Ile kosztuje holowanie samochodu?

Kobieta dzwoni w sprawie holowania pojazdu

Każdemu kierowcy może przytrafić się poważniejsza awaria na drodze. Takie zdarzenia najczęściej pojawiają się w najmniej oczekiwanych momentach. Wówczas holowanie może stanowić konieczność. Czy ubezpieczenie pomoże w takiej sytuacji?

Chociaż w Polsce dozwolone jest holowanie samochodu za pomocą liny holowniczej, to trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Zgodnie z przepisami konieczne jest zastosowanie trójkąta ostrzegawczego, kierowcy muszą też dopilnować, aby nie przekroczyć dozwolonej prędkości. Dodatkowe wymogi dotyczą sprawności pojazdów – np. przy połączeniu luźnym każde z aut musi mieć sprawny układ hamulcowy.

Kiedy jest możliwe holowanie pojazdu za pomocą linki holowniczej?

Awaria samochodu lub wypadek mogą wymagać holowania. W sytuacji, gdy kierowcy przytrafiła się awaria czy kolizja, która nie uszkodziła samochodu w sposób znaczący (uszkodzony został np. zderzak lub tylna klapa), wystarczy odholowanie samochodu na lince, z pomocą znajomego kierowcy.

Nie zawsze jednak takie holowanie jest możliwe – samochód musi posiadać sprawny układ hamulcowy, kierowniczy oraz oświetlenie. Ważne jest również to, aby auto dało się otworzyć. W praktyce oznacza to, że np. znaczne wgniecenie drzwi pojazdu może uniemożliwić holowanie.

Zarówno samochód holowany, jak i samochód holujący muszą posiadać ważne ubezpieczenie OC.

Poszukaj najtańszej polisy OC na rynku

Aktualnie obowiązujące przepisy precyzują też, jakich samochodów nie można holować. Na liście znajdują się pojazdy:

 • posiadające automatyczną skrzynię biegów (w teorii niektóre samochody posiadają możliwość holowania, ale warunkiem jest nieduży dystans i bardzo mała prędkość),
 • elektryczne i hybrydowe,
 • posiadające zawieszenie hydropneumatyczne lub pneumatyczne z awarią silnika oraz z pojawieniem się rozszczelnienia (np. miechów w zawieszeniu),
 • posiadające stały napęd na obie osie, z naczepą lub przyczepą,
 • których awaria miała miejsce na autostradzie.

W sytuacji, gdy holowanie na lince nie jest możliwe, konieczne będzie wezwanie lawety.

Od czego zależy cena holowania na lawecie?

Cena za holowanie samochodu na lawecie zależy od kilku czynników, przy czym głównym jest długość trasy. Również miejsce, w którym doszło do awarii, wpływa na wysokość rachunku. Holowanie auta, które stanęło w centrum miasta, może kosztować więcej niż holowanie samochodu, który odmówił posłuszeństwa gdzieś na peryferiach. Nie bez znaczenia jest również wielkość i waga niesprawnego pojazdu.

Jak większość firm rozlicza holowanie samochodu na lawecie? Wyjściową stawką może być z góry narzucona kwota, np. 100 zł, nawet gdy dotyczy ona kilkukilometrowego przejazdu do warsztatu czy na parking. Pozostała opłata jest z reguły rozliczana za 1 km, a stawka wynosi zwykle od 2 do 4 zł za kilometr.

Cena będzie różnić się również ze względu na lokalizację – więcej za holowanie może zapłacić mieszkaniec dużej aglomeracji niż małej gminy. Dodatkowe obciążenia finansowe mogą wynikać z okoliczności zdarzenia. Przykładowo, gdy auto w wyniku wpadnięcia w poślizg znalazło się w rowie, pomoc drogowa doliczy do rachunku wyciąganie pojazdu. Na wyższą cenę holowania wpłynie także fakt, że auto wymaga transportu w godzinach nocnych lub w niedziele i święta.

Wycena holowania jest zatem sprawą bardzo indywidualną, na którą składa się wiele elementów.

Ile kosztuje holowanie auta w Polsce?

Wezwanie pomocy drogowej może oznaczać spore koszty. Cena za holowanie będzie w dużym stopniu zależna od miejsca zdarzenia (miasto, prowincja) i dystansu do pokonania. Kierowca musi się liczyć z wydatkiem co najmniej 100-200 zł.

Firmy zajmujące się holowaniem pojazdów mają podobne stawki wyjściowe. W przypadku wezwania pomocy drogowej na terenie miasta wydatek zaczyna się od 100 zł do 150 zł. Rachunek rośnie wraz z dystansem, jaki ma przebyć holowany samochód. Firmy specjalizujące się w tej dziedzinie naliczają stawki za kilometr (2 zł – 4 zł) lub kwotowo (od 100 zł). Holowanie pojazdu nocą kosztuje nawet 50% więcej. Koszty rosną również o połowę lub są naliczane w inny sposób, gdy holowanie odbywa się w dni wolne od pracy. Poniżej znajdują się przykładowe cenniki wybranych firm.

Szacunkowy koszt holowania samochodu
Firma
Usługi
Holowanie na terenie miastaHolowanie auta osobowegoHolowanie nocąHolowanie w niedziele lub święta
holujemy24.com100 – 300 zł1,19 – 2 zł/kmustalane indywidualnieustalane indywidualnie
kapitan-laweta.plod 100 złod 120 złustalane indywidualnieustalane indywidualnie
besthol.plod 120 złod 1,6 zł/kmustalane indywidualnieustalane indywidualnie
warszawa-laweta.plod 130 złod 3 zł/kmdodatkowo 50-100 złdodatkowo 50 zł
eurohol.plod 150 złod 2,5 zł/km (przy trasie powyżej 100 km)dodatkowo 50% stawki podstawowejdodatkowo 50% stawki podstawowej
Opracowanie własne, na podstawie internetowych ofert wybranych firm

Jaki jest koszt holowania za granicą?

Koszt holowania samochodu za granicą będzie zdecydowanie wyższy od holowania w Polsce, a to ze względu na przelicznik walutowy. Dodatkowo – w każdym państwie funkcjonuje odrębny sposób wyceny holowania samochodu. Przykład? W Niemczech odholowanie samochodu może kosztować około 550 euro (ok. 2500 zł). Dotyczy to jednak wyłącznie awarii na terenie Niemiec, co oznacza, że kierowca z Polski będzie musiał ponieść jeszcze koszty holowania na terenie naszego kraju.

Ubezpieczenie samochodu OC

Ubezpieczenie samochodu OC 2
 • punkt 1 punkt 1 punkt 1 punkt 1
 • punkt 2 punkt 2 punkt  punkt 2
 • punkt 3 punkt 3 punkt 3 punkt 3
Przejdź do porównywarki

Należy również zaznaczyć, że awaria często łączy się z kosztami naprawy czy próby uruchomienia na drodze, co dodatkowo podnosi rachunek. Za granicą może on okazać się wyjątkowo słony. W czasie np. wyjazdu wakacyjnego z rodziną poważnym wydatkiem będzie transport osób do najbliższego hotelu i ich zakwaterowanie.

Tych i wielu innych problemów można jednak łatwo uniknąć – wystarczy kupić odpowiednie ubezpieczenie.

 

Jak uniknąć wysokich kosztów holowania?

Rozwiązaniem może być ubezpieczenie assistance. Taką polisę można zakupić w pakiecie z ubezpieczeniem OC lub AC bądź jako samodzielny produkt. Niektórzy ubezpieczyciele oferują podstawową wersję assistance jako dodatek do OC. Przykładami mogą być Uniqa i PZU.

W ramach pakietu assistance kierowca może skorzystać z holowania samochodu – opłatę poniesie ubezpieczyciel. Przy wyborze polisy assistance warto jednak zwrócić uwagę na szczegóły dotyczące usługi holowania, ponieważ każde towarzystwo ubezpieczeniowe posiada inną ofertę. Najczęściej propozycje różnią się od siebie w zakresie dystansu, jaki laweta może pokonać bezpłatnie do wskazanego miejsca lub najbliższego warsztatu (za nadwyżkę kilometrów trzeba zapłacić).

Uwaga! W sytuacji, gdy dojdzie do wypadku lub awarii samochodu, zdarzenie należy niezwłocznie zgłosić ubezpieczycielowi. Pamiętaj, że lawety nie możesz wezwać samodzielnie, bez wcześniejszej konsultacji z Centrum Pomocy Assistance.

Do jakich dodatkowych usług zapewnia dostęp assistance?

Ubezpieczenie assistance to więcej niż tylko holowanie pojazdu – polisa zapewnia także inne usługi, które mogą przydać się każdemu kierowcy. W ramach assistance można liczyć choćby na:

 • dostarczenie paliwa,
 • naprawę samochodu na miejscu zdarzenia,
 • wymianę koła,
 • uruchomienie samochodu, gdy dojdzie do rozładowania akumulatora,
 • samochód zastępczy,
 • pomoc medyczną dla kierowcy oraz pasażerów,
 • transport kierowcy i pasażerów do miejsca podróży lub miejsca zamieszkania.

Każda z powyższych usług jest indywidualnie wyceniana. Gdy samochód był wcześniej holowany, to kwota sumy ubezpieczenia może zostać odpowiednio pomniejszona.

Jaki jest koszt zakupu polisy assistance?

Ceny polis assistance różnią się w zależności od tego, czy zostaną one zakupione razem z OC i AC, czy osobno. Na cenę polisy może także wpłynąć wiek i stan samochodu oraz wariant ubezpieczenia. Z reguły im szerszy pakiet usług, tym więcej trzeba wydać na polisę.

Przykład: Pan Tomasz jest właścicielem 7-letniej Skody Octavii. Ponieważ jeździ on bardzo dużo po całym kraju, chce mieć pewność, że w razie awarii ubezpieczyciel zorganizuje holowanie. Porównując oferty, właściciel Skody szybko zauważył, że powinien wziąć pod uwagę nie tylko limit kilometrów, ale również rodzaj zdarzenia uprawniającego do skorzystania z pomocy.

Oferty OC i assistance dla 7-letniej Skody Octavii

UbezpieczycielCena pakietuKiedy przysługuje pomoc?Holowanie – limit kilometrów
TUZ Ubezpieczenia560 złPo kolizji50 km
Balcia589 złPo kolizji100 km
Trasti596 złPo kolizji i wypadkuDo najbliższego warsztatu
Beesafe609 złPo wypadkuDo najbliższego warsztatu
Link4758 złPo wypadku i kradzieży100 km
mtu24.pl769 złPo wypadku100 km
Benefia780 złPo wypadku i awariiDo najbliższego warsztatu
Uniqa862 złPo wypadku i awarii75 km
Wiener1376 złPo kolizji i wypadku150 km w Polsce, 75 km w Europie

Porównaj oferty OC z ASS

Czy zakup polisy Assistance bez OC jest możliwy?

Zakup ubezpieczenia assistance jako oddzielnego produktu jest możliwy, ale taką możliwość oferuje tylko część towarzystw ubezpieczeniowych. Rezultat? Propozycje nie zawsze są atrakcyjne – dla niektórych kierowców assistance może być zbyt drogie.

Kierowca, który kupił już ubezpieczenie OC i żałuje, że nie zdecydował się na pakiet OC i assistance, powinien sprawdzić, czy jego ubezpieczyciel pozwoli mu na dokupienie assistance. Z reguły jest to możliwe – wówczas umowa assistance jest zawierana do końca okresu trwania OC.

Dlaczego jeszcze warto kupić assistance?

Ubezpieczenie assistance jest nie tylko wygodne, ale również praktyczne – pozwala choćby uniknąć mandatu za nieprawidłowe holowanie samochodu. Obowiązujący aktualnie taryfikator mandatów przewiduje kary m.in. za:

 • holowanie pojazdu na połączeniu sztywnym, gdy nie jest sprawny co najmniej jeden układ hamulcowy (na połączeniu miękkim odpowiednio dwa sprawne układy hamulcowe) – 250 zł,
 • holowanie pojazdem z przyczepą lub naczepą – 250 zł,
 • nieprawidłowe połączenie pojazdu holowanego z holującym – 150 zł,
 • niezachowanie właściwej odległości między pojazdami holowanym a holującym – 100 zł,
 • niewłaściwe oznakowanie połączenia między pojazdami (holu) albo brak takiego oznakowania – 50 zł.

W przypadku awarii za granicą ubezpieczyciel może też zorganizować nocleg w hotelu czy opłacić pomoc tłumacza. To właśnie powoduje, że assistance jest jednym z najpopularniejszych dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych.

Oblicz składkę OC z ASS

Podsumowanie

 1. Holowanie samochodu za pomocą linki holowniczej jest możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy auto spełnia określone przepisami warunki.
 2. Koszt holowania pojazdu na lawecie zależy m.in. od czasu, miejsca oraz gabarytów samochodu.
 3. Kupując polisę assistance, kierowca może zapewnić sobie nie tylko bezpłatne holowanie samochodu, ale również wiele dodatkowych usług.
 4. Assistance można kupić wraz z OC i AC lub jako oddzielny produkt.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy ubezpieczyciel pomoże w razie awarii pojazdu na autostradzie?

  Usługę holowania na autostradzie mogą oferować jedynie specjalne służby drogowe. Posiadanie ubezpieczenia assistance oznacza jednak, że kierowca może otrzymać od ubezpieczyciela zwrot kosztów. Przykładowo Generali dokonuje zwrotu kosztów holowania do kwoty 2000 zł – wystarczy dostarczyć fakturę.

 2. Czy ubezpieczenie assistance może zapewniać holowanie auta poza granicami Polski?

  Tak, wiele z wariantów assistance oferowanych przez firmy ubezpieczeniowe zapewnia organizację holowania pojazdu również poza granicami kraju. Warto przy tym zwrócić uwagę na wyjątki. Przykładowo HDI nie zorganizuje pomocy, gdy do awarii czy kolizji dojdzie w Gruzji, Rosji i Turcji (w dwóch ostatnich przypadkach ochrona jest oferowane w europejskich częściach tych państw).

 3. Czy holowanie auta zapewniają również inne polisy?

  Do skorzystania z usługi holowania samochodu mogą uprawniać również inne posiadane przez kierowcę ubezpieczenia. Mowa tu przede wszystkim o AC, ubezpieczeniu szyb i ubezpieczeniu opon. Warunków, na jakich odbędzie się holowanie, zawsze należy szukać w umowie ubezpieczenia i OWU.

 4. Czy assistance to produkt dostępny wyłącznie dla właścicieli samochodów?

  Zdecydowanie nie! Assistance mogą nabyć właściciele różnych pojazdów mechanicznych. Przykładowo Proama swoją ofertę kieruje również do właścicieli samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, samochodów kempingowych, przyczep kempingowych, przyczep o ładowności do 400 kg, motorowerów i motocykli.

 5. Ile kosztuje holowanie samochodu na parking policyjny?

  W przypadku holowania samochodu na parking policyjny ubezpieczyciel nie pomoże. Maksymalny koszt usunięcia samochodu osobowego wynosi 542 zł, a za każdą dobę jego przechowywania na policyjnym parkingu naliczana jest opłata w wysokości 46 zł.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments