Ranking ubezpieczeń samochodowych w 2023 roku – jak i gdzie kupić polisę?

Umowa ubezpieczenia samochodu
 • „Ranking ubezpieczeń” to sformułowanie wprowadzające w błąd – nie istnieje obiektywny ranking ubezpieczeń komunikacyjnych.
 • Każdy kierowca może przygotować swój indywidualny ranking ubezpieczeń OC i AC, korzystając z kalkulatora OC/AC.
 • Poszukując ubezpieczenia OC, można kierować się wyłącznie ceną, ale warto też uwzględnić jakość obsługi klienta.
 • Wybór polisy AC powinien być podyktowany zakresem ochrony – cena jedynie odzwierciedla świadczenia, z jakich może skorzystać klient.
 • Polisy komunikacyjne można kupić zarówno przez internet, jak i u agenta – nasi agenci zapewniają telefoniczne wsparcie od poniedziałku do soboty.

Chcesz kupić obowiązkowe ubezpieczenie samochodu OC lub pakiet OC i AC, więc interesuje Cię ranking ubezpieczeń? Jest pewien problem – obiektywny ranking ubezpieczeń komunikacyjnych nie istnieje. Możesz jednak skorzystać ze sprawdzonych wskazówek, dzięki którym zakup polisy będzie łatwiejszy.

Ranking zmywarek, ranking smartfonów czy ranking samochodów – takie zestawienia bez trudu znajdziesz w internecie. Czemu zatem nie istnieje ranking ubezpieczeń OC i AC? Bo w przeciwieństwie do innych produktów w przypadku polis cena nie jest stała, ale zmienia się wraz z indywidualnymi parametrami kalkulacji – np. wiekiem kierowcy czy rocznikiem pojazdu. To powoduje, że najlepsze ubezpieczenie OC i AC znajdziesz tylko po sprawdzeniu ofert różnych firm, przygotowanych wyłącznie dla Ciebie. Możesz w tym celu skorzystać z porównywarki ubezpieczeń.

Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód w 2023 roku?

Skoro ranking ubezpieczeń komunikacyjnych jest niemal niemożliwy do znalezienia, to naturalne jest pytanie, gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód. Zacznijmy od tego, co oznacza „najlepiej”.

W ubezpieczeniach obowiązkowych OC „najlepiej” kierowcy rozumieją jako „najtaniej”. Ponieważ każda polisa OC chroni w tym samym zakresie i do tej samej kwoty, niektórzy zakładają, że nie ma znaczenia, jakie towarzystwo ubezpieczeniowe zaproponuje im najtańsze ubezpieczenie OC. Możesz zatem stworzyć swój własny ranking ubezpieczeń, korzystając z naszego kalkulatora OC/AC. Pamiętaj jednak, że ceny mogą zmienić się z dnia na dzień – taki ranking nie ma zatem długiego terminu ważności.

Przykład: Pan Tomasz, pan Olek i pan Jan to rówieśnicy, którzy znają się jeszcze z czasów studenckich. Wszyscy mieszkają w Warszawie, chociaż w różnych dzielnicach (Mokotów, Wawer, Bielany). Mężczyźni użytkują ten sam model samochodu – Renault Lagunę, chociaż każdy egzemplarz pochodzi z innego rocznika (2005, 2007, 2012). Czy rankingi ubezpieczeń dla tych kierowców będą się różnić? Owszem. 

Wyniki kalkulacji – najtańsze ubezpieczenie OC

Pan TomaszPan OlekPan Jan
482 zł – Uniqa (z assistance)453 zł – Uniqa (z assistance)458 zł – Uniqa (z assistance)
608 zł – Trasti (z NNW)541 zł – Trasti522 zł – Trasti
614 zł – TUZ Ubezpieczenia (z assistance i NNW)605 zł – Beesafe615 zł – Beesafe
630 zł – Beesafe625 zł – TUZ Ubezpieczenia (z assistance i NNW)639 zł – TUZ Ubezpieczenia (z assistance i NNW)
716 zł – Link4 (z assistance)729 zł – Link4 (z assistance)676 zł – Benefia

Analogiczne zestawienie można przygotować dla polis AC. Zasadniczo jednak powinien on uwzględniać więcej parametrów. W ubezpieczeniach obowiązkowych pojazdu ważna jest wysokość składki. Tymczasem w przypadku AC cena jest odzwierciedleniem zakresu ochrony, istotny jest też poziom obsługi oferowanej przez ubezpieczycieli.

Ranking ubezpieczeń OC i AC

Brak obiektywnego rankingu OC i AC dla wszystkich kierowców powoduje, że w trakcie poszukiwań ubezpieczeń komunikacyjnych trzeba wspierać się innymi wskazówkami. Jedną z nich jest ranking ubezpieczeń bazujący na doświadczeniach kierowców.

Ranking ubezpieczeń OC i AC 2023 w oparciu o opinie kierowców: 

 1. InterRisk
 2. TUZ Ubezpieczenia
 3. Uniqa
 4. PZU
 5. Generali
 6. Warta
 7. Wiener
 8. Link4
 9. Allianz
 10. Compensa
 11. Ergo Hestia

Jak powstał powyższy ranking ubezpieczeń OC i AC? Uwzględnione parametry to: łatwość likwidacji szkód, jakość kontaktu z ubezpieczycielem, atrakcyjność oferty, udział na rynku ubezpieczeń oraz poziom skarg według udziału rynkowego. Czynniki te wpłynęły na pozycję ubezpieczycieli na liście – im lepsze wyniki w poszczególnych kategoriach uzyskała firma, tym wyższą pozycję zajęła w zestawieniu. 

Ranking ubezpieczeń OC i AC, który został sporządzony na podstawie opinii klientów, wcale nie musi być miarodajny. Trzeba pamiętać, że klient ma kontakt z ubezpieczycielem w szczególnej sytuacji – gdy dojdzie do szkody. Ograniczone zasoby kadrowe czy duża liczba spraw to główne powody, dla których szkody nie są likwidowane od ręki. To z kolei sprzyja eskalacji konfliktu na linii klient-ubezpieczyciel i skutkuje negatywną recenzją.

Dane Rzecznika Finansowego – na które towarzystwo ubezpieczeniowe najczęściej skarżą się klienci?

Nieprofesjonalna obsługa na infolinii może zachęcić klienta do wyrażenia negatywnej opinii w komentarzu, ale nie złożenia skargi. Stąd warto uwzględnić też inny ranking ubezpieczenia OC – mowa o rankingu przygotowanym przez Rzecznika Finansowego. Na kogo najczęściej składają skargi klienci korzystający z ubezpieczeń komunikacyjnych?

Liczba wniosków złożonych do Rzecznika Finansowego w 2021 roku*:  

 1. PZU – 883
 2. Ergo Hestia – 433
 3. Warta – 288
 4. Uniqa – 223
 5. Compensa – 210
 6. Link4 – 200
 7. Generali – 126
 8. InterRisk – 113
 9. Allianz – 111
 10. Wiener – 102

*Liczba wniosków dotyczy wyłącznie ubezpieczeń komunikacyjnych.

Czy ranking ubezpieczenia OC i AC przygotowany w oparciu o dane Rzecznika Finansowego jest wiarygodny? Liczba skarg może wprowadzić w błąd. Trzeba pamiętać, że PZU to największy ubezpieczyciel na polskim rynku. Stąd też liczba skarg na działalność tego ubezpieczyciela naturalnie będzie wyższa niż liczba skarg składanych na firmy, które działają jedynie na niewielką skalę. 

Co jest pomocne przy tworzeniu rankingu ubezpieczenia OC AC?

Jak widać na powyższych przykładach, ranking OC i AC może powstać z uwzględnieniem różnych kryteriów – liczą się zarówno oceny klientów, jak i liczba skarg składanych na firmy ubezpieczeniowe. Dodatkowo każdy kierowca może samodzielnie sprawdzić ile kosztuje ubezpieczenie OC i AC, korzystając z porównywarki ubezpieczeń znajdującej się na naszej stronie. Dla każdego kierowcy wyniki będą inne i nie jest to przypadek – w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym obowiązuje inny cennik. 

Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie OC i AC Twojego samochodu

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Na co najczęściej skarżą się kierowcy, którzy zwracają się do Rzecznika Finansowego? Zaskoczenia nie ma – spory dotyczą głównie świadczeń finansowych. W badanym okresie kierowcy najczęściej wskazywali na brak wypłaty odszkodowania (odmowę uznania odpowiedzialności przez ubezpieczyciela), opieszałe prowadzenie postępowania likwidacyjnego czy wreszcie zaniżone świadczenia.

Czy najtańsze OC to najlepsze OC?

Dla wielu kierowców najtańsze OC to rzeczywiście najlepsze OC – w ten sposób można zaoszczędzić. Trzeba jednak pamiętać, że aspekt finansowy, chociaż istotny, nie jest najważniejszy. Równie ważny jest poziom obsługi klienta. Uważasz, że ta kwestia nie ma znaczenia, bo przecież w razie szkody będziesz kontaktować się z firmą wybraną przez sprawcę? Masz rację, ale tylko częściowo.

Przykładowe sytuacje, gdy kontakt z ubezpieczycielem jest niezbędny, to:

 • chęć otrzymania Zielonej Karty – będzie ona potrzebna przed wyjazdem np. na Ukrainę czy Białoruś,
 • sprzedaż samochodu – o transakcji trzeba poinformować ubezpieczyciela,
 • likwidacja szkody z dodatkowych ubezpieczeń – assistance czy NNW często można nabyć wraz z OC za niewielką dopłatą.

Na co zwrócić uwagę, kupując ubezpieczenie samochodu?

Ranking ubezpieczeń OC AC uwzględniający w ocenie różne dane (opinie klientów czy skargi na ubezpieczycieli do Rzecznika Finansowego) nie powinien być jedynym kryterium wyboru ubezpieczeń komunikacyjnych. Chcesz być zadowolony z zakupionych produktów? Musisz zwrócić uwagę na więcej aspektów i sprawdzić ofertę w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC – jak wybrać?

W przypadku OC sprawa jest prosta – wybierając OC weź pod uwagę cenę i możliwość zakupu dodatkowych ubezpieczeń, np. assistance czy NNW. Wiele działających na polskim rynku firm proponuje te polisy za niewielką dopłatą – często są to kwoty rzędu 10, 15 czy 30 zł za rok. Niewiele, prawda?

Jeżeli uważasz, że nie potrzebujesz dodatkowej ochrony, to dodatkowym wyznacznikiem mogą być zniżki, które nabędziesz wraz z polisą OC. Niektóre firmy ubezpieczeniowe współpracują np. ze stacjami paliw czy sprzedawcami akcesoriów samochodowych. W ten sposób mogą one zapewnić swoim klientom atrakcyjne rabaty u partnerów.

Najlepsze ubezpieczenie AC – jak kupić tanie i korzystne autocasco?

Wybór AC jest bardziej złożony. Aby dobrze wybrać, musisz zwrócić uwagę na: zakres ochrony (AC mini, AC pełne), zakres terytorialny ochrony, rodzaj części użytych do naprawy pojazdu, zastosowanie przez ubezpieczyciela amortyzacji części, sposób likwidacji szkody (kosztorys, bezgotówkowo), wysokość udziału własnego i minimalną wysokość szkody. Inaczej mówiąc, cena nie będzie tu kluczowa. 

Przykład: Pani Agata chce kupić ubezpieczenie samochodu. Do ubezpieczenia OC AC będzie zgłaszać Kię Rio z 2019 r. Właścicielka pojazdu w razie szkody nie chce zagłębiać się w kwestie kosztorysów – zależy jej na bezgotówkowej naprawie. Jednocześnie istotny jest dla niej brak udziału własnego w szkodzie, a ponieważ pani Ania planuje podróżować, ochrona musi wykraczać poza granice Polski. 

Wyniki kalkulacji – indywidualny ranking ubezpieczeń OC i AC

Ubezpieczyciel, cenaBezgotówkowa naprawa autaBrak udziału własnego w szkodzieZakres terytorialny (Polska + Europa)
Wiener – 1224 zł
Link4 – 1329 zł
Benefia – 1432 zł
Beesafe – 1440 zł
Uniqa – 1441 zł
Trasti – 1685 zł
Benefia – 1897 zł
Wiener – 2203 zł

Porównaj oferty w kalkulatorze OC i AC

Mimo że większość towarzystw ubezpieczeniowych deklaruje chęć objęcia samochodu ochroną, to proponowany zakres polisy (ogólne warunki ubezpieczenia AC) jest różny. Gdyby głównym kryterium wyboru była cena, ten indywidualny ranking ubezpieczeń nie spełniłby oczekiwań właścicielki Kii Rio – najtańsze OC nie odpowiada jej potrzebom.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że między wymienionymi w tabeli ubezpieczeniami różnic jest więcej. Mowa tu o warunkach NNW i assistance, czyli dodatkowych produktach dołączonych do pakietu OC + AC.

Zakup ubezpieczenia OC i AC online czy u Agenta – co jest lepsze?

Ubezpieczenie OC i AC oraz szereg dodatków, jak np. NNW, ASS, ubezpieczenie szyb czy ubezpieczenie opon, możesz kupić zarówno przez internet, jak i u agenta. To, które rozwiązanie sprawdzi się lepiej, zależy wyłącznie od Twoich preferencji.

Zakup ubezpieczenia OC i/lub AC online to:

 • możliwość sprawdzenia ofert ubezpieczycieli w dowolnym momencie – udostępniany przez nas kalkulator OC/AC działa przez całą dobę,
 • oszczędność czasu – wystarczy, że raz wprowadzisz parametry, a otrzymasz co najmniej kilka propozycji,
 • możliwość powrotu do kalkulacji w dowolnym momencie – jeżeli podasz adres e-mail, otrzymasz link, dzięki któremu powrócisz do kalkulacji,
 • sposób na sprawdzenie ceny różnych kombinacji polisy – nawet jeżeli nie planujesz, że kupisz np. ubezpieczenie OC z assistance, to niewielka różnica w cenie może Cię zachęcić do zmiany zdania,
 • brak kontaktu z ubezpieczycielem, czy agentem – cała procedura odbywa się zdalnie, a potwierdzenie zakupu polisy otrzymasz na skrzynkę e-mail.

Zakup ubezpieczenia OC i/lub AC u agenta to:

 • możliwość skorzystania z pomocy – jeżeli kupujesz polisy komunikacyjne po raz pierwszy, masz prawo czuć się zagubiony i zdezorientowany,
 • wsparcie posprzedażowe – gdy zgłosisz agentowi np. sprzedaż pojazdu, on zajmie się resztą formalności.

Nie masz zaufanego agenta, który mógłby Ci podpowiedzieć najlepsze rozwiązanie w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych? Skontaktuj się z nami – nasz agent pomoże Ci zdalnie (przez telefon) znaleźć najtańsze OC lub dopasowane do Twoich potrzeb dodatkowe polisy komunikacyjne.

Oblicz składkę OC/AC

FAQ  - najczęściej zadawane pytania o ranking towarzystw ubezpieczeniowych

 1. Jak powstaje ranking towarzystw ubezpieczeniowych?

  Ranking OC AC może powstać na kilka sposobów – może on m.in. uwzględniać liczbę skarg składanych na ubezpieczycieli do Rzecznika Finansowego lub być kalkulacją przygotowaną dla konkretnego klienta. Sposób powstania rankingu ubezpieczeń ma ogromne znaczenie dla jego przydatności podczas wyboru produktów ubezpieczeniowych. 

 2. Czy ranking ubezpieczeń jest aktualny? 

  Każdy dobry ranking ubezpieczeń komunikacyjnych powinien zawierać informację, na jaki dzień został sporządzony oraz w oparciu o jakie założenia. Korzystając z naszego kalkulatora OC/AC otrzymasz informację, na jaki dzień została przygotowana kalkulacja – możesz znaleźć najtańsze OC z wyprzedzeniem.

 3. Czy warto sugerować się rankingiem ubezpieczeń?

  Żaden ranking ubezpieczeń komunikacyjnych opublikowany na portalach internetowych nie jest w pełni miarodajny, jeśli głównym kryterium jest cena. Powodem jest to, w jaki sposób ubezpieczyciele wyliczają składkę – kalkulacje przeprowadza się indywidualnie dla każdego kierowcy. Wskazówką może być m.in. ranking ubezpieczeń OC przygotowany na podstawie ocen wystawionych ubezpieczycielom przez klientów. 

 4. Która firma ubezpieczeniowa jest najlepsza? 

  Trudno jednoznacznie wskazać, która firma oferuje najlepsze ubezpieczenie samochodu. Wystarczą drobne różnice, aby zmieniło się to, który ubezpieczyciel ma najkorzystniejszą ofertę dla klienta. Jeżeli chcesz sprawdzić, gdzie znajdziesz dobrą propozycję ubezpieczenia dla samochodu, zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora OC/AC – to prosty sposób, aby znaleźć najtańsze OC lub AC z dostosowanym do Twoich potrzeb zakresem ochrony. 

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments