Assistance bez OC – dla kogo, gdzie i za ile kupić


Samochód podczas awarii, pomoc drogowa
 1. Assistance bez OC to ubezpieczenie sprzedawane bez obowiązkowego OC. Można je zakupić na okres od 7 dni do roku.
 2. Ubezpieczenie assistance bez OC jest oferowane jedynie przez kilku ubezpieczycieli. Przykładami są: Generali, AXA Direct.
 3. Ceny assistance bez OC zaczynają się od 37 zł. Za taką kwotę kierowca otrzyma ochronę na terenie Polski na okres 7 dni.
 4. Assistance bez OC można zakupić przez internet. Umowa zawierana jest przez stronę internetową ubezpieczyciela.

Kupiłeś OC, a po pewnym czasie uznałeś, że chciałbyś skorzystać również z ubezpieczenia assistance? Jest to możliwe, gdyż niektóre firmy ubezpieczeniowe proponują assistance jako osobny produkt. Przejrzeliśmy oferty ubezpieczycieli – poniżej wskazujemy listę ubezpieczycieli, u których można zakupić assistance bez OC.

Assistance to jedno z popularniejszych dobrowolnych ubezpieczeń, z których korzystają kierowcy. Ponieważ najczęściej jest ono oferowane wraz z OC lub AC, to nie wszyscy właściciele samochodów wiedzą, że assistance występuje też w wersji samodzielnej. Niestety, takich propozycji jest niewiele, co może utrudniać znalezienie polisy dopasowanej do potrzeb.

Czym jest i jak działa assistance bez OC?

Assistance to jedno z ubezpieczeń komunikacyjnych, czyli dedykowanych właścicielom samochodów. Zapewnia ono dostęp do usług i świadczeń, które są przydatne w razie awarii czy kolizji – np. holowania, wymiany opony czy samochodu zastępczego. Aby zapewnić sobie pomoc w nagłych sytuacjach, możesz kupić:

 • ubezpieczenie OC lub AC, do którego assistance będzie gratisem – jeżeli skorzystasz z takiej oferty, musisz jednak pamiętać, że zakres usług będzie mocno okrojony,
 • assistance wraz z OC – kupując assistance w pakiecie z polisą OC, możesz nieco zaoszczędzić na składce,
 • assistance bez OC – jak sama nazwa wskazuje, jest to ubezpieczenie sprzedawane niezależnie od OC.

Z jakich świadczeń można skorzystać w ramach assistance bez OC? To ubezpieczenie jest oferowane w co najmniej trzech wariantach – podstawowym, rozszerzonym i maksymalnym. Najczęściej kierowcy mogą liczyć na pomoc techniczną i informacyjną. W ramach tej pierwszej odmawiający posłuszeństwa pojazd zostanie usprawniony na miejscu zdarzenia, a jeżeli nie będzie to możliwe, odholowany do warsztatu. Pomoc techniczna obejmuje też dowóz paliwa i udostępnienie auta zastępczego.

Dla kogo jest assistance bez OC?

Nie każdy właściciel auta widzi potrzebę zakupu OC wraz z assistance. Dotyczy to przede wszystkim tych kierowców, którzy na co dzień pokonują krótkie odcinki (np. z domu do pracy i z pracy do domu) lub korzystają z pojazdu wyłącznie w obrębie dzielnicy czy miasta. Jeżeli należałeś do tej grupy kierowców, ale:

 • przeprowadziłeś się do innego miasta lub zmieniłeś pracę i teraz codziennie pokonujesz więcej kilometrów,
 • planujesz dłuższą podróż samochodem na terenie Polski lub za granicę,

to assistance bez OC jest sposobem na zapewnienie sobie dodatkowej ochrony. Nabyłeś używany samochód i chcesz korzystać z ubezpieczeń kupionych przez poprzedniego właściciela? Pamiętaj, że przejmiesz w ten sposób tylko polisę OC. Jeżeli OC będzie ważne np. jeszcze przez 3 miesiące, to na ten okres możesz kupić assistance.

Na jaki okres i gdzie można kupić assistance bez OC?

Standardowo polisy komunikacyjne są sprzedawane na okres roku. Z uwagi jednak na charakter ubezpieczenia assistance, tę polisę będziesz mógł zakupić także na krótszy czas. Należy pamiętać, że występują różnice między propozycjami ubezpieczycieli, np.:

 • Generali – assistance bez OC jest dostępne w wariancie na 7, 15, 30 dni lub rok,
 • Concordia – assistance bez OC można nabyć na okres 7, 14, 21, 30 dni lub rok.

Niekiedy kierowcy zakładają, że umowę assistance bez OC można podpisać jedynie na okres krótszy niż rok. To błędne przekonanie – assistance bez OC jest dostępne też w opcji rocznej.

Gdzie znaleźć assistance bez OC? Tego ubezpieczenia nie kupisz, korzystając z kalkulatora OC/AC, ale jedynie bezpośrednio przez stronę internetową wybranego ubezpieczyciela.

Które firmy sprzedają assistance bez OC?

Assistance bez OC nie jest produktem powszechnym – nie znajdziesz go w ofertach wszystkich ubezpieczycieli. Niektóre firmy ubezpieczeniowe sprzedają assistance wyłącznie wraz z innymi produktami ze swojej oferty. Przykładem może być assistance „Pomoc w Drodze” od PZU, które jest dostępne wyłącznie z PZU Auto OC lub PZU Auto AC.

Mimo że oferta assistance bez OC nie jest tak bogata jak standardowego assistance na rok, to na rynku jest kilka towarzystw ubezpieczeniowych, które je oferują – to choćby AXA Direct, Generali (Bezpieczny.pl) czy Concordia. Pod względem zakresu dostępnych świadczeń porównaliśmy propozycje dwóch pierwszych ubezpieczycieli.

Assistance bez OC – oferta AXA Direct
Rodzaje świadczeńAssistance EkonomicznyAssistance StandardowyAssistance Premium
Naprawa na miejscu zdarzeniataktaktak
Holowanie pojazdu z miejsca zdarzenia150 km250 km500 km
Samochód zastępczy-2 lub 3 dni3 dni
Assistance bez OC – oferta Generali
Assistance PodstawowyAssistance KomfortAssistance Prestiż
Naprawa na miejscu zdarzenia-taktak
Holowanie pojazdu250 km250 km500 km
Samochód zastępczy--3 dni

Jak wybrać assistance bez OC?

Jak w przypadku wszystkich obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, podczas wyboru polisy assistance konieczne jest zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczeń (OWU). To właśnie lektura tego dokumentu pomoże Ci podjąć decyzję. Uwagę powinieneś zwrócić przede wszystkim na:

 1. Zakres ochrony assistance bez OC

Jest on kluczowy i związany z ceną. Im niższa będzie cena assistance bez OC, tym mniej będzie świadczeń, z których będziesz mógł skorzystać. Nie oznacza to jednak, że zawsze powinieneś wybierać najdroższy wariant. Dodatkowo sprawdź sumę ubezpieczenia – to kwota, do jakiej ubezpieczyciel pokryje koszty.

2. Wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela

Dowiedz się, kiedy ubezpieczyciel Ci nie pomoże. Przykładowo w OWU „Assistance w podróży” od AXA Direct znajduje się zapis mówiący, że świadczenie nie przysługuje kierowcy wówczas, gdy do zdarzenia doszło na drodze innej niż twarda lub gruntowa.

3. Maksymalny wiek auta objętego ochroną

AXA Direct proponuje assistance bez OC właścicielom pojazdów nie starszych niż 15 lat. Z kolei Generali obejmuje ochroną pojazdy młodsze niż 15 lat (wariant Prestiż) i starsze niż 15 lat (wariant Podstawowy). Wariant Komfort jest dostępny dla każdego samochodu.

Ile kosztuje assistance bez OC?

Mogłoby się wydawać, że o atrakcyjności danego produktu ubezpieczeniowego przesądza jego cena. Jak jest w przypadku assistance bez OC? W odróżnieniu od standardowego assistance ubezpieczyciele nie wyliczają składki indywidualnie dla każdego klienta – cennik jest zunifikowany. Wysokość składki można poznać, korzystając z uproszczonych kalkulatorów zamieszczonych na stronach internetowych ubezpieczycieli. W tym celu wystarczy podać jedynie:

 • zakres terytorialny assistance bez OC – Polska lub Polska i Europa,
 • okres ubezpieczenia – np. 7 dni,
 • wiek auta, które zostanie objęte ochroną.

Ile kosztuje najtańsze assistance bez OC? W AXA Direct ceny zaczynają się już od 37 zł w przypadku polisy na okres 7 dni, która działać będzie na terenie Polski.

Okres trwania umowyZakres terytorialny – Polska / Polska i Europa
EkonomicznyStandardowyPremium
7 dni37 zł / 55 zł47 zł / 86 zł68 zł / 119 zł
15 dni49 zł / 75 zł69 zł / 109 zł98 zł / 169 zł
30 dni59 zł / 89 zł85 zł / 165 zł129 zł / 249 zł
1 rok103 zł / 199 zł139 zł / 269 zł199 zł / 598 zł

Assistance z czy bez OC – co opłaca się bardziej?

To zależy wyłącznie od Twoich potrzeb. Użytkujesz samochód intensywnie? OC wraz z assistance w wersji podstawowej na cały rok kupisz już za kilkaset złotych. Jeżeli jednak tylko raz w roku wyjeżdżasz w dłuższą trasę (np. za granicę), to zakup krótkoterminowego assistance bez OC może Ci się bardzo opłacić. Dlaczego? Dwa najważniejsze powody to:

 • za niewielką kwotę otrzymasz ochronę również poza Polską,
 • zakres świadczeń, z których będziesz mógł skorzystać, będzie szerszy.

Inaczej sytuacja prezentuje się w przypadku polis całorocznych – tu różnice w cenie są znacznie większe, mimo że zakres świadczeń jest zbliżony.

Przykład: 45-letni pan Tomasz jest inżynierem. Pracę znalazł w miejscowości oddalonej od swojego miejsca zamieszkania o ok. 40 km. Z uwagi na tę odległość zdecydował się kupić assistance dla użytkowanej Hondy CR-V (benzyna, poj. silnika 1498 cm3). Mężczyzna rozważa zakup assistance z OC lub assistance bez OC. Co będzie dla niego korzystniejsze?

 
Assistance wraz z OC
Assistance bez OC
Cena ubezpieczenia559 zł (Beesafe)232 zł (Generali – pakiet komfort)
Zakres ochronyPomoc po wypadku, awarii i kradzieży autaPomoc po wypadku, awarii i kradzieży auta
Polska i EuropaPolska i Europa
Holowanie do 200 kmHolowanie do 250 km
Naprawa na miejscu zdarzeniaNaprawa na miejscu zdarzenia
Samochód zastępczy

Pan Tomasz zdecydował się na assistance z OC, gdyż było ono lepiej dostosowane do jego potrzeb – w razie awarii czy kolizji będzie mógł skorzystać z samochodu zastępczego. Warto przy tym wiedzieć, że najtańsze OC w tej kalkulacji kosztowało 450 zł.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x