Ubezpieczenie skutera. Ceny OC dla 50 i 125 CC

Zaparkowany w mieście skuter
 • Całoroczne ubezpieczenie skutera jest obowiązkowe, a pojazd bez ważnego OC nie może pozostać nawet jeden dzień.
 • Za brak ubezpieczenia dla skutera grożą wysokie kary, nakładane przez UFG.
 • Obowiązkowe ubezpieczenie skutera kosztuje rocznie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
 • Cena OC zależy m.in. od wieku właściciela skutera, długości posiadania prawa jazdy, historii ubezpieczenia, modelu pojazdu i pojemności silnika.
 • Jako dodatkową ochronę, posiadacze skuterów mogą wykupić również AC oraz Assistance.

Skuter jest tańszy w zakupie oraz eksploatacji, potrzebuje znacznie mniej paliwa, do tego cena OC zaczyna się już poniżej 100 zł. Argumentów za posiadaniem jednośladu jest coraz więcej, a jednym z nich jest właśnie ubezpieczenie skutera.


Ile kosztuje OC? Czy zawsze trzeba je posiadać? Jakie są konsekwencje jego braku? Poniżej otrzymasz wszystkie najważniejsze informacje kryjące się pod hasłem „ubezpieczenie skutera”.

Polacy coraz chętniej spoglądają w stronę skuterów, a powodów tego jest co najmniej kilka. Jednośladem można znacznie sprawniej przemieszczać się po dużych i zakorkowanych miastach, a jego zaparkowanie jest o wiele prostsze niż w przypadku samochodu. Ostatnio coraz mocniejszym argumentem jest również ekonomia, bo przy galopujących cenach benzyny, skuter spalający 3-4 razy mniej paliwa od samochodu, staje się interesującą alternatywą.

Do tego dochodzi również ekologia, mobilność, a także codzienne utrzymanie i coroczne ubezpieczenie skutera. Jest ono bowiem znacznie tańsze niż w przypadku samochodu.

Czy ubezpieczenie skutera jest obowiązkowe?

Zdecydowanie tak. Każdy skuter musi posiadać obowiązkową polisę OC i należy pamiętać, by nie pozostał bez niej nawet przed jeden dzień! Część użytkowników argumentuje, że korzysta ze skutera tylko wiosną i latem, jeszcze inni podkreślają, że znaczną część roku jednoślad stoi w garażu, bo jest wykorzystywany tylko do okazjonalnych przejażdżek. Te argumenty nie mają jednak żadnej wartości dla Ubezpieczeniowego Fundusz Gwarancyjnego, ponieważ przepisy mówią jasno – pojazd, w tym także skuter, musi być ubezpieczony przez cały rok, bez ani jednego dnia przerwy (wyjątkiem są pojazdy zabytkowe i historyczne).
Oblicz składkę OC/AC

Jakie są kary za brak ubezpieczenia skutera?

Kary za brak obowiązkowej polisy są dokładnie określone i zależą od minimalnej płacy brutto.

W 2021 r. w przypadku braku polisy OC dla tzw. innych pojazdów (do których wlicza się również skuter) kary wynoszą:

 • brak polisy OC do 3 dni – 190 zł;
 • brak polisy OC od 4 do 14 dni – 470 zł;
 • brak polisy OC powyżej 14 dni – 930 zł.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia skutera?

Czynników, od których zależy koszt obowiązkowej polisy OC dla skutera, jest kilka i są one takie same jak w przypadku ubezpieczenia samochodu. Co więc wpływa na cenę ubezpieczenia skutera?

 • Wiek właściciela pojazdu – najwięcej za OC płacą młodzi kierowcy, na ogół do 26. roku życia. Później cena polisy zdecydowanie maleje.
 • Doświadczenie kierowcy – czyli fakt, jak długo posiada on pozwolenie na prowadzenie danego pojazdu. Niedoświadczeni kierowcy stanowią większe ryzyko popełnienia błędu, więc to ryzyko towarzystwa ubezpieczeniowe muszą wkalkulować w cenę polisy, która automatycznie staje się droższa.
 • Historia ubezpieczenia – czyli liczba lat posiadania OC oraz lata bezszkodowej jazdy. Im mniej wypadków i kolizji w ostatnim czasie spowodowanych przez właściciela pojazdu, tym więcej zniżek i cena polisy niższa.
 • Miejsca zamieszkania właściciela skutera – większe ryzyko spowodowania kolizji jest w dużym mieście niż we wsi lub w miasteczku, więc mieszkańcy dużych miast zapłacą za polisę więcej.
 • Pojemność silnika – im większa pojemność, tym cena OC wyższa.
 • Marka, model i wiek skutera.

Ile kosztuje ubezpieczenie skutera? Ceny OC dla 50 i 125 CC

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, które mają wpływ na ubezpieczenie skutera, nie da się określić jednej ceny polisy. Weźmy jednak pod uwagę różnych kierowców, którzy chcieliby ubezpieczyć dwa różne skutery:

 • Aprillę z 2021 r. z silnikiem 50cm3;
 • Peugeota z 2018 r. z silnikiem 125cm3.

Ceny OC skutera o pojemności silnika 50 i 125 cm3

Właściciel skuteraCena OC - Aprilla z 2021 r. z silnikiem 50 cm3Cena OC - Peugeot z 2018 r. z silnikiem 125 cm3
Joanna, 18 lat, uczennica z Warszawy, prawo jazdy posiada od kilku miesięcy242 zł481 zł
Michał, 28 lat, inżynier z Krakowa, prawo jazdy od 10 lat81 zł161 zł
Małgorzata, 40 lat, menedżerka z Bochni, prawo jazdy od 20 lat70 zł110 zł
Henryk, 50 lat, przedsiębiorca z Hrubieszowa, prawo jazdy od 30 lat70 zł110 zł
Ceny OC wyliczone na dzień 25.10.2021 r.

Sprwadź, ile kosztuje OC Twojego skutera

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Po co ubezpieczenie OC skutera?

Obowiązkowa polisa OC sprawia, że w przypadku spowodowania kolizji, wszelkie koszty związane ze zdrowiem oraz stratami materialnymi osób poszkodowanych, pokryje polisa. Wówczas nie musimy płacić z własnej kieszeni, tylko zrobi to ubezpieczyciel, u którego mamy wykupioną polisę. A trzeba pamiętać, że takie koszty mogą być bardzo wysokie.

Naprawa pokolizyjna nowego i drogiego pojazdu może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, a koszty osobowe mogą być jeszcze wyższe, ponieważ zalicza się do nich m.in. opieka medyczna, pobyt w szpitalu, rehabilitacja, wypłata odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, dożywotnia renta, a nawet odszkodowanie z powodu śmierci.

Teoretycznie może wydawać się mało prawdopodobne, by skuter był w stanie wyrządzić tak wielkie szkody w kolizji np. z samochodem osobowym, ale wyobraźmy sobie, że z powodu błędu kierowcy skutera, auto przy dużej prędkości uderzy w drzewo lub inny pojazd. Poza tym kierowcy skuterów muszą się również liczyć z ryzykiem np. poważnego potrącenia pieszego.

Co jeśli skuter nie ma ubezpieczenia w trakcie wypadku?

W takiej sytuacji straty osób poszkodowanych przez kierowcę skutera pokryje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a następnie – w ramach tzw. regresu – UFG będzie chciał wyegzekwować pieniądze od kierowcy skutera. Jeśli nie uda się tego zrobić w zwykłym trybie, UFG zapewne skieruje sprawę do sądu, a wówczas należy liczyć się np. z egzekucją komorniczą.

Jakie inne ubezpieczenie może posiadać skuter?

W tym wypadku jednoślad niczym nie różni się od samochodu, więc dodatkowo może posiadać AC oraz Assistance.

AC pomaga właścicielowi pojazdu m.in. w przypadku:

 • naprawieniu szkód jego skutera, gdy kolizja lub wypadek wydarzyły się z jego winy;
 • kradzieży;
 • innych zniszczeń spowodowanych przez osoby trzecie, zwierzęta lub działanie sił przyrody.

Z kolei Assistance zapewnia pomoc w razie nagłego zdarzenia, jak np. awarii, przebicia opony, zgubienia kluczyków, czy potrzeby holowania.

Roczny Assistance można kupić już za kilkadziesiąt złotych, a cena zależna jest od zakresu pakietu. Ceny AC są już wyższe i w ich przypadku należy liczyć się z 2-3 razy większymi kosztami niż przy zakupie OC.

Oblicz składkę OC z AC i ASS Twojego skutera

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments