Ubezpieczenie opon – prawdy i mity


wymiana koła w samochodzie
 1. Ubezpieczenie opon to nieobowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Jest ono dedykowane m.in. właścicielom samochodów osobowych.
 2. Umowę ubezpieczenia opon podpisuje się na 12 miesięcy. Z reguły firma ubezpieczeniowa sprzedaje taką polisę wraz z oferowanym przez siebie OC lub AC.
 3. Ubezpieczenie opon nie jest drogą polisą. Składka za rok zaczyna się od ok. 7 zł. O atrakcyjności oferty świadczyć powinna jednak nie cena, ale zakres ochrony.
 4. Cenę OC w pakiecie z ubezpieczeniem opon można poznać, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń online.

Jeśli obawiasz się problemów na drodze z powodu przebitej opony, możesz dokupić do OC lub AC dodatkowe ubezpieczenie. Jednak zanim skusisz się na super tanią ofertę, poznaj kilka faktów na jego temat.

Wymiana opony na drodze to nic skomplikowanego. Jeśli nie umiejętności, to niestosowny strój może być jednak dla ciebie problematyczny. Szczególnie, gdy właśnie jedziesz na ważne spotkanie biznesowe lub wystawną kolację. Lepiej na taką okoliczność zapewnić sobie pomoc profesjonalisty. Możesz ją mieć przez rok za jedyne kilka czy kilkanaście złotych. Najpierw jednak upewnij się, że znasz najważniejsze aspekty ubezpieczenia opon.

Czym jest i jak działa ubezpieczenie opon?

Ubezpieczenie opon to jedno z ubezpieczeń dodatkowych, z którego może skorzystać właściciel samochodu. Posiadając tę polisę, możesz liczyć na pomoc ubezpieczyciela przy wymianie koła. To jednak nie wszystko. Jeżeli okaże się, że wymiana koła na miejscu zdarzenia nie jest możliwa, to ubezpieczyciel nie pozostawi Cię bez pomocy – Twój pojazd zostanie odholowany do najbliższego warsztatu.

Ubezpieczenie opon działa na zasadzie podobnej do ubezpieczenia assistance – zapewnia wsparcie fachowców na wypadek kryzysowych sytuacji na drodze. Świadczenia oferowane w ramach ubezpieczenia opon mogą (ale nie muszą) być częścią ubezpieczenia assistance.

Na jaką pomoc możesz liczyć, kupując ubezpieczenie opon?

Rodzaj świadczeń, z jakich będziesz mógł skorzystać, posiadając ubezpieczenie opon, zależy wyłącznie od wybranej przez Ciebie oferty. Wspólnym punktem w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia) firm ubezpieczeniowych proponujących tę polisę jest wymiana koła na miejscu zdarzenia. Na tym jednak oferta się nie kończy – duża konkurencja na rynku ubezpieczeń powoduje, że klienci mają w czym wybierać.

Jaki zakres ochrony w ramach ubezpieczenia opon proponują wybrane firmy ubezpieczeniowe?

Ubezpieczyciel, nazwa produktuZakres oferowanej ochrony, suma ochrony i zakres terytorialny ochrony
Compensa, Ubezpieczenie Opon– świadczenie pomocy po uszkodzeniu koła, opon lub dętki w ubezpieczonym pojeździe
– jeżeli naprawa na miejscu zdarzenia nie jest możliwa, to ubezpieczyciel odholuje pojazd do najbliższego warsztatu wulkanizacyjnego
– suma ubezpieczenia wynosi 3000 zł na wszystkie zdarzenia w okresie ubezpieczenia, nie więcej niż 300 zł lub 80 euro na każde zdarzenie (odpowiednio w Polsce i za granicą)
– zakres terytorialny to Polska i Europa
PZU, Auto Opony– wymiana koła na miejscu zdarzenia
– holowanie do warsztatu wulkanizacyjnego, jeżeli naprawa na miejscu nie będzie możliwa
– przewóz do warsztatu wulkanizacyjnego kierowcy i pasażerów
– pokrycie kosztów naprawy w warsztacie wraz z pokryciem kosztów nowej opony – wówczas, gdy naprawa uszkodzonej opony nie jest możliwa i ma ona nie więcej niż 3 lata,
– usługi informacyjne
– ubezpieczyciel pokrywa w całości koszty usług, części i materiałów eksploatacyjnych przy pierwszej i drugiej awarii, a przy trzeciej lub kolejnej jedynie 10 proc. kosztów
– zakres terytorialny ubezpieczenia to Polska
Warta, Opony Assistance– organizacja i wymiana kół na miejscu zdarzenia
– holowanie pojazdu do najbliższego warsztatu; w tym wariancie ubezpieczyciel pokrywa też koszty naprawy uszkodzonego ogumienia
– pomoc informacyjna – po skontaktowaniu się z infolinią ubezpieczony otrzyma informację m.in. o najbliższych zakładach wulkanizacyjnych
– ubezpieczenie zapewnia ochronę wyłącznie na terenie Polski
Źródło: opracowanie na podst. OWU ubezpieczycieli (4.01.2021 r.).

Warto wiedzieć, że ubezpieczenie opon to produkt, z którego skorzystać mogą nie tylko właściciele samochodów osobowych. Przykładowo PZU proponuje tę polisę także posiadaczom motocykli, przyczep kempingowych, innych przyczep o ładowności do 2 ton oraz pojazdów ciężarowych do 3,5 tony.

Ile kosztuje ubezpieczenie opon?

Wśród dodatkowych polis komunikacyjnych, z których mogą skorzystać właściciele pojazdów, ubezpieczenie opon jest jednym z tańszych produktów. Składka jest wyliczana indywidualnie dla każdego klienta, a to z uwagi na fakt, że produkt ten jest oferowany w pakiecie z innymi polisami – np. OC. AXA na swojej stronie internetowej proponuje ubezpieczenie opon od 19 zł za rok, ale nie jest to najtańsza oferta na rynku.

Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz za ubezpieczenie OC/AC wraz z ubezpieczeniem opon? Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń. To najprostszy sposób, aby zorientować się w cenach polis. Pamiętaj jednak, że cena nie powinna być czynnikiem kluczowym przy wyborze. Jeżeli chcesz mieć pewność, że otrzymasz od ubezpieczyciela pomoc wówczas, gdy będziesz jej potrzebować, zapoznaj się wnikliwie z treścią OWU. Nawet drobne rozbieżności między ofertami ubezpieczycieli mogą wpłynąć na Twoją decyzję.

Na jaki okres można kupić ubezpieczenie opon?

Ubezpieczenie opon to produkt oferowany na 12 miesięcy. Większość firm ubezpieczeniowych proponuje go jako dodatek do ubezpieczenia OC lub AC. Przykładowo:

 • Compensa zastrzega w OWU, że ubezpieczenie opon to produkt, który można kupić jedynie z umową OC lub AC, również w trakcie trwania jednego z tych ubezpieczeń,
 • PZU oferuje swój produkt wyłącznie klientom korzystającym z jednego z produktów tego ubezpieczyciela – PZU Auto OC lub PZU Auto AC,
 • Warta oferowane przez siebie ubezpieczenie opon proponuje jedynie klientom zawierającym umowę ubezpieczenia OC Komfort lub AC.

Ubezpieczyciele z reguły nie sprzedają ubezpieczenia opon klientom, którzy nie zakupili u nich OC lub AC. Jeżeli chcesz zapewnić sobie pomoc ubezpieczyciela, przy zakupie OC wybierz ofertę, w ramach której otrzymasz wsparcie w przypadku uszkodzenia opony.

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić pomocy?

Nie każda awaria opony upoważnia klienta do skorzystania z pomocy ubezpieczyciela. Znaczenie ma zarówno powód, jak i miejsce uszkodzenia opony. Listę wyłączeń każda firma ubezpieczeniowa wskazuje w OWU. Z reguły ubezpieczyciele wyłączają swoją odpowiedzialność, jeżeli do awarii opony doszło m.in.:

 • wskutek rażącego niedbalstwa ubezpieczonego lub szkoda została wyrządzona umyślnie,
 • w trakcie prowadzenia auta przez nietrzeźwego kierowcę lub osobę nieposiadającą uprawnień do kierowania pojazdami,
 • wskutek przeciążenia pojazdu czy korzystania z pojazdu podczas jazd wyścigowych.

Ubezpieczyciele nie pomogą także, gdy do szkody doszło na drodze gruntowej. Przykładowo w OWU Warta znajduje się zapis, zgodnie z którym ubezpieczyciel „nie zorganizuje i nie pokryje kosztów świadczenia pomocy na drogach nieutwardzonych oraz tam, gdzie wjazd jest niemożliwy lub niedozwolony przez obowiązujące przepisy prawa, a także gdy świadczenie zostało uniemożliwione przez działanie siły wyższej”.

Przyczyną odmowy pokrycia kosztów usunięcia awarii może być zbyt duże zużycie bieżnika. PZU w ocenie stanu bieżnika kieruje się wskaźnikiem znajdującym się na oponie.

baner Kalkulator-oc-ac.auto.pl

Prawda: ubezpieczenie opon jest tanie

Dodatkową ochronę na wypadek kłopotów na drodze z przebitą oponą otrzymasz już nawet za kilka złotych. Taką ofertę posiada np. towarzystwo Gothaer (7 zł) czy HDI (9zł). Za tak niską roczną składkę ubezpieczyciel zagwarantuje ci organizację pomocy drogowej przez całą dobę, polegającą na wymianie koła na miejscu lub holowanie do warsztatu.

Mit: na pomoc towarzystwa możesz liczyć w Polsce i Europie

Terytorialny zakres ochrony ubezpieczenia opon jest zazwyczaj ograniczony do terytorium Polski. Niekiedy towarzystwo zapewnia pomoc w wymianie koła także poza granicami naszego kraju, ale może to dotyczyć droższych wariantów ubezpieczenia, dodawanych np. do polisy autocasco.

Prawda: kradzież ogumienia nie podlega ochronie

Ubezpieczenie opon ogranicza się do doraźnej pomocy na drodze. Towarzystwo nie gwarantuje natomiast odszkodowania np. za kradzież kompletu opon z terenu posesji (np. z garażu).

Mit: ubezpieczenie opon gwarantuje pokrycie wszystkich kosztów usług

Nie licz na to, że za tak niską cenę polisy towarzystwo zapewni ci pełne finansowanie usterki. Ubezpieczyciel wprawdzie pokryje koszty naprawy opony (lub opon), ale jeśli okaże się, że trzeba wymienić koło – koszty zakupu opon, dętek oraz zestawu naprawczego pokryjesz z własnej kieszeni. Usługa może być również ograniczona ze względu na niską sumę ubezpieczenia lub jej wyczerpanie.

Prawda: za naprawę koła w warsztacie możesz zapłacić z własnej kieszeni

Pokrycie kosztów wymiany koła u wulkanizatora nie jest oczywiste. Tylko część towarzystw gwarantuje takie świadczenie w ramach ubezpieczenia. W niektórych towarzystwach możesz natomiast liczyć wyłącznie na organizację i pokrycie kosztów holowania pojazdu lub wymiany koła na miejscu zdarzenia i pomoc informacyjną.

Mit: otrzymasz zwrot kosztów wymiany koła, gdy sam zorganizujesz pomoc

Jeżeli chcesz skorzystać z ubezpieczenia opon, powinieneś najpierw skontaktować się z Centrum Obsługi Klienta. Nie możesz zorganizować pomocy drogowej na własną rękę, a dopiero później zwrócić się do ubezpieczyciela o zwrot poniesionych kosztów.

Prawda: oferty ubezpieczenia trzeba porównać

Każde towarzystwo może mieć odmienne warunki ubezpieczenia opon. W dodatku cena polisy nie idzie w parze z bogactwem oferty. Niekiedy w ramach tańszej ochrony otrzymasz więcej usług, z wyższą sumą ubezpieczenia. Zanim więc kupisz polisę, porównaj propozycje wielu towarzystw. Pamiętaj, że ubezpieczenie opon nie jest produktem samodzielnym i możesz je kupić wraz z polisą OC lub AC.

Mit: w ubezpieczeniu opon nie ma wyłączeń od odpowiedzialności

Podobnie jak każde ubezpieczenie dobrowolne, także ochrona opon obłożona jest pewnymi ograniczeniami. Ich ilość i rodzaj zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego. Zazwyczaj możesz spotkać się z odmową pomocy, gdy:

 • na wyposażeniu auta nie masz koła zapasowego lub zestawu naprawczego,
 • do uszkodzenia doszło podczas zderzenia pojazdów lub dewastacji,
 • usterka powstała wskutek twojego rażącego niedbalstwa.

Niektórzy ubezpieczyciele zastrzegają również, że nie zorganizują pomocy, jeżeli do uszkodzenia doszło na drodze nieutwardzonej oraz tam, gdzie wstęp jest niemożliwy lub niedozwolony przez obowiązujące przepisy prawa.

Porównaj ceny OC/AC

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x