Ochrona zniżek – jak działa i komu się opłaca?


Kobieta sprawdza dokumenty pojazdu

To warto wiedzieć o ochronie zniżek:

 • Ochrona zniżek to produkt ubezpieczeniowy. Chroni on kierowcę przed utratą części wypracowanych zniżek po spowodowaniu kolizji czy wypadku.
 • Ubezpieczenie ochrona zniżek można kupić z myślą zarówno o ubezpieczeniu OC, jak i AC.
 • Ochrona zniżek to produkt, który najczęściej chroni jedynie przed pierwszą szkodą – tylko ona nie jest uwzględniana przez ubezpieczyciela przy wyliczaniu następnej składki.
 • Nie wszystkie firmy oferujące ubezpieczenie OC czy AC oferują ochronę zniżek. Produkt ten jest dostępny np. w ofertach firm Compensa, Concordia, mtu24.pl i Warta.
 • Zakup ochrony zniżek może opłacać się właścicielom pojazdów, którzy posiadają już zniżki, użyczają auto niedoświadczonym kierowcom lub posiadają wiele aut.

Dzięki przyznawanym przez ubezpieczycieli zniżkom cena zarówno ubezpieczenia OC, jak i AC jest przystępniejsza. Obawiasz się utraty wypracowanej zniżki? Rozwiązaniem może być ochrona zniżek. Zobacz, jak działa ten produkt.

Produkt ubezpieczeniowy o nazwie ochrona zniżek to uzupełnienie stosowanego przez ubezpieczycieli systemu bonus/malus. Jeszcze kilkanaście lat temu jego działanie było proste – za każdy bezszkodowy rok kierowcy przysługiwała zniżka w wysokości 10 proc. Aktualnie większość ubezpieczycieli stosuje model taryfikacyjny – podczas kalkulacji wysokości składki OC lub AC firmy ubezpieczeniowe korzystają z historii zgromadzonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

Czym jest i jak działa ochrona zniżek?

Ochrona zniżek to jeden z produktów ubezpieczeniowych, z których możesz skorzystać jako właściciel pojazdu. Jest on oferowany wraz z ubezpieczeniami komunikacyjnymi OC i AC. Firmy ubezpieczeniowe proponują go pod różnymi nazwami. Przykładowo Concordia określa go jako „Klauzula ochrony zniżek”.

Jak działa ochrona zniżek? Jeżeli kupisz OC wraz z ochroną zniżek, to nie będziesz musiał się obawiać, że stracisz część zniżek wypracowanych za bezszkodową jazdę po spowodowaniu kolizji czy wypadku. Ubezpieczenie ochrona zniżek możesz nabyć wyłączenie z OC lub z pakietem OC/AC.

Co warto wiedzieć o ochronie zniżek?

Aby ocenić, czy produkt ochrona zniżek będzie korzystny również dla Ciebie, musisz uwzględnić warunki korzystania z tego ubezpieczenia.

Ochrona zniżek to produkt:

 • Zapewniający jedynie ochronę przed pierwszą szkodą – każda kolejna będzie już uwzględniana przez ubezpieczyciela.
 • Przy którym mogą pojawić się limity kwotowe. Taki limit stosuje np. Warta. Nowi klienci mogą spowodować szkodę do wysokości maksymalnie 5 tys. zł.
 • Respektowany tylko przez firmę ubezpieczeniową, która go sprzedała. Jeżeli spowodujesz szkodę w jednym roku kalendarzowym, a w drugim kupisz OC u innego ubezpieczyciela, to nie będziesz mógł liczyć na to, że nowy ubezpieczyciel nie weźmie pod uwagę spowodowanej przez Ciebie szkody.

Kupując ubezpieczenie OC, kierujesz się wyłącznie ceną? Pamiętaj, że ochrona zniżek nie zapewnia najniższej składki. Inaczej mówiąc, ubezpieczyciel, który przy kalkulacji składki nie wziął pod uwagę spowodowanej przez Ciebie szkody, w kolejnym roku nie musi mieć dla Ciebie najtańszej oferty.

Jeżeli nie chcesz przepłacać za ubezpieczenie OC, powinieneś skorzystać z kalkulatora OC/AC zamieszczonego w naszym serwisie. To narzędzie, za pomocą którego możesz sprawdzić, czy przyjęcie oferty od dotychczasowego ubezpieczyciela będzie Ci się opłacać.

Przykład: W styczniu 2019 r. pan Mateusz kupił ubezpieczenie OC wraz z ochroną zniżek, a w marcu spowodował szkodę. W następnym roku oferta, którą zaproponował mu dotychczasowy ubezpieczyciel, okazała się najkorzystniejsza, więc przedłużył on umowę. Jednak w 2021 r. – mimo że dalej korzystał on z ochrony zniżek – ubezpieczyciel nie miał już dla niego najlepszej propozycji. W związku z tym mężczyzna kupił OC w konkurencyjnej firmie.

Warto pamiętać, że na cenę polisy wpływ mają nie tylko zniżki, ale również inne czynniki. Należą do nich m.in. zmiany w prawie, które mogą spowodować, że ubezpieczyciele przemodelują formuły matematyczne, na podstawie których wyliczają składki.

Które firmy oferują produkt ochrona zniżek?

Ochrona zniżek nie jest oferowana przez każdą firmę ubezpieczeniową. Wraz z ubezpieczeniem OC lub AC możesz kupić ochronę zniżek m.in. w firmach: Compensa, Concordia, mtu24.pl i Warta.

UbezpieczycielWarunki, na jakich działa ubezpieczenie utraty zniżek OC i AC
Ochrona zniżek Compensa- Z ubezpieczenia utraty zniżek OC i AC skorzystać mogą właściciele pojazdów, którzy mają co najmniej 20 proc. zniżki za bezszkodowy przebieg ubezpieczeń OC i AC.
– Ochrona dotyczy wyłącznie pierwszej szkody.
– Ubezpieczyciel odrębnie traktuje ubezpieczenia OC i AC. Wyrządzenie szkody innemu kierowcy pozostanie bez wpływu na polisę AC
Klauzula ochrony zniżek Concordia– Skorzystanie przez klienta z ochrony zniżek uzależnione jest od wniesienia przez niego dodatkowej opłaty.
– Ochrona zniżki za przebieg ubezpieczenia odnosi się jedynie do pierwszej szkody, każda kolejna jest uwzględniana przy kalkulacji składki.
Ochrona zniżek mtu24.pl– Ubezpieczenie oferowane jest kierowcy, który posiada co najmniej 20 proc. zniżki za przebieg ubezpieczenia OC (AC), ukończył 26 lat i w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miał szkody.
– Polisa ma zastosowanie jedynie przy pierwszej szkodzie.
Warta– Propozycja skierowana jest do osób kupujących ubezpieczenie OC.
– Nowi klienci otrzymują ochronę, jeżeli spowodują szkodę, która nie przekracza 5 tys. zł.
– Stali klienci korzystają z ochrony zniżek bez limitu.
Oferta aktualna na dzień 12.05.2021 r.

Kiedy i komu opłaca się kupić ochronę zniżek?

Ochrona zniżek to produkt, który dedykowany jest określonym grupom kierowców. Na ochronie zniżek zyskasz najwięcej, jeżeli:

 • Jesteś doświadczonym kierowcą. Masz na swoim koncie maksymalne zniżki? Zakup ubezpieczenia ochrona zniżek może sprawić, że poczujesz się bezpieczniej – składka w przyszłym roku nie wzrośnie z powodu szkody.
 • Często pożyczasz samochód np. swojemu dziecku. To właśnie młodzi kierowcy powodują najwięcej kolizji i wypadków. Zakup ubezpieczenia w postaci ochrony zniżek to sposób, aby nie płacić więcej za ubezpieczenie w razie takiego zdarzenia.
 • Nigdy wcześniej nie spowodowałeś kolizji i wypadku. Dodatkowe ubezpieczenie ochrona zniżek uchroni Cię przed przykrymi konsekwencjami stłuczki.

Jeżeli masz kilka pojazdów, to dodatkowa ochrona również może Ci się przydać. Zakup ochrony zniżek może być sposobem na obniżenie wysokości składki OC czy AC.

Gdzie kupić i ile kosztuje ochrona zniżek?

Ochrona zniżek to produkt, który nie jest dostępny w ofercie każdej firmy ubezpieczeniowej. Jeżeli jesteś nim zainteresowany, w pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić, czy wybrana przez Ciebie firma proponuje go kierowcom.

Ile kosztuje ochrona zniżek? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Jeżeli jesteś stałym klientem danej firmy ubezpieczeniowej, możesz otrzymać ten produkt w gratisie do zakupionego ubezpieczenia OC lub pakietu polis OC/AC. W pozostałych przypadkach cena z reguły jest ustalana indywidualnie dla każdego klienta. Nie jest to jednak drogi produkt ubezpieczeniowy – cena za rok ochrony zniżek wynosi kilkadziesiąt złotych.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x