Korzystasz z zadbanego, regularnie serwisowanego auta, jednak nie satysfakcjonują Cię jego osiągi? Możesz zdecydować się na chiptuning. To rozwiązanie wiąże się jednak nie tylko z korzyściami, ale również ryzykami, które trzeba uwzględnić przed podjęciem ostatecznej decyzji o poddaniu samochodu modyfikacjom. Dowiedz się, jak przeprowadzić chip tuning, aby nie narazić się na problemy.
- Chiptuning – czym jest chip tuning?
- Chiptuning – modyfikacja sterownika silnika (ECU) czy box tuningowy?
- Chiptuning poprzez zmianę oprogramowania sterownika silnika
- Chiptuning z wykorzystaniem power boxa
- Chiptuning samochodu – jakie są jego rezultaty?
- Jak przygotować samochód do chiptuningu?
- Czy chiptuning jest bezpieczny?
- Czy chiptuning skraca żywotność silnika?
- Czy chiptuning jest legalny?
- Jakie korzyści i ryzyka płyną z wykonania chip tuningu?
- Chiptuning – korzyści:
- Chiptuning – ryzyka:
- Jak chiptuning wpływa na cenę ubezpieczenia OC?
- Czy chiptuning może spowodować problem z wypłatą odszkodowania z AC?
- Jakie są alternatywny dla chiptuningu?
- Podsumowanie
- FAQ – najczęściej zadawane pytania
Chociaż chiptuning cieszy się zainteresowaniem wśród miłośników motoryzacji, to budzi też pewne wątpliwości – choćby o bezpieczeństwo i legalność przeprowadzonych (zwłaszcza we własnym zakresie) modyfikacji. Pytania dotyczą również ubezpieczenia auta, które zostało poddane chiptuningowi. Jeżeli rozważasz chiptuning, to informacje z poniższego poradnika pomogą Ci podjąć decyzję.
Chiptuning – czym jest chip tuning?
Chiptuning (lub chip tuning) to jeden z rodzajów tuningu. Procedura ta polega na wykorzystaniu przewidzianego przez producenta samochodu marginesu wytrzymałościowego i poprawie osiągów za pomocą zmian w oprogramowaniu sterownika silnika. Rezultatem przeprowadzonych prac jest zwiększenie mocy i momentu obrotowego silnika. Inaczej mówiąc, chiptuning uwalnia potencjał ukryty pod maską samochodu.
Ponieważ w przypadku chiptuningu ingeruje się w fabryczne ustawienia sterownika jednostki napędowej, to określa się go również jako „tuning elektroniczny”.
Chiptuning – modyfikacja sterownika silnika (ECU) czy box tuningowy?
Zwiększenie mocy jednostki napędowej i jej maksymalnego momentu obrotowego może odbyć się na kilka sposobów. Najpopularniejsze są dwie metody chiptuningu: wgranie nowego oprogramowania do sterownika silnika i wykorzystanie power boxa. Oba te rozwiązania zmieniają osiągi silnika, jednak dochodzi do tego w inny sposób.
Chiptuning poprzez zmianę oprogramowania sterownika silnika
Tradycyjny chiptuning polega na zmianie tzw. mapy silnika (to plik konfiguracyjny komputera sterującego jednostką napędową – ECU). W nowszych samochodach jest to proces bezinwazyjny, czyli taki, który nie wymaga mechanicznej ingerencji w podzespoły samochodu. Zmianie ulegają parametry pracy silnika (związane m.in. z ilością wtryskiwanego do komory spalania paliwa), dzięki czemu jego osiągi stają się lepsze.
Chiptuning z wykorzystaniem power boxa
Power box (tuning box) to nazwa modułu, który jest montowany pomiędzy sterownikiem silnika a czujnikami – na podstawie informacji pochodzących z różnych czujników ECU dobiera optymalne parametry pracy jednostki napędowej. Power box „oszukuje” sterownik silnika, co prowadzi do zwiększenia mocy i momentu obrotowego. Zaletą tego rozwiązania jest łatwość instalacji i demontażu.
Chiptuning samochodu – jakie są jego rezultaty?
Rozważasz chiptuning i zastanawiasz się, jakie będą efekty wprowadzonych zmian? Jeżeli chip tuning zostanie wykonany prawidłowo, to do Twojej dyspozycji będzie auto z większą mocą i podniesionym momentem obrotowym. Jak bardzo zmienią się osiągi? To zależy przede wszystkim od modelu auta. Nie bez znaczenia jest też decyzja właściciela co do skali wzrostu mocy silnika – najlepiej, aby była ona skonsultowana z tunerem.
Przykład
Jak przygotować samochód do chiptuningu?
Każdy kierowca, który planuje oddać auto w ręce firmy oferującej chiptuning, musi pamiętać o jego prawidłowym przygotowaniu. Co to oznacza w praktyce? Przygotowanie auta do chiptuningu obejmuje wykonanie następujących czynności:
- Sprawdzenie stanu układu hamulcowego. Rekomendowana jest też wymiana zarówno tarcz, jak i klocków hamulcowych na dedykowane do aut sportowych.
- Wymiana wszystkich płynów eksploatacyjnych. Szczególnie istotny jest płyn hamulcowy – zastosować należy taki, który poradzi sobie w bardziej obciążonym układzie hamulcowym.
- Zatankowanie auta do pełna. Trzeba pamiętać, że profesjonalny tuning wiąże się z przeprowadzeniem badań na hamowni.
Profesjonalne firmy zajmujące się tuningiem mogą wymagać również sprawdzenia dodatkowych układów, podzespołów czy części. Przykładem może być układ wtryskowy czy szczelność cylindrów. Najczęściej wymogi te dotyczą starszych lub wyeksploatowanych pojazdów (o dużym przebiegu).
Kup OC już od 280 zł!
- Ceny oc w 5 minut
- Porównaj oferty 14 towarzystw
- Pomoc 200 agentów
Czy chiptuning jest bezpieczny?
Mimo że na polskim rynku działa wiele firm oferujących chiptuning, to pozostaje pytanie o to, czy modyfikowanie fabrycznych parametrów auta jest bezpieczne. Chiptuning jest bezpieczny, o ile zostanie przeprowadzony w profesjonalny sposób. Profesjonalny, czyli najlepiej z wykonaniem pomiarów na hamowni (stanowisku pomiarowym). W ten sposób można się upewnić, że modyfikacja nie wpływa negatywnie choćby na siłę hamowania.
Według specjalistów wzrost mocy silnika nie powinien przekroczyć 20-25 proc. Doświadczeni tunerzy zajmujący się chiptuningiem na co dzień najlepiej wiedzą, w jakim zakresie mogą zmodyfikować fabryczne parametry, aby auto nie stanowiło zagrożenia dla kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego. Opierają się przy tym nie tylko na własnym doświadczeniu, ale też wynikach przeprowadzonych badań.
Czy chiptuning skraca żywotność silnika?
W kontekście pytania o to, czy chiptuning jest bezpieczny, często pojawia się inne: czy chiptuning skraca żywotność silnika? Trzeba pamiętać, że producenci samochodów nie bez powodu pozostawiają margines bezpieczeństwa, gdy mowa o mocy silnika i momencie obrotowym. Wykorzystanie rezerwy może skrócić żywotność jednostki napędowej. Może, ale nie musi – wszystko zależy od tego, ile rezerwy wykorzysta tuner.
Uwaga!
Czy chiptuning jest legalny?
Bezpieczeństwo to tylko jedna kwestia – istotna jest też legalność takiego zabiegu. Chiptuning jest legalny – w polskim prawie nie ma bezpośrednich przepisów, z których wynikałby zakaz modyfikacji fabrycznych ustawień samochodu. Jednak nie oznacza to, że każda zmiana zawsze będzie legalna – zwiększone osiągi mogą mieć bezpośrednie przełożenie choćby na wzrost emisji spalin. A w tym przypadku przepisy są bezwzględne.
Co mówi prawo?
Jakie korzyści i ryzyka płyną z wykonania chip tuningu?
Jednym z powodów, dla których chiptuning cieszy się popularnością, są konkretne korzyści, jakie się z nim wiążą. Mowa zwłaszcza o mniejszym zużyciu paliwa, co może mieć szczególne znaczenie dla osób, które korzystają z auta intensywnie. Ale nieprawidłowo przeprowadzony chiptuning oznacza problemy – kierowca może zauważyć, że niektóre podzespoły pracują gorzej niż dotychczas.
Chiptuning – korzyści:
- Mniejsze zużycie paliwa, a zatem oszczędności eksploatacyjne.
- Poprawa osiągów silnika.
- Poprawa komfortu i bezpieczeństwa jazdy – auto szybciej reaguje na dodanie gazu.
Chiptuning – ryzyka:
- Możliwość szybszego zużycia się silnika.
- Utrata gwarancji, gdy chiptuning zostanie wykryty przez pracownika stacji ASO.
- Negatywny wpływ, jaki zwiększona moc ma na układ hamulcowy.
Jak chiptuning wpływa na cenę ubezpieczenia OC?
Produkty ubezpieczeniowe kupujesz za pomocą internetowego kalkulatora zamieszczonego na naszej stronie internetowej? Zatem z pewnością wiesz, że ubezpieczyciele przyjmują do kalkulacji parametry fabryczne, a ich modyfikacja podczas wyliczania składki nie jest możliwa. Jednak chiptuning może wpłynąć na cenę ubezpieczenia OC (podwyższyć składkę). Może, chociaż wcale nie musi. Jest tylko jeden sposób, aby to sprawdzić – mowa o kontakcie z firmą ubezpieczeniową.
O przeprowadzonym chiptuningu firmę ubezpieczeniową należy poinformować jak najszybciej – najlepiej w formie pisemnej. Dzięki temu właściciel auta będzie mieć potwierdzenie, że dopełnił swojego obowiązku.
Chiptuning a ubezpieczenie OC – o czym warto pamiętać:
- Kierowca, który autem po chiptuningu spowodował kolizję lub wypadek, nie musi obawiać się regresu, czyli zobowiązania do zwrotu odszkodowania wypłaconego przez firmę ubezpieczeniową.
- Gdy kierowca nie poinformował firmy ubezpieczeniowej o chiptuningu, będzie ona miała prawo żądać dopłaty do składki. Wysokość takiej dopłaty może być szczególnie wysoka, gdy kierowca jest młody (ma poniżej 25 lat).
Czy chiptuning może spowodować problem z wypłatą odszkodowania z AC?
Pojazd, którego silnik został zmapowany, może być objęty ubezpieczeniem AC. Czy chiptuning może spowodować obniżenie wysokości odszkodowania wypłaconego z AC? Tak, jeżeli firma ubezpieczeniowa nie miała wiedzy o tym, że w aucie poprawiono osiągi lub auto nie przejdzie badania technicznego. Aby uniknąć problemów z wypłatą odszkodowania, właściciel auta o wszystkich wprowadzonych zmianach powinien informować ubezpieczyciela. Taki obowiązek wynika zresztą z treści Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.
Przykład
Uwaga!
Jakie są alternatywny dla chiptuningu?
Nawet przeprowadzony w profesjonalny sposób chiptuning należy uznać za radykalną modyfikację samochodu – zmianie ulegają fabryczne ustawienia, chociaż odbywa się to bez mechanicznej ingerencji w silnik. Stąd też pojawia się pytanie: czy są mniej agresywne alternatywy dla chiptuningu? Aby stosunkowo niewielkim kosztem podnieść osiągi samochodu, warto spróbować również następujących rozwiązań:
- Regularna wymiana wszystkich filtrów. Dotyczy to zwłaszcza filtra powietrza – zanieczyszczony filtr będzie blokował przepływ powietrza, skutkując gorszymi osiągami silnika.
- Wymiana świec. Jak każdy element eksploatacyjny, również świece zapłonowe wraz z upływem czasu ulegają zużyciu. Montaż nowych, wysokiej jakości świec może polepszyć kulturę pracy silnika oraz zmniejszyć spalanie.
- Montaż stożkowego filtra powietrza. Wymiana fabrycznego filtra powietrza na filtr stożkowy to prosta modyfikacja, dzięki której do komory spalania trafia więcej powietrza. Jej rezultatem jest polepszenie osiągów silnika.
Kierowcom, którym zależy na rezultacie najbardziej zbliżonym do chiptuningu, powinni zdecydować się na wspomniany już power box. To rozwiązanie jest jeszcze mniej inwazyjne niż klasyczny chiptuning.
Podsumowanie
- Chiptuning sprowadza się do wykorzystania marginesu wytrzymałościowego, który został pozostawiony przez producenta.
- Zmiana fabrycznych ustawień auta może odbyć się poprzez zmianę oprogramowania sterownika silnika lub wykorzystanie power boxa.
- Rezultatem prawidłowo przeprowadzonego chiptuningu jest poprawa osiągów silnika, co nie pozostaje bez wpływu na wrażenia z prowadzenia auta.
- Samochód, który ma zostać poddany chip tuningowi, powinien zostać przygotowany – należy m.in. sprawdzić jego stan techniczny.
- Chiptuning może spowodować podwyższenie składek OC i AC. O zmianach w aucie należy poinformować ubezpieczyciela.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Z jakimi kosztami wiąże się chiptuning?
3000 zł – to stawka, jaką trzeba zapłacić za profesjonalny chiptuning. W podanej cenie tuner nie tylko wykona mapowanie silnika, ale również przeprowadzi badanie na hamowni. Nie warto decydować się na tańsze oferty – niemal pewne jest, że nie będą one obejmować badań na hamowni, a wówczas istnieje ryzyko przekroczenia limitów emisji spalin.
Która grupa kierowców powinna rozważyć chiptuning?
Chiptuning może być rozwiązaniem dla kierowców, którzy użytkują posiadane auto już od dłuższego czasu, ale nie są zadowoleni z jego osiągów. Dla nich chiptuning może być rozwiązaniem korzystniejszym niż wymiana auta na inny model. Jednocześnie chiptuning nie jest polecany młodym kierowcom, którzy nie mają jeszcze dużego doświadczenia w prowadzeniu auta.
Jak wybrać firmę, która przeprowadzi chiptuning?
Wybierając firmę tuningową, należy zwrócić uwagę na jej doświadczenie. Niektórzy tunerzy chwalą się wynikami przeprowadzonych modyfikacji na swoich firmowych stronach internetowych. Równie istotne jest to, czy firma przeprowadza badania na hamowni. Dla klientów znaczenie ma też cena – należy się upewnić, że nie jest ona zaniżona.
Czy chiptuning może spowodować utratę gwarancji?
Modyfikacje w samochodzie mogą spowodować, że gwarancja udzielona przez producenta wygaśnie. Aby uniknąć takiego scenariusza, klientom rekomenduje się sprawdzenie warunków gwarancji. Dobrym pomysłem może być też wybór metod alternatyw dla klasycznego chiptuningu – mowa o powerboxie lub wymianie niektórych układów i części auta.