Jakie zniżki przysługują ci w OC?


zbieranie znizek

Po zmianie samochodu nie tracisz zniżek w OC za bezszkodową jazdę. Jednak przy zmianie towarzystwa, zniżki są ponownie przeliczane. Na chwilę obecną każda firma premiuje kierowców za bezszkodowość według własnych zasad. Oficjalnie nazywa się to systemem bonus/malus.

Kupiłeś samochód, ubezpieczyłeś… Teraz zamierzasz gromadzić po 10% zniżek w OC za każdy rok bezszkodowej jazdy. Po 6. latach ich stan powinien osiągnąć maksimum i będziesz płacić 60% mniej za polisę… Niezupełnie! Naliczanie zniżek w OC jest znacznie bardziej skomplikowane.

baner Kalkulator-oc-ac.auto.pl

Bonus/malus, czyli kto da więcej?

Po pierwsze – maksymalne zniżki nie muszą wynosić 60%. Równie dobrze może to być 70% lub nawet 80%. Wszystko zależy od firmy, w której kupujesz polisę OC.
Upragnione „max” uzyskasz po upływie różnych okresów czasowych. Na przykład w towarzystwie MTU do 60% zniżek dojdziesz już po 3 latach. Ten ubezpieczyciel przyznaje po 20% za każdy rok bezszkodowej jazdy. Inne towarzystwo udzieli 10% rabatu dopiero po dwóch latach. Kolejne – liczy zniżki od 5%.

Które towarzystwo przenosi zniżki z ostatniej polisy?

Jeszcze do niedawna kilka towarzystw honorowało zniżki z ostatniej polisy. Wystarczyło zadeklarować, że na ostatniej umowie OC miałeś np. 60%, aby kolejny ubezpieczyciel przeniósł je na nowe OC. Teraz zdarza się jeszcze, że wybrane towarzystwo uwzględnia zniżki z poprzedniej polisy, ale… i tak pyta o całą historię ubezpieczenia. Cena OC wyliczana jest więc na podstawie obu czynników.

Co z Twoimi zniżkami, jeśli spowodujesz szkodę?

Zgromadziłeś już maksymalne zniżki w OC? Pamiętaj, że nie są one przyznawane bezterminowo. Wystarczy, że spowodujesz kolizję lub wypadek i z twojej polisy zostanie wypłacone odszkodowanie, aby ubezpieczyciel odebrał Ci część wypracowanych bonusów. Tutaj również polityka każdej firmy jest inna. Towarzystwa odliczają zazwyczaj po pierwszej szkodzie 10%, jednak są i takie, które odejmą z twojej puli 20% lub więcej.

Problemów ze znalezieniem taniej polisy możesz obawiać się szczególnie wtedy, gdy w ciągu jednego roku polisowego dojdzie do dwóch lub więcej kolizji z twojej winy. Co bardzo istotne – towarzystwo może zaproponować ci na kolejny rok ubezpieczenie w tzw. cenie zaporowej, aby zniechęcić cię do zakupu polisy.

Z kalkulacji użytkowników naszej porównywarki wynika, że w 2019 r. sprawcy więcej niż jednej szkody płacili średnio za polisy nawet dwu i trzykrotnie więcej.

deklarowane szkody a cena oc

Czy można przenieść zniżki w OC z jednośladu lub auta służbowego?

Jeżeli nie posiadasz jeszcze historii ubezpieczenia auta, ale np. wcześniej płaciłeś za OC motocykla, sprawdź czy wybrana przez ciebie firma nie uwzględnia zniżek z tego tytułu. Podobnie będzie w przypadku udokumentowanych lat korzystania z auta służbowego. Zniżki w OC mogą ci się także należeć za bezszkodową jazdę i ubezpieczenie za granicą. O takie możliwości pytaj m.in. w towarzystwach: Link4, You Can Drive (YCD), AXA , Proama, AVIVA i Generali.

Jakie znaczenie mają zniżki w OC?

Teraz prawdopodobnie możemy cię rozczarować. Tak naprawdę, zniżki za bezszkodową jazdę to tylko ładnie wyglądająca na polisie cyferka. Tylko w pewnym stopniu przekłada się ona na cenę OC. Bo przecież… nikt nie wie, od jakiej ceny wyjściowej odliczy je twój ubezpieczyciel.

Faktem jest, że im dłuższa będzie twoja historia bezszkodowej jazdy, tym większą masz szansę na zakup taniej polisy OC. Wystarczy spojrzeć na średnie ceny OC wyliczone na podstawie kalkulacji użytkowników naszej porównywarki.

historia w OC a cena polisy

Pamiętaj jednak, że towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają bardzo skomplikowane taryfikatory. Może być tak, że przy pełnych zniżkach (nawet 80%) otrzymasz ofertę ubezpieczenia OC kilkaset złotych droższą od propozycji firmy, która oficjalnie przyznaje ci np. 40%.

Na cenę polisy wpływa wiele czynników. Podczas kalkulacji składki uwzględnia się m.in. rodzaj pojazdu, wiek właściciela auta, jego miejsce zamieszkania, a nawet stan cywilny i ilość posiadanych dzieci. Ubezpieczyciel może także przyznać ci dodatkowy rabat np. za wykonywany zawód lub premiowaną akurat markę samochodu.

Porównaj ceny i kup najtańsze OC

Zamiast zastanawiać się nad wielkością zniżek jakie przysługują ci w danej firmie, sprawdź proponowane ceny OC. Pamiętaj, że poznanie skomplikowanych systemów bonus/malus nie da odpowiedzi na zasadnicze pytanie: kto sprzeda ci najtańszą polisę. Pomoże ci w tym nasz kalkulator. W naszej porównywarce OC ceny polis wyliczane są na podstawie właściwych taryf ubezpieczycieli, po uwzględnieniu deklarowanych przez ciebie lat bezszkodowej jazdy. Zatem nie ma ryzyka, że składka zostanie nieprawidłowo wyliczona.

Porównaj ceny OC/AC

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x