Ile kosztuje rejestracja pojazdu?


Kobieta kupuje oc przez internet
 • Po zakupie samochodu mamy obowiązek jego zarejestrowania (auto z zagranicy) lub zgłoszenia zmiany właściciela (auto zarejestrowane w Polsce) w ciągu 30 dni.
 • Zazwyczaj koszt rejestracji samochodu nie przekracza 180,50 zł.
 • Cena rejestracji może być niższa, jeśli zdecydujemy się na pozostawienie dotychczasowych tablic rejestracyjnych.
 • Zakup tablic indywidualnych, to z kolei wydatek rzędu 1000 zł.
 • Kara za niedopełnienie obowiązku rejestracji może wynosić nawet 1000 zł.

Zakup samochodu, czy to nowego, czy też używanego, wiąże się nie tylko z zapłatą za sam pojazd. Do uregulowania pozostaje jeszcze kilka dodatkowych opłat. Należy do nich między innymi wydatek związany z rejestracją auta.

Nabywając używany pojazd od osoby fizycznej jesteśmy m.in. zobowiązani do zapłacenia podatku (PCC) lub akcyzy oraz do zarejestrowania/ zgłoszenia nabycia samochodu w wydziale komunikacji. Podpowiadamy, jak przebiega proces rejestracji pojazdu i ile to kosztuje.

Ile zapłacimy za rejestrację samochodu osobowego?

Z reguły, za rejestrację samochodu płacimy 180,50 zł (o dodatkowych wydatkach lub obniżeniu tego kosztu piszemy w dalszej części artykułu). Na tę kwotę składa się kilka opłat, a mianowicie, za:

 • wydanie pozwolenia czasowego – 13,50 zł,
 • dowód rejestracyjny – 54 zł,
 • znaki legalizacyjne – 12,50 zł,
 • nalepkę kontrolną – 18,50 zł,
 • tablice rejestracyjne – 80 zł,
 • opłatę ewidencyjną – 2 zł.

Jak zaoszczędzić na rejestracji blisko 100 zł?

Istnieje możliwość ograniczenia kosztów związanych z zakupem i rejestracją auta. Dotyczy to sytuacji, w której zakupiony pojazd jest już zarejestrowany w tym samym powiecie, w którym jesteśmy zameldowani. Nie musimy wówczas wymieniać tablic rejestracyjnych oraz naklejki kontrolnej, którą możemy znaleźć na szybie samochodu. Zatem zakup samochodu w bliskiej okolicy może pomóc nam nieco obniżyć koszty.

Ile właściwie wynosić będzie nas taka oszczędność? W takiej sytuacji za rejestrację zapłacimy tylko 81 zł, co oznacza, że zmniejszymy opłatę rejestracyjną o 99,50 zł – nie musimy wyrabiać nowych tablic, zatem opłata jest znacznie mniejsza.

Jakie są opłaty niestandardowe podczas rejestracji samochodu?

Musimy jednak pamiętać o tym, że koszty mogą wzrosnąć w zależności od kilku czynników. Tak może się stać, jeśli:

 • jako nowy właściciel samochodu (lub też jego współwłaściciel) nie możemy stawić się w wydziale komunikacji – jesteśmy zobowiązani przygotować dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa, który podlega opłacie skarbowej w wysokości 17 zł;
 • urzędnik zwraca nam uwagę na brak karty pojazdu (uwaga! taka sytuacja dotyczy pojazdów zarejestrowanych w Polsce po 1 lipca 1999 roku) – powinniśmy w takim przypadku dopłacić 75,50 zł;
 • sprowadzamy samochód z zagranicy – tutaj z kolei kwota jest uwarunkowana wydaniem karty pojazdu (75,50 zł).

Jakie jeszcze mogą pojawić się opłaty? Na przykład te związane z wydaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych. Wiąże się to ze sporym wydatkiem, bo aż 1000 zł.

Jakie dokumenty należy przedstawić podczas rejestracji samochodu?

Co będzie nam potrzebne, gdy chcemy zarejestrować używany samochód? Powinniśmy przede wszystkim pamiętać o komplecie dokumentów, co ułatwi proces rejestracji. W przeciwnym wypadku cała procedura może się wydłużyć.

Do urzędu zabierzmy ze sobą:

 • wniosek o rejestrację pojazdu (wzór możemy znaleźć na stronie lokalnego wydziału komunikacji lub na stronach internetowych urzędów);
 • dotychczasowy dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym;
 • dowód własności pojazdu (faktura VAT, umowa kupna/sprzedaży itp.);
 • kartę pojazdu, jeżeli była wydana;
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne (jeśli będą wymagały zmiany);
 • nasz dokument tożsamości, jeśli jesteśmy nowym właścicielem lub odpis z KRS w sytuacji, gdy samochód będzie zarejestrowany na firmę;
 • ubezpieczenie oc (do wglądu) – urzędnicy mogą też sprawdzić w bazie UFG, czy samochód posiada ważną polisę.

Uwaga! Jeśli rejestracja dotyczy samochodu sprowadzonego do Polski i po raz pierwszy rejestrowanego w naszym kraju, powinniśmy dostarczyć przetłumaczoną umowę kupna-sprzedaży oraz dokumenty pojazdu. Tłumaczenie na język polski powinno być dokonane przez tłumacza przysięgłego. Cena takiej usługi to co najmniej kilkadziesiąt złotych za stronę.

Jeśli nasze auto zostało sprowadzone z zagranicy, powinniśmy również dołączyć do dokumentów:

 • potwierdzenie opłacenia akcyzy w przypadku, gdy samochód kupiliśmy na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej (wydruk ze strony e-ZEFIR lub oświadczenie salonu o posiadaniu dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy),
 • dokument, który potwierdza odprawę celną lub informację o numerze, miejscu i dacie odprawy celnej w sytuacji, gdy auto sprowadziliśmy spoza terytorium Unii Europejskiej (wystarczy, że te informacje znajdą się na fakturze sprzedaży).

Z kolei, gdy zdecydowaliśmy się na zakup nowego samochodu w salonie, powinniśmy pamiętać o świadectwie WE wraz z „oświadczeniem o danych i informacjach o pojeździe niezbędnych do rejestracji pojazdu i ewidencji pojazdów” (taki dokument możemy otrzymać od producenta pojazdu. Potwierdza on, że samochód posiada parametry, które są wymagane przez UE).

Ile może wynieść kara za nieterminowe zarejestrowanie lub wyrejestrowanie samochodu?

Warto wiedzieć również o tym, że mamy obowiązek zarejestrowania samochodu oraz/lub poinformowania o nabyciu czy zbyciu auta odpowiednich organów w ustalonym w prawie terminie. Reguluje to nowelizacja przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym, która weszła w życie od 1 stycznia 2020 roku.

Osoba kupująca lub sprzedająca samochód używany, zarejestrowany już w Polsce, ma obowiązek poinformowania starosty powiatowego, prezydenta miasta lub burmistrza dzielnicy o fakcie kupna lub sprzedaży pojazdu w terminie 30 dni od transakcji. Jeśli pojazd został sprowadzony z zagranicy, to należy go zarejestrować w ciągu 30 dni.

Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować karą, która wynosi od 200 zł do 1000 zł.

Jak oblicza się termin na zgłoszenie lub rejestrację auta po jego zakupie?

30 dni liczy się od:

 • zakupu/ daty transakcji widniejącej na umowie kupna samochodu – jeśli kupiliśmy pojazd zarejestrowany w naszym kraju,
 • sprowadzenia auta do kraju – jeżeli pojazd został zakupiony za granicą.

Kupiłeś samochód? Nie zapomnij o ubezpieczeniu OC!

Musimy również pamiętać o tym, że od dnia zakupu pojazdu przechodzi na nas obowiązek jego ubezpieczenia. Jeśli samochód nie posiada ważnej polisy OC, powinniśmy ją nabyć w dniu transakcji (jeśli pojazd jest zarejestrowany w Polsce), rejestracji lub wprowadzenia do ruchu (jeśli samochód był sprowadzany z zagranicy).

W przypadku samochodu używanego, zazwyczaj otrzymujemy opłaconą polisę OC od zbywcy pojazdu. W takim przypadku, możemy z niej korzystać aż do zakończenia umowy. Warto jednak pamiętać, że czasami wiąże się to z rekalkulacją składki (koniecznością zapłaty różnicy w składce).

Dlaczego tak się dzieje? Jeśli przykładowo właścicielem samochodu był mężczyzna po 50-tce, który w swojej historii ubezpieczenia OC nie miał żadnych wypadków, a dodatkowo mieszkał na prowincji, to zapłaci on inną (zazwyczaj niższą) składkę ubezpieczeniową niż 25-letni mężczyzna, który zakupił swój pierwszy samochód, a na dodatek zamieszkuje duże miasto.

Aby ograniczyć koszty związane z zakupem polisy OC, warto wcześniej zapoznać się z propozycjami cenowymi wielu towarzystw. Oferty kilkunastu firm ubezpieczeniowych można porównać m.in. za pomocą kalkulatora OC i AC dostępnego na naszej stronie.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x