OC komisowe – co warto o nim wiedzieć?

Mężczyzna przejmuje samochód

Kupujesz auto z komisu samochodowego? Od przedsiębiorcy otrzymasz m.in. aktualną polisę OC. Zanim jednak zaczniesz korzystać z tego ubezpieczenia, dowiedz się o nim więcej.

Samochody używane cieszą się dużą popularnością. Wskazuje na to m.in. raport Barometr AAA Auto, z którego wynika, że tylko w samym lutym 2024 r. zainteresowani samochodem z drugiej ręki mieli do dyspozycji ponad 240 tys. ofert. Część z nich pochodziła od komisów samochodowych.

Sprawdziliśmy, jakie polisy OC otrzymują najczęściej nabywcy samochodów z komisu i z czym może się wiązać kontynuacja takiej umowy.

Czym jest OC komisowe?

Jako klient komisu możesz czuć się zdezorientowany, słysząc, że dla samochodu zostało wykupione OC komisowe. Co to znaczy? Ubezpieczenie OC komisowe to potoczna nazwa polisy OC, z którą mają styczność klienci komisów. W zależności od polityki prowadzonej przez właściciela komisu, OC komisowe może być:

 • Krótkoterminowe – wówczas polisa jest zawierana na 30 dni,
 • Standardowe – polisa obejmuje pojazd ochroną przez 12 miesięcy,

Zarówno standardowe OC komisowe, jak i OC krótkoterminowe nie różni się zakresem ochrony od OC oferowanego klientom indywidualnym. OC pojazdów mechanicznych regulowane jest ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, do której muszą się stosować wszystkie towarzystwa.

Dlaczego samochód z komisu musi mieć OC?

Zgodnie z zapisami wyżej wskazanej ustawy, każdy posiadacz pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w naszym kraju musi wykupić ubezpieczenie OC. Dotyczy to także pośredników w sprzedaży samochodów używanych.

Zakup ubezpieczenia OC to nie tylko kwestia wymogów prawnych. Gdyby auto wystawione na sprzedaż nie było ubezpieczone, to:

 • niemożliwe byłoby jego przetestowanie przez potencjalnego nabywcę,
 • osoba zainteresowana zakupem pojazdu nie mogłaby pojechać nim na przegląd do stacji kontroli pojazdów.

W praktyce jednak brak ubezpieczenia OC skutecznie uniemożliwiłby znalezienie kupca na auto. Większość osób kupujących używane samochody z dużą ostrożnością podchodzi do niestandardowych rozwiązań.

Kto może kupić OC komisowe krótkoterminowe?

Ustawa o krótkoterminowym OC bardzo precyzyjnie określa, kto może kupić taką polisę. Takie prawo mają oczywiście m.in. właściciele komisów samochodowych, czyli osoby prowadzące działalność gospodarczą polegającą na pośrednictwie kupna oraz sprzedaży pojazdów mechanicznych. W ich przypadku umowa OC nie może być zawarta na okres krótszy niż 30 dni.

Ubezpieczyć swój samochód na mniej niż 12 miesięcy mogą również właściciele pojazdów:

 • zarejestrowanych czasowo,
 • zarejestrowanych za granicą,
 • wolnobieżnych,
 • historycznych,
 • przeznaczonych do jazd testowych.

Właściciele komisów są jednak w tej szczególnej sytuacji, że ubezpieczenie OC na 30 dni mogą kupować wielokrotnie. Takiej możliwości nie mają np. osoby fizyczne, które sprowadziły pojazd z zagranicy.

OC komisowe na rok – kiedy przedsiębiorca wybiera taką umowę?

Kupujesz pojazd z komisu samochodowego? Wraz z kluczykami do wybranego auta otrzymasz OC, które będzie ważne jeszcze przez jakiś czas.

Fakt, że komis ma prawo kupować ubezpieczenie krótkoterminowe, nie oznacza, że każdy przedsiębiorca decyduje się na to rozwiązanie. Powód jest prozaiczny – formalności. W przypadku polis OC na 30 dni właściciel komisu musi pamiętać o zawarciu kolejnej umowy, gdy samochodu nie uda się sprzedać przed końcem okresu ubezpieczenia. Właśnie dlatego wielu ubezpieczycieli proponuje roczne OC komisowe. Jest ono jednak oferowane na innych warunkach niż to dostępne dla klientów indywidualnych.

Kup OC już od 280 zł!

Bez wychodzenia z domu
 • Ceny oc w 5 minut
 • Porównaj oferty 14 towarzystw
 • Pomoc 200 agentów
Przejdź do porównywarki

Dla całorocznego OC komisowego charakterystyczna jest zryczałtowana składka z płatnością np. co miesiąc. Innym rozwiązaniem jest składka naliczana w systemie jednodniowym. Dzięki temu komis nie ponosi wysokich kosztów ubezpieczenia OC, a w razie sprzedaży auta nie naraża się na utratę pieniędzy wpłaconych za polisę (płatność za OC za czas po transakcji przechodzi na nabywcę).

Komis samochodowy może Ci także przekazać OC przejęte od osoby, która oddała samochód do komisu w celu odsprzedaży. Sytuacja, gdy komis jest tylko pośrednikiem w transakcji, wcale nie należy do rzadkości.

Podsumowując – kupując auto z komisu, możesz otrzymać OC:

 • Krótkoterminowe, które zostało zakupione przez komis;
 • Całoroczne kupione przez komis – będziesz musiał jednak dopłacić (i może to być wysoka kwota);
 • Całoroczne, które kupił właściciel auta.

W każdym z opisanych przypadków – jako nabywca samochodu – masz prawo korzystać z otrzymanego OC. W przypadku polisy OC całorocznej i opłaconej (trzecia z opisanych sytuacji) możesz z niej pisemnie zrezygnować – wystarczy poinformować o swojej decyzji ubezpieczyciela. W przeciwnym razie polisa będzie obowiązywała aż do ostatniego dnia określonego w umowie.

Czym różni się OC komisowe od standardowego OC?

OC komisowe ma identyczny zakres ochrony jak ubezpieczenie, które kierowca kupuje samodzielnie. Różnice między OC komisowym a OC kupionym na własną rękę sprowadzają się do następujących kwestii:

 • Czas trwania umowy – gdy ubezpieczenie komisowe jest w wersji krótkoterminowej, często jest ważne tylko 30 dni;
 • Rozwiązanie umowy – polisy otrzymane od zbywcy (jest nim także komis samochodowy) oraz krótkoterminowe nie odnawiają się automatycznie na kolejny rok;
 • Cena – przedsiębiorcy płacą z reguły mniej za OC niż kierowcy indywidualni, ale w momencie przejęcia polisy może pojawić się dopłata dla nowego właściciela.

Z czego może wynikać niższa cena OC komisowego? Ubezpieczyciele zakładają, że samochód będzie przez większość czasu stał na parkingu, a to niesie za sobą małe ryzyko spowodowania kolizji czy wypadku. Nie bez znaczenia jest też fakt, że właściciele komisów są traktowani jako klienci masowi – kupują oni polisy dla dziesiątek (czasem setek) samochodów.

Na co trzeba uważać przy OC komisowym?

Jeżeli pracownik komisu proponuje Ci OC komisowe, zwróć uwagę na czas trwania umowy ubezpieczenia. Polisa komisowa nie jest odnawialna. Oznacza to, że wraz z terminem zakończenia umowy stracisz ochronę samochodu, a za brak polisy – nawet przez jeden dzień – zapłacisz wysoką karę.

Ile wynosi kara za brak OC w 2024 r.?

Pojazd osobowyPojazd ciężarowyPozostałe pojazdy
Kary za brak OC w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca
Do 3 dni1700 zł2550 zł280 zł
Od 4 do 14 dni4240 zł6360 zł710 zł
Powyżej 14 dni8480 zł12730 zł1410 zł
Kary za brak OC w okresie od 1 lipca do 31 grudnia
Do 3 dni1720 zł2580 zł290 zł
Od 4 do 14 dni4300 zł6450 zł720 zł
Powyżej 14 dni8600 zł12900 zł1430 zł

Wysokość składki może też zmienić się po nabyciu samochodu. Dotyczy to zwłaszcza młodych i niedoświadczonych kierowców. Po przejęciu przez Ciebie polisy komisowej ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki (uwzględniając dane nowego właściciela) i zażądać dopłaty.

Czy warto kontynuować OC komisowe?

Dla wielu osób skorzystanie z polisy całorocznej otrzymanej od komisu nie jest rozwiązaniem korzystnym ze względu na wysoką dopłatę. Zanim jednak zrezygnujesz z tej opcji, sprawdź, ile będziesz musiał ewentualnie dopłacić.

W przypadku:

 • ubezpieczenia krótkoterminowego – większość ubezpieczycieli nie wymaga dopłaty, co ma związek z okresem, na jaki jest ono zawierane,
 • ubezpieczenia całorocznego – może pojawić się wysoka dopłata, w rezultacie czego tańszym rozwiązaniem okaże się samodzielny zakup OC.

Nie chcesz przepłacać? Skontaktuj się z towarzystwem i zapytaj o dopłatę. Niektórzy ubezpieczyciele nie praktykują dopłat, licząc, że kierowca ponownie skorzysta z ich oferty.

W podjęciu decyzji pomoże Ci też porównanie propozycji innych firm – w tym celu skorzystaj z zamieszczonego na naszej stronie internetowej kalkulatora OC.

Czy umowę OC komisową trzeba wypowiadać?

To kolejne pytanie, które jest często zadawane przez osoby kupujące auto z komisu. Odpowiedź jest uzależniona od okresu, na jaki polisa została zawarta. Jeżeli jest to:

 • Ubezpieczenie całoroczne – umowę możesz wypowiedzieć, gdy jesteś zainteresowany zakupem innej polisy. Jeśli jednak chcesz wykorzystać umowę do końca okresu jej obowiązywania, to nie będziesz musiał jej wypowiadać – OC zbywcy nie przedłuża się automatycznie na kolejny rok;
 • Ubezpieczenie krótkoterminowe – nie musisz wypowiadać ubezpieczenia, bo wygaśnie ono wraz z datą wskazaną w umowie.

Pamiętaj też, aby mieć ograniczone zaufanie do osoby sprzedającej auto. Dotyczy to zarówno zbywcy prywatnego, jak i przedsiębiorcy prowadzącego komis samochodowy. Przed zakupem sprawdź, czy samochód na pewno jest ubezpieczony, korzystając z portalu UFG lub usługi HistoriaPojazdu.

Podsumowanie

 • Od komisu otrzymasz ubezpieczenie OC krótkoterminowe (czyli o ochronie nie krótszej niż 30 dni) lub całoroczne.
 • Polisa może być zakupiona przez komis lub osobę prywatną, która korzysta z pośrednictwa w sprzedaży.
 • Właściciel komisu jest zobowiązany do zakupu ubezpieczenia samochodu tylko wtedy, gdy jest jego właścicielem.
 • Jeżeli oddajesz auto do komisu i umawiasz się z przedsiębiorcą, że będzie on pośredniczył w sprzedaży, to na Tobie ciąży obowiązek zachowania ciągłości OC.
 • OC komisowe nie odnawia się wraz z zakończeniem okresu umowy.
 • Przed zakupem pojazdu warto sprawdzić informacje dotyczące ubezpieczenia OC na stronie UFG i HistoriaPojazdu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. OC komisowe a kolizja – jak postępować?

  Jeżeli spowodujesz kolizję, nie musisz się martwić, że zapłacisz z własnej kieszeni. OC komisowe (krótkoterminowe, roczne) zadziała jak standardowe OC komunikacyjne. Oznacza to, że szkody pokryje ubezpieczyciel.

 2. Dlaczego polisę auta warto sprawdzić w usłudze HistoriaPojazdu i na stronie UFG?

  Powodem jest rodzaj udostępnianych informacji. Na stronie UFG dowiesz się jedynie, czy w danym dniu interesujący Cię samochód był ubezpieczony. Usługa HistoriaPojazdu zawiera informację o datach granicznych umowy ubezpieczenia (jej zawarcia i zakończenia).

 3. Ile kosztuje ubezpieczenie komisowe?

  Ubezpieczenie komisowe to tanie ubezpieczenie. Głównym powodem jest brak sprawdzania klienta pod kątem historii szkód. Jak podaje na swojej stronie Uniqa, ceny takiego OC zaczynają się od 0,79 zł dziennie. Aby jednak poznać dokładną ofertę, przedsiębiorca musi skontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem.

 4. Agent proponuje ubezpieczenie komisowe zamiast całorocznego – czy warto się zgodzić?

  Takie działanie jest niedozwolone. Kilka lat temu zauważono wzrost liczby krótkoterminowych ubezpieczeń, w konsekwencji czego wielu ubezpieczycieli musiało składać wyjaśnienia. Korzystanie z ubezpieczeń na 30 dni po to, aby obniżyć wysokość składki OC, jest niedozwolone i sprzeczne z obowiązującymi przepisami.

 5. Ile wynosi kara za przerwę w ciągłości ubezpieczenia OC?

  Wysokość kary zależy od długości przerwy w ubezpieczeniu i rodzaju pojazdu. W okresie styczeń-czerwiec 2024 r. właściciele aut osobowych zapłacą 1700 zł za przerwę do 3 dni. Jednocześnie w przypadku braku OC przez 14 dni opłata karna wzrasta do kwoty 8480 zł.

Stefania Stuglik
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments