Ubezpieczenie skutera 50 lub 125 cm3 – ile kosztuje OC? Ceny OC dla 50 i 125 CC

OC skutera

Skuter jest tańszy niż samochód, zużywa mniej paliwa, a cena obowiązkowego ubezpieczenia jest dla jego właścicieli atrakcyjna. Argumentów za posiadaniem niewielkiego jednośladu jest coraz więcej. Szukasz skutera dla siebie? Sprawdź, jak jeszcze przed zakupem zorientować się, ile kosztuje ubezpieczenie OC dla skutera 50 lub 125 cm3.

Ile kosztuje OC? Czy zawsze trzeba je posiadać? Jakie są konsekwencje jego braku? Poniżej otrzymasz wszystkie najważniejsze informacje kryjące się pod hasłem „ubezpieczenie skutera”.

Polacy coraz chętniej spoglądają w stronę skuterów, a powodów jest co najmniej kilka. Jednośladem można znacznie sprawniej przemieszczać się po dużych i zakorkowanych miastach, a jego zaparkowanie jest o wiele prostsze niż w przypadku samochodu. Ostatnio coraz mocniejszym argumentem jest również ekonomia – przy galopujących cenach benzyny skuter spalający 3-4 razy mniej paliwa od samochodu staje się interesującą alternatywą.

Czy ubezpieczenie OC skutera jest obowiązkowe?

Zdecydowanie tak. Każdy skuter musi posiadać obowiązkową polisę OC od dnia rejestracji aż do dnia złomowania – bez żadnych przerw. To, że pojazd jest użytkowany jedynie przez część roku (głównie wiosną i latem), nie ma żadnego znaczenia. Dla Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który jest uprawniony do kontrolowania kierowców, kluczowe są przepisy. Te z kolei są precyzyjne – pojazd mechaniczny, w tym także skuter, musi być ubezpieczony przez cały rok, bez ani jednego dnia przerwy (wyjątkiem są pojazdy zabytkowe i historyczne).

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się skutery elektryczne. Czy skuter elektryczny musi mieć OC? Tak, takie pojazdy są uznawane za pojazdy mechaniczne, a te z kolei właściciele muszą ubezpieczać.

Dlaczego ubezpieczenie OC skutera to podstawa?

OC skutera – podobnie jak OC motocykla czy OC samochodu osobowego – nieprzypadkowo jest obowiązkowe. Gdyby doszło do kolizji, to wszelkie koszty związane z utratą zdrowia oraz stratami materialnymi osób poszkodowanych są pokrywane właśnie z ubezpieczenia OC. Dla sprawcy oznacza to, że nie musi płacić z własnej kieszeni – wystarczy, że poszkodowany zgłosi się do ubezpieczyciela, u którego sprawca wykupił polisę. A trzeba pamiętać, że koszty kolizji czy wypadku mogą być bardzo wysokie.

Naprawa pokolizyjna nowego i drogiego pojazdu może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeszcze wyższe mogą być szkody osobowe. Z OC sprawcy pokrywane są koszty leczenia poszkodowanego, w tym wydatki na rehabilitację. Poszkodowany ma też prawo do świadczenia za uszczerbek na zdrowiu. Gdyby skutki wypadku były trwałe, należy mu się dożywotnia renta. Z kolei po śmierci poszkodowanego prawo do żądania wypłaty świadczeń mają jego najbliżsi – to często setki tysięcy złotych.

Teoretycznie może wydawać się mało prawdopodobne, aby skuter był w stanie wyrządzić tak wielkie szkody, powodując kolizję. Trzeba się jednak liczyć z tym, że kierujący skuterem może spowodować wypadek, np. potrącić pieszego.

Skuter w momencie wypadku nie był ubezpieczony – co dalej?

Chociaż ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, zdarza się, że kierowcy z powodu niewiedzy lub próby szukania oszczędności nie nabywają polisy. Co w sytuacji, gdy wypadek spowoduje osoba kierująca nieubezpieczonym skuterem? Za wszystkie szkody będzie musiała zapłacić z własnej kieszeni. W uproszczeniu procedura jest następująca:

 1. Straty osób poszkodowanych przez kierującego skuterem pokrywa Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Wysokość odszkodowania wylicza jednak wybrana przez poszkodowanego firma ubezpieczeniowa, do której trafi sprawa.
 2. Następnie – w ramach tzw. regresu – UFG egzekwuje pieniądze od kierującego skuterem. Jeśli nie uda się tego zrobić w zwykłym trybie, UFG zapewne skieruje sprawę do sądu, a wówczas należy liczyć się np. z egzekucją komorniczą.

Ile kosztuje ubezpieczenie skutera 50 i 125 cm3?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC skutera można kupić przez internet (za pośrednictwem kalkulatora OC) lub zakupić je bezpośrednio u agenta. Pierwsze rozwiązanie jest wygodne, a właściciel skutera może wybierać wśród różnych pakietów polis. Ile kosztuje ubezpieczenie skutera 50 cm3 i 125 cm3? Od 100 zł wzwyż. Najlepiej przedstawić to na przykładach.

Przykład: Małgorzata z Warszawy ma 38 lat i wykorzystuje skuter, aby dojeżdżać do pracy w centrum miasta. W 2021 r. kupiła Aprilię z silnikiem 50 cm3 i od tego momentu co roku nabywa ubezpieczenie OC – ma 3-letnią historię ubezpieczeniową. Ile zapłaci za ubezpieczenie skutera? Roczne OC może kupić już za 115 zł. Ceny pakietów z różnymi dodatkowymi ubezpieczeniami wynoszą od 137 zł do 1982 zł.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki
UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Oferty OC i AC skutera dla 38-latki z Warszawy. Pojazd: Aprilia z silnikiem 50 cm3
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
115,00 zł* rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
137,00 zł* rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
172,00 zł* rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
214,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
342,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
401,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
1982,00 zł* rata od 0 zł
Oferty OC i AC skutera dla 38-latki z Warszawy. Pojazd: Aprilia z silnikiem 50 cm3
Benefia
115,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
137,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
172,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
214,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
342,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
401,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
1982,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z dnia 28.04.2024 r.

Przykład: Tomasz to 20-latek z Krakowa, który korzysta ze skutera, aby dojeżdżać na uczelnię. Rok temu kupił używanego Peugeota z rocznika 2018 z silnikiem 125 cm3. Z przeprowadzonych kalkulacji wynika, że za podstawowe ubezpieczenie (czyli ubezpieczenie OC skutera) wraz z assistance zapłaci 334 zł. Gdyby chciał rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową o NNW, to musiałby dopłacić minimum 60 zł.

UbezpieczycielZakres ubezpieczeniaCena roczna
Oferty OC skutera dla 20-latka z Krakowa. Pojazd: Peugeot z 2018 r. z silnikiem 125 cm3
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
334,00 zł* rata od 0 zł
Uniqa
OC
AC
Assistance
NNW
393,00 zł* rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
684,00 zł* rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
707,00 zł* rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
731,00 zł* rata od 0 zł
Benefia
OC
AC
Assistance
NNW
756,00 zł* rata od 0 zł
Oferty OC skutera dla 20-latka z Krakowa. Pojazd: Peugeot z 2018 r. z silnikiem 125 cm3
Uniqa
334,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Uniqa
393,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
684,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
707,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
731,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW
Benefia
756,00 zł* rata od 0.00
OC
AC
Assistance
NNW

* Kalkulacja z dnia 28.04.2024 r.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia skutera?

Dlaczego właściciele skuterów z powyższych przykładów otrzymali tak różne oferty? Powodem są nie tylko różne pojazdy zgłoszone do ubezpieczenia – lista czynników jest dłuższa. Co konkretnie wpływa na cenę ubezpieczenia skutera? Oto kluczowe parametry:

 • Wiek właściciela pojazdu – najwięcej za OC płacą młodzi kierowcy, na ogół do 26. roku życia. Później cena polisy jest zdecydowanie niższa.
 • Doświadczenie kierowcy – czyli to, jak długo posiada on uprawnienia na prowadzenie danego pojazdu. W przypadku niedoświadczonych kierowców ryzyko popełnienia błędu, którego rezultatem będzie kolizja czy wypadek, jest wyższe. To zostaje odzwierciedlone w wysokości składki.
 • Historia ubezpieczenia – czyli to, jak długo kierowca kupuje OC oraz ile ma na koncie lat bezszkodowej jazdy. Im mniej wypadków i kolizji w ostatnim czasie spowodowanych przez właściciela pojazdu, tym więcej zniżek i niższa cena polisy.
 • Miejsce zamieszkania właściciela skutera – ryzyko spowodowania kolizji jest większe w dużym mieście niż na wsi lub w małej miejscowości, więc mieszkańcy dużych aglomeracji zapłacą za polisę więcej.
 • Dane techniczne pojazdu (pojemność silnika, marka, model i wiek skutera) – im większa pojemność, tym wyższa cena OC. Firmy ubezpieczeniowe zwracają też uwagę na markę i model skutera.

Jakie inne ubezpieczenie może wykupić właściciel skutera?

Jak widać na powyższych przykładach, kupując ubezpieczenie skutera online, wcale nie trzeba ograniczać się wyłącznie do OC – właściciele tych pojazdów mogą kupić też ubezpieczenie NNW i assistance. Możliwe jest również ubezpieczenie AC skutera, przy czym ta polisa może być niedostępna w niektórych firmach ubezpieczeniowych. Pod tym względem skuter niczym nie różni się od samochodu.

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków

Kierujący skuterem jest w większym stopniu narażony na obrażenia niż kierowca samochodu. Stąd też przydaje się ubezpieczenie NNW – z tej polisy świadczenie jest wypłacane, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, skutkiem którego będą poważne obrażenia kierowcy. Aby dobrze wybrać NNW, należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

 • Wysokość sumy ubezpieczenia. Jeżeli kupujesz ubezpieczenie NNW przez internet, ubezpieczyciele mogą zaproponować kilka różnych wariantów z różnymi sumami ubezpieczenia.
 • Zakres świadczeń. Standardem jest, że ubezpieczyciel wypłaci świadczenie, gdy u ubezpieczonego zostanie stwierdzony trwały uszczerbek na zdrowiu. Ale pieniądze można też dostać m.in. za pobyt w szpitalu.

Ubezpieczenie assistance

Właściciel jednośladu może kupić ubezpieczenie assistance, w ramach którego uzyska pomoc drogową. Jednak między ofertami firm ubezpieczeniowych można zauważyć wiele różnic. Na co szczególnie zwrócić uwagę? Oto kilka przykładów:

 • Dostęp do pojazdu zastępczego. Przykładowo PZU nie oferuje pojazdu zastępczego kierowcom, którzy wykupują assistance dla motoroweru.
 • Rodzaj pojazdu zastępczego. Niektóre firmy zamiast motoroweru proponują samochód osobowy klasy A. Taką politykę przyjęła choćby firma Allianz.
 • Świadczenia mogą być niedostępne dla klientów, którzy w momencie zdarzenia poruszali się po drodze gruntowej. Taki zapis znajduje się w OWU przygotowanym przez firmę Link4.

Ubezpieczenie autocasco

Nowy skuter może sporo kosztować. Jak chronić taki pojazd choćby przed kradzieżą? Z pomocą po raz kolejny przychodzi oferta firm ubezpieczeniowych – mowa o AC. Ten produkt – w zależności od wariantu – może zapewniać wypłatę odszkodowania jedynie po kradzieży albo również po uszkodzeniu skutera, które spowodował kierujący. Pewnym minusem jest cena AC – jest ona dużo wyższa niż ubezpieczenia assistance czy NNW.

Jakie są kary za brak ubezpieczenia skutera?

Brak ubezpieczenia OC skutera naraża właściciela na poważne konsekwencje. Po pierwsze, jeżeli spowoduje on kolizję czy wypadek, będzie musiał zapłacić za usunięcie szkód. Po drugie, może spodziewać się wezwania do zapłaty ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. A kary za brak OC dla skutera są wysokie, chociaż dużo niższe niż w przypadku samochodów osobowych czy ciężarowych.

Przykład: Grzegorz jest właścicielem kilku pojazdów – w jego garażu stoi samochód osobowy, zabytkowy motocykl i skuter. Mężczyzna nie zauważył w porę, że składka OC skutera z poprzedniego roku nie została w całości opłacona, w konsekwencji czego nie doszło do wznowienia polisy na kolejny okres. Rezultat? Grzegorz otrzymał wezwanie do zapłaty na kwotę 710 zł – to kara za 8-dniową przerwę w ochronie ubezpieczeniowej.

Kary za brak OC skutera i innych pojazdów w 2024 roku

Pojazd osobowyPojazd ciężarowyPozostałe pojazdy
Kary za brak OC w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca
Do 3 dni1700 zł2550 zł280 zł
Od 4 do 14 dni4240 zł6360 zł710 zł
Powyżej 14 dni8480 zł12730 zł1410 zł
Kary za brak OC w okresie od 1 lipca do 31 grudnia
Do 3 dni1720 zł2580 zł290 zł
Od 4 do 14 dni4300 zł6450 zł720 zł
Powyżej 14 dni8600 zł12900 zł1430 zł

Źródła:

 • Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r.
 • Prawo o ruchu drogowym
 • Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Podsumowanie

Ubezpieczenie skutera 50 lub 125 cm3 – co warto wiedzieć?

 • Polisa OC skutera nie jest specjalnie droga – ceny zaczynają się już od 100 zł za rok dla doświadczonych kierowców.
 • Brak OC skutera jest kosztowny, ponieważ w drugiej połowie 2024 r. właściciele mogą zapłacić nawet 1430 zł kary – dużo mniej kosztuje OC na cały rok.
 • Polisa OC skutera jest obowiązkowa przez cały rok, a jej cena zależy m.in. od pojemności skokowej silnika pojazdu.
 • Aby zapewnić sobie optymalną ochronę podczas przejażdżek skuterem, warto kupić dodatkowe polisy – np. NNW.
 • Niektóre firmy ubezpieczeniowe proponują ubezpieczenie AC skutera, które może zainteresować właścicieli nowych skuterów.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie skutera 50 lub 125 cm3

 1. Jakie dokumenty są potrzebne do ubezpieczenia skutera?

  Jeżeli chcesz kupić ubezpieczenie OC poprzez kalkulator OC zamieszczony na naszej stronie, przygotuj: dowód rejestracyjny pojazdu, prawo jazdy i dowód osobisty. Informacje znajdujące się w tych dokumentach będą potrzebne do wyliczenia składek przez firmy ubezpieczeniowe. Dodatkowo spisz stan licznika.

 2. Czy ubezpieczenie skutera zapewnia zniżki przy zakupie OC dla samochodu?

  Czasem tak, a czasem nie – to zależy od polityki przyjętej przez firmę ubezpieczeniową. Każdy ubezpieczyciel sprawdza historię ubezpieczenia kierowcy, ale niektórzy dodatkowo zwracają uwagę, jaki pojazd klient zgłaszał do ubezpieczenia. Aby nie przepłacać, skorzystaj z naszego narzędzia – kalkulatora OC/AC.

 3. Jak dobrze wybrać dodatkowe ubezpieczenie skutera?

  Przy ubezpieczaniu skutera należy zwrócić uwagę na warunki, na jakich ochrona będzie udzielana. W przypadku NNW kluczowa jest suma ubezpieczenia – to maksymalna wysokość odszkodowania, jaką firma ubezpieczeniowa zobowiązuje się wypłacić. Z kolei w przypadku assistance znaczenie może mieć to, przez ile dni kierowca będzie mógł korzystać z pojazdu zastępczego.

 4. Jakie jeszcze ubezpieczenia mogą kupić właściciele skuterów

  Wykupione obowiązkowe ubezpieczenie, assistance czy NNW to często zbyt mało – niektórzy właściciele skuterów szukają dodatkowych produktów ubezpieczeniowych. Odpowiedzią ze strony firm ubezpieczeniowych jest choćby ubezpieczenie akcesoriów motocyklowych. Mimo nazwy ten produkt jest dostępny również dla właścicieli skuterów.

 5. Czym jest ubezpieczenie skutera w pakiecie?

  Ubezpieczenie skutera w pakiecie, podobnie jak ubezpieczenie motocykla, sprowadza się do jednoczesnego zakupu kilku produktów ubezpieczeniowych. Każdy pakiet zawiera OC (gdyż każdy skuter musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC), a w przypadku pozostałych polis możliwe są różne kombinacje.

 6. Czy ubezpieczenie OC przechodzi wraz ze skuterem na kupującego?

  Tak, działa tu zasada identyczna, jak w przypadku zakupu samochodu. Nabywca skutera powinien otrzymać od sprzedającego dowód zakupu polisy i następnie skontaktować się z firmą ubezpieczeniową, aby dowiedzieć się, czy konieczna będzie dopłata. Takie OC nie przedłuży się automatycznie na kolejny okres – trzeba kupić nową polisę.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments