Samochód z Wielkiej Brytanii – jak sprowadzić i ubezpieczyć?

Samochody na ulicy w Londynie
 • Od 1 stycznia 2021 Wielka Brytania nie należy do Unii Europejskiej.
 • Do Polski sprowadzić można tylko takie samochody, które przed końcem 2020 roku były zarejestrowane na terenie państw UE.
 • Brytyjczycy w ogłoszeniach sprzedaży umieszczają numery rejestracyjne samochodu, dzięki czemu można sprawdzić stan techniczny pojazdu.
 • Po przyjeździe do Polski samochód musi zostać ubezpieczony. Najlepiej wykupić najpierw krótkoterminowe OC, a później polisę całoroczną.

Wielka Brytania nie należy do krajów, w których Polacy najczęściej kupują samochody. Znacznie więcej samochodów przywozimy z Niemiec, Francji czy Belgii. Jednak wielu naszych rodaków, chociażby ze względu na krewnych lub pracę w Wielkiej Brytanii, decyduje się na sprowadzenie pojazdu do kraju i przerejestrowanie go na polskie numery.

Sprowadzenie samochodu z Wielkiej Brytanii wiąże się niestety z załatwieniem wielu formalności. Oprócz dostosowania pojazdu do ruchu prawostronnego, od stycznia 2021 roku pojawiła się kolejna trudność, a mianowicie – Brexit. Sprawdźmy, jak obecnie wygląda możliwość przywiezienia i rejestracji samochodu w naszym kraju, jakie koszty są z tym związane i o czym musimy pamiętać.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Jak Brexit wpływa na import aut z Wielkiej Brytanii?

Zmiany w 2021 r. Polacy mają swoje ulubione modele samochodów, które najczęściej są sprowadzane zza granicy. Według wyników badań Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, w 2020 roku sprowadzano głównie:

 • Audi A4 – 28 052 szt.,
 • Volkswagen Golf – 23 902 szt.,
 • Opel Astra – 23 107 szt.,
 • BMW 3 – 19 445 szt.,
 • Audi A3 – 16 486 szt.,
 • Volkswagen Passat – 15 148 szt.

Dotyczy to również Wielkiej Brytanii, z której Polacy sprowadzają samochody. Jednak zainteresowanie przywiezieniem samochodu z tego kraju może ulec zmianie ze względu na Brexit. Jak wygląda to obecnie?

Od 1 stycznia 2021 roku na granicy zostały przywrócone kontrole i sprowadzenie tzw. „anglika” może wyglądać nieco inaczej niż dotychczas.

Nasze prawo umożliwia zarejestrowanie pojazdu z kierownicą po prawej stronie, ale wyłącznie w sytuacji, gdy samochód był już zarejestrowany na terytorium któregoś z państw Unii Europejskiej. W innym wypadku auto nie będzie spełniało warunków technicznych.

Wielka Brytania występując z Unii Europejskiej, nie wpisuje się już w taką możliwość. Oznacza to, że nie ma obecnie możliwości zarejestrowania samochodu, jeśli nie był rejestrowany wcześniej na terenie UE.

Jeśli zatem samochód po raz pierwszy był rejestrowany w 2021 roku w Wielkiej Brytanii – nie możemy go sprowadzić. Natomiast, jeśli do końca 2020 roku był rejestrowany w UK lub innym państwie UE – możemy przywieźć auto do Polski.

Gdzie szukać samochodu używanego w Wielkiej Brytanii?

Sam zakup auta w Wielkiej Brytanii nie zmienił się szczególnie i oferty sprzedaży możemy znaleźć, podobnie jak w Polsce, na serwisach aukcyjnych. Możemy również skorzystać z ofert komisów samochodowych lub udać się na giełdę samochodową.

Oferty sprzedaży samochodu z Wielkiej Brytanii znajdziemy m.in. na:

 • Motors.co.uk,
 • Autotrader.co.uk,
 • Autovillage.co.uk.

Zakup auta w UK może być dla nas bardzo korzystny ze względu na cenę. Należy jednak podkreślić, że przemieszczanie się nim po terenie Wielkiej Brytanii wymaga zakupu ubezpieczenia, co stanowi w UK spory wydatek.

Pamiętajmy o tym, że rynek motoryzacyjny polski i brytyjski nieco się od siebie różnią i na przykład pod nazwą Vauxhall znajdziemy markę Opel. Z kolei ogłoszenia sprzedaży samochodów podają numery tablic rejestracyjnych, co pozwala nam sprawdzić ich historię oraz faktyczny przebieg.

Jak sprawdzić stan techniczny samochodu w Wielkiej Brytanii?

Sprawdzenie anglika przed zakupem to konieczność. W Wielkiej Brytanii nie jest to wcale trudne. Przede wszystkim możemy skorzystać z podanych w ogłoszeniu numerów rejestracyjnych. W tym celu musimy wejść na stronę systemu HPI Check, gdzie uzyskamy wszystkie dane dotyczące samochodu. Znaleźć tam możemy nie tylko informacje o liczniku, ale również to, czy właściciel uregulował obowiązkowy podatek drogowy (Tax Road). Dowiemy się również w ten sposób o usterkach, jakie pojawiały się w przeszłości oraz opisach dotychczasowych przeglądów pojazdu.

Informacje o pojeździe możemy również otrzymać na stronie DVLA (Driver and Vehicle Licensing Agency). Strona będzie wymagać od nas podania numerów rejestracyjnych. W zamian udostępni nam wiadomości o podatku drogowym oraz jego ważności, terminie końca ważności przeglądu czy danych technicznych auta.

Musimy wiedzieć również, że w UK istnieją poszczególne kategorie, które definiują stan samochodu. Na podstawie zaistniałych szkód właściciel ocenia ich wielkość i za pomocą kategorii opisuje stan pojazdu:

 • Kat. A – auto, które nadaje się wyłącznie do złomowania, bez możliwości wykorzystania części samochodu,
 • Kat. B – auto nadaje się wyłącznie do wykorzystania na części,
 • Kat. S – auto po poważnym uszkodzeniu konstrukcyjnym,
 • Kat. N – auto po lekkich uszkodzeniach, które mogą dotyczyć układu kierowniczego lub zawieszenia.

To oznacza, że symbol A lub B w ofercie sprzedażowej uniemożliwia nam powrót samochodem do kraju. Warto jednak przed zakupem pojazdu dokładnie sprawdzić stan samochodu również innej kategorii lub wybrać się do warsztatu.

Jak sprowadzić auto z Wielkiej Brytanii do Polski?

Przede wszystkim, by wyjechać z terenu Wielkiej Brytanii, musimy poinformować o tym fakcie brytyjski wydział komunikacji – DVLA. Dowód rejestracyjny musimy zwrócić bezpośrednio w DVLA i podać datę powrotu do kraju. Wówczas otrzymujemy świadectwo eksportu na stałe, czyli dokument V561 i dzięki niemu możemy poruszać się samochodem na terenie UK oraz UE.

Jak krótkoterminowo zarejestrować sprowadzane auto w Wielkiej Brytanii?

Zakup samochodu w UK nie jest skomplikowany. Po transakcji otrzymujemy fakturę lub umowę. Warto pamiętać o tym, że umowa nie jest nam potrzebna w Wielkiej Brytanii, natomiast w Polsce będzie konieczna do rejestracji samochodu. Warto więc dokument sporządzić w dwóch wersjach językowych, dzięki czemu zaoszczędzimy na tłumaczeniu w Polsce, które to do zarejestrowania auta jest niezbędne.

W trakcie zakupu pojazdu musimy pamiętać o wypełnieniu sekcji 4 w certyfikacie rejestracyjnym (Registraion Certificate), który stanowi odpowiednik naszego dowodu rejestracyjnego. Potrzebna będzie data, w której samochód opuści UK. Ten dokument musimy przesłać do DVLA. Wysłanie sekcji 4 do DVLA, w którym podaliśmy datę przyszłą, nie zmienia faktu, że pojazdem możemy przemieszczać się na terenie UK.

Co zrobić po powrocie sprowadzonym samochodem z Wielkiej Brytanii do Polski?

Powrót do kraju wymaga od nas jeszcze procedury zarejestrowania samochodu. Musimy pamiętać o tym, by wykonać cztery najważniejsze czynności z tym związane, z zachowaniem ich kolejności, co ułatwi nam całą procedurę. Na początku dokonujemy opłaty akcyzy, której koszt wynosi:

 • 3,1% wartości pojazdu w przypadku silników do 2000 cm3,
 • 8,6% wartości pojazdu w przypadku silników powyżej 2000 cm3.

Następnie powinniśmy przetłumaczyć umowę zakupu pojazdu na język polski u tłumacza przysięgłego.

Później z kolei powinniśmy wykonać niezbędne przeróbki, aby dostosować pojazd do ruchu prawostronnego (tylko jeśli samochód posiada kierownicę po prawej stronie) i przegląd techniczny samochodu.

Gdy dokonamy powyższych czynności, możemy udać się do wydziału komunikacji, gdzie zarejestrujemy swój nowy samochód. Do rejestracji auta w urzędzie będziemy potrzebować:

 • dowodu tożsamości,
 • przetłumaczoną umowę kupna-sprzedaży,
 • zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym,
 • dowód opłaty akcyzy,
 • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w Belgii,
 • tablice wywozowe (gdy wracaliśmy autem zza granicy).

Na rejestrację samochodu mamy 30 dni od chwili sprowadzenia auta do Polski.

Jak ubezpieczyć auto sprowadzone z Wielkiej Brytanii?

W sytuacji, gdy samochód jest nam potrzebny w codziennym użytkowaniu od razu po sprowadzeniu go do kraju, a nie dokonaliśmy jeszcze rejestracji, musimy zakupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC. Taka polisa obejmuje ochroną samochód na okres 30 dni i nie będzie samoistnie przedłużona. Nie możemy też wykupić drugiej polisy krótkoterminowej. Gdy zarejestrujemy samochód, mamy obowiązek zakupu ubezpieczenia całorocznego OC. Należy podkreślić, że brak polisy będzie skutkował karą, która nie jest wcale mała (maksymalna wynosi w 2021 r. 5600 zł).

Jeśli nie wiesz na jakie ubezpieczenie się zdecydować i jaka oferta będzie dla Ciebie najbardziej korzystna, porównaj oferty w naszym kalkulatorze ubezpieczeń samochodowych.

Stefania Stuglik

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments