Assistance bez OC – dla kogo, gdzie i za ile kupić

Samochód podczas awarii, pomoc drogowa
 • Assistance bez OC to ubezpieczenie sprzedawane bez obowiązkowego OC. Można je zakupić na okres od 7 dni do roku.
 • Ubezpieczenie assistance bez OC jest oferowane jedynie przez kilku ubezpieczycieli. Przykładami są firmy Generali i Uniqa.
 • Ceny assistance bez OC zaczynają się od 37 zł. Za taką kwotę kierowca otrzyma ochronę w Uniqa na terenie Polski na okres 7 dni.
 • Assistance bez OC można zakupić przez internet. Umowa zawierana jest przez stronę internetową ubezpieczyciela.

Masz OC, a teraz chcesz skorzystać z ubezpieczenia assistance? Jest to możliwe, gdyż niektóre firmy ubezpieczeniowe proponują assistance jako osobny produkt. Nawet za 100 zł wykupisz dodatkową polisę ASS do OC na rok, która zapewni Ci pomoc na drodze po wypadku, awarii czy kradzieży samochodu.

Assistance to jedno z popularniejszych dobrowolnych ubezpieczeń, z których korzystają kierowcy. Ponieważ najczęściej jest ono oferowane wraz z OC lub AC, to nie wszyscy właściciele samochodów wiedzą, że assistance występuje też w wersji samodzielnej. Niestety, takich propozycji jest niewiele, co może utrudniać znalezienie polisy dopasowanej do potrzeb.

Przejrzeliśmy dostępne na rynku oferty – poniżej wskazujemy towarzystwa, u których można zakupić assistance bez OC. Sprawdziliśmy również, ile kosztuje polisa OC z pełnym assistance i czy warto zdecydować się na polisę w takim pakiecie.

Czym jest i jak działa assistance bez OC?

Assistance to jedno z ubezpieczeń komunikacyjnych, czyli dedykowanych właścicielom samochodów. Zapewnia ono dostęp do usług i świadczeń, które są przydatne w razie awarii czy kolizji – np. holowania, wymiany opony czy samochodu zastępczego. Aby zapewnić sobie pomoc w nagłych sytuacjach, możesz kupić:

 • ubezpieczenie OC lub AC, do którego assistance będzie gratisem – jeżeli skorzystasz z takiej oferty, musisz jednak pamiętać, że zakres usług będzie mocno okrojony,
 • assistance wraz z OC – kupując assistance w pakiecie z polisą OC, możesz zaoszczędzić na składce,
 • assistance bez OC – jak sama nazwa wskazuje, jest to ubezpieczenie sprzedawane niezależnie od OC.

Z jakich świadczeń można skorzystać w ramach assistance bez OC? To ubezpieczenie jest zazwyczaj oferowane w dwóch lub trzech wariantach – podstawowym, rozszerzonym i maksymalnym. Najczęściej kierowcy mogą liczyć na pomoc techniczną i informacyjną. W ramach tej pierwszej odmawiający posłuszeństwa pojazd zostanie usprawniony na miejscu zdarzenia, a jeżeli nie będzie to możliwe, odholowany do warsztatu. Pomoc techniczna obejmuje też dowóz paliwa i udostępnienie auta zastępczego.

Dla kogo jest assistance bez OC?

Nie każdy właściciel auta widzi potrzebę zakupu OC wraz z assistance. Dotyczy to przede wszystkim tych kierowców, którzy na co dzień pokonują krótkie odcinki (np. z domu do pracy i z pracy do domu) lub korzystają z pojazdu wyłącznie w obrębie dzielnicy czy miasta. Jeżeli należałeś do tej grupy kierowców, ale:

 • przeprowadziłeś się do innego miasta lub zmieniłeś pracę i teraz codziennie pokonujesz więcej kilometrów,
 • planujesz dłuższą podróż samochodem na terenie Polski lub za granicę,

to assistance bez OC jest sposobem na zapewnienie sobie dodatkowej ochrony. Nabyłeś używany samochód i chcesz korzystać z ubezpieczeń kupionych przez poprzedniego właściciela? Pamiętaj, że przejmiesz w ten sposób tylko polisę OC. Jeżeli OC będzie ważne np. jeszcze przez 3 miesiące, to na ten okres możesz kupić assistance bez OC.

Na jaki okres i gdzie można kupić assistance bez OC?

Standardowo polisy komunikacyjne są sprzedawane na okres roku. Z uwagi jednak na charakter ubezpieczenia assistance, tę polisę będziesz mógł zakupić także na krótszy czas. Należy pamiętać, że występują różnice między propozycjami ubezpieczycieli, np.:

 • Generali – assistance bez OC jest dostępne w wariancie na 7, 15, 30 dni lub rok,
 • Uniqa – ASS jako oddzielne ubezpieczenie (bez OC czy AC) także wykupisz na 7, 15, 30 dni lub rok,
 • Warta – assistance bez OC można nabyć na okres 15 dni lub rok.

Niekiedy kierowcy zakładają, że umowę assistance bez OC można podpisać jedynie na okres krótszy niż rok. To błędne przekonanie – assistance bez OC jest dostępne też w opcji rocznej.

Gdzie znaleźć assistance bez OC? Tego ubezpieczenia nie kupisz, korzystając z kalkulatora OC/AC, ale jedynie bezpośrednio przez stronę internetową wybranego ubezpieczyciela.

Które firmy sprzedają assistance bez OC?

Assistance bez OC nie jest produktem powszechnym – nie znajdziesz go w ofertach wszystkich ubezpieczycieli. Niektóre firmy ubezpieczeniowe sprzedają assistance wyłącznie wraz z innymi produktami ze swojej oferty. Przykładem może być assistance „Pomoc w Drodze” od PZU, które jest dostępne wyłącznie z PZU Auto OC lub PZU Auto AC.

Mimo że oferta assistance bez OC nie jest tak bogata jak w przypadku standardowego assistance na rok dodawanego do OC czy AC, to na rynku jest kilka towarzystw ubezpieczeniowych, które je oferują – to choćby Warta, Uniqa czy Generali (Bezpieczny.pl).

Jak wybrać assistance bez OC?

Jak w przypadku wszystkich obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, podczas wyboru polisy assistance konieczne jest zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczeń (OWU). To właśnie lektura tego dokumentu pomoże Ci podjąć decyzję. Zwróć uwagę na:

1. Zakres ochrony assistance bez OC

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Jest on kluczowy i związany z ceną. Im niższa będzie cena assistance bez OC, tym mniej będzie świadczeń, z których będziesz mógł skorzystać. Nie oznacza to jednak, że zawsze musisz wybierać najdroższy wariant. Dodatkowo sprawdź sumę ubezpieczenia – to kwota, do jakiej ubezpieczyciel pokryje koszty.

2. Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela

Dowiedz się, kiedy ubezpieczyciel Ci nie pomoże. Przykładowo w OWU assistance bez OC od Uniqa znajduje się zapis mówiący, że świadczenie nie przysługuje kierowcy wówczas, gdy do zdarzenia doszło na drodze innej niż twarda lub gruntowa. To standardowy zapis, który znajdziesz też u innych ubezpieczycieli.

3. Maksymalny wiek auta objętego ochroną

Uniqa proponuje assistance bez OC właścicielom pojazdów nie starszych niż 15 lat (ubezpieczyciel pyta o okres eksploatacji). Generali z kolei obejmuje ochroną pojazdy zarówno młodsze niż 15 lat, jak i starsze niż 15 lat.

Pod względem zakresu dostępnych świadczeń porównaliśmy propozycje dwóch ubezpieczycieli – Uniqa i Generali. Pod uwagę braliśmy ofertę przygotowaną dla osób zainteresowanych ASS bez OC na cały rok, posiadających samochód, którego okres eksploatacji nie przekracza 15 lat.

Assistance bez OC – oferta Uniqa
Rodzaje świadczeńAssistance EkonomicznyAssistance StandardowyAssistance Premium
Naprawa na miejscu zdarzeniataktaktak
Holowanie pojazdu z miejsca zdarzenia po awarii lub wypadku150 km250 kmpo wypadku bez limitu
po awarii 500 km
Samochód zastępczy-3 doby3 doby
Transport podróżnych100 kmbez limitubez limitu
Zakwaterowanie w hotelu2 doby3 doby3 doby
Parkowanie pojazdu-taktak
Wymiana koła,
dostarczenie paliwa
taktaktak
Assistance bez OC – oferta Generali
Assistance KomfortAssistance Prestiż
Holowanie pojazdu po awarii lub wypadku250 km500 km
Transport kierowcy i pasażerów250 km500 km
Zakwaterowanie-3 dni
Pomoc związana z awarią akumulatorataktak
Samochód zastępczy-tak
Dostarczenie paliwataktak
Wymiana koła,
wymiana żarówki
taktak
Oferta aktualna 31.03.2022 r.

Ile kosztuje assistance bez OC?

Mogłoby się wydawać, że o atrakcyjności danego produktu ubezpieczeniowego przesądza jego cena. Jak jest w przypadku assistance bez OC? W odróżnieniu od standardowego assistance ubezpieczyciele nie wyliczają składki indywidualnie dla każdego klienta – cennik jest zunifikowany. Wysokość składki można poznać, korzystając z uproszczonych kalkulatorów zamieszczonych na stronach internetowych ubezpieczycieli. W tym celu wystarczy podać jedynie:

 • zakres terytorialny assistance bez OC – Polska lub Polska i Europa,
 • okres ubezpieczenia – np. 7 dni,
 • wiek auta, które zostanie objęte ochroną.

Ile kosztuje najtańsze assistance bez OC? W Generali ceny zaczynają się już od 94 zł w przypadku polisy na okres 7 dni, która działać będzie na terenie Polski.

Okres trwania umowy
Wariant Komfort
Wariant Prestiż
Zakres terytorialny – PolskaZakres terytorialny – Polska i EuropaZakres terytorialny – PolskaZakres terytorialny – Polska i Europa
7 dni94 zł133 zł136 zł178 zł zł
15 dni102 zł156 zł148 zł217 zł
30 dni146 zł212 zł210 zł279 zł
1 rok226 zł326 zł318 zł504 zł

Czy opłaca się kupić Assistance bez OC? Porównanie ceny z pakietem OC

To zależy wyłącznie od Twoich potrzeb. Użytkujesz samochód intensywnie? OC wraz z assistance w wersji podstawowej na cały rok kupisz już za kilkaset złotych. Jeżeli jednak tylko raz w roku wyjeżdżasz w dłuższą trasę (np. za granicę), to zakup krótkoterminowego assistance bez OC może Ci się bardzo opłacić. Dlaczego? Dwa najważniejsze powody to:

 • za niewielką kwotę otrzymasz ochronę również poza Polską,
 • zakres świadczeń, z których będziesz mógł skorzystać, będzie szerszy.

Inaczej sytuacja prezentuje się w przypadku polis całorocznych – tu różnice w cenie są znacznie większe, mimo że zakres świadczeń jest zbliżony.

Przykład: 45-letni pan Tomasz kilka razy w ciągu roku wyjeżdża do rodziny za granicę. Z uwagi na pokonywaną odległość oraz wysokie ceny usług pomocy drogowej poza granicami naszego kraju, zdecydował się kupić assistance dla użytkowanej Skody Octavia z 2012 roku (benzyna, poj. silnika 1798 cm3) w najbardziej rozbudowanej wersji ochrony ASS. Mężczyzna rozważa zakup assistance z OC lub assistance bez OC. Co będzie dla niego korzystniejsze?

Assistance plus OC
Assistance bez OC
Cena ubezpieczenia571 zł (TUZ Ubezpieczenia)504 zł (Generali – pakiet Prestiż)
Zakres ochronyPomoc po wypadku, awarii i kradzieży autaPomoc po wypadku, awarii i kradzieży auta
Polska i EuropaPolska i Europa
Holowanie do 600 km w Polsce i 500 km w EuropieHolowanie do 500 km
Naprawa na miejscu zdarzenia-
Samochód zastępczy na 5 dniSamochód zastępczy na 3 dni
Wymiana kółWymiana kół
Uruchomienie w przypadku rozładowania akumulatoraUruchomienie w przypadku rozładowania akumulatora
Transport pasażerówTransport pasażerów
Dostarczenie paliwaDostarczenie paliwa
Na podstawie kalkulacji z 31.03.2022 r.

Pan Tomasz zdecydował się na zakup ubezpieczenia assistance z OC. Cena polisy okazała się bowiem bezkonkurencyjna. Pakiet OC z ASS w wersji rozszerzonej kosztował tylko 571 złotych. Był więc zaledwie o 67 złotych droższy od polisy assistance oferowanej jako odzielny produkt.  Warto przy tym dodać, że znalezienie tak atrakcyjnej oferty OC z ASS nie byłoby możliwe bez porównania ofert wielu firm.

Poszukujesz najkorzystniejszego pakietu OC z ASS? Skorzystaj z naszego kalkulatora i przekonaj się, jak tania może być Twoja polisa.

Oblicz składkę OC/AC z Assistance

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy assistance bez OC jest dostępne w wersji na rok?

  Niektórzy kierowcy w pośpiechu kupują OC, a następnie dokupują potrzebne polisy dodatkowe. Assistance bez OC jest produktem dostępnym również w opcji całorocznej. Bardziej opłaca się jednak kupić OC wraz z assistance – z reguły to tańsze rozwiązanie.

 2. Czy ubezpieczenie assistance bez OC można kupić dla auta, które ma 20 lat?

  Właściciele starszych samochodów również mogą kupić assistance bez OC, chociaż oferta jest mocno ograniczona. Ma to związek z awaryjnością starszych pojazdów. Przykładem ubezpieczyciela, który obejmuje ochroną assistance auta starsze niż 15 lat, jest Generali (marka Bezpieczny.pl).

 3. Czy assistance bez OC różni się zakresem ochrony od assistance na rok?

  To zależy od tego, jak firma ubezpieczeniowa skomponowała oferowane produkty. Zakres ochrony w ramach assistance bez OC może różnić się od polisy całorocznej, choć nie jest to regułą. Różnice najczęściej dotyczą limitu kilometrów holowania czy liczby dni zakwaterowania w hotelu, za które zapłaci ubezpieczyciel.

 4. Ile razy można skorzystać z assistance bez OC?

  W assistance bez OC mogą pojawić się limity – kierowca z określonych świadczeń będzie mógł skorzystać jedynie kilka razy. Nie oznacza to jednak, że assistance bez OC jest produktem jednorazowym. Najczęściej świadczenia mogą zostać wykorzystane co najmniej dwa razy (np. holowanie), a pomoc informacyjna jest świadczona bez ograniczeń.

 5. Czy assistance bez OC obejmuje pomoc po rozładowaniu się akumulatora?

  Nie każde assistance bez OC zapewnia kierowcy wsparcie, gdy dojdzie do rozładowania akumulatora. Jeżeli to właśnie tej awarii obawiasz się najbardziej, porównaj dostępne propozycje pod tym względem.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments