Wielka Brytania nie należy do krajów, w których Polacy najczęściej kupują samochody. Znacznie więcej aut trafia do Polski z Niemiec, Francji czy Belgii. Jednak wielu naszych rodaków, chociażby ze względu na krewnych lub pracę w Wielkiej Brytanii, decyduje się na sprowadzenie pojazdu i przerejestrowanie go na polskie numery. Jak przebiega taka procedura?
- Jak Brexit wpłynął na import aut z Wielkiej Brytanii?
- Import samochodów z Wielkiej Brytanii w wybranych miesiącach
- Gdzie szukać samochodu używanego w Wielkiej Brytanii?
- Jak sprawdzić stan techniczny samochodu w Wielkiej Brytanii?
- Jak sprowadzić auto z Wielkiej Brytanii do Polski?
- Co zrobić po powrocie sprowadzonym samochodem z Wielkiej Brytanii do Polski?
- 1. O jakich formalnościach po zakupie „anglika” należy pamiętać?
- 2. Jakie są dodatkowe opłaty związane ze ściągnięciem samochodu z Wielkiej Brytanii?
- 3. Jak zarejestrować auto sprowadzone z Wielkiej Brytanii?
- Jak ubezpieczyć auto sprowadzone z Wielkiej Brytanii?
- Czy ubezpieczenie samochodu z Wielkiej Brytanii jest drogie?
- Czy zakup auta z Anglii to dobry pomysł?
- Podsumowanie
- FAQ – najczęściej zadawane pytania
Sprowadzenie samochodu z Wielkiej Brytanii wiąże się niestety z wieloma formalnościami. Oprócz dostosowania pojazdu do ruchu prawostronnego, od stycznia 2021 roku pojawiła się kolejna trudność, a mianowicie – Brexit. Sprawdzamy, jak obecnie wygląda możliwość przywiezienia i rejestracji samochodu w naszym kraju, jak ubezpieczyć auto sprowadzone z Wielkiej Brytanii i co zmieniło się w kwestii sprowadzenia anglika od czasu, gdy Wielka Brytania była członkiem Unii Europejskiej.
Jak Brexit wpłynął na import aut z Wielkiej Brytanii?
Wystarczy prześledzić raporty Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, aby przekonać się, że Wielka Brytania nie była szczególnie popularnym kierunkiem, z którego Polacy sprowadzali samochody – zawsze znajdowała się poza pierwszą dziesiątką takich krajów.
Import samochodów z Wielkiej Brytanii w wybranych miesiącach
Miesiąc | Liczba sprowadzonych samochodów (w sztukach) | Miejsce w rankingu według SAMAR |
---|---|---|
Styczeń 2023 | 259 | 15. miejsce |
Lipiec 2022 | 2 673 | 13. miejsce |
Lipiec 2019 | Poniżej 2000 | Poza TOP10 krajów |
Niewielkie zainteresowanie anglikami może być spowodowane m.in. dodatkowymi formalnościami, jakie pojawiły się w związku z opuszczeniem przez Wielką Brytanię struktur unijnych. Czasochłonna procedura i większy koszt to czynniki skutecznie zniechęcające do szukania auta na brytyjskim rynku.
Gdzie szukać samochodu używanego w Wielkiej Brytanii?
Sam zakup auta w Wielkiej Brytanii nie zmienił się szczególnie, a oferty sprzedaży wciąż można znaleźć – podobnie jak w Polsce – na serwisach aukcyjnych. Poszukujesz samochodu z Wielkiej Brytanii? Możesz skorzystać również z ofert komisów samochodowych lub udać się na giełdę samochodową.
Oferty sprzedaży samochodu z Wielkiej Brytanii znajdziesz m.in. na:
- Motors.co.uk
- Autotrader.co.uk
- Autovillage.co.uk
Zakup auta w UK może być dla Ciebie bardzo korzystny ze względu na cenę. Z drugiej strony trzeba podkreślić, że przemieszczanie się nim po terenie Wielkiej Brytanii wymaga zakupu ubezpieczenia, co stanowi w UK spory wydatek.
Pamiętaj, że rynki motoryzacyjne w Polsce i Zjednoczonym Królestwie nieco się od siebie różnią – przykładowo pod nazwą Vauxhall znajdziesz samochody marki Opel. Z kolei w treści ogłoszeń sprzedaży samochodów sprzedawcy często podają numery tablic rejestracyjnych, co pozwala sprawdzić ich historię oraz faktyczny przebieg.
Jak sprawdzić stan techniczny samochodu w Wielkiej Brytanii?
Sprawdzenie anglika – podobnie jak każdego innego pojazdu – przed zakupem to konieczność. W Wielkiej Brytanii nie jest to wcale trudne. Jeżeli w ogłoszeniu został zamieszczony numer rejestracyjny, to wystarczy, że przejdziesz na stronę systemu HPI Check. Uzyskasz tam wszystkie dane dotyczące samochodu, np. informacje o wskazaniach licznika. Dowiesz się też, czy właściciel uregulował obowiązkowy podatek drogowy (Tax Road) i jakie zgłaszał usterki.
Informacje o pojeździe znajdziesz również na stronie DVLA (Driver and Vehicle Licensing Agency). Strona ta wymaga od użytkownika podania numerów rejestracyjnych. W zamian udostępnia ona wiadomości o podatku drogowym oraz jego ważności, terminie końca ważności przeglądu i danych technicznych auta.
Czy wiesz, że w UK istnieją poszczególne kategorie, które definiują stan samochodu? Na podstawie zaistniałych szkód właściciel ocenia ich wielkość i za pomocą kategorii opisuje stan pojazdu:
- kategoria A – auto nadaje się wyłącznie do złomowania, bez możliwości wykorzystania części samochodu,
- kategoria B – auto nadaje się wyłącznie do wykorzystania na części,
- kategoria S – auto po poważnym uszkodzeniu konstrukcyjnym,
- kategoria N – auto po lekkich uszkodzeniach, które mogą dotyczyć układu kierowniczego lub zawieszenia.
Symbol A lub B w ofercie sprzedażowej uniemożliwi Ci powrót samochodem do kraju. Chcesz kupić samochód innej kategorii? Kierowanie się wyłącznie informacjami zawartymi w raportach nie jest rozsądne – warto też wybrać się do warsztatu.
Jak sprowadzić auto z Wielkiej Brytanii do Polski?
Aby wyjechać z terytorium Wielkiej Brytanii, musisz poinformować o tym fakcie brytyjski wydział komunikacji – DVLA. Konieczne będzie też zwrócenie dowodu rejestracyjnego i podanie daty powrotu do kraju. Wówczas otrzymasz świadectwo eksportu na stałe, czyli dokument V561. Umożliwia on poruszanie się samochodem na terenie UK oraz UE.
Jednocześnie sprowadzenie samochodu z Wielkiej Brytanii wymaga określenia, jak się to odbędzie – drogą lądową czy wodną. Jeżeli preferujesz transport morski, dobrze zastanów się nad docelowym portem – ten wybór może mieć wpływ na wysokość podatków, jakie zapłacisz.
Co zrobić po powrocie sprowadzonym samochodem z Wielkiej Brytanii do Polski?
Po powrocie do kraju pozostaje przejść procedurę rejestracji samochodu. Jak odbywa się to krok po kroku w przypadku auta z Wielkiej Brytanii?
Rejestracja samochodu z Wielkiej Brytanii w 3 krokach:
- Formalności – wykonanie tzw. przekładki lub dostosowanie pojazdu do ruchu prawostronnego i przetłumaczenie dokumentów
- Uregulowanie opłat – akcyzy, cła, podatku VAT
- Rejestracja samochodu we właściwym wydziale komunikacji
1. O jakich formalnościach po zakupie „anglika” należy pamiętać?
Od roku rejestracji samochodu na terenie Wielkiej Brytanii zależy to, czy konieczne będzie dokonanie tzw. przekładki, czyli przełożenia kierownicy z prawej na lewą stronę. Gdy sprowadzasz z Anglii samochód zarejestrowany:
- przed końcem 2020 r. – przekładka nie będzie konieczna; to od Ciebie będzie zależało, czy się na nią zdecydujesz,
- po 2020 r. – przekładka będzie niezbędna, bo w tej sytuacji zastosowanie mają już inne przepisy.
Kup OC już od 280 zł!
- Ceny oc w 5 minut
- Porównaj oferty 14 towarzystw
- Pomoc 200 agentów
Chcesz kupić i przywieźć do Polski samochód, który został zarejestrowany na terenie Wielkiej Brytanii w pierwszych miesiącach 2021 lub 2022 roku? Przelicz koszty – może się okazać, że pod względem finansowym to rozwiązanie wcale nie będzie korzystne.
Nawet jeśli przekładka jest zbędna, nie ominie Cię dostosowanie konstrukcji samochodu do ruchu prawostronnego. Polega ono m.in. na wymianie reflektorów świateł przednich i wymianie prędkościomierza – prędkość musi być wskazywana w km/h.
2. Jakie są dodatkowe opłaty związane ze ściągnięciem samochodu z Wielkiej Brytanii?
Przed rejestracją pojazdu w Polsce należy zgromadzić dokumenty – umowa kupna nie wystarczy. Lista dokumentów jest dłuższa, a wśród nich znajdują się potwierdzenia dokonania opłat. Jakie opłaty wiążą się ze sprowadzeniem „anglika”?
Potwierdzenia opłat niezbędnych do rejestracji „anglika”:
- akcyza – zapłacisz 3,1% wartości pojazdu w przypadku silników do 2000 cm3 i 8,6% wartości pojazdu w przypadku silników powyżej 2000 cm3,
- cło – możesz być z niego zwolniony, ale z uwagi na często zmieniające się przepisy, najlepiej zrobisz, gdy skontaktujesz się z urzędem celno-skarbowym i dopytasz, czy musisz je zapłacić,
- VAT – w Polsce stawka VAT wynosi 23 proc.; niższa stawka może Cię dotyczyć, gdy zdecydujesz się sprowadzić auto np. do niemieckiego portu.
Do tego dochodzi jeszcze opłata za transport pojazdu np. statkiem lub na lawecie. W praktyce dodatkowych opłat jest więcej niż w przypadku sprowadzania auta z kraju należącego do UE.
3. Jak zarejestrować auto sprowadzone z Wielkiej Brytanii?
Zakup samochodu w UK nie jest skomplikowany. Po transakcji otrzymasz fakturę lub umowę. Dokument ten nie będzie Ci potrzebny w Wielkiej Brytanii, natomiast w Polsce będzie konieczny do rejestracji samochodu. Rejestracja w Polsce przebiega dwuetapowo – samochód zostanie zarejestrowany:
- na okres 30 dni (rejestracja czasowa) – ten czas jest potrzebny urzędnikom na sprawdzenie historii pojazdu i potwierdzenie informacji zamieszczonych w dostarczonych dokumentach,
- bezterminowo (rejestracja na stałe) – wspomniane 30 dni najczęściej wystarcza, aby urząd dokonał rejestracji pojazdu.
Aby zminimalizować koszty, umowę kupna samochodu z Wielkiej Brytanii warto sporządzić w dwóch wersjach językowych. Dzięki temu urzędnicy w wydziale komunikacji nie będą wymagać tłumaczenia.
Do rejestracji auta w urzędzie potrzebne będą następujące dokumenty:
- dowód tożsamości,
- przetłumaczona umowa kupna-sprzedaży – gdy nie została ona sporządzona w dwóch wersjach językowych,
- zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym,
- dowód opłaty podatków – akcyzy, cła i VAT
- potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w Wielkiej Brytanii,
- tablice wywozowe – gdy wróciłeś autem na kołach.
Na rejestrację samochodu masz 30 dni od chwili sprowadzenia go do Polski. Koszt rejestracji wynosi 161,50 zł (ze zwykłymi tablicami rejestracyjnymi) lub 1081,50 zł (z indywidualnymi tablicami rejestracyjnymi).
Jak ubezpieczyć auto sprowadzone z Wielkiej Brytanii?
Aby kupić ubezpieczenie OC, AC, assistance czy NNW dla pojazdu sprowadzonego z Wielkiej Brytanii, wcale nie musisz umawiać się na spotkanie z agentem ubezpieczeniowym – zakupu możesz dokonać bez wychodzenia z domu, korzystając z naszej porównywarki ubezpieczeń OC/AC. To intuicyjny w obsłudze kalkulator, który wylicza składkę na podstawie danych o pojeździe i jego użytkownikach.
Zamieszczony na naszej stronie kalkulator OC/AC pozwala:
- porównać oferty od różnych ubezpieczycieli,
- wybrać najkorzystniejsze OC lub pakiet ubezpieczeń,
- zapoznać się z dokumentacją (OWU) dla poszczególnych produktów.
Czy ubezpieczenie samochodu z Wielkiej Brytanii jest drogie?
Cena OC zależy od wielu czynników i dlatego trudno powiedzieć, czy ubezpieczenie samochodu z Wielkiej Brytanii będzie drogie. Z pewnością wpływ na cenę polisy ma umiejscowienie kierownicy. Jeżeli kierownica znajduje się po prawej stronie, to OC będzie dużo droższe niż gdyby kierownica znajdowała się po lewej stronie. W tej sytuacji ubezpieczyciele często nie przedstawiają też zbyt wielu ofert AC.
Porównanie cen ubezpieczeń dla Audi A7 z 2019 r. sprowadzonego z Wielkiej Brytanii*
Audi A7* z kierownicą po prawej stronie | Audi A7* z kierownicą po lewej stronie | |
---|---|---|
Najtańsze OC | 618 zł | 1039 zł |
Najtańszy pakiet OC, AC, assistance NNW | 4207 zł | 6943 zł |
*Audi A7 z 2019 r., poj. silnika 2995 cm3. Właścicielem jest 45-letni mężczyzna z Katowic z długą historią ubezpieczenia. |
Oczywiście przekładka nie zawsze musi się opłacać. W przypadku rzadkich modeli koszt niezbędnych części i robocizny może zwrócić się dopiero po kilku latach użytkowania samochodu. Dodatkowo przełożenie kierownicy może obniżyć wartość pojazdu.
Czy zakup auta z Anglii to dobry pomysł?
To kwestia indywidualna. Być może masz szansę kupić taniego „anglika”, a z kalkulacji kosztów wynika, że będzie Ci się to opłacać. Wówczas nie ma się nad czym zastanawiać i pozostaje tylko rozpocząć procedurę. Faktem jest jednak, że po opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej zakup samochodu z tego kraju może być nieuzasadniony ekonomicznie.
Jeśli nie wiesz na jakie ubezpieczenie się zdecydować i jaka oferta będzie dla Ciebie najbardziej korzystna, porównaj oferty w naszym kalkulatorze ubezpieczeń samochodowych.
Podsumowanie
- Od 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania nie należy do Unii Europejskiej, przy czym do końca 2020 r. trwał okres przejściowy.
- Podczas okresu przejściowego Wielka Brytania była traktowana tak jak każdy inny kraj należący do Wspólnoty.
- Data rejestracji „anglika” na terenie Wielkiej Brytanii ma wpływ na koszty, jakie poniesie właściciel podczas jego rejestracji.
- Po przyjeździe do Polski samochód trzeba ubezpieczyć. Na cenę OC ma wpływ strona, po której znajduje się kierownica.
- Rejestracja „anglika” kosztuje 161,50 zł lub 1081,50 zł. Wyższa kwota wynika z wyboru indywidualnych tablic rejestracyjnych.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Gdzie szukać ofert na samochody z Anglii, Walii i Szkocji?
Jeżeli nie przebywasz w Wielkiej Brytanii i chcesz zorientować się w aktualnie dostępnych ofertach, skorzystaj z portali ogłoszeniowych. Przykładowe strony to: autotrader.co.uk, gumtree.com czy theaa.com. Auta możesz też poszukać na stronach komisów samochodowych.
Gdzie sprawdzić historię auta z UK?
Zanim pojedziesz do warsztatu samochodowego, historię pojazdu możesz sprawdzić przez internet. Właśnie w tym celu powstały takie portale jak m.in. check-mot.service.gov.uk i vehicleenquiry.service.gov.uk.
Czy w 2023 roku trzeba przekładać kierownicę w samochodzie z Wielkiej Brytanii?
To zależy od tego, kiedy samochód został zarejestrowany na terenie Wielkiej Brytanii. Jeżeli miało to miejsce przed końcem 2020 r., przełożenie kierownicy nie będzie konieczne. Jeżeli jednak rejestracja pojazdu nastąpiła już po opuszczeniu przez Wielką Brytanię struktur unijnych, przekładka będzie niezbędna.
Jak zarejestrować „anglika” w Polsce?
Proces rejestracji „anglika” nie różni się od procesu rejestracji pojazdów z innych krajów – konieczne jest złożenie wniosku wraz z załącznikami. W przypadku samochodu z UK należy jednak dostosować pojazd do ruchu prawostronnego, wykonać przekładkę (gdy jest potrzebna) oraz opłacić podatki, które nie występują, gdy dochodzi do nabycia wewnątrzwspólnotowego (np. cło).
Co trzeba zrobić ,jeżeli jestem właścicielem samochodu w już kilka lat i wracam do Polski. Chcę go zabrać jako mienie przesiedleńcze?
Dzień dobry, jeżeli wywozi Pan samochód zarejestrowany w Wielkiej Brytanii na dłużej niż 12 miesięcy potrzebna będzie m.in. książka pojazdu (Vehicle log book) – V5C – wypełnia się w niej sekcję „permanent export” i wysyła do DLVA. Z kolei część książki pojazdu V5X jest potrzebna do rejestracji auta w Polsce. Jeśli chodzi o mienie przesiedleńcze, to należy przede wszystkim złożyć w oddziale celnym/urzędzie celno-skarbowym w Polsce zgłoszenie celne o dopuszczenie towarów do obrotu ze zwolnieniem z cła. Oczywiście, aby legalnie poruszać się po polskich drogach pojazdem sprowadzonym z zagranicy, należy go zarejestrować w naszym kraju w odpowiednim terminie. Szczegółowe informacje znajdzie Pan na stronie gov.pl (clo/informacja-dla-osob-fizycznych/mienie-przesiedlenia/)