Zrzeczenie się OC – na czym polega, kiedy warto i jak przygotować pismo


Kobieta kupuje oc przez internet
 1. Zrzeczenie się OC to inaczej wypowiedzenie umowy OC przez nabywcę auta z rynku wtórnego.
 2. Nowy właściciel samochodu może kontynuować polisę zbywcy lub ją wypowiedzieć w dowolnym momencie.
 3. Zrzeczenie się OC wymaga wysłania pisma do ubezpieczyciela. Można to zrobić zarówno za pośrednictwem poczty, jak i e-mailem.
 4. Nabywca, który zrzekł się OC zbywcy, musi zapewnić pojazdowi ciągłość ubezpieczenia. Wygodnym sposobem na zakup OC jest skorzystanie z kalkulatora OC/AC.

Zrzeczenie się OC to termin, z którym możesz spotkać się podczas zakupu samochodu. Jeżeli dotychczas nie interesowałeś się specjalnie ubezpieczeniami komunikacyjnymi i nie wiesz, na czym polega zrzeczenie się OC, poniżej znajdziesz szczegółowe wyjaśnienia.

Zarówno sprzedaż, jak i zakup samochodu wiąże się z formalnościami. O transakcji należy poinformować m.in. ubezpieczyciela. Terminowa informacja od sprzedawcy pojazdu uchroni go przed roszczeniami ze strony firmy ubezpieczeniowej. Z kolei dla nabywcy zrzeczenie się OC otrzymanego od poprzedniego właściciela auta może okazać się korzystne finansowo. Sprawdź, kiedy i jak będziesz mógł wypowiedzieć OC.

Czym jest i na czym polega zrzeczenie się OC?

Zrzeczenie się OC to po prostu wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC zbywcy, po zakupie samochodu. Do tej czynności uprawniona jest osoba kupująca pojazd z rynku wtórnego.

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych przewiduje, że właściciel niemal każdego pojazdu mechanicznego (wyjątkiem są m.in. samochody zabytkowe) musi posiadać obowiązkowe OC. W tym przypadku częstotliwość użytkowania pojazdu nie ma znaczenia. Jednocześnie ubezpieczenie OC jest przypisane do pojazdu, a nie do kierowcy. Rezultatem takiej konstrukcji jest to, że polisa „przechodzi” z autem do nowego właściciela. Może on ją wykorzystać do końca okresu ochrony lub wypowiedzieć (zrzec się) w dowolnej chwili.

Od strony formalnej zrzeczenie się OC wymaga skierowania do firmy ubezpieczeniowej stosownego pisma. W zależności od polityki realizowanej przez ubezpieczyciela może ono zostać dostarczone za pośrednictwem poczty lub np. e-mailem czy przez konto klienta.

Kto jest uprawniony do zrzeczenia się polisy OC?

Po sprzedaży samochodu jego poprzedni właściciel nie ma wpływu na kontynuację umowy. To czy zostanie ona wypowiedziana zależy wyłącznie od kupującego. Kupujący może, ale nie musi zdecydować się na taką opcję – dopuszczalne jest kontynuowanie ubezpieczenia OC zakupionego przez poprzedniego właściciela.

Wypowiedzenie OC przez sprzedającego – czy to możliwe?

Po sprzedaży auta jego były właściciel powinien poinformować o tym fakcie firmę ubezpieczeniową. Ma on na to 14 dni. Przekazanie do towarzystwa takiej informacji jest bardzo istotne. Jeżeli ubezpieczyciel nie zostanie poinformowany o zbyciu pojazdu, to – zgodnie z przepisami – automatycznie przedłuży polisę OC i wezwie klienta do opłacenia składki na kolejny rok.

Przykład: Pani Aneta sprzedała swojego Opla Corsę w dniu 15 lipca 2020 r. Umowa OC była ważna do 30 września tego samego roku. Ponieważ kobieta zapomniała o formalnościach i nie powiadomiła towarzystwa o sprzedaży auta (nowy właściciel również nie skontaktował się z ubezpieczycielem), na początku listopada ubezpieczyciel wezwał ją do zapłaty 520 zł. W efekcie kobieta straciła sporo czasu na wyjaśnienie sytuacji.

Uwaga! Poinformowanie ubezpieczyciela o sprzedaży auta nie jest jednoznaczne z zakończeniem umowy OC. Będzie ona obowiązywała do końca okresu na jaki została podpisana lub do dnia jej wypowiedzenia (zrzeczenia się) przez nabywcę pojazdu.

Kłopot dla byłego właściciela samochodu, który nie zgłosi sprzedaży, może pojawić się również wówczas, gdy składka OC nie została opłacona w całości. Jeżeli nowy właściciel auta nie ureguluje np. drugiej raty za ubezpieczenie, to firma ubezpieczeniowa może wezwać swojego poprzedniego klienta do opłacenia części składki, solidarnie z nowym właścicielem.

Zrzeczenie się OC przez kupującego

Nabywca pojazdu po podpisaniu umowy i przekazaniu pieniędzy otrzymuje ubezpieczony samochód. Z tego względu ma on dwie możliwości:

 • Kontynuować OC. Wówczas najlepiej skontaktować się z firmą ubezpieczeniową i poinformować ją o przejęciu polisy (choć nie ma takiego obowiązku). Ponieważ ubezpieczyciel ma prawo do rekalkulacji składki (ponownego wyliczenia jej wartości), to może się zdarzyć, że wyśle pismo do klienta z żądaniem dopłaty.
 • Zrzec się OC. Najlepiej zrobić to tuż po zakupie pojazdu. Odłożenie formalności na później może skutkować tym, że ubezpieczyciel wezwie do dopłacenia do składki za okres, przez który udzielał ochrony.

Przykład: 21 marca 2020 r. pan Michał kupił z „drugiej ręki” Audi A4 z 2017 r. Samochód był ubezpieczony, ale spłata kolejnej raty wypadała na 26 marca. Mężczyzna wypowiedział przejętą umowę z końcem marca tego samego roku. W efekcie ubezpieczyciel wezwał go do dopłaty do składki za okres od 21 do 25 marca (w związku z rekalkulacją na podstawie jego danych) oraz spłatę kolejnej raty od 26 marca do momentu zrzeczenia się OC.

Uwaga! Zamierzasz zrzec się ubezpieczenia OC? Pamiętaj, że od dnia podpisania umowy kupna-sprzedaży to Ty odpowiadasz za ubezpieczenie swojego pojazdu. Brak ciągłości ubezpieczenia OC oznacza wysoką karę z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Jeżeli zrzekniesz się polisy po poprzednim właścicielu auta i nie kupisz nowego ubezpieczenia, narazisz się na karę w wysokości nawet 5200 zł (stawka obowiązująca w 2020 r.).

Kiedy można, a kiedy warto zrzec się polisy OC?

Jeżeli kupujesz używany samochód, możesz w każdej chwili zrzec się ubezpieczenia OC zakupionego przez poprzedniego właściciela, choć nie musisz tego robić. Niekiedy jednak wypowiedzenie OC może się opłacać – mowa o sytuacjach, gdy:

 • Będziesz chciał skorzystać z dobrowolnych polis. W ich przypadku obowiązują inne zasady niż przy OC – po poprzednim właścicielu nie będziesz mógł przejąć np. AC. Z kolei osobny zakup polis AC, NNW czy assistance może być niekorzystny cenowo.
 • Wiesz, że rekalkulacja składki (czyli ponowne jej przeliczenie na podstawie Twoich danych) będzie dla Ciebie wyjątkowo niekorzystna. Taką informację możesz uzyskać od ubezpieczyciela po zakupie pojazdu.

Przykład: Ubezpieczenie AC, assistance i NNW dla Toyoty Yaris z 2016 r. kosztowałoby panią Annę 1250 zł. Korzystając z kalkulatora OC/AC, kobieta wyliczyła, że za pakiet ubezpieczeń wraz z OC zapłaciłaby 1265 zł. Z tego względu zdecydowała się ona wypowiedzieć umowę OC zawartą przez poprzedniego właściciela i samodzielnie zadbać o ubezpieczenie nabytego auta.

Nie zawsze jednak zrzeczenie się OC musi być korzystne. Jeżeli jesteś doświadczonym kierowcą i kupiłeś auto od młodej osoby, która dopiero co odebrała prawo jazdy, to na kontynuacji ubezpieczenia możesz zyskać. Wystarczy, że wystąpisz do ubezpieczyciela z żądaniem rekalkulacji składki OC – ewentualna nadpłata należeć się będzie właśnie Tobie.

Jak krok po kroku przebiega zrzeczenie się ubezpieczenia OC?

Zrzeczenie się OC nie jest specjalnie skomplikowane – wystarczy tylko przygotować stosowne pismo. Jeżeli nie chcesz korzystać z gotowych wzorów, możesz przygotować dokument własnoręcznie. W piśmie do ubezpieczyciela powinny znaleźć się następujące informacje:

 • data i miejsce sporządzenia wypowiedzenia,
 • nazwa i adres ubezpieczyciela,
 • Twoje dane osobowe i adresowe (również PESEL),
 • numer rejestracyjny i marka pojazdu,
 • numer polisy OC,
 • podstawa prawna – art. 31 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Przygotowane pismo musisz własnoręcznie podpisać, a następnie dostarczyć do firmy ubezpieczeniowej. Możesz to zrobić np. mailowo – wystarczy, że zeskanujesz dokument i prześlesz na adres skrzynki e-mail ubezpieczyciela.

Jak postępować po zrzeczeniu się polisy OC?

Po wypowiedzeniu polisy należy niezwłocznie kupić nowe OC – tylko w ten sposób uchronisz się przed karą za brak obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. W tym celu nie musisz jednak umawiać się na spotkanie z agentem ubezpieczeniowym – możesz skorzystać z naszej porównywarki OC/AC. To najszybszy sposób na porównanie ofert ubezpieczeniowych.

Chcesz kupić tylko ubezpieczenie OC? Podczas wyboru oferty możesz kierować się wyłącznie ceną. Jeżeli jednak chcesz skorzystać z dodatkowej ochrony, którą gwarantują ubezpieczenia AC, NNW czy assistance, będziesz musiał zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia każdej polisy. Przy wszystkich kalkulacjach dokonanych za pośrednictwem naszego serwisu znajdziesz informacje o zakresie ochrony oraz komplet dokumentów. To pozwoli Ci szybko wybrać ochronę o optymalnym zakresie.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x