Ile kosztuje holowanie samochodu?


Kobieta dzwoni w sprawie holowania pojazdu
 1. Holowanie samochodu za pomocą linki holowniczej jest możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy auto spełnia określone przepisami warunki.
 2. Koszt holowania pojazdu na lawecie zależy m.in. od czasu, miejsca oraz gabarytów samochodu.
 3. Kupując polisę assistance możemy zapewnić sobie nie tylko bezpłatne holowanie samochodu, ale również wiele dodatkowych usług.
 4. Assistance wykupimy wraz z OC i AC lub jako oddzielny produkt.

Każdemu kierowcy może przytrafić się poważniejsza awaria na drodze. Takie zdarzenia pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie. Wówczas holowanie może stanowić konieczność. Czy ubezpieczenie pomoże w takiej sytuacji?

Kiedy jest możliwe holowanie pojazdu za pomocą linki holowniczej?

Awaria samochodu lub wypadek mogą wymagać holowania samochodu. W sytuacji, gdy przytrafiła się awaria lub kolizja, która nie uszkodziła samochodu w sposób znaczący (uszkodzony został np. zderzak lub tylna klapa), wystarczy odholowanie samochodu na lince, z pomocą znajomego kierowcy.

Pamiętajmy jednak, że takie holowanie jest możliwe tylko gdy samochód posiada sprawny układ hamulcowy, kierowniczy oraz oświetlenie. Ważne jest również to, by auto dało się otworzyć, co oznacza, że np. znaczne wgniecenie w drzwi pojazdu może uniemożliwić holowanie.

Zarówno samochód holowany, jak i samochód holujący muszą posiadać ważne ubezpieczenie OC.

Takich samochodów nie można holować:

 • posiadających automatyczną skrzynię biegów (w teorii niektóre samochody posiadają możliwość holowania, ale warunkiem jest nieduży dystans i bardzo mała prędkość),
 • elektrycznych, a także hybrydowych,
 • posiadających zawieszenie hydropneumatyczne lub pneumatyczne z awarią silnika oraz z pojawieniem się rozszczelnienia (np. miechów w zawieszeniu),
 • posiadających stały napęd na obie osie, z naczepą lub przyczepą,
 • aut, których awaria miała miejsce na autostradzie.

W sytuacji, gdy holowanie na lince nie jest możliwe, konieczne będzie wezwanie lawety.

Od czego zależy cena holowania na lawecie?

Cena jaką można zapłacić za holowanie samochodu na lawecie zależy od kilku czynników. Koszt holowania będzie różnił się w zależności od długości trasy, jaką będzie holowany samochód oraz miejsca, w którym doszło do awarii.

Holowanie auta, które stanęło w centrum miasta może zatem kosztować więcej niż w przypadku, gdy samochód odmówił posłuszeństwa gdzieś na peryferiach. Nie bez znaczenia jest również wielkość i waga pojazdu.

Cena będzie różnić się również ze względu na lokalizację – więcej za holowanie może zapłacić mieszkaniec dużej aglomeracji niż małej gminy. Wycena holowania jest zatem sprawą bardzo indywidualną, na którą składa się wiele elementów.

Ile kosztuje holowanie auta w Polsce?

Wezwanie pomocy drogowej może oznaczać spore koszty. Cena za holowanie będzie w dużym stopniu zależna od miejsca zdarzenia (miasto, prowincja) i dystansu do pokonania. Należy liczyć się z wydatkiem co najmniej 100-200 zł.

Dodatkowym obciążeniem finansowym mogą być również okoliczności zdarzenia. Przykładowo, jeśli auto w wyniku wpadnięcia w poślizg znalazło się w rowie, pomoc drogowa doliczy do rachunku wyciąganie pojazdu. Na wyższą cenę holowania wpłynie także fakt, że auto wymaga transportu w godzinach nocnych lub w niedziele i święta.

Firmy zajmujące się holowaniem pojazdów mają podobne stawki wyjściowe. W przypadku wezwania pomocy drogowej na terenie miasta wydatek zaczyna się od 100-150 zł. Rachunek rośnie wraz z dystansem, jaki ma przebyć holowany samochód. Firmy specjalizujące się w tej dziedzinie naliczają stawki za kilometr (1-3 zł) lub kwotowo (od 100 zł). Holowanie pojazdu nocą to nawet 50% więcej. Koszty rosną również o połowę lub są naliczane w inny sposób, gdy holowanie odbywa się w dni wolne od pracy. Poniżej przedstawimy przykładowe cenniki wybranych firm.

Szacunkowy koszt holowania samochodu
Firma
Usługi
Holowanie na terenie miastaHolowanie auta osobowegoHolowanie nocąHolowanie w niedziele lub święta
holujemy24.com100 – 300 zł1,19 – 2 zł/kmustalane indywidualnieustalane indywidualnie
kapitan-laweta.plod 100 złod 120 złustalane indywidualnieustalane indywidualnie
besthol.plod 120 złod 1,6 zł/kmustalane indywidualnieustalane indywidualnie
warszawa-laweta.plod 130 złod 3 zł/kmdodatkowo 50-100 złdodatkowo 50 zł
eurohol.plod 150 złod 2,5 zł/km (przy trasie powyżej 100 km)dodatkowo 50% stawki podstawowejdodatkowo 50% stawki podstawowej
Opracowanie własne, na podstawie internetowych ofert wybranych firm

Jaki jest koszt holowania za granicą?

Koszt holowania za granicą będzie zdecydowanie wyższy od holowania w Polsce, ze względu na przelicznik walutowy. Dodatkowo – w każdym państwie funkcjonuje indywidualny sposób wyceny holowania samochodu. Przykładowo – w Niemczech odholowanie samochodu może kosztować około 550 euro (ok. 2300 zł). Dotyczy to jednak wyłącznie awarii na terenie Niemiec, co oznacza, że kierowca z Polski będzie musiał ponieść jeszcze koszty holowania na terenie naszego kraju.

Należy również zaznaczyć, że awaria często łączy się z kosztami naprawy czy próby uruchomienia na drodze, co dodatkowo podnosi rachunek. Za granicą może on okazać się wyjątkowo słony. W czasie np. wyjazdu wakacyjnego z rodziną poważnym wydatkiem będzie również transport osób do najbliższego hotelu i zakwaterowanie.

Tych i wielu innych problemów możemy jednak łatwo uniknąć. Wystarczy bowiem wykupić odpowiednie ubezpieczenie.

Jak uniknąć wysokich kosztów holowania?

Rozwiązaniem w przypadku awarii samochodu może być ubezpieczenie assistance. Taką polisę można zakupić w ramach ubezpieczenia OC lub AC, a także jako samodzielny produkt.

W ramach pakietu assistance kierowca otrzyma możliwość darmowego holowania pojazdu. Przy wyborze polisy assistance warto jednak zwrócić uwagę na szczegóły dotyczące usługi holowania, ponieważ każde towarzystwo ubezpieczeniowe posiada inne wytyczne. Najczęściej oferty różnią się od siebie w zakresie dystansu, jaki laweta może pokonać bezpłatnie do wskazanego miejsca lub najbliższego warsztatu (za nadwyżkę km trzeba dopłacić).

Uwaga! W sytuacji, gdy dojdzie do wypadku lub awarii samochodu, zdarzenie należy zgłosić niezwłocznie ubezpieczycielowi. Pamiętajmy, że lawety nie możemy wezwać samodzielnie, bez wcześniejszej konsultacji z Centrum Pomocy ASS. Tylko to pomoże uniknąć ponoszenia kosztów wynajęcia lawety.

Jakie dodatkowe usługi oferuje Assistance?

Ubezpieczenie assistance oferuje nie tylko możliwość holowania, ale wiele innych usług, które mogą przydać się każdemu kierowcy. W ramach assistance możemy liczyć np. na:

 • dostarczenie paliwa,
 • naprawę samochodu na miejscu zdarzenia,
 • wymianę koła,
 • uruchomienie samochodu, gdy dojdzie do rozładowania akumulatora,
 • samochód zastępczy,
 • pomoc medyczną dla kierowcy oraz pasażerów,
 • transport kierowcy i pasażerów do miejsca podróży lub miejsca zamieszkania.

Każda z powyższych usług jest indywidualnie wyceniana. W sytuacji, gdy samochód był wcześniej holowany – kwota sumy ubezpieczenia jest odpowiednio pomniejszona, co może wpływać na kolejne usługi oferowane przez ubezpieczyciela.

Jaki jest koszt zakupu polisy Assistance?

Cena polisy assistance różni się w zależności od tego, czy jest zakupiona razem z OC i AC czy osobno. Na cenę polisy może także wpłynąć wiek i stan samochodu oraz wariant ubezpieczenia. Z reguły im szerszy pakiet usług, tym więcej wydamy na polisę.

Assistance zdecydowanie najlepiej wykupić w pakiecie z innym ubezpieczeniem. W naszym kalkulatorze sprawdzisz oferty OC i/lub AC wraz z ASS kilkunastu firm ubezpieczeniowych.

Porównaj ceny OC AC z assistance

Czy zakup polisy Assistance bez OC jest możliwy?

Zakup ubezpieczenia assistance jako oddzielny produkt jest możliwy, ale oferuje go tylko część towarzystw ubezpieczeniowych. W sytuacji, gdy posiadamy już ubezpieczenie OC, można sprawdzić czy nasz ubezpieczyciel pozwala na dokupienie assistance. Jeśli nie jest to możliwe, należy poszukać ofert wśród innych ubezpieczycieli.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x