OC komisowe – co warto o nim wiedzieć?


Mężczyzna przejmuje samochód w leasingu
 • Od komisu możemy otrzymać ubezpieczenie OC krótkoterminowe (czyli o ochronie nie krótszej niż 30 dni) lub całoroczne.
 • Polisa może być zakupiona przez komis lub osobę prywatną, która korzysta z pośrednictwa w sprzedaży.
 • Właściciel komisu jest zobowiązany do zakupu ubezpieczenia samochodu tylko wtedy, gdy jest jego właścicielem.
 • Jeżeli oddajesz auto do komisu i umawiasz się z przedsiębiorcą, że będzie on pośredniczył w sprzedaży, to na Tobie ciąży obowiązek zachowania ciągłości w OC.
 • OC komisowe nie odnawia się wraz z zakończeniem czasu trwania umowy.
 • Przed zakupem pojazdu warto sprawdzić informacje dotyczące ubezpieczenia OC na stronie UFG.

Decydujesz się na zakup auta z komisu samochodowego? Od przedsiębiorcy możesz otrzymać m.in. aktualną polisę OC. Zanim jednak zaczniesz korzystać z takiego ubezpieczenia, powinieneś sprawdzić, czy nie trzeba do niego dopłacić.

Rynek samochodów używanych cieszy się dużym zainteresowaniem. Wskazuje na to m.in. raport AAA Auto, który przedstawia, że tylko w lutym 2021 roku zainteresowani samochodem z drugiej ręki mieli do dyspozycji aż 189,8 tys. ofert. Część z nich pochodziła od komisów samochodowych.

Sprawdziliśmy, jakie polisy OC otrzymują najczęściej nabywcy samochodów z komisu i z czym może się wiązać kontynuacja takiej umowy.

Czym jest OC komisowe?

Ubezpieczenie OC komisowe, to polisa krótkoterminowa lub umowa, która obejmuje okres 12-miesięcy. Zarówno pierwsza jak i druga zakresem ochrony nie różni się od OC oferowanego indywidualnym właścicielom pojazdów. OC pojazdów mechanicznych regulowane jest ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych i muszą się do niej stosować wszystkie towarzystwa.

Skąd więc nazwa “OC komisowe”? Można ją uznać za potoczną, odnoszącą się do ubezpieczenia pojazdów nabywanych w komisie.

Dlaczego samochód z komisu musi mieć OC?

Zgodnie z zapisami ustawy, każdy posiadacz pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w naszym kraju musi wykupić ubezpieczenie OC. Dotyczy to także pośredników w sprzedaży samochodów używanych.

A co np. z autami sprowadzonymi z zagranicy, które jeszcze nie są zarejestrowane w Polsce? Teoretycznie, jeśli zostaną przetransportowane do komisu na lawecie i nie zostaną wprowadzone do ruchu, to przez 30 dni od przyjazdu do kraju nie muszą posiadać aktualnej polisy. W praktyce jednak, takie rozwiązanie utrudnia znalezienie potencjalnego kupca auta.

Nabywca nieubezpieczonego samochodu nie ma możliwości przetestowania go np. podczas jazdy próbnej czy też przejazdu na przegląd do stacji kontroli pojazdów.

OC komisowe krótkoterminowe – kto może je kupić?

Ustawa o krótkoterminowym OC bardzo precyzyjnie określa, kto może w taki sposób ubezpieczyć swój pojazd. Takie prawo mają oczywiście właściciele komisów samochodowych, czyli osoby prowadzące działalność gospodarczą polegającą na pośrednictwie kupna oraz sprzedaży pojazdów mechanicznych. W ich przypadku umowa OC nie może być zawarta na okres krótszy niż 30 dni.

Ubezpieczyć swój samochód na mniej niż 12 miesięcy mogą również właściciele pojazdów:

 • zarejestrowanych czasowo,
 • zarejestrowanych za granicą,
 • wolnobieżnych,
 • historycznych,
 • przeznaczonych do jazd testowych.

OC komisowe na rok – kiedy przedsiębiorca wybiera taką umowę?

Decydując się na zakup auta w komisie możemy otrzymać od sprzedawcy także polisę całoroczną. Fakt, że komis samochodowy ma podstawę prawną do ubezpieczenia krótkoterminowego nie oznacza, że każdy przedsiębiorca decyduje się na takie właśnie rozwiązanie. Dla niektórych zakup polisy krótkoterminowej jest kłopotliwy, ponieważ trzeba pamiętać o zawarciu kolejnej umowy, gdy np. nie uda się przed jej końcem sprzedać samochodu.

Towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowały dla takich przedsiębiorców specjalną ofertę OC całorocznego. Polega ona na obliczeniu zryczałtowanej składki, z płatnością np. co miesiąc. Dzięki temu komis nie ponosi wysokich kosztów ubezpieczenia OC, a w razie sprzedaży auta nie naraża się na utratę pieniędzy wpłaconych za polisę (płatność za czas po transakcji przechodzi na nabywcę).

Komis samochodowy może nam także przekazać OC otrzymane od osoby, która oddała samochód do komisu w celu jego odsprzedaży. Nie zawsze bowiem komis jest właścicielem pojazdu – równie dobrze może być tylko pośrednikiem w transakcji.

W każdym z ww. przypadków nabywca samochodu ma prawo zatrzymać polisę OC całoroczną. Jeśli jednak postanowi z niej zrezygnować, powinien wypowiedzieć OC na piśmie. W przeciwnym razie, polisa będzie obowiązywała aż do ostatniego dnia określonego w umowie.

Czym różni się OC komisowe od standardowego OC?

Jak już wspomnieliśmy, OC komisowe ma identyczny zakres ochrony jak ubezpieczenie, które kierowcy wykupują samodzielnie. Różnica polega więc tylko na:

 • czasie trwania umowy (o ile korzystamy z polisy krótkoterminowej),
 • braku odnawiania się umowy – polisy otrzymane od zbywcy (jest nim także komis samochodowy) oraz krótkoterminowe nie odnawiają się automatycznie na kolejny rok,
 • cenie – przedsiębiorcy płacą z reguły mniej za OC niż kierowcy indywidualni.

Z czego może wynikać niższa cena OC komisowego? Przede wszystkim, ubezpieczyciele zakładają, że samochód będzie w większości czasu stał na parkingu, a to niesie za sobą małe ryzyko spowodowania nim kolizji czy wypadku.

Na co warto uważać przy OC komisowym?

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na czas trwania umowy ubezpieczenia. Polisa komisowa nie jest odnawialna. Oznacza to, że wraz z terminem zakończenia umowy stracimy ochronę samochodu. Za brak polisy nawet przez jeden dzień możemy później zapłacić wysoką karę, nakładaną przez UFG.

Poza tym, koszty ubezpieczenia mogą zmienić się zaraz po nabyciu przez nas samochodu. Szczególnie dotyczy to młodych i niedoświadczonych kierowców. Po przejęciu polisy komisowej ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki na podstawie ich danych i poprosić o dopłatę.

Czy warto kontynuować OC komisowe?

Dla wielu osób skorzystanie z polisy całorocznej otrzymanej od komisu może nie być rozwiązaniem korzystnym, ze względu na wysoką dopłatę po uwzględnieniu nowych danych kierowcy. Zanim jednak zrezygnujemy z umowy, warto upewnić się co do rekalkulacji.

W przypadku ubezpieczenia krótkoterminowego, większość ubezpieczycieli nie wymaga dopłaty. Najlepiej będzie więc skontaktować się z towarzystwem i zapytać zarówno o możliwą dopłatę jak i zmianę umowy na całoroczną.

Wcześniej warto porównać propozycje ubezpieczenia innych firm. W ten sposób łatwiej będzie nam podjąć decyzję dotyczącą kontynuacji lub rezygnacji z umowy.

Czy umowę OC komisową trzeba wypowiadać?

W przypadku zakupu samochodu z komisu, który posiadał ubezpieczenie całoroczneumowę należy wypowiedzieć, o ile jeśli jesteśmy zainteresowani zakupem innej polisy.

Ubezpieczenie krótkoterminowe nie wymaga wypowiedzenia umowy. Czas trwania ochrony kończy się wraz z datą wskazaną w umowie, a samo ubezpieczenie nie jest cyklicznie odnawiane.

Należy jednak pamiętać o tym, że zawsze warto mieć ograniczone zaufanie do osoby sprzedającej auto. Dotyczy to zarówno zbywcy prywatnego, jak i przedsiębiorcy prowadzącego komis samochodowy. Warto przed zakupem pojazdu sprawdzić jego ubezpieczenie na stronie UFG, dzięki czemu zyskamy stuprocentową pewność co do tego, czy samochód ma faktycznie aktualną polisę.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x