Jak sprawdzić fabryczny kolor lakieru po numerze VIN?

Pracownik warsztatu sprawdza tabliczkę znamionową auta

Chcesz kupić używany samochód, którego mankamentem są uszkodzenia powłoki lakierniczej lub karoserii? Jeżeli naprawy planujesz dokonać samodzielnie, w pierwszej kolejności ustal kod lakieru po VIN. Dlaczego? Czerwony czy czarny – tak ogólnikowe nazwy kolorów w sklepie lakierniczym to za mało.

Odstawiając samochód do lakierni, możesz liczyć na kompleksową usługę – lakiernik bez trudu dobierze prawidłowy kolor lakieru. Sytuacja zmienia się, gdy naprawę chcesz przeprowadzić we własnym zakresie. Jak ustalić fabryczny kolor lakieru? Jednym ze sposobów jest zdekodowanie numeru VIN. Kod lakieru po VIN to rozwiązanie, które stosuje wielu kierowców. Czy trudno uzyskać informację o kolorze powłoki lakierniczej, znając numer VIN?

Co to jest VIN?

Chcesz ustalić kod lakieru po VIN? W pierwszej kolejności musisz się dowiedzieć, czym jest numer VIN i gdzie należy go szukać.

Numer VIN to numer identyfikacyjny pojazdu. Każdy samochód opuszczający linię produkcyjną jest oznaczany unikalnym ciągiem 17 cyfr i liter. Nie są to jednak przypadkowe znaki – zawierają one szereg danych o pojeździe, w tym o kolorze użytego lakieru. Inaczej mówiąc, rozszyfrowanie numeru VIN zapewnia dostęp do całej gamy przydatnych informacji.

Numer VIN jest podzielony na trzy części. W każdej sekcji zakodowane się inne informacje – od nazwy producenta aż po dane dotyczące konkretnego egzemplarza samochodu. Te trzy sekcje numeru VIN mają swoje nazwy – są to:

  • WMI (World Manufacturer Identifier) – 3 pierwsze znaki wskazujące na producenta pojazdu;
  • VDS (Vehicle Descriptor Section) – znaki od 4. do 9., które określają typ pojazdu i mogą zawierać informacje m.in. o rodzaju nadwozia;
  • VIS (Vehicle Identifier Section) – pozostałe znaki w numerze VIN stanowiące unikatowy numer egzemplarza.

Ciekawostka: pojazdom produkowanym m.in. w Stanach Zjednoczonych również nadaje się 17-znakowy numer VIN, przy czym sekcji jest więcej, np. zamiast VDS występuje atrybut typu pojazdu i cyfra kontrolna.

Gdzie znaleźć numer VIN samochodu?

Już wiesz, że można ustalić kod lakieru po VIN. Teraz pozostaje znaleźć ten ciąg znaków. To dość proste zadanie, bo numer ten umieszcza się w wielu miejscach. Przede wszystkim znajdziesz go w dowodzie rejestracyjnym (pierwsza strona, pole „E”) i książce serwisowej. Ale nie tylko. Z uwagi na rolę, jaką pełni numer VIN, jest on wybijany również na wybranych elementach samochodu. Każdy producent sam wybiera takie miejsce, przy czym najczęściej są to elementy karoserii będące integralną częścią nadwozia.

Przykładowe miejsce w pojeździe, na których może znajdować się numer VIN:

  • słupek boczny po stronie kierowcy;
  • drzwi po stronie kierowcy;
  • przegroda czołowa;
  • podłoga bagażnika;
  • klapka wlewu paliwa.

Jak odczytać kod lakieru po VIN?

Skoro w numerze VIN koduje się informacje o pojeździe, to rozwiązaniem mogłoby być jego zdekodowanie. Niestety, kod lakieru po VIN dla indywidualnego użytkownika jest praktycznie nieosiągalny. Dlaczego, skoro w internecie bez trudu można znaleźć portale z dekoderami VIN? Niestety, większość z nich zapewnia użytkownikom dostęp wyłącznie do podstawowych danych. W rezultacie kod lakieru po VIN to ślepa uliczka.

Myślisz, że uda Ci się uzyskać kod lakieru po VIN z płatnego dekodera VIN? To również błędny trop. Płatne narzędzia wcale nie są dokładniejsze. Oczywiście, pula danych, do których otrzymasz dostęp, może być większa, jednak niemal pewne jest, że po zdekodowaniu numeru VIN i tak nie poznasz nazwy lakieru wraz z jego kodem.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Przykład: Sprawdzając przykładowy numer VIN pojazdu (VSSZZZKJZMR075002) w bezpłatnym dekoderze, uzyskasz m.in. następujące informacje:

  • marka i model – Seat Arona;
  • rok modelowy – 2020;
  • rodzaj nadwozia – 5-drzwiowy SUV;
  • ilość KM – 110;
  • rodzaj paliwa – benzyna;
  • skrzynia biegów – manualna;
  • kraj produkcji pojazdu – Hiszpania.

Chociaż ustalenie kodu lakieru po VIN jest mało prawdopodobne, to dekodery VIN nie są zupełnie bezużyteczne. Dzięki nim można m.in. potwierdzić informacje zawarte w ogłoszeniu, a w razie zauważenia rozbieżności, wyjaśnić je ze sprzedającym.

Gdzie jeszcze szukać informacji o kolorze lakieru?

Skoro kod lakieru po VIN to błędny trop, otwartym pozostaje pytanie, jak i gdzie uzyskać informację o kolorze powłoki lakierniczej. Masz dwie możliwości. Możesz skontaktować się z autoryzowanym serwisem – jego pracownik powinien udzielić Ci informacji o kolorze lakieru. Alternatywą jest ponowne „przeszukanie” samochodu, tym razem jednak w poszukiwaniu tabliczki znamionowej.

Czym jest tabliczka znamionowa? To jeden z obowiązkowych elementów umieszczanych przez producentów w pojazdach. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministerstwa Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia tabliczka znamionowa powinna zostać umieszczona „w widocznym i łatwo dostępnym miejscu na części, która nie daje się łatwo usunąć lub wymienić”. W rezultacie najczęściej tabliczkę znamionową można znaleźć na słupku przy drzwiach kierowcy lub pod maską.

Dane, jakie umieszcza się na tabliczce znamionowej auta osobowego:

  • nazwa producenta;
  • numer świadectwa homologacji typu pojazdu;
  • numer VIN;
  • dopuszczalna masa całkowita pojazdu;
  • dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów w przypadku pojazdu samochodowego przeznaczonego do ciągnięcia przyczepy;
  • dopuszczalne obciążenia osi podane w kolejności od przodu do tyłu;
  • gdy wartości maksymalne mas i obciążeń są większe niż dopuszczalne, konieczne jest ich podanie na tabliczce znamionowej;
  • opcjonalne dane dodatkowe.

Jak odczytać numer lakieru z tabliczki znamionowej?

Kod lakieru na tabliczce znamionowej może znajdować się w różnych jej częściach. Najczęściej jest to ciąg 3-5 znaków – może składać się on wyłącznie z cyfr lub cyfr i liter. Rzadziej producenci podają pełną nazwę koloru użytego lakieru.

Odczytywanie numeru lakieru z tabliczki znamionowej

MarkaKod koloru na tabliczcePrzykład
AudiKod koloru stanowią 3-4 znaki, które zaczynają się od litery „L”LC5E – Cobalt Blue
BMWProducent podaje pełną nazwę koloruBlack Sapphire
CitroenKod lakieru to najczęściej 4 znakiM09V – Perla Nera
HyundaiKod koloru lakieru to 2-3 znaki, ciąg może składać się tylko z liter lub liter i cyfrR2T – Shimmering Silver Metallic
SkodaKod koloru ma od 3 do 4 znaków2Y2Y – White Moon

Jest jednak pewne „ale” – w starszych rocznikach każdy z producentów mógł praktykować inny sposób zapisu koloru lakieru, np. zamiast trzech znaków stosować tylko dwa. Mimo znalezienia tabliczki znamionowej masz problem z określeniem, który jej fragment zawiera kod lakieru? Zrób zdjęcie tabliczki i prześlij ją sprzedawcy lakieru. Pracownicy sklepów lakierniczych mają większe doświadczenie w zakresie identyfikacji koloru i z pewnością pomogą.

Jak sprawdzić kolor lakieru różnych producentów?

Kod lakieru po VIN czy kod lakieru na tabliczce znamionowej to nie wszystkie sposoby, dzięki którym można określić kolor powłoki lakierniczej – kod lakieru często jest umieszczany na dodatkowych nalepkach. Pewną trudnością może być jednak ich znalezienie – producenci mają pełną dowolność w wyborze miejsca, w których się one znajdą.

Przykład: Nalepka stosowana przez koncern Toyoty może być biała lub czarna. Najczęściej jest umieszczana w bagażniku – może znajdować się m.in. w pobliżu koła zapasowego. Do oznaczenia kodu lakieru Toyota wykorzystuje trzy znaki, np. 1G6.

Kiedy może być potrzebny numer lakieru?

Numer lakieru jest potrzebny przed rozpoczęciem prac lakierniczych. Znając ten numer, możesz kupić lakier w dokładnie takim odcieniu, jakiego potrzebujesz. W przeciwnym razie pozostaje dobór innymi metodami, których zastosowanie może nie dać oczekiwanego rezultatu. Mimo że jest to kwestia czysto estetyczna, to wpływa na wartość pojazdu. Jeżeli planujesz sprzedaż swojego samochodu, warto poświecić chwilę na prawidłowe określenie kodu lakieru.

Dobór prawidłowego koloru lakieru jest też kluczowy dla właścicieli samochodów zabytkowych. Renowacja czy drobne naprawy – niezależnie od zakresu prac detale mają tu dużo większe znaczenie niż w przypadku samochodów czysto użytkowych.

Podsumowanie

  • Mimo że producenci pojazdów zapisują kod koloru lakieru w numerze VIN, to dostępne na rynku dekodery niemal nigdy nie prezentują tej informacji.
  • Gdy nie można ustalić kodu lakieru po VIN, warto skorzystać z alternatywnych rozwiązań – kod lakieru można znaleźć na tabliczce znamionowej.
  • Tabliczka znamionowa jest umieszczana w różnych miejscach pojazdu, a w zależności od producenta kod lakieru składa się z 3-5 znaków.
  • Kod lakieru można odczytać także z dodatkowych nalepek, które producenci umieszczają w pojazdach.
  • Kod jest niezbędny przy zakupie lakieru – bez tej informacji prawdopodobieństwo znalezienia pasującego lakieru jest niewielkie.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Jak sprawdzić kod lakieru, gdy VIN jest nieczytelny?

    Pozostają alternatywne sposoby – tabliczka znamionowa, dodatkowe nalepki w pojeździe czy wreszcie pomoc autoryzowanego serwisu. Musisz przy tym pamiętać, że nieczytelny VIN to duży problem – samochód może pochodzić z kradzieży. Kupując takie auto, musisz wykazać się ostrożnością.

  2. Ile kosztuje lakierowanie samochodu?

    Stawki różnią się w zależności od regionu Polski. Przykładowo w Warszawie i okolicach za lakierowanie 1 elementu trzeba zapłacić od 450 do 850 zł. Koszt lakierowania całego (dużego) pojazdu może przekroczyć nawet 13 000 zł. Jeżeli nie chcesz przepłacać, zorientuj się w cenach przed wyborem warsztatu.

  3. Co zrobić, gdy nie można ustalić numeru koloru lakieru?

    Jeżeli próby ustalenia kodu lakieru po VIN czy z użyciem informacji na tabliczce znamionowej nie powiodły się, pozostaje skontaktować się z autoryzowanym serwisem. Pracownicy takiego serwisu powinni pomóc w ustaleniu koloru. Innym sposobem jest przejrzenie katalogu pojazdów z danego rocznika – najprawdopodobniej będzie w nim wzornik wraz z kodami kolorów.

  4. Czym jest tabliczka znamionowa?

    Tabliczka znamionowa to jeden z obowiązkowych elementów wyposażenia pojazdu i jednocześnie źródło informacji. Producenci umieszczają na tabliczce znamionowej m.in. numer VIN pojazdu i dopuszczalną masę całkowitą pojazdu. Można na niej też znaleźć kod lakieru użytego przez producenta.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments