OC krótkoterminowe na miesiąc – ile kosztuje i gdzie kupić?

zawarcie umowy oc

OC na miesiąc to rozwiązanie niestandardowe, gdyż regułą jest, że kierowcy kupują ubezpieczenie na cały rok. Z tego względu z OC na miesiąc można skorzystać tylko w wyjątkowych sytuacjach. Dowiedz się, kiedy i gdzie je kupić.

Co to jest OC krótkoterminowe?

OC krótkoterminowe to ubezpieczenie zawierane na okres krótszy niż rok. Aktualnie obowiązujące przepisy umożliwiają ubezpieczycielom sprzedaż polis OC na okres co najmniej miesiąca lub 3 miesięcy. Co istotne, OC na miesiąc gwarantuje taki sam zakres ochrony co polisa obowiązująca przez 12 miesięcy.

Czy zawsze można kupić OC na miesiąc?

Kierowcy szukający oszczędności często zastanawiają się, czy można opłacić OC za jeden miesiąc. Możliwość zakupu OC na okres miesiąca została przewidziana przez ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych. Jednocześnie nie każdy kierowca może skorzystać z OC na miesiąc – dotyczy to jedynie szczególnych sytuacji.

Podsumowując – jeżeli chcesz kupić OC na miesiąc:

 • Aby oszczędzać, bo jeździsz samochodem sporadycznie – nie będziesz mógł kupić krótkoterminowego ubezpieczenia OC
 • Ponieważ jesteś właścicielem np. samochodu sprowadzonego z zagranicy – będziesz mógł skorzystać z tego produktu ubezpieczeniowego.

Dlaczego z OC na miesiąc nie może skorzystać każdy kierowca? W praktyce nabywanie OC w kolejnych miesiącach rodziłoby wiele problemów – kierowca musiałby pamiętać o terminie nabycia polisy, łatwiej byłoby też o przerwy w ciągłości ubezpieczenia. To wszystko sprawia, że OC na miesiąc jest traktowane jako odstępstwo od reguły stanowiącej, że takie ubezpieczenie nabywa się na rok.

Dla jakich pojazdów można kupić OC na miesiąc – na skróty
1Pojazdy zarejestrowane czasowo
2Pojazdy sprowadzone z zagranicy
3Pojazdy historyczne
4Pojazdy do jazd testowych
5Pojazdy sprzedawane w komisach

Kto może kupić krótkoterminowe OC na miesiąc?

Aby kupić ubezpieczenie OC na miesiąc, musisz być właścicielem takiego samochodu, który to umożliwi. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych precyzuje, że OC na jeden miesiąc może zostać zakupione tylko dla wybranych pojazdów.

OC na miesiąc na pojazd zarejestrowany czasowo

Kupiłeś auto bez aktualnego przeglądu? Na taką okoliczność została przewidziana rejestracja czasowa. Wówczas też będziesz mógł kupić ubezpieczenie OC na miesiąc. Wszystko po to, aby dać kierowcy możliwość udania się na badania techniczne.

Pamiętaj! Jazda bez OC nawet do pobliskiej stacji diagnostycznej jest ryzykowna. W razie spowodowania kolizji lub wypadku nie będziesz korzystał z ochrony ubezpieczeniowej, a to oznacza, że za wszystkie szkody będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni.

Krótkoterminowe OC na samochód sprowadzony z zagranicy

Jeżeli sprowadziłeś samochód z zagranicy, np. z Wielkiej Brytanii (z zagraniczną tablicą rejestracyjną), również będziesz uprawniony do zakupu ubezpieczenia OC na miesiąc – tzw. OC na anglika na miesiąc. Co ważne, umowę krótkoterminową będziesz mógł zawrzeć tylko raz – kolejna powinna być już podpisana na standardowy okres, czyli rok.

W odniesieniu do pojazdów sprowadzonych z zagranicy OC na miesiąc jest czasem określane jako „ubezpieczenie graniczne”. Jak wskazuje nazwa tej polisy, kupuje się ją przed przekroczeniem granicy danego kraju.

OC na 30 dni na pojazd historyczny

Jeżeli jesteś właścicielem samochodu historycznego, to z pewnością wiesz, że nie korzystasz z niego na co dzień. Dla takiego auta możesz kupić OC na miesiąc. Dzięki temu będziesz mógł zaoszczędzić, kupując ubezpieczenie dopiero wówczas, gdy udasz się na zlot fanów motoryzacji.

Dla właścicieli pojazdów historycznych – w odróżnieniu od aut np. sprowadzonych z zagranicy czy czasowo zarejestrowanych – nie ma żadnych limitów w zakresie liczby nabywanych polis. Inaczej mówiąc, z OC na miesiąc mogą oni skorzystać więcej niż raz.

OC na miesiąc na pojazdy do jazd testowych

To kolejna grupa samochodów, których właściciele mogą kupić OC na miesiąc. Definicja pojazdu do jazd testowych i lista warunków, jakie musi on spełniać, aby mógł zostać objęty ubezpieczeniem na okres 30 dni, znajdują się w ustawie Prawo o ruchu drogowym.

Ciekawostka: ta grupa właścicieli pojazdów jako ostatnia otrzymała możliwość zakupu krótkoterminowego ubezpieczenia OC. Miało to miejsce po aktualizacji przepisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych w 2019 r.

OC krótkoterminowe aut sprzedawanych w komisach

Ze względów ekonomicznych z OC na miesiąc skorzystać mogą właściciele komisów samochodowych. Handlarze mogą przy tym zdecydować, na jaki okres chcą kupić OC – mogą skorzystać z OC na miesiąc, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby umowę zawarli na dłuższy okres.

To właśnie właściciele komisów samochodowych najczęściej nabywają krótkoterminowe OC. Dla nich ubezpieczyciele mają też oferty korzystne finansowo – płacą oni mniej niż klienci indywidualni.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Gdzie kupić OC krótkoterminowe?

Krótkoterminowe OC proponują wszystkie firmy ubezpieczeniowe mające w ofercie ubezpieczenia komunikacyjne. OC na 30 dni kupisz m.in. w PZU, Uniqa, Link4, Wiener, Allianz, Compensie czy Warcie. Ponieważ takie ubezpieczenie zapewnia ochronę analogiczną jak ubezpieczenie całoroczne, to ofertę przedstawi Ci każda firma ubezpieczeniowa.

Czy można kupić OC na miesiąc online? Nie, polisa OC na miesiąc online – w przeciwieństwie do innych ubezpieczeń komunikacyjnych – to rozwiązanie niespotykane. Powodów jest kilka:

 • OC na jeden miesiąc to produkt dedykowany konkretnej grupie klientów. Pracownik firmy ubezpieczeniowej musi sprawdzić, czy właściciel auta spełnia wymagania i może kupić taką polisę.
 • Produkt, jakim jest OC na miesiąc, jest sprzedawany o wiele rzadziej niż OC na rok. W rezultacie ubezpieczycielom nie opłaca się tworzyć na takie okazje indywidualnych kalkulatorów OC.
 • Zgłaszane do ubezpieczenia OC na miesiąc samochody często mają kierownicę z prawej strony – zostały sprowadzone z zagranicy. Dla tej grupy aut ubezpieczyciele odmiennie szacują ryzyko.

Jak kupić OC na miesiąc? Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem polisy na taki okres, musisz skontaktować się bezpośrednio z przedstawicielem wybranej firmy ubezpieczeniowej.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC na miesiąc?

Cena OC na miesiąc – analogicznie jak w przypadku OC na rok – jest ustalana na podstawie szeregu kryteriów, w rezultacie czego każdy z klientów otrzymuje indywidualną ofertę. Od tej zasady są jednak wyjątki. Przykładem może być firma Link4, która stosuje stały cennik.

W Link4 OC na miesiąc kosztuje:

 • 75 zł – dla samochodów osobowych,
 • 100 zł – dla samochodów dostawczych.

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC byłoby zatem droższą opcją dla kierowcy, który chciałby je kupować co miesiąc. Za rok odnawianego OC na miesiąc właściciel posiadający maksymalne zniżki musiałby w Link4 zapłacić 900 zł. Tymczasem ubezpieczenie na 12 miesięcy można kupić za o wiele niższą kwotę.

Sprawdź oferty OC kilkunastu firm na cały rok

Jak znaleźć najtańsze OC na miesiąc? Jedynym sposobem jest porównanie ofert firm ubezpieczeniowych. Jeżeli nie chcesz przepłacać, czeka Cię trochę pracy – musisz:

 • Skontaktować się z wybranymi firmami ubezpieczeniowymi. Możliwe, że niektórzy ubezpieczyciele udostępnią Ci ofertę dopiero po przedstawieniu przez Ciebie dokumentów, np. skanu dowodu rejestracyjnego auta.
 • Porównać otrzymane propozycje. Wybierając OC na miesiąc, możesz uwzględnić jedynie cenę polisy – nie musisz kierować się innymi parametrami, bo te są identyczne dla każdej oferty.

Jeżeli cenisz sobie czas, porównywanie ofert nie ma racji bytu – uzyskane oszczędności mogą nie rekompensować wysiłku.

O czym należy pamiętać, kupując OC na 30 dni?

Jeżeli przepisy dopuszczają, abyś kupił OC na miesiąc, to jeszcze przed podpisaniem umowy powinieneś wiedzieć, jak działa to ubezpieczenie. Dla OC na 30 dni charakterystyczne jest:

 • Nieodnawianie się umowy. OC na miesiąc to polisa, której – w odróżnieniu od OC na rok – nie będziesz musiał wypowiedzieć.
 • Wygaśnięcie po 30 dniach bez przypomnienia od ubezpieczyciela. Sam musisz zadbać o ciągłość OC – w przeciwnym razie narażasz się na wysoką karę finansową.
 • To, że ochrona jest analogiczna jak w przypadku OC na rok. Długość umowy nie ma żadnego wpływu na zakres ochrony.
 • To, że nie kupisz pakietu ubezpieczeń OC/AC na miesiąc. Ubezpieczyciele nie proponują AC w formule krótkoterminowej.
 • To, że przedłużenie ubezpieczenia OC na miesiąc jest możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach. Będziesz mógł to zrobić (kupując kolejną polisę), jeżeli jesteś właścicielem samochodu historycznego lub komisu.

Korzystając z OC na miesiąc, szukasz polisy na 12 miesięcy? Możesz kupić ją online. Aby znaleźć OC w dobrej cenie i zawrzeć umowę przez internet, skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC.

Porównaj ceny OC i AC

Kiedy opłaca się kupić OC na rok zamiast OC na miesiąc?

Nie zawsze kierowcy opłaca się kupić OC na jeden miesiąc. Dotyczy to zwłaszcza właścicieli samochodów zabytkowych.

Przykład: Pan Michał odziedziczył samochód z rocznika 1982 – Mercedesa W123. Mimo że jako nowy właściciel bez trudu uzyskałby żółte tablice, to w pierwszej kolejności przeliczył koszty utrzymania pojazdu, w tym zakupu OC. Ponieważ mężczyzna często uczestniczy w zlotach (8 zlotów w ciągu roku w różnych miesiącach), to uznał, że bardziej opłaca mu się całoroczne OC.

Porównanie kosztów

Jeżeli Mercedes W123 zostanie zarejestrowany:

 • Jako samochód zabytkowy – 8 miesięcznych polis będzie kosztować właściciela minimum 600 zł (przy wyborze oferty Link4).
 • Na standardowych tablicach rejestracyjnych – na roczną polisę właściciel przeznaczy od 400 do 862 zł – w przypadku wyboru dodatkowych polis.
UbezpieczycielZakres ochronyNajtańsza polisa na 12 miesięcy
BeesafeOC400 zł
WienerOC ASS414 zł
AvivaOC ASS533 zł
BalciaOC ASS NNW862 zł

Oblicz składkę OC/AC

Decydując się na najtańszą ofertę OC z listy propozycji (400 zł), właściciel Mercedesa W123 oszczędza rocznie 200 zł. Z kolei w cenie 600 zł może on dodatkowo korzystać z assistance lub NNW.

Podsumowanie

 • Ubezpieczenie OC na miesiąc to produkt dostępny w ofertach firm ubezpieczeniowych, jest on jednak dedykowany tylko określonej grupie właścicieli pojazdów.
 • Osoby prywatne mogą kupić OC na miesiąc dla: auta zarejestrowanego czasowo, samochodu sprowadzonego z zagranicy i pojazdu historycznego.
 • Przedsiębiorcy kupują OC na miesiąc dla pojazdów sprzedawanych w komisach samochodowych i pojazdów do jazd testowych.
 • Aby kupić OC na miesiąc, konieczne jest skontaktowanie się bezpośrednio z przedstawicielem ubezpieczyciela. Niektóre firmy (np. Link4) przewidują stały cennik.
 • OC na miesiąc chroni w takim samym zakresie jak standardowa polisa zawierana na rok. Różnica sprowadza się wyłącznie do długości trwania umowy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy trzeba wypowiadać OC krótkoterminowe?

  Nie. Różnica pomiędzy OC krótkoterminowym a całoroczną polisą polega między innymi na metodzie ich przedłużania. Umowa zawarta na cały rok ulega automatycznemu przedłużeniu. Tymczasem polisa krótkoterminowa wygasa po upływie okresu, na jaki została wykupiona.

 2. Czy można kupić ubezpieczenie OC na kilka dni?

  W Polsce przepisy dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia są precyzyjne – minimalny czas trwania umowy OC to 30 dni. Potrzebujesz OC jedynie na 2, 3 lub 10 dni? Mimo to będziesz musiał kupić polisę na miesiąc – ubezpieczenie OC na kilka dni to produkt niedostępny na polskim rynku. Jest to podyktowane uproszczeniem procesu sprzedaży polis i ma ułatwiać pilnowanie terminu ich wygaśnięcia.

 3. Czy krótkoterminowe OC jest dostępne dla każdego kierowcy?

  Krótkoterminowe OC to odstępstwo od reguły, zgodnie z którą OC nabywa się na rok. Z tego względu ustawodawca ustalił pewne ograniczenia – OC na 30 dni czy 3 miesiące mogą kupić wyłącznie właściciele samochodów spełniających kryteria wskazane w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Co więcej, ubezpieczyciel musi się upewnić, że sprzedaje polisę osobie uprawnionej do jej zakupu.

 4. Jakie są główne różnice między polisą na 30 dni a całoroczną?

  Istnieje kilka różnic między OC krótkoterminowym a całorocznym – dotyczą one ceny, sposobu zakupu polisy i tego, co dzieje się dalej z ubezpieczeniem po zakończeniu umowy. Bez względu na okres ubezpieczenia, OC zapewnia ochronę przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone osobom trzecim. Różnice nie dotyczą zakresu ochrony.

 5. Czy do OC na 30 dni lub 3 miesiące można dokupić NNW lub assistance?

  Polisa NNW jest sprzedawana wyłącznie wraz z całorocznym OC. Inaczej mówiąc, nie kupisz OC na okres krótszy niż 12 miesięcy z ubezpieczeniem NNW. W przypadku assistance jest inaczej – polisa ta jest dostępna w opcji krótkoterminowej. Jeżeli uważasz, że przyda Ci się assistance, możesz kupić ten produkt np. na czas dalszego wyjazdu.

 6. Czy można kupić OC na miesiąc dla pojazdu ciężarowego?

  Każdy pojazd musi być ubezpieczony i dlatego jego marka oraz rodzaj nie mają znaczenia przy zakupie OC na 30 dni. Dla samochodów dostawczych lub ciężarowych również można wykupić OC na miesiąc, przy czym – podobnie jak w przypadku aut osobowych – uprawnieni są do tego tylko niektórzy właściciele pojazdów.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments