Jakie formalności czekają nabywcę samochodu bez OC?

kobiety sprawdzają umowę AC

Przed sfinalizowaniem transakcji zakupu samochodu warto sprawdzić zarówno jego stan techniczny, jak i historię. Jak prawidłowo postępować, jeżeli dotychczasowy właściciel auta nie wykupił dla swojego auta obowiązkowego OC?

Jak wynika z informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) nie wszyscy właściciele pojazdów pamiętają o wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Tylko w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2019 r. UFG wystawił 93 tysiące wezwań do zapłacenia kary za brak OC. Od strony formalnej zakup samochodu bez aktualnego ubezpieczenia OC jest możliwy, choć może być kłopotliwy dla nowego właściciela. Aby uniknąć dodatkowych problemów, warto wiedzieć, jak postępować w takiej sytuacji.

Kto odpowiada za brak ubezpieczenia OC?

W przypadku ubezpieczenia OC sprawa jest prosta – obowiązek zakupu polisy spoczywa na właścicielu. Jeżeli właściciel pojazdu zapomni dopełnić formalności, musi liczyć się z dotkliwą karą finansową – z roku na rok UFG coraz skuteczniej wyłapuje nieubezpieczone auta (korzysta z tzw. „wirtualnego policjanta”) i nakłada kary na ich właścicieli. Zbycie samochodu także nie uchroni przed odpowiedzialnością za brak OC.

Opisana wyżej zasada jest bardzo korzystna dla osób zamierzających kupić samochód bez ważnego OC. Oznacza ona tyle, że nabywca nie będzie odpowiadać za niedopatrzenia poprzedniego właściciela. Jednocześnie jednak od dnia podpisania umowy kupna-sprzedaży pojazdu, to na nabywcy będzie spoczywać obowiązek ubezpieczenia pojazdu.

Jak sprawdzić polisę OC przed kupnem samochodu?

Przy sprzedaży samochodu dotychczasowy właściciel powinien przekazać nabywcy komplet kluczyków i dokumentów, w tym aktualną polisę OC. Co w sytuacji, gdy sprzedawca twierdzi, że pojazd jest ubezpieczony, ale zgubił on potwierdzenie? Pozostaje samodzielne sprawdzenie jego słów.

Jak sprawdzić, czy dla pojazdu została wykupiona polisa OC? Z pomocą osobom kupującym pojazd z rynku wtórnego przychodzi serwis UFG. Aby sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony, wystarczy przejść na internetową stronę UFG i następnie:

 • podać numer rejestracyjny pojazdu,
 • podać numer VIN,
 • wskazać dzień, na który ma zostać dokonane sprawdzenie.

Jeżeli pojazd został ubezpieczony, w odpowiedzi pojawi się informacja o numerze polisy oraz danych firmy, która zapewnia ochronę ubezpieczeniową.

Kupno samochodu bez OC – jak postępować?

Co zrobić, jeżeli pojazd nie posiada aktualnego ubezpieczenia OC? Formalnie nie ma przeszkód, aby podpisać umowę kupna-sprzedaży. Nowy właściciel musi jednak jeszcze w dniu zakupu samochodu zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. W przeciwnym razie może się on spodziewać wezwania z UFG.

Jak szybko znaleźć polisę OC w korzystnej cenie? Z pomocą przychodzi kalkulator OC zamieszczony na naszej stronie. Skorzystać z niego można jeszcze przed zakupem pojazdu. Po wprowadzeniu parametrów auta oraz podaniu informacji o kierowcy (kierowcach), użytkownik otrzyma listę propozycji od różnych firm ubezpieczeniowych. W przypadku ubezpieczenia OC można kierować się wyłącznie ceną – wystarczy wybrać najtańszą polisę i dokonać za nią płatności. Potwierdzenie zakupu polisy przesyłane jest na wskazany adres mailowy.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Zakup ubezpieczenia OC przez internet zajmuje kilkanaście minut. Jest to rozwiązanie wygodne (zakupu można dokonać w dogodnym momencie) i umożliwiające porównanie ofert firm ubezpieczeniowych bez konieczności osobistego spotykania się z agentami.

Jakie są kary za brak OC?

Ile trzeba zapłacić za brak obowiązkowego OC? Mylą się osoby, które uważają, że jeden czy dwa dni przerwy nie będą ich wiele kosztować – przeciwnie, aby zdyscyplinować kierowców, kary są bardzo wysokie.

Aktualne informacje o opłatach karnych za brak polisy OC znajdują się na stronie internetowej UFG. Od 1 stycznia 2020 r. właściciele samochodów osobowych, którzy nie wykupią ubezpieczenia OC, muszą spodziewać się wezwania do zapłaty opiewającego na kwotę:

 • 1 040 zł – jeżeli przerwa w ubezpieczeniu trwała do 3 dni,
 • 2 600 zł – gdy okres pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej wynosił od 4 do 14 dni,
 • 5 200 zł – jeżeli przerwa w OC trwała dłużej niż 14 dni.

Inne stawki obowiązują dla samochodów ciężarowych i pozostałych pojazdów. Więcej informacji na ten temat można przeczytać w artykule UFG coraz skuteczniejsze. Nie unikniesz kary za brak OC.

Czym skutkuje jazda bez OC?

Kierowca poruszający się samochodem, który nie został ubezpieczony, naraża się nie tylko na karę z UFG. Jeżeli z jego winy dojdzie do kolizji czy wypadku, będzie on musiał pokryć szkody z własnej kieszeni. Wartość szkód majątkowych (uszkodzony pojazd, ogrodzenie) może być stosunkowo niska. Gdy jednak dochodzi do wypadku (czyli są poszkodowani – szkody osobowe), w skrajnych przypadkach kierowca może zostać obciążony kwotą liczoną w milionach złotych.

Brak ubezpieczenia OC może zostać ujawniony nie tylko przez UFG, ale również przez policję czy inne służby w czasie rutynowej kontroli drogowej.

Czy warto kupić auto bez ważnego OC?

Kupno samochodu bez aktualnego ubezpieczenia OC może budzić wątpliwości. Czy słusznie? Wiele osób błędnie zakłada, że otrzyma wezwanie do uiszczenia kary za okres sprzed zakupu auta. Nie jest to możliwe – za brak OC do odpowiedzialności zawsze jest pociągany właściciel. Kupno i przerejestrowanie pojazdu oznacza, że aktualny kierowca będzie odpowiadał za brak ubezpieczenia OC dopiero od momentu dokonania transakcji.

Samochody bez OC nie cieszą się dużą popularnością wśród potencjalnych nabywców. To z kolei przekłada się na cenę takich pojazdów – może ona być nawet o kilka tysięcy złotych niższa. Właśnie z tego względu nie warto od razu skreślać aut, których dotychczasowi właściciele nie mogą przedstawić aktualnej polisy OC. Wystarczy pamiętać o możliwości ubezpieczenia pojazdu przez internet, przy wykorzystaniu kalkulatora OC.

Podsumowanie:

 1. Według UFG od 200 do 250 tys. pojazdów (ponad 1 proc. wszystkich zarejestrowanych pojazdów) nie jest ubezpieczona. Kupując samochód warto sprawdzić czy jest on objęty ochroną ubezpieczeniową, korzystając z serwisu UFG.
 2. Za brak ubezpieczenia OC odpowiada zawsze właściciel. W przypadku sprzedaży pojazdu to dotychczasowy właściciel będzie musiał zapłacić karę, a nie nabywca.
 3. Zakup samochodu bez ubezpieczenia OC nie jest ryzykowny. Nowy właściciel musi jednak pamiętać, że od dnia podpisania umowy to na nim spoczywa obowiązek zawarcia polisy OC.
 4. Ubezpieczenie OC można kupić przez internet, korzystając z kalkulatora OC. To wygodny i szybki sposób, aby poznać oferty różnych firm ubezpieczeniowych.
Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments