Ubezpieczenie OC na pół roku – czy to możliwe?

Uśmiechnięta kobieta w samochodzie

Potrzebujesz OC na 6 miesięcy? Możesz kupić polisę na taki okres, jednak wiąże się to z pewnymi ograniczeniami. Zanim zaczniesz rozglądać się za ubezpieczeniem OC na pół roku, dowiedz się, kto, kiedy i na jakich zasadach można z niego skorzystać.

Właściciele samochodów nie zawsze potrzebują polisy OC na rok i stąd też często pojawia się pytanie, czy można wykupić OC na pół roku. Mimo że zakup OC na pół roku jest możliwy, to sposób nabycia tej polisy jest uzależniony od rodzaju pojazdu i sytuacji, w jakiej znajduje się jego właściciel.

Dla kogo jest ubezpieczenie krótkoterminowe?

Nie każdy kierowca może kupić OC na pół roku przez Internet – niekiedy konieczny będzie bezpośredni kontakt z pracownikiem firmy ubezpieczeniowej.

Ustawodawca bardzo jasno określił, jakie pojazdy mogą podlegać ubezpieczeniu krótkoterminowemu (w art. 27 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych). Zgodnie z zapisami ustawy, krótkoterminową ochroną ubezpieczeniową odpowiedzialności cywilnej mogą zostać objęte pojazdy:

 • Zarejestrowane na stałe (minimalny czas trwania OC to 30 dni), gdy właściciel ma zarejestrowaną działalność zajmującą się obrotem pojazdami – dla pojazdu, który chce kupić lub sprzedać,
 • Zarejestrowane czasowo (minimalny czas trwania 30 dni),
 • Zarejestrowane za granicą (minimalny czas trwania 30 dni, jeżeli państwem członkowskim umiejscowienia ryzyka jest Rzeczpospolita Polska),
 • Wolnobieżne (minimalny czas trwania 3 miesiące),
 • Historyczne (minimalny czas trwania 30 dni),
 • Do jazd testowych (minimalny czas trwania 30 dni), jeśli właścicielem jest podmiot uprawnionym do prowadzenia takiej działalności.

Po ustaniu ubezpieczenia krótkoterminowego na właściciela pojazdu spada obowiązek wykupienia standardowej polisy na 12 miesięcy. Od tej zasady istnieje jednak wyjątek. W przypadku pojazdów historycznych dopuszcza się przerwę w ubezpieczeniu OC. Pojazdy historyczne muszą posiadać ubezpieczenie OC wówczas, gdy pozostają w użyciu (zostaną wprowadzone do ruchu).

Czym jest ubezpieczenie OC na pół roku?

Standardowa umowa ubezpieczenia OC zawierana jest na okres 12 miesięcy, z kolei ubezpieczenie krótkoterminowe nabywane jest na krótszy czas – może to być 30 dni, 3 miesiące czy pół roku. W rezultacie można powiedzieć, że ubezpieczenie OC na 6 miesięcy jest jedną z opcji polisy krótkoterminowej.

W celu ograniczenia nadużywania polis krótkoterminowych ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych bardzo jasno określa zasady ich nabywania. Oznacza to, że nie zawsze będziesz mógł ubezpieczyć pojazd na pół roku, powołując się na przepisy dotyczące polis krótkoterminowych. To jednak wciąż nie przekreśla możliwości zakupu OC na pół roku.

Każdy właściciel samochodu może uzyskać ubezpieczenie OC na pół roku, kupując polisę całoroczną i rozkładając składkę na raty. To rozwiązanie jest szczególnie doceniane przez właścicieli samochodów, którzy mają w planach ich sprzedaż.

Jakie są różnice między ubezpieczeniem krótkoterminowym i standardową polisą OC?

Mimo że okres umowy ubezpieczenia nie ma wpływu na zakres ochrony, to między ubezpieczeniem OC krótkoterminowym a całorocznym występuje kilka istotnych różnic. Najważniejsze to:

 • Cena ubezpieczenia

Kupując ubezpieczenie OC na pół roku, zapłacisz mniej niż za OC na cały rok. Jeżeli jednak przeliczysz, ile kosztuje Cię jeden dzień ochrony, to polisa krótkoterminowa wypada zazwyczaj mniej korzystnie.

Ile kosztuje OC na okres krótszy niż rok? To zależy od tego, na jaki czas chcesz zakupić polisę. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe stosują uproszczone wzory wyliczania składek, a jeszcze inne ustalają stałe kwoty miesięczne. Przykładem może być LINK4 – OC na 30 dni kosztuje 75 zł dla samochodu osobowego i 100 zł dla samochodu dostawczego.

 • Rozwiązanie umowy

Polisa krótkoterminowa nie ulega automatycznemu przedłużeniu. Tymczasem całoroczna umowa OC (wyjątkiem jest polisa otrzymana od zbywcy pojazdu) zostaje odnowiona wraz z końcem umowy. Jak się to odbywa?

Firma ubezpieczeniowa jest zobowiązana do wysłania właścicielowi pojazdu stosownej informacji w terminie nie później niż na 14 dni przed końcem umowy. Gdy klient jej nie wypowie, umowa zostanie przedłużona na kolejne 12 miesięcy. To rozwiązanie, które ma chronić kierowców przed korzystaniem z nieubezpieczonego pojazdu.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Czy komisy samochodowe zawsze korzystają z OC krótkoterminowego?

Właściciele komisów mają obowiązek ubezpieczyć wszystkie pojazdy, które nie mają OC – niektóre samochody są oddawane w komis z ubezpieczeniem OC właściciela. Jednak nie oznacza to, że muszą oni korzystać z OC krótkoterminowego. Specjalnie dla nich wybrane towarzystwa ubezpieczeniowe stworzyły możliwość zakupienia ubezpieczenia na 12 miesięcy z jednodniowym systemem naliczania składki. W takim przypadku cena ubezpieczenia jest adekwatna do czasu, gdy pojazd znajdował się w ofercie komisu.

Przykład: Pan Edward prowadzi komis samochodowy pod Łodzią. W celu redukcji kosztów utrzymania pojazdów wystawianych na sprzedaż podpisuje on umowy OC na rok, ale z opłatą tylko za okres korzystania z ochrony. Dzięki temu nie musi pamiętać o odnowieniu OC np. co miesiąc, a przy okazji oszczędza. W momencie, gdy właściciel komisu sprzeda pojazd, obowiązek opłacenia polisy przechodzi na nabywcę.

Gdzie w 2024 r. kupić krótkoterminowe ubezpieczenie na pół roku?

Wykorzystując zapisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, możesz nabyć ubezpieczenie OC trzymiesięczne lub półroczne, np. dla pojazdu historycznego lub wolnobieżnego. Jeżeli jesteś właścicielem właśnie takiego pojazdu i chcesz kupić OC na pół roku, musisz skontaktować się bezpośrednio z agentem ubezpieczeniowym – takiego ubezpieczenia nie kupisz za pośrednictwem kalkulatora OC.

Przykład: Pan Adrian jest właścicielem pojazdu historycznego. Dotychczas korzystał on z niego tylko w okresie wakacyjnym, ale po sprzedaży „zwykłego” samochodu, jest zmuszony częściej korzystać z pojazdu zabytkowego. W związku z tym zdecydował się kupić OC krótkoterminowe na 6 miesięcy – w ten sposób nie musi kontaktować się z agentem ubezpieczeniowym co miesiąc.

Kiedy opłaca się kupić półroczne OC na raty?

Zakupione przez właściciela pojazdu (osobę fizyczną) ubezpieczenie OC przechodzi na nabywcę samochodu. Jest to korzystne dla kupującego, ale nie dla zbywcy pojazdu. Jeżeli nabywca nie zrezygnuje z polisy, to nie odzyskasz części składki, bez względu na to, czy do końca umowy został 1 dzień, miesiąc czy 11 miesięcy. Jak tego uniknąć?

Jeżeli wiesz, że w najbliższym czasie wystawisz samochód na sprzedaż, rozwiązaniem może być zakup ubezpieczenia w systemie ratalnym. Ubezpieczenie OC można zakupić np. na 2 raty płatne co pół roku i potraktować to jako pewnego rodzaju polisę krótkoterminową. Gdy do sprzedaży samochodu dojdzie przed terminem zapłaty kolejnej raty, nie stracisz – zobowiązanie finansowe przejdzie na nabywcę pojazdu. Nowy właściciel samochodu najpewniej poszuka polisy na cały rok i wykupi nowe obowiązkowe ubezpieczenie.

Jak kupić ubezpieczenie OC na 6 miesięcy, korzystając z rat?

W poszukiwaniu OC na raty wykorzystaj zamieszczony na naszej stronie kalkulator OC/AC. To narzędzie, które nie tylko umożliwia zakup ubezpieczenia na raty, ale pomaga też znaleźć najkorzystniejszą ofertę.

Przykład: Pan Albert to 37-letni mieszkaniec Częstochowy z bezszkodową historią ubezpieczenia, który chciałby kupić ubezpieczenie OC dla swojego Peugeota 308 z 2017 roku (silnik benzynowy 1598 cm3). Nie wiąże on jednak swojej przyszłości z tym samochodem i dlatego interesuje go zakup polisy w systemie ratalnym – zamierza sprzedać auto przed terminem zapłaty drugiej raty. Z jakim kosztem powinien się liczyć?

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Najtańsze oferty OC z podziałem na 2 raty
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
560,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: 708,00 zł - całkowity koszt polisy   354,00 zł - 1 rata   354,00 zł - 2 rata  
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
575,00 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: 661,00 zł - całkowity koszt polisy   331,00 zł - 1 rata   330,00 zł - 2 rata  
Link4
OC
AC
Assistance
NNW
601,86 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: 664,77 zł - całkowity koszt polisy   332,38 zł - 1 rata   332,39 zł - 2 rata  
Beesafe
OC
AC
Assistance
NNW
769,76 zł* rata od 0 zł
Dodatkowo: 908,32 zł - całkowity koszt polisy   454,16 zł - 1 rata   454,16 zł - 2 rata  
Najtańsze oferty OC z podziałem na 2 raty
Uniqa
560,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: 708,00 zł - całkowity koszt polisy 354,00 zł - 1 rata 354,00 zł - 2 rata
Benefia
575,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: 661,00 zł - całkowity koszt polisy 331,00 zł - 1 rata 330,00 zł - 2 rata
Link4
601,86 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: 664,77 zł - całkowity koszt polisy 332,38 zł - 1 rata 332,39 zł - 2 rata
Beesafe
769,76 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Dodatkowo: 908,32 zł - całkowity koszt polisy 454,16 zł - 1 rata 454,16 zł - 2 rata

* Kalkulacja z 25.04.2024 r. dla 37-latka z Częstochowy (maksymalne zniżki w OC). Samochód: Peugeot 308 z 2017 r. (benzyna, poj. 1,6 l)

Jak widać z powyższego zestawienia, kierowca ma spory wybór. Jednocześnie, nie wszystkie firmy działające na polskim rynku proponują właścicielom samochodów możliwość rozłożenia składki na 2 raty. Przykładowo, pan Albert otrzymał najtańszą ofertę OC od firmy Trasti ze składką 489 zł. Ten ubezpieczyciel nie zgadza się jednak na sprzedaż ratalną.

Jakie kary grożą za brak obowiązkowego ubezpieczenia?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma prawo nałożyć na właściciela pojazdu karę za brak OC. Ile wynosi kara za brak OC? Wysokość opłaty karnej jest uzależniona od okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej.

Wysokość kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia została powiązana z wysokością ustalanej corocznie płacy minimalnej. Ponieważ w 2024 roku zmienia się ona dwa razy, również opłaty karne za brak ubezpieczenia OC zmieniają się w dwóch terminach – 1 stycznia i 1 lipca.

Ile wynosi kara za brak OC w 2024 roku?

Pojazd osobowyPojazd ciężarowyPozostałe pojazdy
Kary za brak OC w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca
Do 3 dni1700 zł2550 zł280 zł
Od 4 do 14 dni4240 zł6360 zł710 zł
Powyżej 14 dni8480 zł12730 zł1410 zł
Kary za brak OC w okresie od 1 lipca do 31 grudnia
Do 3 dni1720 zł2580 zł290 zł
Od 4 do 14 dni4300 zł6450 zł720 zł
Powyżej 14 dni8600 zł12900 zł1430 zł

Gdzie znaleźć najlepszą ofertę po krótkoterminowym ubezpieczeniu?

Gdy termin polisy krótkoterminowej dobiega końca, należy zakupić standardową polisę OC (na 12 miesięcy). Korzystne oferty można znaleźć za pośrednictwem zamieszczonego na naszej stronie internetowej kalkulatora. Jak działa to narzędzie?

Wystarczy wprowadzić podstawowe dane, które dotyczą pojazdu i korzystających z niego kierowców. W zaledwie kilka minut otrzymasz wgląd do ofert kilkunastu towarzystw. Później pozostaje już tylko sfinalizować zakup wybranego produktu.

Podsumowanie

 • Krótkoterminowe OC na pół roku mogą wykupić tylko wskazani w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych właściciele pojazdów mechanicznych.
 • OC na pół roku w systemie ratalnym można kupić za pośrednictwem kalkulatora OC AC – nie trzeba kontaktować się z agentem ubezpieczeniowym.
 • Po zakończeniu OC krótkoterminowego polisa nie przedłuży się automatycznie – konieczne jest wykupienie ubezpieczenia całorocznego.
 • Tylko właściciele niektórych pojazdów (np. historycznych) nie muszą ubezpieczać auta przez cały czas, w którym jest ono zarejestrowane.
 • Przedsiębiorcy, którzy zajmują się handlem samochodami używanymi, mogą wykupić OC krótkoterminowe lub całoroczne z tzw. składką zryczałtowaną.
 • Maksymalna kara za brak OC dla właścicieli samochodów osobowych w 2024 roku wynosi 8600 złotych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy można opłacić OC na pół roku?

  W ofertach firm ubezpieczeniowych nie występuje taki produkt jak „ubezpieczenie OC na pół roku”. Jednak rzeczywiście możesz opłacić OC jedynie na 6 miesięcy, rozkładając składkę rocznego OC na dwie raty. Inna możliwość to zakup ubezpieczenia krótkoterminowego na 6 miesięcy. Taka polisa jest jednak dostępna tylko dla określonych ustawowo grup kierowców.

 2. Czy ubezpieczenie AC również można kupić tylko na pół roku?

  Możesz kupić ubezpieczenie AC na 6 miesięcy, ale jedynie bezpośrednio w firmie ubezpieczeniowej. Ponieważ standardowo umowa AC jest zawierana na okres roku, to trzeba liczyć się z mniejszym wyborem – niektóre firmy mogą odmówić Ci sprzedaży AC na pół roku. W pierwszej kolejności o AC na taki okres powinieneś zapytać u tego ubezpieczyciela, u którego wykupiłeś polisę OC.

 3. Czy mogę kupić OC na pół roku i AC na rok?

  Ubezpieczenia OC i AC najlepiej kupić w pakiecie. Możesz oczywiście opłacić składkę OC na 6 miesięcy (korzystając z rat), a AC na rok, przy czym jest to rzadko spotykane rozwiązanie. Większość firm ubezpieczeniowych systemem ratalnym obejmuje całą składkę, bez względu na to, jak wiele polis kupisz.

 4. Co się stanie, gdy zapomnę opłacić składkę OC na pół roku?

  Firma ubezpieczeniowa przypomni Ci o płatności – otrzymasz monit. Jeżeli go zlekceważysz, ubezpieczyciel podejmie kolejne kroki, aby odzyskać zaległą składkę, czyli przekaże sprawę firmie windykacyjnej. Nieopłacenie składki OC nie spowoduje jednak, że pozostaniesz bez ochrony ubezpieczeniowej. Jednocześnie nieopłacenie nawet jednej raty spowoduje, że polisa nie odnowi się automatycznie.

 5. Czy OC na pół roku się opłaca?

  Odpowiedź na to pytanie zależy od powodu, dla którego chcesz skorzystać z płatności ratalnej. Jeżeli w planach masz sprzedaż samochodu, to OC na 6 miesięcy może okazać się opłacalne. W pozostałych przypadkach składka płacona w ratach będzie wyższa od składki opłaconej jednorazowo.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments