Ile kosztuje przegląd samochodu? Aktualne ceny [2024]

Ile kosztuje przegląd techniczny samochodu

Badanie techniczne pojazdu to stały wydatek dla każdego właściciela pojazdu. Ile kosztuje obowiązkowy przegląd samochodu? Co grozi właścicielom pojazdów, którzy o nim zapomną? Z artykułu dowiesz się też, jakich dokumentów wymagają stacje kontroli pojazdów.

W regularnie kontrolowanym przez fachowców pojeździe można szybko wykryć i usunąć usterki. Jest to o tyle ważne, że każdy nieprawidłowo działający podzespół może doprowadzić do utraty kontroli nad samochodem przez kierowcę, w efekcie czego może dojść do kolizji drogowej. Inaczej mówiąc, wymóg przeglądów jest podyktowany głównie kwestią bezpieczeństwa – ma spowodować, że niesprawne pojazdy nie będą poruszać się po drogach.

Pytanie tylko, czy obowiązkowe badanie techniczne jest drogie? Ile kosztuje przegląd samochodu? Obecne stawki za badanie techniczne samochodu osobowego wynoszą 98 zł, a samochodu z instalacją gazową 161 zł. Przegląd motocykla to z kolei wydatek 62 zł. Pojazdów wymienionych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury jest oczywiście znacznie więcej. Sprawdź, ile zapłacisz za przegląd swojego pojazdu w 2024 roku.

Uwaga! Poniższy tekst dotyczy badania technicznego, a nie przeglądu samochodu. Sformułowania „badanie techniczne” i „przegląd” stosujemy w nim zamiennie, ze względu na to, że są one często używane przez kierowców jako synonimy.

Czym różni się przegląd od badania technicznego auta?

Różnica między przeglądem a badaniem technicznym sprowadza się do obowiązkowości. Przeglądy są nieobowiązkowe – najczęściej korzystają z nich właściciele nowych samochodów. Obowiązkowe są za to badania techniczne – regularnie muszą je przechodzić wszystkie pojazdy silnikowe, nie tylko auta.

Zarówno przegląd, jak i badanie techniczne to oględziny pojazdu – celem tych procedur jest sprawdzenie wybranych podzespołów. Badanie techniczne jest jednak dużo bardziej obszerne i dokładne, bo obejmuje więcej elementów.

Kluczowe różnice między przeglądem a badaniem technicznym

Przegląd technicznyBadanie techniczne
ObowiązkowośćNie, ale producent może uzależniać od tego gwarancjęTak – na podstawie ustawy Prawo o ruchu drogowym
Cel przeprowadzeniaZachowanie gwarancji producentaDopuszczenie pojazdu do ruchu
Częstotliwość wykonywaniaDecyduje producent, może to być co 12 miesięcyCo roku, ale od tej zasady są wyjątki
ZakresZgodnie z zaleceniami producentaZależy od pojazdu, zgodnie z przepisami
PłatnośćNie zawsze, koszty może pokrywać ASOZawsze – 98 zł za auto osobowe

Jakie są rodzaje badań technicznych?

Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Z art. 81 tej ustawy wynika, że funkcjonują trzy rodzaje badań technicznych.

Rodzaje badań technicznych:

 • okresowe badania techniczne – są przeprowadzane przed pierwszą rejestracją pojazdu w Polsce (z wyjątkami), a następnie powtarzane co roku,
 • dodatkowe badania techniczne – jedną z sytuacji, gdy pojazd zostaje skierowany na takie badanie, jest uzasadnione przypuszczenie, że zagraża on bezpieczeństwu ruchu drogowego,
 • badania co do zgodności z warunkami technicznymi – takiemu badaniu podlega pojazd zabytkowy przed pierwszą rejestracją na terytorium Polski.

Jak często należy zgłaszać się na badania techniczne?

Okresowe badanie techniczne pojazdu przeprowadza się co roku, ale od tej zasady jest kilka wyjątków. Warto je poznać – można dzięki temu zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

Częstotliwość wykonywania obowiązkowych przeglądów technicznych:

 • po raz pierwszy przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji;
 • następnie po upływie 2 lat od poprzedniego badania technicznego (czyli przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji);
 • później już co roku.

Auta z instalacjami gazowymi oraz wszystkie te, które są dostosowane do przewozu osób (np. taksówki), muszą przechodzić przegląd co roku.

Właściciele pojazdów zabytkowych nie muszą w ogóle zgłaszać się na okresowe badania techniczne, chyba że wykorzystują posiadany samochód w celach zarobkowych – wówczas obowiązuje ich przegląd wykonywany co roku.

Ile kosztuje przegląd samochodu w 2024 roku?

Stawki za badania techniczne pojazdów są ustalane odgórnie przez Ministra Infrastruktury. Mimo pojawiających się informacji o podniesieniu cen obowiązkowych przeglądów wciąż obowiązują stawki zamieszczone w załączniku do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 29 września 2004 r. w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów.

Ile kosztuje przegląd samochodu? Cena zależy od rodzaju pojazdu.

Ceny badania technicznego w 2024 roku

Samochód osobowy98 zł
Auto z instalacją gazową (badanie techniczne + specjalistyczne)161 zł
Motocykl, ciągnik rolniczy62 zł
Motorower50 zł
Samochód ciężarowy i specjalny do 3,5 t d.m.c.98 zł
Autobus przeznaczony do przewozu nie więcej niż 15 osób łącznie z kierowcą98 zł
Samochód ciężarowy powyżej 3,5 t do 16 t153 zł
Samochód ciężarowy powyżej 16 t176 zł
Autobus do przewozu więcej niż 15 osób łącznie z kierowcą199 zł

Przegląd dotyczy nie tylko samochodów, ale również przyczep. Jesteś właścicielem przyczepy? Przyjeżdżając z nią na stację kontroli pojazdów, musisz spodziewać się dodatkowej opłaty. Sprawdź, ile kosztuje badanie techniczne przyczepy.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Ceny badań technicznych przyczep w 2024 roku

Przyczepa ciężarowa rolnicza do 1,5 t40 zł
Przyczepa ciężarowa rolnicza powyżej 1,5 t do 6 t50 zł
Przyczepa ciężarowa rolnicza powyżej 6 t70 zł
Przyczepa ciężarowa i specjalna o masie całkowitej do 3,5 t78 zł
Przyczepa ciężarowa i specjalna powyżej 3,5 t do 16 t163 zł
Przyczepa ciężarowa i specjalna powyżej 16 t177 zł

Inaczej prezentuje się cennik badań pojazdów skierowanych na dodatkowe badanie techniczne. Właściciele pojazdów, którzy muszą zgłosić się na stację kontroli w celu przejścia właśnie takiego badania, zapłacą od 20 zł wzwyż.

Cena za dodatkowe badanie techniczne w 2024 roku

Określone usterki techniczne, warunki techniczne (osobno za każde określone warunki techniczne czy badany układ/zespół)20 zł
Dane techniczne niezgodne ze stanem faktycznym51 zł
Po wypadku, kolizji drogowej – badanie specjalistyczne94 zł

Może się zdarzyć, że podczas badania technicznego diagnosta stwierdzi usterkę. Wówczas właściciel pojazdu nie musi ponownie płacić za pełen przegląd – po usunięciu problemu ponownemu sprawdzeniu może podlegać tylko naprawiony element, o ile jednak przeglądu będzie dokonywać ta sama stacja.

Ceny za ponowne sprawdzenie mechanizmów i zespołów w 2024 roku

Skuteczność działania hamulców tramwaju120 zł
Skuteczność działania hamulca elektrodynamicznego trolejbusu50 zł
Geometria kół jednej osi36 zł
Poziom hałasu20 zł
Połączenie układu kierowniczego oraz jałowego ruchu koła kierownicy, luzów w zawieszeniu20 zł
Skuteczność i równomierność działania hamulców20 zł
Działanie amortyzatorów jednej osi14 zł
Toksyczność spalin14 zł
Ustawienie i natężenie świateł drogowych i świateł mijania14 zł
Wszystkie pozostałe usterki łącznie20 zł

Przegląd techniczny a usterki pojazdu – czy narażasz się na dodatkowe koszty?

Stwierdzenie usterki podczas obowiązkowego przeglądu to spory kłopot dla kierowcy – konieczne jest usunięcie problemów. To oznacza mniejsze lub większe wydatki i rodzi pytanie o koszt ponownego przeglądu. Czy zapłacisz za ponowne badanie techniczne? Nie zawsze.

Może dotyczyć Cię tylko płatność za ponowne sprawdzenie naprawionego mechanizmu albo podzespołu (zgodnie z powyższą tabelą), o ile wrócisz na tę samą stację diagnostyki. Wówczas pracownik stacji naliczy jedynie opłatę częściową, a nie opłatę za cały przegląd. Jeżeli problem w pojeździe dotyczył hamulców, to rachunek za ich ponowne sprawdzenie wyniesie 20 zł.

Jakie dokumenty będą potrzebne podczas przeglądu w 2024?

Jeżeli wybierasz się do podstawowej lub okręgowej stacji kontroli pojazdów na przegląd, pamiętaj, aby zabrać ze sobą:

 • dowód rejestracyjny pojazdu – albo pozwolenie czasowe;
 • pokwitowanie wydane przez policję – w przypadku zatrzymania dowodu rejestracyjnego;
 • świadectwo legalizacji montażu instalacji gazowej i świadectwo legalizacji zbiornika gazowego – dotyczy właścicieli samochodów z instalacją LPG.

Jak przebiega okresowe badanie techniczne pojazdu?

Aby wyeliminować sytuacje, w których niesprawny samochód przechodzi okresowe badania techniczne, już od pewnego czasu obowiązuje nowa procedura ich przeprowadzania.

Przebieg obowiązkowego przeglądu – jakie czynności wykonują stacje kontroli pojazdów?

 • Kierowca płaci za badanie techniczne – opłatę za przegląd uiszcza się przed badaniem;
 • Diagnosta przeprowadza badanie – składa się ono z trzech etapów: identyfikacji pojazdu, oceny jego stanu technicznego i sprawdzenia wyposażenia dodatkowego (np. instalacji LPG);
 • Wszelkie stwierdzone usterki wprowadzane są do specjalnej bazy, dzięki czemu są widoczne dla pracowników innych stacji kontroli;
 • Jeżeli fachowcy stwierdzą, że samochód nie jest sprawny, jego właściciel ma 14 dni na usunięcie usterki;
 • Gdy pojazd jest sprawny, kierowca otrzymuje pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym – kolejna wizyta na stacji kontroli pojazdów czeka go za rok.

Przedostatni punkt dotyczy istotnych usterek, które jednak nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jeżeli pojazd stwarza zagrożenie, to właściciel musi liczyć się z dodatkową opłatą za przetransportowanie go lawetą ze stacji kontroli pojazdów pod wskazany adres. Obowiązkiem pracowników stacji kontroli pojazdów jest zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i odesłanie go do właściwego wydziału komunikacji (tego, który wydał ten dokument).

Brak przeglądu auta – jakie konsekwencje w 2024?

Skutki braku przeglądu są dość przykre – kierowca musi spodziewać się mandatu w wysokości od 1500 do 5000 zł. Może go wystawić zarówno policja, jak i Inspekcja Transportu Drogowego. To nie wszystkie uciążliwości – wirtualnie zatrzymany zostanie też dowód rejestracyjny (w Centralnej Ewidencji Pojazdów zostanie zamieszczona odpowiednia wzmianka).

Samochód może być też w dość kiepskim stanie technicznym – mogą z niego wyciekać np. płyny eksploatacyjne. W tej sytuacji właściciel samochodu może dodatkowo otrzymać rachunek za holowanie pojazdu i ewentualnie za jego postój na parkingu.

Brak przeglądu technicznego a ubezpieczenie OC i AC – czy dostaniesz odszkodowanie?

Brak obowiązkowego badania technicznego rodzi też pytanie o wypłatę odszkodowań z ubezpieczeń OC i AC. Niestety, tu również mogą pojawić się problemy.

Brak przeglądu a wypłata odszkodowań z OC i AC:

 • jeżeli spowodujesz kolizję lub wypadek – osoba poszkodowana otrzyma odszkodowanie z twojej polisy OC;
 • gdy zostaniesz poszkodowany, a stan techniczny Twojego pojazdu przyczynił się do zwiększenia rozmiaru szkody – odszkodowanie z OC sprawcy kolizji lub wypadku może zostać zmniejszone;
 • jeżeli ubiegasz się o wypłatę odszkodowania z AC – możesz spodziewać się decyzji odmownej.

Zmiany w badaniach technicznych w 2024 roku

W ostatnich latach sporo mówi się o konieczności wprowadzenia modyfikacji w sposobie przeprowadzania i zakresie badań technicznych. Mimo że wiadomo, co ma się zmienić, to wciąż nie jest znana data wejścia w życie nowych rozwiązań. Być może będzie to miało miejsce w 2024 r.

Proponowane zmiany w badaniach technicznych, które potencjalnie mogą zacząć obowiązywać w 2024 roku:

 • diagnosta może mieć obowiązek wykonywania zdjęć pojazdu podczas przeglądu – ma to wyeliminować z rynku nieuczciwe stacje, które pozorują badanie pojazdu bez jego fizycznej obecności;
 • wprowadzona może zostać podwójna stawka za badanie techniczne pojazdu – wówczas, gdy kierowca przyjedzie na obowiązkowy przegląd 30 dni po terminie;
 • wydłużona może zostać ważność badania technicznego – do 30 dni po upływie 12 miesięcy od poprzedniego badania.

Co z cenami badań technicznych? Mimo że stawki nie były podnoszone od 19 lat, to wciąż Ministerstwo Infrastruktury nie złożyło jednoznacznej deklaracji. Być może informacja o zmianach cen na stacjach kontroli pojazdów pojawi się tuż po koniec prac nad nowelizacją przepisów.

Przeczytaj również: Przegląd samochodu 2024 – zakres, terminy, kary

Źródło: 

 • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 29 września 2004 r. w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów
 • Obwieszczenie Ministra Infrastruktury z dnia 10 maja 2023 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie wysokości opłat związanych z prowadzeniem stacji kontroli pojazdów oraz przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów 

Podsumowanie

 • Badanie techniczne i przegląd to dwa różne pojęcia, które przez kierowców często są stosowane zamiennie.
 • Obowiązek przeprowadzenia badań technicznych wynika z ustawy Prawo drogowe, podczas gdy przegląd jest zalecany przez producenta.
 • Na badanie techniczne właściciele pojazdów mają obowiązek zgłaszać się co roku, chociaż od tej zasady są przewidziane wyjątki.
 • W 2024 r. badanie techniczne auta osobowego kosztuje 98 zł, a samochodu z instalacją gazową 161 zł.
 • Badania techniczne dzielą się na: badania okresowe, badania dodatkowe i badania co do zgodności z warunkami technicznymi.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jakie formalności są związane z przeglądem samochodu?

  Formalności wynikające z przeglądu samochodu sprowadzają się do uzyskania potwierdzenia przejścia tego badania. Jeszcze do niedawna jeżeli w dowodzie rejestracyjnym zabrakło miejsca na pieczątkę od diagnosty, to kierowca musiał wymienić ten dokument. Po zmianie przepisów wystarczy, że diagnosta wystawi zaświadczenie i umieści stosowną informację w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP).

 2. Kogo obowiązuje przegląd techniczny samochodu?

  Badanie techniczne najczęściej jest omawiane z perspektywy właścicieli samochodów osobowych. Jednak nie tylko oni muszą się zgłaszać na stację kontroli pojazdów – obowiązek okresowego przeglądu dotyczy również właścicieli motocykli, ciągników rolniczych, samochodów ciężarowych i miejskich spółek, które zajmują się przewozem osób autobusami czy trolejbusami.

 3. Jaki jest zakres badania technicznego pojazdu w 2024 roku?

  Zakres badania wynika z przepisów. Diagnosta ma obowiązek skontrolować m.in. następujące zespoły i układy: zawieszenie, instalację elektryczną, układ wydechowy, układ kierowniczy i układ hamulcowy. Podczas badania technicznego sprawdza się też ogumienie, światła zewnętrzne i urządzenia sygnalizacyjne.

 4. Czy instalacja gazowa wpływa na cenę przeglądu technicznego?

  Tak, instalacja gazowa ma wpływ na koszt przeglądu technicznego – to tzw. badanie specjalistyczne. Za badanie pojazdu przystosowanego do zasilania gazem diagności pobierają dodatkową opłatę 63 zł. Stąd też, za przegląd okresowy auta osobowego z instalacją gazową trzeba zapłacić więcej, bo 161 zł.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments