Przebieg to jeden z kluczowych parametrów, na jakie zwracają uwagę osoby poszukujące używanego samochodu. Wskazanie drogomierza mówi wiele: jak intensywnie było użytkowane auto i czy w najbliższym czasie trzeba się przygotować na wystąpienie usterek. Jak sprawdzić przebieg pojazdu, aby uniknąć oszustwa? Dowiesz się tego z naszego poradnika.
- Jak sprawdzić przebieg samochodu bez wychodzenia z domu?
- Sprawdzenie przebiegu samochodu w CEPiK
- Jak sprawdzić przebieg auta po VIN?
- Jak sprawdzić przebieg pojazdu podczas oględzin auta?
- Czy elektromechanik może sprawdzić przebieg samochodu?
- Sprawdzenie przebiegu auta w ASO – na czym polega?
- Korekta przebiegu auta – co za nią grozi?
- Sprawdzenie samochodu, czyli co oprócz przebiegu sprawdzić, kupując używany pojazd?
- Co warto sprawdzić przed zakupem używanego samochodu?
- Czy przebieg samochodu ma wpływ na cenę ubezpieczenia OC?
- Przebieg a cena OC – jaki jest związek? Przykład
- Podsumowanie
- FAQ – najczęściej zadawane pytania o przebieg samochodu
To nie przypadek, że cofanie licznika jest tak popularnym procederem – sprzedawcy doskonale zdają sobie sprawę z wagi, jaką klienci przywiązują do wskazań drogomierza. Dla wielu nabywców przebieg powyżej 200 000 km automatycznie skutkuje wykreśleniem egzemplarza z listy pojazdów do obejrzenia, nawet gdy jest on zadbany. Z drugiej strony, nie powinno to dziwić – jeżeli przyjąć, że oszustwa licznikowe są powszechne, to taki pojazd mógł od wyjazdu z fabryki przejechać dwa razy więcej.
Jak sprawdzić przebieg samochodu bez wychodzenia z domu?
Dobra wiadomość jest następująca: przebieg pojazdu można sprawdzić przez internet – wystarczy posiadać dane pojazdu. Sprawdzenie przebiegu auta jest możliwe zarówno w bazie CEPiK, jak i po numerze VIN. Poznaj szczegóły.
Sprawdzenie przebiegu samochodu w CEPiK
Jak sprawdzić przebieg samochodu bez wychodzenia z domu? Przebieg należy do informacji zebranych w CEPiK, które są udostępniane użytkownikom za pośrednictwem e-usługi HistoriaPojazdu.gov.pl. Ale uwaga – dane o przebiegu są tam gromadzone stosunkowo od niedawna, bo od 2014 r. Jeżeli zatem planujesz kupić samochód np. z rocznika 2010, istnieje ryzyko, że pojazd będzie miał „przekręcony” licznik.
Jak sprawdzić przebieg samochodu w e-usłudze Historia Pojazdu krok po kroku:
- Przejdź na stronę internetową historiapojazdu.gov.pl
- Podaj wymagane dane (numer VIN, numer rejestracyjny i datę pierwszej rejestracji auta) – poproś o nie sprzedawcę
- Zapoznaj się z udostępnionymi danymi
Mimo że informacja o przebiegu sprawdzanego pojazdu pojawi się na samej górze strony, to warto zajrzeć też do sekcji „Oś czasu”. Po co? Aby sprawdzić, ile kilometrów przybywało na liczniku każdego roku oraz jaki wpływ na stan drogomierza miała np. sprzedaż auta. W ten sposób można też wychwycić anomalie – np. rok, w którym samochód niemal nie był użytkowany. Może to (ale wcale nie musi) wskazywać na manipulację wskazaniem licznika.
Chcesz kupić raptem kilkuletni samochód? Możesz ze zdziwieniem odkryć, że w raporcie nie ma informacji o stanie licznika. Dlaczego? Nowe samochody przechodzą pierwsze badanie techniczne dopiero kilka lat po zakupie. Jeżeli pojazdu do rutynowej kontroli nie zatrzyma w tym czasie policja (która również może spisać stan drogomierza), to przebiegu w raporcie rzeczywiście będzie brakować.
E-usługa Historia Pojazdu to prawdziwa skarbnica wiedzy o pojeździe. Wygenerowany z niej raport będzie zawierał dużo więcej informacji niż tylko wskazanie drogomierza – dowiesz się z niego m.in. czy auto ma aktualne OC i badanie techniczne oraz ile razy zmieniało właściciela.
Jak sprawdzić przebieg auta po VIN?
Zastanawiasz się, jak sprawdzić przebieg samochodu po VIN? W numerze VIN zaszyfrowanych jest wiele informacji. Ich wspólną cechą jest niezmienność – dotyczą one np. wersji pojazdu, kraju jego produkcji, typu silnika czy rodzaju paliwa. Z drugiej strony, dostawcy komercyjnych dekoderów VIN dbają o to, aby były one jak najbardziej użyteczne dla kierowców. Stąd też takie usługi często zapewniają dostęp do dodatkowych informacji, np. wspomnianego przebiegu. Dane te pochodzą z różnych źródeł.
Jak sprawdzić przebieg auta po VIN w dekoderze VIN krok po kroku:
- Przejdź na stronę internetową wybranego dekodera VIN
- Podaj numer VIN – to jedyna wymagana informacja
- Zapłać za usługę – nie poznasz przebiegu, korzystając z bezpłatnych dekoderów VIN
- Przejdź do raportu i odszukaj informacje o przebiegu
Jak sprawdzić przebieg pojazdu podczas oględzin auta?
Wydaje Ci się, że sprawdzenie rzeczywistego przebiegu pojazdu podczas oglądania samochodu jest niemożliwe? Jesteś w błędzie. Stopień zużycia elementów wyposażenia może wskazywać, że auto przejechało dużo więcej, niż wskazuje na to licznik. A wówczas powinna zapalić Ci się lampka ostrzegawcza.
Jakie elementy mogą wskazywać na znaczny przebieg pojazdu:
- mocno przetarta gałka zmiany biegów;
- tapicerka zniszczona dużo bardziej po stronie pasażera niż kierowcy – wskazuje to na wymianę fotela kierowcy;
- wytarcia na kierownicy – pojawiają się już po 100 000 km;
- mało czytelne symbole na manetkach;
- wytarte pedały.
Kup OC już od 280 zł!
- Ceny oc w 5 minut
- Porównaj oferty 14 towarzystw
- Pomoc 200 agentów
Jeżeli jesteś niedoświadczonym kierowcą, możesz mieć problem z oceną, czy stopień zużycia wyposażenia odpowiada wskazaniu drogomierza. Jednak doświadczony mechanik nie da się oszukać – od razu będzie wiedzieć, czy osoba sprzedająca pojazd próbuje przed nim coś ukryć.
Czy elektromechanik może sprawdzić przebieg samochodu?
Metod na to, jak sprawdzić przebieg auta, jest wiele – jedna z nich jest następująca: skorzystaj z pomocy elektromechanika. Przewagą tego specjalisty są profesjonalne narzędzia, za pomocą których może on skontrolować sterownik silnika czy skrzyni biegów, które odnotowują m.in. każde uruchomienie i liczbę godzin pracy silnika. Stąd już tylko krok do odpowiedzi na pytanie, czy przebieg auta mógł zostać zmanipulowany.
Niestety, usługa elektromechanika nie należy do najtańszych – możesz zapłacić nawet kilkaset złotych. Stąd też jest to rozwiązanie, z którego warto skorzystać wyłącznie w związku z zakupem droższego pojazdu.
Niektórzy sprzedawcy potrafią przeprogramować sterowniki, w efekcie czego uzyskany wynik nie będzie budził podejrzeń. Stąd też nie warto ograniczać się do jednego sposobu weryfikacji przebiegu samochodu – warto skorzystać z kilku metod jednocześnie.
Sprawdzenie przebiegu auta w ASO – na czym polega?
Jak sprawdzić przebieg auta? Kolejna możliwość to skorzystanie z bazy danych Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO). W tym przypadku – podobnie jak podczas korzystania z e-usługi Historia Pojazdu – może być to cenne źródło informacji o stanie technicznym pojazdu, a nie tylko jego przebiegu.
W ASO stan drogomierza można potwierdzić na kilka sposobów. Najczęściej osoby zwracające się do ASO chcą:
- odczytać dane z kluczyka – koszt odczytania danych nie powinien przekroczyć 50 zł, przy czym trzeba pamiętać, że ta metoda również nie jest niezawodna;
- otrzymać wgląd do historii serwisowej pojazdu w ASO – obejmuje ona m.in. wszelkie wykonane przeglądy.
Korekta przebiegu auta – co za nią grozi?
W Polsce oficjalna walka z nieuczciwymi sprzedawcami używanych samochodów, którzy posuwają się do fałszowania wskazania drogomierza, trwa od niedawna, bo od połowy 2019 r. Wcześniej manipulacja stanem licznika mogła zostać uznana za oszustwo – pociągnięcie sprzedawcy do odpowiedzialności było jednak dość trudne. Dziś jest inaczej.
Kary przewidziane w kodeksie karnym za cofanie licznika są następujące:
- od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności – kary w tym przedziale musi spodziewać się osoba, która zmienia wskazanie drogomierza;
- od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności – to kara przewidziana dla osoby, która zleca innej osobie zmianę wskazania drogomierza;
- grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do 2 lat – gdy opisany czyn zostanie uznany za mniejszej wagi.
Na łagodniejsze potraktowanie przez sąd może zatem liczyć sprzedawca, który co prawda dopuścił się manipulacji wskazania drogomierza, ale ostatecznie nie sprzedał pojazdu. Wówczas sprawca będzie odpowiadał za próbę dokonania przestępstwa.
Sprawdzenie samochodu, czyli co oprócz przebiegu sprawdzić, kupując używany pojazd?
Przebieg to nie wszystko – lista rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem używanego pojazdu, jest o wiele dłuższa. Jeżeli obawiasz się, że o czymś zapomnisz, skorzystaj z naszej checklisty – poniżej znajdziesz 15 rzeczy (również tych mniej oczywistych), które warto sprawdzić przed złożeniem podpisu pod umową zakupu.
Co warto sprawdzić przed zakupem używanego samochodu?
1. | Stan prawny auta | W dowodzie rejestracyjnym powinny znajdować się dane osoby, która sprzedaje pojazd. Z e-usługi Historia Pojazdu dowiesz się też, czy auto nie jest kradzione. |
2. | Elektronika | Przed jazdą próbną dokładnie sprawdź, czy wszystkie urządzenia (np. radio), światła i systemy elektroniczne działają prawidłowo. |
3. | Silnik | Zajrzyj pod maskę – sprawdź, czy silnik nie ma wycieków, w jakim stanie jest komora silnika i czy całość nie jest podejrzanie czysta (to powinno wzbudzić czujność). |
4. | Szyba przednia | Nie powinno być na niej żadnych uszkodzeń, w tym pęknięć czy odprysków. W przeciwnym razie tuż po zakupie czeka Cię większy wydatek. |
5. | Koła i opony | Sprawdź datę produkcji opon oraz ich stan (głębokość bieżnika). Dowiedz się, czy otrzymasz od sprzedającego komplet opon letnich/zimowych. |
6. | Bagażnik | Upewnij się, że we wnęce jest koło zapasowe. Zaniepokoić powinny Cię wszelkie sygnały świadczące o tym, że auto mogło uczestniczyć np. w kolizji. |
7. | Drzwi | Skrzypiące, opadające lub zacinające się drzwi – to problemy, które warto odkryć jeszcze przed zakupem. Uwagę zwróć też na stan uszczelek. |
8. | Klimatyzacja | Zdarza się, że kierowcy zaniedbują klimatyzację lub latami uzupełniają czynnik w układzie, lekceważąc serwis. To powód, aby przyjrzeć się klimatyzacji. |
9. | Karoseria | Stan blachy i powłoki lakierniczej to podstawowe rzeczy do sprawdzenia. Nie zapomnij też o elementach z tworzyw sztucznych (mogą być one pęknięte). |
10. | Stan tablicy rejestracyjnej | Jeżeli jest mało czytelna, są małe szanse, że będzie można ją zatrzymać. To z kolei oznacza dodatkowy koszt podczas rejestracji samochodu. |
11. | Zawieszenie | Podczas jazdy próbnej zwróć uwagę na zachowanie pojazdu. Nasłuchuj skrzypień, zgrzytów i puknięć. Nie daj się zagadać właścicielowi. |
12. | Wydech | Upewnij się, że po uruchomieniu samochodu z rury wydechowej nie wydobywa się siwy lub ciemny dym (dopuszczalna jest jedynie para wodna). |
13. | Tapicerka | Porwana czy brudna tapicerka to kwestia czysto estetyczna, jednak pozostaje pytanie, czy chcesz płacić za jej wymianę po zakupie samochodu. |
14. | Zapach we wnętrzu auta | Rozlana kawa z mlekiem czy kierowca, który lubi zapalić podczas postoju – to niestety można poczuć, wchodząc do samochodu. Zwróć na to uwagę. |
15. | Ubezpieczenie | Sprawdź, czy samochód jest ubezpieczony. Jeżeli nie, wciąż możesz go kupić, ale jazda próbna nie wchodzi w grę. Nie odjedziesz też autem tuż po zakupie. |
Czy przebieg samochodu ma wpływ na cenę ubezpieczenia OC?
Przebieg samochodu to jeden z wielu czynników, które wpływają na cenę OC. Dlaczego? Im więcej kilometrów auto przejechało, tym większa szansa, że niektóre jego elementy przestaną prawidłowo działać. Wówczas łatwiej o kolizję czy wypadek, a z perspektywy ubezpieczyciela każde takie zdarzenie to koszt. Właśnie dlatego właściciele starszych pojazdów mogą liczyć się z nieco wyższymi cenami polis. O ile?
Przykład: Różnica między średnią ceną ubezpieczenia samochodu, który ma na liczniku 50 000 km a średnią ceną OC dla pojazdu, który pokonał 500 000 km, może wynieść 7%.
Przebieg a cena OC – jaki jest związek? Przykład
Przebieg | Proponowana cena OC |
---|---|
50 000 km | 538 zł |
250 000 km | 565 zł |
300 000 km | 571 zł |
500 000 km | 577 zł |
Wyniki kalkulacji z 21.08.2023 r. dla 41-letniego kierowcy z Łodzi (prawo jazdy od kilkunastu lat, maksymalne znizki w OC), który zgłasza do ubezpieczenia Audi A4 z 2011 r. (benzyna, poj. 2,0 l). Oferta OC z ASS mini Uniqa |
Uwaga! To, czy cena OC zmieni się ze względu na aktualny przebieg samochodu, zależy od taryfy wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Nie dla każdego ten czynnik ma znaczenie. Przykładowo, podczas kalkulacji składki dla ww. kierowcy z Łodzi, firmy Trasti, TUZ Ubezpieczenia oraz Benefia utrzymały stałą cenę, bez względu na stan licznika.
Szukasz taniego OC dla samochodu z większym przebiegiem? Nie musisz przepłacać – skorzystaj z naszego kalkulatora OC. Sprawdź, u którego ubezpieczyciela zapłacisz najmniej.
Podsumowanie
- Jak sprawdzić przebieg – do sprawdzonych metod należą: skorzystanie z e-usługi Historia Pojazdu, wizyta u elektromechanika i weryfikacja historii w ASO.
- Na duży przebieg samochodu może wskazywać mocno zużyte wyposażenie, np. tapicerka, kierownica czy gałka zmiany biegów.
- Przed zakupem samochodu warto sprawdzić nie tylko jego przebieg, ale również stan prawny i upewnić się, że został on ubezpieczony.
- Za manipulowanie licznikiem przewidziane zostały wysokie kary – od grzywny, przez ograniczenie wolności aż do pozbawienia wolności do 5 lat.
- Liczba pokonanych przez pojazd kilometrów to jeden z parametrów, które mają wpływ na wysokość ceny OC – im wyższy przebieg, tym wyższa składka.
FAQ – najczęściej zadawane pytania o przebieg samochodu
Ile kosztuje sprawdzenie przebiegu samochodu u elektromechanika?
Trudno wskazać konkretną kwotę – możesz zapłacić 100, 300 a nawet 600 zł. Jeżeli uważasz, że to dobry sposób weryfikacji stanu licznika, zorientuj się w stawkach, aby nie przepłacać.
Kupiłem auto z cofniętym licznikiem – co zrobić?
Zdarza się, że mimo ostrożności nabywcy dowiadują się o zmanipulowanym wskazaniu licznika dopiero po zakupie samochodu. Co wówczas? Sprawa nie jest przegrana – jeżeli przytrafiło to się również Tobie, możesz skorzystać z rękojmi. Zapewnia Ci ona możliwość odstąpienia od umowy lub obniżenia ceny.
Jak długo działa rękojmia po kupnie auta z cofniętym licznikiem?
Standardowo okres obowiązywania rękojmi wynosi 2 lata od podpisania umowy, ale niekiedy okres ten będzie znacznie dłuższy. Mowa tu o sytuacji, gdy sprzedający wprowadził kupującego w błąd (czyli sprzedał mu np. pojazd z przekręconym licznikiem) – wówczas powyższy termin nie ma zastosowania.
Czy do sprawdzenia przebiegu samochodu potrzebuję daty pierwszej rejestracji?
Tak, jeżeli planujesz sprawdzić przebieg pojazdu w e-usłudze Historia Pojazdu. Jeżeli jednak chcesz skorzystać wyłącznie z dekoderów VIN, wystarczy numer VIN. Wszystkie te dane powinien udostępnić Ci sprzedawca.