Ubezpieczenie krótkoterminowe – kto skorzysta z oferty?

ile kosztuje rejestracja samochodu
  • Z krótkoterminowego ubezpieczenia OC skorzystać mogą wyłącznie właściciele pojazdów wskazani w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych.
  • Krótkoterminowe ubezpieczenie OC można zakupić na okres nie krótszy niż 30 dni, co najmniej 30 dni lub 3 miesiące – w zależności od pojazdu.
  • Ubezpieczenie OC nie różni się zakresem ochrony od polisy OC całorocznej. Zapewnia ono ochronę zarówno w Polsce, jak i wielu krajach Europy.
  • Polisa OC zakupiona na okres krótszy niż 30 dni nie odnowi się, ale wygaśnie na koniec umowy. To jedna z najważniejszych różnic między krótkoterminowym a całorocznym OC.
  • Większość ubezpieczycieli wylicza składkę krótkoterminowej polisy OC indywidualnie dla każdego klienta. Koszt takiego ubezpieczenia to ok. 100 zł.

Chcesz ubezpieczyć samochód na okres krótszy niż rok? Krótkoterminowe umowy OC są dostępne dla właścicieli pojazdów wyłącznie w ustawowo określonych sytuacjach. Podpowiadamy, kiedy możesz zawrzeć umowę takiego produktu ubezpieczeniowego.

Ubezpieczenie OC na 12 miesięcy kupisz w każdym towarzystwie, a umowę możesz zawrzeć na kilka sposobów:

  • telefonicznie,
  • przez Internet,
  • u agenta.

Jak jest w przypadku krótkoterminowego OC? Tego ubezpieczenia nie można kupić przez Internet – jest dostępne wyłącznie u agenta lub po kontakcie telefonicznym z infolinią. Oprócz tego OC krótkoterminowe jest zarezerwowane tylko dla właścicieli niektórych pojazdów:

  • zarejestrowanych czasowo,
  • zarejestrowanych jako zabytek,
  • wolnobieżnych (gdy mają poruszać się po drogach publicznych),
  • sprowadzonych z zagranicy,
  • zarejestrowanych za granicą (OC graniczne),
  • przeznaczonych do jazd testowych,
  • oferowanych w komisach samochodowych.

baner Kalkulator-oc-ac.auto.pl

Czym jest krótkoterminowe OC?

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC to polisa OC nabywana przez właściciela pojazdu na okres krótszy niż 12 miesięcy. Aktualnie obowiązujące przepisy umożliwiają wybranym grupom posiadaczy pojazdów zawarcie umowy na okres nie krótszy niż 30 dni lub 3 miesiące.

Pojazdy, które mogą zostać objęte krótkoterminowym OCMinimalny okres, na jaki można wykupić dla pojazdu krótkoterminowe OC / podstawa prawna
Pojazd sprowadzony z zagranicyCo najmniej 30 dni – art. 27 ust. 1 pkt. 6 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych
Pojazd zarejestrowany czasowoNa okres nie krótszy niż 30 dni – art. 27 ust. 1 pkt. 3 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych
Pojazd historycznyNa okres nie krótszy niż 30 dni – art. 27 ust. 1 pkt. 5 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych
Pojazd sprzedawany w komisieNa okres nie krótszy niż 30 dni – art. 27 ust.1 pkt. 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych
Pojazd do jazd testowychNa okres nie krótszy niż 30 dni – art. 27 ust.1 pkt. 7 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych
Pojazd wolnobieżnyNa okres nie krótszy niż 3 miesiące – art. 27 ust. 1 pkt. 4 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych

Z powyższego zestawienia wynika, że katalog pojazdów, dla których można zakupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC, jest ograniczony. Tylko właściciele wskazanych pojazdów mogą skorzystać z polisy OC zakupionej na okres krótszy niż 12 miesięcy. Niektórzy z nich muszą przy tym spełnić dodatkowe wymagania, aby nabyć ubezpieczenie na okres nie krótszy niż 30 dni.

Kiedy można kupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC?

Zasady korzystania z ubezpieczenia OC reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. To właśnie w niej zostały wyszczególnione sytuacje, w których właściciele pojazdów mogą zakupić ubezpieczenie OC krótkoterminowe. Ochroną ubezpieczeniową na okres krótszy niż 12 miesięcy objęty może zostać:

1. Pojazd sprowadzony z zagranicy

Ustawodawca zakłada, że na załatwienie wszystkich formalności związanych z zakupem auta z zagranicy powinno Ci wystarczyć 30 dni. Stąd dla samochodów sprowadzonych z zagranicy wykupuje się OC na 30 dni. Trzeba jednak pamiętać o terminie ważności polisy krótkoterminowej i przed końcem ochrony wykupić OC na 12 miesięcy – w przeciwnym razie możesz spodziewać się kary za brak OC.

Krótkoterminowe umowy OC nie przedłużają się automatycznie, a pomiędzy kolejnymi okresami ochrony nie może być przerwy. Za każdy dzień bez ważnego OC grozi Ci kara finansowa, nakładana przez UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny).

Przy zakupie ubezpieczenia OC dla pojazdu zarejestrowanego w kraju, który nie należy do Unii Europejskiej, możesz też spotkać się z inną nazwą takiej polisy – ubezpieczenie graniczne. To ten sam produkt. Jest on też dostępny dla obcokrajowców, którzy chcą podróżować po Polsce i nie posiadają Zielonej Karty.

Przykład: Pan Antoni zdecydował się sprowadzić ze Stanów Zjednoczonych rodzinnego SUV-a – Chevroleta Suburbana. Po znalezieniu atrakcyjnej oferty i sfinalizowaniu transakcji, nabył dla pojazdu ubezpieczenie krótkoterminowe. Dzięki posiadaniu ochrony ubezpieczeniowej może poruszać się po polskich drogach sprowadzonym autem i załatwić w urzędach pozostałe formalności.

2. Pojazd zarejestrowany czasowo

Prawo o ruchu drogowym przewiduje możliwość czasowej rejestracji pojazdu. Zgodnie z art. 74 ust. 1 przywołanej ustawy możesz złożyć wniosek o czasową rejestrację samochodu, jeżeli masz w planach:

  • wywóz pojazdu za granicę,
  • przejazd pojazdu z miejsca jego zakupu (odbioru) na teren Polski,
  • przejazd pojazdu na badanie techniczne lub do warsztatu.

Pojazd może być zarejestrowany czasowo na okres nieprzekraczający 30 dni. Termin może być jednorazowo przedłużony o 14 dni, aby wyjaśnić sprawy związane z rejestracją.

Przykład: Pani Anna zarejestrowała czasowo pojazd, gdyż ma zamiar wywieźć go za granicę. Dzięki temu może wykupić ubezpieczenie OC na okres nie krótszy niż 30 dni. W ten sposób sporo oszczędza – polisa na ten okres wystarczy jej, aby dokonać wywozu samochodu.

3. Pojazd historyczny

Właściciele pojazdów zarejestrowanych jako historyczne nie muszą wykupować całorocznego OC, jeśli te pojazdy nie poruszają się po drogach publicznych. Nie każdy stary samochód kwalifikuje się do grupy pojazdów historycznych. Musi to być auto, które ma szczególne znaczenie dla historii motoryzacji. Można do nich zaliczyć tylko auta, które mają:

  • co najmniej 40 lat lub
  • co najmniej 25 lat, ale zostały uznane przez biegłego lub rzeczoznawcę (z dziedziny motoryzacji) za unikatowe.

Definicja pojazdu historycznego znajduje się w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Jeżeli posiadasz samochód spełniający kryterium wieku, nie oznacza to jeszcze, że masz pojazd historyczny – najpierw musi on zostać wpisany do rejestru zabytków lub zostać ujęty w wojewódzkiej ewidencji zabytków.

Umowę ubezpieczenia OC dla pojazdu historycznego zawiera się na minimum 30 dni. Co najważniejsze, w ciągu roku możesz nabyć nawet kilka polis krótkoterminowych. Nie musisz się więc martwić, że np. w odstępie kilku miesięcy zaplanowano dwa zloty miłośników samochodów zabytkowych – możesz zakupić dwie polisy obejmujące dwa różne okresy.

Przykład: Pan Stanisław ma zabytkową limuzynę Dodge Coronet z 1949 r. Korzysta z tego auta jedynie raz w roku – w połowie czerwca, gdy odwiedza zlot miłośników motoryzacji. Z tego względu na początku czerwca kontaktuje się z przedstawicielami firmy ubezpieczeniowej, aby zakupić ubezpieczenie OC na miesiąc.

Posiadasz samochód wyprodukowany przed 1990 r. niezarejestrowany jako historyczny? Sprawdź oferty OC w naszej porównywarce

Oblicz składkę OC/AC

4. Pojazd sprzedawany w komisie

Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby prowadzące działalność gospodarczą polegającą na kupnie i sprzedaży pojazdów musiałyby borykać się ze sprawami ubezpieczeniowymi przy każdym kupnie i sprzedaży pojazdu, nie wspominając o konieczności wykupienia OC na 12 miesięcy dla wielu pojazdów. Towarzystwo ubezpieczeniowe stoi tu po ich stronie. Właściciele komisów mogą wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie także przez Internet (online). Umowę ubezpieczenia komisowego zawiera się na okres nie krótszy niż 30 dni.

Dla przedsiębiorców możliwość skorzystania z krótkoterminowego ubezpieczenia OC jest bardzo korzystna. W ten sposób mogą:

  • ograniczyć wydatki – może się okazać, że w ciągu 30 dni samochód zostanie sprzedany i nie będzie trzeba nabywać dla niego polisy na kolejny okres,
  • spełnić ustawowy obowiązek – nawet pojazdy nieużytkowane muszą być ubezpieczone.

W niektórych przypadkach właściciele komisów i handlarze decydują się opłacać OC rocznie, by oszczędzić sobie papierologii i nie musieć pilnować terminów co 30 dni. Najczęściej jednak decydują się na OC na 30 dni.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Gdy kupisz samochód z komisu, prawdopodobnie otrzymasz od sprzedawcy umowę OC krótkoterminowego. Koniecznie sprawdź datę jej ważności. Przed końcem jej obowiązywania należy kupić OC na 12-miesięcy. Pamiętaj, że OC krótkoterminowe nie ulega automatycznemu przedłużeniu na kolejny okres. Nie można też mieć dwóch ubezpieczeń 30-dniowych jedno po drugim.

Przykład: Pani Adrianna kupiła samochód w komisie, po czym otrzymała od handlarza potwierdzenie zakupu ubezpieczenia krótkoterminowego. Polisa jest ważna jeszcze tylko 3 dni. Po upływie 3 dni polisa krótkoterminowa wygaśnie, pojawi się przerwa w ciągłości ubezpieczenia i Pani Adrianna zapłaci karę do UFG.

5. Pojazd do jazd testowych

W 2019 r. jeszcze jedna grupa właścicieli pojazdów dostała możliwość korzystania z krótkoterminowego ubezpieczenia OC – to jednostki badawcze producentów pojazdów, które dysponują pojazdami przeznaczonymi do jazd testowych. Krótkoterminowe OC mogą one zawrzeć na okres ważności profesjonalnego dowodu rejestracyjnego, ale nie krótszy niż 30 dni.

Jednostki badawcze producentów, które chcą korzystać z ubezpieczenia krótkoterminowego OC, muszą spełnić szereg wymagań. Jednym z nich jest to, aby pojazdy nie były uprzednio zarejestrowane na terenie Polski.

6. Pojazd wolnobieżny

Właściciele pojazdów wolnobieżnych muszą wykupić dla nich OC, jeśli mają zamiar poruszać się nimi po drogach publicznych. W przypadku pojazdów wolnobieżnych minimalny okres ubezpieczenia wydłuża się do 3 miesięcy. Jakie pojazdy uznaje się za wolnobieżne? Ich definicja znajduje się w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Są to pojazdy silnikowe, których prędkość nie przekracza 25 km/h (fabryczne konstrukcje). Zalicza się do nich:

  • maszyny budowlane, np. ładowarki, równiarki, spycharki i walce,
  • maszyny leśne, np. karczowniki, rębarki, wciągarki i harwestery,
  • maszyny rolnicze, np. prasy, opryskiwacze, kombajny, sadzarki.

W przypadku maszyn rolniczych krótkoterminowym ubezpieczeniem OC nie mogą być objęte ciągniki rolnicze, przyczepy i naczepy, ponieważ zgodnie z prawem muszą być zarejestrowane. Wobec tego istnieje również obowiązek ubezpieczenia ich na cały rok.

Przykład: Na posesji pana Zbigniewa stoi koparka, której używa sezonowo do prac budowlanych. Ponieważ maszyna jest wykorzystywana w okresie od kwietnia do września, mężczyzna wykupuje ubezpieczenie OC na 6 miesięcy. 

Czym krótkoterminowe OC różni się od całorocznego OC?

Między krótkoterminowym a całorocznym OC występują trzy różnice, o których powinni pamiętać właściciele pojazdów. Są to:

  • okres, na jaki zawierana jest umowa. Jak już wspomnieliśmy, OC krótkoterminowe jest zawierane na okres nie krótszy niż 30 dni, co najmniej 30 dni lub 3 miesiące. Ubezpieczenie całoroczne jest zawierane na okres 12 miesięcy;
  • cena polisy OC. Krótszy okres ochrony ubezpieczeniowej przekłada się na niższą cenę polisy. Większość ubezpieczycieli przeprowadza indywidualną kalkulację dla każdego klienta. Jednym z wyjątków jest Link4, który za 30-dniowe ubezpieczenie OC samochodu osobowego nalicza opłatę w wysokości 75 zł;
  • sposób wygaśnięcia ochrony ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie krótkoterminowe wygasa po okresie, na jaki zostało zawarte. Z kolei w przypadku całorocznego ubezpieczenia OC działa mechanizm automatycznego przedłużenia ochrony ubezpieczeniowej.

Zakres ochrony i obszar działania krótkoterminowego ubezpieczenia OC pozostaje bez zmian. Sumy gwarancyjne wynoszą odpowiednio:

  • 5 210 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych – w przypadku szkód na osobie,
  • 1 050 000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych – w przypadku szkód w mieniu.

Z krótkoterminowego OC likwidowane są szkody, które powstały na terenie Polski oraz na terytorium państw, których biura narodowe są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego.

Czy ubezpieczyciel może odmówić sprzedaży OC na 30 dni?

Ponieważ ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, to żadna firma ubezpieczeniowa nie może odmówić jego sprzedaży – dotyczy to również OC krótkoterminowego, czyli na 30 dni czy 3 miesiące. Możesz jednak spotkać się z wysoką ceną, która zniechęca do skorzystania z przygotowanej przez ubezpieczyciela propozycji.

Jak znaleźć korzystną cenowo propozycję? W tym przypadku nie obejdzie się bez bezpośredniego kontaktu z firmą ubezpieczeniową – tylko w ten sposób poznasz ofertę. Dysponując propozycjami od kilku ubezpieczycieli, możesz określić, która z nich jest dla Ciebie najkorzystniejsza.

Jakie korzyści daje wykupienie krótkoterminowego OC?

Bez względu na długość trwania umowy ubezpieczenia OC, zakup tej polisy oznacza, że Twój majątek jest pod ochroną. Gdybyś spowodował kolizję lub wypadek, ubezpieczyciel zajmie się likwidacją szkody – wypłaci odszkodowanie, zadośćuczynienie czy rentę.

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC pozwala też:

  • zaoszczędzić – nie musisz kupować polisy na cały rok,
  • spełnić ustawowy obowiązek – nie musisz obawiać się kar z UFG.

Kary ze wspomnianego Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) są wysokie i rosną każdego roku. Ma to związek z powiązaniem ich z wysokością minimalnego wynagrodzenia. W 2022 r. najwyższa kara, jaką może zapłacić właściciel samochodu osobowego, to 6020 zł.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC na 30 dni lub miesiąc?

Wysokość składki OC jest uzależniona od wielu czynników, w tym ryzyka, że właściciel ubezpieczonego pojazdu spowoduje kolizję lub wypadek. Dlatego niemal wszystkie firmy ubezpieczeniowe przygotowują indywidualną ofertę dla każdego klienta. Wyjątek stanowi Link4 – ta firma ubezpieczeniowa ma stały cennik. Koszt ubezpieczenia samochodu na 30 dni wynosi:

  • 75 zł dla samochodów osobowych,
  • 100 zł dla pojazdów dostawczych.

Cennik nie obejmuje samochodów z kierownicą po prawej stronie. Jeżeli jesteś właścicielem pojazdu zarejestrowanego czasowo, ofertę również poznasz dopiero po kontakcie z firmą ubezpieczeniową.

Jak ubezpieczyć samochód na miesiąc przy wyjeździe za granicę?

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC nie jest charakterystyczne tylko dla Polski – spotkasz się z nim również przy wjeździe do niektórych innych krajów europejskich. Takie krótkoterminowe OC jest określane jako „OC graniczne” i różni się długością okresu ochrony ubezpieczeniowej.

Kiedy trzeba kupić graniczne OC? Wybierając się do niektórych krajów samochodem (np. Ukrainy, Rosji, Białorusi, Mołdawii, Albanii czy Macedonii), będziesz musiał odpowiednio wcześniej uzyskać Zieloną Kartę. Jeżeli tego nie zrobisz, to przed wjazdem do wymienionych państw będziesz musiał kupić graniczne OC.

Czy tylko OC jest dostępne w wersji krótkoterminowej?

Ubezpieczenie OC na 30 dni czy 3 miesiące jest dostępne wyłącznie dla tych właścicieli samochodów, którzy spełniają wymogi przewidziane w ustawie. W wersji krótkoterminowej dostępne jest jednak nie tylko OC – przykładem może być ubezpieczenie assistance. To polisa dodatkowa (zapewnia pomoc drogową po awarii, kolizji czy wypadku – w zależności od wybranego wariantu), z której może skorzystać praktycznie każdy właściciel samochodu.

W porównaniu do OC krótkoterminowe assistance jest bardziej elastyczne – ubezpieczenie można kupić na 7, 14, 30 czy więcej dni, zgodnie z potrzebami. W przypadku tej polisy nie ma też ograniczeń co do liczby umów.

Gdzie zakupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC?

Jeżeli znajdujesz się w grupie właścicieli pojazdów, którzy mogą skorzystać z ubezpieczenia OC na okres krótszy niż 12 miesięcy, musisz skontaktować się z przedstawicielami firmy ubezpieczeniowej. Z uwagi na ograniczenia nałożone przez ustawodawcę, takiego ubezpieczenia nie zakupisz przez Internet.

Jesteś właścicielem pojazdu historycznego? Będąc członkiem Polskiego Związku Motorowego, możesz liczyć na dodatkowe zniżki, nawet 20 proc.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments