Ile kosztuje ubezpieczenie OC Lexusa?

Od 534 zł do 672 zł płacili średnio właściciele najpopularniejszych modeli tej marki, którzy nabywali OC w trzech pierwszych kwartałach 2022 r. Niektórzy właściciele Lexusów płacili jednak jeszcze mniej – zaledwie 312 zł składka OC kosztowała pewnego mieszkańca Ełku. Planujesz kupić Lexusa? Poznaj sprawdzone wskazówki, dzięki którym obniżysz cenę OC.

Jednym z corocznych kosztów utrzymania pojazdu jest składka tytułem ubezpieczeń komunikacyjnych. Część kierowców decyduje się tylko na OC, inni korzystają też z dodatkowej ochrony – AC, NNW czy assistance. Czy wiesz, że cenę polisy można obniżyć? Najprostszym sposobem jest skorzystanie z dostępnego na naszej stronie internetowej kalkulatora OC/AC. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie.

Lexus – jakie samochody proponuje ta marka?

Lexus to marka należąca do japońskiego koncernu motoryzacyjnego Toyota Motor Corporation. Samochody ze znaczkiem Lexus należą do segmentu premium i są alternatywą dla pojazdów marek BMW, Jaguar czy Mercedes-Benz. Mimo że marka ta nie ma długiej tradycji (istnieje na rynku dopiero od 1989 r.), to szybko zyskała popularność – kierowcy, dla których priorytetem jest komfort i dynamika jazdy, chętnie szukają dla siebie auta wśród dostępnych modeli Lexusa.

Aktualnie produkowane modele Lexusa

ModelNapędKlasa pojazduLata produkcji
Lexus ISBenzyna, benzyna/gaz, diesel, hybrydaKlasa średnia (segment D)1998-2020
Lexus ESBenzyna, benzyna/gaz, hybrydaWyższa klasa średnia (segment E)Od 1989 r.
Lexus LSBenzyna, benzyna/gaz, hybrydaKlasa luksusowa (segment F)Od 1989 r.
Lexus UXBenzyna, benzyna/gaz, hybryda, elektrycznyNiższa klasa średnia (segment C)Od 2018 r.
Lexus NXBenzyna, benzyna/gaz, hybrydaKlasa średnia (segment D)Od 2014 r.
Lexus RXBenzyna, benzyna/gaz, hybrydaKlasa średnia (segment D)Od 1998 r.
Lexus LXBenzyna, benzyna/gazKlasa samochodów terenowych (segment J)Od 1995 r.
Lexus GXBenzyna, benzyna/gazKlasa samochodów terenowych (segment J)Od 2002 r.
Lexus RCBenzyna, benzyna/gaz, hybrydaKlasa samochodów sportowych (segment S)Od 2014 r.
Lexus LCBenzyna, benzyna/gaz, hybrydaKlasa samochodów sportowych (segment S)Od 2016 r.

Oferta Lexusa jest bogata – klienci mogą wybierać wśród samochodów osobowych, sportowych, crossoverów i SUV-ów. Co ciekawe, marka ta – mimo krótkiego stażu na rynku – często decyduje się na nieszablonowe rozwiązania. To m.in. dzięki nim jest o niej głośno. Przykłady?

W 1992 r. Lexus LS400 był pierwszym pojazdem oferowanym z głosową nawigacją satelitarną. W następnych generacjach tego modelu marka jako pierwsza zdecydowała się na rozwiązanie w postaci świateł mijania bazujących na diodach LED.

Jak prezentują się ceny OC Lexus na tle innych marek?

W okresie od stycznia do września 2022 r. właściciele samochodów marki Lexus płacili za OC średnio 608 zł. Jeżeli spojrzeć na przeciętną wysokość składek OC dla innych popularnych marek, to więcej płacili jedynie kierowcy BMW – średnio 628 zł. Dlaczego właściciele Lexusa przeznaczają więcej na ubezpieczenie OC w porównaniu do właścicieli samochodów innych marek?

Wysoka cena OC Lexus to wynik głównie dwóch czynników – są to:

 • oferta producenta – marka nie ma w ofercie samochodów z segmentu A czy B, czyli aut małych i miejskich, których ubezpieczenie jest najtańsze,
 • pojemność silnika – klienci mogą kupić modele z silnikiem o pojemności np. 3445 cm3, 4969 cm3 czy 5663 cm3.

Wiele z modeli Lexusa było produkowanych w ramach kolejnych generacji i część pojazdów tej marki poruszających się po polskich drogach to starsze egzemplarze. To również nie pozostaje bez wpływu na wysokość składki OC.

Marka samochodu a średnia cena OC*

MarkaCena OC
Skoda473 zł
Toyota475 zł
Fiat482 zł
Renault490 zł
Citroen495 zł
Opel497 zł
Volkswagen504 zł
Ford506 zł
Peugeot510 zł
Subaru546 zł
Audi564 zł
Lexus608 zł
BMW628 zł
Mediana cen OC wyliczona na podstawie danych z trzech pierwszych kwartałów 2022 r.

Oblicz składkę OC/AC

Ile trzeba zapłacić za OC dla najpopularniejszych modeli Lexus?

Nie wszystkie modele pojazdów oferowanych przez markę Lexus cieszą się taką samą popularnością. Które z nich były najczęściej ubezpieczane w trzech pierwszych kwartałach 2022 r.? Ile średnio płacili za polisę ich właściciele?

Średnie ceny OC dla najczęściej zgłaszanych do ubezpieczenia OC modeli Lexus:

 • Lexus CT – 534 zł,
 • Lexus NX – 552 zł,
 • Lexus GS – 645 zł,
 • Lexus RX – 647 zł,
 • Lexus IS – 672 zł.

W badanym okresie najmniej na OC musiał przeznaczyć właściciel Lexusa CT – hybrydowego samochodu osobowego zaliczanego do segmentu C, który aktualnie nie jest już produkowany (lata produkcji 2010-2022). Najdroższy pod względem OC w zestawieniu okazał się Lexus IS. To model cieszący się dużą popularnością – w 2016 r. szacowano, że łączna liczba wyprodukowanych egzemplarzy wszystkich generacji przekroczyła 1 milion.

Planujesz zakup nowego lub używanego Lexusa? Powyższe zestawienie może Ci się przydać. Informacja o średniej wysokości składki OC dla poszczególnych modeli pozwala oszacować koszty utrzymania pojazdu.

Którzy właściciele Lexusów płacą za OC najmniej?

Dlaczego dwóch kierowców otrzyma propozycje ubezpieczenia, które będą różnić się ceną? Powodem jest sposób wyliczania składki – jej wysokość jest uzależniona zarówno od parametrów technicznych pojazdu, jak i informacji o kierowcy. Sprawdź, czy należysz do grupy właścicieli Lexusów, którzy mogą liczyć na najatrakcyjniejsze propozycje od firm ubezpieczeniowych.

1. Wiek kierowcy a cena OC Lexus

Nie każdy właściciel Lexusa wyda na OC tyle samo. Jednym z czynników wpływających na cenę obowiązkowego ubezpieczenia jest wiek kierowcy. Kto płaci najwięcej? Najmłodsi użytkownicy pojazdów. Obok braku doświadczenia powodem są też preferencje tej grupy kierowców – najczęściej wybierają oni sportowe modele.

Średnie ceny OC Lexus z uwzględnieniem wieku kierowcy:

 • 18-25 lat – 1479 zł,
 • 26-35 lat – 694 zł,
 • 36-45 lat – 554 zł,
 • 46-55 lat – 573 zł,
 • 56 lat i więcej – 547 zł.

Jak widać, w okresie od stycznia do września 2022 r. najmniej na ubezpieczenie OC Lexus przeznaczali najstarsi kierowcy.

2. Okres posiadania prawa jazdy przez kierowcę a cena OC Lexus

Wpływ na wysokość składki OC ma też czas, przez który kierowca ma uprawnienia do kierowania pojazdami. W tym przypadku zachodzi zależność podobna do tej, która dotyczy wieku kierowcy – z najwyższymi cenami muszą liczyć się osoby mające prawo jazdy najkrócej (do 5 lat). Im większe jest doświadczenie w prowadzeniu pojazdu, tym cena OC będzie korzystniejsza.

Średnie ceny OC Lexus z uwzględnieniem stażu kierowcy

Do 5 latOd 6 do 10 latpowyżej 10 lat
1476 zł869 zł564 zł

3. Miejsce zamieszkania kierowcy a składka OC Lexus

Obszar, po którym kierowca porusza się samochodem na co dzień, także ma odzwierciedlenie w wysokości składki ubezpieczeniowej. Dlaczego? W niektórych regionach kraju wypadki zdarzają się częściej, co ma związek m.in. z natężeniem ruchu drogowego.

W okresie od I do III kwartału 2022 r. najwięcej za OC dla Lexusa płacili kierowcy z województwa pomorskiego. Na najtańsze OC mogli za to liczyć mieszkańcy województwa świętokrzyskiego.

Średnie ceny OC Lexus w poszczególnych województwach

WojewództwoCena OC
świętokrzyskie479 zł
podkarpackie503 zł
małopolskie509 zł
opolskie514 zł
warmińsko-mazurskie544 zł
lubelskie554 zł
śląskie554 zł
podlaskie563 zł
lubuskie579 zł
kujawsko - pomorskie598 zł
łódzkie601 zł
wielkopolskie615 zł
zachodniopomorskie627 zł
mazowieckie665 zł
dolnośląskie668 zł
pomorskie734 zł
Mediana cen OC wyliczona na podstawie danych z trzech pierwszych kwartałów 2022 r.

Oblicz składkę OC/AC

Jak na cenę OC Lexus wpływa wiek pojazdu?

Składka OC jest uzależniona również od wieku pojazdu. Dlaczego? Im dłużej samochód jest użytkowany, tym większe istnieje ryzyko, że będzie on uczestniczył w kolizji czy wypadku  – w starszych pojazdach bardziej prawdopodobne jest, że niektóre z elementów zawiodą. Stąd też na najtańsze OC mogą liczyć właściciele pojazdów marki Lexus, które opuściły linię produkcyjną w ostatnich latach.

Związek między wiekiem pojazdu Lexus a wysokością składki OC

Do 5 latOd 6 do 10 latOd 11 do 15 latPowyżej 15 lat
556 zł577 zł675 zł678 zł

Rodzaj paliwa – jak wpływa na cenę OC Lexus?

Lista czynników uwzględnianych podczas wyliczania składki OC jest długa – znajduje się na niej również rodzaj paliwa. Lexus ma w swojej ofercie pojazdy zasilane różnymi paliwami: benzyną, benzyną i gazem (pojazdy z fabryczną instalacją LPG), olejem napędowym oraz benzyną i energią elektryczną (pojazdy hybrydowe). W okresie od stycznia do września 2022 r. to właśnie właściciele hybryd płacili za ubezpieczenie OC najmniej – średnio 580 zł.

Średnie ceny OC Lexus z uwzględnieniem rodzaju paliwa

HybrydaBenzynaBenzyna / gazDiesel
580 zł615 zł683 zł711 zł

Czy za OC Lexus można zapłacić mniej niż 608 zł?

Nie każdy właściciel pojazdu marki Lexus w okresie od stycznia do września 2022 r. zapłacił za jego ubezpieczenie tyle, ile wynosi średnia cena OC – 608 zł. Część kierowców płaciła nieco ponad połowę tej kwoty. Jak to możliwe? W znalezieniu taniego OC pomocny jest kalkulator OC/AC zamieszczony na naszej stronie. To właśnie dzięki niemu w badanym okresie np. mieszkaniec Ełku znalazł polisę za 312 zł.

Trzy najtańsze oferty OC Lexus w okresie od stycznia do września 2022 r.

Cena OCInformacje o samochodzieInformacje o kierowcy
312 złLexus CT z 2012 r.,
hybryda,
poj. silnika 1798 cm3
ur. 1982 r.,
zam. Ełk,
woj. warmińsko-mazurskie
318 złLexus IS z 2019 r.,
hybryda,
poj. silnika 2494 cm3
ur. 1982 r.,
zam. Słopnice,
woj. małopolskie
333 złLexus IS z 2007 r.,
benzyna,
poj. silnika 2500 cm3
ur. 1987 r.,
zam. Warszawa,
woj. mazowieckie

Ile kosztuje ubezpieczenie AC samochodów marki Lexus?

Po polskich drogach poruszają się modele Lexusa różnych generacji – zarówno starszych, (często już nieprodukowanych), jak i młodszych (które wciąż są dostępne w salonach dealerskich). Właściciele pojazdów mających sporą wartość rynkową często decydują się na dodatkową ochronę swojego majątku. Mowa tu o zakupie opcjonalnych polis – zwłaszcza zaś ubezpieczenia AC.

Aby sprawdzić, ile kosztuje AC dla samochodów oferowanych przez markę Lexus, przeprowadziliśmy dwie kalkulacje.

1. Pan Paweł to 40-letni użytkownik samochodu Lexus LS z rocznika 2014 – mężczyzna zdecydował się na wersję z silnikiem hybrydowym. Według właściciela 8-letnie auto wciąż wymaga szerokiej ochrony i dlatego nie oszczędza on na polisach komunikacyjnych.

UbezpieczenieZakres ochrony ACCena
Trasti – OC, AC, assistance, NNWZakres terytorialny – Polska i Europa,
Wariant – szkoda (częściowa, całkowita) i kradzież,
Suma ubezpieczenia – 142 400 zł,
Likwidacja szkody – naprawa w warsztacie,
Minimalna wysokość szkody – 500 zł
4789 zł
Link4 – OC, AC, assistance, NNWZakres terytorialny – Polska i Europa,
Wariant – szkoda (częściowa, całkowita) i kradzież,
Suma ubezpieczenia – wartość pojazdu na dzień zawarcia umowy,
Likwidacja szkody – naprawa w warsztacie,
Minimalna wysokość szkody – 500 zł,
Wysokość udziału własnego – 500 zł
6223 zł
Uniqa – OC, AC, assistance, NNWZakres terytorialny – Polska,
Wariant – szkoda (częściowa, całkowita) i kradzież,
Suma ubezpieczenia – 187 300 zł,
Likwidacja szkody – naprawa w warsztacie
6502 zł

Oblicz składkę OC/AC

W tabeli zostały zaprezentowane najdroższe oferty, które przedstawił każdy z ubezpieczycieli. Różnice są znaczne – nie każda firma wymaga np. zadeklarowania udziału własnego w szkodzie. Właściciel Lexusa LS musi zdecydować m.in. o zakresie ochrony.

2. Pani Patrycja należy do grona młodych kierowców – ma 23 lata. Po raz pierwszy ubezpiecza otrzymany w darowiźnie od rodziców samochód – jest to Lexus ES z 2002 r. Kobieta nie dysponuje budżetem na zakup polis dodatkowych i dlatego poszukuje tylko ubezpieczenia OC.

UbezpieczenieCena
mtu24.pl – OC1448 zł
mtu24.pl – OC, ASS1465 zł
mtu24.pl – OC, NNW1514 zł

Najtańsze okazały się propozycje firmy mtu24.pl. Mimo że właścicielka Lexusa nastawia się na zakup samego OC, to opłaca się jej wybrać drugą opcję – dopłacając 17 zł, zapewni sobie ona roczny dostęp do pomocy drogowej.

Oblicz składkę OC/AC

 

Podsumowanie:

 • W okresie od stycznia do września 2022 r. na ubezpieczenie pojazdu marki Lexus trzeba było wydać średnio 608 zł.
 • W badanym okresie najmniej na OC przeznaczali właściciele pojazdów Skoda (473 zł), a najwięcej właściciele BMW (628 zł).
 • Najmniej na ubezpieczenie OC Lexus wydawali kierowcy z grupy wiekowej 56 lat i więcej – średnio 547 zł.
 • W okresie od początku roku do końca III kwartału 2022 r. najtańsze OC dla pojazdu marki Lexus kupił mieszkaniec Ełku – wydał na ten cel 312 zł.
 • Tanie OC i AC dla samochodu wyprodukowanego przez japoński koncern Lexus można znaleźć, używając naszego kalkulatora OC/AC.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy każdy ubezpieczyciel proponuje OC i AC dla aut marki Lexus?

  To zależy, o jakim ubezpieczeniu mowa. Ubezpieczyciel nie może odmówić sprzedaży OC, ale cena polisy może być na tyle wysoka, że zniechęci potencjalnego klienta. Przy AC nie ma obowiązku przedstawiania ofert – ubezpieczyciel nie musi przygotować propozycji, gdy realizowana przez niego polityka wyklucza obejmowanie ochroną AC pojazdów marki Lexus.

 2. Czy z kalkulatora OC/AC powinien skorzystać każdy właściciel auta marki Lexus?

  Kalkulator OC/AC to narzędzie stworzone z myślą o kierowcach poszukujących tanich ubezpieczeń komunikacyjnych. Mimo że nie ma obowiązku korzystania z kalkulatora, zachęcamy do tego – to sposób, aby zaoszczędzić na obowiązkowym OC i kupić w dobrej cenie dodatkowe ubezpieczenia, np. AC.

 3. Jak wiele propozycji OC/AC dla auta Lexus można otrzymać za pośrednictwem kalkulatora?

  Od kilku do kilkunastu. Ostateczna liczba propozycji jest uzależniona m.in. od parametrów technicznych pojazdu. Nie każdy ubezpieczyciel decyduje się objąć ochroną samochody sportowe, dla których charakterystyczny jest silnik o dużej pojemności.

 4. Jakie jeszcze czynniki są uwzględniane przez ubezpieczycieli podczas kalkulacji składki AC Lexus?

  Dla wysokości składki AC istotne są też czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia szkody, np. miejsce parkowania. Aby oszacować prawdopodobieństwo kradzieży pojazdu, ubezpieczyciele pytają o zamontowane w nim zabezpieczenia (np. immobilizer, blokada skrzyni biegów, alarm). Znaczenie ma też to, czy kierowca deklaruje użytkowanie samochodu poza granicami kraju.

 5. Która firma ubezpieczeniowa proponuje najtańszy pakiet OC/AC Lexus?

  Każdemu kierowcy pakiet ubezpieczeń w korzystnej cenie może zaproponować inna firma. Powód? W przypadku każdego ubezpieczyciela inny właściciel będzie najbardziej zbliżony do modelowego kierowcy, którego firma uznaje za najmniej szkodowego.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© 2024 Rankomat.pl sp. z o.o. (dawniej: Rankomat sp. z o.o. sp.k.)