Ubezpieczenia direct – czym są i co warto o nich wiedzieć?

Kobieta kupuje OC przez internet

Firmy ubezpieczeniowe działające na polskim rynku docierają do klientów ze swoimi ofertami za pośrednictwem różnych kanałów, w tym direct i przez agentów. Czy opłaca się kupić ubezpieczenie direct? Tłumaczymy, czym dokładnie są polisy direct i porównujemy je z polisami oferowanymi przez agentów ubezpieczeniowych.

Twoja umowa ubezpieczenia OC, AC, NNW czy Assistance dobiega końca? Wcale nie musisz umawiać się z agentem ubezpieczeniowym – potrzebne polisy możesz zakupić przez internet. Jeżeli nigdy wcześniej nie kupiłeś ubezpieczenia online, zapoznaj się z naszym poradnikiem – znajdziesz w nim odpowiedzi na swoje pytania.

Czym jest ubezpieczenie direct?

Ubezpieczenia direct to ubezpieczenia sprzedawane zdalnie bezpośrednio przez ubezpieczyciela. Najczęściej firmy ubezpieczeniowe proponują swoje produkty przez telefon oraz przez stronę internetową.

W sieci działają serwisy, na których zamieszczone są kalkulatory OC i AC – przykładem może być nasza strona. Aby zakupić ubezpieczenie, wystarczy wypełnić formularz, na podstawie którego zostanie wyliczona składka OC ubezpieczenia direct, a następnie wybrać i opłacić polisę.

Ubezpieczenia direct nie różnią się zakresem ochrony od ubezpieczeń oferowanych tradycyjnym kanałem sprzedaży. Można się o tym przekonać, zapoznając się z zakładką „dokumenty” na stronach poszczególnych firm ubezpieczeniowych. To właśnie tam znajdują się Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) dla polis direct i ubezpieczeń sprzedawanych przez agentów.

Ubezpieczenie direct a ubezpieczenie u agenta – jakie są najważniejsze różnice?

Zastanawiasz się, jakie są różnice między polisami komunikacyjnymi oferowanymi kanałem direct a sprzedawanymi przez agentów ubezpieczeniowych? Przygotowaliśmy porównanie, uwzględniające różne czynniki.

Ubezpieczenie directUbezpieczenie u agenta
Dostępność ofertKalkulatory OC i AC pozwalają zapoznać się z propozycjami różnych firm ubezpieczeniowych działających na rynku. Klient może też kupić polisę na stronie konkretnej firmy ubezpieczeniowej.Agent może dystrybuować produkty tylko jednej firmy ubezpieczeniowej, może też oferować ubezpieczenia różnych zakładów (tzw. multiagent). Wybór może być zatem mniejszy niż w przypadku kalkulatora OC i AC.
Czas potrzebny na zakup polisyKlient w dowolnym momencie może dokonać wyliczenia składki, a następnie wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę. Zakup ubezpieczenia direct zajmuje zaledwie kilka minut.Konieczne jest umówienie się na spotkanie. Agent może zaproponować spotkanie w swoim biurze lub przyjechać do klienta.
Wygoda podczas zakupuUbezpieczenia direct dostępne są bez wychodzenia z domu. Cały proces zakupu odbywa się zdalnie, np. za pośrednictwem internetu.Agenci ubezpieczeniowi mają najczęściej stałe godziny pracy i na spotkania z klientami umawiają się w trakcie swojego dnia pracy.
Sposób płatnościZa ubezpieczenie zakupione online można zapłacić przelewem z rachunku bankowego lub kartą kredytową.Składkę wpłacić można na rachunek bankowy wskazany w umowie lub agentowi, który przekaże pieniądze firmie ubezpieczeniowej.
Formalności związane z zakupem polisyZakup polisy przez internet wymaga od klienta samodzielności – musi on wypełnić formularz, a także dokonać wyboru polisy. W przypadku ubezpieczenia AC nie obejdzie się bez zapoznania się z OWU.Klient odpowiada na pytania agenta, a następnie otrzymuje oferty. W razie wątpliwości agent odpowiada na pytania klienta, a także udziela pomocy przy wyborze optymalnego zakresu ubezpieczenia (np. w przypadku AC).
Pomoc w razie wątpliwościOsoba korzystająca z kalkulatora OC AC może skontaktować się z pracownikami infolinii, aby uzyskać pomoc w wyborze polisy.Agent ubezpieczeniowy dobrze zna oferowane produkty, dlatego powinien rozwiać wszelkie wątpliwości klienta.
DokumentyDokumenty są przesyłane na adres e-mail podany przez klienta. Może on je pobrać na swój komputer lub wydrukować.To na agencie spoczywa obowiązek wydania klientowi dokumentów po podpisaniu umowy. Najczęściej klient otrzymuje dokumenty w trakcie spotkania z agentem.
Obsługa posprzedażowaWiele firm ubezpieczeniowych oferujących ubezpieczenia direct wysyła klientom przypomnienie o końcu ochrony ubezpieczeniowej.Wielu agentów ubezpieczeniowych pozostaje w stałym kontakcie ze swoimi klientami, proponując im np. pomoc w staraniu się o odszkodowanie po kolizji lub wypadku.

Jakie ubezpieczenia komunikacyjne są oferowane kanałem direct?

Kanałem direct można kupić praktycznie wszystkie ubezpieczenia komunikacyjne, jakie zostały stworzone z myślą o kierowcach. Wyjątkiem są produkty niszowe, jak np. ubezpieczenie oklejenia samochodu.

Najpopularniejsze ubezpieczenia direct to:

 • ubezpieczenie OC – podstawowe, obowiązkowe ubezpieczenie, które ma obowiązek kupić każdy kierowca,
 • ubezpieczenie AC – zapewnia środki na naprawę ubezpieczonego auta po jego uszkodzeniu lub zniszczeniu,
 • ubezpieczenie NNW – dzięki NNW kierowca (a czasem też pasażerowie) otrzyma świadczenie, gdy zostanie ranny w wypadku,
 • ubezpieczenie assistance – zapewnia pomoc w razie awarii na drodze, np. holowanie do najbliższego warsztatu.

Kanałem direct sprzedawane są też inne polisy komunikacyjne. Jeżeli przeanalizować oferty firm ubezpieczeniowych, to najczęściej oferowane są dodatkowe ubezpieczenia szyb, opon i pomoc prawna.

Czy ubezpieczenie direct jest tańsze niż kupowane u agenta?

Jednym z powodów rosnącego zainteresowania ubezpieczeniami direct jest ich cena – są one tańsze niż produkty oferowane przez agentów ubezpieczeniowych. Co więcej, kupując kanałem direct, będziesz mógł wybierać wśród dodatkowych polis (niektóre, jak np. assistance, są czasem dodawane jako gratis) i porównać propozycje różnych firm ubezpieczeniowych.

Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie direct i ile można zaoszczędzić? Sprawdziliśmy to na kilku przykładach, wyliczając różnicę między najtańszą a najdroższą ofertą zaproponowaną poszczególnym kierowcom.

Przykład: Pan Artur to młody kierowca – ma 22 lata i dopiero w bieżącym roku udało mu się zdać egzamin na prawo jazdy. Mężczyzna kupił używanego Volkswagena Golfa z 2005 r. Mimo że przejął on OC po poprzednim właścicielu auta, to wymagana przez firmę ubezpieczeniową dopłata skłoniła go do sprawdzenia, ile zapłaci za całoroczne OC u innego ubezpieczyciela.

Najtańsza i najdroższa oferta OC direct proponowana przykładowemu kierowcy

Firma ubezpieczeniowaCena
Najtańsze OCTrasti1664 zł
Najdroższe OCBeesafe2957 zł

Oblicz składkę OC/AC

Różnica między najtańszą a najdroższą polisą OC jest bardzo wysoka – wynosi 1293 zł. Jednocześnie mężczyzna z przykładu może zdecydować się na pakiet ubezpieczeń – OC jest oferowane w kombinacji z różnymi dodatkowymi produktami.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Pakiet OC z ubezpieczeniami dodatkowymi

UbezpieczycielOfertaCena
TrastiOC, assistance lub OC, NNW1694 zł
TrastiOC, assistance i NNW1724 zł
BenefiaOC, NNW1794 zł
mtu24.plOC, assistance2398 zł
You Can DriveOC, assistance, NNW2513 zł

Na zakupie ubezpieczeń kanałem direct oszczędzają nie tylko młodzi kierowcy – szansę na tanie OC mają też długoletni właściciele pojazdów.

Przykład: 58-letnia pani Łucja ubezpiecza Renault Clio z 2018 r. Z racji wartości pojazdu kobieta nie poszukuje jedynie podstawowej ochrony (czyli OC), ale również AC, pomocy assistance i NNW. Na jaki koszt musi się ona przygotować, kupując taki zestaw ubezpieczeń?

Oferty ubezpieczenia direct przedstawione kierowcy z przykładu

UbezpieczycielZakres pakietuCena
mtu24.plOC, AC mini, assistance, NNW1013 zł
UniqaOC, AC, assistance, NNW1052 zł
TrastiOC, AC, assistance, NNW1298 zł
WienerOC, AC, assistance, NNW, opony, bagaż1320 zł
TUZ UbezpieczeniaOC, AC, assistance, NNW1423 zł
BenefiaOC, AC, assistance, NNW1431 zł
WienerOC, AC, assistance, NNW, opony, bagaż2244 zł

Oblicz składkę OC/AC

Rozrzut cenowy jest duży. Przy zakupie dodatkowych ubezpieczeń kierowanie się wyłącznie ceną nie jest jednak rozsądnym rozwiązaniem. Dlaczego? Na powyższej liście znajdują się dwie propozycje firmy Wiener, które pozornie różnią się wyłącznie wysokością składki – w skład każdego z tych pakietów wchodzi 6 ubezpieczeń. Jeżeli jednak dokładniej porównać propozycje, to okaże się, że różnic jest więcej. Dotyczą one:

 • sposobu likwidacji szkody z AC – w pierwszym przypadku jest to kosztorys, w drugim naprawa w warsztacie,
 • sytuacji, gdy przysługuje pomoc assistance – w pierwszym przypadku jest to kolizja i wypadek, w drugim również kradzież,
 • liczby kilometrów holowania, za które zapłaci ubezpieczyciel – w pierwszym przypadku to 150 km w Polsce i 75 km w Europie, w drugim 200 km w Polsce i 100 km w Europie.

Jakie są formalności przy zakupie ubezpieczenia direct?

Zakup ubezpieczenia kanałem direct nie jest skomplikowany. Jeżeli chcesz nabyć polisy komunikacyjne, musisz jedynie:

 • odpowiedzieć na pytania dotyczące pojazdu, kierowcy (kierowców) i historii ubezpieczeniowej,
 • porównać oferty,
 • opłacić wybrane ubezpieczenie – zostaniesz przekierowany na stronę internetową swojego banku.

Dokumenty (potwierdzenie zakupu polisy, umowę, Ogólne Warunki Ubezpieczenia) otrzymasz na podany adres e-mail w ciągu kilku minut od zakupu.

Potrzebujesz pomocy przy wyborze polisy? W dalszym ciągu możesz kupić ubezpieczenia direct – wystarczy, że skontaktujesz się telefonicznie z jednym z naszych doradców.

Direct czy u agenta – gdzie opłaca się kupić ubezpieczenie?

Zarówno zakup ubezpieczenia u agenta, jak i przez internet ma swoje zalety i wady. To, co dla jednego klienta może uchodzić za korzystne, dla drugiego może mieć negatywny wpływ na odbiór oferty. Dla większości właścicieli samochodów liczy się jednak cena – a w przypadku ubezpieczenia OC może ona być jedynym kryterium wyboru. Jak pod względem ceny prezentują się ubezpieczenia direct i sprzedawane przez agentów ubezpieczeniowych?

Produkty ubezpieczeniowe oferowane kanałem direct mogą być tańsze niż te, które sprzedają agenci ubezpieczeniowi. Głównym powodem jest prowizja pobierana przez agentów. Dodatkowo każdy klient może szybko wybrać najtańszą ofertę, dzięki porównaniu propozycji kilkunastu firm ubezpieczeniowych za pośrednictwem intuicyjnego w obsłudze kalkulatora OC AC.

Plusy zakupu polis kanałem directMinusy zakupu polis kanałem direct
✓Możliwość samodzielnego wyboru polisy

✓Możliwość zakupu polisy o dowolnej porze dnia przez cały tydzień

✓Możliwość wyboru najtańszego OC lub pakietu polis, które odpowiadają Twoim potrzebom
✗Konieczność przygotowania informacji o pojeździe i kierowcy (kierowcach)

OC direct – gdzie najlepiej kupić to ubezpieczenie?

Ubezpieczenie direct możesz kupić zarówno bezpośrednio na stronie firmy ubezpieczeniowej, jak i przez porównywarkę ubezpieczeń. Drugie rozwiązanie ma pewną przewagę – pozwala sprawdzić propozycje różnych firm ubezpieczeniowych, porównać je i dzięki temu zaoszczędzić.

Chcesz sprawdzić, jakie oferty przygotowały firmy ubezpieczeniowe? Nic prostszego – skorzystaj z zamieszczonego w naszym serwisie kalkulatora OC/AC.

Ubezpieczenia direct – o czym trzeba pamiętać?

Zakupy na odległość dają klientom dodatkowe prawa – mowa o prawie do odstąpienia od nabytej w ten sposób umowy ubezpieczenia OC w ciągu 30 dni. Aby zrezygnować z polisy, nie trzeba podawać przyczyny – wystarczy tylko napisać pismo lub złożyć rezygnację przez telefon lub internet (jeżeli firma ubezpieczeniowa pozwala na taką formę oświadczenia).

Jeżeli składka została opłacona w całości w momencie zakupu ubezpieczenia, to ubezpieczyciel zwróci kwotę pomniejszoną o czas, przez który świadczył ochronę ubezpieczeniową. Zwrot odbędzie się na wskazany przez klienta rachunek bankowy.

Oblicz składkę OC/AC

Podsumowanie

 • Ubezpieczenia direct to ubezpieczenia sprzedawane przez telefon lub internet, czyli bez konieczności spotykania się z agentem ubezpieczeniowym.
 • Między ubezpieczeniami direct a oferowanymi przez agentów ubezpieczeniowych występuje sporo różnic, ale nie dotyczą one zakresu ubezpieczenia.
 • Kupując ubezpieczenie przez telefon lub internet, można sporo zaoszczędzić. Najtańszą polisę można znaleźć, porównując oferty przed zakupem.
 • W przypadku ubezpieczenia direct klient może odstąpić od umowy w ciągu 30 dni. Nie musi przy tym podawać powodu, wystarczy oświadczenie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy tylko ubezpieczenia komunikacyjne są oferowane kanałem direct?

  Ubezpieczenia komunikacyjne nie są jedyną grupą ubezpieczeń, które można kupić przez internet lub telefonicznie. Wybierasz się na zasłużony urlop? Pamiętaj, że w ten sam sposób możesz nabyć ubezpieczenie mieszkania (domu) oraz ubezpieczenie turystyczne.

 2. Czy zakup ubezpieczenia direct bez podpisania papierowej umowy na pewno jest ważny?

  Zakup polisy przez internet nie wymaga podpisania umowy – wystarczy opłacić składkę. Potwierdzenie zakupu ubezpieczenia otrzymasz na adres e-mail. Ponieważ ubezpieczyciele mają obowiązek przekazywać informacje o sprzedanych polisach do UFG, to po ok. tygodniu od zakupu OC możesz też sprawdzić, czy dane w bazie UFG zostały zaktualizowane.

 3. Jakie firmy oferują komunikacyjne ubezpieczenia direct?

  Aktualnie są to niemal wszyscy ubezpieczyciele. Niektórzy z nich specjalizują się w oferowaniu polis jedynie tym kanałem sprzedaży. Aby zaproponować kierowcom szeroki wybór, współpracujemy m.in. z następującymi firmami: Allianz, Benefia, Generali, Compensa, HDI, You Can Drive, InterRisk, LINK4, mtu24.pl, Proama, PZU i Warta.

 4. Czy kupując ubezpieczenie direct, można skorzystać z systemu ratalnego?

  Oczywiście! Pamiętaj jednak, że modele biznesowe niektórych firm ubezpieczeniowych nie zakładają oferowania polis z płatnością składki w systemie ratalnym. Może się zatem okazać, że za ubezpieczenia, które Cię zainteresują, będziesz musiał zapłacić jednorazowo.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments