Ubezpieczenie opon - prawdy i mity

Ubezpieczenie opon – prawdy i mity


wymiana koła w samochodzie
[Głosów: 11   Average: 4.6/5]

Jeśli obawiasz się problemów na drodze z powodu przebitej opony, możesz dokupić do OC lub AC dodatkowe ubezpieczenie. Jednak zanim skusisz się na super tanią ofertę, poznaj kilka faktów na jego temat.

Wymiana opony na drodze to nic skomplikowanego. Jeśli nie umiejętności, to niestosowny strój może być jednak dla ciebie problematyczny. Szczególnie, gdy właśnie jedziesz na ważne spotkanie biznesowe lub wystawną kolację. Lepiej na taką okoliczność zapewnić sobie pomoc profesjonalisty. Możesz ją mieć przez rok za jedyne kilka czy kilkanaście złotych. Najpierw jednak upewnij się, że znasz najważniejsze aspekty ubezpieczenia opon.

baner Kalkulator-oc-ac.auto.pl

Prawda: ubezpieczenie opon jest tanie

Dodatkową ochronę na wypadek kłopotów na drodze z przebitą oponą otrzymasz już nawet za kilka złotych. Taką ofertę posiada np. towarzystwo Gothaer (7 zł) czy HDI (9zł). Za tak niską roczną składkę ubezpieczyciel zagwarantuje ci organizację pomocy drogowej przez całą dobę, polegającą na wymianie koła na miejscu lub holowanie do warsztatu.

Mit: na pomoc towarzystwa możesz liczyć w Polsce i Europie

Terytorialny zakres ochrony ubezpieczenia opon jest zazwyczaj ograniczony do terytorium Polski. Niekiedy towarzystwo zapewnia pomoc w wymianie koła także poza granicami naszego kraju, ale może to dotyczyć droższych wariantów ubezpieczenia, dodawanych np. do polisy autocasco.

Prawda: kradzież ogumienia nie podlega ochronie

Ubezpieczenie opon ogranicza się do doraźnej pomocy na drodze. Towarzystwo nie gwarantuje natomiast odszkodowania np. za kradzież kompletu opon z terenu posesji (np. z garażu).

Mit: ubezpieczenie opon gwarantuje pokrycie wszystkich kosztów usług

Nie licz na to, że za tak niską cenę polisy towarzystwo zapewni ci pełne finansowanie usterki. Ubezpieczyciel wprawdzie pokryje koszty naprawy opony (lub opon), ale jeśli okaże się, że trzeba wymienić koło – koszty zakupu opon, dętek oraz zestawu naprawczego pokryjesz z własnej kieszeni. Usługa może być również ograniczona ze względu na niską sumę ubezpieczenia lub jej wyczerpanie.

Prawda: za naprawę koła w warsztacie możesz zapłacić z własnej kieszeni

Pokrycie kosztów wymiany koła u wulkanizatora nie jest oczywiste. Tylko część towarzystw gwarantuje takie świadczenie w ramach ubezpieczenia. W niektórych towarzystwach możesz natomiast liczyć wyłącznie na organizację i pokrycie kosztów holowania pojazdu lub wymiany koła na miejscu zdarzenia i pomoc informacyjną.

Mit: otrzymasz zwrot kosztów wymiany koła, gdy sam zorganizujesz pomoc

Jeżeli chcesz skorzystać z ubezpieczenia opon, powinieneś najpierw skontaktować się z Centrum Obsługi Klienta. Nie możesz zorganizować pomocy drogowej na własną rękę, a dopiero później zwrócić się do ubezpieczyciela o zwrot poniesionych kosztów.

Prawda: oferty ubezpieczenia trzeba porównać

Każde towarzystwo może mieć odmienne warunki ubezpieczenia opon. W dodatku cena polisy nie idzie w parze z bogactwem oferty. Niekiedy w ramach tańszej ochrony otrzymasz więcej usług, z wyższą sumą ubezpieczenia. Zanim więc kupisz polisę, porównaj propozycje wielu towarzystw. Pamiętaj, że ubezpieczenie opon nie jest produktem samodzielnym i możesz je kupić wraz z polisą OC lub AC.

Mit: w ubezpieczeniu opon nie ma wyłączeń od odpowiedzialności

Podobnie jak każde ubezpieczenie dobrowolne, także ochrona opon obłożona jest pewnymi ograniczeniami. Ich ilość i rodzaj zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego. Zazwyczaj możesz spotkać się z odmową pomocy, gdy:

  • na wyposażeniu auta nie masz koła zapasowego lub zestawu naprawczego,
  • do uszkodzenia doszło podczas zderzenia pojazdów lub dewastacji,
  • usterka powstała wskutek twojego rażącego niedbalstwa.

Niektórzy ubezpieczyciele zastrzegają również, że nie zorganizują pomocy, jeżeli do uszkodzenia doszło na drodze nieutwardzonej oraz tam, gdzie wstęp jest niemożliwy lub niedozwolony przez obowiązujące przepisy prawa.

Porównaj ceny OC/AC

Stefania Stuglik
0 0 vote
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments