Ubezpieczenie direct – co warto o nim wiedzieć?


Kobieta kupuje OC przez internet

Firmy ubezpieczeniowe działające na polskim rynku docierają do klientów ze swoimi ofertami za pośrednictwem różnych kanałów, w tym direct i przez agentów. Czy opłaca się kupić ubezpieczenie direct? Tłumaczymy, czym dokładnie są polisy direct i porównujemy je z polisami oferowanymi przez agentów ubezpieczeniowych.

Twoja umowa ubezpieczenia OC, AC, NNW czy Assistance dobiega końca? Wcale nie musisz umawiać się z agentem ubezpieczeniowym – potrzebne polisy możesz zakupić przez internet. Jeżeli nigdy wcześniej nie kupiłeś ubezpieczenia online, zapoznaj się z naszym poradnikiem – znajdziesz w nim odpowiedzi na swoje pytania.

Czym jest ubezpieczenie direct?

Ubezpieczenie direct to po prostu ubezpieczenie sprzedawane zdalnie bezpośrednio przez ubezpieczyciela, czyli z pominięciem agenta ubezpieczeniowego. Najczęściej firmy ubezpieczeniowe proponują swoje produkty przez telefon oraz stronę internetową, przy czym nie zawsze są to wyłącznie firmowe strony ubezpieczycieli. W sieci działają serwisy, na których zamieszczone są kalkulatory OC i AC – przykładem może być nasza strona. Aby zakupić ubezpieczenie, wystarczy wypełnić formularz, na podstawie którego zostanie wyliczona składka OC ubezpieczenia direct, a następnie wybrać i opłacić polisę.

Ubezpieczenia direct nie różnią się zakresem ochrony od ubezpieczeń oferowanych tradycyjnym kanałem sprzedaży. Można się o tym przekonać, zapoznając się z zakładką „dokumenty” na stronach poszczególnych firm ubezpieczeniowych. To właśnie tam znajdują się Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) dla polis direct i ubezpieczeń sprzedawanych przez agentów.

Ubezpieczenie direct a ubezpieczenie u agenta – jakie są najważniejsze różnice?

Zastanawiasz się, jakie są różnice między polisami komunikacyjnymi oferowanymi kanałem direct a sprzedawanymi przez agentów ubezpieczeniowych? Przygotowaliśmy porównanie, uwzględniające różne czynniki.

 Ubezpieczenie directUbezpieczenie u agenta
Dostępność ofertKalkulatory OC i AC pozwalają zapoznać się z propozycjami różnych firm ubezpieczeniowych działających na rynku. Klient może też kupić polisę na stronie konkretnej firmy ubezpieczeniowej.Agent może dystrybuować produkty tylko jednej firmy ubezpieczeniowej, może też oferować ubezpieczenia różnych zakładów (tzw. multiagent). Wybór może być zatem mniejszy niż w przypadku kalkulatora OC i AC.
Czas potrzebny na zakup polisyKlient w dowolnym momencie może dokonać wyliczenia składki, a następnie wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę. Zakup ubezpieczenia direct zajmuje zaledwie kilka minut.Konieczne jest umówienie się na spotkanie. Agent może zaproponować spotkanie w swoim biurze lub przyjechać do klienta.
Wygoda podczas zakupuUbezpieczenia direct dostępne są bez wychodzenia z domu. Cały proces zakupu odbywa się zdalnie, np. za pośrednictwem internetu.Agenci ubezpieczeniowi mają najczęściej stałe godziny pracy i na spotkania z klientami umawiają się w trakcie swojego dnia pracy.
Sposób płatnościZa ubezpieczenie zakupione online można zapłacić przelewem z rachunku bankowego lub kartą kredytową.Składkę wpłacić można na rachunek bankowy wskazany w umowie lub agentowi, który przekaże pieniądze firmie ubezpieczeniowej.
Formalności związane z zakupem polisyZakup polisy przez internet wymaga od klienta samodzielności – musi on wypełnić formularz, a także dokonać wyboru polisy. W przypadku ubezpieczenia AC nie obejdzie się bez zapoznania się z OWU.Klient odpowiada na pytania agenta, a następnie otrzymuje oferty. W razie wątpliwości agent odpowiada na pytania klienta, a także udziela pomocy przy wyborze optymalnego zakresu ubezpieczenia (np. w przypadku AC).
Pomoc w razie wątpliwościOsoba korzystająca z kalkulatora OC AC może skontaktować się z pracownikami infolinii, aby uzyskać pomoc w wyborze polisy.Agent ubezpieczeniowy dobrze zna oferowane produkty, dlatego powinien rozwiać wszelkie wątpliwości klienta.
DokumentyDokumenty są przesyłane na adres e-mail podany przez klienta. Może on je pobrać na swój komputer lub wydrukować.To na agencie spoczywa obowiązek wydania klientowi dokumentów po podpisaniu umowy. Najczęściej klient otrzymuje dokumenty w trakcie spotkania z agentem.
Obsługa posprzedażowaWiele firm ubezpieczeniowych oferujących ubezpieczenia direct wysyła klientom przypomnienie o końcu ochrony ubezpieczeniowej.Wielu agentów ubezpieczeniowych pozostaje w stałym kontakcie ze swoimi klientami, proponując im np. pomoc w staraniu się o odszkodowanie po kolizji lub wypadku.

Direct czy u agenta – gdzie opłaca się kupić ubezpieczenie?

Zarówno zakup ubezpieczenia u agenta, jak i przez internet ma swoje zalety i wady. To, co dla jednego klienta może uchodzić za korzystne, dla drugiego może mieć negatywny wpływ na odbiór oferty. Dla większości właścicieli samochodów liczy się jednak cena – a w przypadku ubezpieczenia OC może ona być jedynym kryterium wyboru. Jak pod względem ceny prezentują się ubezpieczenia direct i sprzedawane przez agentów ubezpieczeniowych?

Produkty ubezpieczeniowe oferowane kanałem direct mogą być tańsze niż te, które sprzedają agenci ubezpieczeniowi. Głównym powodem jest prowizja pobierana przez agentów. Dodatkowo każdy klient może szybko wybrać najtańszą ofertę, dzięki porównaniu propozycji kilkunastu firm ubezpieczeniowych za pośrednictwem intuicyjnego w obsłudze kalkulatora OC AC.

Ubezpieczenia direct – o czym trzeba pamiętać?

Zakupy na odległość dają klientom dodatkowe prawa – mowa o prawie do odstąpienia od nabytej w ten sposób umowy ubezpieczenia OC w ciągu 30 dni. Aby zrezygnować z polisy, nie trzeba podawać przyczyny – wystarczy tylko napisać pismo lub złożyć rezygnację przez telefon lub internet (jeżeli firma ubezpieczeniowa pozwala na taką formę oświadczenia).

Jeżeli składka została opłacona w całości w momencie zakupu ubezpieczenia, to ubezpieczyciel zwróci kwotę pomniejszoną o czas, przez który świadczył ochronę ubezpieczeniową. Zwrot odbędzie się na wskazany przez klienta rachunek bankowy.

Podsumowanie:

  1. Ubezpieczenia direct to ubezpieczenia sprzedawane przez telefon lub internet, czyli bez konieczności spotykania się z agentem ubezpieczeniowym.
  2. Między ubezpieczeniami direct a oferowanymi przez agentów ubezpieczeniowych występuje sporo różnic, ale nie dotyczą one zakresu ubezpieczenia.
  3. Kupując ubezpieczenie przez telefon lub internet, można sporo zaoszczędzić. Najtańszą polisę można znaleźć, porównując oferty przed zakupem.
  4. W przypadku ubezpieczenia direct klient może odstąpić od umowy w ciągu 30 dni. Nie musi przy tym podawać powodu, wystarczy oświadczenie.
Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x