Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce i za granicą – stan prawny na 2023 rok

wyposażenie samochodu w trójkąt ostrzegawczy
  • Kwestia obowiązkowego wyposażenia samochodu nie została uregulowana na poziomie prawa unijnego – każdy kraj członkowski ma w tym względzie dowolność.
  • Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce składa się z trzech elementów: tablic rejestracyjnych, gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego.
  • Za granicą najczęściej wymagane są: zestaw pierwszej pomocy, trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa.
  • Wielu kierowców rozszerza wyposażenie samochodu, dokupując apteczkę, zestaw naprawczy do kół, linkę holowniczą czy koło zapasowe.
  • Mimo że kamizelka odblaskowa nie jest obowiązkowa, warto ją ze sobą wozić – może się przydać, gdy dojdzie do awarii pojazdu.
  • Wyjeżdżając samochodem za granicę, należy zabrać ze sobą polisę OC, warto też rozważyć zakup krótkoterminowego assistance.
  • Konwencja wiedeńska o ruchu drogowym chroni kierowców przed mandatami za braki w obowiązkowym wyposażeniu samochodu za granicą.

Aby uchronić się przed mandatem, zwracasz uwagę na znaki drogowe i nie przekraczasz dozwolonej prędkości? To nie wszystko – pozostaje jeszcze wymagane wyposażenie samochodu. Dowiedz się, co musisz wozić w aucie w 2023 roku, jeżdżąc po polskich lub zagranicznych drogach.

Obowiązkowe wyposażenie auta budzi spore wątpliwości kierowców, a to z uwagi na liczne w ostatnich czasach nowelizacje przepisów. Wielu właścicieli samochodów zastanawia się, czy lista obowiązkowego wyposażenia uległa zmianie. Sprawę dodatkowo komplikuje kwestia tego, że po wejściu w życie nowych regulacji kierowcy mogą zostawić w domu większość dotychczas zabieranych w podróż samochodem dokumentów. Co zatem trzeba mieć w samochodzie?

Jakie jest fabryczne obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce w 2023 roku?

Każdy samochód opuszczający linię produkcyjną musi zostać odpowiednio wyposażony, aby spełniał kryteria bezpieczeństwa. Szczegóły można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Do elementów takiego wyposażenia należą choćby:

  • wycieraczki przedniej szyby wraz z urządzeniem do zmywania tej szyby;
  • prędkościomierz;
  • lusterka;
  • sygnał dźwiękowy;
  • pasy bezpieczeństwa wraz z punktami ich kotwiczenia;
  • zagłówki na każdym zewnętrznym przednim siedzeniu;
  • miejsce na tablicę rejestracyjną.

Lista jest oczywiście niepełna, ale elementy fabrycznego obowiązkowego wyposażenia pojazdu łączy to, że ich demontaż jest trudny i wymaga użycia narzędzi. Inaczej jest w przypadku dodatkowego obowiązkowego wyposażenia samochodu, które łatwo usunąć z pojazdu.

Jak sprawdzić fabryczne wyposażenie samochodu?

Fabryczne wyposażenie samochodu może interesować osoby, które znalazły ciekawą ofertę i chcą sprawdzić parametry podane przez sprzedającego. Jak sprawdzić fabryczne wyposażenie samochodu? Możliwości jest kilka – możesz choćby skorzystać z dekodera numeru VIN. Ten sposób nie jest jednak pewny, zwłaszcza gdy planujesz ograniczyć się jedynie do bezpłatnych narzędzi. Jest też inne rozwiązanie – wizyta w ASO. Chociaż wiąże się ona z wydatkiem, to oferuje pewniejsze rezultaty.

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce w 2023 roku?

W 2023 roku dodatkowe (obok fabrycznego) obowiązkowe wyposażenie auta nie uległo zmianie. Oznacza to, że w dalszym ciągu obowiązkowe wyposażenie pojazdu w Polsce składa się z trzech elementów – są to:

  • tablice rejestracyjne – muszą one być czytelne, oświetlone i prawidłowo zamontowane;
  • trójkąt ostrzegawczy do ustawiania na drodze – trójkąt służy ostrzeganiu m.in. o obecności unieruchomionego pojazdu;
  • gaśnica – powinna ona zostać umieszczona w miejscu łatwo dostępnym.

Jakie dodatkowe elementy wyposażenia warto przewozić w samochodzie?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce wynikające z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia jest skromne. Właśnie dlatego warto rozważyć przewożenie w samochodzie również innych elementów. Najpopularniejsze z nich to:

  • apteczka samochodowa – najtańsza apteczka nie kosztuje więcej niż 30 zł, a zapewni ona dostęp m.in. do materiałów opatrunkowych czy rękawiczek;
  • kamizelka odblaskowa – jest niezbędna, jeżeli np. po awarii, do której doszło po zmroku, kierowca chce wysiąść z samochodu i przemieszczać się poboczem poza obszarem zabudowanym;
  • zestaw naprawczy do kół samochodowych – przyda się on kierowcom, którzy nie wykupili ubezpieczenia assistance;
  • linka holownicza – przydaje się, gdy kierowca chce z uprzejmości pomóc innemu kierowcy, lub gdy sam potrzebuje holowania;
  • koło zapasowe – ponieważ opony to jeden ze słabych punktów pojazdu, zawsze warto mieć w bagażniku koło zapasowe.

Czy przewożenie płynu do spryskiwaczy w bagażniku jest obowiązkowe?

Część kierowców ze zdziwieniem przyjęła informację opublikowaną na jednym z serwisów internetowych, zgodnie z którą pojawił się nowy obowiązek przewożenia w bagażniku butelki płynu do spryskiwaczy. Czy jest ona prawdziwa? Nie wynika to z przywołanego Rozporządzenia. Również Kodeks drogowy nie wskazuje, aby zapasowy płyn do spryskiwaczy musiał znajdować się w bagażniku. Jest jednak pewne „ale”.

Policja, jak i pozostałe służby uprawnione do kontroli drogowej, może sprawdzić stan techniczny pojazdu. Precyzując – w tym przypadku mowa o właściwej widoczności. Jeżeli szyby ze względu na zabrudzenie nie zapewniają odpowiedniej widoczności, a w przeznaczonym do tego zbiorniku brak jest płynu do spryskiwaczy, kontynuowanie jazdy będzie niemożliwe.

Prawo o ruchu drogowym: „Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu”.

Jakie jest wymagane wyposażenie samochodu za granicą w 2023 roku?

Przepisy dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodu nie są ujednolicone na poziomie Unii Europejskiej. Oznacza to, że każdy kraj zachowuje swobodę w ustalaniu, co będzie obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu. Z perspektywy osób, które dużo podróżują po Europie, to pewne utrudnienie.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Obowiązkowe wyposażenie auta w wybranych krajach w 2023 roku 

Obowiązkowe wyposażenie samochodu Austria: ✓zestaw pierwszej pomocy ✓trójkąt ostrzegawczy ✓kamizelka odblaskowa ✓opony zimowe – gdy jezdnia jest pokryta śniegiem lub lodem
Obowiązkowe wyposażenie samochodu Belgia: ✓trójkąt ostrzegawczy ✓kamizelka odblaskowa
Obowiązkowe wyposażenie samochodu Bułgaria: ✓zestaw pierwszej pomocy ✓trójkąt ostrzegawczy ✓kamizelka odblaskowa ✓gaśnica
Obowiązkowe wyposażenie samochodu Chorwacja: ✓zestaw pierwszej pomocy ✓trójkąt ostrzegawczy ✓kamizelka odblaskowa ✓zapasowe żarówki – z wyjątkiem aut ze światłami ksenonowymi, neonowymi lub LED ✓opony zimowe – w okresie od 15 listopada do 15 kwietnia (auta osobowe mogą mieć opony letnie, ale wówczas muszą też mieć łańcuchy)
Obowiązkowe wyposażenie samochodu Czechy: ✓zestaw pierwszej pomocy ✓pasy bezpieczeństwa ✓opony zimowe – w okresie od 1 listopada do 31 marca w warunkach zimowych
Obowiązkowe wyposażenie samochodu Dania: ✓trójkąt ostrzegawczy
Obowiązkowe wyposażenie samochodu Francja: ✓trójkąt ostrzegawczy ✓kamizelka odblaskowa ✓opony zimowe – w okresie od 1 listopada do 31 marca na obszarach górskich
Obowiązkowe wyposażenie samochodu Grecja: ✓zestaw pierwszej pomocy ✓trójkąt ostrzegawczy ✓gaśnica
Obowiązkowe wyposażenie samochodu Litwa: ✓zestaw pierwszej pomocy ✓trójkąt ostrzegawczy ✓kamizelka odblaskowa ✓gaśnica ✓opony zimowe – w okresie od 10 listopada do 31 marca
Obowiązkowe wyposażenie samochodu Niemcy: ✓zestaw pierwszej pomocy ✓trójkąt ostrzegawczy ✓kamizelka odblaskowa ✓opony zimowe – w zależności od warunków na drodze
Obowiązkowe wyposażenie samochodu Słowacja: ✓trójkąt ostrzegawczy ✓kamizelka odblaskowa ✓opony zimowe – w warunkach zimowych
Obowiązkowe wyposażenie samochodu Węgry: ✓trójkąt ostrzegawczy
Opracowano na podstawie strony www.europa.eu

Konwencja wiedeńska o ruchu drogowym – jakie ma znaczenie dla kierowców?

Często podróżujesz samochodem do innych państw europejskich? Sprawdzanie za każdym razem obowiązkowego wyposażenia samochodu może być uciążliwe. To problem dostrzegany od dawna. W 1968 r. opracowana została Konwencja wiedeńska o ruchu drogowym, czyli umowa międzynarodowa, która oprócz wielu innych postanowień zakłada również, że samochód powinien zostać wyposażony w elementy obowiązkowe w kraju zarejestrowania pojazdu. To duże ułatwienie.

Przykład: Kierowca z Belgii przyjeżdża swoim samochodem do Polski. Podczas rutynowej kontroli okazuje się, że na wyposażeniu ma on trójkąt ostrzegawczy i kamizelkę odblaskową, ale nie ma gaśnicy – w kraju rejestracji pojazdu nie jest ona obowiązkowa. Stąd też kierowca nie otrzyma mandatu. 

Dlaczego wyjeżdżając za granicę, trzeba zabrać polisę OC?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego to nie wszystko – wyjeżdżając za granicę, trzeba pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu pojazdu. Potwierdzenie posiadania polisy OC jest niezbędne z prostego powodu – zagraniczne służby, inaczej niż Policja, nie mają dostępu do polskiego systemu CEPiK. W konsekwencji bez papierowego potwierdzenia nie są one w stanie zweryfikować, czy pojazd, którym porusza się kierowca, rzeczywiście jest ubezpieczony.

Jeżeli często podróżujesz za granicę samochodem, przemyśl zakup dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych – przyda się m.in. ubezpieczenie assistance.

W których krajach polisa OC to za mało i potrzebna jest Zielona Karta?

W niektórych krajach OC kupione w Polsce to za mało – kierowca albo musi posiadać Zieloną Kartę, albo kupić OC graniczne. Do takich państw należą m.in. Maroko, Mołdawia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Rosja oraz Białoruś. Wybierasz się samochodem do jednego z wymienionych krajów? Pamiętaj, aby o Zieloną Kartę wystąpić do firmy ubezpieczeniowej z wyprzedzeniem – co najmniej na miesiąc przed planowaną datą wyjazdu.

Jakie dokumenty w 2023 roku trzeba wozić w samochodzie?

Polisa OC, dowód rejestracyjny i prawo jazdy – jeszcze do niedawna wsiadając za kierownicę, każdy kierowca sprawdzał, czy ma przy sobie te dokumenty. Dzięki intensywnej cyfryzacji możliwe było wprowadzenie pakietu deregulacyjnego. Rezultat? Dziś wożenie w samochodzie dowodu rejestracyjnego czy innego z wymienionych dokumentów nie jest konieczne – kierowca musi mieć przy sobie jedynie dowód tożsamości, czyli dowód osobisty lub paszport.

Od kiedy nie trzeba wozić ze sobą dokumentów? 

Polisa OC – od 1 października 2018 r.
Dowód rejestracyjny  – od 1 października 2018 r.
Prawo jazdy – od 5 grudnia 2020 r.

Czy bez obowiązkowego wyposażenia auto może przejść badanie techniczne?

Diagności ze stacji kontroli pojazdów mają obowiązek dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu, w tym zwrócić uwagę na obowiązkowe wyposażenie samochodu. Brak trójkąta ostrzegawczego czy gaśnicy będzie skutkował tym, że kierowca nie otrzyma pieczątki w dowodzie rejestracyjnym – samochód nie zaliczy badań, a to z kolei oznacza, że korzystanie z niego nie będzie możliwe. Właśnie dlatego jeszcze przed umówieniem wizyty na stacji kontroli pojazdów warto sprawdzić, czy wszystkie wymagane elementy wyposażenia znajdują się w aucie. 

Ile wynosi mandat za brak obowiązkowego wyposażenia samochodu?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego to zagadnienie, które pozornie może wydawać się mało istotne. Jednak za brak gaśnicy czy trójkąta ostrzegawczego, podobnie jak za nieczytelną tablicę rejestracyjną, można dostać mandat. To właśnie sprawia, że obowiązkowego wyposażenia samochodu nie warto lekceważyć.

Ile wynoszą kary za brak obowiązkowego wyposażenia samochodu

Brak gaśnicy lub trójkąta ostrzegawczego – od 20 do 500 zł
Niedopełnienie obowiązku utrzymania tablic rejestracyjnych w należytym stanie – 100 zł
Montaż zmniejszonych tablic, mimo że pojazd posiada miejsce na standardowe tablice rejestracyjne  – 300 zł
Zakrywanie tablic rejestracyjnych – 500 zł
Ozdabianie tablic rejestracyjnych – 500 zł
Umieszczanie tablic rejestracyjnych w miejscu, które nie jest do tego przeznaczone – 500 zł
Niesygnalizowanie lub niewłaściwe sygnalizowanie postoju pojazdu z powodu awarii na drodze ekspresowej lub autostradzie – 300 zł

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Czy obowiązkowe wyposażenie taksówki różni się od wyposażenia auta osobowego?

    Obowiązkowe wyposażenie taksówki odbiega od obowiązkowego wyposażenia auta osobowego. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia wymienia: taksometr, apteczkę, koło zapasowe (lub zestaw naprawczy) oraz dodatkowe światło z napisem „Taxi”.  

  2. Czy apteczka samochodowa jest obowiązkowa w aucie? 

    Nie, ale warto ją mieć, aby w razie konieczności mieć dostęp choćby do materiałów opatrunkowych. Co więcej, zakup apteczki samochodowej nie jest dużym kosztem – najtańsze zestawy pierwszej pomocy kosztują mniej niż 30 zł. 

  3. Gdzie umieścić gaśnicę, aby znajdowała się ona w „miejscu łatwo dostępnym”?

    Bagażnik nie jest najlepszym miejscem na umieszczenie gaśnicy. Aby spełnić wymóg wskazany w Rozporządzeniu, gaśnicę można przechowywać w schowku znajdującym się przed fotelem pasażera. 

  4. Czy można dostać mandat za brak legalizacji gaśnicy?

    Nie, przepisy są precyzyjne – kierowca może zostać ukarany mandatem jedynie wówczas, gdy podczas kontroli nie będzie miał w samochodzie gaśnicy. Jeżeli termin jej przydatności minie, nie będzie podstawy do ukarania kierowcy.

  5. Jak prawidłowo używać trójkąta ostrzegawczego? 

    Kluczowa jest odległość, w jakiej trójkąt powinien zostać ustawiony za samochodem. Na autostradzie trójkąt ostrzegawczy należy ustawić w odległości 100 m za pojazdem. Poza obszarem zabudowanym powinien on stanąć w odległości 30-50 m za pojazdem, a na obszarze zabudowanym za pojazdem i na wysokości nie większej niż 1 m.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments