Szkoda parkingowa – jak się zachować?

Auta na parkingu samochodowym

Wąskie miejsca parkingowe nie ułatwiają manewrowania pojazdem na parkingach przed sklepami. Wybrałeś się na zakupy, a po ich zrobieniu zauważyłeś wgniecenie karoserii lub porysowany lakier? A może to Tobie zdarzyło się uszkodzić zaparkowany obok pojazd? Dowiedz się, jak postępować w razie szkody parkingowej, by nie narazić się na problemy.

Szkoda parkingowa może przytrafić się każdemu, nawet doświadczonemu kierowcy. Nie zawsze jest to rezultat braku umiejętności – wąskie alejki i miejsca postojowe powodują, że możliwości manewrowania są często mocno ograniczone. Mimo że uszkodzony błotnik czy porysowana karoseria nie są powodem do paniki, warto wiedzieć, jak się prawidłowo zachować. W przeciwnym razie może się okazać, że chwila nieuwagi mocno odbije się na zawartości naszego portfela.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Jakie są możliwe scenariusze szkody parkingowej?

Jak powinieneś prawidłowo postępować, jeżeli Twój samochód został uszkodzony lub to Ty uszkodziłeś cudzy pojazd na parkingu? Możliwe są trzy scenariusze:

 • sprawca czeka na poszkodowanego,
 • sprawca pozostawia swoje dane kontaktowe, np. wkłada kartkę za wycieraczkę,
 • sprawca odjeżdża z miejsca zdarzenia.

Od zachowania sprawcy zależy dalszy tok postępowania o odszkodowanie. Jeżeli przytrafiła Ci się szkoda parkingowa lub chcesz wiedzieć, jak prawidłowo zachować się w razie jej wystąpienia, to wskazówki znajdziesz poniżej. Postępując zgodnie z nimi uchronisz się m.in. przed regresem odszkodowania.

Co ze szkodą parkingową, gdy sprawca poczeka na poszkodowanego?

Pierwszy przypadek jest najmniej kłopotliwy – wystarczy, że napiszesz ze sprawcą zdarzenia wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Na wszelki wypadek powinieneś zawsze wozić ze sobą wzór tego dokumentu. Jeżeli jednak zdarzyło się, że nie masz go przy sobie, pamiętaj, że we wspólnie przygotowanym oświadczeniu powinny znaleźć się:

 • data i miejsce zdarzenia,
 • dane sprawcy i poszkodowanego,
 • dane pojazdów,
 • okoliczności, w jakich doszło do szkody parkingowej – wskazane jest też wykonanie dokumentacji fotograficznej,
 • numer polisy ubezpieczeniowej sprawcy zdarzenia,
 • dane kontaktowe do świadków zdarzenia, o ile tacy byli na jego miejscu.

Oświadczenie powinno zostać podpisane zarówno przez poszkodowanego, jak i sprawcę zdarzenia. To właśnie ono będzie podstawą do wystąpienia do ubezpieczyciela o wypłatę odszkodowania.

Alternatywą dla wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym jest “dogadanie się” z poszkodowanym. Z reguły szkody parkingowe nie są specjalnie rozległe ani kosztowne w naprawie. Sprawca, który porozumie się z poszkodowanym ma szansę uniknąć utraty wypracowanych zniżek OC.

Jak postępować, gdy sprawca pozostawia namiary na siebie?

Przytrafiła Ci się szkoda parkingowa, ale nie możesz czekać na poszkodowanego? Po powrocie z zakupów zauważyłeś kartkę za wycieraczką? Pozostawienie poszkodowanemu swoich danych kontaktowych to sposób, by załatwić sprawę polubownie, bez angażowania policji – wystarczy, że poszkodowany skontaktuje się ze sprawcą i spisze z nim wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym.

Czy pozostawienie kartki zawsze chroni sprawcę? To zależy. Poszkodowany może zignorować prośbę o kontakt i od razu udać się na policję. Jeżeli parking jest objęty monitoringiem, sprawca ma szansę udowodnić, że nie uciekł z miejsca zdarzenia, ale był świadomy wyrządzonej szkody i podjął odpowiednie kroki.

Co robić, gdy sprawca odjechał z miejsca zdarzenia?

Może się zdarzyć tak, że sprawca wgniecenia błotnika czy zarysowania lakieru po prostu odjedzie z miejsca zdarzenia. Jak postępować w takiej sytuacji? Nie obejdzie się wówczas bez interwencji policji. Policjanci mogą zabezpieczyć nagrania monitoringu, a to może pozwolić ustalić sprawcę i pociągnąć go do odpowiedzialności.

Jeżeli jesteś poszkodowanym i wykupiłeś ubezpieczenie AC, to możesz zlikwidować szkodę parkingową również z tej polisy. Będzie to dobre rozwiązanie, jeśli mimo Twoich starań nie uda się zidentyfikować sprawcy. Zanim jednak zaczniesz starać się o wypłatę środków z AC, przejrzyj Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) – być może kupiłeś polisę z franszyzą integralną. Wówczas niewielkie szkody (do wysokości np. 500 zł) będziesz musiał naprawić z własnej kieszeni.

Nie każde opuszczenie parkingu przez sprawcę oznacza ucieczkę z miejsca zdarzenia – może się zdarzyć, że po prostu nie zauważył on niczego niepokojącego. Jak powinieneś postępować w sytuacji, gdy zgłosili się do Ciebie policjanci, twierdząc, że spowodowałeś szkodę parkingową? Poproś o okazanie zabezpieczonego nagrania monitoringu i przedstaw swoje argumenty. Bardzo możliwe, że to wystarczy, by załatwić sprawę.

Czym jest tzw. regres ubezpieczeniowy?

Niestety, oddalenie się z parkingu przez sprawcę szkody ma daleko idące konsekwencje. Jeżeli zeznania sprawcy nie będą spójne lub nie będzie on w stanie udowodnić, że pozostawił poszkodowanemu swoje dane kontaktowe, to musi się on spodziewać konsekwencji finansowych.

Towarzystwo ubezpieczeniowe może wystawić sprawcy szkody parkingowej wezwanie do zapłaty. Jest to możliwe na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów. Art. 43 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przewiduje, że takich w sytuacjach firmy ubezpieczeniowe mogą skorzystać z tzw. regresu ubezpieczeniowego – zażądać od sprawcy zwrotu wypłaconego odszkodowania.

Szkoda parkingowa – nie zawsze winny musi być kierowca

Do szkody parkingowej może dojść podczas wykonywania manewru, ale nie jest to regułą – czasem szkodę w cudzym mieniu wyrządza pasażer lub jest ona wynikiem zaniedbania zarządcy terenu. Jak należy wówczas postępować?

Jeżeli pasażer opuszczający samochód zarysował drzwi stojącego obok auta, to prawdopodobnie będzie on musiał zapłacić za wyrządzoną szkodę z własnej kieszeni. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy jest on np. współwłaścicielem pojazdu. Wówczas odszkodowanie wypłacone zostanie z polisy OC.

W wietrzną pogodę na Twój samochód spadło drzewo rosnące tuż koło parkingu? Takie zdarzenie również będzie traktowane jako szkoda parkingowa, a Ty masz prawo dochodzić odszkodowania od właściciela nieruchomości, na której rośnie drzewo (np. właściciela sklepu), jeżeli zaniedbał on swoje obowiązki i np. nie przyciął drzewa, choć to było konieczne.

Podsumowanie:

 • Sprawca szkody parkingowej i poszkodowany mogą napisać wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym, które będzie podstawą wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową.
 • Gdy sprawca odjechał z miejsca zdarzenia i nie pozostawił swoich danych kontaktowych, konieczne jest wezwanie policji.
 • Odszkodowania za szkodę parkingową można dochodzić również od właściciela terenu, jeżeli szkoda spowodowana została np. przez drzewo.
 • Szkoda parkingowa jest likwidowana z OC sprawcy, a jeżeli nie można go ustalić, z AC poszkodowanego.
Michalina Miotk

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments