Ubezpieczenie NNW samochodu online. Jak i gdzie szukać najlepszej oferty?


Kobieta kupuje polisę NNW online
 • NNW to jedno z dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych, które chroni od następstw nieszczęśliwych wypadków.
 • NNW na ogół zawierane jest na samochód i obejmuje ochroną wszystkich kierowców oraz pasażerów, którzy znajdują się w pojeździe w momencie wypadku.
 • NNW chroni ubezpieczonego zarówno, gdy jest sprawcą wypadku, jak i poszkodowanym.
 • Podstawowe NNW to świadczenie, które wypłacane jest za procentowy uszczerbek na zdrowiu. NNW może jednak obejmować także pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji, zakupu leków, rekompensatę za niezdolność do pracy itd.
 • NNW na ogół kupuje się na rok, w pakiecie z ubezpieczeniem OC. Istnieje jednak możliwość zakupienia tej polisy oddzielnie i na krótszy okres.

Ubezpieczenie NNW jest jedną z najtańszych polis komunikacyjnych, ale w razie szkody może być warte grube tysiące złotych. Poniżej dowiesz się, kiedy i komu pomaga, a także gdzie kupić najlepsze i najtańsze ubezpieczenie NNW online.

Jeśli spowodujesz wypadek lub kolizję, to ubezpieczenie komunikacyjne zacznie działać według następujących zasad: OC chroni osobę i pojazd, które są przez Ciebie poszkodowane. Autocasco ochroni Twój samochód. Ale kto zajmie się Tobą? W takiej sytuacji z pomocą przychodzi właśnie NNW, z którego można skorzystać także w przypadku, gdy jest się poszkodowanym, a nie tylko sprawcą zdarzenia.

Co to jest NNW komunikacyjne?

Definicja mówi, że to jedno z dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych, które chroni od następstw nieszczęśliwych wypadków.

W praktyce oznacza to, że na ogół NNW kupujemy dla danego samochodu, ale nie chroni ono auta, ale osoby, które w nim się znajdują podczas wypadku (czyli kierowcę oraz pasażerów). Po nieszczęśliwym wypadku NNW pomoże tym osobom w leczeniu i rehabilitacji. Jeśli dojdzie do ich śmierci, polisa zapewni najbliższym zmarłego wypłatę rekompensaty do wysokości sumy ubezpieczenia określonej w umowie.

Uwaga! Bardzo ważną informację, o której ubezpieczeni często zapominają jest fakt, że ubezpieczeniem NNW objęci jesteśmy zarówno wtedy, gdy jesteśmy sprawcą wypadku, jak i pokrzywdzonym.

Przykład: Pan Stanisław spowodował stłuczkę z panią Janiną, w wyniku której on doznał wstrząsu mózgu, a ona złamania ręki. Jego OC pokryło koszty naprawy pojazdu oraz leczenia pani Janiny, autocasco pana Stanisława pokryło koszty naprawy jego samochody, ale żadna z tym polis nie objęła ani leczenia, ani rekompensaty za uszczerbek na zdrowiu pana Stanisława. A byłoby inaczej, gdyby pan Stanisław miał polisę NNW, bo wówczas to ubezpieczenie pokryłoby jego leczenie oraz uszczerbek na zdrowiu.

Więcej na temat NNW przeczytasz w artykule „Co obejmuje ubezpieczenie NNW i ile kosztuje”

Czy NNW można kupić przez Internet?

Najlepiej polisę NNW zakupić wraz z OC lub AC. NNW stanowi wówczas niewielki procent ceny takiego pakietu, a chroni nas przez cały rok. Najszybciej i najłatwiej taki zakup przeprowadzić za pośrednictwem internetowego kalkulatora. Gdzie go znaleźć?

Większość towarzystw zamieszcza kalkulator online na swojej stronie internetowej. Po wypełnieniu wniosku o OC otrzymamy równocześnie ofertę obowiązkowego ubezpieczenia, połączoną z dobrowolnym NNW. Minusem takiego rozwiązania jest jednak to, że uzyskamy propozycję tylko jednej firmy.

Znacznie wygodniejszą metodą poszukiwania najkorzystniejszego i najtańszego pakietu OC lub AC z NNW jest skorzystanie z porównywarki cen OC. Możemy wówczas wybierać spośród ofert nawet kilkunastu ubezpieczycieli.

Oblicz składkę OC/AC z NNW

Ile kosztuje NNW online?

Właśnie za pomocą takiego kalkulatora sprawdziliśmy, ile za polisę OC+NNW zapłaciłyby osoby z bardzo różną historią ubezpieczeń oraz doświadczeniem za kierownicą, które ubezpieczałyby Volkswagena Polo z 2015 r., silnik 1.2 benzyna.

Kierowcy kupujący OC+NNW dla tego auta to:

 1. 18-letnia Julia, uczennica z Krakowa, prawo jazdy posiada od kilku miesięcy i do tej pory nie ubezpieczała żadnego pojazdu.
 2. 40-letni Marcin, przedsiębiorca z Kielc, prawo jazdy posiada od 20 lat, od 10 lat sam ubezpiecza pojazd.
 3. 70-letnia Bożena, emerytka z Hrubieszowa, prawo jazdy od 40 lat, od 30 sama ubezpiecza samochód

Oto ceny pakietów OC+NNW dla powyższych osób:

UbezpieczycielCena pakietu OC z NNW dla 70-letniej BożenyCena pakietu OC z NNW dla 40-letniego MarcinaCena pakietu OC z NNW dla 18-letniej Julii
Benefia369 zł442 zł1656 zł
Trasti407 zł418 zł1773 zł
Beesafe430 zł430 zł2473 zł
You Can Drive--2720 zł
Uniqa466 zł591 zł2840 zł
TUZ Ubezpieczenia404 zł430 zł3485 zł
mtu24.pl515 zł589 zł3492 zł
Wiener664 zł769 zł4107 zł
Aviva533 zł491 zł4327 zł
Balcia384 zł452 zł4829 zł
Link4377 zł420 zł5246 zł
Kalkulacja z 15.12.2021 r.

W cenie ww. pakietów ubezpieczeń NNW stanowi tylko niewielki procent – cena polisy zamyka się w większości firm w kwocie kilkudziesięciu złotych.

 

Sprawdź, ile zapłacisz za OC z NNW swojego samochodu

 

Uwaga! Cena NNW online (podobnie jak polisa zakupiona w biurze Agenta) może różnić się nawet w ofercie tej samej firmy, ze względu na inną wysokość sumy ubezpieczenia. Im będzie ona wyższa, tym droższa może być polisa.

Przykładowe ceny NNW wraz z sumami ubezpieczenia przedstawiamy w dalszej części artykułu.

Na jaki czas wykupić NNW online?

Na ogół najkorzystniejszą opcją jest zakup NNW komunikacyjnego wraz polisą OC na cały rok. Niemal każdy ubezpieczyciel proponuje taki pakiet. Jeśli jednak zdecydujemy się najpierw na samo OC, to NNW będziemy mogli dokupić online później.

NNW można nabyć niemal w każdym momencie, w towarzystwie, z którym zawarliśmy umowę OC lub AC. Z reguły zakłady ubezpieczeń zgadzają się na zrównanie okresu ochrony NNW z czasem, w jakim będzie obowiązywać polisa OC i/lub AC.

Przykład: Pan Franciszek wykupił ubezpieczenie OC na Fiata 500, które będzie obowiązywało od 10 lutego 2021 r. do 9 lutego 2022 r. W czerwcu zaplanował wakacyjną wycieczkę po całej Polsce. Uznał, że na ten czas przyda mu się dodatkowa ochrona samochodu oraz jego pasażerów. Skontaktował się więc ze swoim ubezpieczycielem i dokupił polisę AC oraz NNW z okresem obowiązywania do 9 lutego 2022 r. Dzięki temu zapewnił sobie szeroki zakres ochrony, a dodatkowo, w przyszłości uniknie kłopotliwego pilnowania różnych terminów zawarcia umów OC, AC i NNW.

Na co zwrócić uwagę, kupując NNW online?

Bez względu na to, gdzie i jaką metodą kupujesz ubezpieczenie NNW (u Agenta, przez telefon czy online), warto zwrócić uwagę na kilka aspektów tej ochrony. Pamiętaj, że NNW to produkt dobrowolny i w związku z tym każda firma może dowolnie kształtować swoją ofertę.

Jaki jest zakres ochrony NNW kupionego przez Internet?

Podstawowy zakres NNW to wypłata określonego w umowie procentu sumy ubezpieczenia od uszczerbku na zdrowiu, dla osób poszkodowanych w wypadku. Ochroną objęte jest również życie Ubezpieczonego.

Świadczenia z NNW mogą różnić się i obejmować np. dodatkowo:

 • pomoc medyczną,
 • pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji i hospitalizacji,
 • pokrycie zakupu lub wypożyczenia sprzętu ortopedycznego i przedmiotów pomocniczych,
 • zwrot kosztów zakupu leków,
 • rekompensatę za każdy dzień niezdolności do pracy,
 • pokrycie kosztów przekwalifikowania się, jeśli obrażenia odniesione w wypadku uniemożliwiają wykonywanie dotychczasowej pracy,
 • rekompensatę w przypadku niemożliwości wykonywania dotychczasowej pracy,
 • koszt transportu zwłok i organizacji pogrzebu.

Uwaga! Świadczenie z tytułu śmierci na skutek nieszczęśliwego wypadku wypłacane jest zazwyczaj w wysokości 100% sumy ubezpieczenia.

Szczegółowa tabelka z określeniem procentowego uszczerbku na zdrowiu w zależności od doznanego urazu znajduje się w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia) wybranego towarzystwa.

Kogo obejmuje NNW kupione online?

Najpopularniejsze jest NNW, w którym nie wskazuje się ubezpieczonych osób, ale pojazd. I wówczas każda osoba, która jest kierowcą lub pasażerem tego pojazdu, w razie wypadku jest objęta ubezpieczeniem NNW.

Zakres polisy może być również zależny od rodzaju oferty. Niektóre firmy, oprócz standardowego NNW, oferują produkty dodatkowe, a są to na przykład:

 • ubezpieczenie NNW osób ubezpieczonych z imienia i nazwiska. Bez względu na to, jakim pojazdem będą podróżowały i czy będą pasażerem czy kierowcą, to NNW będzie chroniło osoby wymienione w polisie – jeśli kupujemy takie NNW online, konieczny może być kontakt telefoniczny z przedstawicielem towarzystwa,
 • dodatkowe ubezpieczenie NNW dla kierowcy. Bez względu na to, jakim pojazdem jedzie, jest chroniony w ramach NNW.

Kiedy NNW zadziała?

Polisa zadziała po wypadku, do którego doszło podczas jazdy samochodem. Istnieją także sytuacje, gdy wypłata ubezpieczenia z NNW się należy, mimo że pojazd nie jest w ruchu. Taka sytuacja ma miejsce:

 • przy wysiadaniu lub wsiadaniu do samochodu,
 • podczas przebywania w aucie w trakcie zatrzymania lub postoju,
 • podczas naprawy pojazdu na trasie.

Jak widać, zakres NNW może być bardzo różny, dlatego przed podpisaniem umowy warto zapoznać się z jej warunkami.

Kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty z NNW kupionego online?

Zdarzają się sytuacje, gdy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z NNW. Nie jest to oczywiście zależne od sposobu zakupu polisy – takie same zasady obowiązują po zawarciu umowy w biurze Agenta – ale od warunków zawartej umowy.

Zazwyczaj z wyłączeniem od odpowiedzialności w NNW spotkamy się, gdy dojdzie do rażącego zaniedbania, a pod tym pojęciem kryją się takie sytuacje jak:

 • ubezpieczony nie miał podczas jazdy zapiętych pasów bezpieczeństwa i miało to wpływ na powstanie następstw nieszczęśliwego wypadku,
 • ubezpieczony prowadził pojazd w stanie po użyciu alkoholu lub środków odurzających,
 • ubezpieczony spowodował wypadek celowo,
 • do wypadku doszło podczas kierowania pojazdem, do którego prowadzenia ubezpieczony nie miał uprawnień,
 • w pojeździe znajdowało się więcej osób niż wynosi liczba miejsc siedzących wskazana w dowodzie rejestracyjnym,
 • do wypadku doszło podczas rajdu lub wyścigu,
 • szkoda powstała podczas odpłatnego wynajmu pojazdu.

Gdzie chroni umowa NNW zawarta online?

Zakres ochrony może być różny, a zapoznać można się z nim w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Podstawowa opcja to ochrona w Polsce, ale wiele towarzystw oferuje również ochronę poza granicami, choć tu również należy zwrócić uwagę, czy niektóre państwa nie są z tej ochrony wyłączone.

W jaki sposób jest liczony i wypłacany uszczerbek na zdrowiu?

Poważniejsze urazy określone są w procentowej tabeli uszczerbku na zdrowiu. Złamanie żuchwy to np. 5-10 proc., utrata małżowiny usznej to ok. 15 proc., uszkodzenia stopy 1-15 proc. uszczerbku na zdrowiu (w zależności od tego jak poważny jest uraz).

Do tego należy pamiętać, że każde ubezpieczenie NNW posiada tzw. sumę ubezpieczenia, czyli kwotę, od której liczy się procentowy uszczerbek na zdrowiu.

Przykład: Suma ubezpieczenia NNW pani Judyty to 15 tys. zł. W wypadku niestety utraciła stopę, co według tabeli norm oceny procentowej trwałego uszczerbku na zdrowiu stanowi 50 proc. uszczerbku. To oznacza, że pani Judyta powinna otrzymać 7,5 tys. zł odszkodowania.

Ta kwota byłaby znacznie wyższa, gdyby suma ubezpieczenia pani Judyty była wyższa. Np. przy sumie ubezpieczenia 100 tys. zł, otrzymałaby 50 tys. zł. Na ogół jednak wyższa suma ubezpieczenia wiąże się z wyższą składką.

Sprawdziliśmy, ile za NNW zapłaciłby 40-letni kierowca z Radoczy, który poszukiwał w naszym kalkulatorze najtańszego ubezpieczenia OC Fiata 500 wraz z dodatkową ochroną NNW (opcjonalnie – z ASS podstawowym, oferowanym w cenie OC).

UbezpieczycielZakres ochronyCena pakietu ubezpieczeńCena NNW (w cenie pakietu)Suma ubezpieczenia NNW
UniqaOC ASS NNW618 zł69 zł10 000 zł
633 zł84 zł30 000 zł
679 zł130 zł150 000 zł
BenefiaOC NNW624 zł12 zł10 000 zł
mtu24.plOC NNW735 zł66 zł15 000 zł
ProamaOC ASS NNW695 zł10 zł20 000 zł
AvivaOC ASS NNW680 zł5 zł50 000 zł
GeneraliOC ASS (pełne) NNW813 zł6 zł100 000 zł
Kalkulacja z 27.12.2021 r. dla 40-latka z Radoczy (woj. małopolskie), kierowca posiada maksymalne z zniżki w OC, samochód: Fiat 500 z 2018 r., benzyna, poj. silnika 875 cm3

Oblicz składkę OC i porównaj oferty ubezpieczenia NNW

Czy można pobrać świadczenia z NNW z kilku polis?

Należy pamiętać, że świadczenia z NNW sumują się z innymi polisami, w tym także z innymi NNW. Co to oznacza? Że jeśli – jako poszkodowany – otrzymałeś już odszkodowanie z OC sprawcy, to mimo to należy ci się także odszkodowanie z NNW. A jeśli posiadasz dwie lub więcej polis NNW (taka sytuacja też się może zdarzyć), wówczas należy Ci się odszkodowanie z OC sprawcy oraz wszystkich NNW.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x