OC komisowe – co warto o nim wiedzieć?

Mężczyzna przejmuje samochód
 • Od komisu otrzymasz ubezpieczenie OC krótkoterminowe (czyli o ochronie nie krótszej niż 30 dni) lub całoroczne.
 • Polisa może być zakupiona przez komis lub osobę prywatną, która korzysta z pośrednictwa w sprzedaży.
 • Właściciel komisu jest zobowiązany do zakupu ubezpieczenia samochodu tylko wtedy, gdy jest jego właścicielem.
 • Jeżeli oddajesz auto do komisu i umawiasz się z przedsiębiorcą, że będzie on pośredniczył w sprzedaży, to na Tobie ciąży obowiązek zachowania ciągłości OC.
 • OC komisowe nie odnawia się wraz z zakończeniem okresu umowy.
 • Przed zakupem pojazdu warto sprawdzić informacje dotyczące ubezpieczenia OC na stronie UFG i HistoriaPojazdu.

Kupujesz auto z komisu samochodowego? Od przedsiębiorcy otrzymasz m.in. aktualną polisę OC. Zanim jednak zaczniesz korzystać z tego ubezpieczenia, dowiedz się o nim więcej.

Samochody używane cieszą się dużą popularnością. Wskazuje na to m.in. raport AAA Auto, z którego wynika, że w 2021 r. zainteresowani samochodem z drugiej ręki mieli do dyspozycji aż 2 115 515 ofert. Część z nich pochodziła od komisów samochodowych.

Sprawdziliśmy, jakie polisy OC otrzymują najczęściej nabywcy samochodów z komisu i z czym może się wiązać kontynuacja takiej umowy.

Czym jest OC komisowe?

Jako klient komisu możesz czuć się zdezorientowany, słysząc, że dla samochodu zostało wykupione OC komisowe. Co to znaczy? Ubezpieczenie OC komisowe to potoczna nazwa polisy OC, z którą mają styczność klienci komisów. W zależności od polityki prowadzonej przez właściciela komisu OC komisowe może być:

 • Krótkoterminowe – wówczas polisa jest zawierana na 30 dni
 • Standardowe – polisa obejmuje pojazd ochroną przez 12 miesięcy

Zarówno standardowe OC komisowe, jak i OC krótkoterminowe nie różni się zakresem ochrony od OC oferowanego klientom indywidualnym. OC pojazdów mechanicznych regulowane jest ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, do której muszą się stosować wszystkie towarzystwa.

Dlaczego samochód z komisu musi mieć OC?

Zgodnie z zapisami wyżej wskazanej ustawy, każdy posiadacz pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w naszym kraju musi wykupić ubezpieczenie OC. Dotyczy to także pośredników w sprzedaży samochodów używanych.

Zakup ubezpieczenia OC to nie tylko kwestia wymogów prawnych. Gdyby auto wystawione na sprzedaż nie było ubezpieczone, to:

 • Niemożliwe byłoby jego przetestowanie przez potencjalnego nabywcę
 • Osoba zainteresowana zakupem pojazdu nie mogłaby pojechać nim na przegląd do stacji kontroli pojazdów

W praktyce jednak brak ubezpieczenia OC skutecznie uniemożliwiłby znalezienie kupca na auto. Większość osób kupujących używane samochody z dużą ostrożnością podchodzi do niestandardowych rozwiązań.

Kto może kupić OC komisowe krótkoterminowe?

Ustawa o krótkoterminowym OC bardzo precyzyjnie określa, kto może kupić taką polisę. Takie prawo mają oczywiście właściciele komisów samochodowych, czyli osoby prowadzące działalność gospodarczą polegającą na pośrednictwie kupna oraz sprzedaży pojazdów mechanicznych. W ich przypadku umowa OC nie może być zawarta na okres krótszy niż 30 dni.

Ubezpieczyć swój samochód na mniej niż 12 miesięcy mogą również właściciele pojazdów:

 • Zarejestrowanych czasowo
 • Zarejestrowanych za granicą
 • Wolnobieżnych
 • Historycznych
 • Przeznaczonych do jazd testowych

Właściciele komisów są jednak w tej szczególnej sytuacji, że ubezpieczenie OC na 30 dni mogą kupować wielokrotnie. Takiej możliwości nie mają np. osoby fizyczne, które sprowadziły pojazd z zagranicy.

OC komisowe na rok – kiedy przedsiębiorca wybiera taką umowę?

Kupujesz pojazd z komisu samochodowego? Wraz z kluczykami do wybranego auta otrzymasz OC, które będzie ważne jeszcze przez jakiś czas.

Fakt, że komis ma prawo kupować ubezpieczenie krótkoterminowe, nie oznacza, że każdy przedsiębiorca decyduje się na to rozwiązanie. Powód jest prozaiczny – formalności. W przypadku polis OC na 30 dni właściciel komisu musi pamiętać o zawarciu kolejnej umowy, gdy samochodu nie uda się sprzedać przed końcem okresu ubezpieczenia. Właśnie dlatego wielu ubezpieczycieli proponuje roczne OC komisowe. Jest ono jednak oferowane na innych warunkach niż te dostępne klientom indywidualnym.

Dla całorocznego OC komisowego charakterystyczna jest zryczałtowana składka z płatnością np. co miesiąc. Innym rozwiązaniem jest składka naliczana w systemie jednodniowym. Dzięki temu komis nie ponosi wysokich kosztów ubezpieczenia OC, a w razie sprzedaży auta nie naraża się na utratę pieniędzy wpłaconych za polisę (płatność za OC za czas po transakcji przechodzi na nabywcę).

Komis samochodowy może Ci przekazać OC przejęte od osoby, która oddała samochód do komisu w celu odsprzedaży. Sytuacja, gdy komis jest tylko pośrednikiem w transakcji, wcale nie należy do rzadkości.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Podsumowując – kupując auto z komisu, możesz otrzymać OC:

 • Krótkoterminowe, które zostało zakupione przez komis
 • Całoroczne kupione przez komis – będziesz musiał jednak dopłacić (i może to być wysoka kwota)
 • Całoroczne, które kupił właściciel auta

W każdym z opisanych przypadków – jako nabywca samochodu – masz prawo korzystać z otrzymanego OC. W przypadku polisy OC całorocznej i opłaconej (trzecia z opisanych sytuacji) możesz z niej pisemnie zrezygnować – wystarczy poinformować o swojej decyzji ubezpieczyciela. W przeciwnym razie polisa będzie obowiązywała aż do ostatniego dnia określonego w umowie.

Oblicz składkę OC/AC i porównaj z ofertą OC komisową

Czym różni się OC komisowe od standardowego OC?

OC komisowe ma identyczny zakres ochrony jak ubezpieczenie, które kierowca kupuje samodzielnie. Różnice między OC komisowym a OC kupionym na własną rękę sprowadzają się do następujących kwestii:

 • Czas trwania umowy – gdy ubezpieczenie komisowe jest w wersji krótkoterminowej (wówczas często jest ważne tylko 30 dni)
 • Rozwiązanie umowy – polisy otrzymane od zbywcy (jest nim także komis samochodowy) oraz krótkoterminowe nie odnawiają się automatycznie na kolejny rok
 • Cena – przedsiębiorcy płacą z reguły mniej za OC niż kierowcy indywidualni, ale w momencie przejęcia polisy może pojawić się dopłata

Z czego może wynikać niższa cena OC komisowego? Ubezpieczyciele zakładają, że samochód będzie przez większość czasu stał na parkingu, a to niesie za sobą małe ryzyko spowodowania kolizji czy wypadku. Nie bez znaczenia jest też fakt, że właściciele komisów są traktowani jako klienci masowi – kupują oni polisy dla dziesiątek (czasem setek) samochodów.

Na co trzeba uważać przy OC komisowym?

Jeżeli pracownik komisu proponuje Ci OC komisowe, zwróć uwagę na czas trwania umowy ubezpieczenia. Polisa komisowa nie jest odnawialna. Oznacza to, że wraz z terminem zakończenia umowy stracisz ochronę samochodu, a za brak polisy – nawet przez jeden dzień – zapłacisz wysoką karę.

Wysokość składki może też zmienić się po nabyciu samochodu. Dotyczy to zwłaszcza młodych i niedoświadczonych kierowców. Po przejęciu przez Ciebie polisy komisowej ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki (uwzględniając dane nowego właściciela) i zażądać dopłaty.

Oblicz składkę OC/AC

Czy warto kontynuować OC komisowe?

Dla wielu osób skorzystanie z polisy całorocznej otrzymanej od komisu nie jest rozwiązaniem korzystnym ze względu na wysoką dopłatę. Zanim jednak zrezygnujesz z tej opcji, sprawdź, ile będzie musiał ewentualnie dopłacić.

W przypadku:

 • Ubezpieczenia krótkoterminowego – większość ubezpieczycieli nie wymaga dopłaty, co ma związek z okresem, na jaki jest ono zawierane
 • Ubezpieczenia całorocznego – może pojawić się wysoka dopłata, w rezultacie czego tańszym rozwiązaniem okaże się samodzielny zakup OC

Nie chcesz przepłacać? Skontaktuj się z towarzystwem i zapytaj o dopłatę. Niektórzy ubezpieczyciele nie praktykują dopłat, licząc, że kierowca ponownie skorzysta z ich oferty.

W podjęciu decyzji pomoże Ci też porównanie propozycji innych firm – w tym celu skorzystaj z zamieszczonego na naszej stronie internetowej kalkulatora.

Porównaj oferty OC i AC

Czy umowę OC komisową trzeba wypowiadać?

To kolejne pytanie, które jest często zadawane przez osoby kupujące auto z komisu. Odpowiedź jest uzależniona od okresu, na jaki polisa została zawarta. Jeżeli jest to:

 • Ubezpieczenie całoroczne – umowę możesz wypowiedzieć, gdy jesteś zainteresowany zakupem innej polisy
 • Ubezpieczenie krótkoterminowe – nie musisz wypowiadać ubezpieczenia, bo wygaśnie ono wraz z datą wskazaną w umowie

Pamiętaj też, aby mieć ograniczone zaufanie do osoby sprzedającej auto. Dotyczy to zarówno zbywcy prywatnego, jak i przedsiębiorcy prowadzącego komis samochodowy. Przed zakupem sprawdź, czy samochód na pewno jest ubezpieczony, korzystając z portalu UFG lub usługi HistoriaPojazdu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. OC komisowe a kolizja – jak postępować?

  Jeżeli spowodujesz kolizję, nie musisz się martwić, że zapłacisz z własnej kieszeni. OC komisowe (krótkoterminowe, roczne) zadziała jak standardowe OC komunikacyjne. Oznacza to, że szkody pokryje ubezpieczyciel.

 2. Dlaczego polisę auta warto sprawdzić w usłudze HistoriaPojazdu i na stronie UFG?

  Powodem jest rodzaj udostępnianych informacji. Na stronie UFG dowiesz się jedynie, czy w danym dniu interesujący Cię samochód był ubezpieczony. Usługa HistoriaPojazdu zawiera informację o datach granicznych umowy ubezpieczenia (jej zawarcia i zakończenia).

 3. Ile kosztuje ubezpieczenie komisowe?

  Ubezpieczenie komisowe to tanie ubezpieczenie. Głównym powodem jest brak sprawdzania klienta pod kątem historii szkód. Jak podaje na swojej stronie Uniqa, ceny takiego OC zaczynają się od 1 zł dziennie. Aby jednak poznać dokładną ofertę, przedsiębiorca musi skontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem.

 4. Agent proponuje ubezpieczenie komisowe zamiast całorocznego – czy warto się zgodzić?

  Takie działanie jest niedozwolone. Kilka lat temu zauważono wzrost liczby krótkoterminowych ubezpieczeń, w konsekwencji czego wielu ubezpieczycieli musiało składać wyjaśnienia. Korzystanie z ubezpieczeń na 30 dni po to, aby obniżyć wysokość składki OC, jest niedozwolone i sprzeczne z obowiązującymi przepisami.

 5. Ile wynosi kara za przerwę w ciągłości ubezpieczenia OC?

  Wysokość kary zależy od długości przerwy w ubezpieczeniu i rodzaju pojazdu. Właściciele aut osobowych zapłacą 1200 zł za przerwę do 3 dni. Jednocześnie w przypadku braku OC przez 14 dni opłata karna urasta do kwoty 6020 zł.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments