Jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu? Formalności krok po kroku

Jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu? Formalności krok po kroku

Zastanawiasz się, jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu? Taki formularz zajmuje zwykle tylko jedną stronę i nie zawiera skomplikowanych informacji. W tekście przybliżymy niezbędne elementy, które trzeba wpisać. Sprawdź, jakie dane auta należy umieścić we wniosku i czy będziesz długo czekać na nowy dokument.

Jeśli kupiłeś samochód, musisz dopełnić kilku formalności. Jedną z nich jest zarejestrowanie auta w wydziale komunikacji. Obowiązek rejestracji spoczywa na właścicielu, a jego niedopełnienie wiąże się z karami finansowymi, które są o wiele wyższe od opłat za wydanie dowodu czy nowych tablic. Dowiedz się zatem, jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu, do kiedy należy to zrobić i czym różni się procedura dla osób fizycznych i prawnych.

Wypełnianie wniosku o rejestrację pojazdu: kiedy i jak to zrobić?

Gdy masz zamiar kupić samochód, nowy lub używany, interesują Cię przede wszystkim jego parametry techniczne, cena i inne ważne cechy. Kiedy jednak wybierzesz upatrzone auto, trzeba będzie przejść do formalności. Należy nie tylko opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, sprawdzić ważność badań technicznych czy mieć obowiązkowe OC. Koniecznością jest również wypełnienie wniosku o rejestrację pojazdu i złożenie go we właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania wydziale komunikacji. Znajduje się on nie w urzędzie miasta, ale w siedzibie starostwa powiatowego lub w urzędzie dzielnicy.

Kiedy należy dokonać rejestracji pojazdu? Zmiany w przepisach od 2024

Ta kwestia została uregulowana jednolicie przepisami obowiązującymi od początku 2024 roku. Dotychczasowe regulacje były nieco inne dla osób fizycznych, które sprowadziły pojazd z innego kraju UE. Miały one obowiązek rejestracji pojazdu w ciągu 30 dni od daty zakupu, lecz to się zmieniło. Obecnie, jeśli kupujesz auto z innego państwa unijnego, obowiązuje wspomniane 30 dni, ale liczy się data sprowadzenia samochodu do Polski. W tym czasie każdy, kto jest świeżo upieczonym właścicielem samochodu, musi złożyć odpowiedni wniosek o rejestrację pojazdu w terminie 30 dni od:

  • dnia jego nabycia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • dopuszczenia do obrotu przez organ Krajowej Administracji Skarbowej pojazdu sprowadzonego spoza państwa członkowskiego UE,
  • sprowadzenia go do Polski z innego kraju Unii Europejskiej,
  • uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku lub sporządzenia aktu poświadczającego dziedziczenie.

Dla kogo czas na rejestrację pojazdu jest dłuższy niż miesiąc?

Jedynym odstępstwem od tego terminu jest sytuacja, gdy rejestrację pojazdu ma przeprowadzić przedsiębiorca, którego działalność opiera się na produkcji albo sprzedaży i zakupie pojazdów. W tym przypadku rejestrację pojazdu musisz przeprowadzić w ciągu 90 dni.

Co grozi za niedokonanie rejestracji samochodu w terminie?

Określone w przepisach terminy sprawiają, że w sprawie rejestracji nie można dopuszczać się opóźnień. Za niezłożenie wniosku o rejestrację pojazdu w ciągu 30 dni grozi właścicielowi pojazdu kara finansowa w wysokości 500 złotych. Proporcjonalnie większe konsekwencje ponoszą przedsiębiorcy, dla których działalność związana z nabywaniem i sprzedażą samochodów jest źródłem utrzymania. Za przekroczenie obowiązującego czasu 90 dni będą się musieli liczyć z zapłaceniem 1000 złotych. Warto dowiedzieć się od razu, jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu i lepiej nie zwlekać.

Dlaczego nie warto ryzykować kolejnych kar?

Jeśli wniosek o rejestrację pojazdu nie zostanie złożony pomimo kary za przekroczenie 30 dni (lub 90 dla przedsiębiorcy), w grę wchodzą kolejne sankcje finansowe. Po 180 dniach trzeba bowiem zapłacić dwukrotność wcześniejszej kary:

  • 1000 złotych dla właściciela podlegającego ogólnym przepisom,
  • 2000 złotych dla przedsiębiorcy.

Zdecydowanie odradzamy zwlekanie ze składaniem wniosku w celu rejestracji pojazdu. Jest to kwestia nie tylko poszanowania prawa, ale przede wszystkim zdrowego rozsądku. Co więcej, ryzykowanie jazdy niezarejestrowanym autem nie ma też sensu z finansowego punktu widzenia: opłaty, które trzeba uiścić, są symboliczne względem kar za zwłokę w formalnościach.

Każdy właściciel zakupionego właśnie auta musi pamiętać również o obowiązkowym OC. W przypadku pojazdu używanego może go nabyć wraz z ważną polisą. Będzie obowiązywać do czasu oznaczonego w umowie ubezpieczenia. Warto sprawdzić także inne polisy: AC, która może okazać się nieoceniona w razie kradzieży naszego auta, czy NNW, czyli o ubezpieczeniu Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, dzięki któremu w razie obrażeń nie będzie problemu z uzyskaniem odszkodowania. Najlepiej skorzystać z porównywarki i kalkulatora OC, aby sprawdzić, jaka oferta jest najkorzystniejsza.

radzi Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych z kalkulator-oc-ac.auto.pl

Jak wygląda wniosek o rejestrację samochodu i gdzie go złożyć?

Jeśli jesteś właścicielem pojazdu, który właśnie kupiłeś, musisz dokonać jego zarejestrowania w wydziale komunikacji. Dokumenty złożysz zatem w urzędzie starostwa powiatowego. Z kolei w Warszawie taka instytucja jest częścią urzędu dzielnicy. Wraz z krótkim wnioskiem załączysz, jako właściciel pojazdu, wymagane dokumenty, o których niebawem wspomnimy.

Dane konieczne do wydania rejestracji pojazdu

Zanim przejdziemy do tego, jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu, przedstawimy elementy konieczne w każdym takim dokumencie formalnym. Osoby fizyczne lub prawne, które chcą dokonać rejestracji swojego pojazdu, będą musiały wpisać:

  • imię i nazwisko (lub nazwę) właściciela,
  • adres zamieszkania właściciela,
  • PESEL (osoby fizyczne), REGON (przedsiębiorcy) lub datę urodzenia (obcokrajowcy bez nadanego numeru PESEL),
  • miejscowość i datę składania wniosku,
  • nazwę i siedzibę instytucji otrzymującej wniosek o rejestrację pojazdu,
  • charakter prośby (o czasową rejestrację, o zarejestrowanie lub wyrejestrowanie pojazdu),
  • rodzaj pojazdu i przeznaczenie,
  • markę, typ i model samochodu,
  • rok produkcji,
  • numer VIN (ewentualnie nr nadwozia lub podwozia),
  • dotychczasowy numer rejestracyjny,
  • numer karty pojazdu,
  • listę załączników do wniosku,
  • w przypadku wnioskowania o indywidualne tablice rejestracyjne: ich wyróżniki.

W prawym dolnym rogu znajduje się oczywiście miejsce na własnoręczny podpis osoby składającej wniosek o rejestrację pojazdu.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu?

Aby organ zajmujący się rejestracją pojazdów mógł pozytywnie rozpatrzyć taką prośbę formalną, trzeba dochować terminu 30 dni od dnia nabycia samochodu. Należy wypełnić poprawnie wniosek o rejestrację pojazdu, wpisując wszystkie niezbędne dane.

Oznaczenie stron, data i miejsce

Na początku wpisz datę i miejsce złożenia wniosku. Następnie przejdź do wpisania danych właściciela pojazdu. Przedstawiamy przykładowy sposób, który różni się w przypadku samochodu kupionego przez przedsiębiorcę (osobę prawną) i osobę fizyczną. Gdy rejestrujesz pojazd na firmę, podaj nazwę przedsiębiorstwa, siedzibę oraz REGON. Oto przykład:

Gdy jesteś osobą fizyczną, podajesz swoje dane osobowe: imię i nazwisko oraz PESEL:

W obu przypadkach po prawej stronie trzeba wpisać datę i miejsce, a także nazwę i adres siedziby organu rejestrującego.

Dane pojazdu, który ma być zarejestrowany

  1. Rodzaj pojazdu i jego przeznaczenie: jeśli rejestrujesz auto osobowe, wystarczy podać tę informację. Rejestracja samochodu ciężarowego uwzględnia z kolei także jego przeznaczenie. W dowodzie rejestracyjnym (na stronie z kodem QR) znajdziesz odpowiednie wskazanie.
  2. Marka, model oraz typ pojazdu: te dane pojazdu są dostępne w kilku miejscach (wewnętrzna strona okładki Karty Pojazdu, pole „D” dowodu, otrzymana faktura).
  3. Rok produkcji: znajdziesz go w dowodzie rejestracyjnym (strona z kodem QR).
  4. Numer VIN (albo numer nadwozia, podwozia lub ramy): sprawdź go w polu E dowodu rejestracyjnego.
  5. Dotychczasowe tablice rejestracyjne: wpisz numer rejestracyjny, który auto miało do tej pory, jeśli wnioskujesz o przerejestrowanie pojazdu. Oczywiście możliwe jest też zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego. Do Ciebie należy decyzja w sprawie tablic rejestracyjnych, choć jest jeden wyjątek. Dotyczy oznaczania pojazdów sprowadzonych z zagranicy: w przypadku auta bez polskich tablic rejestracyjnych koniecznie musisz wymienić te dotychczasowe.
  6. Data sprowadzenia: to konieczna informacja, gdy przeprowadzana jest rejestracja auta używanego, które zostało sprowadzone do Polski z innego kraju Unii Europejskiej.
  7. Data nabycia (lub data zbycia) dotychczas zarejestrowanego pojazdu.

Poniżej przedstawiamy przykład wypełnienia tych rubryk wniosku o rejestrację pojazdu.

Jakie dokumenty dołączyć w celu rejestracji pojazdu?

Wiesz już, jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu, jednak musisz mieć na uwadze ważną kwestię. Aby rejestracja pojazdu została przeprowadzona bez problemów, należy w dokumencie wskazać również załączniki, które dostarczasz wraz z wnioskiem. Będą wśród nich:

  • dokument tożsamości, np. dowód osobisty,
  • wniosek o rejestrację pojazdu lub zgłoszenie kupna,
  • dowód własności auta, np. umowa kupna-sprzedaży lub faktura,
  • dowód rejestracyjny,
  • wyciąg ze świadectwa homologacji,
  • karta pojazdu, jeżeli została wydana,
  • aktualna polisa OC,
  • potwierdzenie wniesienia wymaganych opłat rejestracyjnych.

Oto przykład wypełnienia tej części:

Czy wniosek o rejestrację pojazdu należy złożyć osobiście?

Aby otrzymać dowód rejestracyjny zakupionego auta, trzeba zwykle zaczekać do 30 dni: muszą zostać dopełnione formalności związane z wnioskiem. A czy sama formalna prośba o wydanie dowodu musi być złożona osobiście? Zwykle tak jest najłatwiej zarejestrować samochód, ale gdy z jakichś powodów właściciel pojazdu nie może udać się do wydziału komunikacji, ma możliwość skorzystania z pełnomocnictwa. To pomocne także wówczas, gdy zdecydowano o zarejestrowaniu pojazdu na kilka osób.

Można wybrać jedną z kilku możliwości:

  • ustanowienie pełnomocnika (np. współmałżonka, dziecko, brata, siostrę, rodzica, babcię lub dziadka, wnuka: tak jak w przypadku gdy zawierana jest umowa darowizny zwalnia to z części kosztów i nie trzeba uiszczać opłaty skarbowej),
  • wybór pełnomocnika reprezentującego wszystkich współwłaścicieli (gdy auto jest współwłasnością i dane właściciela pojazdu obejmują więcej niż jedną osobę),
  • skorzystanie z pośrednictwa salonu samochodowego, w którym został kupiony samochód,
  • złożenie wniosku online.

Czy można dokonać rejestracji auta przez Internet? Wymagane dokumenty

W tym ostatnim przypadku warto przejść do strony internetowej urzędu lub skontaktować się telefonicznie, by sprawdzić, czy taka opcja jest dostępna. Zobacz, czy Twój urząd umożliwia skorzystanie z profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego. Jeśli tak będzie, procedura w ESP PiK wygląda podobnie, z tym że wniosek o rejestrację pojazdu powinieneś złożyć wraz ze skanami wymaganych dokumentów. Są one także konieczne przy klasycznej procedurze rejestracji samochodu. Będą to:

  • dowód własności pojazdu,
  • świadectwo zgodności WE,
  • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego,
  • dowód rejestracyjny (gdy pojazd był już zarejestrowany),
  • dowód odprawy celnej (gdy samochód sprowadzono spoza UE),
  • dokument potwierdzający zapłatę akcyzy (jeśli auto zostało sprowadzone z innego kraju Unii Europejskiej).

Ile kosztuje rejestracja pojazdu? Wykaz opłat

To, ile kosztuje rejestracja samochodu, zależy od kilku aspektów. Znaczenie ma choćby to, czy wnioskujesz od nowe tablice rejestracyjne, czy może decydujesz się pozostawić dotychczasowy numer rejestracyjny. Kwestię opłat przybliży Ci poniższa tabela.

Samochód używany, który jest już zarejestrowany w PolsceSamochód używany sprowadzony z zagranicy i samochód nowy
Dowód rejestracyjny i znaki legalizacyjne66,50 zł66,50 zł
Pozwolenie czasowe13,50 zł13,50 zł
Tablice rejestracyjne standardowe80 zł80 zł
Tablice rejestracyjne indywidualne1000 zł1000 zł
Koszt rejestracji – możliwe warianty:
Dotychczasowe tablice, bez pozwolenia czasowego66,50 zł
Dotychczasowe tablice i pozwolenie czasowe80 zł
Standardowe tablice i pozwolenie czasowe160 zł160 zł
Indywidualne tablice i pozwolenie czasowe1080 zł1080 zł

Podsumowanie

  • Aby poprawnie wypełnić wniosek o rejestrację auta, sprawdź wszystkie dane: Kartę Pojazdu, numer VIN, markę, model i rok produkcji samochodu oraz inne obowiązkowe elementy. Pamiętaj o koniecznych załącznikach.
  • W oczekiwaniu na wydanie dokumentu może być używany tymczasowy dowód rejestracyjny. Czasową rejestrację trzeba respektować i nie można z niej korzystać po upływie jej ważności. Grozi to zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego i konsekwencjami dla kierowcy.
  • Rejestracja czasowa w przypadku samochodu bez wydanych na stałe tablic rejestracyjnych obowiązuje przez 30 dni i można je przedłużyć jedynie o kolejne 14.
  • Kierowcy mający nietypowe auta (zwłaszcza japońskie i amerykańskie) mogą dopasować rejestrację i wnioskować o zmniejszone tablice rejestracyjne.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Co wpisać we wniosku o rejestrację pojazdu?

    Sprawdź, jak wygląda wniosek, wypełnij go, aby dopilnować formalności związanych z rejestracją samochodu w wydziale komunikacji. Przerejestrowanie samochodu będzie bezproblemowe, gdy wpiszesz swoje dane (lub dane firmy), miejsce i datę, nazwę i siedzibę organu przyjmującego wniosek, a także rodzaj, markę i typ samochodu, jego numer VIN, rok produkcji, dotychczasowy numer rejestracyjny, numer karty pojazdu i listę załączników do wniosku.

  2. Jak poprawnie wypełnić wniosek o rejestrację samochodu?

    Aby wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego został przyjęty pomyślnie, trzeba dopilnować jego poprawności. Należy też wskazać, czy chcesz zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne, a może wnioskujesz o zmiany w dowodzie rejestracyjnym. Aby autem można było uczestniczyć w ruchu drogowym, zostanie Ci wydane pozwolenie czasowe. Tak jak istnieje tymczasowy dowód osobisty, podobnie może zostać wydany dowód rejestracyjny tymczasowy. Rejestracja czasowa sprawia, że będzie można korzystać z niej w oczekiwaniu na właściwy dokument (jest ważna przez 30 dni).

  3. Jakie dokumenty dołącza się do wniosku o rejestrację pojazdu?

    Do wniosku dodaje się jako załączniki dokument potwierdzający nabycie pojazdu, świadectwo zgodności WE, zaświadczenie o pomyślnym badaniu technicznym. Są także opcjonalne dokumenty, jeśli trzeba zarejestrować samochód już zarejestrowany, sprowadzony spoza Unii Europejskiej lub z innego państwa unijnego.

  4. Co potrzebne do rejestracji samochodu bez zmiany tablic?

    Jeśli chcesz, by tablice rejestracyjne pozostały bez zmian, a do dowodu rejestracyjnego wprowadzono jedynie Twoje dane, jako właściciela, to od początku 2022 roku jest to możliwe. Aby rejestracja samochodu w wydziale komunikacji przebiegła pomyślnie, wystarczy uiścić łączną opłatę w wysokości 80 złotych za wydanie pozwolenia czasowego, nalepki legalizacyjnej oraz dowodu rejestracyjnego.

  5. Czy oprócz rejestracji auta konieczne będzie zgłoszenie nabycia samochodu?

    Nie. Aby zarejestrować samochód, który będzie mógł uczestniczyć w ruchu drogowym, nie trzeba zgłaszać nabycia auta. Odrębna procedura dotyczy obecnie jedynie zbycia pojazdu.

Tomasz Sobczak
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments