Jak odzyskać zabrane prawo jazdy?

Prawo jazdy można stracić na okres kilku miesięcy lub powyżej roku. Ponieważ dla kierowcy zatrzymanie prawa jazdy z reguły jest bardzo dotkliwe, to pojawia się naturalne pytanie, jak je odzyskać. Jeżeli Twoim problemem jest zabrane prawo jazdy na okres krótszy niż 12 miesięcy, poniższy poradnik jak je odzyskać jest dla Ciebie.

Utrata prawa jazdy jest szczególnie dotkliwa dla kierowców, którzy korzystają z samochodu zawodowo lub jako środka transportu do pracy. Dobra wiadomość jest taka, że zabrane prawo jazdy nie zawsze jest równoznaczne z odebraniem uprawnień – prawo jazdy można odzyskać. Niekiedy nie wymaga to żadnych czynności ze strony kierowcy, chociaż w innych przypadkach konieczne może być zmierzenie się z formalnościami.

Kiedy kierowca może mieć zabrane prawo jazdy?

Odpowiedź na pytanie, kiedy można stracić prawo jazdy, powinien znać każdy kierowca. Informacji o tym, kiedy funkcjonariusz Policji może zatrzymać prawo jazdy, należy szukać w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Wynika z niej, że kierowcy można zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem m.in. gdy:

  • zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kierujący pojazdem znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu;
  • termin ważności prawa jazdy upłynął;
  • kierowca ma na koncie więcej niż 24 punkty karne za naruszenie przepisów ruchu drogowego w okresie 5 lat od wydania skierowania na kurs reedukacyjny;
  • samochód nie jest wyposażony w blokadę alkoholową – chociaż powinien;
  • kierowca poruszał się z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym;
  • w pojeździe został odłączony tachograf.

Kiedy zwrot prawa jazdy odbywa się automatycznie?

W ostatnich latach wprowadzono wiele zmian w przepisach, które w zamyśle miały ułatwić kierowcom życie. Tak jest również w przypadku zwrotu prawa jazdy. Zgodnie z nowelizacją ustawy o kierujących pojazdami zwrot prawa jazdy następuje automatycznie w trzech sytuacjach – gdy prawo jazdy zostało zatrzymane za:

  1. Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h
  2. Przewożenie w pojeździe większej liczby osób niż wynika to z liczby miejsc określonej w dowodzie rejestracyjnym
  3. Łamanie przepisów o tachografach

Automatyczny zwrot prawa jazdy oznacza, że kierowca nie musi składać wniosku we właściwym urzędzie, aby odzyskać dokument. W poprzednim stanie prawnym musiał to zrobić, gdyż w przeciwnym razie narażał się na poważne problemy – w razie kontroli był traktowany jako osoba bez uprawnień do kierowania pojazdami. A to oznaczało kolejne kary.

Przykład

Na początku stycznia 2025 r. Marcin przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 50 km/h. Funkcjonariusze nie zabrali mu blankietu prawa jazdy, ale umieścili odpowiednią adnotację w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) – jego prawo jazdy zostało zatrzymane na okres 3 miesięcy. Aktualnie mężczyzna nie musi iść do urzędu, aby usunąć wpis w CEK – po upływie terminu, na jaki prawo jazdy zostało zatrzymane, dokument zostanie mu zwrócony.

Od czego zacząć odzyskanie prawa jazdy w urzędzie?

Twoje prawo jazdy zostało zatrzymane z innego powodu niż jeden z wyżej wymienionych? Odzyskanie dokumentu (usunięcie wpisu w CEP) nie zawsze będzie jedynie formalnością – wiele zależy od tego, na jak długo prawo jazdy zostało zatrzymane i czy kierowca ma aktualne badania.

Jeżeli chcesz odzyskać prawo jazdy, to w pierwszej kolejności musisz określić, w który z poniższych scenariuszy wpisuje się Twoja sytuacja:

  1. Prawo jazdy zostało zatrzymane na okres krótszy niż rok. W tym przypadku sprawa jest dość prosta – wystarczy przejść formalną ścieżkę.
  2. Prawo jazdy zostało zatrzymane na rok lub dłużej. Wówczas wymagane będzie ponowne przystąpienie do egzaminu, a niekiedy w sprawie będzie musiał wypowiedzieć się sąd. Aby dowiedzieć się, jak odzyskać prawo jazdy, najlepiej skontaktować się z wydziałem komunikacji.

Poniżej znajdziesz dokładny opis, jak odzyskać prawo jazdy, które zostało zatrzymane na okres krótszy niż 12 miesięcy. Dowiesz się, jakie dokumenty przygotować, jak wypełnić wniosek o zwrot prawa jazdy, a także ile i kiedy musisz zapłacić, aby urzędnik wydziału komunikacji zwrócił Ci prawo jazdy.

Jak odzyskać prawo jazdy zatrzymane na okres krótszy niż rok?

Jeżeli prawo jazdy zostało zatrzymane na krócej niż 12 miesięcy, to jego odzyskanie jest dość proste – wystarczy poczekać aż minie okres, na który dokument został zatrzymany, a następnie złożyć wniosek o jego zwrot. Niekiedy wiąże się to z koniecznością przejścia badań lub zapłacenia za prawo jazdy.

Odzyskanie prawa jazdy zatrzymanego na krócej niż rok krok po kroku:

  1. Pobierz i wypełnij wniosek o zwrot zatrzymanego prawa jazdy – wzór wniosku znajdziesz na stronie www.gov.pl
  2. Udaj się na badania – tylko wówczas, gdy Twoje badania utraciły ważność
  3. Przygotuj dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport) – będzie trzeba go okazać w urzędzie
  4. Zapłać opłatę administracyjną za wydanie prawa jazdy (100 zł) – jedynie w sytuacji, gdy dokument jest nieważny

Jak wypełnić wniosek o zwrot prawa jazdy?

Pewną trudność sprawić może wypełnienie wniosku o zwrot prawa jazdy. Powodem jest rozbudowany formularz – korzystają z niego jednocześnie osoby ubiegające się o prawo jazdy, potwierdzenie posiadania świadectwa kwalifikacji zawodowej i wydanie wtórnika prawa jazdy. Jak zatem prawidłowo wypełnić wniosek o zwrot prawa jazdy?

Jeżeli ubiegasz się o zwrot prawa jazdy, musisz wypełnić pola oznaczone literami: A, B, C, F i G oraz dodatkowo wskazać, do jakiego organu kierujesz wniosek (na pierwszej stronie formularza). W polach oznaczonych literami należy podać następujące informacje:

  • Pole A. To miejsce na dane osobowe (imię, nazwisko, numer PESEL) i adres zamieszkania. Dodatkowo podać można numer telefonu i adres e-mail, co pozwoli urzędnikowi skontaktować się z wnioskodawcą, gdyby w treści wniosku pojawiły się błędy.
  • Pole B. W części B kierowca powinien uzupełnić pierwszy punkt, a zatem wskazać dane dotyczące prawa jazdy. To m.in. numer prawa jazdy, data jego wydania oraz nazwa organu, który wydał dokument.
  • Pole C. To część, w której należy wskazać treść swojego żądania – będzie to pole 2 „Zwrot zatrzymanego prawa jazdy/pozwolenia”. Słowo „pozwolenie” należy skreślić.
  • Pole F. Tutaj należy wskazać, jak dokument ma zostać zwrócony. Możliwości są dwie – można wybrać odbiór osobisty w urzędzie lub przesyłkę pocztową.
  • Pole G. Ostatnie pole obejmuje oświadczenia, które składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. W tej części wniosku o zwrot prawa jazdy należy też złożyć podpis – w wyznaczonej do tego ramce.

Gdzie złożyć wniosek o zwrot prawa jazdy?

Właściwy do rozpatrzenia wniosku o zwrot prawa jazdy jest: urząd miasta (jeżeli mieszkasz w mieście na prawach powiatu) lub starostwo powiatowe, a w przypadku Warszawy urząd dzielnicy. Dobra wiadomość jest taka, że wniosku nie trzeba składać osobiście – możesz skorzystać z pełnomocnika lub wysłać dokumenty pocztą.

Jeżeli powierzysz załatwienie sprawy w urzędzie innej osobie, to znaczenie będzie miało to, czy i w jakim stopniu jest ona z Tobą spokrewniona. Gdy będzie to Twój małżonek, rodzic, brat czy siostra, opłata za pełnomocnictwo nie będzie wymagana. Jeżeli jednak podejmie się tego Twój znajomy, opłata wyniesie 17 zł.

Uwaga!

Jeżeli musisz zapłacić za pełnomocnictwo, to skontaktuj się z urzędem miasta. Do pobierania opłat skarbowych są uprawnieni: wójt, burmistrz i prezydenta miasta. To opłata, której nie należy wpłacać na rachunek bankowy wydziału komunikacji.

Ile trzeba czekać na zwrot prawa jazdy?

Zwrot prawa jazdy odbędzie się podczas wizyty w urzędzie, czyli natychmiast – o ile jest ono jeszcze ważne, a kierowca ma aktualne badania, z których wynika, że może prowadzić pojazd. Jeżeli jednak prawo jazdy lub badania są nieaktualne, to sprawa nie zostanie załatwiona od ręki – procedura może potrwać do 7 dni.

Na zwrot prawa jazdy będzie musiał poczekać także kierowca, który nie składa wniosku o zwrot prawa jazdy osobiście, ponieważ wysłał dokumenty pocztą. Również odesłanie dokumentu przez urzędników może potrwać. W tym przypadku należy uzbroić się w cierpliwość.

Uwaga!

Planujesz załatwić sprawę w urzędzie osobiście? Pamiętaj, że w niektórych urzędach można wcześniej umówić się na wizytę na konkretną godzinę. Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej urzędu, w którym złożysz wniosek.

Oczekiwanie na zwrot prawa jazdy – czy auto musi być ubezpieczone?

Zabrane prawo jazdy oznacza, że kierowca nie może korzystać z samochodu. A to rodzi pytanie, czy trzeba płacić za ubezpieczenie OC, skoro auto stoi nieużywane. Odpowiedź jest jednoznaczna – tak. Pojazd musi być ubezpieczony w zakresie odpowiedzialności cywilnej nawet wówczas, gdy kierowca z niego nie korzysta.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku ubezpieczeń AC, assistance czy opon. Chociaż te polisy nie są obowiązkowe, to – co do zasady – kupuje się je na rok. Jeżeli prawo jazdy zostało zabrane kierowcy na 3 miesiące, to żadna firma ubezpieczeniowa nie zwróci składki za ten okres – ochrona jest udzielana, mimo że auto nie jest użytkowane.

Podsumowanie

  • Od 10 września 2024 r. w niektórych przypadkach prawo jazdy zwracane jest automatycznie – kierowca nie musi składać wniosku.
  • Aby odzyskać prawo jazdy w innych sytuacjach, konieczne jest złożenie wniosku wraz z załącznikami do właściwego urzędu.
  • Jeżeli prawo jazdy nadal jest ważne, to zwrot nastąpi od ręki – podczas wizyty w urzędzie. W przeciwnym razie trzeba zaczekać.
  • Zatrzymanie prawa jazdy nie zwalnia właściciela pojazdu z obowiązku zakupu ubezpieczenia OC – auto musi być ubezpieczone, nawet gdy nie jest wykorzystywane.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Dlaczego automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy nie jest standardem?

    Automatyczny zwrot prawa jazdy został wprowadzony niedawno, gdyż obowiązuje od 10 września 2024 r. I jest to spore ułatwienie dla kierowców. Jednak ma ono zastosowanie tylko w przypadku „lżejszych” wykroczeń. Jeżeli prawo jazdy zostało zatrzymane kierowcy np. za jazdę po alkoholu, to będzie on musiał zgłosić się do wydziału komunikacji.

  2. Na jak długo można stracić prawo jazdy?

    Prawo jazdy można stracić na 3 miesiące po przekroczeniu dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym. Możliwa jest też utrata prawa jazdy na okres roku – gdy kierowca nie zatrzyma się do kontroli drogowej. Z kolei na przynajmniej 3 lata zatrzymania prawa jazdy naraża się kierowca, który prowadzi pojazd po spożyciu alkoholu.

  3. Czy funkcjonariusz Policji może zatrzymać prawo jazdy wydane w innym kraju?

    Zatrzymanie prawa jazdy wydanego przez kraj inny niż Polska jest możliwe. Katalog podstaw do zatrzymania takiego dokumentu również został wskazany w ustawie Prawo o ruchu drogowym. To m.in. podejrzenie podrobienia prawa jazdy i uzasadnione podejrzenie, że kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu.

  4. Czy w związku z zatrzymaniem prawa jazdy kierowcy odbierany jest fizyczny dokument?

    Nie jest to konieczne, a to dlatego, że funkcjonariusze służb uprawnionych do kontroli pojazdów mają dostęp do CEP – prawo jazdy zostaje zatrzymane w systemie teleinformatycznym. Warto też pamiętać, że kierowca nie musi mieć przy sobie fizycznego dokumentu – ten obowiązek został zniesiony w pierwszych dniach grudnia 2020 r.

Źródła

  1. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym

  2. Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments