym, wszystkie opłaty są dokładnie takie same, jak przy rejestracji samochodu osobiście w wydziale komunikacji.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments