Jak sprawdzić swoje zniżki w OC? Oto sposoby!

zniżki w ubezpieczeniu oc

Zbliża się koniec ubezpieczenia samochodu, a Ty nie wiesz, na jakie zniżki możesz liczyć? Towarzystwa ubezpieczeniowe prowadzą różne sposoby ich naliczania, ale sam możesz przygotować się do poszukiwania najkorzystniejszego ubezpieczenia. Jak to zrobić? Wyjaśniamy poniżej.

Co to są zniżki w OC?

W skrócie to nic innego jak nagroda za każdy rok bez spowodowania wypadku czy kolizji. Działa to w taki sposób, że jeśli w ciągu roku z naszej polisy OC nie zostanie zgłoszona żadna szkoda, to podczas zawierania kolejnego ubezpieczenia otrzymamy zniżkę. Na ogół jest to 10 proc., ale różne towarzystwa prowadzą w tym zakresie różną politykę (piszemy o tym poniżej).

Jedno jest jednak niezmienne – należy pamiętać, że zniżki powiązane są z kierowcą, a nie z samochodem. Jeśli więc sprzedasz swój pojazd i zakupisz nowy, to podczas ubezpieczenia zniżki nadal będą obowiązywały. Nie liczy się również to, w jakim towarzystwie samochód jest ubezpieczony. Jeśli rok bezwypadkowo przejeździłeś z polisą zawartą w towarzystwie X, to jeśli zdecydujesz przenieść się do towarzystwa Y, to tam również zostaną uwzględnione zniżki za bezwypadkową jazdę.

Jak towarzystwa liczą zniżki?

W tej kwestii nie ma jednej wykładani, której towarzystwa muszą się trzymać, ale można przyjąć, że każdy rok bezszkodowej jazdy to 10 proc. zniżki. Nie da się ich jednak uzbierać aż do 100 proc., ponieważ większość towarzystw daje możliwość „uskładania” co najwyżej 60 proc. zniżek.

Zdarzają się jednak sytuacje, gdy za rok bezszkodowej jazdy można otrzymać nawet 20 proc. zniżki, a łącznie niektóre towarzystwa oferują zebranie nawet do 80 proc. zniżek! Tu matematyka nie jest jednak taka prosta, ponieważ należy pamiętać, że często na ostateczną cenę polisy OC wpływ ma wiele różnych czynników, jak np. wiek kierowcy, doświadczenie, miejsce zamieszkanie, typ i rodzaj samochodu. Dodatkowo towarzystwa mogą nagradzać np. za zawarcie polisy za pośrednictwem internetu, za lojalność wobec jednego towarzystwa lub wręcz przeciwnie – zmianę ubezpieczyciela.

Nie da się więc policzyć, że skoro w towarzystwie X za polisę zapłaciłeś 1000 zł, to po roku bezszkodowej jazdy – bez względu na wszystko – składka będzie wynosiła 900 zł. Tak to nie działa, ponieważ firmy mogą premiować (lub zniechęcać) cenami kierowców np. w określonym wieku, mogą im także udzielać różnych rabatów. Nie wszystkie też stosują procentowe bonusy za bezszkodową jazdę.

Dlatego w tej sytuacji warto porównać jak najwięcej ofert towarzystw ubezpieczeniowych, by osobiście przekonać się, jaka będzie cena polisy po zastosowaniu zniżki na OC.

Porównaj ceny OC/AC

Jak można stracić zniżki w OC?

Inną kwestią jest zbieranie zniżek, a inną ich utrata. Dlatego, gdy zastanawiamy się, jak sprawdzić zniżki na OC, to należy również wziąć pod uwagę fakt, że każda kolizja lub wypadek, które zostaną zgłoszone z naszej polisy, odbiera nam część zniżek. Jaką? To także zależne jest od towarzystwa. Można przyjąć, że każda kolizja oznacza stratę 20 proc. zniżek, ale mogą zdarzyć się ubezpieczyciele łagodniej traktujący klientów i odbierający tylko 10 proc., ale też bardziej srodzy, którzy odbierają 30 proc., a nawet więcej!

Co ważne, ubezpieczyciela nie interesuje, czy doszło do wypadku, czy też tylko do niewielkiej kolizji – w obu przypadkach towarzystwo odbierze taką samą liczbę zniżek. Dlatego w przypadku małych stłuczek parkingowych czy zarysowań, czasem warto spróbować dogadać się z poszkodowanym i zapłacić mu za szkodę z własnej kieszeni i dzięki temu nie stracić zniżek.

Czy mogę stracić zniżki za brak ciągłości ubezpieczenia?

Często nad tym, jak sprawdzić zniżki na OC, głowią się kierowcy, który mieli dłuższą przerwę w ubezpieczeniu samochodu. Przez jakiś czas po prostu nie korzystali z auta lub jeździli samochodem firmowym, więc prywatnego nie potrzebowali. Tacy kierowcy muszą pamiętać, że mogą stracić część lub wszystkie swoje zniżki. Dlaczego? Ponieważ zniżki przepadają również za brak ciągłości w ubezpieczeniu. Na ogół dzieje się to najwcześniej wtedy, gdy miną dwa lata od posiadania ostatniej polisy OC na pojazd.

Jak sprawdzić zniżki na OC?

Przed decyzją o wykupieniu polisy OC zapewne usłyszysz i przeczytasz wiele rad, ale rzadko kiedy można dowiedzieć się, jak sprawdzić zniżki na OC. Tymczasem sprawa nie jest trudna i można ją załatwić nawet bez podnoszenia się sprzed komputera. Przedstawiamy więc sposoby na to, jak sprawdzić zniżki w OC.

1. Sposób – sprawdzić ostatnią polisę

Jeśli wiemy, gdzie ona się znajduje (a może być z tym jednak kłopot, bo dziś nie ma już obowiązku wożenia polisy „przy sobie”), wówczas na dokumentach od ubezpieczyciela powinniśmy znaleźć informację o liczbie posiadanych zniżek. Może ona znajdować się na małym blankiecie, ale może również na umowie. Jeśli nie możesz odszukać polisy, spróbuj skontaktować się z ubezpieczycielem, który powinien udzielić ci informacji o liczbie posiadanych zniżek.

2. Sposób – Zaświadczenie o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego.

Popularny ZOPUK, czyli dokument, który otrzymamy od ubezpieczyciela, z którym zawarliśmy umowę OC. Dowiemy się z niego, jakie ubezpieczenie posiadaliśmy oraz czy i ile nastąpiło szkód w tym czasie. Na zaświadczeniu nie znajdziemy informacji o dokładnej ilości zniżek, ale z jego pomocą wyliczymy okres bezszkodowej jazdy.

3. Sposób – sprawdzenie historii w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym

Wszyscy ubezpieczyciele mają obowiązek rejestracji umów OC i AC w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym (UFG), który gromadzi dane o każdym ubezpieczającym się kierowcy. To właśnie tam wszyscy ubezpieczyciele sprawdzają historię ubezpieczeniową klienta i na jej podstawie przyznają zniżki.

Najprościej jest więc założyć konto na portalu UFG, by samodzielnie pobrać dane. Operacja nie trwa długo, a takie konto może się nam przydać w wielu przypadkach. Aby je założyć należy:

  • wejść na stronę UFG.pl,
  • kliknąć „Sprawdź przebieg ubezpieczeń OC i AC”,
  • zalogować się za pomocą Profilu Zaufanego (lub poprzez założenie konta),
  • wybrać jedną z opcji: „Osoba Prywatna”, „Jednoosobowa Działalność Gospodarcza”, „Firma lub inny podmiot”,
  • wypełnić swoje podstawowe dane kontaktowe,
  • kliknąć „utwórz konto”.

W taki sposób staliśmy się posiadaczami konta portalu UFG. Teraz, by sprawdzić zniżki na OC, należy:

  • kliknąć „Przebieg ubezpieczeń OC i AC”,
  • kliknąć „Wniosek o udostępnienie informacji o przebiegu ubezpieczeń OC i AC”,
  • zaznaczyć jaki rodzaj ubezpieczenia nas interesuje,
  • zaznaczyć, czy chcemy otrzymać historię ubezpieczeń z ostatnich pięciu lat, czy też pełną historię dostępną w bazie UFG,
  • kliknąć „wyślij”.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

W taki sposób, w ciągu kilku sekund, w naszej skrzynce mailowej znajdzie się raport „Informacja o przebiegu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz casco pojazdów lądowych (AC)”.

W raporcie zawarty jest:

  • nr polisy,
  • nazwa zakładu ubezpieczeń,
  • marka pojazdu,
  • rodzaj pojazdu,
  • numer rejestracyjny,
  • numer VIN,
  • okres ochrony ubezpieczeniowej,
  • liczba zdarzeń.

Na podstawie tych danych można sprawdzić liczbę lat ubezpieczania pojazdów oraz liczbę szkód, a z kolei na podstawie tych danych można obliczyć jakich zniżek możemy spodziewać się w danym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Uwaga! Wniosek o udostępnienie informacji o przebiegu ubezpieczenia można również wypełnić bez zakładania konta. Należy to zrobić na specjalnym druku, który dostępny jest TUTAJ (https://zawszeubezpieczony.pl/images/pdf/ufg-wniosek-o-udzielenie-informacji-o-przebiegu-oc-firma-osoba-prawna-1.pdf), ale należy liczyć się z tym, że ta droga będzie dłuższa i bardziej skomplikowana.

4. Sposób – porównanie ofert OC

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, nawet znając wartość przysługujących nam zniżek, nie będziemy w stanie wycenić swojej polisy. Czy warto więc tracić czas na ich dokładne wyliczenie?

Okazuje się, że znacznie szybciej znajdziemy najtańsze OC podając tylko do wiadomości towarzystwa:

  • od ilu lat kupujemy obowiązkowe ubezpieczenie samochodu,
  • czy z tych polis były wypłacane odszkodowania,
  • czy pomiędzy kolejnymi okresami ochrony wystąpiła przerwa, a jeśli tak, to jak długa.

Na tej podstawie (oraz korzystając z informacji o pojeździe i pozostałych o właścicielu auta) każda firma wyliczy nam proponowaną składkę OC i uwzględni w niej przysługujące nam zniżki. Wystarczy już tylko porównać ją z ofertami innych firm i wybrać najtańszą polisę.

Równoczesnego porównania ofert kilkunastu ubezpieczycieli możesz dokonać korzystając z naszego kalkulatora OC i AC

Oblicz składkę OC/AC

Czy zniżki OC przechodzą na współmałżonka?

Jeśli chodzi o współmałżonka, to „przekazanie” zniżek jest możliwe w dwóch przypadkach: w razie ustalenia wspólnoty majątkowej oraz przy zarejestrowaniu pojazdu na oboje partnerów. Wystarczy, że jeden ze współmałżonków nawet w niewielkim procencie będzie współwłaścicielem pojazdu, a już polisa będzie miała tyle zniżek, ile posiada współwłaściciel pojazdu z bogatszą historią ubezpieczenia.

Przykład: Pani Joanna od wielu lat ubezpiecza pojazd i jeździ bezszkodowo, więc ma maksymalną ilość zniżek. Na zakup pojazdu w końcu zdecydował się także jej mąż – Tadeusz, który jeszcze nigdy nie ubezpieczał samochodu na siebie, bo korzystał z auta pani Joanny. Okazało się jednak, że polisa OC dla pana Tadeusza wychodzi bardzo drogo, ponieważ nie wypracował on jeszcze żadnych zniżek. W tej sytuacji małżeństwo zdecydowało, że pani Joanna zostanie współwłaścicielem auta pana Tadeusza, dzięki czemu pan Tadeusz może korzystać z wypracowanych przez nią zniżek, więc polisa OC jest znacznie tańsza.

Zdarza się także (choć już niezwykle rzadko), że towarzystwo zgadza się na przeniesienie zniżek na OC współmałżonka, nawet jeśli nie jest on współwłaścicielem auta. Wówczas z reguły wymagane jest potwierdzenie / oświadczenie o posiadaniu wspólnoty majątkowej.

Czy młody kierowca może korzystać ze zniżek współwłaściciela?

Często z problemem bardzo wysokich składek spotykają się młodzi kierowcy i wówczas wielu z nich decyduje się wpisać jako współwłaściciela do pojazdu rodziców lub – jeśli mają już swój pierwszy samochód – do jego dowodu rejestracyjnego dopisują rodzica lub kogoś z rodziny, kto ma maksymalną liczbę zniżek, by dzięki temu mniej płacić za OC.

Oczywiście, sam fakt, że właścicielem auta jest młoda osoba, wpłynie na wysokość składki. Równocześnie jednak ubezpieczyciel uwzględni zniżki współwłaściciela i biorąc pod uwagę jego doświadczenie oraz zazwyczaj mniejsze skłonności do brawury na drodze, oceni niższe ryzyko wystąpienia kolizji czy wypadku.

Sprawdź, ile za płacisz za OC po ustanowieniu współwłaściciela

Należy przy tym pamiętać, że każdy ze współwłaścicieli buduje swoją historię ubezpieczeń. Młody kierowca co roku będzie mógł więc liczyć na niższą polisę i gdy w końcu zdecyduje się samodzielnie ubezpieczyć samochód, będzie mógł się już pochwalić zniżkami.

Tu jednak także jest druga strona medalu – jeśli młody kierowca spowoduje wypadek lub kolizję samochodem, którego współwłaścicielem jest ktoś z rodziny lub znajomych, wówczas ta osoba również traci część zniżek!

Współwłasność w celu obniżenia składki OC można stosować wobec wszystkich osób, także spoza rodziny. Warto jednak nie zapominać o tym, że wiąże się to ze sporą odpowiedzialnością oraz zaufaniem.

Podsumowanie

  • Za każdy rok bezszkodowej jazdy właściciel pojazdu otrzymuje określoną liczbę zniżek (na ogół jest to 10 proc.) lub rabat kwotowy.
  • Maksymalnie każdy kierowca może uzbierać 60 proc. zniżek, choć ci najbardziej uważni mogą liczyć na dodatkowe rabaty.
  • Spowodowanie kolizji lub wypadku wiąże się z odebraniem części zniżek.
  • Liczbę zniżek w OC można sprawdzić na poprzedniej umowie ubezpieczenia, na Zaświadczeniu o Przebiegu Ubezpieczenia Komunikacyjnego, a także za pośrednictwem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
  • Obniżenie składki OC można uzyskać m.in. poprzez wcześniejsze ubezpieczanie innego pojazdu (np. skutera lub przyczepy), a także poprzez dopisanie do dowodu rejestracyjnego osoby, która ma dużą liczbę zniżek.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy zniżki można gromadzić przed ukończeniem 18 lat?

    Wiele towarzystw ubezpieczeniowych zupełnie inaczej traktuje przede wszystkim młodych kierowców, do których zaliczane są osoby do 26. roku życia. W wielu przypadkach tacy kierowcy muszą liczyć się ze zwyżkami. Istnieje jednak sposób, by zniżki zacząć wypracowywać nawet jeszcze przed zdaniem egzaminu na prawo jazdy. Jak to zrobić? By budować swoją historię ubezpieczeniową, można być właścicielem skutera, a czasami nawet przyczepy. Wówczas, po zakupie pierwszego samochodu, możemy liczyć na niższe składki niż rówieśnicy, którzy w tym samym czasie dopiero ubezpieczają pojazd po raz pierwszy.

  2. Czy po kolizji z mojej winy stracę zniżki na każdym posiadanym pojeździe?

    Tak, o ile nie wykupiłeś wcześniej ubezpieczenia z tzw. gwarancją zachowania zniżek. Taka umowa chroni skutecznie przed utratą zniżek w kolejnym roku. Pamiętaj jednak, że działa ona tylko w firmie, która sprzedała Ci polisę. Ubezpieczyciele stosują również ograniczenia, np. co do liczby kolizji (zazwyczaj chroniona jest tylko pierwsza szkoda) oraz wartości likwidowanej szkody.

  3. Czy współwłaściciel może stracić zniżki z powodu kolizji z winy drugiego właściciela?

    Tak. “Dzielenie się” zniżkami ma też niekorzystne strony. Należy pamiętać, że jeśli jeden z właścicieli samochodu spowoduje wypadek lub kolizję, to wówczas drugi właściciel również straci część swoich zniżek. Dochodzi do tego, ponieważ odszkodowanie zostało wypłacone ze wspólnej polisy OC.

  4. Czy ubezpieczyciele przyznają tylko zniżki procentowe?

    Nie. Coraz częściej firma ubezpieczeniowa wylicza składkę na podstawie historii OC właściciela pojazdu i udziela rabatu kwotowego (zawartego w cenie polisy). W takim przypadku nie uzyskamy od towarzystwa informacji o procentowym rabacie i powinniśmy sugerować się wyłącznie wysokością wyliczonej przez niego składki OC.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments