Umowy ubezpieczenia OC najczęściej są zawierane na 12 miesięcy – jest to zasada ogólna, od której przewidziano kilka wyjątków. Kiedy możliwe jest ubezpieczenie OC na 3 miesiące? Jakie warunki trzeba spełnić, aby firma ubezpieczeniowa zgodziła się na podpisanie umowy OC na taki okres?
- Czy każdy właściciel samochodu może kupić ubezpieczenie OC na 3 miesiące?
- Dla jakich pojazdów wolnobieżnych można kupić ubezpieczenie OC na 3 miesiące?
- Co zapewnia ubezpieczenie OC na 3 miesiące?
- Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie OC na 3 miesiące?
- Gdzie kupić ubezpieczenie OC na 3 miesiące?
- Czy można kupić ubezpieczenie OC na okres krótszy niż 3 miesiące?
- Czy ubezpieczenie OC na 3 miesiące jest dostępne dla rolników?
- Podsumowanie
- FAQ – najczęściej zadawane pytania
W przypadku wielu umów strony mają pełną dowolność w kształtowaniu okresu ich obowiązywania. Nie dotyczy to jednak umów ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Aby chronić wszystkich uczestników ruchu drogowego, to, ile może trwać umowa OC, zostało zapisane w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Jednym z okresów, na jakie umowa OC może zostać zawarta, są 3 miesiące.
Czy każdy właściciel samochodu może kupić ubezpieczenie OC na 3 miesiące?
Mimo że o zakupie OC musi pamiętać każdy właściciel pojazdu, to ubezpieczenie OC na 3 miesiące śmiało można uznać za produkt niszowy. Powodem jest fakt, że z trzymiesięcznego OC może skorzystać wyłącznie jedna grupa – właściciele pojazdów wolnobieżnych.
Czym wyróżnia się pojazd wolnobieżny? Specyficzną konstrukcją. Jest to pojazd:
- posiadający silnik,
- poruszający się z prędkością do 25 km/h – jego konstrukcja uniemożliwia szybszą jazdę,
- najczęściej wykorzystywany w rolnictwie, leśnictwie, budownictwie i transporcie bliskim.
Z uwagi na budowę i przeznaczenie pojazdy wolnobieżne najczęściej nie są własnością osób fizycznych, ale firm. Zaliczając je do środków trwałych, przedsiębiorcy zyskują pod względem podatkowym.
Dla jakich pojazdów wolnobieżnych można kupić ubezpieczenie OC na 3 miesiące?
Ubezpieczenie OC na 3 miesiące jest dostępne dla niemal wszystkich pojazdów wolnobieżnych – wyjątkiem są ciągniki rolnicze (traktory) i przyczepy. Lista przykładowych pojazdów wolnobieżnych, dla których można kupić ubezpieczenie OC na 3 miesiące, prezentuje się następująco:
- pojazdy budowlane – koparki, ładowarki, palownice, równiarki, spycharki, frezarki, walce, zagęszczarki, żurawie.
- pojazdy rolnicze – kombajny, sadzarki, sieczkarnie, zgrabiarki, opryskiwacze.
- pojazdy leśne – karczowniki, rębaki, wciągarki, forwardery, harwestery, harwardery, klembanki, skidery.
- pojazdy transportowe – wózki platformowe, wózki bagażowe, wózki podnośnikowe.
Co zapewnia ubezpieczenie OC na 3 miesiące?
Ubezpieczenie OC na 3 miesiące działa identycznie jak ubezpieczenie całoroczne. Inaczej mówiąc, okres umowy jest neutralny dla zakresu ochrony ubezpieczeniowej i sum gwarancyjnych.
Gdyby kierujący pojazdem wolnobieżnym wyrządził szkodę, to ubezpieczyciel pokryje ją do wysokości aktualnie obowiązujących sum gwarancyjnych, czyli:
- 5 210 000 euro – w przypadku szkód osobowych (dotyczy jednego zdarzenia drogowego, bez względu na liczbę poszkodowanych),
- 1 050 000 euro – w przypadku szkód w mieniu (również dotyczy jednego zdarzenia drogowego).
Kup OC już od 280 zł!
- Ceny oc w 5 minut
- Porównaj oferty 14 towarzystw
- Pomoc 200 agentów
Po każdej kolizji czy wypadku firma ubezpieczeniowa przeprowadza postępowanie wyjaśniające. Gdyby okazało się, że kierujący w momencie zdarzenia był np. pod wpływem alkoholu, to ubezpieczyciel – zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych – będzie zwolniony z odpowiedzialności za szkodę.
Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie OC na 3 miesiące?
Krótkoterminowe OC na pojazd wolnobieżny zawsze jest tańsze od ubezpieczenia całorocznego (chociaż stawka za jeden dzień ubezpieczenia może być wyższa). Trudno jednak wskazać dokładne ceny, bo koszt polisy zawsze jest kształtowany przez kilka czynników – są to:
- okres ubezpieczenia – ubezpieczenie OC jest zawierane na min. 3 miesiące, ale nie ma przeszkód, aby umowa trwała dłużej, np. 6 miesięcy,
- rodzaj pojazdu – trzeba pamiętać, że pojazdy wolnobieżne to kategoria bardzo obszerna,
- historia ubezpieczenia właściciela – to kolejny czynnik wpływający na wysokość składki ubezpieczeniowej.
Gdzie kupić ubezpieczenie OC na 3 miesiące?
Ubezpieczenie OC na 3 miesiące można kupić u każdego ubezpieczyciela działającego na polskim rynku, który ma w swojej ofercie ubezpieczenia komunikacyjne. Nie można jednak zrobić tego przez kalkulator OC. Powodów jest kilka:
- ubezpieczyciel musi się upewnić, że właściciel pojazdu jest uprawniony do zakupu OC na 3 miesiące,
- ubezpieczenie OC na 3 miesiące jest relatywnie rzadko poszukiwanym produktem – w rezultacie ubezpieczycielom nie opłaca się tworzyć specjalnych kalkulatorów,
- OC na 3 miesiące to produkt, którym najczęściej zainteresowane są firmy (np. budowlane).
Jest też dobra wiadomość – mimo że poszukiwania kalkulatora ubezpieczenia OC na 3 miesiące na stronach internetowych nie przyniosą rezultatu, to wiele firm ubezpieczeniowych sprzedaje ten produkt przez internet. Wystarczy skontaktować się z infolinią i przesłać na wskazany adres e-mail wymagane dokumenty. Po ich otrzymaniu firma ubezpieczeniowa przedstawi ofertę.
Czy można kupić ubezpieczenie OC na okres krótszy niż 3 miesiące?
OC na 3 miesiące nie jest jedynym wyjątkiem przewidzianym w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych – OC można też kupić na okres krótszy niż 3 miesiące, a dokładniej na minimum 30 dni. Dla kogo jest przeznaczone ubezpieczenie OC na 30 dni?
OC na co najmniej 30 dni – podobnie jak w przypadku ubezpieczenia OC na 3 miesiące – jest dedykowane konkretnym grupom właścicieli pojazdów. Należą do nich:
- właściciele pojazdów zarejestrowanych czasowo – czasowa rejestracja dotyczy m.in. samochodów przywożonych z zagranicy,
- właściciele samochodów zabytkowych – z żółtymi tablicami rejestracyjnymi,
- komisy samochodowe – których działalność polega na sprzedaży samochodów używanych (nie wstawionych przez właściciela).
Czy ubezpieczenie OC na 3 miesiące jest dostępne dla rolników?
Tak, rolnicy mogą wykupić ubezpieczenie OC na 3 miesiące dla posiadanych pojazdów wolnobieżnych. Trzeba jednak pamiętać o następujących wyjątkach:
- ciągnik rolniczy (traktor) musi być ubezpieczony przez cały rok – w świetle prawa jest on traktowany jako pojazd mechaniczny,
- przyczepy wykorzystywane przez rolników również muszą posiadać całoroczne OC – obowiązuje zasada analogiczna jak w przypadku ciągników,
- kombajn – nie musi być objęty OC komunikacyjnym, przy czym dotyczy to sytuacji, gdy jest używany wyłącznie na polu (nie porusza się po drogach publicznych),
- prasa rolnicza – nie musi być objęta ochroną OC.
To specyficzne rozwiązanie jest spowodowane m.in. tym, że rolnicy mają obowiązek posiadać ubezpieczenie OC rolnika. Szkody wyrządzone w związku z używaniem kombajnu i prasy są pokrywane właśnie z tej polisy.
Podsumowanie
- Ubezpieczenie OC na 3 miesiące jest produktem niszowym – mogą z niego skorzystać wyłącznie właściciele pojazdów wolnobieżnych.
- Przykłady pojazdów wolnobieżnych to: koparki, ładowarki, sadzarki, opryskiwacze, karczowniki, wciągarki i wózki bagażowe.
- Polisa OC na 12 miesięcy i ubezpieczenie OC na 3 miesiące nie różnią się ani zakresem ochrony, ani wysokością sum gwarancyjnych.
- Przy wyborze ubezpieczenia OC na 3 miesiące warto kierować się ceną. Koszt polisy zależy m.in. od rodzaju pojazdu wolnobieżnego.
- Ubezpieczenie OC na 3 miesiące można kupić jedynie bezpośrednio u ubezpieczyciela. W internecie nie ma kalkulatorów OC umożliwiających nabycie polisy na taki okres.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Czy UFG sprawdza też wywiązanie się z obowiązku zakupu OC przez właścicieli pojazdów wolnobieżnych?
Oczywiście! UFG jest instytucją kontrolującą wszystkich właścicieli pojazdów, którzy mają obowiązek kupić ubezpieczenie OC, a zatem również właścicieli pojazdów wolnobieżnych. W 2022 r. kara za korzystanie z nieubezpieczonej koparki, ładowarki czy karczownika wynosi od 200 do 1000 zł.
Czy ubezpieczenie OC na 3 miesiące przedłuża się automatycznie, jak ma to miejsce w przypadku umowy na 12 miesięcy?
Ze względu na charakter ubezpieczenia OC na 3 miesiące w jego przypadku nie działa mechanizm automatycznego przedłużenia – taka polisa wygasa po upływie okresu, na jaki została kupiona. W interesie właściciela pojazdu wolnobieżnego jest dbanie o ciągłość polisy, gdy pojazd jest użytkowany.
Czy dla pojazdu wolnobieżnego trzeba kupić ubezpieczenie OC na 3 miesiące, czy można też całoroczne?
Ubezpieczenie OC na 3 miesiące to rozwiązanie pozwalające właścicielom pojazdów wolnobieżnych zaoszczędzić – mogą oni kupić polisę na okres, przez który faktycznie korzystają z pojazdu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby np. nabyć dla koparki polisę OC całoroczną.
Czy całoroczne ubezpieczenie OC dla pojazdu wolnobieżnego można kupić przez kalkulator OC?
Kalkulator OC/AC dedykowany jest właścicielom samochodów osobowych i dostawczych. Aby kupić polisę OC dla pojazdu wolnobieżnego, musisz skontaktować się bezpośrednio z firmą ubezpieczeniową. Wybór jest jednak duży – na rynku działa ok. 20 ubezpieczycieli oferujących ubezpieczenia komunikacyjne.
Czy dla pojazdów wolnobieżnych można kupić polisy dodatkowe, np. AC?
Firmy ubezpieczeniowe są elastyczne – dostosowują się do potrzeb klientów. Oznacza to, że właściciele pojazdów wolnobieżnych mogą kupić dodatkowe polisy, chociaż warunki ochrony muszą ustalić indywidualnie z ubezpieczycielem.