Historia pojazdu po numerze VIN – jak ją sprawdzić?

Ubezpieczenie AC stary samochód

Kupujesz używany samochód? Przed sfinalizowaniem transakcji upewnij się, że pojazd, którym jesteś zainteresowany, nie pochodzi z kradzieży. Historię każdego pojazdu możesz sprawdzić po numerze VIN. Krok po kroku pokazujemy, jak to zrobić.


Każdy samochód opuszczający fabrykę otrzymuje indywidualny, unikalny numer VIN. Na numer VIN składają się zarówno cyfry, jak i litery. Ponieważ wybija się go na różnych elementach pojazdu, jego sfałszowanie jest utrudnione. To bardzo dobra wiadomość dla osób poszukujących własnego auta – sprawdzenie historii pojazdu po numerze VIN pozwala zweryfikować prawdomówność sprzedawcy i przeszłość samochodu.

Podpowiadamy, jak za darmo sprawdzić numer VIN i czy w ten sposób można poznać wypadkową historię samochodu, jego przebieg, usterki, naprawy serwisowe oraz dane z ewidencji kradzionych pojazdów.

Dlaczego warto sprawdzić historię pojazdu?

Osoba sprzedająca samochód nie zawsze jest jego pierwszym właścicielem. Jeżeli chcesz sprawdzić m.in.:

  • czy samochód posiada aktualne badanie techniczne i ubezpieczenie OC,
  • do ilu właścicieli pojazd należał,
  • czy samochód nie został zgłoszony jako kradziony,
  • stan licznika samochodu z ostatniego badania,
  • przeznaczenie pojazdu (czy był on użytkowany np. jako taksówka)

koniecznie zajrzyj do historii pojazdu. Dzięki temu, że wszystkie te informacje znajdziesz w raporcie, będziesz mógł ograniczyć ryzyko związane z zakupem samochodu.

Wykryte rozbieżności między zapewnieniami sprzedawcy a informacjami udostępnianymi przez portal HistoriaPojazdu.gov.pl powinny dać Ci do myślenia. Również nieudostępnienie danych niezbędnych do sprawdzenia historii pojazdu po numerze VIN powinno wzbudzić Twoją czujność.

Gdzie można sprawdzić historię samochodu po numerze VIN?

Sprawdzenie historii pojazdu po numerze VIN jest możliwe na stronie internetowej HistoriaPojazdu.gov.pl. Korzystając z podanej witryny, możesz zarówno sprawdzić historię dowolnego samochodu, jak i wygenerować raport. Wszystkie informacje zgromadzone w serwisie pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Usługa jest bezpłatna.

W internecie można znaleźć też sporo komercyjnych serwisów, które także pozwalają sprawdzić historię pojazdu właśnie po numerze VIN. Korzystanie z nich wiąże się jednak z opłatą. Część z działających serwisów pozwala dodatkowo sprawdzić pojazdy z zagranicy.

Jak sprawdzić historię pojazdu po numerze VIN?

Jeżeli historię pojazdu po numerze VIN chcesz sprawdzić na stronie internetowej HistoriaPojazdu.gov.pl, to wystarczy, że we właściwe pola wpiszesz:

  • numer rejestracyjny samochodu,
  • numer VIN auta,
  • datę pierwszej rejestracji pojazdu.

Dzięki temu będziesz mógł zapoznać się z historią pojazdu, a także pobrać raport w formie PDF.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Wszystkie dane niezbędne do weryfikacji samochodu powinieneś otrzymać od sprzedawcy (znajdują się one w dowodzie rejestracyjnym).

Historia pojazdu po VIN – czego dowiesz się z raportu?

Na stronie internetowej HistoriaPojazdu.gov.pl znajduje się przykładowy raport. Jakie informacje można w nim znaleźć? Podstawową kwestią jest to, że zawarte w nim dane są prezentowane w trzech grupach.

W pierwszej kolejności poznasz m.in. rok produkcji auta, informacje o polisie OC i badaniu technicznym oraz dowiedz się, czy została zgłoszona jego kradzież. Bardziej szczegółowe dane o pojeździe znajdują się w zakładce „Informacje”.

Druga zakładka – „Oś czasu” – przedstawia:

  • daty wykonania okresowego badania technicznego,
  • wynik badania technicznego,
  • odczytany stan drogomierza – dane są gromadzone od 2014 r.,
  • datę powstania szkody istotnej, gdy miała ona miejsce – wraz z jej opisem,
  • inne daty – zbycia pojazdu, zgłoszenia jego kradzieży.

Jeżeli samochód został sprowadzony do Polski z zagranicy, dostępna będzie dodatkowa zakładka „Dane zagraniczne”.

Czy po numerze VIN mogę sprawdzić historię pojazdu sprowadzonego z zagranicy?

Jeżeli zamierzasz zakupić pojazd, który dotychczas był użytkowany za granicą, to dobrą wiadomością jest, że jego chronologiczną historię, informacje o szkodach oraz dane techniczne także możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu, korzystając z dedykowanych baz. Przykładowo:

  • duński rejestr działa pod adresem Selvbetjening.trafikstyrelsen.dk,
  • szwedzki rejestr znajdziesz pod adresem Fu-regnr.transportstyrelsen.se/extweb/,
  • brytyjski rejestr jest dostępny pod adresem Check-mot.service.gov.uk.

Mimo że wiele pojazdów sprowadzonych z zagranicy można sprawdzić w bazach prowadzonych przez poszczególne kraje, to jednak wciąż istnieją wyjątki. Póki co w ten sposób nie można zweryfikować pojazdów z Niemiec czy Francji. Wymienione kraje aktualnie nie udostępniają użytkownikom indywidualnym baz analogicznych do HistoriaPojazdu.gov.pl.

Nie wszystkie bazy są też darmowe. Jeżeli zamierzasz zakupić pojazd od mieszkańca Stanów Zjednoczonych, zweryfikowanie historii pojazdu po numerze VIN będzie możliwe, ale wyłącznie w płatnej bazie.

Uwaga! Pamiętaj, że po zakupie samochodu ciąży na Tobie obowiązek jego ubezpieczenia (lub zachowania ciągłości w OC). Podczas poszukiwania najkorzystniejszej oferty obowiązkowego OC warto sprawdzić propozycje wielu firm. Umożliwia to m.in. nasz darmowy kalkulator ubezpieczeń

Oblicz składkę OC/AC

Podsumowanie

  • Usługa HistoriaPojazdu.gov.pl pozwala poznać historię pojazdu, który ma być przedmiotem transakcji kupna-sprzedaży.
  • Aby skorzystać z usługi, konieczne jest podanie numeru VIN auta, jego numeru rejestracyjnego i daty pierwszej rejestracji.
  • Korzystanie z usługi HistoriaPojazdu.gov.pl jest bezpłatne, bez względu na liczbę sprawdzanych w ten sposób pojazdów.
  • Historię pojazdu można sprawdzić też w inny sposób – korzystając z komercyjnych, płatnych usług.
  • Wygenerowany przez usługę HistoriaPojazdu.gov.pl raport można pobrać i wydrukować. Taki wydruk nie będzie jednak dokumentem urzędowym.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy numer VIN wystarczy do sprawdzenia historii pojazdu?

    Niestety, ale sam numer VIN to za mało – potrzebne są jeszcze numer rejestracyjny i data pierwszej rejestracji. To utrudnia sprawę – niemal na pewno nie sprawdzisz pojazdu, który został wystawiony na sprzedaż bez skontaktowania się ze sprzedawcą. Osoby sprzedające samochody najczęściej nie podają kompletu niezbędnych danych. Być może zmieni się to z czasem – wraz z upowszechnianiem się wiedzy o możliwości sprawdzenia auta poprzez usługę HistoriaPojazdu.gov.pl.

  2. Skąd pochodzą informacje dostępne w usłudze HistoriaPojazdu.gov.pl?

    Informacje o pojazdach zarejestrowanych w Polsce pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów – rejestru prowadzonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Dane prezentowane w sekcji „Dane zagraniczne” są pozyskiwane z systemów zewnętrznych – Carfax czy AutoDNA.

  3. Czy można poznać historię pojazdu bez wskazania daty pierwszej rejestracji?

    Aktualnie nie jest to możliwe – potrzebny jest zestaw danych, w skład którego wchodzi również data pierwszej rejestracji samochodu.

  4. Gdzie szukać numeru rejestracyjnego, numeru VIN i daty pierwszej rejestracji?

    Wszystkie te dane znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym. Numer rejestracyjny znajduje się w polu „A”, z kolei numer VIN wpisuje się w pole „E”. Daty pierwszej rejestracji pojazdu szukaj poniżej – w polu „B”.

  5. Czy w komercyjnych serwisach również można sprawdzić historię pojazdu za darmo?

    Nie, są to bazy płatne. Bez ponoszenia opłat możesz jedynie sprawdzić, czy w bazie znajduje się pojazd, którego historię chcesz poznać.

  6. Czy przez internet można potwierdzić, że samochód został ubezpieczony?

    W ostatnich latach w Polsce ma miejsce dynamiczna cyfryzacja usług publicznych. W praktyce oznacza to możliwość załatwienia wielu spraw bez wychodzenia z domu. Mając dostęp do internetu, można też sprawdzić, czy dla pojazdu zostało wykupione OC. Jest to możliwe zarówno dzięki usłudze HistoriaPojazdu.gov.pl, jak i stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments