OC na miesiąc – kto i kiedy może je kupić?


umowa OC na miesiąc
 • Ubezpieczenie OC na miesiąc to produkt dostępny w ofertach firm ubezpieczeniowych, jest on jednak dedykowany tylko określonej grupie właścicieli pojazdów.
 • Osoby prywatne mogą kupić OC na miesiąc dla: auta zarejestrowanego czasowo, samochodu sprowadzonego z zagranicy i pojazdu historycznego.
 • Przedsiębiorcy kupują OC na miesiąc dla pojazdów sprzedawanych w komisach samochodowych i pojazdów do jazd testowych.
 • Aby kupić OC na miesiąc, konieczne jest skontaktowanie się bezpośrednio z przedstawicielem ubezpieczyciela. Niektóre firmy (np. Link4) przewidują stały cennik.
 • OC na miesiąc chroni w takim samym zakresie jak standardowa polisa zawierana na rok. Różnica sprowadza się wyłącznie do długości trwania umowy.

OC na miesiąc to rozwiązanie niestandardowe, gdyż regułą jest, że kierowcy kupują ubezpieczenie na cały rok. Z tego względu z OC na miesiąc można skorzystać tylko w wyjątkowych sytuacjach. Dowiedz się, kiedy i gdzie je kupić.

W ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych każda polisa OC oferowana na okres krótszy niż 12 miesięcy jest określana jako krótkoterminowa. Aktualnie obowiązujące przepisy umożliwiają ubezpieczycielom sprzedaż polis OC na okres co najmniej miesiąca i 3 miesięcy. Zarówno z pierwszej, jak i drugiej opcji skorzystać może określona grupa właścicieli aut.

Czy można kupić OC na miesiąc?

Kierowcy szukający oszczędności często zastanawiają się, czy można opłacić OC za jeden miesiąc. Możliwość zakupu OC na okres miesiąca została przewidziana przez ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych. Jednocześnie nie każdy kierowca może skorzystać z OC na miesiąc – dotyczy to jedynie szczególnych sytuacji.

Podsumowując – jeżeli chcesz kupić OC na miesiąc:

 • aby oszczędzać, bo jeździsz samochodem sporadycznie – nie będziesz mógł kupić krótkoterminowego ubezpieczenia OC,
 • bo jesteś właścicielem np. samochodu sprowadzonego z zagranicy – będziesz mógł skorzystać z tego produktu ubezpieczeniowego.

Dlaczego z OC na miesiąc nie może skorzystać każdy kierowca? W praktyce nabywanie OC w kolejnych miesiącach rodziłoby wiele problemów – kierowca musiałby pamiętać o terminie nabycia polisy, łatwiej byłoby też o przerwy w ciągłości ubezpieczenia. To wszystko sprawia, że OC na miesiąc jest traktowane jako odstępstwo od reguły stanowiącej, że takie ubezpieczenie nabywa się na rok.

Dla jakich pojazdów można kupić OC na miesiąc – na skróty
1Pojazdy zarejestrowane czasowo
2Pojazdy sprowadzone z zagranicy
3Pojazdy historyczne
4Pojazdy do jazd testowych
5Pojazdy sprzedawane w komisach

Kto może kupić OC na miesiąc?

Aby kupić ubezpieczenie OC na miesiąc, musisz być właścicielem takiego samochodu, który to umożliwi. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych precyzuje, że OC na jeden miesiąc może zostać zakupione dla następujących pojazdów:

 1. Pojazdy zarejestrowane czasowo

Kupiłeś auto bez aktualnego przeglądu? Na taką okoliczność została przewidziana rejestracja czasowa. Wówczas też będziesz mógł kupić ubezpieczenie OC na miesiąc. Wszystko po to, aby dać kierowcy możliwość udania się na badania techniczne.

Pamiętaj! Jazda bez OC nawet do pobliskiej stacji diagnostycznej jest ryzykowna. W razie spowodowania kolizji lub wypadku nie będziesz korzystał z ochrony ubezpieczeniowej, a to oznacza, że za wszystkie szkody będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni.

2. Pojazdy sprowadzone z zagranicy

Jeżeli sprowadziłeś samochód z zagranicy, np. z Wielkiej Brytanii (z zagraniczną tablicą rejestracyjną), również będziesz uprawniony do zakupu ubezpieczenia OC na miesiąc – tzw. OC na anglika na miesiąc. Co ważne, umowę krótkoterminową będziesz mógł zawrzeć tylko raz – kolejna powinna być już podpisana na standardowy okres, czyli rok.

W odniesieniu do pojazdów sprowadzonych z zagranicy OC na miesiąc jest czasem określane jako „ubezpieczenie graniczne”. Jak wskazuje nazwa tej polisy, kupuje się ją przed przekroczeniem granicy danego kraju.

3. Pojazdy historyczne

Jeżeli jesteś właścicielem samochodu historycznego, to z pewnością wiesz, że nie korzystasz z niego na co dzień. Dla takiego auta możesz kupić OC na miesiąc. Dzięki temu będziesz mógł zaoszczędzić, kupując ubezpieczenie dopiero wówczas, gdy udasz się na zlot fanów motoryzacji.

Dla właścicieli pojazdów historycznych – w odróżnieniu od aut np. sprowadzonych z zagranicy czy czasowo zarejestrowanych – nie ma żadnych limitów w zakresie liczby nabywanych polis. Inaczej mówiąc, z OC na miesiąc mogą oni skorzystać więcej niż raz.

4. Pojazdy do jazd testowych

To kolejna grupa samochodów, których właściciele mogą kupić OC na miesiąc. Definicja pojazdu do jazd testowych i lista warunków, jakie musi on spełniać, aby mógł zostać objęty ubezpieczeniem na okres 30 dni, znajdują się w ustawie Prawo o ruchu drogowym.

Ciekawostka: ta grupa właścicieli pojazdów jako ostatnia otrzymała możliwość zakupu krótkoterminowego ubezpieczenia OC. Miało to miejsce po aktualizacji przepisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych w 2019 r.

5. Pojazdy sprzedawane w komisach

Ze względów ekonomicznych z OC na miesiąc skorzystać mogą właściciele komisów samochodowych. Handlarze mogą przy tym zdecydować, na jaki okres chcą kupić OC – mogą skorzystać z OC na miesiąc, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby umowę zawarli na dłuższy okres.

To właśnie właściciele komisów samochodowych najczęściej nabywają krótkoterminowe OC. Dla nich ubezpieczyciele mają też oferty korzystne finansowo – płacą oni mniej niż klienci indywidualni.

Gdzie kupić OC na miesiąc?

Krótkoterminowe OC proponują wszystkie firmy ubezpieczeniowe mające w ofercie ubezpieczenia komunikacyjne. OC na miesiąc kupisz m.in. w PZU, Uniqa, Link4, Wiener, Allianz, Compensie czy Warcie. Ponieważ takie ubezpieczenie zapewnia ochronę analogiczną jak ubezpieczenie całoroczne, to ofertę przedstawi Ci każda firma ubezpieczeniowa.

Czy można kupić OC na miesiąc online? Nie, polisa OC na miesiąc online – w przeciwieństwie do innych ubezpieczeń komunikacyjnych – to rozwiązanie niespotykane. Powodów jest kilka:

 • OC na jeden miesiąc to produkt dedykowany konkretnej grupie klientów. Pracownik firmy ubezpieczeniowej musi sprawdzić, czy właściciel auta spełnia wymagania i może kupić taką polisę.
 • Produkt, jakim jest OC na miesiąc, jest sprzedawany o wiele rzadziej niż OC na rok. W rezultacie ubezpieczycielom nie opłaca się tworzyć na takie okazje indywidualnych kalkulatorów OC.
 • Zgłaszane do ubezpieczenia OC na miesiąc samochody często mają kierownicę z prawej strony – zostały sprowadzone z zagranicy. Dla tej grupy aut ubezpieczyciele odmiennie szacują ryzyko.

Jak kupić OC na miesiąc? Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem polisy na taki okres, musisz skontaktować się bezpośrednio z przedstawicielem wybranej firmy ubezpieczeniowej.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC na miesiąc?

Cena OC na miesiąc – analogicznie jak w przypadku OC na rok – jest ustalana na podstawie szeregu kryteriów, w rezultacie czego każdy z klientów otrzymuje indywidualną ofertę. Od tej zasady są jednak wyjątki. Przykładem może być firma Link4, która stosuje stały cennik.

W Link4 OC na miesiąc kosztuje:

 • 75 zł – dla samochodów osobowych,
 • 100 zł – dla samochodów dostawczych.

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC byłoby zatem droższą opcją dla kierowcy, który chciałby je kupować co miesiąc. Za rok odnawianego OC na miesiąc właściciel posiadający maksymalne zniżki musiałby w Link4 zapłacić 900 zł. Tymczasem ubezpieczenie na 12 miesięcy można kupić za o wiele niższą kwotę.

Jak znaleźć najtańsze OC na miesiąc? Jedynym sposobem jest porównanie ofert firm ubezpieczeniowych. Jeżeli nie chcesz przepłacać, czeka Cię trochę pracy – musisz:

 • Skontaktować się z wybranymi firmami ubezpieczeniowymi. Możliwe, że niektórzy ubezpieczyciele udostępnią Ci ofertę dopiero po przedstawieniu przez Ciebie dokumentów, np. skanu dowodu rejestracyjnego auta.
 • Porównać otrzymane propozycje. Wybierając OC na miesiąc, możesz uwzględnić jedynie cenę polisy – nie musisz kierować się innymi parametrami, bo te są identyczne dla każdej oferty.

Jeżeli cenisz sobie czas, porównywanie ofert nie ma racji bytu – uzyskane oszczędności mogą nie rekompensować wysiłku.

O czym należy pamiętać, kupując OC na miesiąc?

Jeżeli przepisy dopuszczają, abyś kupił OC na miesiąc, to jeszcze przed podpisaniem umowy powinieneś wiedzieć, jak działa to ubezpieczenie. Dla OC na 30 dni charakterystyczne jest:

 • Nieodnawianie się umowy. OC na miesiąc to polisa, której – w odróżnieniu od OC na rok – nie będziesz musiał wypowiedzieć.
 • Wygaśnięcie po 30 dniach bez przypomnienia od ubezpieczyciela. Sam musisz zadbać o ciągłość OC – w przeciwnym razie narażasz się na wysoką karę finansową.
 • To, że ochrona jest analogiczna jak w przypadku OC na rok. Długość umowy nie ma żadnego wpływu na zakres ochrony.
 • To, że nie kupisz pakietu ubezpieczeń OC/AC na miesiąc. Ubezpieczyciele nie proponują AC w formule krótkoterminowej.
 • To, że przedłużenie ubezpieczenia OC na miesiąc jest możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach. Będziesz mógł to zrobić (kupując kolejną polisę), jeżeli jesteś właścicielem samochodu historycznego lub komisu.

Korzystając z OC na miesiąc, szukasz polisy na 12 miesięcy? Możesz kupić ją online. Aby znaleźć OC w dobrej cenie i zawrzeć umowę przez internet, skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x