Marka samochodu a cena ubezpieczenia OC – kto zapłaci najwięcej?


marka pojazdu a cena oc

Średnia cena ubezpieczenia OC w III kwartale 2019 r. wyniosła 686 zł. Miłośnicy szybkich, sportowych samochodów płacili jednak znacznie więcej. Sprawdzamy, dla jakich marek samochodów ubezpieczenie jest najdroższe.

Wyliczając składkę ubezpieczenia OC, ubezpieczyciele biorą pod uwagę wiele czynników, w tym markę pojazdu. Chcesz płacić składkę na ubezpieczenie OC w wysokości zbliżonej do średniej rynkowej ceny? Poniżej prezentujemy listę marek, za ubezpieczenie których firmy ubezpieczeniowe wystawiają zazwyczaj niższe rachunki.

Jak marka samochodu wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

W III kwartale 2019 r. najdroższe okazało się ubezpieczenie OC dla pojazdów marki BMW – ich właściciele płacili średnio 887 zł. Na podium znalazły się również pojazdy koncernów Audi ze średnią ceną OC wynoszącą 760 zł i Volkswagen, których właściciele średnio płacili 672 zł.

Oto pozostałe średnie ceny polis OC w zależności od marki pojazdu:

 • Ford – 666 zł,
 • Peugeot – 658 zł,
 • Opel – 650 zł,
 • Citroen – 641 zł,
 • Fiat – 633 zł,
 • Toyota – 624 zł,
 • Škoda – 619 zł,
 • Renault – 614 zł.

Jeżeli planujesz zmianę samochodu i kalkulujesz koszty utrzymania wybranych modeli, powyższe zestawienie jest cenną wskazówką. Wybierając samochody pochodzące z fabryk Renault, Škoda lub Toyota na zakupie polisy OC zaoszczędzisz najwięcej. Ale uważaj, bo marka to nie wszystko – dla ubezpieczycieli znaczenie mają jeszcze parametry pojazdu oraz to, kto zasiada za jego kierownicą.

Jak pojemność silnika i rodzaj paliwa kształtują cenę OC?

Nie każdy właściciel BMW zawsze zapłaci więcej za OC niż posiadacz samochodu z logo Volkswagen. Dlaczego? Powodem są parametry techniczne auta. Koncerny samochodowe montują w pojazdach różne wyposażenie. Przy kalkulowaniu wysokości składki OC znaczenie mają np. zarówno pojemność silnika, jak i rodzaj paliwa.

W przypadku pojemności silnika zasada jest prosta – im większa pojemność silnika, tym cena OC jest wyższa. Jeżeli samochód został wyposażony w silnik o pojemności np. 4,5 l, to technicznie jest on lepiej przygotowany do osiągania dużych prędkości w krótkim czasie niż pojazd o pojemności np. 1,5 l. To z kolei powoduje, że ryzyko kolizji czy wypadku jest większe. Oto jaka była korelacja między pojemnością silnika a ceną polisy OC w III kwartale 2019 r.:

 • pojemność silnika do 1,0 l – 540 zł,
 • pojemność silnika od 1,1 do 1,5 l – 615 zł,
 • pojemność silnika od 1,6 do 1,9 l – 665 zł, pojemność silnika od 2,0 do 2,5 l – 725 zł,
 • pojemność silnika od 2,6 do 3,0 l – 907 zł,
 • pojemność silnika 3,1 i więcejl – 933 zł.

Koncerny BMW, Audi i Volkswagen mają w swojej ofercie całą gamę szybkich, zaprojektowanych z myślą o wysokich osiągach samochodów. To właśnie w modelach pojazdów tych marek najczęściej można spotkać się z silnikiem o pojemności powyżej 3,0 l, a to z kolei przekłada się na wyższą składkę ubezpieczenia OC.

Cena polisy OC zależy również od rodzaju paliwa. W III kwartale 2019 r. najwięcej płacili właściciele pojazdów, w których została zamontowana instalacja LPG – średnio 732 zł. Mniej płacili zarówno właściciele samochodów zasilanych olejem napędowym – średnio 683 zł, jak i benzyną – średnio 674 zł. Skąd wyższa cena dla aut z instalacją LPG? Z danych ubezpieczycieli wynika, że na to rozwiązanie decydują się osoby pokonujące w ciągu roku nawet setki tysięcy kilometrów. Czas na trasie również ma odzwierciedlenie w wysokości składki OC, ponieważ przekłada się na większe ryzyko wypadku.

Czy doświadczenie kierowcy też ma znaczenie w OC?

Parametry samochodu są istotne przy wyliczaniu wysokości składki ubezpieczenia OC, ale nie są jedynym czynnikiem, który biorą pod uwagę firmy ubezpieczeniowe. Równie istotny jest staż kierowcy za kółkiem. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę także okoliczności, które kierowcom z pozoru mogą wydawać się nieistotne. Mowa m.in. o wykształceniu kierowcy, jego stanie cywilnym i liczbie posiadanych dzieci. Kto płaci najwięcej?

Najwyższe składki OC płacą młodzi, niedoświadczeni kierowcy w wieku od 18 do 25 lat – w III kwartale 2019 r. średnio 1 360 zł. Oto, jak na tym tle prezentują się średnie ceny proponowane kierowcom w innych grupach wiekowych:

 • 26-35 lat – 706 zł,
 • 36-45 lat – 578 zł,
 • 46-55 lat – 579 zł,
 • 56 i więcej lat – 579 zł.

Z powyższego zestawienia jasno wynika, że towarzystwa ubezpieczeniowe cenią sobie rozwagę, która przychodzi z wiekiem. Za starszymi kierowcami przemawia zarówno doświadczenie, jak i tendencja do spokojniejszej jazdy, która wyraża się w mniejszej liczbie kolizji i wypadków.

Poznaj trzy sprawdzone sposoby, dzięki którym nie przepłacisz za OC

Zastanawiasz się, jak obniżyć cenę za ubezpieczenie OC? Oto sposoby, dzięki którym można zaoszczędzić całkiem spore kwoty:

 • wybór pojazdu o mniejszej pojemności silnika. Jeżeli jesteś doświadczonym kierowcą, to wybierając szybkie auto, wcale nie musisz dopłacać do składki OC – wystarczy, że rozważnie wybierzesz parametry techniczne pojazdu. W ten sposób unikniesz drastycznej podwyżki idącej za możliwościami samochodu;
 • odroczenie zakupu pojazdu. Jeżeli jesteś młodym kierowcą, nie kupuj pojazdu na siebie. Gdy auto zostanie zarejestrowane np. na Twojego rodzica lub innego doświadczonego kierowcę, a Ty zostaniesz zgłoszony jako współwłaściciel lub dodatkowy kierowca, w Twojej kieszeni pozostaną nawet tysiące złotych rocznie;
 • porównanie propozycji ubezpieczycieli. Niezależnie od Twojego stażu za kierownicą i marki pojazdu na jaką się zdecydowałeś, możesz obniżyć cenę ubezpieczenia OC, porównując oferty. W tym pomocny jest kalkulator OC AC. Dzięki przygotowanej kalkulacji, szybko porównasz propozycje cenowe ubezpieczycieli działających na polskim rynku.

Jesteś młodym kierowcą? Pamiętaj, że na rynku działają także ubezpieczyciele specjalizujący się w obsłudze klientów z krótką historią za kierownicą. To kolejny pomysł, dzięki któremu pieniądze mogą pozostać w Twoim portfelu.

Michalina Miotk
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x