Obowiązkowe wyposażenie samochodu w 2023 roku w Polsce i za granicą

wyposażenie samochodu w trójkąt ostrzegawczy
  • Do obowiązkowych elementów wyposażenia samochodu osobowego należą trójkąt ostrzegawczy i gaśnica.
  • W Polsce zarówno kamizelka odblaskowa, jak i apteczka nie są obowiązkowymi elementami wyposażenia samochodu.
  • Przygotowując się do podróży za granicę, nie trzeba martwić się o obowiązkowe w danym państwie elementy wyposażenia, gdy kraj docelowy i kraje tranzytowe ratyfikowały Konwencję wiedeńską.
  • Za brak obowiązkowego wyposażenia auta (gaśnicy lub trójkąta ostrzegawczego) grozi mandat w wysokości od 50 do 200 zł.
  • OC kupione w Polsce może obowiązywać również za granicą. Czasem potrzebna będzie jednak Zielona Karta.

Kontrola drogowa dla wielu kierowców wiąże się ze stresem. Aby uniknąć mandatu, warto upewnić się, że w aucie znajduje się obowiązkowe wyposażenie. Podpowiadamy też, jakie elementy wyposażenia mogą przydać się podczas sytuacji awaryjnych.

Mimo że rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia pochodzi z końca 2002 r., to kwestia obowiązkowego wyposażenia samochodu wciąż budzi wiele wątpliwości. Wielu kierowców zdaje się nie wiedzieć, czy w samochodzie musi być gaśnica lub kamizelka odblaskowa. Jeżeli również Ty zadajesz sobie podobne pytania, poniżej znajdziesz informacje o obowiązkowym wyposażeniu auta osobowego w 2023 r.

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego w Polsce w 2023 roku?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wyposażenie samochodu osobowego w obowiązkowe elementy jest zadaniem producenta. Jednak niektóre elementy obowiązkowego wyposażenia są ruchome – łatwo je usunąć z pojazdu. Stąd też biorą się wątpliwości kierowców. Co musi znaleźć się w samochodzie osobowym w bieżącym roku?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego w 2023 roku:

  • numer identyfikacyjny VIN,
  • samoczynne wycieraczki przedniej szyby i urządzenie do zmywania tej szyby,
  • prędkościomierz,
  • lusterka – co najmniej dwa zewnętrzne i jedno wewnętrzne,
  • sygnał dźwiękowy,
  • punkty kotwiczenia pasów bezpieczeństwa,
  • pasy bezpieczeństwa na siedzeniach wyposażonych w punkty kotwiczenia,
  • zagłówki na każdym zewnętrznym przednim siedzeniu,
  • błotniki wraz z fartuchami przedłużającymi tylne błotniki od tyłu,
  • urządzenie zabezpieczające przed użyciem przez osoby nieuprawnione,
  • trójkąt do ustawiania na drodze (trójkąt ostrzegawczy),
  • gaśnica – powinna ona znajdować się w miejscu łatwo dostępnym,
  • tłumik wydechu,
  • miejsce na tablice rejestracyjne,
  • zaczep do holowania z przodu pojazdu.

Jaka gaśnica do samochodu osobowego? Gaśnica powinna zawierać co najmniej 1 kg środka gaśniczego, chociaż kierowca może kupić także większą gaśnicę. Specjaliści zalecają zakup gaśnicy typu BC (do gaszenia płynów i gazów) lub ABC (do gaszenia płynów, gazów i ciał stałych).

W przypadku gaśnicy może pojawić się też pytanie o jej legalizację. Aktualnie kierowca może otrzymać mandat wyłącznie za brak gaśnicy. Za brak legalizacji, która sprowadza się do utrzymania gaśnicy w dobrym stanie technicznym, nie grozi żadna kara.

Najczęściej kierowcy zastanawiają się:

  • czy obowiązkowy jest trójkąt ostrzegawczy – tak, trójkąt ostrzegawczy jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu,
  • czy obowiązkowa jest gaśnica – posiadanie gaśnicy w pojeździe jest obowiązkowe, z kolei nie jest przewidziany mandat za brak jej legalizacji.

Czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa?

Wielu kierowców nie ma pewności, czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa. Taka kamizelka nie została wymieniona na liście obowiązkowego wyposażenia samochodu – kierowca nie musi jej przewozić w pojeździe. Jest jednak pewne „ale” – elementy odblaskowe musi posiadać pieszy poruszający się po zmierzchu poboczem poza obszarem zabudowanym. Dlaczego to ważne?

Łatwo wyobrazić sobie następującą sytuację: do awarii samochodu dochodzi na terenie niezabudowanym. Kierowca opuszcza samochód, aby sprawdzić, czy usterkę może usunąć samemu. W tym momencie powinien mieć już na sobie kamizelkę odblaskową – będzie traktowany jako pieszy poruszający się poboczem.

Podsumowując:

  • kamizelka odblaskowa nie została wymieniona w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 2002 r., a zatem nie jest obowiązkowa,
  • kamizelka jest potrzebna pieszemu (którym może stać się kierowca) poruszającemu się poboczem po zmierzchu poza obszarem zabudowanym – art. 11 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego za granicą w 2023 roku?

Każdy kraj może inaczej regulować obowiązkowe wyposażenie pojazdów. Stąd też pomysł, aby kwestię obowiązkowego wyposażenia samochodu rozwiązać na poziomie umowy międzynarodowej. Nie jest to nowa koncepcja – Konwencja wiedeńska o ruchu drogowym powstała pod koniec 1968 r., a jednym z jej sygnatariuszy jest Polska.

Konwencja wiedeńska przewiduje brak kary dla kierowcy samochodu z zagraniczną tablicą rejestracyjną posiadającego obowiązkowe wyposażenie zgodne z przepisami kraju rejestracji, które jednak jest niewystarczające w kraju aktualnego pobytu.

Mimo że treść Konwencji jest korzystna dla kierowców, nie zaszkodzi sprawdzić, jakie elementy wyposażenia są obowiązkowe w niektórych europejskich krajach.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
  • Ceny oc w 5 minut
  • Porównaj oferty 14 towarzystw
  • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Obowiązkowe wyposażenie auta osobowego w wybranych krajach w 2023 roku

KrajObowiązkowe elementy wyposażenia auta
ChorwacjaApteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, zapasowe żarówki (nie dotyczy to kierowców poruszających się autami ze światłami m.in. LED)
DaniaTrójkąt ostrzegawczy
HiszpaniaDwa trójkąty ostrzegawcze, kamizelka odblaskowa, koło zapasowe wraz z narzędziami do jego wymiany
NiemcyApteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa
WłochyTrójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa
Źródło: https://ec.europa.eu/transport/road_safety/going_abroad/italy/other_pl.htm

Jak widać z powyższego zestawienia, w wielu krajach kamizelka odblaskowa i apteczka są elementami obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Biorąc pod uwagę brzmienie polskich przepisów, w Polsce również warto przewozić te rzeczy w samochodzie.

Co z obowiązkowym wyposażeniem samochodu, jeśli przejeżdżam przez kilka państw?

Ze względu na przepisy Konwencji wiedeńskiej być może nie będziesz musiał dostosować wyposażenia swojego auta na czas podróży. Konieczne jest jednak sprawdzenie, czy wszystkie kraje, przez które będziesz przejeżdżać, są sygnatariuszami tej umowy międzynarodowej. Jeżeli tak nie jest, to naturalnie konieczne będzie skompletowanie wymaganego wyposażenia. W przeciwnym razie kontrola drogowa może poskutkować mandatem.

Jakie elementy wyposażenia są zabronione za granicą?

Za granicą, podobnie jak w Polsce, niektóre elementy wyposażenia są zabronione. Przykłady? Antyradary, czyli urządzenia dające kierowcy wiedzę o tym, że na drodze znajduje się radar lub fotoradar. Kierowcy nie mogą też korzystać z sygnałów świetlnych czy dźwiękowych – dozwolone są one tylko w przypadku pojazdów uprzywilejowanych. Zakazane jest też wyposażenie mające negatywny wpływ na środowisko. Najlepszym wyjściem jest sprawdzenie przepisów obowiązujących w kraju, który zamierzasz odwiedzić samochodem.

Jakie dodatkowe elementy wyposażenia samochodu warto posiadać?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu to nie wszystko – w bagażniku warto wozić także inne, nieobowiązkowe elementy wyposażenia. Mogą one przydać się w razie awarii lub wypadku. O jakim wyposażeniu mowa?

Przydatne dodatkowe elementy wyposażenia samochodu:

  • apteczka – warto ją mieć choćby z tego względu, że obowiązkiem jest udzielenie pomocy ofiarom wypadków; najtańsze apteczki zawierają plastry, bandaże, chusty opatrunkowe, koc termiczny, nożyczki, nasączone chusteczki i instrukcję udzielania pierwszej pomocy,
  • zestaw naprawczy do kół – może przydać się w drodze kierowcom, którzy aktualnie nie posiadają ubezpieczenia assistance,
  • koło zapasowe (dojazdowe) – wożenie go w samochodzie jest zalecane zwłaszcza kierowcom często wybierającym się w długie trasy,
  • fotelik dziecięcy – o tym elemencie wyposażenia muszą pamiętać kierowcy przewożący w samochodzie dzieci; za przewożenie dziecka poza fotelikiem przewidziany jest mandat,
  • linka holownicza – może się przydać kierowcy, który nie posiada ubezpieczenia assistance i w razie awarii skorzysta z pomocy innego uczestnika ruchu drogowego.

Jaka kara grozi za brak obowiązkowego wyposażenia pojazdu?

W czasie użytkowania samochodu to kierowca odpowiada za to, aby w pojeździe znajdowało się wymagane przepisami wyposażenie. Za niedopilnowanie tego obowiązku grozi mandat. W jakiej wysokości? To zależy, czego w pojeździe brakuje.

Mandaty za brak obowiązkowego wyposażenia pojazdu w 2023 roku

Brak gaśnicy lub trójkąta ostrzegawczego50-200 zł
Brak sygnalizowania lub niewłaściwe sygnalizowanie postoju pojazdu z powodu awarii lub wypadku150 zł
Brak oznaczenia lub niewłaściwe oznaczenie pojazdu holowanego150 zł
Brak sygnalizowania postoju z powodu uszkodzenia lub wypadku na autostradzie lub drodze ekspresowej300 zł
Ozdabianie tablic rejestracyjnych czy umieszczanie np. napisów lub przedmiotów ograniczających czytelność tych tablic500 zł
Brak utrzymania tablic rejestracyjnych pojazdu w należytym stanie oraz zapewnienia ich czytelności100 zł
Zakrywanie tablic rejestracyjnych100 zł

Czy polskie OC obowiązuje za granicą?

Kupione w Polsce OC obowiązuje również w wielu innych krajach europejskich. Ich listę znajdziesz na stronie PBUK (https://www.pbuk.pl/). To efekt wypracowanych przez lata porozumień na poziomie międzynarodowym. Ich celem jest ułatwienie kierowcom podróżowania i zminimalizowanie kosztów, jakie musieliby oni ponosić, przekraczając każdą kolejną granicę.

Dokumentem potwierdzającym posiadanie OC za granicą jest także Zielona Karta. W ramach Systemu Zielonej Karty obowiązuje też Porozumienie Wielostronne. W krajach należących do tego Porozumienia kierowcy mogą poruszać się bez posiadania Zielonej Karty.

Lista krajów należących do Systemu Zielonej Karty, ale pozostających poza Porozumieniem Wielostronnym, stopniowo się kurczy. Aktualnie o Zieloną Kartę trzeba wystąpić do ubezpieczyciela przed wyjazdem do następujących państw: Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Iran, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Rosja, Tunezja, Turcja i Ukraina.

W Polsce możesz korzystać z pojazdu bez potwierdzenia posiadania ubezpieczenia. Jednak przebywając poza granicami kraju, będziesz musiał je okazać. Zielona Karta nie jest Ci potrzebna? Mimo to weź ze sobą potwierdzenie zakupu polisy.

Planujesz samochodową wycieczkę np. do Macedonii? Kupując OC, zwróć uwagę na to, czy ubezpieczyciel będzie żądał dodatkowej opłaty za wydanie Zielonej Karty. Niekiedy ta opłata jest tak wysoka, że bardziej opłaca się nabyć ubezpieczenie graniczne.

To, czy firma ubezpieczeniowa pobiera opłatę, sprawdzisz za pomocą naszego kalkulatora OC/AC. W ten sposób możesz też łatwo kupić ubezpieczenia – zarówno OC, jak i różnego rodzaju polisy zapewniające dodatkową ochronę.

Oblicz składkę OC/AC

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Jakie dokumenty musi wozić kierowca w samochodzie?

    Od pewnego czasu kierowca powinien mieć przy sobie wyłącznie dowód osobisty. Informacje o ważności polisy OC, uprawnieniach do kierowania pojazdami czy dowodzie rejestracyjnym znajdują się w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), do której policjanci mają dostęp. Również zatrzymanie dowodu rejestracyjnego odbywa się online – przez dokonanie wpisu w bazie CEPiK.

  2. Czy można przejść badanie techniczne bez obowiązkowego wyposażenia auta?

    Z rozporządzenia wskazującego sposób przeprowadzania badań technicznych wynika, że diagności powinni sprawdzać, czy w samochodzie znajduje się gaśnica samochodowa oraz trójkąt ostrzegawczy. Brak tych elementów oznacza, że auto nie przejdzie badania technicznego.

  3. Czy czarne skrzynki będą obowiązkowe w samochodzie?

    Od 6 lipca 2022 r. czarne skrzynki są montowane w nowych modelach samochodów. Z kolei od 2024 r. każde auto trafiające na unijny rynek będzie musiało być wyposażone w taki rejestrator. Czarne skrzynki mają rejestrować wyłącznie sposób prowadzenia pojazdu – prędkość, aktywność tempomatu, użycie hamulca i korzystanie z pasów bezpieczeństwa.

  4. Czy przepisy o obowiązkowym wyposażeniu auta są takie same w każdym kraju?

    Każdy kraj samodzielnie decyduje, w jakie elementy muszą być wyposażone pojazdy poruszające się po jego drogach. Aby jednak kierowcy z zagranicy nie musieli nabywać wyposażenia, które jest niezbędne w kraju, do którego podróżują, stworzona została umowa międzynarodowa – Konwencja wiedeńska. Państwa, które ją podpisały, wymagają od kierowcy jedynie wyposażenia obowiązującego w kraju rejestracji samochodu.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments