Ubezpieczenie na VIN – na czym polega? Nie daj się oszukać!

Sprawdzanie dokumentów pojazdu podczas kontroli drogowej

W komisie samochodowym znalazłeś używane auto pochodzące z innego kraju? W przypadku pojazdów sprowadzanych z zagranicy możesz natknąć się na oszustwo w postaci ubezpieczenia na VIN. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym jest ubezpieczenie na VIN i jak możesz się ustrzec kłopotów przy zakupie takiego samochodu.

Osoby kupujące używany pojazd muszą szczególnie uważać. Sprawdzenie stanu technicznego samochodu wraz z dokumentacją to zupełna podstawa, aby ograniczyć ryzyko. W przypadku pojazdów sprowadzonych z zagranicy pojawia się też kwestia uczciwości sprzedawcy (pośrednika). To właśnie on może zastosować oszustwo na VIN.

Czym jest numer identyfikacyjny pojazdu – VIN?

Numer VIN (z ang. Vehicle Identification Number, potocznie numer nadwozia) to unikalny numer identyfikacyjny pojazdu. Składa się on z 17 znaków i – inaczej niż numer rejestracyjny – jest nadawany przez producenta auta. Dysponując numerem nadwozia, można szybko zidentyfikować pojazd – dowiedzieć się m.in. kto jest jego producentem i jaki jest rok produkcji.

Producenci pojazdów korzystają z dwóch standardów zapisu numeru VIN:

 • na terenie Unii Europejskiej numer VIN jest zgodny z normą ISO 3779,
 • w Ameryce Północnej numer VIN zawiera cyfrę kontrolną, przy czym jest kompatybilny z europejskim zapisem.

Numer VIN umieszcza się na różnych elementach pojazdu. Przykładem jest podłoga przed fotelem pasażera, pod tylnym siedziskiem lub w bagażniku. Numeru tego należy szukać z prawej strony pojazdu.

Dlaczego numer VIN jest tak ważny?

Numer VIN jest istotny z dwóch powodów – pozwala określić pochodzenie pojazdu i sprawdzić, czy nie została zgłoszona jego kradzież. Właśnie dlatego o numer VIN najczęściej pytają osoby zainteresowane zakupem samochodu – podanie VIN jest niezbędne do skorzystania z usługi Historiapojazdu.gov.pl.

Informacje o numerach VIN ma obowiązek gromadzić Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Stąd też numer ten jest podawany w umowach o ubezpieczenie komunikacyjne. Gdy samochód nie ma jeszcze tablic rejestracyjnych, to na podstawie VIN można stwierdzić, czy został on ubezpieczony.

Czy można kupić ubezpieczenie samochodu na VIN?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) można kupić na numer VIN. Dotyczy to jednak tylko niektórych sytuacji – na zasadzie wyjątku od ogólnych zasad. Kiedy zatem możliwe jest wykupienie OC dla pojazdu bez numeru rejestracyjnego? Gdy:

 • pojazd jest nowy – jest nabywany od dealera (w salonie),
 • auto zostało sprowadzane z zagranicy – nie zostało jeszcze zarejestrowane w Polsce.

W ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych znalazł się zapis (Art. 29), który mówi, że:

1. Posiadacz pojazdu jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych […] 4) przed wprowadzeniem do ruchu pojazdów […], które nie zostały zarejestrowane.

2. Jeżeli umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest zawierana przed rejestracją pojazdu […], posiadacz pojazdu mechanicznego, na żądanie zakładu ubezpieczeń, jest obowiązany przedstawić zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego tego pojazdu albo świadectwo zgodności, świadectwo zgodności WE, dopuszczenia jednostkowego pojazdu, decyzji o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu albo świadectwa dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu.

Przepisy dopuszczają również możliwość unieważnienia takiej polisy, jeśli samochód nie zostanie zarejestrowany:

3. Jeżeli w przypadku, o którym mowa w ust. 2, pojazd mechaniczny, w terminie 30 dni od dnia zawarcia umowy, nie został zarejestrowany, każda ze stron może odstąpić od umowy, powiadamiając o tym na piśmie drugą stronę umowy.

Czy samochodem z zagranicy kupionym w komisie można poruszać się po drodze?

Kupując samochód z zagranicy lub z komisu samochodowego możesz spotkać się z sytuacją, w której auto posiada tzw. „ubezpieczenie graniczne” krótkoterminowe. Taki samochód najprawdopodobniej przyjechał z zagranicy “na kołach” i posiada w komplecie ważne tablice rejestracyjne wywozowe i badania techniczne. Jeśli sprawdzisz, że tak jest faktycznie, autem będziesz mógł poruszać się po drodze aż do ostatniego dnia ważności polisy.

Uwaga! Ubezpieczenie graniczne może być ważne tylko przez kilka dni. Sprawdź więc dokładnie, jaka data widnieje na polisie OC i tablicach rejestracyjnych.

Polisę OC krótkoterminową możesz przedłużyć od razu po zarejestrowaniu na siebie samochodu. Gdy zarejestrujesz pojazd w wydziale komunikacji, zgłoś się do ubezpieczyciela, który zawarł umowę ze zbywcą pojazdu. Na podstawie Twoich danych obliczy on nową składkę i wystawi OC na cały rok. Przed końcem obowiązywania umowy krótkoterminowej możesz także wykupić ubezpieczenie całoroczne – skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych – porównasz wtedy składki proponowane przez kilkunastu ubezpieczycieli i będziesz mógł wybrać najtańszą ofertę.

Oblicz składkę OC/AC

Zdarza się także, że właściciele komisów wykupują w Polsce OC tylko na VIN (czyli na samochód, który nie jest jeszcze zarejestrowany w naszym kraju). Problem polega na tym, że takim autem nie można wyjechać na drogę. Niestety, czasami nieuczciwi sprzedawcy świadomie wprowadzają nabywców pojazdów w błąd i twierdzą, że taka jazda jest całkowicie legalna.

Ubezpieczenie na VIN – na czym polega oszustwo?

Oszustwo na VIN ma miejsce w przypadku używanych samochodów sprowadzonych z zagranicy. Nieuczciwi handlarze (pośrednicy, właściciele komisów) w miejscu do tego przeznaczonym umieszczają podrobione tablice rejestracyjne – tablice wywozowe z plastikowej płyty lub tablice kolekcjonerskie. W rezultacie nabywca otrzymuje samochód z tablicami rejestracyjnymi, mimo że pojazd nie jest zarejestrowany. To wprowadza w błąd i może mieć poważne konsekwencje.

Poruszanie się po polskich drogach samochodem, który jest co prawda ubezpieczony (w tym przypadku będzie to wspomniane ubezpieczenie na podstawie VIN), ale ma podrobione lub kolekcjonerskie tablice, jest zabronione. W razie kontroli drogowej kierowca musi spodziewać się konsekwencji.

Aktualnie obowiązujące przepisy przewidują, że pojazd mechaniczny może poruszać się po drogach publicznych jedynie wówczas, gdy zostanie zarejestrowany. Podstawą prawną jest ustawa Prawo o ruchu drogowym.

Planujesz kupić samochód z komisu samochodowego? Autentyczność tablic wywozowych budzi Twoje podejrzenia, a właściciel auta (komis) twierdzi, że nie masz się czego obawiać? Ponieważ oszustwo w postaci ubezpieczenia na VIN jest poważne, musisz wiedzieć, jak je rozpoznać.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Jak uniknąć oszustwa na VIN?

Masz kilka możliwości, aby ustrzec się oszustwa ubezpieczenia na VIN. Jeżeli kupujesz samochód z komisu, dokładnie sprawdź jego tablice rejestracyjne. Są one wykonane z tworzywa sztucznego? Niemal pewne jest, że zostały one podrobione lub są to tablice kolekcjonerskie – legalne tablice rejestracyjne są metalowe. Możesz też sprawdzić, jak wyglądają tablice wywozowe obowiązujące w kraju pochodzenia samochodu.

W Polsce szczególnie popularne są samochody sprowadzane z Niemiec. Jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, w okresie od stycznia do lipca 2022 r. z tego kraju sprowadzono do Polski 242 747 pojazdów. Dla przykładu z Francji, która znalazła się na drugim miejscu zestawienia, trafiły do kraju 60 782 samochody. W przypadku samochodów sprowadzanych z Niemiec tymczasowe tablice rejestracyjne wyróżniają się:

 • żółtym paskiem – takie tablice wywozowe są częściej spotykane i pozwalają na poruszanie się po drogach przez okres 5 dni, co najczęściej wystarcza, aby załatwić sprawy związane z rejestracją auta,
 • czerwonym paskiem – z uwagi na wyższą cenę są rzadziej spotykane, ale umożliwiają legalne korzystanie z samochodu przez okres nawet 12 miesięcy.

Uwaga! Samochód z Niemiec na tablicach z żółtym paskiem lub czerwonym paskiem można użytkować do czasu rejestracji, ale jedynie wówczas, gdy ma on ważne badanie techniczne i zostało dla niego wykupione ubezpieczenie. Wątpliwości związane z ubezpieczeniem samochodu wyjaśnij z pracownikiem komisu.

Innym sposobem, aby uniknąć oszustwa związanego z ubezpieczeniem na VIN, jest sprowadzenie auta we własnym zakresie. W ten sposób możesz zaoszczędzić na prowizji pośrednika – kwota ta przyda Ci się, jeżeli planujesz kupić nie tylko ubezpieczenie OC. Jak wygląda taki proces od strony formalnej?

Jak zarejestrować auto sprowadzone z zagranicy w Polsce?

Kupując w komisie używany samochód sprowadzony z zagranicy, możesz liczyć na pomoc przy jego rejestracji. Co jednak w sytuacji, gdy masz na oku pojazd w dobrej cenie, który chcesz sprowadzić samodzielnie? Formalności zależą od tego, czy sprowadzasz auto z kraju należącego do Unii Europejskiej, czy też spoza tego obszaru. W każdym przypadku procedury te mają jednak pewne wspólne kroki.

Akcyza za sprowadzony samochód

Ten punkt nie zawsze oznacza, że musisz zapłacić – zdarzają się sytuacje, gdy wystarczy przedstawienie zaświadczenia stwierdzającego zwolnienie z akcyzy. Jeżeli jednak nie masz takiego dokumentu, stawki akcyzy są następujące:

 • 3,1 proc. wartości pojazdu o pojemności silnika mniejszej niż 2000 cm3,
 • 18,6 proc. wartości pojazdu o pojemności silnika większej niż 2000 cm3.

Kupujesz samochód hybrydowy? Zastosowanie będzie miała stawka w preferencyjnej wysokości – 1,55 lub 9,3 proc.

Kwotę akcyzy musisz wyliczyć samodzielnie. Wpłata podatku na właściwy numer rachunku bankowego to nie jednak wszystko – konieczne jest jeszcze złożenie deklaracji.

Badania techniczne auta

W przypadku samodzielnego sprowadzania pojazdu z zagranicy może się okazać, że wizyta na stacji kontroli pojazdów nie będzie konieczna. Tu możesz poszukać oszczędności – skontaktuj się z pracownikami wydziału komunikacji, opisz sprawę i dopytaj, czy musisz wykonać badanie techniczne pojazdu.

Ile trzeba zapłacić za przegląd samochodu? Cena badania jest uzależniona od rodzaju paliwa – inna jest w przypadku aut na benzynę i olej napędowy, a inna w przypadku aut na LPG. Stawki są następujące:

 • samochody zasilane benzyną i olejem napędowym – od wielu lat ich właściciele płacą 99 zł,
 • samochody na LPG – opłata jest wyższa i wynosi 162 zł.

Ubezpieczenie OC pojazdu

Kolejnym punktem na liście formalności związanych z rejestracją pojazdu jest ubezpieczenie OC na 12 miesięcy – zastąpi ono polisę krótkoterminową. Bez ubezpieczenia OC nie zarejestrujesz pojazdu (OC będziesz musiał okazać najpóźniej przy odbiorze dowodu rejestracyjnego). Jak ubezpieczyć auto? Najprościej będzie, gdy ubezpieczenie OC kupisz przez internet – w ten sposób zaoszczędzisz sporo czasu i łatwo znajdziesz najtańszą polisę.

Ubezpieczenie OC, AC, NNW, assistance czy opon znajdziesz dzięki naszej stronie internetowej. Otrzymasz co najmniej kilkanaście ofert, a nasz kalkulator przeprowadzi Cię przez cały proces zakupu polisy.

Oblicz składkę OC/AC

Brak ważnego OC oznacza poważne problemy finansowe w razie spowodowania kolizji lub wypadku. Nie warto ryzykować – ubezpieczenie OC daje poczucie bezpieczeństwa, bo chroni majątek właściciela pojazdu.

Opłata za rejestrację

Jednym z załączników do wniosku o rejestrację samochodu jest potwierdzenie dokonania opłaty. Łączny kosz rejestracji pojazdu wynosi:

 • 256 zł – to standardowa stawka za zarejestrowanie pojazdu,
 • 1176 zł – gdy właściciel zdecydował się na indywidualne tablice rejestracyjne.

Do przyjęcia opłaty jest uprawniony ten wydział komunikacji, w którym dokonasz rejestracji pojazdu. Płatności możesz dokonać w kasie urzędu lub przelewem na jego rachunek bankowy.

Rejestracja samochodu

Gdy masz już wymagany komplet dokumentów (w tym ubezpieczenie OC), możesz umówić się na wizytę w wydziale komunikacji. Podczas pierwszej wizyty otrzymasz tzw. miękki dowód rejestracyjny, a na następnej już właściwy dowód rejestracyjny. Ten drugi dokument jest wydawany po sprawdzeniu pojazdu przez urzędników.

Czy wiesz, że nie musisz umawiać się na spotkanie w wydziale komunikacji? Aktualnie rejestracja samochodu – podobnie jak zawarcie umowy ubezpieczenia – możliwa jest przez internet.

Masz ubezpieczenie na VIN i aktualne badanie techniczne? Z wymianą tablic wywozowych, których ważność jest ograniczona, nie warto zwlekać. Powodem są przepisy. Określają one choćby, że używane auto sprowadzone z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej należy zarejestrować w ciągu 30 dni.

Ubezpieczenie na VIN – co grozi za jazdę bez ważnych tablic?

Korzystanie z samochodu bez tablic lub na nielegalnych tablicach może być źródłem poważnych problemów, również finansowych. Jeżeli trafisz na nieuczciwych handlarzy, kupisz auto z podrobionymi tablicami rejestracyjnymi i będziesz z niego korzystać, to rutynowa kontrola drogowa nie skończy się dobrze – grozi Ci:

 • grzywna w wysokości 1500 zł – podstawą jej nałożenia nie jest taryfikator mandatów, ale kodeks wykroczeń (art. 94 § 2),
 • odholowanie samochodu na parking policyjny – w 2022 r. maksymalne stawki to 542 zł za usunięcie pojazdu i 46 zł za każdą dobę przechowywania go na policyjnym parkingu.

Jeśli samochód nie będzie również ubezpieczony, UFG zostanie o tym poinformowane – możesz otrzymać wezwanie do zapłaty kary za brak OC opiewające na kwotę nawet 6020 zł.

To nie wszystkie konsekwencje, z jakimi musi liczyć się właściciel pojazdu bez rejestracji i ubezpieczenia. Gdyby w tym samym czasie przytrafiło Ci się oszustwo na VIN i kolizja, to ubezpieczyciel mógłby wymagać od Ciebie zwrotu świadczenia wypłaconego poszkodowanym.

Oblicz składkę OC/AC

Podsumowanie

 • Ubezpieczenie na VIN to oszustwo, z jakim mogą spotkać się osoby kupujące w komisie samochodowym samochód sprowadzony z zagranicy.
 • Poruszanie się po drogach samochodem z ważnym OC, ale bez tablic rejestracyjnych lub z tablicami kolekcjonerskimi, jest zabronione.
 • Z ubezpieczenia na VIN mogą skorzystać m.in. osoby kupujące używany samochód sprowadzony z zagranicy.
 • Pamiętaj, że ubezpieczenie OC na VIN otrzymane od zbywcy pojazdu nie odnawia się automatycznie, ale wygasa po upływie terminu, na jaki została zawarta umowa.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy zakup samochodu z komisu samochodowego jest ryzykowny?

  Zakup używanego samochodu zawsze jest obarczony ryzykiem. Aby go zminimalizować, należy dokładnie sprawdzić auto pod względem technicznym oraz upewnić się, że pośrednik zadbał o formalności. Wykonanie tych czynności pozwala znacząco ograniczyć ryzyko nabycia auta w złym stanie technicznym czy z fałszywymi tablicami.

 2. Ile trzeba zapłacić za tablice wywozowe?

  Każdy kraj ustala własne ceny tablic wywozowych – nie ma jednego cennika. Jeżeli planujesz sprowadzić auto z zagranicy, musisz we własnym zakresie sprawdzić, ile zapłacisz za tablice wywozowe. Często do wyboru będziesz mieć dwa rodzaje tablic, które różnią się długością okresu, przez jaki można z nich korzystać.

 3. Czy ubezpieczenie na VIN można kupić dla auta zarejestrowanego za granicą?

  Jeżeli samochód jest zarejestrowany za granicą i nie jest przygotowywany do sprzedaży, to ubezpieczenie na VIN nie będzie dostępne. Działający na terenie Polski ubezpieczyciele nie mogą oferować polis krótkoterminowych właścicielom pojazdów, którzy na stałe mieszkają za granicą i nie planują wyjazdu do Polski.

 4. Ile jest ważny miękki dowód rejestracyjny?

  Miękki dowód rejestracyjny jest ważny przez 30 dni. Jeżeli urzędnik będzie potrzebował więcej czasu, aby sprawdzić pojazd, okres ten może zostać przedłużony o maksymalnie 14 dni. Po tym czasie wydawany jest stały dowód rejestracyjny. W wielu przypadkach kierowcy czekają na właściwy dokument mniej niż 30 dni.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments