Ubezpieczenie NNW samochodu online. Jak i gdzie szukać najlepszej oferty?

Kobieta kupuje polisę NNW online

Ubezpieczenie NNW jest jedną z najtańszych polis komunikacyjnych, ale w razie szkody może być warte grube tysiące złotych. Poniżej dowiesz się, kiedy i komu pomaga, a także gdzie kupić najlepsze i najtańsze ubezpieczenie NNW online.

Jeśli spowodujesz wypadek lub kolizję, to ubezpieczenie komunikacyjne zacznie działać według następujących zasad: OC chroni osobę/osoby, które są przez Ciebie poszkodowane i ich mienie. Autocasco ochroni Twój samochód. Ale kto zajmie się Tobą? W takiej sytuacji z pomocą przychodzi właśnie ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Co istotne, możesz z niego skorzystać także wtedy, gdy jesteś poszkodowanym w wypadku z winy innej osoby.

Co to jest NNW komunikacyjne?

Definicja mówi, że to jedno z dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych, które chroni od następstw nieszczęśliwych wypadków. NNW kupujemy dla danego samochodu, ale nie chroni ono auta, ale osoby, które w nim się znajdują podczas kolizji czy wypadku (czyli kierowcę oraz pasażerów ubezpieczonego pojazdu). Po nieszczęśliwym wypadku NNW pomoże tym osobom w leczeniu i rehabilitacji. Jeśli dojdzie do ich śmierci, polisa zapewni najbliższym zmarłego wypłatę rekompensaty do wysokości sumy ubezpieczenia określonej w umowie.

Bardzo ważną informacją, o której ubezpieczeni często zapominają, jest fakt, że ubezpieczeniem NNW objęci jesteśmy bez względu na to, kto jest sprawcą wypadku.

Przykład: Pan Stanisław spowodował stłuczkę, w wyniku której on doznał wstrząsu mózgu, a kierowca drugiego pojazdu złamania ręki. Jego OC pokryło koszty naprawy pojazdu oraz leczenia poszkodowanej przez niego osoby. Autocasco pana Stanisława pokryło koszty naprawy jego samochodu, ale żadna z tym polis nie zapewniła leczenia i rekompensaty za uszczerbek na zdrowiu pana Stanisława. Byłoby inaczej, gdyby pan Stanisław miał polisę NNW. Wówczas takie ubezpieczenie pokryłoby koszty leczenia i zapewniło wypłatę za uszczerbek na zdrowiu.

Więcej na temat NNW przeczytasz w artykule „Co obejmuje ubezpieczenie NNW i ile kosztuje”

Czy NNW można kupić przez Internet?

Najlepiej polisę NNW zakupić wraz z OC lub AC. NNW stanowi wówczas niewielki procent ceny takiego pakietu, a chroni nas przez cały rok. Najszybciej i najłatwiej taki zakup przeprowadzić za pośrednictwem internetowego kalkulatora. Gdzie go znaleźć?

Większość towarzystw zamieszcza kalkulator online na swojej stronie internetowej. Po wypełnieniu wniosku o OC otrzymamy równocześnie ofertę obowiązkowego ubezpieczenia, połączoną z dobrowolnym NNW. Minusem takiego rozwiązania jest jednak to, że uzyskamy propozycję tylko jednej firmy.

Znacznie wygodniejszą metodą poszukiwania najkorzystniejszego i najtańszego pakietu OC lub AC z NNW jest skorzystanie z porównywarki cen OC. Możemy wówczas wybierać spośród ofert nawet kilkunastu ubezpieczycieli.

Ile kosztuje NNW online?

Właśnie za pomocą takiego kalkulatora sprawdziliśmy, ile za polisę OC+NNW zapłaciłyby osoby z bardzo różną historią ubezpieczeń oraz doświadczeniem za kierownicą, które ubezpieczałyby Volkswagena Polo z 2015 r., silnik 1.2 benzyna.

Kierowcy kupujący OC+NNW dla tego auta to:

 1. 18-letnia Julia, uczennica z Krakowa, prawo jazdy posiada od kilku miesięcy i do tej pory nie ubezpieczała żadnego pojazdu.
 2. 40-letni Marcin, przedsiębiorca z Kielc, prawo jazdy posiada od 20 lat, od 10 lat sam ubezpiecza pojazd.
 3. 70-letnia Bożena, emerytka z Hrubieszowa, prawo jazdy od 40 lat, od 30 sama ubezpiecza samochód

Oto ceny pakietów OC+NNW dla powyższych osób:

Cena pakietu OC z NNW dla 18-letniej JuliiCena pakietu OC z NNW dla 40-letniego MarcinaCena pakietu OC z NNW dla 70-letniej Bożeny
Link4: 1923 złTrasti: 458 złBenefia: 394 zł
Trasti: 2065 złBalcia: 501 złTUZ Ubezpieczenia: 397 zł
Uniqa: 2550 złTUZ Ubezpieczenia: 522 złTrasti: 440 zł
You Can Drive: 2738 złUniqa: 540 złBalcia: 469 zł
Benefia: 2947 złBenefia: 545 złmtu24.pl: 483 zł
Beesafe: 2971 złmtu24.pl: 611 złUniqa: 509 zł
Kalkulacja z października 2023 r.

W cenie ww. pakietów ubezpieczeń NNW stanowi tylko niewielki procent – cena polisy zamyka się w większości firm w kwocie kilkudziesięciu złotych.

Sprawdź, ile zapłacisz za OC z NNW swojego samochodu

 

Uwaga! Cena NNW online (podobnie jak polisa zakupiona w biurze Agenta) może różnić się nawet w ofercie tej samej firmy, ze względu na inną wysokość sumy ubezpieczenia. Im będzie ona wyższa, tym droższa może być polisa.

Przykładowe ceny NNW wraz z sumami ubezpieczenia przedstawiamy w dalszej części artykułu.

Na jaki czas wykupić ubezpieczenie NNW online?

Na ogół najkorzystniejszą opcją jest zakup NNW komunikacyjnego wraz polisą OC na cały rok. Niemal każdy ubezpieczyciel proponuje taki pakiet. Jeśli jednak zdecydujemy się najpierw na samo OC, to NNW będziemy mogli dokupić online później.

NNW kierowcy i pasażerów można nabyć niemal w każdym momencie, w towarzystwie, z którym zawarliśmy umowę OC lub AC. Z reguły zakłady ubezpieczeń zgadzają się na zrównanie okresu ochrony NNW z czasem, w jakim będzie obowiązywać polisa OC i/lub AC.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Przykład: Pan Franciszek wykupił ubezpieczenie OC na Fiata 500, które obowiązuje od 10 sierpnia 2023 r. do 9 sierpnia 2024 r. W październiku zaplanował wycieczkę po całej Polsce. Uznał, że na ten czas przyda mu się dodatkowa ochrona samochodu oraz jego pasażerów. Skontaktował się więc ze swoim ubezpieczycielem i dokupił polisę AC oraz NNW z okresem obowiązywania do 9 sierpnia 2024 r. Dzięki temu zapewnił sobie szeroki zakres ochrony, a dodatkowo, w przyszłości uniknie kłopotliwego pilnowania różnych terminów zawarcia umów OC, AC i NNW.

Na co zwrócić uwagę, kupując NNW online?

Bez względu na to, gdzie i jaką metodą kupujesz ubezpieczenie NNW (u Agenta, przez telefon czy online), warto zwrócić uwagę na kilka aspektów tej ochrony. Pamiętaj, że NNW to produkt dobrowolny i w związku z tym każda firma może dowolnie kształtować swoją ofertę.

Jaki jest zakres ochrony NNW kupionego przez Internet?

Podstawowy zakres NNW to wypłata określonego w umowie procentu sumy ubezpieczenia od uszczerbku na zdrowiu, dla osób poszkodowanych w wypadku drogowym. Ochroną objęte jest również życie Ubezpieczonego.

Świadczenia z NNW mogą różnić się i obejmować np. dodatkowo:

 • pomoc medyczną,
 • pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji i hospitalizacji,
 • pokrycie zakupu lub wypożyczenia sprzętu ortopedycznego i przedmiotów pomocniczych,
 • zwrot kosztów zakupu leków,
 • rekompensatę za każdy dzień niezdolności do pracy,
 • pokrycie kosztów przekwalifikowania się, jeśli obrażenia odniesione w wypadku uniemożliwiają wykonywanie dotychczasowej pracy,
 • rekompensatę w przypadku niemożliwości wykonywania dotychczasowej pracy,
 • koszt transportu zwłok i organizacji pogrzebu.

Uwaga! Świadczenie z tytułu śmierci na skutek nieszczęśliwego wypadku wypłacane jest zazwyczaj w wysokości 100% sumy ubezpieczenia.

Szczegółowa tabelka z określeniem procentowego uszczerbku na zdrowiu w zależności od doznanego urazu znajduje się w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków) wybranego towarzystwa.

Kogo obejmuje ubezpieczenie NNW komunikacyjne kupione online?

Najpopularniejsze jest NNW, w którym nie wskazuje się ubezpieczonych osób, ale pojazd. I wówczas każda osoba, która jest kierowcą lub pasażerem tego pojazdu, w razie wypadku jest objęta ubezpieczeniem NNW.

Zakres polisy może być również zależny od rodzaju oferty. Niektóre firmy, oprócz standardowego NNW, oferują produkty dodatkowe, a są to na przykład:

 • ubezpieczenie NNW osób ubezpieczonych z imienia i nazwiska. Bez względu na to, jakim pojazdem będą podróżowały i czy będą pasażerem czy kierowcą, to NNW będzie chroniło osoby wymienione w polisie – jeśli kupujemy takie NNW online, konieczny może być kontakt telefoniczny z przedstawicielem towarzystwa,
 • dodatkowe ubezpieczenie NNW dla kierowcy – bez względu na to, jakim pojazdem jedzie, jest on chroniony w ramach NNW.

Kiedy NNW zadziała?

Polisa zadziała po wypadku, do którego doszło podczas jazdy samochodem. Istnieją także sytuacje, gdy wypłata ubezpieczenia z NNW się należy, mimo że pojazd nie jest w ruchu. Taka sytuacja ma miejsce:

 • przy wysiadaniu lub wsiadaniu do samochodu,
 • podczas przebywania w aucie w trakcie zatrzymania lub postoju,
 • podczas naprawy pojazdu na trasie.

Jak widać, zakres NNW może być bardzo różny, dlatego przed podpisaniem umowy warto zapoznać się z jej warunkami.

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty z NNW kupionego online?

Zdarzają się sytuacje, gdy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z NNW. Nie jest to oczywiście zależne od sposobu zakupu polisy – takie same zasady obowiązują po zawarciu umowy w biurze Agenta – ale od warunków zawartej umowy.

Zazwyczaj z wyłączeniem od odpowiedzialności w NNW spotkamy się, gdy dojdzie do rażącego zaniedbania, a pod tym pojęciem kryją się takie sytuacje jak:

 • ubezpieczony nie miał podczas jazdy zapiętych pasów bezpieczeństwa i miało to wpływ na powstanie następstw nieszczęśliwego wypadku,
 • ubezpieczony prowadził pojazd w stanie po użyciu alkoholu lub środków odurzających,
 • ubezpieczony spowodował wypadek celowo,
 • do wypadku doszło podczas kierowania pojazdem, do którego prowadzenia ubezpieczony nie miał uprawnień,
 • w pojeździe znajdowało się więcej osób niż wynosi liczba miejsc siedzących wskazana w dowodzie rejestracyjnym,
 • do wypadku doszło podczas rajdu lub wyścigu,
 • szkoda powstała podczas odpłatnego wynajmu pojazdu.

Gdzie chroni umowa NNW zawarta online?

Zakres ochrony może być różny, a zapoznać można się z nim w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Podstawowa opcja to ochrona w Polsce, ale wiele towarzystw oferuje również ochronę poza granicami, choć tu również należy zwrócić uwagę, czy niektóre państwa nie są z tej ochrony wyłączone.

W jaki sposób jest liczony i wypłacany uszczerbek na zdrowiu?

Poważniejsze urazy określone są w procentowej tabeli uszczerbku na zdrowiu. Przykładowo, złamanie żuchwy może upoważniać do wypłaty odszkodowania w wys. 5-10 proc. sumy ubezpieczenia, utrata małżowiny usznej ok. 15 proc., uszkodzenia stopy 1-15 proc. (w zależności od tego jak poważny jest uraz).

Należy pamiętać, że każde ubezpieczenie NNW ma określoną w umowie sumę ubezpieczenia, czyli kwotę, od której liczy się procentowy uszczerbek na zdrowiu.

Przykład: Suma ubezpieczenia NNW pani Judyty to 15 tys. zł. W wypadku niestety utraciła stopę, co według tabeli norm oceny procentowej trwałego uszczerbku na zdrowiu stanowi 50 proc. uszczerbku. To oznacza, że pani Judyta powinna otrzymać 7,5 tys. zł odszkodowania.

Ta kwota byłaby znacznie wyższa, gdyby suma ubezpieczenia NNW pani Judyty była wyższa. Np. przy sumie ubezpieczenia 100 tys. zł, otrzymałaby 50 tys. zł. Na ogół jednak wyższa suma ubezpieczenia wiąże się z wyższą składką.

Sprawdziliśmy, ile za NNW zapłaciłby 40-letni kierowca z Radoczy, który poszukiwał w naszym kalkulatorze najtańszego ubezpieczenia OC Fiata 500 (benzyna, poj. silnika 0,9 l) wraz z dodatkową ochroną NNW (opcjonalnie – z ASS podstawowym, oferowanym w cenie OC).

UbezpieczycielZakres ochronyCena pakietu ubezpieczeńSuma ubezpieczenia NNW
BenefiaOC, NNW363 zł10 000 zł
TUZ UbezpieczeniaOC, NNW, assistance365 zł10 000 zł
BalciaOC, NNW395 zł10 000 zł
mtu24.plOC, NNW416 zł15 000 zł
TrastiOC, NNW420 zł50 000 zł
BenefiaOC, NNW438 zł50 000 zł
TUZ UbezpieczeniaOC, NNW, assistance441 zł25 000 zł
BeesafeOC, NNW627 złPasażerowie: 10 000 zł
Kierujący: 50 000 zł
Śmierć kierowcy: 250 000 zł
Kalkulacja z października 2023 r.

Czy można pobrać świadczenia z NNW z kilku polis?

Należy pamiętać, że świadczenia z NNW sumują się z innymi polisami, w tym także z innymi NNW. Co to oznacza? Że jeśli – jako poszkodowany – otrzymałeś już odszkodowanie z OC sprawcy, to mimo to należy ci się także odszkodowanie z NNW. A jeśli posiadasz dwie lub więcej polis NNW (taka sytuacja też się może zdarzyć), wówczas należy Ci się odszkodowanie z OC sprawcy oraz wszystkich NNW.

Podsumowanie

 • NNW to jedno z dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych, które chroni od następstw nieszczęśliwych wypadków.
 • NNW na ogół zawierane jest na samochód i obejmuje ochroną wszystkich kierowców oraz pasażerów, którzy znajdują się w pojeździe w momencie wypadku.
 • Ubezpieczenie NNW chroni kierowcę zarówno, gdy jest sprawcą wypadku, jak i poszkodowanym.
 • Podstawowe NNW to świadczenie, które wypłacane jest za procentowy uszczerbek na zdrowiu. NNW może jednak obejmować także pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji, zakupu leków, rekompensatę za niezdolność do pracy itd.
 • NNW na ogół kupuje się na rok, w pakiecie z ubezpieczeniem OC. Istnieje jednak możliwość zakupienia tej polisy oddzielnie i na krótszy okres.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy opłaca się kupić NNW online w pakiecie z innymi ubezpieczeniami?

  Zdecydowanie jest to jedna z najkorzystniejszych finansowo opcji. NNW online wraz z OC czy AC jest tańsze niż suma składek poszczególnych polis nabywanych osobno. Firmy ubezpieczeniowe chętnie obniżają ceny polis w sytuacji, gdy zyskują klienta na rok, a w perspektywie również na kolejne lata.

 2. Czy szkodę z NNW kupionego online również można zgłosić przez Internet?

  Z reguły tak. Firmy ubezpieczeniowe preferują kontakt przez e-mail, chociaż niektóre przyjmują też zgłoszenia telefonicznie. Coraz częściej standardem jest zakładanie kont klientom w serwisie ubezpieczyciela. Kontakt w ten ostatni sposób z reguły znacznie usprawnia przepływ informacji i korzystnie wpływa na termin wypłaty świadczenia.

 3. Czy można kupić NNW online na okres krótszy niż 12 miesięcy?

  NNW online na okres krótszy niż 12 miesięcy nie jest dostępne – ubezpieczenie to jest oferowane na innych zasadach niż popularne assistance. Nie oznacza to jednak, że nie można kupić NNW np. na 6 czy 9 miesięcy. Jeżeli chcesz kupić polisę na taki okres, skontaktuj się z ubezpieczycielem, który zapewnia Ci ochronę OC/AC.

 4. Czy można dokupić NNW online już po zakupie OC?

  Do rzadkości nie należy sytuacja, gdy klienci już po zakupie OC uznają, że jednak przydałyby się im dodatkowe produkty ubezpieczeniowe. Nabycie polisy NNW jest w takiej sytuacji możliwe, ale nie przez Internet. Podobnie jak przy zakupie ubezpieczenia na okres krótszy niż 12 miesięcy, konieczne jest skontaktowanie się z firmą ubezpieczeniową.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments