Ile kosztuje ubezpieczenie opon i jak działa polisa? Poznaj fakty i mity

wymiana koła w samochodzie

Jeżeli obawiasz się problemów na drodze z powodu przebitej opony, możesz dokupić do OC lub AC dodatkowe ubezpieczenie. Ubezpieczenie opon kosztuje tylko kilkanaście złotych. To naprawdę niewiele, w porównaniu z kosztami pomocy drogowej. Jednak zanim skusisz się na super tanią ofertę, poznaj kilka faktów i mitów na temat takiej polisy.

Wymiana opony na drodze to nic skomplikowanego. Jeżeli nie umiejętności, to jednak nieodpowiedni strój może być dla Ciebie problematyczny, szczególnie gdy właśnie jedziesz na ważne spotkanie biznesowe lub wystawną kolację. Wówczas lepiej móc liczyć na pomoc fachowców. Możesz ją sobie zapewnić za jedyne kilkanaście złotych rocznie.

Czym jest i jak działa ubezpieczenie opon?

Ubezpieczenie opon to jedno z ubezpieczeń dodatkowych, z którego może skorzystać właściciel samochodu. Posiadając tę polisę, możesz uzyskać pomoc ubezpieczyciela przy wymianie koła. To jednak nie wszystko. Jeżeli okaże się, że wymiana koła na miejscu zdarzenia nie jest możliwa, to ubezpieczyciel nie pozostawi Cię bez pomocy – Twój pojazd zostanie odholowany do najbliższego warsztatu.

Ubezpieczenie opon działa na zasadzie podobnej do ubezpieczenia assistance – zapewnia wsparcie fachowców na wypadek kryzysowych sytuacji na drodze. Świadczenia oferowane w ramach ubezpieczenia opon mogą (ale nie muszą) być częścią ubezpieczenia assistance.

Co obejmuje ubezpieczenie opon i czy działa za granicą?

Rodzaj świadczeń, z jakich będziesz mógł skorzystać, posiadając ubezpieczenie opon, zależy wyłącznie od wybranej przez Ciebie oferty. Wspólnym punktem w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) firm ubezpieczeniowych proponujących tę polisę jest wymiana koła na miejscu zdarzenia. Na tym jednak oferta się nie kończy – duża konkurencja na rynku ubezpieczeń powoduje, że klienci mają w czym wybierać.

Jaki zakres ochrony w ramach ubezpieczenia opon proponują wybrane firmy ubezpieczeniowe?

UbezpieczycielNazwa produktuOferowana ochrona, suma ubezpieczeniaZakres terytorialny
CompensaUbezpieczenie Opon✓Świadczenie pomocy po uszkodzeniu koła, opon lub dętki w ubezpieczonym pojeździe

✓Jeżeli naprawa na miejscu zdarzenia nie jest możliwa, to auto zostanie odholowane do najbliższego warsztatu wulkanizacyjnego

✓Suma ubezpieczenia na każde zdarzenie wynosi 300 zł lub 80 euro (odpowiednio w Polsce i za granicą, łącznie 3000 zł)
Polska i Europa
PZUAuto Opony✓Wymiana koła na miejscu zdarzenia

✓Holowanie do warsztatu wulkanizacyjnego, jeżeli naprawa na miejscu nie będzie możliwa

✓Przewóz do warsztatu wulkanizacyjnego kierowcy i pasażerów

✓Pokrycie kosztów naprawy w warsztacie wraz z pokryciem kosztów nowej opony – wówczas, gdy naprawa uszkodzonej opony nie jest możliwa i ma ona nie więcej niż 3 lata,

✓Usługi informacyjne

✓Ubezpieczyciel pokrywa w całości koszty usług, części i materiałów eksploatacyjnych przy pierwszej i drugiej awarii, a przy trzeciej lub kolejnej jedynie 10 proc. kosztów
Polska
WartaOpony Assistance✓Organizacja i wymiana kół na miejscu zdarzenia

✓Holowanie pojazdu do najbliższego warsztatu; w tym wariancie ubezpieczyciel pokrywa też koszty naprawy uszkodzonego ogumienia do kwoty 150 zł

✓Pomoc informacyjna na infolinii
Polska
UniqaUbezpieczenie opon✓Wymiana koła na miejscu zdarzenia

✓Gdy naprawa na miejscu nie będzie możliwa, ubezpieczyciel pokryje koszty holowania do warsztatu wulkanizacyjnego

✓Pokrycie kosztów robocizny naprawy uszkodzonego ogumienia

✓Pomoc informacyjna
Polska
AvivaUbezpieczenie opon✓Pomoc po kolizji, wjechaniu w dziurę w nawierzchni

✓Holowanie do warsztatu, gdy naprawa na miejscu zdarzenia nie jest możliwa

✓Pokrycie kosztów naprawy opony, ale nie zakupu opony lub koła

✓Pomoc informacyjna

✓Suma ubezpieczenia jest ustalana indywidualnie z klientem
Polska i Europa
Źródło: opracowanie na podst. OWU ubezpieczycieli (14.03.2022 r.)

Warto wiedzieć, że ubezpieczenie opon to produkt, z którego skorzystać mogą nie tylko właściciele samochodów osobowych. Przykładowo PZU proponuje tę polisę także posiadaczom motocykli, przyczep kempingowych, innych przyczep o ładowności do 2 ton oraz pojazdów ciężarowych do 3,5 tony.

Ile kosztuje ubezpieczenie opon?

Wśród dodatkowych polis komunikacyjnych, z których mogą skorzystać właściciele pojazdów, ubezpieczenie opon jest jednym z tańszych produktów. Choć składka jest wyliczana indywidualnie dla każdego klienta, to orientacyjne ceny można znaleźć na stronach internetowych należących do ubezpieczycieli.

Ubezpieczenie opon – ceny przykładowe:

  • Uniqa – cena ubezpieczenia opon zaczyna się od 19 zł za rok
  • Warta, HDI – kierowca może zapewnić sobie ochronę już od 2 groszy dziennie

Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz za ubezpieczenie OC/AC wraz z ubezpieczeniem opon? Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń. To najprostszy sposób, aby zorientować się w cenach polis.

baner Kalkulator-oc-ac.auto.pl

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Pamiętaj jednak, że cena nie powinna być czynnikiem kluczowym przy wyborze. Jeżeli chcesz mieć pewność, że otrzymasz od ubezpieczyciela pomoc, gdy będziesz jej potrzebować, zapoznaj się wnikliwie z treścią OWU. Nawet drobne rozbieżności między ofertami ubezpieczycieli mogą wpłynąć na Twoją decyzję.

Na jaki okres można kupić ubezpieczenie opon?

Ubezpieczenie opon to produkt oferowany na 12 miesięcy. Większość firm ubezpieczeniowych proponuje go jako dodatek do ubezpieczenia OC lub AC. Przykładowo:

  • Compensa zastrzega w OWU, że ubezpieczenie opon to produkt, który można kupić jedynie z umową OC lub AC, również w trakcie trwania jednego z tych ubezpieczeń
  • PZU oferuje swój produkt wyłącznie klientom korzystającym z jednego z produktów tego ubezpieczyciela – PZU Auto OC lub PZU Auto AC
  • Warta oferowane przez siebie ubezpieczenie opon proponuje jedynie klientom zawierającym umowę ubezpieczenia OC Komfort lub AC

Ubezpieczyciele z reguły nie sprzedają ubezpieczenia opon klientom, którzy nie zakupili u nich OC lub AC. Jeżeli chcesz zapewnić sobie pomoc ubezpieczyciela, przy zakupie OC wybierz ofertę, w ramach której otrzymasz wsparcie w przypadku uszkodzenia opony.

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić pomocy z ubezpieczenia opon?

Nie każda awaria opony upoważnia klienta do skorzystania z pomocy ubezpieczyciela. Znaczenie ma zarówno powód, jak i miejsce uszkodzenia opony. Listę wyłączeń każda firma ubezpieczeniowa wskazuje w OWU. Z reguły ubezpieczyciele wyłączają swoją odpowiedzialność, gdy do awarii opony doszło m.in.:

  • Wskutek rażącego niedbalstwa ubezpieczonego lub umyślnego wyrządzenia szkody
  • W trakcie prowadzenia auta przez nietrzeźwego kierowcę lub osobę nieposiadającą uprawnień do kierowania pojazdami
  • Wskutek przeciążenia pojazdu czy korzystania z pojazdu podczas jazd wyścigowych

Ubezpieczyciele nie pomogą także, gdy do szkody doszło na drodze gruntowej. Przykładowo w OWU Warty znajduje się zapis, zgodnie z którym ubezpieczyciel „nie zorganizuje i nie pokryje kosztów świadczenia pomocy na drogach nieutwardzonych oraz tam, gdzie wjazd jest niemożliwy lub niedozwolony przez obowiązujące przepisy prawa, a także gdy świadczenie zostało uniemożliwione przez działanie siły wyższej”.

Przyczyną odmowy pokrycia kosztów usunięcia awarii może również być zbyt duże zużycie bieżnika. PZU w ocenie stanu bieżnika kieruje się wskaźnikiem znajdującym się na oponie.

Jakie są najczęstsze mity o ubezpieczeniu opon?

Ubezpieczenie opon bywa mylone z polisą assistance, której zakres ochrony jest znacznie szerszy. W rezultacie kierowcy mogą czuć się zdezorientowani. Jakie są najczęstsze mity pojawiające się w kontekście ubezpieczenia opon?

3 najczęstsze mity o ubezpieczeniu opon
✗Na pomoc ubezpieczyciela możesz liczyć w Polsce i Europie

Terytorialny zakres ochrony ubezpieczenia opon jest zazwyczaj ograniczony do Polski. Niekiedy ubezpieczyciel zapewnia pomoc w wymianie koła także poza granicami kraju, ale najczęściej dotyczy to droższych pakietów.
✗Ubezpieczenie opon gwarantuje pokrycie wszystkich kosztów usług

Niestety, ale w ramach ubezpieczenia opon nie zapewnisz sobie pełnego sfinansowania naprawy usterki. Ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy opony, ale jeżeli trzeba wymienić koło, to koszty zakupu opony czy zestawu naprawczego pokryjesz z własnej kieszeni. Usługa może być też ograniczona ze względu na niską sumę ubezpieczenia lub jej wyczerpanie.
✗Otrzymasz zwrot kosztów wymiany koła, gdy sam zorganizujesz pomoc

Jeżeli chcesz skorzystać z ubezpieczenia opon, musisz najpierw skontaktować się z Centrum Obsługi Klienta. Nie możesz zorganizować pomocy drogowej na własną rękę, a dopiero później zwrócić się do ubezpieczyciela o zwrot poniesionych kosztów.

Ubezpieczenie opon – czy warto kupić polisę?

Ubezpieczenie opon – obok ubezpieczenia AC, assistance i NNW – jest jednym z dodatkowych produktów dostępnych w ofercie ubezpieczycieli. Zastanawiasz się, czy warto kupić ubezpieczenie opon? Kluczowe są Twoje potrzeby. Z ubezpieczenia opon chętnie korzystają kierowcy, którzy:

  • Nie potrafią samodzielnie wymienić koła lub nie chcą tego robić na poboczu drogi np. ze względów bezpieczeństwa
  • Nie potrzebują ubezpieczenia assistance – chcą zapewnić sobie tylko pomoc przy zmianie koła

Zakup ubezpieczenia opon warto przemyśleć choćby ze względu na przystępną cenę. Zdarza się też, że w promocji klient może otrzymać ten produkt jako gratis. Jeżeli chcesz sprawdzić aktualne promocje, skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC.

Porównaj ceny OC/AC

Podsumowanie

  • Ubezpieczenie opon to nieobowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Jest ono dedykowane m.in. właścicielom samochodów osobowych.
  • Umowę ubezpieczenia opon podpisuje się na 12 miesięcy. Z reguły firma ubezpieczeniowa sprzedaje taką polisę wraz z oferowanym przez siebie OC lub AC.
  • Ubezpieczenie opon nie jest drogą polisą. Składka za rok zaczyna się od ok. 7 zł. O atrakcyjności oferty świadczyć powinna jednak nie cena, ale zakres ochrony.
  • Cenę OC w pakiecie z ubezpieczeniem opon można poznać, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń online.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy ubezpieczenie opon można kupić na okres krótszy niż 12 miesięcy?

    Mimo że ubezpieczenie opon często słusznie jest porównywane z assistance, to niestety nie jest dostępne w wersji krótkoterminowej. Inaczej mówiąc, ubezpieczenia opon nie kupisz na okres np. 7, 14 czy 30 dni. Okres trwania umowy i zakres ochrony to główne różnice między ubezpieczeniem opon a polisą assistance.

  2. Dlaczego warto kupić ubezpieczenie opon przy zakupie AC?

    Zlikwidowanie szkody z ubezpieczenia AC nie pozostaje bez wpływu na ofertę, jaką kierowca otrzyma od firmy ubezpieczeniowej na kolejne 12 miesięcy. Dodatkowe ubezpieczenie opon pozwala uniknąć utraty zniżek AC – uszkodzenie opony może zostanie zlikwidowane w ramach ubezpieczenia opon (a nie z AC).

  3. Czy ubezpieczenie opon obejmuje kradzież ogumienia – np. z posesji?

    Kradzież ogumienia nie podlega ochronie. Ubezpieczenie opon ogranicza się do doraźnej pomocy na drodze. Ubezpieczyciel nie gwarantuje natomiast odszkodowania za kradzież kompletu opon z terenu posesji, np. z garażu.

  4. Czy za naprawę koła w warsztacie trzeba zapłacić z własnej kieszeni?

    Pokrycie kosztów wymiany koła u wulkanizatora nie jest oczywiste. Tylko część ubezpieczycieli gwarantuje takie świadczenie w ramach ubezpieczenia. W niektórych firmach kierowca może natomiast liczyć wyłącznie na organizację i pokrycie kosztów holowania pojazdu lub wymiany koła na miejscu zdarzenia i pomoc informacyjną.

  5. Ubezpieczenie opon a koszty uzyskania przychodu – co warto wiedzieć?

    Wielu kierowców wykorzystuje samochód w celach mieszanych, czyli zarówno prywatnych, jak i służbowych. Czy do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć składkę na ubezpieczenie opon? Aktualnie obowiązujące przepisy umożliwiają zaliczenie do kosztów w całości m.in. składki na ubezpieczenie opon.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments