Ochrona zniżek – jak działa i komu się opłaca?

Kobieta sprawdza dokumenty pojazdu

To warto wiedzieć o ochronie zniżek:

 • Ochrona zniżek chroni właściciela pojazdu przed utratą części wypracowanych zniżek po spowodowaniu kolizji czy wypadku.
 • Ubezpieczenie ochrona zniżek można kupić wraz z ubezpieczeniem OC, jak i AC (w zależności od oferty wybranej firmy).
 • Ochrona zniżek to produkt, który najczęściej chroni jedynie przed pierwszą szkodą – tylko ona nie jest uwzględniana przez ubezpieczyciela przy wyliczaniu następnej składki.
 • Nie wszystkie firmy oferujące ubezpieczenie OC czy AC oferują ochronę zniżek. Produkt ten jest dostępny np. w ofertach firm Compensa, Warta czy Generali.
 • Zakup ochrony zniżek może opłacać się właścicielom pojazdów, którzy posiadają już zniżki, użyczają auto niedoświadczonym kierowcom lub posiadają więcej samochodów.

Dzięki przyznawanym przez ubezpieczycieli zniżkom cena zarówno ubezpieczenia OC, jak i AC jest przystępniejsza. Obawiasz się utraty wypracowanej za bezszkodową jazdę zniżki? Rozwiązaniem może być ochrona zniżek. Zobacz, jak działa ten produkt.

Produkt ubezpieczeniowy o nazwie ochrona zniżek to uzupełnienie stosowanego przez ubezpieczycieli systemu bonus/malus. Jeszcze kilkanaście lat temu jego działanie było proste – za każdy bezszkodowy rok kierowcy przysługiwała zniżka w wysokości 10 proc. Aktualnie większość ubezpieczycieli stosuje model taryfikacyjny – podczas kalkulacji wysokości składki OC lub AC firmy ubezpieczeniowe korzystają z historii zgromadzonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

Czym jest ochrona zniżek?

Ochrona zniżek jest dodatkowym dobrowolnym ubezpieczeniem, sprzedawanym jako dodatek do polisy OC lub AC. Gwarantuje ona zachowanie wypracowanych dotychczas zniżek za bezszkodową jazdę, nawet po spowodowaniu stłuczki czy wypadku z winy kierującego ubezpieczonym samochodem. Produkt jest oferowany przez firmy ubezpieczeniowe pod różnymi nazwami. Przykładowo:

 • Generali – „ Ochrona zniżki z gwarancją ceny po jednej szkodzie OC posiadaczy pojazdów”,
 • Compensa – „Ubezpieczenie utraty zniżki”.

Mimo stosowania przez firmy ubezpieczeniowe różnych nazw, sposób działania oferowanych produktów jest zbliżony. U wszystkich ubezpieczycieli, którzy oferują ochronę zniżek, nie jest to samodzielna polisa – jest ona sprzedawana jedynie w pakiecie, choćby ze wspomnianym OC.

Jak działa ochrona zniżek?

Jeżeli kupisz OC wraz z ochroną zniżek, to nie będziesz musiał się obawiać, że stracisz część zniżek wypracowanych za bezszkodową jazdę po spowodowaniu kolizji czy wypadku. Błędem jest jednak utożsamianie zachowania zniżki z najkorzystniejszą ceną – nawet wysokie zniżki przyznane przez firmę ubezpieczeniową nie zapewnią kierowcy, że to właśnie u tego ubezpieczyciela otrzyma on najlepszą ofertę.

Poza tym, niektórzy ubezpieczyciele wprowadzają dodatkowe ograniczenia, przez które ochrona zniżek może być mało korzystna. Przykładowo, Warta ustala dla nowych klientów próg szkody w OC na kwotę 5000 zł.

Uwaga! W ofercie firm ubezpieczeniowych pojawia się także ochrona zniżek z AC. Jest to gwarancja utrzymania zniżek za przebieg ubezpieczenia w autocasco, pomimo wystąpienia szkody. Taki produkt działa dokładnie na tej samej zasadzie co ochrona zniżek w OC, tylko odnosi się do AC. Tutaj także musisz pamiętać, że prawo do zachowania zniżek z AC przysługuje wtedy, gdy w kolejnym roku kontynuujesz ubezpieczenie w tej samej firmie.

Co warto wiedzieć o ochronie zniżek?

Aby ocenić, czy produkt ochrona zniżek będzie korzystny również dla Ciebie, musisz uwzględnić warunki korzystania z tego ubezpieczenia.

Ochrona zniżek to produkt:

 • Zapewniający jedynie ochronę przed pierwszą szkodą – każda kolejna będzie już uwzględniana przez ubezpieczyciela.
 • Przy którym mogą pojawić się limity kwotowe. Taki limit stosuje np. Warta. Nowi klienci mogą spowodować szkodę do wysokości maksymalnie 5 tys. zł.
 • Respektowany tylko przez firmę ubezpieczeniową, która go sprzedała. Jeżeli spowodujesz szkodę w jednym roku kalendarzowym, a w drugim kupisz OC u innego ubezpieczyciela, to nie będziesz mógł liczyć na to, że nowy ubezpieczyciel nie weźmie pod uwagę spowodowanej przez Ciebie szkody.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Kupując ubezpieczenie OC, kierujesz się wyłącznie ceną? Pamiętaj, że ochrona zniżek nie zapewnia najniższej składki. Inaczej mówiąc, ubezpieczyciel, który przy kalkulacji składki nie wziął pod uwagę spowodowanej przez Ciebie szkody, w kolejnym roku nie musi mieć dla Ciebie najtańszej oferty.

Jeżeli nie chcesz przepłacać za ubezpieczenie OC, powinieneś skorzystać z kalkulatora OC/AC zamieszczonego w naszym serwisie. To narzędzie, za pomocą którego możesz sprawdzić, czy przyjęcie oferty od dotychczasowego ubezpieczyciela będzie Ci się opłacać.

Oblicz składkę OC/AC z ochroną zniżek

Przykład: W styczniu 2020 r. pan Mateusz kupił ubezpieczenie OC wraz z ochroną zniżek, a w marcu spowodował szkodę. W następnym roku oferta, którą zaproponował mu dotychczasowy ubezpieczyciel, okazała się najkorzystniejsza, więc przedłużył on umowę. Jednak w 2022 r. – mimo że dalej korzystał on z ochrony zniżek – ubezpieczyciel nie miał już dla niego najlepszej propozycji. W związku z tym mężczyzna kupił OC w konkurencyjnej firmie.

Warto pamiętać, że na cenę polisy wpływ mają nie tylko zniżki, ale również inne czynniki. Należą do nich m.in. zmiany w prawie, które mogą spowodować, że ubezpieczyciele przemodelują formuły matematyczne, na podstawie których wyliczają składki.

Które firmy oferują produkt ochrona zniżek?

Ochrona zniżek nie jest oferowana przez każdą firmę ubezpieczeniową. Wraz z ubezpieczeniem OC lub AC możesz kupić ochronę zniżek m.in. w firmach: Compensa, Generali i Warta.

UbezpieczycielWarunki, na jakich działa ubezpieczenie utraty zniżek OC i AC
Compensa
Ubezpieczenie Utraty Zniżki
- Z ubezpieczenia utraty zniżek OC i AC skorzystać mogą właściciele pojazdów, którzy mają co najmniej 20 proc. zniżki za bezszkodowy przebieg ubezpieczeń OC i AC.
– Ochrona dotyczy wyłącznie pierwszej szkody.
– Ubezpieczyciel odrębnie traktuje ubezpieczenia OC i AC. Wyrządzenie szkody innemu kierowcy pozostanie bez wpływu na polisę AC
Generali
Ochrona zniżki z gwarancją ceny po jednej szkodzie OC posiadaczy pojazdów
– Skorzystanie przez klienta z ochrony zniżek uzależnione jest od wniesienia przez niego dodatkowej opłaty.
- W razie spowodowania jednej szkody z OC, zniżka za bezszkodowy przebieg ubezpieczenia zostanie utrzymana, a składka za ubezpieczenie OC w kolejnym roku nie zmieni się, o ile w umowie zawieranej na kolejny rok nie nastąpiły zmiany w zakresie własności auta,
– Generali zastrzega, że przy indywidualnej ocenie ryzyka może zastosować odmienne zasady naliczania zniżek i zwyżek z tytułu dotychczasowego przebiegu ubezpieczenia OC
Warta
Ochrona zniżek
– Propozycja skierowana jest do osób kupujących ubezpieczenie OC lub AC
– W przypadku OC: nowi klienci otrzymują ochronę, jeżeli spowodują szkodę, która nie przekracza 5 tys. zł., a stali klienci korzystają z ochrony zniżek bez limitu.
- W przypadku zawarcia umowy AC Komfort z opcją Ochrona Zniżek gwarancja zachowania zniżek dotyczy tylko pierwszej szkody
Oferta aktualna na dzień 29.08.2022 r.

Kiedy i komu opłaca się kupić ochronę zniżek?

Ochrona zniżek to produkt, który dedykowany jest określonym grupom kierowców. Na ochronie zniżek zyskasz najwięcej, jeżeli:

 • Jesteś doświadczonym kierowcą. Masz na swoim koncie maksymalne zniżki? Zakup ubezpieczenia ochrona zniżek może sprawić, że poczujesz się bezpieczniej – w przyszłym roku, podczas wyliczania składki, Twój ubezpieczyciel nie uwzględni spowodowanej przez Ciebie szkody.
 • Często pożyczasz samochód np. swojemu dziecku. To właśnie młodzi kierowcy powodują najwięcej kolizji i wypadków. Zakup ubezpieczenia w postaci ochrony zniżek to sposób, aby nie płacić więcej za ubezpieczenie w razie takiego zdarzenia.
 • Nigdy wcześniej nie spowodowałeś kolizji i wypadku. Dodatkowe ubezpieczenie ochrona zniżek uchroni Cię przed przykrymi konsekwencjami stłuczki.

Jeżeli masz kilka pojazdów, to dodatkowa ochrona również może Ci się przydać. Zakup ochrony zniżek może zapobiec podwyższeniu składki OC czy AC po szkodzie dla wszystkich posiadanych przez Ciebie pojazdów.

Gdzie kupić i ile kosztuje ochrona zniżek?

Ochrona zniżek to produkt, który nie jest dostępny w ofercie każdej firmy ubezpieczeniowej. Jeżeli jesteś nim zainteresowany, w pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić, czy wybrana przez Ciebie firma proponuje go kierowcom.

Ile kosztuje ochrona zniżek? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Jeżeli jesteś stałym klientem danej firmy ubezpieczeniowej, możesz otrzymać ten produkt w gratisie do zakupionego ubezpieczenia OC lub pakietu polis OC/AC. W pozostałych przypadkach cena z reguły jest ustalana indywidualnie dla każdego klienta. Nie jest to jednak drogi produkt ubezpieczeniowy – cena za rok ochrony zniżek wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt złotych.

Oblicz składkę OC/AC

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Dlaczego nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe proponują ochronę zniżek?

  Każda firma ubezpieczeniowa realizuje własną politykę produktową. Niektórzy ubezpieczyciele kierują swoją ofertę do konkretnych grup kierowców, którzy nie potrzebują produktu chroniącego zniżki. Jednocześnie ochrona zniżek jest produktem niszowym – jej zakupem interesuje się mniej kierowców niż np. nabyciem polisy assistance.

 2. Czy kupując ubezpieczenie OC przez internet, mogę kupić też ochronę zniżek?

  Jest to możliwe – wystarczy, że dokładnie zapoznasz się z propozycjami ubezpieczycieli. Pamiętaj jednak, że ochrona zniżek nie jest zbyt popularna. W praktyce oznacza to, że wybór może ograniczać się do dwóch czy nawet jednej oferty, która wcale nie będzie korzystna na tle pozostałych.

 3. Skąd ubezpieczyciele wiedzą o tym, że kierowca spowodował kolizję lub wypadek?

  Powód jest prozaiczny – mowa o obowiązku przekazywania przez firmy ubezpieczeniowe informacji o likwidowanych szkodach do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wgląd do tego zbioru danych ma każdy ubezpieczyciel. Informacje te są uwzględniane przy wyliczaniu składki ubezpieczenia.

 4. Czy warto kupić ubezpieczenie gwarantujące zachowanie zniżek?

  Na to pytanie trudno odpowiedzieć „tak” lub „nie” – kluczem jest indywidualna sytuacja kierowcy. Jeżeli lubisz eksperymentować z różnymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi i sprawdzać ich użyteczność, możesz kupić ochronę zniżek. Jeżeli firma ubezpieczeniowa wymaga jedynie niewielkiej dopłaty, to również warto rozważyć zakup tego produktu.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments