Marka samochodu a cena ubezpieczenia OC – kto zapłaci najwięcej?

marka pojazdu a cena oc

Średnia cena ubezpieczenia OC w I kwartale 2022 r. wyniosła 542 zł. Miłośnicy szybkich, sportowych samochodów, płacili jednak znacznie więcej. Przykładowo, OC Lamborghini kosztowało średnio aż 1061 złotych. Sprawdzamy, dla jakich jeszcze marek samochodów ubezpieczenie jest najdroższe.

Marka samochodu to znak firmowy nadawany przez każdego producenta. Jej nazwą jest zazwyczaj wyrażenie blisko powiązane z założycielem firmy (np. Ford, Benz). Z kolei w obrębie marki wprowadzane są na rynek poszczególne modele pojazdów. Zarówno marka jak i model auta może wpływać na cenę obowiązkowego ubezpieczenia.

Chcesz płacić składkę na ubezpieczenie OC w wysokości zbliżonej do średniej rynkowej ceny? Poniżej prezentujemy listę marek, za ubezpieczenie których firmy ubezpieczeniowe wystawiają zazwyczaj niższe rachunki. Analizujemy również, jakie są różnice w cenie OC i skąd się one biorą.

Jak marka samochodu wpływa na cenę ubezpieczenia OC?

Z perspektywy towarzystw ubezpieczeniowych, niektóre samochody są bezpieczniejsze od innych. W związku z tym, zmniejsza się ryzyko wystąpienia kolizji czy wypadku z ich udziałem. Właściciele takich pojazdów mogą więc liczyć na tańsze OC. Uważa się także, że samochód mocniejszy – z dużą pojemnością silnika – może spowodować większe szkody niż auto z niewielkim silnikiem, co z kolei podnosi składkę.

Choć powyższe cechy pojazdów nie są atrybutem konkretnej marki, wymieniając nazwę niektórych producentów zdarza się nam automatycznie przypisać ich do danej kategorii. Przykładowo, BMW z reguły kojarzymy z szybkimi, a Volvo bezpiecznymi samochodami.

Jakie marki samochodowe mogą liczyć na najtańsze OC?

W I kwartale 2022 roku spośród 11 najczęściej ubezpieczanych marek najdroższe okazało się OC dla pojazdów marki BMW – ich właściciele płacili średnio za polisę 683 zł. Na drugim miejscu znalazły się pojazdy koncernów Audi ze średnią ceną OC wynoszącą 605 zł.

Poniżej przedstawiamy pozostałe średnie ceny OC w zależności od marki pojazdu dla najczęściej ubezpieczanych aut oraz po klasyfikacji wybranych marek samochodowych.

 • Peugeot – 545 zł,
 • Volkswagen – 542 zł,
 • Ford – 539 zł,
 • Opel – 528 zł,
 • Citroen – 521 zł,
 • Renault – 518 zł.
 • Fiat – 507 zł,
 • Škoda – 490 zł,
 • Toyota – 488 zł.

Jaka jest cena OC innych znanych marek obecnie produkowanych samochodów? Średnie składki zaczynają się od 460 zł (Suzuki), a kończą na 609 zł (Mercedes Benz).

MarkaŚrednia cena OC
Mercedes Benz609 zł
Volvo576 zł
Mazda575 zł
Honda547 zł
Seat538 zł
Mitsubishi534 zł
Hyundai494 zł
Kia493 zł
Nissan492 zł
Suzuki460 zł
Mediana cen na podstawie danych z I kwartału 2022 r.

Oblicz składkę OC/AC

Klasyfikacja marek samochodowych a cena OC

Klasa samochoduMarkaCena OC [zł]
EkskluzywneBentley1037
Rolls-Royce964
Sportowe luksusoweAston Martin1004
Ferrari835
Lamborghini1061
Maserati667
Porsche674
LuksusoweAlfa Romeo623
Cadillac529
Hummer553
Infiniti629
Jaguar691
Lexus653
Klasa wyższaChrysler622
Jeep553
Land Rover586
Lancia527
Klasa średniaChevrolet541
Daewoo457
Dodge647
Pontiac547
Rover573
Klasa średnia niższaDaihatsu452
Isuzu497
Mediana cen na podstawie danych z I kwartału 2022 r.

Jeżeli planujesz zmianę samochodu i kalkulujesz koszty utrzymania wybranych modeli, powyższe zestawienie jest cenną wskazówką. Wybierając samochody pochodzące z fabryk Suzuki, Toyota, Škoda czy Nissan, na zakupie polisy OC możesz zaoszczędzisz najwięcej. Ale uważaj, bo marka to nie wszystko – dla ubezpieczycieli znaczenie mają jeszcze parametry pojazdu oraz to, kto zasiada za jego kierownicą.

Jakie są różnice w cenie OC i skąd się biorą?

Nie każdy właściciel BMW zapłaci więcej za OC niż posiadacz samochodu z logo Volkswagena. Dlaczego? Powodem są parametry techniczne auta. Koncerny samochodowe montują w pojazdach różne wyposażenie. Przy kalkulowaniu wysokości składki OC znaczenie mają np. zarówno pojemność silnika, jak i rodzaj paliwa.

Jak pojemność silnika i rodzaj paliwa kształtują cenę OC?

W przypadku pojemności silnika zasada jest prosta – im większa pojemność silnika, tym cena OC jest wyższa. Jeżeli samochód został wyposażony w silnik o pojemności np. 4,5 l, to technicznie jest on lepiej przygotowany do osiągania dużych prędkości w krótkim czasie niż pojazd o pojemności np. 1,5 l. To z kolei powoduje, że ryzyko kolizji czy wypadku jest większe. Oto jaka była korelacja między pojemnością silnika a ceną polisy OC w I kwartale 2022 r.:

 • pojemność silnika do 1,0 l – 427 zł,
 • pojemność silnika od 1,1 do 2,0 l – 531 zł,
 • pojemność silnika od 2,1 do 3,0 l – 644 zł,
 • pojemność silnika od 3,1 do 4,0 l – 649 zł,
 • pojemność silnika od 4,0 do 5,0 l – 695 zł,
 • pojemność silnika 5,1 i więcej – 699 zł.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Nie tylko koncerny Ferrari czy Lamborghini, ale również najbardziej popularne BMW, Audi czy Volkswagen mają w swojej ofercie całą gamę szybkich, zaprojektowanych z myślą o wysokich osiągach samochodów. To właśnie w modelach pojazdów tych marek najczęściej można spotkać się z silnikiem o pojemności powyżej 3,0 l, a to z kolei przekłada się na wyższą składkę ubezpieczenia OC.

Jak rodzaj paliwa wpływa na cenę OC?

Cena polisy OC zależy również od rodzaju paliwa. W I kwartale 2022 r. najwięcej wydawali na ubezpieczenie samochodu właściciele pojazdów z silnikiem diesla – średnio 558 zł. Mniej płacili zarówno właściciele aut zasilanych benzyną/gazem – średnio 543 zł, jak i benzyną – średnio 527 zł.

Skąd wyższa cena dla aut z silnikiem diesla czy z instalacją LPG? Z danych ubezpieczycieli wynika, że na to rozwiązanie decydują się osoby pokonujące w ciągu roku więcej kilometrów. Czas na trasie również ma odzwierciedlenie w wysokości składki OC, ponieważ przekłada się na większe ryzyko wypadku.

Oblicz składkę OC na swój samochód

Czy doświadczenie kierowcy też ma znaczenie w OC?

Parametry samochodu są istotne przy wyliczaniu wysokości składki ubezpieczenia OC, ale nie są jedynym czynnikiem, który biorą pod uwagę firmy ubezpieczeniowe. Ustalając ceny OC, firmy ubezpieczeniowe proszą także o informacje na temat właściciela pojazdu.

Istotny jest m.in. staż kierowcy za kółkiem. Ubezpieczycieli interesują także okoliczności, które kierowcom z pozoru mogą wydawać się nieistotne. Mowa m.in. o zawodzie właściciela pojazdu, jego stanie cywilnym i liczbie posiadanych dzieci. Kto płaci najwięcej?

Najwyższe składki OC płacą młodzi, niedoświadczeni kierowcy w wieku od 18 do 25 lat – w I kwartale 2022 r. średnio 1426 zł. Oto, jak na tym tle prezentują się średnie ceny proponowane kierowcom w innych grupach wiekowych:

 • 26-35 lat – 622 zł,
 • 36-45 lat – 477 zł,
 • 46-55 lat – 480 zł,
 • 56 i więcej lat – 464 zł.

Z powyższego zestawienia jasno wynika, że towarzystwa ubezpieczeniowe cenią sobie rozwagę, która przychodzi z wiekiem. Za starszymi kierowcami przemawia zarówno doświadczenie, jak i tendencja do spokojniejszej jazdy, która wyraża się w mniejszej liczbie kolizji i wypadków.

Czym jeździć, aby mieć tańsze OC?

Zastanawiasz się, jak obniżyć cenę za ubezpieczenie OC? Oto sposoby, dzięki którym można zaoszczędzić całkiem spore kwoty:

 • Wybór pojazdu o mniejszej pojemności silnika. Jeżeli jesteś doświadczonym kierowcą, to wybierając szybkie auto, wcale nie musisz dopłacać do składki OC – wystarczy, że rozważnie wybierzesz parametry techniczne pojazdu. W ten sposób unikniesz drastycznej podwyżki idącej za możliwościami samochodu;
 • Wybór miejskiego małego samochodu. Wielkość samochodu (jego masa i bryła) także może mieć znaczenie dla ubezpieczyciela. W przypadku osoby w średnim wieku i z długoletnią historią bezszkodowej jazdy najprawdopodobniej nie podniesie ona znacząco składki OC. Jednak dla młodego kierowcy cena polisy może wzrosnąć nawet o kilkaset złotych. Na początek, warto więc kupić niewielkie auto miejskie;
 • Odroczenie zakupu pojazdu wyłącznie na siebie. Jeżeli jesteś młodym kierowcą i potrzebujesz dużego, szybkiego auta, zarejestruj go wspólnie z współwłaścicielem lub zostań jego użytkownikiem. Gdy auto zostanie zarejestrowane np. na Twojego rodzica lub innego doświadczonego kierowcę, a Ty zostaniesz zgłoszony jako współwłaściciel lub dodatkowy kierowca, w Twojej kieszeni pozostaną nawet tysiące złotych rocznie.

Niezależnie od Twojego stażu za kierownicą i marki pojazdu na jaką się zdecydowałeś, możesz obniżyć cenę ubezpieczenia OC, porównując oferty. W tym pomocny jest kalkulator OC AC. Dzięki przygotowanej kalkulacji, szybko porównasz propozycje cenowe ubezpieczycieli działających na polskim rynku.

Porównaj ceny OC/AC

Jesteś młodym kierowcą? Pamiętaj, że na rynku działają także ubezpieczyciele specjalizujący się w obsłudze klientów z krótką historią za kierownicą. To kolejny pomysł, dzięki któremu pieniądze mogą pozostać w Twoim portfelu.

Podsumowanie

 • Marka pojazdu może wpłynąć na cenę obowiązkowego ubezpieczenia OC.
 • W I kwartale 2022 r. spośród najczęściej ubezpieczanych marek, najwięcej kosztowało OC BMW (średnio 683 zł), a najmniej Toyoty (488 zł).
 • Najwięcej za polisy OC płacą właściciele prestiżowych marek, takich np. jak Bentley, Aston Martin czy Lamborghini.
 • Marka pojazdu to tylko jeden z wielu czynników branych pod uwagę przez ubezpieczycieli. Większe znaczenie od logo producenta mogą mieć dane kierowcy oraz właściwości techniczne pojazdu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Z jaki samochód zapłacę zwyżkę OC za markę?

  Z danych uzyskanych na podstawie kalkulacji użytkowników naszej porównywarki wynika, że najwięcej za OC płacą właściciele aut bardziej prestiżowych, takich np. jak Bentley, Rolls-Royce czy Aston Martin. Oczywiście, chodzi tu głównie o pojazdy szybkie, z mocnym silnikiem. Warto jednak pamiętać, że bez względu na wybrany model, każdy kierowca może poszukać najtańszego na rynku OC. Najlepszym sposobem na obniżenie składki ubezpieczenia jest porównanie ofert wielu firm ubezpieczeniowych. Taką możliwość daje m.in. nasz kalkulator OC.

 2. Ile kosztuje ubezpieczenie niemieckich marek samochodowych?

  Najbardziej popularne marki niemieckie to Volkswagen, BMW, Audi, Porsche, Opel czy Mercedes. Wybiera je wielu polskich kierowców, głównie z powodu dużej trwałości, dobrej jakości i łatwości w prowadzeniu. Dla niektórych niemieckich marek wyliczyliśmy podwyższone średnie składki obowiązkowego ubezpieczenia (zestawienie cen znajduje się w naszym artykule), ale wynikają one głównie ze specyfiki większości modeli. Przykładowo, wśród aut marki BMW czy Audi wiele pojazdów posiada dużą pojemność silnika, natomiast Porsche to zazwyczaj szybkie sportowe samochody.

 3. Ile kosztuje ubezpieczenie japońskich marek samochodowych?

  Japońskie marki samochodów kojarzą się zazwyczaj z niezawodnością i oczywiście szybkością. Druga z tych cech może niestety podnieść wysokość składki OC. Nie bez znaczenia jest też fakt, że w szybkich autach montuje się mocne silniki. Prawdopodobnie stąd biorą się podwyższone średnie ceny niektórych marek (np. Infiniti czy Lexus – średnio powyżej 600 zł). Na drugim jednak biegunie znalazły się marki kojarzone głównie z niewielkimi miejskimi autami, takie jak np. Toyota czy Daihatsu, które można ubezpieczyć nawet za 400 złotych.

 4. Czy ubezpieczenie amerykańskich marek samochodowych jest drogie?

  Przeciw zakupowi samochodu amerykańskiego producenta może przemawiać zarówno zazwyczaj mała dostępność części zamiennych, jak i dość kosztowne OC. Z największymi wydatkami na obowiązkowe ubezpieczenie powinni liczyć się głównie posiadacze najszybszych samochodów amerykańskich producentów. Ubezpieczenie OC będzie też droższe w przypadku dużych samochodów terenowych, szczególnie będących w posiadaniu młodego kierowcy.

 5. Dlaczego ubezpieczyciele proponują inne ceny OC dla tego samego kierowcy?

  Choć zakres ochrony OC jest taki sam w każdym towarzystwie, ubezpieczyciele mogą stosować różne taryfy. Nawet jeśli biorą pod uwagę te same cechy kierowcy i dane pojazdu, poszczególne czynniki będą mieć dla nich inną wagę. Przykładowo, w jednej firmie najważniejsza będzie marka pojazdu, a w innej ten czynnik zostanie sprawdzony tylko pobieżnie.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments