Jakie kupić dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne?

Uśmiechnięty kierowca samochodu

Pod terminem „ubezpieczenia komunikacyjne” już od dawna nie kryją się wyłącznie polisy OC i AC, ale cała paleta dodatkowych produktów, dzięki którym kierowca może czuć się bezpiecznie w trasie. Szukasz pakietu ubezpieczeń i zastanawiasz się, co wybrać? Poznaj nasz przewodnik – omawiamy w nim dodatkowe ubezpieczenia samochodu dedykowane kierowcom.

Duża konkurencja na rynku sprawia, że firmy ubezpieczeniowe już dawno nie konkurują wyłącznie cenami, ale również ofertą i jakością obsługi posprzedażowej. Dodatkowe ubezpieczenie samochodu, czasem proponowane jako gratis, to wabik na niezdecydowanych klientów. Opcji jest jednak tak dużo, że warto je uporządkować. Z jednej strony pozwala to zorientować się w ofertach, z drugiej zaś wybrać te produkty, które rzeczywiście przydadzą się kierowcy.

Dlaczego OC to podstawowe ubezpieczenie samochodu?

Podstawowe, obowiązkowe, najważniejsze – tak można pokrótce scharakteryzować komunikacyjne OC. To ubezpieczenie zapewnia ochronę:

 • kierowcy, który spowoduje kolizję lub wypadek – nie dochodzi wówczas do uszczuplenia jego majątku, bo szkodę likwiduje ubezpieczyciel,
 • poszkodowanemu – otrzymuje on pieniądze na naprawę uszkodzonej rzeczy (np. samochodu), a także na rehabilitację, jeżeli jest mu ona potrzebna.

Firmy ubezpieczeniowe nie tworzą dla OC Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU) – jak ma to miejsce w przypadku każdego dodatkowego ubezpieczenia samochodu – ale odsyłają do ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. To właśnie tam znajdują się szczegółowe informacje o tym, kiedy obowiązuje ochrona OC i kiedy kierowca nie może liczyć na wsparcie ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie OC kupione w Polsce (np. za pośrednictwem naszego kalkulatora) działa nie tylko w kraju, ale również w większości państw europejskich. Większości, bo istnieje kilka wyjątków, np. Ukraina czy Białoruś. Jeżeli planujesz wyjazd do wymienionych krajów, potrzebna będzie Ci Zielona Karta – potwierdzenie zakupu OC. Pamiętaj, że nie każda firma ubezpieczeniowa wydaje darmową Zieloną Kartę.

Przykład: Pani Anna 2-3 razy w roku odwiedza krewnych na Białorusi. Niestety, w bieżącym roku kupowała OC w pośpiechu. W rezultacie nie zwróciła uwagi na to, że wybrana oferta nie zapewnia jej darmowej Zielonej Karty – za wydanie tego dokumentu pani Anna będzie musiała zapłacić 25 zł.

Porównaj oferty OC kilkunastu firm

Jaką ochronę zapewnia dodatkowe ubezpieczenie samochodu AC?

Autocasco (AC) to dodatkowe ubezpieczenie samochodu, którego popularność wśród właścicieli pojazdów rośnie. Jak podaje Polska Izba Ubezpieczeń, w 2021 r. firmy ubezpieczeniowe zawarły 8 076 944 takich umów.

Na co można liczyć w ramach AC? Ta polisa przyda Ci się m.in., gdy:

 • obawiasz się kradzieży samochodu lub jego wyposażenia,
 • nie chcesz naprawiać auta po kolizji ze zwierzęciem, drzewem czy płotem,
 • często parkujesz na zewnątrz i obawiasz się, że Twój samochód zostanie uszkodzony przez siły natury, np. grad.

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu AC chroni majątek kierowcy – samochód. Szkody mogą być zlikwidowane kosztorysowo (ubezpieczyciel wypłaca kwotę, która pozwoli na naprawę auta) lub warsztatowo (ubezpieczyciel rozlicza się bezpośrednio z warsztatem). Przy wyborze ubezpieczenia AC mini (w wersji okrojonej) likwidowana jest tylko szkoda całkowita.

Uwaga! Nie zawsze będziesz mógł kupić ubezpieczenie AC. Powodem są limity wieku pojazdu, np. niektóre firmy standardowo przyjmują do ubezpieczenia pojazdy, których wiek nie przekroczył 15 lat.

Lista pojęć, które warto znać przy zakupie AC

Udział własnyPrzykład: Koszt naprawy Twojego auta wynosi 2500 zł. Przy zawarciu umowy AC udział własny został ustalony na kwotę 500 zł. Oznacza to, że ubezpieczyciel wypłaci 2000 zł odszkodowania, a żeby naprawić auto, będziesz musiał dołożyć brakujące 500 zł.
Franszyza integralnaPrzykład: Wartość szkody została wyceniona na 150 zł. Ubezpieczyciel odmawia pokrycia kosztów naprawy, powołując się na zapis w umowie, zgodnie z którym nie likwiduje on szkód o wartości niższej niż 500 zł (franszyza integralna).
Szkoda całkowitaJest ona stwierdzana wówczas, gdy koszt naprawy pojazdu przekracza 70 proc. jego wartości rynkowej. Wówczas odszkodowanie to różnica między wartością rynkową pojazdu a wartością wraku. W sprzedaży wraku może pomóc ubezpieczyciel.

Kiedy przydaje się dodatkowe ubezpieczenie samochodu assistance?

Zatrzaśnięcie kluczyków w samochodzie, brak paliwa, rozładowany akumulator, przepalona żarówka – to tylko kilka z wielu sytuacji, w których posiadanie ubezpieczenia assistance okazuje się nieocenione. Co więcej, za to dodatkowe ubezpieczenie samochodu nie zawsze musisz płacić – w wersji podstawowej często jest ono gratisem do OC.

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu assistance – co warto o nim wiedzieć:

 • każdy ubezpieczyciel oferuje assistance w co najmniej dwóch wariantach (podstawowym i rozszerzonym),
 • zakres ochrony może obejmować tylko Polskę lub większość krajów europejskich,
 • u niektórych ubezpieczycieli pojawia się ograniczenie – minimalna odległość od domu, która uprawnia do uzyskania pomocy assistance,
 • czasem w ramach assistance można liczyć na auto zastępcze,
 • assistance to jedno z nielicznych dodatkowych ubezpieczeń samochodu dostępnych również w wersji krótkoterminowej.

Przykład: Pani Mariola każdego dnia dojeżdża do pracy 22 km. Ponieważ korzysta ona ze starszego pojazdu (Fiat Bravo z 2008 r.), assistance jest jej niezbędne – w razie awarii będzie mogła skorzystać z holowania do miejsca zamieszkania. Poszukując polisy, Pani Mariola wybierała wśród dwóch propozycji od firmy Balcia. Tańsza (i jednocześnie najtańsza w zestawieniu) oferta kosztowała 366 zł. Za OC z assistance kobieta zapłaciła 395 zł. Oznacza to, że całoroczne assistance z opcją holowania na odległość 100 km kosztowało ją 29 zł.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Czy warto kupić dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne NNW?

Ubezpieczenie chroniące od następstw nieszczęśliwych wypadków to kolejna polisa, na jaką mogą zdecydować się kierowcy. Wysokość składki NNW zależy głównie od sumy ubezpieczenia, która może zostać ustalona indywidualnie z klientem.

Przykładowo Warta proponuje NNW z sumą ubezpieczenia do 100 000 zł na każdą osobę. Ubezpieczonym może być tylko kierowca lub kierowca i pasażerowie, z kolei zakres ochrony może być ograniczony jedynie do Polski lub obejmować niemal wszystkie europejskie kraje.

Kiedy ma miejsce wypłata z NNW? Gdy poszkodowany:

 • potrzebuje leczenia (ubezpieczyciel zwraca koszty leczenia),
 • nie może wrócić do aktywności zawodowej,
 • doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu,
 • zmarł (świadczenie otrzyma rodzina zmarłego),
 • złamał kończynę podczas wsiadania lub wysiadania z auta.

Oblicz składkę OC/AC z ASS i NNW

Jaką pomoc zapewnia dodatkowe ubezpieczenie szyb?

Jak wskazuje jego nazwa, to dodatkowe ubezpieczenie samochodu dotyczy szyb. W pojeździe to właśnie szyby są elementem najbardziej narażonym na uszkodzenie. W zamian za niewielką opłatę roczną (120 zł w mtu24.pl) obowiązek naprawy pękniętej szyby może jednak przejść na ubezpieczyciela.

Koszty pokrywane przez ubezpieczyciela w ramach ubezpieczenia szyb (na przykładzie mtu24.pl) to:

 • naprawa, wymiana uszkodzonej szyby – w przypadku wymiany szyby czołowej ma zastosowanie udział własny w wysokości 50 zł,
 • koszty parkowania pojazdu na parkingu strzeżonym do kwoty 300 zł brutto – gdy wymiana szyby nie jest możliwa w ciągu 24 godzin,
 • holowanie do najbliższego punktu obsługi – gdy kontynuowanie jazdy po zdarzeniu nie jest możliwe.

Czym należy się kierować przy wyborze ubezpieczenia szyb? Jeżeli chcesz kupić OC właśnie z tą polisą, zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia. To najważniejszy parametr, który ma bezpośredni wpływ na użyteczność produktu. Im wyższa będzie suma ubezpieczenia, tym lepiej. Najczęściej wynosi ona od 2000 do 6000 zł.

Kiedy warto skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia opon?

Nie każdy kierowca potrafi lub chce zmieniać koło na poboczu drogi. Jeżeli należysz do tego grona, przyda Ci się ubezpieczenie opon. Ten produkt zapewnia wymianę ogumienia przez fachowca. Jednocześnie jest to jedno z najtańszych dodatkowych ubezpieczeń samochodu – w Uniqa ceny zaczynają się już od 19 zł na rok.

Na co warto zwrócić uwagę, kupując ubezpieczenie opon? Sprawdź:

 • czy ubezpieczyciel zapewnia holowanie pojazdu do warsztatu, gdy wymiana opony na miejscu zdarzenia nie jest możliwa,
 • jakie są wyłączenia – najczęściej pomoc nie jest świadczona, gdy do zdarzenia doszło na drodze nieutwardzonej,
 • jaka jest suma ubezpieczenia – analogicznie jak w przypadku każdego innego ubezpieczenia im jest ona wyższa, tym lepiej.

Jakie jeszcze dodatkowe ubezpieczenie samochodu można kupić?

Jako kierowca z pewnością wiesz, że wymienione już dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne są najczęściej spotykane. Wystarczy jednak prześledzić oferty firm ubezpieczeniowych, aby przekonać się, że nie są to wszystkie propozycje.

Mniej popularne dodatkowe ubezpieczenia samochodu

ProduktZakres ochronyKto proponuje?
Ubezpieczenie sprzętu sportowegoPolisa dedykowana kierowcom przewożącym autem sprzęt sportowy. Odszkodowanie jest wypłacane po jego zniszczeniu, uszkodzeniu lub kradzieży. Suma ubezpieczenia – do 5000 zł.Compensa
Ochrona prawnaW ramach tego ubezpieczenia kierowca może liczyć na pomoc prawną. Ubezpieczyciel pokrywa m.in. koszty sądowe w sprawach cywilnych i karnych.PZU, Compensa
Ubezpieczenie bagażuTo dodatkowe ubezpieczenie samochodu zapewnia odszkodowanie w razie zniszczenia, uszkodzenia lub utraty bagażu.Compensa
Wsparcie finansowe po kradzieżyW razie kradzieży auta ubezpieczyciel wypłaca 2000 zł, które poszkodowany może przeznaczyć na wydatki związane z zakupem nowego pojazdu.Warta
Ubezpieczenie oklejenia pojazduPolisa przeznaczona dla klientów, którzy zdecydowali się na oklejenie swojego auta. W razie uszkodzenia oklejenia ubezpieczyciel pokrywa koszty wytworzenia i umieszczenia oklejenia na aucie.Compensa
Ubezpieczenie samochód zastępczyPo kradzieży lub unieruchomieniu samochodu ubezpieczyciel zapewnia dostęp do auta zastępczego.Uniqa
Ochrona zniżekDodatkowe ubezpieczenie samochodu ochrona zniżek zapewnia, że ubezpieczyciel przy wyliczaniu kolejnej składki nie uwzględni spowodowanej przez klienta szkody.Compensa, Warta, HDI, TUW TUW

Co można zyskać, kupując wybrane ubezpieczenia w pakiecie?

Firmy ubezpieczeniowe już od dawna dostrzegają korzyści płynące z oferowania produktów w pakietach – w ten sposób zyskują klientów na mniej popularne, dodatkowe ubezpieczenia samochodu. To rozwiązanie jest jednak korzystne również dla kierowców. Zakup kilku polis w pakiecie jest uzasadniony ekonomicznie.

Przykład: Pan Mariusz jest właścicielem Forda Ka+ z 2018 r. (diesel, poj. silnika 1498 cm3). Z uwagi na wartość pojazdu w dalszym ciągu opłaca mu się kupować zestaw polis OC/AC. Ponieważ jest rodzicem i niemal każdego dnia zawozi swoje dziecko do szkoły, to chętnie korzysta też z NNW. Z racji przystępnej ceny, mężczyzna zdecydował się również na inne produkty. Ostatecznie pakiet OC, AC, assistance, NNW, opony i bagaż kosztował go 1437 zł. To dużo mniej niż gdyby poszczególne produkty kupował osobno.

Chociaż większość kierowców do zakupu dodatkowych polis przekonują kwestie finansowe, to warto wspomnieć o jeszcze jednej zalecie tego rozwiązania – dostępie do produktów, które są sprzedawane wyłącznie z OC lub AC. Przykładem może być ochrona zniżek, samochód zastępczy czy ubezpieczenie bagażu.

Chcesz się przekonać, ile zapłacisz za dodatkowe ubezpieczenie samochodu? To proste – skorzystaj z naszego kalkulatora. Podaj dane, porównaj oferty i wybierz polisy. Możesz to zrobić szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.

Oblicz składkę OC/AC

Podsumowanie

 • Ubezpieczenie OC to ubezpieczenie obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu. Aktualnie najczęściej jest ono oferowane w ramach pakietu z dodatkowymi polisami.
 • Najpopularniejsze dodatkowe ubezpieczenia samochodu to AC, NNW i assistance. Taki pakiet zapewnia pomoc w razie różnych problemów związanych z samochodem.
 • Do rzadziej nabywanych dodatkowych polis można zaliczyć m.in. ubezpieczenie sprzętu sportowego, ubezpieczenie bagażu czy ochronę zniżek.
 • Aby nie przepłacać i nie dokupywać dodatkowych polis, warto poszukać pakietu ubezpieczeń po uprzednim określeniu swoich indywidualnych potrzeb.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy lista dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych wciąż się wydłuża?

  Firmy ubezpieczeniowe monitorują potrzeby klientów i starają się na nie odpowiedzieć. Jeżeli aktualnie w ofercie ubezpieczycieli nie znajdujesz dodatkowego ubezpieczenia samochodu, które by Ci się przydało, to nie jest wykluczone, że pojawi się ono w ofercie za kilka czy kilkanaście miesięcy.

 2. Czy opłaca się kupić każde dostępne dodatkowe ubezpieczenie samochodu?

  Nie musisz kupować każdej polisy, aby czuć się bezpiecznie, wsiadając do samochodu. Sztuka polega na wyborze tych ubezpieczeń, które rzeczywiście mogą się przydać. Przynajmniej raz w roku jeździsz na narty? Zakup ubezpieczenia sprzętu sportowego będzie uzasadniony. Jeżeli jednak dotychczas nie zdarzyło Ci się przewozić takiego ładunku i nie masz zamiaru zmieniać planów w tym zakresie, ta polisa nie jest Ci potrzebna.

 3. Które dodatkowe ubezpieczenie samochodu można kupić osobno?

  Jedną z nielicznych polis, które można nabyć bez OC lub AC, jest ubezpieczenie assistance. Jeżeli planujesz wakacyjny wyjazd i chcesz zapewnić sobie holowanie na większą odległość, pomoc tłumacza czy organizację noclegu, możesz wykupić assistance np. na 16 dni. Wysokość składki możesz wyliczyć za pomocą naszego kalkulatora assistance.

 4. Czym jest i jak działa Bezpośrednia Likwidacja Szkody?

  Bezpośrednia Likwidacja Szkody (BLS) to ułatwienie dla poszkodowanych kierowców – w sprawie wypłaty odszkodowania kontaktują się oni z firmą, w której kupili polisę. Niestety, skorzystanie z BLS nie zawsze jest możliwe. W przypadku tego systemu konieczne jest spełnienie szeregu wymogów – dotyczą one m.in. maksymalnej wysokości szkody.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments